an Heumen gunt nieuwe ichting niet veel tijd fitrijd opvolging illanin begonnen Klassiek Waarschuwing van IOC aan Frankrijk Raas De Vlaeminck Moser Demeyer mensen in de sport augustus moet Olympische groep compleet zijn' ~ven kandidaten voor voorzitterschap IOC Meer kansen in lotto en toto Den Bosch wil Rinus Gosens Henk Lamberts treedt terug Twee duels voor Martin Vreysen Verrassend verlies Clerc Zege Jan Raas )AG 13 APRIL 1979. SPORT TROUW/KWARTET P 19 - RHS 21 ALA LOEMPOER Vier van de vijftien spelers van de erlandse hockeyselectie hebben op het vliegveld Soebang ;oeala Loempoer met gemengde gevoelens voet gezet op 'ujeisische bodem. Wouter Leefers, Ron Steens, Maarten cing en Hans Kruize moesten onwillekeurig terugdenken het desastreus verlopen toernooi om de wereldbeker in 3. i toen Nederland door nederlagen tegen Nieuw-Zeeland, 23-fn en Maleisië in Koeala Loempoer niet verder kwam dan legende plaats van de twaalf deelnemende landen. jaar daarvoor was Nederland in ^Jtelveen nog de luid bejubelde dkampioen geworden. Het te resultaat van vier jaar gele- betekende tevens het afscheid coach Cees Tania, die twee 763tnden later werd opgevolgd door van Heumen. M toernooi van 1975 staat bekend >7.' et regentoernooi. Door de talrij- "*ïpische regenbuien moesten des- herhdaldelijk wedstrijden wor- n jjafgelast. Vooral Nederland was door gehandicapt, de ploeg werd de meeste wedstrijdverschuivin- geconfronteerd. De herinnerin- ian het nog overgebleven viertal op Soebang na een vermoei- reis van bijna 22 uur verleven- in toen een eerste naar bleek dat ook nu de regen loedig was gevallen. iet hemelwater geen spelbreker t, speelt Nederland in de Maleisi- hoofdstad drie wedstrijden in ader van de voorbereiding op tienlandentoernooi, dat op 20 in Perth (West-Australië) begint, vandaag tot en met zondag zijn tegenstanders achtereenvolgens isië B, Kenya en Maleisië A. Op seede paasdag reist het Neder- e gezelschap door naar Perth. een aantal spelers slaat in Au- het uur van de waarheid. Het kend dat Wim van Heumen nog iet tevreden is over de kwaliteit de huidige selectie. „Door het allen van een stuk of wat gerou- .Jrde spelers is het Nederlands elf- ^ogal kwetsbaar geworden", aldus Heumen. „Vooral op het midden- en in de achterste lijn zijn er nog problemen. Daarom wordt het voor enkele jongeren in Perth erop of er onder." Veel tijd geeft Van Heumen de nieuwe lichting, met als voor naamste exponenten Ewout van As- beck. Maarten van Heeswijk, Tjeerd Borstlap, Roderik Bouwman en in mindere mate Plet Gunning en Cees- Jan Diepeveen niet. „Alleen het vier- landentoernooi in Moskou, dat van 25 tot en met 28 juni wordt gehouden, wil ik nog benutten om enkele spelers uit te proberen. Voor de testserie te gen Pakistan in augustus moet de olympische groep compleet zijn", stelt Van Heumen Overigens heeft Van Heumen zijn oog inmiddels al weer laten vallen op en kele oud-internationals. Hij heeft Im- bert Jebbink en Geert van Eyk bereid gevonden aan de olympische voorbe reiding deel te nemen. Verder staan Ties Kruize. Bart Taminiau en André Bolhuis nog in de wachtkamer. Voor al het ontbreken van Ties Kruize. die in Azië een enorme reputatie heeft, was voor de Maleisische pers een ver rassing. De kop boven het aankomst bericht in de New Straits Times luid de dan ook: „Nederland gearriveerd zonder Kruize", waarbij voorbij werd gegaan aan het feit dat