kan niet zonder de 'parasieten' jiina en Vietnam aken balans op n hun oorlog Feest voor twee! Leger Honduras Is aardig zolang het dat zelf wil j stemt twee keer in acht dagen PHILIPS 1 «I enl. 13 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 Hoi' 1 UU3UM HeUf den Boef leti 1 zl anen gaan dit jaar weer cvroegd naar de stembus nieuw parlement te kiezen, imjjezingen die op 3 en 4 juni gehouden, zullen het ka- 'Jkebben van "een volksraad- it, over de vraag of de com- ^sche partij (PCI) deel moet laken van de regering. ift men zelden haast. Als in (bij Engeland het parlement voortij - ontbonden, kunnen na ongeveer al verkiezingen worden gehou- ime kan er tussen de dag van intbinding en de datum van de i een periode van 70 dagen ver- >t zou mogelijk geweest zijn, de •erkiezingen te doen samenval- directe verkiezingen voor het parlement op 10 Juni, ware het niet dat de Italiaanse wetgeving daar niet op berekend is. De Italiaanse kieswet schrijft wat parle mentsverkiezingen betreft voor, dat op twee achtereenvolgende dagen wordt ge stemd, de eerste dag gedurende de gehele dag en de volgende dag tot twee uur 's mid dags. In de praktijk gaat men in Italië op zondag of op maandag naar de stembus. Aangezien de Europese verkiezingen vol gens de Europese kieswet op één dag moe ten plaatsvinden, „waarna met het tellen van de stemmen moet worden begonnen," bleek een combinatie van Europese en par lementsverkiezingen niet haalbaar. Er zijn allerlei noodoplossingen aan de hand gedaan om de verkiezingen toch nog te kunnen combineren. Bij voorbeeld door de parlementsverkiezingen op 9 en 10 Juni te organiseren en de Europese verkiezingen gewoon op de tiende te laten doorgaan. Maar zelfs dan was er nog het niet te onderschatten probleem dat degenen die zaterdags voor het parlement in Rome naar de stembus gaan, 's zondags niet nog eens dezelfde gang maken voor het Europese parlement. En dat zou geen beste beurt zijn geweest van het toch al niet van harte „Europese" Italië. Partijbelangen De christen-democratische premier Giullo Andreotti, wiens door republikeinen en so ciaal-democraten gesteunde kabinet enke le weken geleden in de senaat met een meerderheid van slechts één stem naar huis werd gestuurd en alleen de lopende zaken nog waarneemt, vond een oplossing. Hij deed een beroep op de staatsraad om het verlossende woord te spreken en zo kwamen enkele dagen geleden 3 en 4 juni als data uit de bus. De Europese verkiezin gen vinden normaal doorgang op 10 juni. Partijbelangen "hebben een grote rol ge- speeld bij het lange touwtrekken over het al dan niet koppelen van de Europese en de nationale verkiezingen. De christen-demo craten wilden vóór 10 Juni een nieuw Itali aans parlement kiezen. De communisten en socialisten verlangden een koppeling, als een uitwijken naar 17 en 18 juni niet mogelijk zou zijn. De staatsraad kon echter niet tot een andere conclusie komen, ook al heeft de PCI terecht een protest laten ho ren tegen het feit, dat in het buitenland werkende Italianen nu acht dagen in hun land moeten blijven om ook aan de Europe se verkiezingen te kunnen deelnemen. PCI De communistische partij krijgt het waar schijnlijk moeilijk bij de verkiezingen. Op het onlangs gehouden congres van de PCI bleek tenslotte dat er geen wezenlijke ver andering was gekomen in de houding van de partij tegenover de christen-democra ten. En men vraagt zich dan ook overal af, hoe de communisten zich tijdens de verkie zingscampagne tegen de christen-democra ten kunnen keren, als zij van tevoren laten weten dat zij na de verkiezingen met hen willen samenwerken. Het congres was nog maar net begonnen, toen bekend werd dat er vervroegde verkie zingen uitgeschreven zouden worden. Dui delijk was toen,.dat belangrijke beslissin gen pas na de verkiezingen genomen zou den worden