fbrtig gegadigden voor bedrijven lilips: i West minder mensen -Europa Verbetering Nederlandse economie lijkt moeilijk Transfersysteem redt werk voor duizend man Sluiting dreigt voor meubelfabriek Huizenga leerdam en Rotterdam willen twee bedrijven in VS, Azië en Latijns-Amerika Elektronica geen energie verslinder Conjunctuur trok ook in vierde kwartaal aan De Hoofden van Nederland. De bankdirekteur. Hypotheekrente per 10 april li 11 3? Ontslag voor tweehonderd mensen Schoolmelk en kerstboter kost 200 min OESO: Bestek 81 is te ambitieus Accountant Vulcaansoord Hogere winst Bols schoonhouden multi-onderhoud 12 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P15RH 21S 19 el ijlt onzer vers iEN/AMSTER- Tot de ongeveer gadigden voor (on- van) de failliete irst Bouwbedrij- oren de gemeenten am en Rotterdam, emeenten hebben itelling voor Muys "e\Vinter Aannemings- Rotterdam (1.100 en voor Van Gent roenedrijf Amersfoort gvaian). Bij Nederhorst edrijven werken in bngeveer 7.000 man. gemeenten willen sa- Ie PU het rijk een aandelen- de *»nemen in een nieuwe Glo£ vennootschap, waarin fee aannemingsbedrijven zouden moeten worden inge bracht. De vestiging van Muys en De Winter in Beek (Limburg) zou buiten deze opzet vallen. De aanleiding voor Amsterdam en Rotterdam op deze manier direct bij de bouw betrokken te raken zijn de problemen die zij tegenko men bij de prijsvorming van de sociale woningbouw. Dit zowel in de stadsvernieuwingsgebieden en in de uitbreidingsgebieden (nieuwbouw), als in de vernieuw bouw. Het gaat de gemeenten hierbij overigens niet alleen om het feit dat de sociale woning bouw te duur wordt geacht, maar ook om de te gering geachte in vloed op het bouwproces. Voortbestaan Het is de bedoeling van de twee gemeenten, merkt een woordvoer ster van de Bouwbonden FNV des gevraagd op. het voortbestaan van de beide bouwbedrijven te waarborgen. Hiertoe zullen de ko mende vijf jaar ten minste 2500 nieuwbouw- en vernieuwbouw woningen per Jaar (overeen komende met ongeveer een kwart van de totale geschatte bouwpro- duktie in de twee gemeenten) in de nieuw op te richten vennoot schap worden ingebracht. Het wordt bovendien aannemelijk ge acht dat andere gemeenten zich daarbij gaan aansluiten, en daar mee de bedrijfsbasls verbreden. Of het zover komt, valt nog niet te zeggen. Zoals bekend, kunnen eventuele kopers zich tot morgen. 13 april, melden. Volgens de Bouwbonden FNV hebben zich al 28 tot 30 gegadigden gemeld, waaronder 6 buitenlandse bedrij ven waarvan de Engelse bouwreus Wimpey de grootste is. Het is de bedoeling de Nederhorst Bouwbedrijven als totaliteit te verkopen. Als dat niet lukt. zal de verkoop in onderdelen ge schieden. rzi het Ij® n. vfnO inzer verslaggevers 'AM „Wij ver dat de personeels- g die zich in 1978 ook kenmerkend »r de komende ja- kril zeggen een verde- ielijke vermindering ropa en een toene- ebieden in de we- zich als gevolg van lerende markt- en oudingen een ster- dt).| gemiddelde groei Jen* activiteiten afte vod del« loelf. N. Rodenburg, president 979. bij de presentatie van )ewflag over 1978. Een jaar. igang van zaken bij het lh in het licht van de (eden bevredigend ont- |i tegenstelling tot de vier de jaren gaf het aantal A* in de Philips-bedrijven i dad vorig jaar weer een toe- eflen. te weten met 2800 tot arvan 84.100 in Nederland, ide van 1978. Per geogra- B d, aldus de heer Roden- 'de ontwikkeling van het Palestand echter verschil- icj llisatie Veranderde kostenverhou- unrfi concurrerend op de we- ineJe kunnen blijven, is in de kf se Philips-bedrijven ra- van de produktie noodza- name door de invoering r arbeidsintensieve tech- urklen door concentratie van Miktiviteiten. Door dit alles Olntal werknemers in West- Saf saldo af met 3900 waar trekking hadden op Neder- Ver. Staten daarentegen fersoneelsbestand met 3600 fooruit. in Azië met 3100 en s- Amerika met 1000. In deze Ben was de groei van het fae het grootst en moest de S.Atapaciteit dien- mstig worden uitgebreid. stelt wat de ontwikkeling rkgelegenheid betreft vast. cn eidene