Versnippering houdt Open School tegen Voor- en nadelen van deeltijd arbeid Personal!; Mike Oldfield verveelt met muzikale vondsten NOS-brochure over educatieve omroep Van Gendt veilt kinderboeken VARA-documentaire over korter werken En dan nog Liedjes van de koude grond KUNST/RADIO/TELEVISIE Voorzitter VNO Mr. C. van Vet B door het bestuur van het Verb van Nederlandse Ondernemii js met ingang van 8 januari voor jaar herbenoemd tot voorzitter het VNO Mr. Van Veen (56) 1W B januari 1974 voor de eerste maal VNO-voorzitter gekozen, nadat onder meer gemeentesecretaris Hoogeveen en Groningen was weest. In 1967 werd hij staatssecr ris van binnenlandse zaken en inl minister van onderwijs in het k net-Biesheuvel. Later kwam daar de portefeuille van wetenschaj bij Burgemeesters Met ingang val mei is benoemd tot burgemeester Zeist drs. H. J. Eijsink, nu burger ter van Meppel. De heer Eijsink lid van de PvdA. Hij heeft gewerk de provincie Groningen en de pro cie Drente. Van 1959 tot 1965 wa wetenschappelijk medewerker de Wiarda-Beckmanstichting. het tenschappelijk bureau van de P* Voordat hij burgemeester van 1 pel werd, was hij burgemeester Bellingwolde, later Bellingwedde, was onder meer lid van het partl stuur van de PvdA en is nog vooi ter van het bouwberaad en lid va; raad van de arbeidsmarkt. Ook is gisteren de benoeming cieel bekend geworden van twee gemeesters, over wie ook in krant al bericht is. Het betreft burgemeesters van Zaanstad Delft Naar Zaanstad gaat per 16 J drs. A. J. Lems (50), de huidige bu meester van Schiedam, oud-lid de Tweede Kamer en van de Rot damse raad voor de PvdA. Naar I gaat per 16 mei mr. R. M. Gallas! nu burgemeester van Alphen aan Rijn. Hij is hervormd en lid van CDA. Hij volgt in Delft dr. ir. A. Oele op die naar de Rijnmondr gaat. Oele is PvdA; Delft gaat nu wat de burgemeesterspost bet over naar van PvdA naar CDA. Onderscheiding Mr. J G. L. Reu president van de rechtbank te I terdam. is benoemd tot commas in de orde van Oranie-Nassan Kunst hgt binnen ieders bereik in raw wtou w sroVunSer^ de Oude Kerk Ajnstnrdani 6mB In het VAR A-programma Werk worden voorbeelden ge geven van een eerlijker werk verdeling via „deeltijdar beid". Ned. 1/1 Over rijke olie- en veeboe ren in Texas gaat de korte se rie Dallas met Jim Davis als hoofd van de familie. Ned. 2/21.40 Aan een NOS-programma over en met componist Peter Schat werkt het Concertge bouworkest mee o.l.v. Colin Davis. Het is vanaf 23.10 uur in stereo te beluisteren via Hil versum 2. Ned. 1/22.05 Onderwerpen in Televitier Magazine; De Britse verkiezin gen op 3 mei. video-systemen in Amerika en een reportage over de situatie in Cambodja Ned. 2/22.30 In de basiliek van Tongeren wordt een middeleeuws Nor- mandisch-Nederlands passie spel opgevoerd. Belgie 121.25 Op het orgel van de Grote Kerk in Dordrecht speelt Arie i. Keijzer eigen psalmbewer kingen en een improvisatie over gezang 174. Hilv. 121.42 DONDERDAG 12 APRIL 1979 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE door Stan Rijven Dinsdagavond liep het Haag se Congresgebouw tweemaal vol voor een concert van Mike Oldfield. die met dit eerste bezoek aan Nederland zijn laatste album Incantations" ten gehore kwam brengen. Twee jaar eerder werd tijdens het Holland Festival Tubular Bells op orkestrale wijze uitgevoerd met Jan Akkerman als sologitarist Deze com positie. die Oldfield op 20-Jarige leef tijd in 1973 op de plaat zette, bezorg de hem een grote bekendheid over de hele wpreld door middel van verkoop van zo n 10 miljoen exemplaren Speciaal vandaag Het bijzondere aan deze plaat was, dat nagenoeg alle (15) instrumenten door Oldfield zelf werden