irnraket NAVO 4 antwoord op ipen Sowjets si Kampala gebombardeerd inderzoek in Mali: voor u, over u, zonder u Rhodesiërs vallen weer kampen aan Regering van Iran in moeilijkheden Britse liberalen willen nog steeds anders kiezen ^gestie in Brussel: ic in i 3 juni lir stembus Strijd verhevigt in Nicaragua Rus en Bulgaar de ruimte in Smith: Russen in Zambia Minderheden en werklozen in opstand AG 11 APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ÈL (Reuter, UPI) De NAVO zou een nieuwe kernra- jten ontwikkelen als antwoord op de Russische SS-20 lit werd gisteren vernomen in diplomatieke kringen in De nieuwe raket zou uit vliegtuigen moeten kunnen elanceerd. kader van een nieuw ird kan de Sowjet-Unie doorgaan met de aanmaak raketten, wapens voor de ge afstand, bij afstand, bij schikt om doelen in West- raken en die niet onder het \LT-verdrag vallen aange- ien intercontinentale reik- jben. land heeft te verstaan ge- I het wel bereid is de nieuw 1| Aftelen raket op zijn grondge- tationeren op voorwaarde e NAVO-landen hetzelfde ddels zijn de Scandinavi- van de NAVO, Noorwegen narken weinig geneigd de eet op te stellen terwijl ook bind de afkeer van nieuwe &ns toeneemt. In dat geval wapen alleen in België, 31 rg en Noord-Italië kunnen \j BpCÜS jgesteld. Üf luel buitenlandse zaken Vance en de Rus sische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrinin, twee maal met el kaar gesproken over de laate details van het akkoord. De ziekte van de Sowjet-lelder Brezn- jew lijkt de onderhandelaars tot spoed te manen. Breznjew zou nog graag voor een mogelijk aftreden een SALT-akkoord ondertekenen. Tot dusver werd aangenomen dat de ondertekening ervan in de Verenigde Staten zou plaatsvinden. De ziekte van Breznjew zou echter wel eens aanleiding kunnen zijn tot de ver plaatsing van de ondertekeningscere monie. Daarbij denkt men momen teel aan een neutrale plaats als Genè- ve. Dat zou een minder lange reis voor de Russische leider betekenen. igei van het nieuwe wapen zou ^Jiet gemakkelijker aan het te verkopen aangezien het basis nodig heeft, die met ianval door de Sovjet-Unie Jen bedreigd. Het hele pro- de herziening van de tacti- n,1iwapens van de NAVO zal esproken op de eerstvolgen- Eomst van de defensieminis- e NAVO in het kader van de planninggroep, die op 24 en Florida bijeenkomt. 'esproken lkaanse ministerie van bui zaken sprak gisteren be igen als zouden de Verenig- tegelijk met de afsluiting eede SALT-akkoord willen een akkoord tot stand te >ver de beperking van het naar de zogeheten satellle- i. De besprekingen hierover ige tijd aan de gang. Woord- op het Amerikaanse minis- buitenlandse zaken lieten (lijk doorschemeren dat •ndertekening van SALT-II gelegenheid zou vinden om itste hand te leggen aan de jen over een beperking van die satellieten van de tegen- len vernietigen. Maar later werden deze berichten ech- ;elijk tegengesproken. worden bij de besprekin- een tweede SALT-akkoord goede vorderingen ge- afgelopen drie dagen heb- 1 Amerikaanse minister van IReuter) Italië gaat op 3 en lar de stembus om een nieuw t te kiezen. Dit heeft een (rder van de waarnemende Giulio Andreotti verklaard zitting.van het kabinet. Het inaire kabinet-Andreotti, een van christen-democraten, re en sociaal-democraten >r een motie van wantrouwen t. Aanvankelijk dacht men ene verkiezingen op 10 juni ;n tegelijk met de verkiezing- het Europese parlement. De ten hebben tegen het split- de verkiezingsdata geprotes- ndat in het buiteland werken- anen nu een week in Italië blijven. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft het programma voor Amerikaanse wapenverkopen aan acht landen aan het congres voorge legd. De leveranties zullen in totaal 322,6 miljoen dollar bedragen (645,2 miljoen gulden) en betreffen met name voertuigen voor troepentran sport, artilleriegeschut, anti-tankra ketten, vliegtuigen en luchtafweer- materieeL Sinds de revolutie in Iran is Saoedie- Arabië het land dat de grootste hoe veelheid wapens van de Verenigde Staten afneemt. Voor een bedrag van 156,1 miljoen dollar krijgt het met name Harpoon-raketten, die op ka nonneerboten en patrouillevaartui gen worden geplaatst, luchtafweerka- nonnen van het type Vulcan en pant serwagens M-60al, waarop luchtaf weergeschut kan worden bevestigd. Na Saoedie-Arabië komen als voor naamste kopers Thailand, Engeland, Jordanië, Maleisië. Zuid-Korea, Spanje en Koeweit. Thailand heeft n> verzocht om drie transportvliegtui- TrSnilOpig gen voor 47,7 miljoen dollar, terwijl Engeland behoefte heeft aan 150.000 artilleriegranaten van 155 mm voor 28,7 miljoen dollar. De Tanzanianen raakten gisteren tij dens de beschietingen een missie school, waarin op dat moment een groot aantal kinderen aanwezig was. Er vielen echter geen slachtoffers. Het was gisteren wel duidelijk dat de beschietingen bedoeld waren als voorbereiding voor een laatste, al en kele dagen verwachte, aanval op de stad door de Tanzanianen en de Oe- gandezen die zich verzetten tegen het bewind van Amin. Ook het centrale ziekenhuis van Kampala en de gebouwen van de Makarere-universiteit, waar Amlns soldaten zich het afgelopen weekein de nog hergroepeerden voor een té- genaanval, werden door granaten ge troffen. In het ziekenhuis werd een arts gedood en werden enkele men sen gewond. Over het algemeen was de indruk dat er, ondanks de intensi teit van de beschietingen, er naar verhouding toch weinig schade werd aangericht. delingen en de Tanzanianen. Khadaf- fi zou zich tegenover Ceaucescu ove rigens wel negatief hebben uitgelaten over de Tanzaniaanse Inval in Oegan da. Hij sprak van een gevaarlijk pre cedent. Khaddaffi hekelde het feit dat noch de Verenigde Naties noch de Organisatie van Afrikaanse Eenheid iets hadden ondernomen tegen de actie van Tanzania. MANAGUA (Reuter, UPI) De be volking van de in het noorden van Nicaragua gelegen stad Esteli pro beert, uit angst voor bombardemen ten van de Nationale Garde, de stad te verlaten. Volgens doktoren wordt de situatie in de ziekenhuizen kritiek. Er is een groot tekort aan personeel en er zijn te weinig medicamenten, door de nog steeds voortdurende ge vechten. De Sandinistische bezetters van de stad hebben aangekondigd dat de komende week opnieuw een offensief tegen de regering Somoza wordt on dernomen op vier fronten. LONDEN. MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie lanceerde gisteren een bemande capsule naar het ruimtela boratorium Saljoet 6. Dit werd giste ren, vóór de Russische bekendma king, meegedeeld door de Britse le raar Geoffrey Perry, die op de Kette ring Grammar School met leerlingen sinds jaar en dag een luister- en meet post voor ruimtevaartactiviteiten in bedrijf heeft. Een diplomaat in Kampala noemde de situatie in de hoofdstad gisteren wanhopig. In de wijk waar hij woonde was geen water en elektriciteit meer. Ook voedsel was niet meer te krijgen. Enkele ruiten van zijn huis waren verbrijzeld door het Inslaan van een mortiergranaat in zijn tuin. Hoeveel verzet de troepen van Amin nog bieden was gisteren onduidelijk. Eenheden van zijn regering zouden zich nog handhaven bij een koffie plantage in de buurt van het vlieg veld van Entebbe. President Amin zou zich in Jinja bevinden. Een be langrijk deel van zijn strijdkrachten zou