broer Hans wel tot de selectie behoort. Het is bekend dat Van Heumen de ontwik kelingen rond Ties Kruize. die lange tijd geblesseerd is geweest, nauwlet tend in de gaten houdt. Ook Tami niau en Bolhuis („Hij kan In korte tijd weer bij de besten behoren") wil Van Heumen graag inlijven. In Perth, waar op astroturf wordt gespeeld, krijgt Nederland direct een harde noot te kraken. Op de ope ningsdag (20 april) staat India te po- WIM VAN HEUMEN pelen om revanche te nemen voor de twee zware nederlagen, die begin maart 1978 in Nederland werden gele den (2-5 en 5-6). „Dat wordt eigenlijk de belangrijkste wedstrijd van het sw onze sportredactie lerafeTERDAM Heel voorzichtig en uiteraard zeer discreet is er een begin gemaakt met de mpagnes die moeten leiden tot de verkiezing van een nieuwe voorzitter van het Intematio- Olympisch Comité. Volgend jaar zomer, voor de aanvang van de Olympische Spelen van kou, moet de opvolger van lord Michael Morris Killanin (third baron) gekozen worden. Een nd na de Spelen, op de 83ste congres van het IOC, zal Killanin de voorzittershamer litief overdragen. Vorige week, tijdens het 81ste congres van het IOC nabij Montevideo in eci ;uay, is de lobby naar de met veel prestige beladen post begonnen. het IOC vinden velen dat lord nog maar eens voor een peri- 'an vier Jaar moest bijtekenen. f Killanin, al eens getroffen door 35 hartaanval, vindt dat hij zijn O0 Ipunt moet handhaven. „Ik dat voor iedereen acht jaar ge- is. Iemand anders moet het nu O? eens doen." Killanin heeft ech og een jaar om zich te bedenken per^ou hij dan moeten doen om het :n van het IOC wat te redden iin# er is geen duidelijke aanwijsba- ivolging en het Internationaal Ti. (fcpisch Comité zit niet te sprin gen om een onderlinge strijd, efoi 02f in 1972 was de situatie in feite anders. Ook toen was er geen Hijk aanwijsbare opvolger voor snta middels 84-jarige Avery Brunda- /an»de Amerikaanse miljonair die 135 Ik Jaar het IOC had geleid, voor 225 en. Toen bleek Killanin voor een 315 meerderheid ineens een aan- 405 lbare opvolger. 1* eketait wat moeilijk met de lobby m het IOC, een club van rijke heren. Het is „not done" om heel 3osèadrukkelijk te azen op het voor- ?80^sbaantje Dat ondervond de graaf Jean de Beaumont nog 72 toen hij zich zo op de voor- 1 drong dat de rest van het IOC van harte als een baksteen liet Nee, men toont voor zo'n tje slechts in bedekte termen EN i interesse. Dat hebben inmid- Bpl zeven heren gedaan. Juan An- 8amaranch uit Spanje, Willy fne uit West-Duitsland, Moham- Mzali uit Tunesië, Jim Worral uit RTjda, Mare Hodler uit Zwitser- Arpad Csanadi uit Hongarije en Havelange uit Brazilië MIC mooi rijtje namen. Van velen is *51 ets bekend. EZf .Antonio Samaranch is de eerste m^nse ambassadeur in Rusland 1936. Hij staat binnen het IOC genoteerd dank zij het feit dat n irfen diplomaat is en tegelijk, als i02xln<*ustrieel- niet geheel onbe "ld De 58-jarige Spanjaard steun in Zuid-Amerika en bij f Spaans sprekende landen 10^ binnen het IOC is nooit hele duidelijk geworden of hij nu wel ^geboren leider is die Klllanins tot enige democratisering van 2Q lympische beweging verder ge *^*zou kunnen geven. n. t Juan Antonio Samaranch De 65-jarige Willy Daume was de ar chitect van de „vrolijke" Spelen van München die zo wreed verstoord wer den. Daume heeft al een termijn als vice-voorzitter afgewerkt waarbij hij duidelijk