bespeeld. Over elkaar opgenomen leverde dit een symfonisch resultaat op. Maar ook de wijze van componeren had iets bijzonders: een grote verschei denheid aan muzikale vondsten werd tot één collage aaneengesmeed. Toch trad bij herhaald luisteren een zekere mate van verveling op; het verras singselement verdween. „Hemest Ridge" en „Ommadawn" die hierna verschenen werden volgens hetzelfde recept gemaakt; weer werden ingre diënten uit de volksmuziek en mini mal music (Riley, Glass) toegevoegd. Het gebrek aan originaliteit viel steeds moeilijker te maskeren het geen in zijn recente album „Incanta tions" (toverformules) nog duidelij ker naar voren komt. Het lijkt wel of hij met de titel toverspreuken dit gebrek probeert te bezweren Toverformules Diezelfde toverformules waren ook nodig om het concert tot een boeien de gebeurtenis te maken. Daartoe was een orkest van vijftig musici op het podium verzameld bestaande uit een twintigtal strijkers en blazers, die te zamen met een dameskoor het „klassieke" instrumentarium verte genwoordigden. Daarnaast was er een percussiegroep, die afwisselend vibrafoons, glockenspiel, gong en al lerlei kleine en ritme-instrumenten bespeelde De „popafdeling" bestond uit een drummer, een basgitarist en dne sologitansten van wie Mike Old; field de spil vormde Links en rechts van het podium stonden twee immen se geluidsmuren opgesteld, die voor een perfecte geluidsweergave zorgden Achter dit indrukwekkend aandoend geheel was een groot filmdoek ge spannen waarop van tijd tot tijd ster renhemels en zilte zeeën werden ge projecteerd. De muzikanten waren al len in beige bruine kleding gestoken en alsof dat geaccentueerd moest Mike Oldfield AMSTERDAM Een omvangrijke verzameling Nederlandse kinderboe ken uit de 18e, 19e en 20ste eeuw zal op 23 april bij de firma A. L. van Gendt Co. worden geveild. De col lectie van wijlen mevrouw A. M. Cal- Jé-van Gulik bestaat uit enkele dui zenden exemplaren en geeft een goed beeld van wat er de laatste 200 jaar aan kinderboeken verschenen is. Zij omvat alle terreinen zoals sprookjes-, fabel- en prentenboeken, schoolboek jes. stichtelijke lectuur en vertalin gen uit het Frans. Duits en Engels op diverse gebieden. Er is een volledige verzameling van het werk van P. J. Andriessen en het werk van schrij vers als Hieronymus van Alphen, J. J. A. Goeverneur. Joh. Hazeu en Petro- nella Moense is ook in de collectie opgenomen. Ooor Riet Dlemer HILVERSUM - Een Open School voor Nederland, zoals die er volgens de plannen van een aantal jaren geleden uit zou moeten zien, zal er waar schijnlijk nooit komen. En dat er veel schot zit in de toekomstplannen voor nieu we vormen van volwassenen educatie blijkt ook al niet uit de pas verschenen brochure Edukatieve Omroep in Sil houet. Er wordt nu wel ge dacht over oprichting van een Landelijk Overlegorgaan Vol wassenen Educatie (LOVE). Verder is er nog dit voorjaar een definitief structuuradvies van de Commissie Open School te verwachten. En dan is er het wachten op de nota volwassenen-educatie van de minister van onderwijs. Op het eerste gezicht staan er dus nogal wat potjes op het vuur. maar bij nadere bestudering van de bro chure blijkt dat niet iedereen opti mistisch is gestemd Edukatieve Om roep in Silhouet is een uitgave van de NOS. die daardoor niet alleen belang stelling voor onderwijs aan volwasse nen toont, maar die tevens een bij drage aan de (eindeloze!) discussie wil leveren. Het is een uitgave in de serie Omroep- podium (andere brochures gingen over merchandising, regionale om roep en radio-programmering). Met .podium" wordt bedoeld dat perso nen vanuit verschillende gezichtshoe ken de gelegenheid