'Winkelpersoneel heeft moeite met mijn en dijn' izameling oud apier bleef i 1978 achter Tokio-ronde afgesloten ijenkorf verplicht tot bouw in Utrecht Spionage in Zuid-Afrika Chemie wil niet op grondstof bezuinigen JS Vakbond betwijfelt uitkomst onderzoek jdanks gemeentesubsidies t Utrecht 'in' iet r Nederhorst- iwbedrijven ^GERSWiN^ M VuUwater Oen riaag NIETS Min Drenthe heft Kinds.LlOO.000.000 i k\\V #Vi Discriminatie en Werkloosheid v:; Manilla Sadat gaat op tournee Storing verhindert bezoek aan Saljoet Directeur in hongerstaking Ontwikkelingslanden niet erg tevreden Nadruk op energiebesparing Jamani dreigt met hogere prijzen Dlgens warenhuis gaat uitspraak slechts over voorbereidend werk c 13 APRIL 1979- FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 T (ANP» ..Winkelperso- t nogal moeite met het trek- de lijn tussen wat wel en wat de beugel kan Tot die komt drs L. de Vries van tuut voor sociale communi- marktonderzoek bij een on- ter voorkoming van winkel- s De Vries wordt alleen al in [dam per dag voor één miljoen uit winkels gestolen. Twee j [aarvan komt in de zakken van rsoneel terecht. Dat staat in 9 IS jgazine. vakblad voor levens- voli «ndetaillisten. Beveiligings eis digen in ons land ziJn tot de j i gekomen dat de detailhandel forden beschouwd als een lui- and voor dieven." aldus De het vakblad bedienen cassiè- met zelden van handlangers klant fungeren, waardoor ..ge- bij kassawerkzaamheden mo- ïordt. Ook om andere redenen nen volgens het blad goede- ïet niet Er is dan sprake van een ondermaatse taakopvatting van het personeel, zoals onverschillig heid. luiheid, weerbarstigheid of in het algemeen een weinig positieve instelling ten opzichte van arbeid van welke aard dan ook. Een dergelijke instelling kan volgens Foodmagazine tot gevolg hebben dat er bijvoorbeeld administratief-technische vergissin gen in de hand worden gewerkt, met onverklaarbare voorraadverschillen als gevolg. Reactie bond Bestuurder F. van der Gouw van de Dienstenbonden FNV betreurt het dat de beweringen in het blad Food magazine niet door hard cijfermateri aal zijn onderbouwd. Hij betwijfelt het overigens of er door het personeel inderdaad zoveel wordt gestolen als drs De Vries aangeeft. Er zijn volgens Van der Gouw natuur lijk wel eens personeelsleden die zich iets toe-eigenen wat niet het hunne is, maar naar zijn mening wordt het ver schil in de voorraadadministratie vooral in de hand gewerkt door de hoge omzetsnelheid. Bovendien zijn er volgens hem levensmiddelenmark ten waar de produkten niet meer apart zijn geprijsd zodat de cassières alle prijzen uit het hoofd moeten we ten. „Dat is toch teveel gevraagd van die jonge meisjes achter de kassa, het is volkomen begrijpelijk dat er dan lekkage optreedt," zo zei hij. Naar zijn mening is het personeel helemaal niet ongeïnteresseerd, maar maken de ondernemers het hun door de steeds verder opgevoerde omzet snelheid onmogelijk hun taak naar behoren uit te oefenen Personeel krijgt volgens hem ook niet altijd de gelegenheid om voldoende bedrijfs opleiding te genieten Leveranciers Foodmagazine steekt ook de beschul digende vinger uit ln de richting van leveranciers. Het komt voor dat leve ranciers die immers goederen in het magazijn moeten afleveren ste len. verduisteren of opzettelijk on nauwkeurig afleveren. Een zeer groot levensmiddelenbedrljf in ons land is er om bovenstaande redenen volgens Foodmagazine toe overgegaan, vlak achter de leveranciersingang een wit te lijn te schilderen en het heeft iede re leverancier verboden de lijn te overschrijden. Ook de verhoging van de omzetsnel heid kan voorraadverschil in de hand werken. Zo zouden Duitse onderzoe kers tot de ontdekking zijn gekomen dat bij een hoge doorstroomsnelheid een zorgvuldig goederenbeheer niet zelden in de knel komt. Het is de prijs voor de vooruitgang." aldus het blad. rERDAM (ANP) De inzameling van oud papier in rland blijft achter bij voorgaande jaren. Dit ondanks het ff t vele gemeenten de inzameling door subsidies probe- activeren. dat