maakte dat bij hem het geloof in de olympische beweging on wrikbaar overeind is gebleven. He laas. binnen het IOC vindt men zijn gortdroge veel te lange toespraken bepaald onaantrekkelijk. De man die in 1936 deel uitmaakte van het Duitse basketbalteam, weet dat hij kan re kenen op zo'n 25 stemmen voorlopig. Ruim voldoende om de eerste ronde te overleven. Maar daarna gaan ande re kwaliteiten tellen en vele vragen zich af of Daume dan nog wel genoeg in huis heeft. Een jonge potentiële kandidaat is de 53-jarige Tunesiër Mohammed Mzali. Hij is een wandelend compromis tus sen West-Europa en de derde wereld Mzali is in Tunesië achtereenvolgens minister van defensie, onderwijs en gezondheidszorg geweest Zelf zegt hij altijd niet zoveel te voelen voor de opvolging van Killanin. maar zijn supporters blijven hem benaderen Jim Worral. een 64-jarige advocaat uit Toronto in Canada, wordt door velen naar voren geschoven als een uitstekende ambassadeur voor de olympische heweeing Men kan in ie der geval moeilijk op de 1.98 lange en ruim honderd kilo wegende Canadees met zijn innemende persoonlijkheid heen Maar ja. veel oudere leden van het IOC vinden Worral iets te extro vert En hij heeft zo'n modem gevoel Zoiets kan ook tegen De Hongaar Arpad Csanadi (56) is een ex-voetballer van Ferencvaros uit Boedapest. Hij is allerwege hoogst populair en heeft als voorzitter van de belangrijke IOC-programmacom- missie jarenlang veel goodwill ge kweekt. Helaas. Hongarije. Oost-Eu ropa, communist. Het IOC is aan veel minder erge dingen nog lang niet toe, laat staan aan een voorzitter van ach ter het ijzeren gordijn. En dan is er Joao Havelange. die Braziliaanse miljonair, die ervan uit gaat dat zijn dikke beurs alle poorten opent. Hij meende dus ook openlijk te kunnen melden dat hij zijn baantje als voorzitter van de wereldvoetbal bond FIFA er gaarna aan zou geven om het hoogste doel, voorzitter van het IOC, te bereiken. Zo platvloers cl ipagnevoeren doet men niet Trouwens, binnen het IOC schijnt men er inmiddels ook van op de hoog te te zijn hoe Havelange zich de hoog ste baan bij de FIFA aanschafte. Dat zit velen niet lekker, waar nog bij komt dat Havelange in het conflict over de amateurstatus tussen IOC en FIFA als een olifant door de porse leinkast stampte, om zo zijn laatste stukje goodwill te verspelen. Het schijnt dat men er zelfs in geslaagd is Havelange duidelijk te maken dat hij iets te ver is gegaan. Havelange zou daarom maar hebben besloten van verdere lobby af te zien en zijn steun te schenken aan de Spanjaard Sama ranch. Die heeft per slot van rekening iets met politiek van doen en Have lange heeft zich'wel eens laten ontval len dat hij mogelijk binnen de Vere nigde Naties ook wel iets zou kuiinen betekenen Tenslotte is er Mare Hodler. 50 jaar pas en voorzitter van de FIS. de inter nationale skifederatie. Dat is hij al meer dan tien jaar en die vergroeiing met één sport wordt door IOC-leden niet als een pré aangemerkt Boven dien. de skisport staat dankzij de vele commerciële banden nu ook weer niet zo hoog op de olympische lijst genoteerd. Maar Hodler zou een aar dig compromis kunnen zijn als het met de beter geprofileerde kandida ten niet zou lukken Het spel is. zoals men bij wielrenners zegt. op de wagen De kandidaten hebben een jaar de tijd voor hun goodwill-tournees DEN HAAG Ingaande 6 mei zijn de mogelijkheden om prij zen te winnen in