op het in het najaar te houden PCI-congres. Ook de verkiezing van een nieuw partijsecretariaat en een „politburo" werd uitgesteld. De partijleiding gebruikte het overbodige geworden congres om de .talrijke gefrustreerde gedelegeerden de ge legenheid te geven, hun hart te luchten over het mislukte streven van aanvoerder Enrico Berlinguer om de PCI met steun van de christen-democraten tot regerings partij te maken. Berlinguer vertelde zijn gehoor voor de zoveelste keer dat de PCI zich niet kan onttrekken aan haar verantwoordelijkheid tegenover het land, als de andere partijen verstek laten gaan. Hij noemde de Demo- crazla Cristlana de „partij der parasieten", maar maakte duidelijk dat er niettemin met haar moet worden samengewerkt, om dat zij over een grote aanhang beschikt. De gematigde politiek van de PCI heeft trou wens een positief resultaat gehad, aldus Berlinguer: de inflatie is teruggelopen van 23 naar 11 procent, er is een overschot op de betalingsbalans en de monetaire reserves hebben zich hersteld. Doel van de verkiezingen is. aldus Berlin guer, de christen-democraten zoveel moge lijk stemmen af te nemen. Hij waarschuw de zijn partijgenoten echter, de verkie zingscampagne niet te fel te voeren. Slo gans en applaus op verkiezingsbijeenkom sten garanderen nog geen succes bij de verkiezingen. Opnieuw noemde hij de PCI een partij die een „derde weg van het socialisme" volgt: niet de weg van de socia listische landen van Oost-Europa en even min die van de sociaal-democraten in West- Europa. Het marxisme-lenlnisme is nu officieel uit de partij statuten verdwenen. Onder grote bijval verklaarde Berlinguer echter dat de oorsprong van de PCI marxistisch-lenlnis- tisch is en dat de partij de Oktoberrevolu tie blijft zien als het begin van een nieuw tijdperk. De Sovjet-Uhle heeft volgens de partijchef altijd consequent en onverzette lijk naar vrede gestreefd: „Wij zullen met geen enkele communistische partij breken of onze band met de Oktoberrevolutie ver loochenen om degenen te bevredigen, die met een centimeter de aard van onze be trekkingen willen meten", aldus Berlingu er. Men zal hem er tijdens de lange verkie zingscampagne aan herinneren. advertentie an ten Hove meezit gaan Vietnam ese Volksrepubliek onderhandelen over i heet de normalise- n hun betrekkingen. itiek jargon voor het der relaties nadat de achten van beide lan- aar een maand lang >evochten hebben en en gewonden in de enden geteld moeten Om nog maar te zwij- t de honderdduizen- fcnamezen die voor de keer op de vlucht meezit of om de Chinese ister van buitenlandse za- Nianlang te citeren: „Als niet voor complicaties om de gevoelens van zijn collega Phan Hien tot te brengen: „Als Peking de zoveelste keer woord- :gt." Zonder complicaties reuk zullen beide heren el fgen in Hanoi ontmoeten. fet de eerste keer dat er een oor de onderhandelingen be- fd gemaakt. Evenzovele ma in de onderhandelingen niet inwege complicaties en/of e de Chinese invasie in Viet- br Peking nog steeds „straf- I" genoemd, bood China aan handelen. Vietnam wees dat ban de hand. Zonder volledi- {rekking van de Chinese troe- Vietnamees gebied viel er t over onderhandelingen te China hanteerde toen ook foorwaarde dat een Chinese Iking uit Vietnam gekoppeld [worden aan een Vietnamese kking uit Cambodja, waar In maand te voren Pol Pot en I had verjaagd en Heng Sam- t zadel had geholpen. de vijfde maart, de dag waar- Chinezen aankondigden dat p zijn lesje wel geleerd had" pinese troepen teruggetrok ken zouden worden, liet Peking deze voorwaarde vallen. Voorwaarde Tot voor kort handhaafde Vietnam zijn eis dat het Chinese leger Vietnam „volledig" moest hebben verlaten voordat er onderhandeld kon worden. Daar kwam begin deze maand veran dering in toen onderminister Phan Hien aankondigde dat „de enige voorwaarde voor