produkties voor- 1st dsintensieve ên door de de marktgroei in West-Eu- oor het sterk gestegen kos- niet meer concurrerend in kunnen worden verricht, ingen. waaronder ook Phi- het het oog op het behoud «itie op lange termijn der- oodzaakt de uitbreiding roduktie te verwerkelijken gebieden. sc ft <(Oost-)Azië, waar de omzet 'orig jaar met niet minder ocent steeg tot 2.15 mil- *aar tegen verhoudingsge- osten kan worden geprodu- 3rT wikkelt zich meer en meer e 1 elangrijk produktiegebied rcw de elektrotechnische en industrie. i betreft had de heer Ro- e indruk, dat dat men daar Philips-president dr ir N. Rodenburg (rechts) en vice-president dr ir A. E. Pannenborg (links van hem) bij een demonstratie van ultrageluid-appara- tuur voor medische diagnoses. wel wat erg snel van start is gegaan. „Het is echter voor mij zeer de vraag, of het allemaal wel zo snel daar kan." Philips, die over het algemeen geen know how (kennis) geeft aan landen die met lage lonen produceren, heeft nog niet, wat anderen al wel hebben gedaan, assemblages naar China (waar de kostprijzen zo'n 30 procent onder die van bijvoorbeeld Hong kong liggen) overgebracht. In totaal steeg de omzet van het concern vorig jaar met 5 procent tot 32,6 miljard. Alleen in West-Europa nam de omzet met bijna 950 mil joen toe tot ruim 20.7 miljard. Daar mede had ruim 60 procent van de totaalomzet betrekking op West-Eu ropa. Zonder valutawijzigingen zou de omzetstijging van het concern overigens niet 5, maar 12 procent hebben bedragen. Investeringen Niettegenstaande de kostenstijgin gen vorig jaar wat geringer waren dan in 1977, werd de gunstige invloed daarvan op het bedrijfsresultaat meer dan teniet gedaan door de ver mindering van de produktiviteits- groei en door een voortgaande druk op het prijsniveau. Teneinde de posi tie van de onderneming verder te versterken en in de wereld ten volle te kunnen deelnemen in de groeiende markten voor Philips-produkten, zijn in 1978 de investeringsactiviteiten uitgebreid. Daar zal, aldus de heer Rodenburg, in 1979 mee worden voortgegaan. Verder zijn de inspanningen op het gebied van research en ontwikkeling vergroot. Vorig jaar was daarmede 2.255 miljoen gemoeid, of bijna 7 procent van de omzet. Wat de toekomst betreft verwacht de raad van bestuur dat het volume van de omzet dit jaar in dezelfde mate zal groeien als in 1978. Dat is met onge veer 8 procent. Daarbij wordt erop vertrouwd, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een lichte verbetering van de rentabiliteit (winstgevend heid). Aangenomen wordt, dat de fi nanciering geen bijzondere maatre gelen zal vereisen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De elektroni ca is in het energiebeeld van de wereld de „good boy". Aldus dr ir A. E. Pannenborg, vice-presi dent van Philips. Daarmede wilde hij zeggen, dat het beslist niet de elektronica is, die tot de energieverslinders in de wereld moet worden gerekend. Juist door de ontwikkeling van de elektronica, zei de heer Pan nenborg, zijn verminderingen in het energieverbruik moge lijk geworden, die in sommige gevallen zelfs neerkomen op een factor 10.000 per element. Zo heeft het lange afstandste- lefoonverkeer in Nederland nu nog maar een energieverbruik, dat gelijk is aan dat van één middenklasse auto. Hier legt het energieverbruik geen enkel gewicht meer in de schaal. In de gemiddelde huishouding, merkte hij op, is het met name de ruimteverwarming, die 75 procent van het totale energie verbruik opeist. De heetwater- voorziening verlangt 10 pro cent van dit energieverbruik, terwijl 8 procent betrekking heeft op grote huishoudelijke apparatuur, inclusief de circu- latiepomp van de centrale ver warming. Verlichting en elektronica ei sen samen maar 5 procent van alle verbruikte energie op. Hiervan IV» procent voor radio en TV en 3'/» procent voor ver lichting. Voor de grote huis houdelijke apparaten blijven we, aldus de heer Pannenborg, „streven naar vermindering van het energieverbruik. De ruimte daarvoor is echter nog maar heel klein". inWer verslaggevers