de lotto en toto aanmerkelijk vergroot. De minst ingrijpende wijzi ging is die in de lotto. Per 6 mei zal wekelijks een tweede reserve-getal worden getrok ken. De stichting sporttotali- sator verwacht dat door de in voering van het tweede reser vegetal het aantal prijswin naars zal verdubbelen tot 20.000. Met ingang van 6 mei wordt ook het nieuwe spel toto-ge- lijk, dat in onder andere West- Duitsland en Zwitserland po pulair is, ingevoerd. In dit nieuwe spel gaat het er om uit 32 wedstrijden zes wedstrij den aan te kruisen die in een gelijkspel eindigen. De 32 wed strijden waarop gespeeld wordt bestaan uit de ere-divi- sie en eerste divisie wedstrij den aangevuld met andere bin nen- en of buitenlandse ont moetingen. hele toernooi weet Van Heumen „De Indiërs hebben een nieuwe ploeg en zullen er ongetwijfeld hard tegen aan gaan." Van Heumen had liever gezien dat zijn ploeg later in het toernooi tegen over India kwam te staan. „Dan had den we ons wat beter kunnen inspe len". aldus de gezette coach, die zijn echtgenote op deze trip heeft meege nomen. Na het duel met India mag Nederland een dagje rusten. Op 22 april moet Frankrijk worden bestreden (sinds 1950 heeft Nederland niet meer van de Fransen verloren) en een dag later is Canada tegenstander. De Canade zen hebben nog nooit van Nederland kunnen winnen. De laatste groeps wedstrijd is op 26 april tegen het vooral in eigen land sterke Australië. EINDHOVEN - Rinus Gosens. die enkele maanden geleden te horen kreeg dat Eindhoven na dit seizoen niet langer van zijn diensten gebruik wenste te maken, zal vrijwel zeker naar Den Bosch gaan Gosens, voorvechter van het aanval lende voetbal, is de eerste kandidaat voor de vrijkomende functie van trai ner bij de Bossche eerste-divisieclub. De huidige trainer Ad Zonderland moet ook de werkzaamheden van ma nager erbij doen en heeft het bestuur meegedeeld een splitsing van func ties tc willen. Het bestuur is op die suggestie ingegaan. Per 1 juli zal Zon derland uitsluitend de taak van ma nager gaan vervullen. Op zijn voor stel is een mogelijke komst van Rinus Gosens met zowel de spelerskern als het bestuur besproken. De spelers groep was enthousiast, het bestuur zal Gosens graag zien komen. VOETBAL Hibernian heeft zich In het ultdu- el tegen Aberdeen geplaatst voor de finale van de Rtrljd om de Schotse belter Hibernian won de wedstrijd met Z-I. In de eindstrijd ontmoet Hibernian de winnaar van het duel tussen Par tick Thistle en Olasgow Rangen AMSTERDAM Henk Lamberts, die een jaar lang heeft gefunctio neerd als voorzitter van de landelijke technische commissie hardrijden ad interim, heeft te kennen gegeven niet meer voor deze functie in aanmerking te willen komen. Hetzelfde is het ge val met de commissieleden De Ko ning en Albers. Tijdens de technische voorjaarsvergadering op 23 april zal een nieuwe commissie worden geko zen. De acht gewesten leveren daarbij elk één kiesman, terwijl de licentie houders nog eens zes man kiezen, waardoor het totale kiescollege zal bestaan uit veertien man. Deze veer tien kiezen drie commissieleden. Het hoofdbestuur van de KNSB wijst de overige twee leden aan. Eén van deze twee Sake Santema, heeft te kennen gegeven, eventueel voor herbenoe ming in aanmerking te willen komen. Henk Lamberts blijft wel Ud van de adviesraad top. ZEIST Martin Vreysen (NAC) is door de tuchtcommissie van de KNVB voor de rode kaart