de Chinezen was dat hun onderhandellngsdelegatie een verzoek tot het verkrijgen van een inreisvisum moest indienen." Vietnam was tot de wijziging van zijn standpunt gekomen omdat uit een uitwisseling van nota's tussen Peking en Hanoi was gebleken „dat China toegaf nog steeds bepaalde gebieden van Vietnam bezet te houden". Ver der hadden de Chinezen laten weten dat ze geen centimeter Vietnamese grond in handen wilden houden. Waarop, zei Phan Hien, Vietnam .zijn goede wil" wilde tonen en de eis voor af van een volledige Chinese terug trekking liet vallen. Phan Hien zei toen dat het overleg tegen 10 april zou kunnen beginnen. De Chinezen hebben er inmiddels 14 april van gemaakt, „als Vietnam niet voor complicaties zorgt". Complicaties zijn overigens niet on waarschijnlijk, want beide partijen zijn niet opgehouden elkaar van „nieuwe agressie" en „nieuwe militai re avonturen" te beschuldigen. Dins dag nog zei het Chinese persbureau dat „gewapende Vietnamese militai ren China blijven aanvallen en span ning oproepen langs de grens tussen beide landen." Waarop het Vietnam- se persbureau woensdag China be schuldigde van „troepenbewegingen langs de grens, het uitsturen van ver kenners en provocaties" beschul digde. bliek de garantie dat Moskou zich bij een eventueel volgend treffen weer afzijdig zal houden? De balans van de oorlog, voor zover die al opgemaakt kan worden, lijkt voor beide kempha nen niet positief. Zowel China als Vietnam kampt met enorme econo mische problemen en een kostbare oorlog is niet het geëigende middel om die problemen op te lossen. Ver der is het vertrouwen van de omrin gende landen in „de vreedzame be doelingen" van de twee rivalen er zeker niet op vooruit gegaan.. Het dingen naar de gunst van de ASEAN- landen bijvoorbeeld moet opnieuw beginnen. Dat de leiders in het Kremlin Viet nam eind maart bij de Thaise premier Kriangsak Chamanand probeerden te verkopen als een arm, vredelievend land dat belaagd wordt door Chinese horden, zal niet bijster veel indruk hebben gemaakt. Tenslotte heeft de premier momenteel te maken met een niet onaanzienlijke Vietnamese troepenmacht aan de Thaise grens. En de Thaise leider kwam niet zozeer naar Moskou om dót verhaal te horen als wel om de Russische leiders te verzoeken er bij de kameraden in Hanoi op aan te dringen na hun ver nietiging van het vroegere bewind in Cambodja wel te stoppen bij de Thai se grens. De vraag rijst of datgene wat op het slagveld niet opgelost kon worden, nu bij de komende onderhandelingen wel opgelost kan worden. En zo niet, dan is de tweede vraag of Vietnam en China niet opnieuw naar de wapens zullen grijpen. De wederzijdse be schuldigingen over „militaire avontu ren, provocaties en grensschendin- gen" zijn nooit opgehouden. En ook is de algehele mobilisatie in Vietnam niet herroepen en staat er nog een enrom Chinees leger aan de Vietna mese grens. (iraiu) Barnier Op eerste paasdag bijvoorbeeld, gezellig samen natafelen met Grand Marnier Cordon Rouge. Een zeldzame drank bereid op basis van hartverwarmende cognacs en rustig gerijpt op eikehouten fust. Als een van de weinige. Voor u samen. door Wlm Jansen Het heeft er het afgelopen Jaar op geleken dat Honduras ln het roerige Midden-Ameri- ka een oase van rust vormde. De regering van dit land staat bekend ais een zeer milde dic tatuur, zeker vergeleken bij het bewind in de buurlanden Nicaragua, El Salvador en Guatemala. Door het harde optreden van het leger tegen een groep stakende textielar beiders toonden de militairen van Honduras echter hun ware gezicht. En dat belooft niet veel goeds voor de verkie zingen van volgend Jaar. Te midden van een burgeroorlog in Nicaragua, politieke moorden in Gu atemala en ontvoeringen en gewa pend verzet tegen de dictatuur in El Salvador, doet de militaire dictatuur van Honduras