eroering over uitlekken Jin kernenergie-gegevens IJOHN DENVER IN NEDERLAND. Deining over schorsen r.k. kerkkoor FNV wil herziening positie spoorwegen Keja lanceert plan voor neutrale bond Dienstenbond FNV laat eis kortere week vallen Onderzoek naar loodgehalte in bloed 'Bedrijf gaat langzaam kapot' Vragen over isolatie van gedetineerde u eieren voor uw geld kiest 'Tegengas bieden aan FNV' i 4-daagse antiekbeurs gouda-boelekade PvdA: Maak Lance-raket niet nucleair Samenstelling van de politiemacht voor Namibië rond Rita Pastoor heeft bezwaar tegen lidmaatschap gereformeerde vrouwen JOHN *5 DENVER RC/I Dirigent 'erg verdrietig' ^)AG 11 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 nze parlementsredactie jaag De Nederlandse regering gelooft niet. dat belangrijke informatie over de ing van uranium in ons land is uitgelekt naar Pakistan. Een Pakistaans metaaldeskun- lëtaüi ie nu nauw betrokken is bij de geruchtmakende Pakistaanse plannen voor kernenergie, Etaar.|drie jaar lang onderzoek verricht voor de verrijkingsfabriek in Almelo. De man zou niet meer dan een „verwaarloosbaar klein gedeelte van de totale Almelo-techniek" 2 ogen hebben gehad. °°i thans achter te komen ol Pakistan bezig is met de bouw van „een verrij kingsfabriek die niet aan internatio nale controle onderworpen is". Vol gens berichten uit Amerika heeft Pa kistan het oog laten vallen op het ultracentrifuge-systeem, dat ook in Almelo wordt toegepast. I blijft innen ■name ant ?tenii redeli iteiten van Pakistan op het -an kernenergie hebben in woordL grote ongerustheid gewekt, duiste 5t, dat dit land de mogelijk- i altij jgt om zelf atoomwapens te >or hei ^eeft dezer dagen geleid tot "jngi ing van alle Amerikaanse Maa kistan weigert het maximale len les t woroLriandse regering probeert er zou vif gekoi tspre sleidt tt alle rkeen •delijl lebber ït ken it dan euw ike.S enj zelfs lat we lebbe innen mppt n kwe lenw uwen omzi i Ooi st en toch vant reerd, dat er vanuit Almelo „recht streeks" technlogische kennis aan Pakistan is geleverd. Een woordvoer- De mogelijkheid, dat er indirect ken nis over „Almelo" in Pakistan terecht gekomen is. bestaat echter wel Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigt, dat een Pakistaans metal- lurg onderzoek heeft verricht ten be hoeve van de verrijkingsfabriek in Almelo. Dit onderzoek verrichtte hij in de jaren 1972-75 als medewerker van het fysisch dynamisch onder zoekslaboratorium te Amsterdam, der van Ultracentrifuge Nederland een onderdeel van het VMF-concern De PPR-Kamerleden Waltmans en Jansen hebben gisteren in schriftelij ke vragen aan de regering gesugge- NV ontkent dat ten stelligste: „We geven onze technologische voor sprong niet uit handen door kennis of apparatuur te verkopen". Ook vol gens het ministerie van buitenlandse zaken kan er, uit politiek-commercië- le overwegingen, geen sprake zijn van de levering van kennis of materialen. Volgens informatie van VMF aan het ministerie heeft de man geen leiden de functie gehad. Door een strakke afbakening van het ondeizoeks-ter- rein had hij slechts te maken met een ..verwaarloosbaar klein gedeelte" van de Almelose techniek, aldus het mi nisterie. In Arnhem is gisteren een onderzoek begonnen naar het loodgehalte in het bloed van mensen die in de omgeving van het chemisch bedrijf Billiton wonen. De bevolking heeft zelf om dit onderzoek gevraagd omdat met name bij kinderen een te hoog loodgehalte in het bloed werd aangetroffen. 