de situatie op de >rmarkt ook in 1978, vooral minder goede soorten, geen lardige verbetering te zien a Gelder Papier, die via haar Van Gelder Recycling in Vel- van de bedrijven is die zich handel in oud papier bezig kon door een zeer kritisch in- oopbeleid met een hogere om- a een beter resultaat in deze behalen. n t üii lort nam vorig jaar verder toe verband met het feit dat het in de ons omringende landen et algemeen beter was dan in land Voor de minder goede waren de prijzen laag. aldus e kwelder in haar jaarverslag. ja< in rr ml1 0. i wa op de binnenlandse markt import moeten worden aan- Ook in het buitenland is ech- vraag groter dan het aanbod, ijsstijgingen in 1979 niet kun- tblijven. Door de bouw van ontinktingsmachines in onder andere in Renkum. zal laste toekomst met een nog verschraling van de markt 5U** moeten worden gehouden. een sector van de binnenland- dejindstoffenvoorziening is Van actief. Via dochter Flevohout inlmen Populierenhout uit de Fie dlers aan de papierindustrie. del :ommerciële activiteiten bevin- ich nog in een beginstadium. lei 111 't 14. vf ICHT (ANP) Ook Utrecht is resseerd in Nederhorst-bouw- De Utrechtse CDA-wet- r van volkshuisvesting, mr A. Tn. heeft gezegd wel voordelen in de plannen van Amsterdam Merdam met Nederhorst lijkheid om zekere belangen (rijgen in bepaalde bouwbedrij- as al eerder besproken in het tussen de vier grote steden irdam, Den Haag. Rotterdam recht, aldus Bransen. Dit van- het feit, dat de bestaande parti- bouwbedrijven weinig interes- fn voor financieel weinig aan- lijke sociale woningbouwpro- en de grote steden juist op dit omvangrijke plannen hebben. maar zullen in de komende Jaren wor den uitgebreid. Verlies in '79 Van Gelder Papier houdt er rekening mee dat. tenzij de omstandigheden in de markt zich wijzigen, er in 1979 een belangrijk verlies zal worden geleden. Op wat langer zicht is voor een verbe tering van de bedrijfsinkomsten veel afhankelijk van het tempo, waarin men er in slaagt de onderneming ge zond te maken. In 1978 was sprake van een aanmer kelijke verbetering bij het papiercon cern. De uitkomsten mogen echter niet als maatgevend worden be schouwd voor de ontwikkeling in de komende jaren. Er is wel over de laatste jaren sprake van een duidelijk herstel, maar met name de resultaten over 1978 zijn te zeer beïnvloed door tijdelijke en incidentele factoren, om daaraan nu al te optimistische ver wachtingen te verbinden. Om een blijvend rendement te verze keren zal nog aan veel voorwaarden moeten worden voldaan. Voorts zal nog een aantal ingrijpende structure le veranderingen moeten worden doorgevoerd. Het proces van hergroepering van activiteiten en van reorganisatie, dat medio 1977 op gang is gekomen, heeft inmiddels in enkele bedrijven tot een duidelijke verbetering van de econo mische positie geleid. Dit kan echter nog niet van alle bedrijven worden gezegd. Hergroepering In het licht van de hergroepering van activiteiten moet de grote investering te Renkum in een nieuwe, moderne courantenpapierfabriek worden ge zien waardoor Van Gelder de concur rentie vanuit de grondstoffenlanden zowel op het punt van kwaliteit als van kosten hoopt te kunnen weer staan en de produktie van 150.000 ton courantenpapier in Nederland te kunnen voortzetten. Van Gelder zag vorig jaar de omzet met 4 procent dalen van 846,4 mil joen tot 812,7 miljoen. De netto winst was 27,6 miljoen tegenover een verlies in 1977 van 27,7 miljoen. De winst over 1978 wordt in minde ring gebracht op het geaccumuleerde verlies van 41.2 miljoen. Het gemid delde aantal personeelsleden van Van Gelder nam vorig jaar af van 5296 tot 4948. Aan de onderhandelingen hebben, zestig ontwikkelingslanden deel ge nomen. Hun woordvoerder, de Joego slaaf Petar Tomic. heeft het resultaat van het overleg bescheiden genoemd en gezegd dat veel problemen onop gelost zijn gebleven. Hij beschuldig de de rijke landen ervan dat het ze heeft ontbroken aan de politieke wil om de voorstellen van de arme lan den serieus in overweging