in de beker wedstrijd tegen PSV gestraft met twee wedstrijden schorsing, een voor waardelijke schorsing van één duel en een boete van 250 gulden. AZxG7 F Fliippo: één wedstrijd voorwaardelijk en 200 gulden boete. Cambuur J Peltzer 130 gulden boete. Den Bosch O Aichom 100 gulden boete; Fevenoord J Peters 300 gulden boete, Oraafschap O. Mlntjes een wedstrlld voorwaar delijk en 100 gulden boete, Oroningen K. Hid- dlnk een wedstrijd voorwaardelijk en 100 gulden boete; Heerenveen: E. Boaman; één wedstrijd en 100 gulden boete, alsmede mogelijkheid tot voe ren van verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke in een onvoorwaardelijke W van der Helde eén wedstrijd voorwaardelijk en 100 gulden boete. Heracles J Lempers: één wedstrijd voorwaardelijk en 75 gulden boete: NAC M Vreysen twee wedstrijden en een wedstrijd voor waardelijk. alsmede boete van 250 gulden. T Dekker een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gul den boete: PEC Zwolle M Israël één wedstrijd en 200 gulden boete, PSV W vd Kerkhof éen wed strijd voorwaardelijk en 300 gulden boete; Tel star R Krone één wedstrijd en 100 gulden boete alsmede mogelijkheid om verweer te voeren tegen omzetting van een voorwaardelijke in een onvoor waardelijke straf Twente H Thoreson boete van 200 gulden. Veendam W Swnrt 125 gulden boete K. LlklkwatU: drie wedstrijden en boete van 100 gulden in aansluiting op straf van 6 april, die bestond uit twee wedstrijden schorsing cn een boete van 100 gulden. M Brinkman twee wed strijden en één voorwaardelijk en een boete van 100 gulden; Volendam: D de Boer twee wedstrij den en 100 gulden boete: Wagenlngen: P van der Ley: één wedstrijd voorwaardelijk en 125 gulden boete. Willem n M van Oeel een wedstrijd en 100 gulden boete. ZEVENAAR Gerrit Boom is na de vijfde ronde van het Nederlands dam kampioenschap in Zevenaar alleen aan de leiding gebleven Boom deelde de punten met Van der Borst De grootste verrassing in de vijfde ronde was het verlies van Clerc tegen Basti- aannet. Clerc zakte daardoor naar de derde plaats met zes punten, twee punten minder dan koploper Boom Tussen Boom en Clerc staan Wlers- ma, Jansen en Bronstring met ieder zeven punten Vijfde ronde- Van der Wal Dros» 1-1. Van Aal ten Wiersma 0-2, Jansen-Stokkel 2-0. Clorc-BasUaan- net 0-2 Boom-Van der Borst 1-1. Hooyberg-De Boer 1-1. De Ruiter-Bronstring 0-2 Stand 1 Boom 8 punten. 2 Wiersma. Jansen en Bronstring 7. 5 Clerc 8. 0 De Ruiter. Van der Wal Van der Borst en Bastiaannet 5.10 Stokkel. Drost en De Boer 4. 13 Van Aalten 2. 14 Hooyberg 1 PARIJS IOC-vooreitter Lord Killa nin heeft het Franse Olympische Co mité (CNOSF) gewaarschuwd, dat het toelaten van Zuidafrikaanse sportlieden in Frankrijk ernstige ge volgen zou kunnen hebben Het Is niet ondenkbaar dat Frankrijk uit de Olympische beweging zal worden ge stoten en dat Franse atleten niet wel kom zijn op de Olympische Spelen van volgend Jaar in Moskou, wanneer de geplande tournee van een Zuid afrikaanse rugbyploeg door Frank rijk in oktober gewoon doorgaat Lord Killanin zei in de brief aan de voorzitter van de CNOSF. Claude Collard, dat het Franse Olympische Comité bij de Franse Rugbybond moet aandringen om de toer af te gelasten. Deze bond denkt hier echter niet over In de brief wijst Killanin op de gebeurtenissen van 1976 in Mon treal. toen bijna alle Afrikaanse lan den de Olympische Spelen In de Ca nadese