haar best „neutraal" te blijven. De generaals wijzen er voort durend op dat zij nauwelijks proble men ln eigen huis hebben en daarom eigenlijk een heel vriendelijke dicta- advertentie De sterkste tankcomman- als krijgsgevan- opgebracht door een kmese militair. De onderhandelingen tussen Viet nam en China zijn niet alleen voor de direct betrokken regeringen van be lang. Ook de omliggende landen van Zuidoost-Azië zien met spanning uit naar de uitkomst van het overleg, hetgeen overigens nog wel even op zich kan laten wachten. Er staat veel meer op het spel dan het herstel van relaties tussen twee landen die elkaar in de haren hebben gezeten en een nadere vaststelling van de al langer omstreden grenzen. In feite moet nog blijken wie in Zuid oost-Azië de belangrijkste macht is en wie er in deze regio de landen ln meerdere of mindere mate zijn wil kan opleggen. De oorlog tussen Viet nam en China heeft dat niet duidelijk gemaakt. De Chinezen houden vol dat zij Vietnam een lesje hebben ge leerd en dat hun strijdkrachten een eind hebben gemaakt aan de „mythe dat het Vietnamese leger niet te ver slaan is". Vietnam van zijn kant liet deze week voor de zoveelste keer we ten dat het Chinese leger, ondanks zijn enorme omvang, zwak is geble ken en .zware verliezen" heeft moe ten lijden. Beide landen hebben het nog steeds over „de grote overwin ning" die ze behaald hebben. Als oorlogen al kunnen bijdragen tot de oplossing van problemen, deze tussen Vietnam en China lijkt hele maal niets te hebben opgelost. China heeft dan de wereld en vooral de omringende landen laten zien dat het bereid is tot militaire acties om de' „Vietnamese expansie" een halt toe te roepen. Maar in de strijd om de gunst van de ASEAN-landen heeft Peking tevens laten zien niet wars te zijn van militair geweld om de eigen belangen te verdedigen. En gezien de krijgshaftige taal van de Vietname- zen en vooral gezien hun nieuwe of fensief van deze week tegen de over blijfselen van de Rode •Khmer-strijd krachten in Cambodja is Vietnam niet erg onder de indruk gekomen van de Chinese waarschuwing. Ge bleken is ook dat de Sowjet-Unie, waarmee Vietnam tenslotte een vre- des- en vriendschapsverdrag gesloten heeft dat meer weg heeft van een militair akkoord, ondanks al even krijgshaftige taal. niet heeft ingegre pen en Vietnam niet gewapender hand te hulp is gesneld. Maar fee ft dat de Chinese Volksrenu- Ra'sb tuur vormen. Of zoals regerings woordvoerder Padget onlangs tegen de pers zei: „Het is zeer ongelukkig dat wij, omdat wij toevallig ook een militaire regering hebben, altijd in één adem genoemd worden met onze buren. Het is oneerlijk dat de wereld ons met de zelfde maatstaven meet." Zó toevallig is dit natuurlijk niet. Als het er om gaat welk land ter wereld de meeste staatsgrepen achter de rug heeft, komt Honduras op een eervolle tweede plaats, zeer dicht achter we reldrecordhouder Bolivia. Van de af gelopen vijftien jaar hebben de Hon- durezen slechts anderhalf jaar aan de democratie mogen ruiken. Een klein aantal families, dat bijna alle land bouwgrond in handen heeft, en twee Noordamerikaanse bananenbedrij- ven vormen de betonnen steunpila ren van het regime. Ware aard Vergeleken met de buurlanden treedt de militalre regering in Honduras aanzienlijk „vriendelijker" op. In het Jaarrapport over 1977-1978 noemt Amnesty International slechts enkele gevallen van schending van de men senrechten. Dat is in Nicaragua, El Salvador en Guatemala wel anders. Toch is dit een manke vergelijking. De ware aard van een dictatuur toont zich pas als er oppositie tegen die dictatuur ontstaat. Is er geen weer stand, dan kunnen de machthebbers zich veroorloven vriendelijk te doen. Honduras heeft nooit een echte guer rillabeweging gekend. Door de hoge graad van analfabetisme en het geï soleerde leven op