krijgen het onder werp te benaderen Je zou dus ver wachten uit de hoek van onderwijs' vorming en uit de hoek van de om roep. zo n beetje op fifty-fifty-basls. maar dat valt voor het onderwijs wat onvoordeliger uit. Hoewel de zojuist afgetreden voorzitter van de Com missie Open School, dr O. H. Verin- ga. veel ruimte krijgt Daarover straks meer Tussen de regels van de brochure door blijkt dat er heel wat eigen be langen op het spel staan en dat sa menwerking maar moeilijk kan wor den bereikt De omroep kent op edu catief gebied al schoolradio (de NCRV sinds 1928»), de Radio Volksu niversiteit (te danken aan het volks ontwikkelingswerk). Teleac (als reac tie op de vrije-tljdsmaatschappij) en de Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT is een samenbundeling van rooms-katholieke. protestantse en neutrale onderwljsfilm) Stromingen Oeen wonder dat het nogal wat pro blemen oplevert om bij zoveel stro mingen tot een overeenkomst te ko men. schrijft Henk Jurgens, die sa men met Renso van Bergen de bro chure samenstelde. Jurgens Is secre taris van de Commissie Instructieve Omroep Toch gelooft hij wel dat er één organisatie voor de instructieve omroep zal komen Hij somt op: Teleac ziet zich reeds als de romp van de toekomstige organi satie en Is met de Radio Volksuniver siteit besprekingen begonnen om ver gaand te gaan samenwerken. De Raad van Beheer (dagelijkse leiding) van de NOS is besprekingen begon nen met alle betrokkenen. Resultaat is de nota: Strak, werkbaar en genu anceerd. Het NOS-bestuur zal de cul tuur-politieke uitgangspunten van de Instructieve Omroep dienen te for muleren. Verder dient het beleid van de omroep ten aanzien van de Open Universiteit gestalte te krijgen. De educatieve taak van de regionale om roep moet bepaald worden „Het ziet er naar uit. dat de wil bij de meeste van de betrokken organisa ties aanwezig is om in Nederland een instituut Instructieve Omroep op te richten, dat zo optimaal mogelijk kan werken. Deze organisatie zal multi mediaal dienen te werken. Wat dat betreft heeft Teleac, dat ook een er kend instituut voor schriftelijk on derwijs is, reeds een grote stap op de goede weg gezet" Aldus Henk Jurgens Dr Veringa Veel minder optimistisch is de in fe bruari afgetreden voorzitter van de Commissie Open School, dr G. H Veringa, die het een trieste zaak vindt dat het onderzoek naar het effect van de proefprojecten Open School nooit van de grond is gekomen. „Alles is gelukt en overal zijn we met enthou siasme aan de gang gegaan. Maar waar we het eigenlijk om deden, was mede om vla het onderzoek te komen tot een evaluatie achteraf. En dat Is niet gelukt, doordat we het over de structuur van de opzet niet eens zijn HILVERSUM Het centrale thema in de derde aflevering van de documentaire-reeks de VARA over „Werk" vanavond (Ned I 19.50-20.30 uur) is deeltijdarbeid. Een navi oev bijkomstigheid is dat juist de afgelopen week de vakbonden in de metaalsector de eis var K korte werkweek hebben moeten inslikken. Werknemers kunnen in de toekomst hoe rekenen op meer vrije dagen, maar korter werken per week zit er de komende twee jaai niet in. Als hoofdmotief voor deze els voer den de bonden op dat korter werken meer werkgelegenheid schept oftewel een eerlijker werkverdeling Inhoudt. De VARA-documentaire van van avond wil bewijzen dat deeltijdarbeid een oplossing kan zijn voor betere arbeidsverdeling; en ook de werkgele genheid ten goede komt. Een werkne mers gaat voor halve dagen werken (en neemt dus ook genoegen met een half salaris), daardoor ontstaat er werkgelegenheid voor een ander. Zo'n duo-baan heeft als voordeel dat de werknemers meer vrije tijd heeft voor hobby's, verenigingswerk, stu die en huishouding. Op deze wijze komen ook meer plaatsen vrij voor mensen die normaal ook via ar beidsbureaus niet aan de slag ko men. Met name veel huivrouwen zou den graag een baan willen hebben, maar met hele dagen werken komen ze in de knoei met het reilen en zeilen thuis. Voorbeelden De aflevering Deeltijdarbeid laat een aantal voorbeelden zien van mensen die zo'n halve baan hebben en er uiterst content mee zijn. Zo maakt men kennis met Kees van Limpt. 