tDAM Het in het derde qjontstane beeld van de Ne- economie van een weer "^aantrekkende conjunctuur 'I in het vierde kwartaal ge- iSf°Pgemerkt in het kwartaal- *an De Nederlandsche Bank laatste kwartaal van 1978. •an de ontwikkeling van de éxport vond met name in de •»de industrie een verdere ;van de produktie plaats. Jtculiere verbruik bewoog fet vierde kwartaal op onge- Wfde vrij hoge niveau als in Igaande drie kwartalen. Het volume van de bedrijfsinvesteringen in outillage onderging vermoedelijk geen grote veranderingen. In het vierde kwartaal en in januari' februari 1979 was over het algemeen sprake van een rustig prijsbeloop De prijsindex van de gezinsconsumptie was in januari/februari van dit Jaar 4,1 procent hoger dan een jaar tevoren. De stijging in de loop van 1978 van Hoofdkantoor: Westvest 26-28,3111 BW Schiedam, telefoon (010) 260134. Vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Arnhem. Bergen op Zoom. Boxmeer, Groningen, Den Haag, Hengelo (O), Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam Schiedam Tilburg, Utrecht, Zwolle. Huizenga kwam onlangs in het nieuws, nadat de vakbonden de eige naar-directeur van de meubelfabriek ervan hadden beschuldigd dat hij door frauduleuze praktijken het be drijf aan de rand van de afgrond had gebracht. De directeur die inmid dels door de politie is gehoord is volgens de bonden voorlopig buiten spel gezet, maar het bedrijf zit inmid dels met een financieringstekort van 12 miljoen gulden. Dat gat moet worden gevuld om de zaak draaiende te houden, aldus de bonden. Vorige week gingen de bon den met het ministerie van Economi sche Zaken praten over overheids steun. Volgens de bonden zijn de ban ken alleen bereid om acht miljoen Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) 2 Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaaf 1.5 1.5 90 9.25 9.49 9.76 9.0 9.25 949 9.76 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5/2 15/2 9.0 9.25 9.57/9 63 9 84/9 .90 90 925 9.57/9.63 984/9 90 Bouwfonds 2 jaar 5 Jaar 30 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.2 9.2 9.6 955 9.55 10.1 9.2 9.2 9.6 9,88 9,88 10,32 Centraal Beheer 5 jaar - 9.1 9,42 9.1 9.42 Ennia 10 jaar - 8.9 92 8.9 9.2 NVL 5/10 jaar 8.9 92 8.9 92 NMB 3 jaar 5 jaar J 90 9.25 9,70 9,97 9.0 925 9,70 9.97 Rabobank (adviesrente) variabel 125 9.0 935 9.0 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 90 9.57 9.0 9.57 RP8 5 Jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 1 8.0 90 8.38 9.32 80 9.0 8.38 932 Centrumbank 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 510 jaar 5/10 jaar 2 2 9.0 9.4 982 10.27 92 96 10.05 10.50 Centraal Beheer heeft de hypotheekrente verhoogd. De overige banken handhaven de tot nu toe geldende percentages Daarnaast heeft De Nederlandse Middenstandsbank de afsluitprovisle verlaagd, wat de werkelijke rentevoet beïnvloedt. (Publikatie samengesteld door Vereniging Eigen Huis te Amersfoort) ENSCHEDE (ANP) Het experiment met het zogenoemde transfersysteem bij spinnerij Nederland is volgens de Indu striebond FNV geslaagd. Van de twaalfhonderd personeelsle den die moesten afvloeien, hebben er zeker negenhonderd, na om- en bijscholing, binnen of bulten de spinnerij Nederland werk gevonden. UTRECHT De Bouwbonden FNV betwijfelen, of het minis terie van Economische Zaken met een steun van vier miljoen gulden over de brug komt om de meubelfabriek Huizenga te redden. Komt dat geld er niet, dan staat de werkgelegenheid voor de 150 werknemers van Huizenga in Utrecht en in Kolium (Friesland) op de tocht. Dit aantal zou heel wat lager hebben gelegen als er geen transfersysteem zou zijn geweest. Opzet van dit sys teem is dat werknemers, voor wie een bedrijf geen emplooi meer heeft, een jaar lang mogen uitkijken naar ander werk zonder officieel werkloos te zijn. Deze door het rijk gefinancierde me thode maakt het, naar de opvatting van de bonden, relatief gemakkelijk weer aan de slag te komen. Het is een gegeven, dat het eenvoudiger is werk te krijgen als je bij een bedrijf in dienst bent, dan wanneer je