stad boycotten. „Het IOC wenst onder geen voorwaarde het slachtoffer te worden van een derge lijke actie in Lake Placid of Moskou door gedrag van leden, waarover wij geen controle hebben." aldus Kil lanin. De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Francois Poncet heeft in het Franse parlement betoogd dat de geplande rugbytoer van Zuid-Afrika in oktober niet door dient te gaan. Dezer dagen werd de tournee van het rugbyteam Transvaal afgezegd, om dat de Zuidafrikanen tegen de afspra ken in geen niet-blanken in hun ploeg hadden opgenomen. „Ook als in het nationale team wel gekleurde spelers worden opgenomen, verandert dat niets aan het standpunt van de rege ring", betoogde de minister, die toe zegde de verschillende sportbonden op de hoogte te zullen stellen. Poncet's verklaring de eerste van de zijde van de Franse regering volgt op een uitspraak van Ignatl Novlkov, de vice-voorzitter van het Olympische organisatiecomité van de Spelen van 1980 Deze zei eerder in Madrid dat het comité niet zou aarze len om landen uit te sluiten, die con tacten onderhouden met Zuid-Afrika en Rhodesié. Hij zei: „Wij geven er de voorkeur aan één land op te offeren voor de Spelen inplaats van tien SJiJE: .7" Waarom is niet goed te achterha len. maar de televisie-uitzendin gen van de wielerklassiekers van de afgelopen weken zijn door vrij wel alle vrienden en bekenden ge vreten Wars van alle fluisterpartijen bin nen de wielrennerij, het kopen en verkopen van koersen, het drugge bruik en alle andere verlinkerij, staat het begrip klassiekers als een deur: bij iedereen. Want hier worden we iedere week geconfronteerd met de allersterk- sten, met kerels die werkelijk uit beton gehakt zijn en die toevallig de namen Moser. Raas. De Vlae minck en Demeijer mee hebben gekregen Het aanschouwen van de finales van de klassiekers is een dik uur lang fantastische sport. Het is beulen en duwen, rammen en hij gen. demarreren en vooral afzien. Het is vooral fantastische sport Gemaakt door wielrenners die uit een anderssoortige wereld komen Grote, vierkante bonkige sterke kerels, gespierd, vrijwel allemaal met harde ogen in diepe kassen liggend. Ik heb geprobeerd de mannen goed te bekijken. Via allereerst televisiebeelden en later in de koers zelf. Geprobeerd om uit te vinden waarom steeds diezelfde beulen de wedstrijd tot zo'n feest kunnen maken, waarom juist zij overble ven en iedere keer 170 anderen, toch ook niet de slechtste cou reurs. uit de koers wegwaaien of het bladeren zijn. Allereerst is daar Jan Raas. de bijna anti-held, de brildrager. De man die de Belgen zenuwachtig maakt door altijd luid te verkon digen dat hij niet zoveel trainings kilometers hoeft te maken als de Vlamingen wel doen De Zeeuw die de wind al jaren als grootste tegenstander heeft gedoogd en die door die wind de elementen is gaan leren bespelen. Pezig en rank is hij de anti-Vlaming van het se lecte groepje. Altijd klaarzittend voor die beslissende sprong in de laatste kilometers: een sprong die zijn tegenstanders haten, die ze natuurlijk erkennen en ook voelen aankomen maar die ze bij tijden niet kunnen pareren. Omdat Raas dan te snel weg is. van een bocht of een matig geparkeerde auto op het circuit gebruik maakt en weg duikt Raas is niet de uitgehou wen klassieke man. maar op één of andere manier past hij precies in dat groepje; je kunt hem immers voor zeker intekenen in de