inmiddels op weg zijn naar deze stad. De Libische kolonel Khaddaffi heeft gezegd dat zijn land geen aandeel heeft gehad in de strijd in Oeganda. De Libische leider zou dit verklaard hebben tijdens een diner ter ere van de Roemeense president Ceaucescu, die momentcel een bezoek aan dat land brengt. Het officiële Marokkaan se persbureau meldde eerder deze week dat de Libische leider Tanaza- nia twintig miljoen dollar had be taald in ruil voor een vrije aftocht van de Libische militairen. Tan2aniaanse soldaten verklaarden gisteren niet erg onder de indruk geweest te zijn van de gevechtskracht van de Libi sche eenheden die streden aan de zijde van de strijdkrachten van Amin. De laatste Libische militairen zouden vorige week uit Oeganda zijn vertrok ken na 600 man te hebben verloren ln de strijd tegen de Oegandese opstan- Amin Khadaffi 1 Bij de presentatie van het partijpro gramma benadrukte de leiding van de liberalen nog eens dat het Britse politieke systeem dreigt vast te lopen in de rivaliteit tussen de grote La- bourpartij en de vrijwel even grote Tories. Een wijziging van het distric tenstelsel zou in de verhoudingen in grijpende wijzigingen kunnen aan brengen. De liberalen haalden bij de verkiezingen van oktober 1974 slechts 13 van de 635 lagerhuiszetels, terwijl ze eenvijfde van het totale aantal stemmen hadden. John Pardoe, de plaatsvervangend leider van de partij zei op een pers conferentie dat het de liberalen niet zo veel uitmaakt welke van de twee groten de meeste zetels krijgt en daarom is zowel een pact met Labour, zoals er tot vorig Jaar zomer heeft SALISBURY (Reuter, UPI) Rhodesische gevechtsvliegtui gen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op twee kampen van zwarte nationalisten bij de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka. Volgens president Kaunda van Zambia is één persoon omgekomen en zijn zes gewond geraakt. Hij deed de medede ling op het openingscongres van de Organisatie voor Afri kaans-Aziatische solidariteit. Een jongedame zwaait de Nautilus-onderzeeër na wanneer deze voor de laatste maal het ruime sop kiest. De Nautilus was een van de eerste Amerikaanse onderzeeërs met kernaaifdrijving. Het schip wordt nu ontmanteld. NAIROBI (Reuter, UPI) De strijd om de Oegandese hoofdstad Kampala duurde gisteren in alle hevigheid voort. Tanzaniaanse vliegtuigen en artillerie namen gisteren de stad onder vuur. Het was onduidelijk hoe sterk de tegenstand van de aanhang van president Amin nog was. Radio Oeganda zweeg gisteren vrij wel de gehele dag. Toen een van de zenders later op de dag alsnog in de lucht kwam werd meegedeeld dat de zender geen nieuws kon meldden en dat men daarom maar muziek zou uitzenden. Lange Ujd is radio Oegan da de enige bron van informatie over de gebeurtenissen in Oeganda geweest. De Rhodesische blanke premier Ian Smith heeft verklaard dat hoge Rus sische officieren nu aan het hoofd staan van de organisatie van de zwar te nationalistische guerrillagroepe ringen, die vanuit Zambia opereren. Smith sprak tot verslaggevers, kort na de nieuwe luchtaanval op de kam pen in Zambia. Smith zei al enige maanden op de hoogte te zijn van de Russische aanwezigheid in Zambia. „Andere mensen zijn er voor op zij geschoven." Op de vraag of de Russische betrok kenheid de nu zes jaar durende bur geroorlog kan verhevigen zei de pre mier: „Dat denk ik niet. Maar mis schien worden de terroristen hierdoor een beetje beter georganiseerd." Smith sprak bij een stembureau: Rhodesische blanken stemmen voor het laatst in een verkiezing waarin zij het voor het zeggen hebben. Het gaat nu om vier, blanke zetels. Verwacht