te nemen. Vertegenwoordigers van de rijke lan den daarentegen waren zeer te spre ken over het resultaat van de Tokio- ronde Ze hadden het over een be langrijk en veelomvattend succes dat de internationale handel een krachti ge stimulans zal geven en het protec tionisme in belangrijke mate zal te rugdringen. De definitieve onderteke ning van de akkoorden zal later dit jaar gebeuren, vermoedelijk in oktober. De internationale onderhandelingen over afschaffing van invoerrechten en andere belemmeringen van de we reldhandel in het kader van de Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) zijn nu afgesloten. Het beraad werd ook wel aangeduid met Tokio-ronde, naar de stad waar het in 1973 begon. De elf akkoorden die in de afgelopen vijf en een half Jaar tot stand zijn gekomen liggen sinds donderdag ter parafering door de delegaties van de 99 landen die aan het overleg hebben deelgenomen. Het wordt aan de rege ringen overgelaten welke akkoorden ze willen paraferen en wanneer. Functionarissen van de GATT zeiden donderdag te verwachten dat meer landen de akkoorden zullen onderte kenen na de bijeenkomst van de We reldhandelsconferentie van de Vere nigde Naties (Unctad) die volgende maand in Manilla wordt gehouden. Daar is het voornaamste onderwerp de economische samenwerking tus sen „Noord" en „Zuid". De landen in de Derde Wereld zullen vermoedelijk met parafering van de uitslag van de Tokio-ronde willen wachten tot ze Vervolg van pagina 1 De regering ontdekte dat onder de stoel van de piloot een speciale uit rusting was aangebracht voor het maken van luchtfoto's. Bovendien is er een systematisch programma ont dekt voor het fotograferen van uitge strekte gebieden van Zuid-Afrika. waaronder gebieden die van bijzon der belang geacht worden voor de nationale veiligheid. Ontzet Premier Botha verklaarde diep ge schokt en ontzet te zijn over de laak bare actie van de Amerikaanse rege ring. Hij zei zoiets eerder verwacht te hebben van een land als Rusland, maar niet van de Verenigde Staten Dit buitengewoon ernstige incident zal de relatie tussen beide landen verder verslechteren. Afgelopen week beschuldigde minis ter van buitenlandse zaken Pik Botha de Amerikaanse ambassadeur Don McHenry. de voornaamste Wes telijke onderhandelaar bij de Namibi- sche besprekingen, als een vijand van Zuid-Afrika. die zou samenzweren om er een regeling door te drukken die in het belang van de SWAPO is. Het incident zou wel eens de laatste slag kunnen zijn voor de toch al geringe kans dat de besprekingen over Nami- bié een succes worden. Het geeft Zuid-Afrika echter wel weer het initi atief ln de verhouding met de Vere nigde Staten. CAIRO (Reuter) De Egyptische president Sadat is begonnen aan een rondreis door Boven-Egypte in het kader van een campagne voor een massaal „ja" bij het referendum over het vredesakkoord. Het referendum vindt op 19 april plaats. In het kader van de volksstemming wordt tevens goedkeuring gevraagd voor een aan tal constitutionele veranderingen. Het parlement zal worden ontbonden en er zullen nieuwe verkiezingen wor den gehouden, waaraan voor het eerst een ruimer aantal politieke par tijen zal kunnen deelnemen Vice-president Hosnl Moebarak is gisteren naar Soedan vertrokken, de voornaamste bondgenoot van Egyp te. De regering van Soedan maakte dezer dagen bekend dat er een staats greep tegen het bewind van president Numeiri verijdeld was. MOSKOU (UPI) De Russische ruimtevaarder Roekawisjnikow en zijn Bulgaarse collega majoor Iwa- now landden gistermiddag veilig maar onverrichter zake. Hun poging om woensdagavond laat hun Sojoez 33 aan het ruimtelaboratorium Sal joet 6 vast te maken, was door een storing in de besturing mislukt. Dat betekende geen post en andere leuke en nuttige dingen voor Liachow en Rjoemin. die nu een kleine zeven we ken in de Saljoet zitten. En dat op ..Kosmonautendag", de herdenking van de eerste bemande ruimtevlucht door Joeri Gagarin, achttien jaar ge leden. Waarnemers verwachten bin nen een week of twee een nieuwe