kop groep van welke klassieker dan, ook. Dan is er Roger de Vlaeminck, een man die zijn naam al mee heeft De Vlaeminck is van Elsloo. recht in de Vlaanders. Een zwarte beul, met boksersarmen, met een pracht van een ervaring en in staat iedereen op iedere soort weg volledig het snot voor de ogen te fietsen. De Vlaeminck heeft iets gestroomlijndst in zijn stoempen Hij draalt mooi en zit goed op de fiets. Rechterop dan anderen, al tijd kijkend, zoekend naar de zwakheden van zijn tegenstan ders. De Vlaeminck heeft tevens een te vrezen eindschot. iets dat hem in de laatste kilometers voor de streep een wat afwachtende houding doet aannemen Hij is veteraan genoeg om Juist zulke situaties volledig te herkennen. En er daama van te profiteren Daarnaast is De Vlaeminck een verstandig man die bedacht heeft dat voor mooie coureurs als hij in Italië een dik belegde boterham klaarligt. Oké. voor de klassiekers is hij in het noorden te vinden, maar vaak ook rijdt hij zijn tors te koop in het zonnige zuiden. Voor heel. heel veel lires En dan is er Fransesco Moser, de verschrikkelijke tempoman, de af- grijzelijke killer, de beul die ais een hoepel zo rond z'n lijf om de fiets spant, die zich door alle weersomstandigheden heenwerkt en die van geen ophouden weet. Platrijden is geen enkel beletsel, een afloper of zelfs een stomme valpartij, niets weerhoudt hem van het zichtbare stampen, dat blijven ronddraaien in een bijna angstig monotoon tempo, steeds maar weer die bronzen dijen op en neer slaande, de blik naar voren, de haren naar achter over een mooi, bijna gebeeldhouwd Itali aans hoofd Moser doet zijn tegenstanders pijn, attaqueert niet snel. maar is machtig in de tegenattaque Op lettend. slim. Italiaans. Maar toch ook werelds, charmant, een goed pr-man voor zijn ploeg en voor zichzelf. Moser is een typisch pro- dukt van de Italiaanse superve dette. goed gebouwd, goed ogend, rijk gezegend en pratend met vele woorden Nog machtiger dan Moser stamt het meest riante voorbeeld van een rijdend standbeeld thans rond: Mark Demeijer. De Vlaming is een speciaal schepsel van onze lieve Heer, speciaal voor de klas siekers gemaakt. Groot en breed, met een woeste kop. grote handen, klauwen en overal kabeltouwen over het lichaam. Zelfs de Belgen kunnen vertederend spreken over helden van weleer, over hun be paald niet kinderachtige fysieke kwaliteiten, maar Demeijer neemt natuurlijk een serieuze koppositie in. Losgeweekt van de besognes van het knechtzijn van Freddy Maertens, ramt Demeijer nu zelf mee vooraan. Met het allergroot sle verzet dat Je Je maar kunt bedenken, eerst over steentjes, la ter over macadamwegen, over kin derhoofdjes en door het slijk, de benen van Démeijer rammen maar door en de ketting slaat maar op en neer. Hij zit niet op zijn flets, neen. hij bewerkt zijn rijwiel, slechts als Je heel dichtbij komt kan je zoiets horen. Dan hoor Je het kreunen van het mate riaal en de lange ademhaling van de man die voor mij het grootste voorbeeld is van een Vlaamse wielrenner die in het dikke stof van Parijs-Roubaix de kasseien bewerkt of het gras is. Dan loopt langzaam zijn achterband leeg en vervolgens rijdt de man verder. Gewoon doorduwend, pompend op zijn ros, contact met de koplo pers verliezend maar wel door gaand. wachtend totdat een we zen dat toevallig mens heet hem een subtiel voorwerp aanreikt dat een reservewiel blijkt te zijn. door