wordt dat het Rhodesisch Front, de partij van Smith, alle 28 voor de blanken bestemde zetels in de nieuwe volksvertegenwoordiging zal krijgen. Voor zestien van deze zetels zijn geen tegenkandidaten. On der die zetels zijn die van leiders als Smith, diens minister van buiten landse zaken Van der Byl en de be windsman voor de gecombineerde operaties Hilary Squires. De resteren de acht zetels voor de blanken in het 100 zetels tellende parlement zullen door nieuwe parlementsleden worden toegewezen op basis van een lijst, opgesteld door het Rhodesische Front. Zwarte zetels Volgende week wordt er gestemd over de 72 zwarte zetels. Van 17 tot 21 april kunnen zwarten en blanken stemmen. De hoeveelheid kiezers die bij deze eerste verkiezingen volgens algemeen kiesrecht opkomt, is van groot belang voor het huidige over- gansbewind. Dit hoopt dat een goede opkomst zal leiden tot Internationale erkenning van het nieuwe regime. „Ik geloof dat onder deze omstandighe den van terrorisme, intimidatie en het beschieten van stembureaus zelfs een opkomst van 20 procent moet worden aanvaard. Ons doel moet dui delijk 50 procent zijn, omdat als wij dat percentage bereiken, niemand hoe destructief hij ook maar wil zijn, meer een been zal hebben om op te staan." aldus de premier. Het Patriottisch Front waarin de ZAPU van Nkomo en de „Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe" (ZANU) van Robert Mugabe in Mo zambique verenigd zijn, heeft ge dreigd de verkiezingen onmogelijk te maken. Nkomo verklaarde gisteren in Lusaka dat het Patriottisch Front over twee maanden zal optrekken naar Salisbury en Bulawayo en dat Zimbabwe (Rhodesië) dan werkelijk vrij zal zijn. TEHERAN (Reuter, UPI) De regering van Iran geeft toe dat zij steeds verder in moeilijkheden raakt. Vice-premier Ente- zam maakte gisteren melding van toenemende onrust van etnische minderheden en werklozen. De islamitische recht banken, die de afgelopen dagen weer een groot deel doodvon nissen uitspraken, lijken op aandringen van de religieuze leider Khomelny zich wat minder streng op te stellen. LONDEN (Reuter, UPI) De Britse liberale partij zal alleen een pact met een van de twee grote partijen sluiten als die bereidheid is toezeggingen te doen op het vlak van het kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging. Vice-premier Entezam beschuldigde buitenlandse agenten ervan onrust te stoken onder de Koerden en de Ba- loechi's in Iran. Hij zei dat er een aantal buitenlanders gearresteerd was. Entezam gaf toe dat bij recente betogingen in Koerdistan aanhan gers van de sjah actief waren ge weest, die de terugkeer van de monar chie eisten. De vice-premier liet zich gisteren voor het eerst openlijk uit over de enorme werkloosheid in het land. Meer dan drie miljoen Iranezen, ne gen procent van de bevolking, zou zonder werk zitten. In verschillende fabrieken zijn arbeiders zitstaklngen begonnen om de regering te dwingen hen werk te verschaffen. passen. Gisteren werden voor het eerst een aantal medewerkers van het vorige regime tot een minder zware straf dan de doodstraf veroordeeld. Het officiële persbureau van Iran meldde dat zestien mensen op vrije voeten waren gesteld na storting van een borgsom en de belofte zich voort aan netjes te gedragen. Een vermeen de folteraar van de geheime dienst SAVAK, Mohammed Ilkhain, werd gisteren tot drie Jaar veroordeeld, omdat hij berouw had. Wel werden elf andere personen gisteren na een pro ces terechtgesteld. Protesten bestaan, mogelijk als met de conser vatieven. Pardoe verdedigde met pact van Lib en Lab met de opmer king dat het socialisme nog nooit zo aan banden heeft