's Morgens werkt hij als leerkracht op een lagere school, 's middags doet hij de huishouding. De middagen op school worden ingevuld door een vrouwelijke collega die dus ook een halve baan heeft. De echtgenote van Kees. Ine van Limpt kan op haar beurt 's middags gaan werken, want dan is Kees thuis om de kinderen te verzorgen. In de ochtenduren neemt zij die taak voor haar rekening. Alle partijen zijn zo mogen we geloven uit de interviews content met deze regeling. Financieel zijn er geen pro blemen zegt Kees. want het verlies aan inkomsten door minder werken wordt opgevuld door het salaris dat Ine verdient. Prima geregeld dus, maar (en dat zijn de makers van het programma Hedda van Gennep. Mar- jolijn de Vries, Frans Hoeven en Mar- ga Wolthuis ook van mening) deeltijdarbeid is voorlopig nog een elitaire aangelegenheid. Allereerst zijn er maar weinig werkgevers die met deze methode in zee willen gaan, aan de andere kant vraagt het van de werknemers dat ze sterk in hun schoenen staan. Gezien hun achter grond wordt het vervullen van een parttime baan door velen nog altijd gezien als iets minderwaardigs. Voor al mannen is het met de paplepel ingegeven dat carrière maken en on afhankelijk zijn nagenoeg de hoogst mogelijke idealen zijn. afgezien nog van het feit dat veel mannen en vrou wen er totaal geen trek in hebben halve dagen te gaan werken, zonder daarbij een politiek standpunt in te nemen of tegen de achterliggende maatschappij-visie te zijn. a it meer dan een „aannemelijk" ment. Ook daar zijn de mal mee eens. al stellen ze wel proces langzaam maar zeker oiyv zal vinden. „Kijk maar naar schiedenis. Hoelang heeft he ,r duurd voor de veertigurige werï I* werd ingevoerd, hoe lang heel nel geduurd voor vrouwen als volw ge arbeidskrachten werden vaard", „en ook dat is zelfs niet eens geheel het geval"). Experiment De documentaire wil dan ook niet meer laten zien dan één van de moge lijkheden tot een eerlijker verdeling van arbeid. Deeltijdarbeid is alleen mogelijk voor mensen die de finan ciële aderlating kunnen opvangen, het is ook niet in ieder beroep moge lijk of zelfs gewenst. Zolang de over heid niet direct meewerkt en werkge vers er geen heil in zien blijft het niet Die stelling zetten de makers bij door fragmenten over een winkelbedrijf in Sliedrecht te zien, waar de directie alleen nu heeft aangetrokken die bereid mee te doen aan deeltijdarbeidje een advertentie voor 104 banen, 1 het bedrijf duizend sollicitante: mensen hebben het er uitste§!' naar hun zin. zo blijkt uit hun den. Hier wordt het principe g teerd van één week op, één we (een volle week werken, daarn hele week vrij). Voordelen zijn dat er een veel ziekteverzuim is, dat de werkne meer plezier in hun werk hebbe Kl meer gevoel voor verantwoord) .t heid. Nadelen zijn er natuurlijk minder contact met collega's, mire inkomen. Voor vrouwen, die meest van de regeling gebruik ei ken, is het wat de werkgeleget betreft maar gedeeltelijk een c sing. Feit blijft dat ze in vele ge\im minder verdienen dan hun partr. ge daardoor een rolbevestigend gi j blijven behouden. Daarbij komt nog dat promotie maken haast oi gelijk is bij duobanen. kunnen