bezoekpoging. Directeur A. Huizing van een metaalwarenfabriek in het Drentse Nieuw Roden en zijn buurman M. Bronkhorst zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Zij protesteren tegen een aanslag van 250.000 gulden door het zuiveringschap Drenthe. Huizing meent dat zijn bedrijf dat 80 werknemers telt door het betalen van deze aanslag te gronde gaat. Het zuiveringschap heeft steeds getracht om in overleg met het bedrijf de fabriek van een eigen zuiveringsinstalla tie te voorzien. Gedeputeerde Staten van Drente hebben daartoe vergaande toezeggingen gedaan. Dat heeft Huizing afgewezen, aldus voorzitter Kinds van het zuiveringschap. GENEVE (Reuter, AP) De Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en elf andere landen hebben in Genève de overeenkomsten van de Tokioronde ondertekend, die de invoertarieven met gemiddeld 33 procent verlagen en nieuwe regels vaststellen tegen protectionisme. Indien regeringen en parlementen hun goedkeuring bijtijds verlenen, zullen de nieuwe overeenkomsten begin volgend jaar van kracht worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse chemische industrie vraagt zich bezorgd af, welk deel van de besparing op olie, waartoe de regering zich internationaal heeft verplicht, moet komen van de grondstofvoorziening van de chemische industrie. Aardolie levert niet alleen energie, maar ook nafta, de basis van vele chemische produkten. De enige aanwijzing, die de Vereni ging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) heeft, dat er ook op grondstof moet worden bezuinigd, is het verzoek van de regering aan raffi naderijen in Nederland hun afnemers met 5% procent te korten. Dus ook de chemische bedrijven. Afgezien van de juridische vraag, of chemische bedrijven hun internatio nale contracten ten dele niet kunnen nakomen op grond van een „vrijwilli ge afspraak", manoeuvreert Neder land zich wat zijn export betreft toch in een gevaarlijke hoek. meent de VNCI Andere landen, die aangeslo ten zijn bij het Internationaal Ener gie-Agentschap. maken namelijk geen haast met vrijwillige besparing op grondstoffen. West-Duitsland heeft zelfs aangekondigd, dat l\et prijsmechanisme de olieschaarste maar moet compenseren. Besparing in Nederland op grondstof fen voor de chemische Industrie (en dus beperking van de produktie) kan een vermindering van onze export betekenen, want 80% 17 miljard - 1/7 van totale Nederlandse export) van de produktie van de chemische industrie is voor export bestemd. Waar Nederland niet levert, zullen andere landen het wel doen. aldus de VNCI. Zij pleit er daarom voor. dat de Ne derlandse overheid, méér nog dan voorheen beperking van het energie verbruik stimuleert, óók in de indus trie. Lagere energiekosten betekenen lagere produktiekosten en die kun nen zelfs een kleine voorsprong bij de export geven. weten wat „Manilla" opgeleverd heeft. In tegenstelling tot de diverse woord voerders van de ontwikkelingslanden is de algemeen directeur van de GATT. Olivier Long. van mening dat het resultaat van de Tokio-ronde voor de Derde Wereld belangrijke voordelen oplevert. Hij verklaarde dat de ontwikkelingslanden door de verlaging van de invoerrechten op fabrieksprodukten een betere toe gang tot de wereldmarkt hebben ver kregen. Hij vergat blijkbaar dat de meeste ontwikkelingslanden hoofd zakelijk grondstoffen uitvoeren. De voornaamste onderhandelaar van de Europese Gemeenschap. Sir Roy Denman, verklaarde donderdag te genover de pers dat de onderhande lingen nog niet formeel en definitief zijn afgesloten. Het tot dusver bereik te resultaat noemde hij echter „een belangrijke stap in de richting van een zeer aanzienlijk succes". Voor de EG betekent de verlaging dat haar invoerrechten over acht jaar ge middeld nog maar 7,5 procent zullen bedragen. LONDEN (AP) De Saoedi-Arabi- sche olieminister. Sjeik Ahmed Ja mani. heeft de industrielanden ervoor gewaarschuwd, dat het OPEC-olie- kartel zich genoodzaakt kan zien zijn prijzen nog vóór juni verder te verho gen als zij er niet in slagen