„Je hebt iemand nodig" Bezielde weergave Matthaus Passion KORT ZATERDAG Tweede klasse A Derde klasse A Derde klasse B Vierde klasse A WOENSDAG 11 APRIL 1979 TROUW/KWARTET H8 De dubbeldeksbus. die de afgelopen maanden in een groot aantal wijken van Den Haag verscheen. Thema van actie in Haagse wijken: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Je hebt iemand nodig Op een groot aantal plaatsen in Den Haag staat het aangeplakt. Het is het thema van een actie die de afgelopen maanden gevoerd is in een groot aantal Haagse wijken. Het thema van de actie is een gedichtje van Toon Hermans. De actie is georganiseerd door de 8tichtlng De Schuilplaats, in nau we samenwerking met de rooms- katholieke. de gereformeerde en de hervormde kerken. Doel van de actie was en is om weer iets los te maken bij de mensen, meer aan dacht voor elkaar te hebben en weer meer oog te krijgen voor de kleine dingen van alledag. In de afgelopen maanden werd in een aantal wijken huis-aan-huis een informatiekrant bezorgd. Op 140.000 adressen werd de krant persoonlijk overhandigd of viel de krant door de brievenbus. ..We wil len graag de warmte en de echt heid van het geloof dat ons bezielt, overbrengen op onze medemens in de stad. in de hoop dat ook zij iets van de warmte zullen ervaren en doorgeven." zo valt te lezen op de eerste bladzijde. De krant bevat verder het Evangelie van Mat- theus en een hoeveelheid wtjkin- formatie. zoals de adressen van wijk- en dienstencentra, kerken en pastores en de dienstverleners in de betreffende wijk. Twee dagen na de bezorging van de informatiekrant verscheen in de betreffende wijk een dubbel deksbus. die als rijdend gespreks- en informatiecentrum dienst deed. Er werden een aantal con tacten gelegd met mensen met geloofsproblemen, mensen uit minderheidsgroeperingen. men sen die zich eenzaam voelden. De bus verschijnt vandaag in de Vruchtenbuurt. vertrekt vandaar naar de Archipelbuurt (Goede Vrijdag) en is. tenslotte, zaterdag te vinden in Benoordenhout. Dit gedeelte van de actie wordt zondagmiddag. Eerste Paasdag, afgesloten met een manifestatie op het Malieveld. In een grote tent wordt 's middags om drie uur het Paasfeest het feest van de opge stane Christus gevierd. Mede werking wordt verleend door ds. Jaap Zijlstra. die een meditatie zal houden. Verdere medewerking is er van Thijs van Leer (fluit). San- der van Marion (magic organ). Louis van Dijk (piano), de gebroe- 1 ders Brouwer (trompet). Truus Si- mons (zang) en anderen. De pre- 1 sentatie wordt verzorgd door Har ry de Vries, leider van De Schuil plaats. De toegang is vrij. Vijfde Wijk ZOETERMEER Al weer enkele Jaren wordt er in Zoetermeer gespro ken over de bouw van een vijfde woonwijk De vier bestaande wijken bleken niet groot genoeg om ook na de Jaren tachtig de eigen bevolking aan huisvesting te kunnen helpen. De voorbereiding voor plannen voor een vijfde wijk zijn inmiddels zo ver ge vorderd dat met de inspraak kan wor den begonnen. Iedere inwoner van Zoetermeer heeft over de mogelijkhe den van die inspraak inmiddels een brochure in zijn brievenbus gekregen J De eerste inspraakbijeenkomst wordt donderdagavond om acht uur begonnen in het gebouw Kruispunt aan de Osylaan. Wethouder A Nagte- gaal (stadsontwikkeling) zal een toe lichting geven. De resultaten van de Inspraakprocedure, die ongeveer een half Jaar in beslag neemt, zullen sa men met een nota van de ambtelijke werkgroep in oktober in de betreffen- de raadscommissie en in de gemeen teraad worden besproken. Vijfde Wijk (11) ZOETERMEER B. en W. van Zoe termeer hebben besloten in te gaan op de door het Orgaan voor Samenle vingsopbouw Zoetermeer (OSZ) voor gestelde tussenoplossing van het aantrekken van een tijdelijke kracht. Deze kracht dient de begeleiding van de Inspraakprocedure rond de vijfde wijk te verzekeren. In een brief aan het bestuur van het OSZ schrijven b. en w. dat de part-time inspraakbege leider medio april voor een periode van zes maanden kan worden aange trokken. Voorwaarde daarbij is dat na deze termijn meer duidelijkheid bestaat over de taken van het OSZ en de taakverdeling binnen het orgaan. B. en W vragen het OSZ om te onder zoeken of door een wijziging een her schikking van taken binnen de orga nisatie de continuering van de bege leiding van de inspraakprocedure na de zes maanden kan worden gewaar borgd. Ncwtonstraat 2, 's-Gravenhage. Inlichtingen: tel. 65.48.12. Oranje Wit—NEO '25 1-1 (1-0). 