het platteland is de bevolking nauwelijks politiek be wust. Zo heeft slechts een kwart van alle kiesgerechtigden zich laten in schrijven voor de verkiezingen van 1980, die de democratie ln het land terug moeten brengen. De vakbon den, die zwaar worden vervolgd, pro beren wel enig politiek bewustzijn te kweken. ZIJ doen dat echter ln een zeer theoretisch-marxlstische taal, die bij de ongeletterde bevolking nauwelijks aanslaat Bikkelhard Toch zijn de Hondurezen niet im muun voor het verzet van de bevol king in de omliggende landen tegen de onderdrukking. In 1975 maakten tienduizend kleine boeren nog braaf een einde aan landbezettingen, nadat de regering had gedreigd geweld te gebruiken. Vorige maand hielden vijfhonderd bezetters van de textiel fabriek Bemls Handal echter vol. Van het vriendelijke imago van het leger bleef toen weinig over: soldaten be stormden de fabriek, schoten drie mensen dood en hielpen de anderen het ziekenhuis of de gevangenis in. De doden vielen op het moment dat de bezetters van de fabriek een brand, die door onbekenden was aan gestoken, probeerden te blussen Het leger heeft daarna toe staan kijken hoe het hele complex tot de grond toe afbrandde. De reactie op deze onrust, die plaats vond in de stad San Pedro Sula, was aan de ene kant een serie stakingen, aan de andere kant een bikkelharde VATToloirf van <11® m®» voir. bonden te maken heeft. De leider van de militaire Junta, generaal Pollcar- pio Paz Garcia weet de plotselinge onlust aan „internationale extremis ten". Daarmee suggereerde hij dat guerrillastrijders uit andere Midden- amerikaanse landen die van Hon duras' neutraliteit gebruik maken om vanuit dit land operaties te onderne men invloed uit hadden geoefend op de lokale bevolking. Door middel van grote advertenties in kranten betoonden organisaties van werkgevers hun steun aan het optreden van de militairen in San Pedro Sula. Organisaties zoals het Verbond van Koffieverbouwers spoorden de regering openlijk aan door te gaan met het onderdrukken van de „arbeidsonrust" en weten de problemen aan een campagne van communisten en anarchisten. Zorg De steun van het bedrijfsleven aan de regering geeft aan hoe nauw deze twee met elkaar verbonden zijn. Be- mis Handal is een van de multinatio nale ondernemingen in Honduras die het leger door dik en dun steunen in ruil voor een „rustig arbeidsklimaat". Vrijwel de hele economie wordt be heerst door dit soort bedrijven, die hun winsten onmiddellijk naar de Verenigde Staten overhevelen. Dat is er de oorzaak van dat het grootste deel van de Hondurese bevolking, on danks een vrij gezonde economie, zeer arm is. De multinationals zien de democrati sering met enige zorg tegemoet. Zij vragen zich af of hun machtige posi tie kan blijven bestaan. De grootste bananenexporteurs, United Brands en Standard Fruit, hebben tot nu toe door omkopingen in het leger heffin gen op winsten altijd zeer laag weten te houden. Dat zou onder een burger regering wel eens anders kunnen worden. Vla een omweg probeert het leger (en daardoor indirect ook het bedrijfsle ven) ook zijn polh'eke invloed nó de verkiezingen veilig te stellen. De rege ring en de Nationale Partij, één van de twee toegestane partijen, werken nauw samen. Door op alle belangrijke posten leden van de Nationale Partij te benoemen, heeft het leger straks nog een aardige vinger in de pap. Vooral de burgemeestersposten zijn dan heel belangrijk. In een interview met het persbureau Reuter ontkende de minister van bin nenlandse zaken. Diaz Garcia, overi gens deze partijdigheid. „Wij benoe men de mensen op basis van hun deskundigheid", zei hij. HIJ voegde daar weinig overtuigend aan toe dat het puur toeval is dat vrijwel alle posten worden bezet door leden van rif Nationale PartH

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11