het ver bruik terug te dringen. Dit meldt het in Londen verschijnende Arabischta- lige blad Asharq al-Awsat. Jamani heeft niet gezegd in welke orde van grootte een eventuele prijsverhoging zou liggen. Mocht het verbruik van de industrie landen niet afnemen en zou de Iraan- se produktie verminderen, dan. aldus Jamani. „zou het erg moeilijk kunnen worden om de aandrang tot prijsver hoging te negeren, temeer waar de prijs momenteel meer door de markt ontwikkeling dan door de besluiten van de OPEC wordt gedicteerd." De OPEC verhoogde zijn basisprijs op 27 maart met negen procent tot 14.542 dollar per vat van 159 liter. De lidstaten zijn echter vrij om daarbo ven nog een extra heffing te bereke nen. De meeste OPEC-landen. met uitzondering van Saoedi-Arabië. vra gen gemiddeld zo'n 1.20 dollar extra. Koeweit Koeweit, dat eerder al een extra hef fing van 1,20 dollar per vat aankon digde. heeft bekendgemaakt, dat daar bovenop nog eens 60 dollarcent in rekening zal worden gebracht. De totale extra heffing die Koeweit han teert, bedraagt derhalve 1.80 dollar per vat. Iran heeft nog niet beslist of het de extra heffing van Koeweit zal navol gen. Naar verluidt, zal de regering in Teheran niet vóór zaterdag bekend maken, hoe zij zich in deze zal op stellen. IECHT (ANP) Konink- Bijenkorf Beheer (KBB) een Bijenkorf-vestiging trecht bouwen. De recht- '•president mr. V. J. A. Dijk veroordeelde het *rn donderdag tot nako- I van het met de gemeen- trecht gesloten contract. Rechtse Bijenkorf moet er op 1 fiber 1982 staan De rechtbank- *nt kwam tot dit vonnis in het Ming, dat de gemeente Utrecht KBB had aangespannen omdat tacern de overeenkomst met de fnte niet langer wenste na te KBB moet een dwangsom '00.000 gulden betalen aan de Mite voor elke dag dat het con- 'n gebreke blijft bij de uitvoe- •f» wat in het vonnis is bepaald O* KBB betekent de uitspraak het concern door de rechter cht is tot de bouw van het wa- De uitspraak in kort geding fnt volgens KBB een voorlopi- atregel die betrekking heeft op toidend werk. Naar het cordpc) van KBB is er geen principiële beslis sing gevallen over de bouw van een Bijenkorf in Utrecht. KBB zegt dat haar raadsleden met de gemeente Utrecht nog onderhandelen over een procedure voor een principiële uit spraak. Tijdens de behandeling van het korte geding voerde KBB vorige week aan dat een Bijenkorf-vestiging in Utrecht niet rendabel meer zou zijn. Volgens KBB zijn de omstandighe den in de Utrechtse binnenstad aan zienlijk veranderd sinds de overeen komst tot de bouw met de gemeente in 1977 werd gesloten. Het winkelcen trum Hoog Catharijne zou nu een te grote zuigkracht op het winkelende publiek uitoefenen, terwijl voiggns KBB bovendien de verkeersstroom in de binnenstad is veranderd waardoor de bereikbaarheid van een Bijenkorf aan de Lange Viestraat aanzienlijk zou verminderen Verder voerde KBB de terugloop in de consumptieve be stedingen van het publiek als argu ment aan om onder de overeenkomst met de gemeente uit te komen Mr Van Dijk meende, dat KBB een aantal veranderingen in Utrecht had kunnen en had moeten voorzien. Deze veranderingen behoren volgens Van Dijk net als de veranderingen in de consumptieve bestedingen van het publiek, tot de normale risico's van een ondernemer. „Die risico's kunnen niet op de gemeente worden afgewenteld", aldus de rechtbank president van Utrecht Ook het argument van KBB. dat een Utrechtse Bijenkorf een investering van 100 miljoen gulden zal vergen en dat de eerste vijf Jaren een verlies van 30 miljoen zal worden geleden, ver wierp Van Dijk Ook dat is volgens hem bedrijfsrisico terwijl de moge lijkheid van forse verliezen naar zijn mening ook ?1 voor het sluiten van de overeenkomst met de gemeente KBB bekend was. BOS KALIS heeft in de afgelopen weken voor ƒ125 miljoen aan op drachten geboekt. De belangrijkste orders betreffen enkele grote bagger- projecten in Sri Lanka. Algerije. West-Duitsland. Benin en Nederland, de bouw van bijna 100 woningen in Bergen op Zoom en verder nog wer ken in