ais werk loze staat ingeschreven. gulden te financieren, als de overheid met de resterende vier miljoen op tafel komt. De bonden zijn er echter niet zeker van, dat die overheidssteun er ook daadwerkelijk komt, omdat er vol gens hen sinds kort strakkere richtlij nen gelden voor steunverlening aan bedrijven die in de problemen zitten. Bij steunverlening gaat het ministe rie volgens de bonden tegenwoordig niet verder dan 10.000 gulden per werknemer en dat is onvoldoende om Huizenga te redden. Volgens de bouwbonden is overheidssteun op zijn plaats omdat de toekomstper spectieven van het bedrijf niet on gunstig zijn, mits een aantal zaken wordt verbeterd. DEN HAAG De Europese Gemeenschap heeft vorig jaar circa 56 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor het ver strekken van goedkope melk op scholen, en 140 miljoen gul den voor de verkoop van boter tegen verlaagde prijs (zgn. kerstboter). Dit heeft de Euro pese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Ge meenschap. meegedeeld. In het schooljaar 1977/78 is cir ca 159.000 ton volle of halfvolle melk verstrekt. De hoeveelheid boter die tegen verlaagde prijs op de markt werd gebracht be droeg 123.025 ton. In Nederland was 3.400 ton kerstboter beschikbaar, waar voor het gemeenschappelijk landbouwfonds circa 7 miljoen gulden beschikbaar stelde. DEN HAAG (ANP) Verbetering van de onbevredigende uitgangspositie, waarin de Nederlandse economie zich bevindt, lijkt moeilijk te verwezenlijken. Dit ondanks het feit, dat de huidige benadering van kostenbeperking een verdere verslechtering van de concurrentie positie zou kunnen voorkomen. het Nederlandse consumptieprijspeil kwam ongeveer overeen met die van België (en Japan). Zij lag nog onge veer IV» punt boven die van de Bonds republiek en 4'/: a 57: punt beneden die van Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk en de Verenigde Staten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het verbruik van cos metica, parfum- en toiletartikelen in ons land heeft vorig jaar voor het eerst de grens van 1 miljard over schreden. Dit betekende een verbruik van 77 per hoofd van de bevolking, aldus voorzitter J. J. W. Becks van de Nederlandse Cosmetica Vereniging in de jaarvergadering. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in het jaarlijkse rapport over de Nederlandse economie. De in Be stek '81, het ombuigingsplan van het kabinet-Van Agt, beoogde kostenma tiging blijft ambitieus, concludeert de OESO. Het betrekkelijk lage investerings- peil van de zeventiger jaren zal naar verwachting een vertraging van de produktiviteitsgroei veroorzaken. Die zal zijn weerslag moeten vinden in het verwachtingspatroon ten aan zien van loonsverhogingen. De OESO zegt. dat ondanks de terug houdende ontwikkeling van de con tractlonen toenemende druk kan ont staan door wensen met betrekking tot arbeidstijdverkorting. „Een te rugdringen van de incidentele loon ontwikkeling tot beneden het gemid delde van de laatste jaren is noodza kelijk." Hoewel de koppeling van het mini mumloon aan de gemiddelde loon ontwikkeling, alsmede een evenwich tiger bestedingspatroon tussen ex port en buitenlandse afzet kunnen bijdragen aan de matiging van het incidentele loon, moet toch rekening worden gehouden met het gevaar dat de gewenste matiging niet volledig wordt verwezenlijkt. De OESO ge looft, dat verdere vooruitgang naar volledige werkgelegenheid slechts mogelijk lijkt als aan de oplossing van structurele problemen een hoge re prioriteit wordt verleend. Concurrentiepositie De OESO noemt het herstel van een krachtige concurrentiepositie van ons land een essentiële voorwaarde bij het vaststellen van streefwaarden voor de komende jaren voor groei, werkgelegenheid en het saldo op de lopende rekening van de betalingsba lans. Volgens de OESO kan minder snelle exploitatie van de aardgasre serves een gunstig effect hebben op de loonkostenontwikkeling. De OESO is het met de regering eens. dat devaluatie als aanvullend middel ter verbetering van de concurrentie positie grote nadelen