gelegen als tijdens die periode. Naast de wijziging van het kiesstelsel pleiten de liberalen voor een decen tralisatie van bestuur en een vermin dering van de inkomstenbelasting. De conservatieven komen vandaag met hun programma voor de nieuwe parlementaire periode. Labourleider Jim Callaghan heeft op een bijeen komst in Manchester voorspelt dat als de conservatieven aan de macht komen de werkloosheid met honderd duizenden zal stijgen. De Tories heb ben daarop geantwoord dat Callag han de kiezers bang probeert te maken. Nog een jaar Entezam veronderstelde gisteren dat de islamitische rechtbanken waar schijnlijk nog een Jaar werk hebben om alle medestanders van het vorige bewind te berechten. Hij benadrukte echter dat de verantwoordelijkheid van de regering een andere is dan die van de revolutionaire raad. De rege ring zou geen verantwoordelijkheid dragen voor de processen, die onder toezicht zouden staan van de door Khomelny benoemde Islamitische Revolutionaire Raad. waarvan de sa menstelling overigens nog altijd niet bekend is. Het zag er gisteren overigens wel naar uit dat de Islamitische rechtbanken iets minder harde straffen zullen toe- Inmiddels houdt de golf van protes ten tegen de rechtsgang in het revolu tionaire Iran aan. Gisteren veroor deelde de Internationale Commissie van juristen de processen in Iran als een schending van de fundamentele rechten van iedere burger, zoals die zijn vastgelegd in het Handvest van de Verenigde Naties, die ook door Iran is ondertekend. De regering van de Verenigde Staten liet zich in de zelfde geest uit. Iran sprak gisteren berichten tegen als zou het zich Inlaten met de strijd in Afghanistan. Eerder beschuldigde de regering in de Afghaanse hoofd stad Kaboel de regering in Teheran ervan de strijd van moslemrebellen tegen het pro-Sowjet bewind van pre sident Taraki te ondersteunen. Iran zal bij Afghanistan een fel diploma tiek protest indienen naar aanleiding van de geuite beschuldigingen. Ico Kussendrager ars in het noorden van Mali maken regelmatig regenmeters kapot ar door Nederlandse onderzoekers zijn neergezet. De Malinese 'eur van de Nederlanders kan zich daar erg boos over maken. De idigen zijn er toch voor verbetering van de levensomstandigheden Ie plaatselijke bevolking? Iers denken daar anders over. Hun log immer hoe de Amerikaanse hulp- itie USAID onderzoek deed, waarna ïmesterij werd opgezet die vlees pro- Ie voor de steden Bamako en Ségou. »le veehouders werden er geen Mali- inc wijzer van. bij het Nederlandse onderzoek naar 'oonten in Mali (krant van afgelo- iterdag) is voor de deskundigen die ^ighouden met plantengroei en vee- Ij het contact met de bevolking een em. erg m de Nederlandse experts, dr. Henk n, vindt dat niet zó erg. Volgens hem de verhouding met de veehouders in ïlangrijker als er met de uitkomsten t onderzoek moet worden gewerkt, aat nu in de eerste plaats om proces- s we onderzoeken. We dragen bouw- aan waar de mensen hier mee verder a". de Nederlandse experts is wel een sie gaande, hoe de opgedane kennis st kan worden doorgegeven aan de dng. Is dat de taak van de experts die Mali aan het werk zijn, of moet er een nieuw project worden opgezet? Het lopende onderzoek vindt plaats op verzoek van dc Malinese regering, en gaat uit van de Land bouwhogeschool in Wagenlngen. Dr. Breman nam onlangs deel aan studie bijeenkomst van de Raad van advies voor onderzoek ten behoeve van ontwikkelings landen over de Sahel. Daar draaide het vooral om de vraag of onderzoek in de Derde Wereld nu van bovenaf moet plaats vinden. of juist van onderop, samen met de kleine boeren op het platteland, de