worden. Terwijl ik op het gebied van die structuur zo ontstel lend veel water in de wijn heb ge daan, omdat ik wilde dat het maar begon." De heer Veringa. die nog steeds voor zitter is van Teleac, heeft bij de in stallatie van de commissie Open School Teleac genoemd als een expe rimenteer-station voor de Open School. Het was niet de bedoeling om Teleac het grootste instituut te ma ken, maar wel dat Teleac een Inspire rende kracht zou worden In de vol wassenen-educatie. Gezien de gerin ge zendtijdmogelijkheden van de Open School heeft hij voorgesteld alvast bij Teleac dingen te proberen. „Wat ik gewoon constateerde was dat buiten Teleac niemand belangstel ling had voor die problemen. Kijk naar de strijd die ik met de NOS heb gehad over de zendtijden." „Dan zeg ik: waar lag toen de werke lijke belangstelling voor deze dingen? Daarom vraag ik mij soms af waar die belangstelling bij de omroep zo plot seling vandaan komt. Zitten daar bij zondere motieven achter?" Dr. G. H. Veringa School. Hij vindt dat de bestaande universiteiten nog heel wat kunnen doen op het gebied van de volwasse nen-educatie. Hij verwijst in dit ver band naar Engeland en Amerika, waar de universiteiten het drukst be zet zijn tijdens het weekend en de academische vakanties. Wat in de brochure nergens tot uiting komt is welke motieven dat zouden kunnen zijn. Maar het is nu eenmaal zo. dat de NOS al jaren het woord „Open School" gebruikt als er een overschot van programmamakers wordt verwacht. „Die kunnen in de toekomst naar de Open School-pro- gramma's is een vaste uitdrukking. Geen wonder dat. zoals in het ge sprek met Veringa wordt opgemerkt, de groep mensen die in dienst kwam van Open School ook wat afwijzend stond tegenover Teleac. Daarbij moet worden opgemerkt dat „Teleac een eigen imago had gekregen en een eigen wijze van presenteren" (om de heer Veringa te citeren). Universiteit Verder vindt Veringa dat een schei ding. die de commissie voorbereiding Open Universiteit ziet tussen het werk van de Open Universiteit en dat van de Open School, eigenlijk niet mag bestaan. De samenstelling van de commissie Open Universiteit heeft hij met enige onrust bekeken. Vol gens hem Is er voornamelijk sprake van een onderwijscommissie en is de CRM-kant er te weinig in vertegen woordigd. Veringa vertrouwt er overigens op dat de ontwikkeling van de Open Universiteit niet ten koste zal gaan van de mogelijkheden van de Open Over de toekomst van de instructieve omroep zou hij graag een discussie zien tussen regering en Kamer, zodat het voor de komende tien jaar een beetje duidelijk is in welke richting de overheid denkt te gaan. Hij is bang dat de toegezegde nota van minister Pais nog wel een tijdje kan wegblij ven en dat het vervolgens nog wel een tijd kan duren voordat de Kamer erover kan praten. Dr. Kees van der Haak, hoofd van de afdeling Studie en documentatie van de NOS, zegt in de brochure dat voor het ontbreken van de samenwerking tussen omroep en educatie bij de produktie en het gebruik van educa tieve radio- en tv-programma's duide lijke organisatorische oorzaken zijn aan te wijzen. HIJ noemt de scheiding tussen de ministeries van CRM en onderwijs. Onder het eerste ressor teert de omroep, onder het tweede het onderwijs. Verder laakt hij de organisatorische versnippering zowel in de omroep als in het sociaal-cultu reel werk en de door de Open School in de proefprojecten gehanteerde opzet. De brochure Edukatieve Omroep in Silhouet is te bestellen bij de NOS, afdeling In- en Externe Betrekkin gen, postbus 10, Hilversum. De prijs is 7,50. Het gironummer is 1422. Kees van Limpt verricht, evenals zijn vrouw, deeltijdarbeid, 's