Denemarken. Engeland. Nige ria en Noord-Jemen. Bos Kalis heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 50.5 (was 44.9) miljoen. De stij ging van 12,5 procent was iets hoger dan aanvankelijk was verwacht. De omzet bedroeg 1,62 (1,33) miljard en er was een orderportefeuille op 31 december van ƒ2,71 miljard tegen ƒ2,53 miljard, een Jaar eerder. Er wordt een verdere toeneming van de winst verwacht. Dividend: 8.50 8) in contanten plus 2.5 procenten agio- aandelen. Ook is het mogelijk 3.50 3) contant en 7.5 procent in aande len te nemen. De MIDDENSTANDSBANK gaat voor tien jaar 150 miljoen lenen tegen 8.75 procent. De uitgiftekoers wordt 18 april bekend, de inschrijving is op 20 april en de storting op 20 mei Het geld dient om de groei van het bedrijf te financieren. Belangrijk is dat de op deze manier aangetrokken middelen niet vallen onder de kredietrestrictie en boven de grens mogen worden uitgeleend. De Mid- denstandsbank gaat voorts met in gang van 17 april zevenjarige 8.75 procent spaarbrieven uitgeven De eerste afgiftekoers is vastgesteld op 98.8 procent. Deze koers kan worden bijgesteld. De resultaten van de NMB in het eerste kwartaal liggen boven die over dezelfde periode van 1978. NEDLLOYD (scheepvaart) had een gehalveerde Jaarwinst: 40,6 (was 91,4) miljoen. Voorgesteld is een dividend van 6 (9). De gang van zaken in de eerste maanden van 1979 was niet bevredigend zodat eerder met een verdere achteruitgang dan met een verbetering van het resultaat moet worden gerekend. Er was in 1978 een omzet van 2.32 (was 2.40) miljard. ADM De Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij is gematigd optimistisch over het eind vorig jaar nieuw gevormde Amsterdamse scheepsreparatiebedrljf. waarin de ADM voor 55 pet deelneemt en de Nederlandse staat voor 45 pet Na integratie zal het nieuwe bedrijf op het huidige lage marktnlveau kosten dekkend kunnen werken, zo blijkt uit het Jaarverslag AMEV wil over het in 1978 met 15.5 pet vergrote kapitaal 6 per aandeel van 10 uitkeren. Voorts zal uit de agioreserve 0.50 ln aandelen worden uitgekeerd In september 1978 werd al 1.80 als interimdividend betaald Over 1977 keerde AMEV een dividend van 5 uit, terwijl in mei 1978 belas tingvrij uit de agioreserve eveneens ƒ0.50 in aandelen beschikbaar werd gesteld. De omzet van het gehele con cern gToeide met 28 pet van ƒ1693 naar 2.137 miljoen. De nettowinst steeg met ruim 33 pet van 71.4 min. tot 95.4 min. Het verzekerde bedrag van het levensverzekertngsbedrljf nam met bijna 25 pet. toe van 37,3 miljard tot 46.5 miljard. BANK MEES HOPE heeft een meerjarenplan in voorbereiding, waarbij een belangrijk accent ligt op een verdere expansie ln het buiten land Overwogen wordt de opening van een kantoor in Londen, waarbij ook de financiering van grondstoffen- transacties een rol speelt De Britse hoofdstad is een belangrijk centrum voor de grondstoffenhandel, in welke sector ook Mees en Hope nauw be trokken is via haar dochter Neder landse Liquidatiekas In het binnenland wil de ABN-doch- ter in verschillende grotere steden nog kantoren openen. Na het succes volle begin van het nieuwe kantoor Utrecht zijn nog kantoren gepland ln Dordrecht en Den Bosch, terwijl de mogelijkheden voor Zwolle ln onder zoek zijn. Ten slotte wil men ln wat kleinere plaatsen speciale kantoor tjes openen voor particuliere klanten, zo bleek bij de presentatie van het Jaarverslag De winst bij Mees Hope nam vorig Jaar toe van 30 tot 33 miljoen Het balanstotaal groeide met 21 procent van 6749 tot 8150 miljoen. In 1977 was deze groei 8 procent. DRUKKERIJ DE BOER zag de omzet met 6.8 procent stijgen tot 130 miljoen en de nettowinst liep op van 23.56 tot 30.86 per aandeel. De aanloopkosten van de nieuwe offset rotatiepers bij dochter Dicodruk in Amsterdam en de nieuwe dlepdruk- kerij in Almere zullen een negatieve invlqed gaan uitoefenen op het resul taat ln 1979 De nettowinst van 1979 zal dan ook niet of nauwelijks geëve naard kunnen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19