10. Wim van der Putte 1-0, 55 Ad Vos 1-1. Scheidsrechter: Bulthuis. Toeschou wers: 200. In de avond wedstrijd werd duidelijk dat beide ploegen in degra datiegevaar verkeren. Met bergen ..zenuwentoestanden" die slecht voetbal tot gevolg hadden. Ook een stevige bries deed zijn invloed gelden met als resultaat dat Oranje Wit in het eerste bedrijf het heft in handen had dat in omloop twee door de Bra banders werd overgenomen. Opmer kelijk was het slechte wederzijdse plaatsen. De Dordtenaren namen een voorsprong dank zij een broederlijke treffer. Kees van der Putte stelde Wim van der Putte in de gelegenheid de score te openen. Toch moest ook Piet de Bree in het Dordtse doel capi tuleren. Ad Vos nam een vrije trap. De bal kwam in een kluwen van thuisclub verdedigers en Anton Kweekei was zo ongelukkig de bal aan te raken die in het doel verdween. Bij die 1-1 bleef het. Koudekerk-Dl'NO 0-1 (0-0). 59. Hans Wils 0-1. Scheidsrechter: De Graaf. Toeschouwers: 200. De thuisclub had op een remise kunnen komen wan neer er niet zo slordig met de kansen was omgesprongen. Vooral spits Ja nus Zweeris beschuldigde zich daaraan. SC Voorne-HVO 0-0. Scheidsrechter: Tetro. Toeschouwers: 50. De Vlaar- dlngers waren duidelijk gekomen om een punt uit deze krachtmeting over te houden. Er werd slecht gespeeld. Mike Na an van Voorne moest naar een ziekenhuis wegens een opgelopen oogblessure. Piershil-Heinoord 2-1 (0-0) 52. Peter Louter 0-1 (strafschop). 68 Piet Bur ger 1-1, 75. Gerrit van Ipenburg 2-1. Scheidsrechter: Ekering. Toeschou wers: 400. Een aantrekkelijke streek- derby waarin de thuisclub een achter stand om wist te buigen tot winst. Vlaardingen-Scheveningen 1-0 (1-0). 35. Herman Hoogeboord 1-0. Scheids rechter: Mostert. Toeschouwers: 300. Een verdiende zege voor de thuisclub in een overigens bar slechte verto ning. Door Adr. Hager DEN HAAG Een zeer tal rijk publiek, waaronder op vallend veel jonge mensen, luisterde maandag- en gister avond in de Grote Kerk naar Bachs „eeuwige" muziek; zijn toonzetting naar het evange lie van Mattheus. Hoewel een duidelijke teruggang waarneembaar is van het aantal uit voeringen van de MatthSus-Passion dit ten gunste van de kortere Jo hannes-Passion is het in Den Haag een goede traditie, dat de grote koren jaarlijks dit werk tot klinken bren gen. Het was dit jaar de bijna hon derdjarige koninklijke zangvereni ging ..Excelsior" waaraan de weerga ve was toevertrouwd. De dirigent Hans van der Tooren (24) leidde voor de eerste maal in zijn prille carrière Bachs immer imposan te passiemuziek. Een enorme opgave! Men vraagt zich af of de jonge koor dirigenten geen concessie doen als zij bij hun aanstelling accepteren, dat zij de Matthöus-Passion moeten uitvoe ren met de doorsneebezetting van een oratoriumkoor. Het 250 jaar oude werk staat wat dichter bij Mendels sohn dan bij Bach. En dat in een tijd waarin de barokke uitvoeringsprak tijk zoveel aandacht krijgt. Doch Mengelberg of Harnoncourt: Bach blijft Bach. De uitvoering door Excelsior verdient in de eerste plaats het stempel ..be zield". Hans van der Tooren heeft alle uitvoerenden inderdaad weten te be zielen. weten te overtuigen van zijn visie. Dat is op zich knap. omdat tal van koorleden de Passion in de loop van de tijd onder meer dirigenten hebben gezongen (zelfs nog onder de onvergetelijke Van der Horst) en zij het werk bij wijze van spreken noot voor noot kennen. De dirigent liet de koorgedeelten breed ademen, de ari a's daarentegen verliepen in pittige tempi. Een dwingende (doch volko men uitgebalanceerde) directie, waarbij hij geen detail aan het toeval over liet De diverse koorpartijen kre gen duidelijke aanwijzingen, de or kestleden liet hij niet ..zwemmen". Iedere inzet was er. en de solisten pasten met hun eigen inbreng hierin uitstekend. Excelsior kan in de anna len een knappe uitvoering bijschrij ven. Dat geldt trouwens ook voor het Haags Knapenkoor van Marius Bors tlap De solisten Bernard Kruyseni!). Mi- chiel ten Houten de Lange. Marianne Kweksilber. Hannclore Pennlnk. Wouter Goedhart en Hans Zomer jnaakten hun keuze volledig waar SUPERGOED '.{•cK" ec<* V» de oe°" AK" ;:ea<o^ -"sin- Ecru 35.- voor vaderen zoon Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8