Morgens staat hij vc klas, 's middags heeft hij tijd voor hobby's en verzorgt hij de huishouding. door Jan van Galen worden gaven de vier lichttorens wit, meestal „stadslichten gedimd", schijnsel af. zodat oog en oor op de zelfde wijze gestreeld konden wor den. De uitvoering van „Incanta tions" vulde het gedeelte voor de pau ze waarin weinig verrassends te bele ven viel. Voorspelbaar werd er naar een climax gewerkt, die dan weer werd afgewisseld met een ingetoge ner passage om vervolgens weer aan te zwellen al of niet ondersteund door paukengeroffel of een galmende gong. Maddy Prior Slechts enkele malen werd het inte ressant zoals toen de uitblinkende vibrafonist samen met de synthesizer Maddy Prior begeleidde Deze uit Steeleye Span afkomstige zangeres bezit een uitzonderlijke stem. die slechts even werd benut om daarna weer op te gaan in het Sweet Sixteen- achtige koor. dat sporadisch te horen was. Na de pauze werd het overbe kende Tubular Bells uitgevoerd waarin enkele malen de sologitaris ten in de fout gingen. Eenmaal mocht de zaal meeklappen, net als bij het laatste nummer, een volksmuziek- deuntje, waarbij iedereen overeind kwam Tevergeefs klapte men om een toe gift. zodat het publiek enigszins te leurgesteld afdroop Aan het langdu rige applaus te oordelen was Mike Oldfield met zijn orkest wel in de smaak gevallen. Goed en gaaf werd er gemusiceerd, maar alle emotie was er uit verdwenen, zodat ik het gevoel had een voorspelbaar schoolconcert bijgewoond te hebben waarin alle in strumenten keurig aan de beurt kwa men. Zelfs de „explicateur". Mike Oldfield in dit geval, was niet in staat contact met zijn publiek te leggen. Misschien had ik de toverformule niet begrepen? Het Nederlands Studenten Kamer Orkest iNESKO) gaat vanaf 19 april weer op tournee. Onder leiding van dirigent Gerard Oskamp wordt er zo wel eigentijds als klassiek werk uitge voerd Op het programma staat on der meer werk van Mendelssohn. Bach. Zehm en Fodor. Solisten dit jaar zijn Jan Faber (slagwerk) en Rudi van Straten (clavecimbel). Het NESKO is te beluisteren op 19/4 in Hattum. 20/4 in Almelo, 21/4 in Am sterdam, 22/4 in Nijmegen, 23/4 in Groningen. 24/4 in Utrecht en 25/4 in Leiden. Vanaf 19 april wordt er in Amster dam (filmmuseum) en Rotterdam ft Venster) een Roemeense filmweek ge houden. Het is de eerste keer dat een dergelijk aantal films uit dit land hier te zien zijn. Het is een gevarieerd programma van zes films die ge maakt zijn tussen 1972 en 1978. De filmweek is georganiseerd door het ministerie van CRM in samenwer king met de Rotterdamse Kunst stichting in het kader van het cultu rele verdrag tussen Nederland en Roemenië. Wegens het succes van de toneel- produktie „Hou me vast" van Jules Feiffer, die de Haagse Comedie de cember vorig Jaar uitbracht zullen de voorstellen van 13 t-m 16 april en op 21 april niet in het HOT-theater maar ln de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gespeeld worden. Herman Pieter de Boer. Het herenho tel en andere verhalen. Amsterdam/ Brussel. Elsevier Manteau. 1979. 160 blz. Met illustraties van Pat Andrea. 14.90. Een nieuw boek verhalen handig, maar loos vakwerk van De Boer. Drs. P. Nieuw' weten en geweten in cie reclame, ook onder de gordel van. smaragd Amsterdam Ticbosch. 1978 160 blz 17.50 Een amusant overzicht van P.'s erva ringen met de reclame, tot in Indone sië toe. Met veel. visuele, voor beelden De VARA herhaalt vanavond het programma rondom acteur Joost Prinsen, „Liedjes van de koude grond". De liedjes zijn geschreven door Willem Wilmink en Hans Dorrestijn en op muziek gezet door Harrv Bannink.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4