sloppen- bewoners van de steden. De Peulh, een volk in de Sahel, zijn uitste kende veehouders met eeuwen ervaring ln het zo kwetsbare gebied tussen savanne en woestijn. Van die „boerenwijsheid" wordt echter geen gebruik gemaakt, en de Peulh zijn nauwelijks bij het onderzoek be trokken. De door Nederland ln Mali gefinancierde projecten voor beter gebruik van wild, en naar mogelijkheden van plantengroei en veehouderij zijn voorbeelden van de „van- boven-af-benadering" Er wordt uitgegaan van de mogelijkheden die er in het gebied zijn, en onderzocht wordt hoe die mogelijk heden het beste kunnen worden gebruikt Als dat bekend is moeten de rondtrekkende herders ln de Sahel kennelijk doen wat volgens buitenlandse onderzoekers goed voor hen is. Het ls niet vreemd dat ze daar weinig zin ln hebben, door de geringe betrokkenheid bij de hele gang van zaken, en wantrouwen tegenover de experts het kapot maken van de regenmeters. Ontwikkeling komt na afloop van het onderzoek niet op gang: die twee staan te veel los van elkaar en gaan te weinig samen. Werkelijkheid Het onderzoek van dr Breman en de andere Nederlandse deskundigen staat buiten de werkelijkheid. Op een „ranche" van een paar honderd vierkante kilometer is het kappen van hout. het grazen van vee en het branden van gras aan banden gelegd. De natuur krijgt de kans „natuur" te zijn, zo dat kan worden onderzocht wat er in de Sahel groeit en bloeit bij uiteenlopende menselijke activiteit. Mensen laten zich echter niet dwingen. Altijd zijn de Sahelbe- woners hun gang gegaan, en het zit er dik ln dat zij zich niet door buitenlandse onder zoekers de wet laten voorschrijven. Zeker niet als zo'n onderzoek plaatsvindt voor u, over u, maar zonder u. Overal zie je ln de 8ahel vrouwen lopen met grote takkenbossen op het hoofd. Het sprokkelen van hout kan mensen niet wor den verboden, zolang ze geen andere moge lijkheden hebben om te koken ^let zo min als aan de veehouders kan worden verboden het dorre gras af te bran den. Juist daardoor schieten jonge groene loten op waarin voor het vee veel meer voeding zit. Dr Henk Breman is de eerste om toe te geven dat niet alleen kan worden uitgegaan van theoretische mogelijkheden. Het mag leuk zijn om te weten na hoeveel jaar een gebied in de Sahel zich kan herstellen als het helemaal is afgesloten voor mens en dier, Je schiet weinig op met die kennis. Wel, meent hij, kun Je door het onderzoek de trek van het vee en het afbranden van het dorre gras beter regelen. Regen De Nederlandse onderzoekers zitten in Nio- no, precies op de grens van savanne en woestijn. De regenval is er zo'n 600 mm per jaar. maar verder naar het noorden neemt dat snel af. Aan de noordrand van de Sahel, tegen de Sahara, valt niet meer -dan 200 mm. Volgens Breman is echter de regenval niet de beperkende factor in het gebied, maar de kwaliteit van de bodem. Als die kan worden verbeterd, bijvoorbeeld door het gebruik van wat hij noemt „vlinderbloe migen", ls een veel grotere grasproduktle mogelijk. Vee ls de grote boosdoener bij het oprukken van de woestijn, maar vreemd genoeg niet vlak ten zuiden van de Sahara. Wegens watergebrek trekken de herders steeds weer op tijd weg uit die gevaarlijke zone. waar door bodem en begroeiing niet al te veel te lijden hebben. Veel kritieker ls de situatie verder naar het zuiden in het Sahel gebied. Breman spreekt dan ook niet over „het oprukken van de woestijn, maar het ont staan van een nieuwe Sahara". Dit het vierde van een serie artikelen over ontwikkelingsprojecten ln Mali. De vorige stonden 31 maart, 4 en 7 april in de krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7