heeft. Dit zou in een systeem met een wijdverbreide indexering de vrij snel behaalde con currentievoordelen te niet doen. Het zou voorts de Inflatie aanzienlijk aan wakkeren. De OESO geeft dan ook de voorkeur aan andere maatregelen. Zij sugge reert in dit verband een snellere ver laging van het werkgeversaandeel in de sociale verzekeringen, dan waar van thans wordt uitgegaan. Het rapport noemt de vooruitzichten voor de binnenlandse bestedingen op korte termijn vanuit Internationaal oogpunt teleurstellend. Ounstiger vooruitzichten voor 1979 zouden een welkome bijdrage vormen aan het „concerted action programme", dat de OESO-ministers in Juni 1978 heb ben aanvaard en aldus aan het inter nationale economisch herstel. De Ne derlandse regering wil échter niet, tot verdere actie overgaan, zo consta teert de OESO Ondanks het transfersysteem drei gen er bij Spinnerij Nederland enkele honderden medewerkers te worden ontslagen. Directeur ir. Van Dort van het textielbedrijf: „Er staan op de transferlijst nu nog 250 mensen. We proberen met man en macht dit aan tal terug te brengen, voordat de transferperiode eind mei is afgelopen. We onderzoeken momenteel of dat mogelijk is door te sleutelen aan de ploegendienst. Ik verwacht dat er uit eindelijk toch nog 200 personeelsle den moeten worden ontslagen en dan spreek ik nog niet over de tweehon derd langdurig zieken, van wie het merendeel naar lk vrees in de WAO terecht komt. Over de afvloeiing van mensen bij de spinnerij heeft drs. Daniels, hoofd van de arbeidsvoorziening in Overijs sel, inmiddels zijn bezorgdheid uitge sproken. omdat de plaatsingsmoge lijkheden voor die groep mensen in het bedrijfsleven zeer gering zijn. AMSTERDAM In ons nummer van gisteren vermeldden wij dat de schrif telijke waarschuwing van de tucht raad van het Nederlands Instituut van Registeraccountants tegen de ac countants van Vulcaansoord defini tief was geworden. Ten onrechte stond in dit bericht dat de uitspraak van de tuchtraad was gegeven aan Klynveld. Kraayenhoff Co. In werkelijkheid gold de uit spraak een ander accountantskan toor. Klynveld, Kraayenhoff had geen relatie met Vulcaansoord. NIEUW-VENNEP - Bols kon vorig jaar de nettowinst vermeerderen van 24,6 miljoen tot 30,8 miljoen bij een van 624 tot 717 miljoen gestegen omze*. Op 26 april wordt aan aandeelhou ders 10 procent in gewone aandelen uit de agioreserve uitgekeerd De nieuwe aandelen delen in het slotdlvl- dend waarvoor 2.60 contant is voor gesteld. Op de per eind 1978 uitstaan de aandelen was al 1 interimdivi dend gegeven. Voor gewone aandeel houders komt de hele operatie neer op een uitkering van 3.86 per oor spronkelijk aandeel (v.J. ƒ3 60). Geen olieprijstoeslag ontwikkelingslanden MANILLA IDPA) Ontwlkltellnf»- landen hoeven geen toeslag te beta len op de nieuwe basisprijs voor ruwe olie van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC). Boven dien heeft de OPEC besloten, deze landen minstens zoveel olie te leveren als in 1978. Dit heeft Koeweit de Filippijnse staatsoliemaatschappij laten weten. Koeweit verstaat hierbij onder ont wikkelingslanden de landen met een inkomen per hoofd van de bevolking van minder dan tweeduizend gulden per jaar. ROTTERDAM De Spaarbank Rot terdam met 104 kantoren in de regio Rotterdam. Gouda, Delft en Zuidhol landse Eilanden Heeft 1978 gunstig afgesloten. Volgens het Jaarverslag is het spaartegoed met een bedrag van 211 miljoen gulden (9,34 procent) toe genomen tot 2469 miljoen gulden Mr. van L. te M„ direkteur van een bank in het zuiden des lands. Een gemoedelijk levensgenieter. Mag graag 'ns een gezellig babbeltje met zijn mensen maken. Maar: met één oog naar de klok. Want tijd is geld, ook voor een bankdirekteur. En voor Gom die de bank schoonhoudt. Gom gaat flexibel, vakkundig en efficient te werk. Voor een verhoudingsgewijs lage prijs. En verricht naast schoonmaakwerk desgewenst ook technische klusjes: m reparaties, cv-onderhoud of schilderwerk. I I En dat komt de direkteur soms móói van pas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21