Mart Smeets En dan zijn er de mannen uit het tweede peloton. Bernard Hinault. slim zijn wedstrijden kiezend, de man met overleg en ook de man die het parcour altijd kent. Er is Henk Lubberdink, de spakige doorduwer met het te lange blon de haar onder valhelm. Er is Wal ter Godefroot, de weg-kapitein van allemaal, de aartsvader, de slimmerik. Er is Herman van Springel, dom doorzagend, maar ondanks gevor derde leeftijd toch gewoon voor aan. Er is Hennle Kuiper, bere sterk. maar zonder eindschot en dus niet te vrezen voor de echte groten. Er is Guiseppe Saronni, jong, onervaren, vedette, denkend dat hij echt kan sprinten. Er is Ferdi van den Haute, ook heel erg Vlaams, maar iets minder sterk en ook wat meer bescheiden. Er is Daniël Willems, de belofte, er is Fonds de Wolf. de super-belofte En er is Joop Zoetemelk, onze eeuwige tweede, maar ineens staat hij er dit jaar, met de mond open fietst hij zich door de groot ste verschikkingen heen en rijdt beter dan ooit. Er is Didl Thurau. de Duitser. De dommerik, de op- koprijder en de man die van de anderen niet mag winnen. En er zijn de routiniers: Van Roos- broeck, Dierckx, Knetemann, Sy- bilie, de broertjes Pianckaert, De Witte en Ludo Peeters. Er zijn de jongeren: Jones, Oosterbosch. Van Calster, Martens. Renier, Jo hansson, Nielsson, Sprangers; zij allen maken van de klassiekers een afgrijzelijk boelende film Ki lometers, wind en slechte wegen verzamelen zich en trekken ten strijde tegen mens en fiets. De televisie registreert dat thans per fect. De technische vooruitgang is zover gevorderd dat klassiekers bekijken een must is geworden De klassiekers zijn belevenissen geworden. Iedere week weer. BELLEGEM Jan Raas heeft in de profkoers van Bellegem zijn goede vorm nog eens getoond Op ongeveer veertig kilometer voor het einde van de strijd over 147 kilometer ontsnap ten vier man, Jan Raas, Jos Schipper, Roger de Vlaeminck, die later afstap te en Waiter Schoonjans. Het drietal dat overbleef nam ruim afstand en toen zegde Raas zijn medevluchters vaarwel Op schlfper veroverde hij een kwart-minuut winst, op Schoon jans bijna een volle minuut. 50 aeconden. 5 Priem i BHi op 2 30. 7 Vanhaerens iBeli. 8 Roman de Meijer iBelt. Van Marcke 10 De Geest allen in dezelfde UJd ais Devos SCHAKEN Jan Timman u het aeer aterk belette toernooi in Montreal begonnen met re mlae tegen de Amerikaan Kavalek In de tweede ronde heeft Timman zwart legen wereldkampi oen Karpov die in de eerste ronde remiseerde met de Westdullacr HUbner De Joegoalaaf Lju bojevie won van de Deen Laraen. de Rua Tal won van Spaaakl en de partij lussen PorUsch uit Konganje en de Tsjech Hort werd afgebroken BOR.HEN - Henme Thoonen. de Nederlandse bokskampioen bij de profs In hel zwaargewicht heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandae Boksbond iNBBi Thoonen wil vla de rechter toestemming krijgen om uit te ko men legen de Europese kampioen In hei zwaar gewicht de Spanjaard Evangelists De NBB meent dal het krachtsverschil ie groot u en heeft daarom een dergelijke ontmoeting gewei gerd Bovendien ataat de Eindhovenaar volgen» de NBB pas geklasseerd in de tweede categorie VOETBAL - In Amenka zal komende winter een toernooi voor xe* Lallen georganiseerd war den De meeste club» uil de hoogste klasse met uitzondering van New York Cosmos zullen aan deze sUIJd deelnemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21