1 2oeW u het< iengoeüe >ort - Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vervoersbonden FNV hebben ernstige kri tiek op de wijze waarop de Nederlandse Spoorwegen op dit moment worden geleid „De positie van de NS dient hoogno dig te worden herzien," aldus waarnemend voorzitter Akker man van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de vervoersbon den FNV gisteren op een algemene ledenvergadering in Utrecht. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamerleden van vijf politieke partijen hebben staatsse cretaris mevrouw Haars van justitie om opheldering gevraagd over de iso latie van Harry van D. Deze gevange ne heeft ruim drie maanden In vol strekte afzondering in het Maas trichtse huis van bewaring gezeten Hij was vorig jaar december van de Haagse strafgevangenis naar Maas tricht overgeplaatst De Kamerleden Van der Spek (PSPi, mevrouw Beckers (PPR). Mevrouw Haas-Berger (PvdA). Nijpels iWDi en mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66> willen van de bewindsvrouwe weten op grond van welke bepalingen uit de gevangenismaatregel zij met de over plaatsing heeft ingestemd. De be roepscommissie van de centrale raad voor het gevangeniswezen heeft het beklag van D tegen de overplaatsing half maart gegrond verklaard. De iso latie is inmiddels opgeheven Van D. werd op kerstavond vorig jaar in de strafgevangenis in Den Haag na een vechtpartij in een isoleercel ge plaatst. Een paar dagen later werd hij overgebracht naar het nieuwe huis van bewaring in Maastricht De staatssecretaris willigde een verzoek hiertoe van de directeur van de Haag se gevangenis in Als reden werd opgegeven „dat verdere afzondering in de Haagse gevangenis op ernstige bezwaren stuit". Van D. diende op 1 januari van dit jaar een beklagschrift tegen over plaatsing in bij de beroepscommissie van de centrale raad voor het gevan geniswezen. ADVERTENTIE Stuur bloemen als „Of de NS worden een staatsbedrijf, waarmee een grotere parlementaire controle mogelijk wordt, of politiek Den Haag bemoeit zich niet langer met het invullen van het bedrijfsbe leid. Op de manier waarop thans be leid wordt gevoerd door Den Haag en de NS-leiding. gaat het bedrijf lang zaam maar zeker kapot," aldus Ak kerman Volgens de vervoersbonden FNV heb ben de vakbeweging en de onderne mingsraad met betrekking tot de be langen van de ruim 26.000 werkne mers de plicht, niet langer passief toe te kijken, maar plannen te ontwikke len over de wijze waarop in de toe- Hij wees erop dat de overheid thans een flinke greep heeft op het beheer. „De staat is de enige aandeelhouder, zij benoemt de raad van Commissa rissen, stelt de vergoedingsbedragen, de dienstregeling en de investeringen vast. Daarbij kan het parlement on mogelijk zijn controlerende en corri gerende taak behoorlijk vervullen." Akkerman verweet de NS-directie een slaafse houding door een gebrek aan visie en moed en verweet „ambte lijk Den Haag" dat het een te grote budgettaire druk op de NS uitoefent In toenemende mate moet volgens Akkerman de vraag worden gesteld 43.000 Fleurop-interflora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. komst de continuïteit kan worden wat de betekenis is van een CAO bij oez.) ed posten noch moeite wor- espaard om aan perso- te komen, blijkt wel uit luchtballon. De direc- van een drukkerij pro- op deze manier aan rtewlen te komen, doordat op dvertenties in kranten eddand heeft gereageerd, ind verzekerd, op een wijze dat de werk nemers zelf een grotere rol in de be drijfsvoering kunnen spelen. President-directeur De vervoersbonden zijn van mening dat er bij de NS een president-direc teur moet komen, om met name de positie van NS in de toekomst veilig te stellen. Bij die veiligstelling dient de beheersvorm van NS meer in han den te komen van het personeel, de consument en de politieke vertegen woordigers van ons land. „Als vakbe weging beschikken wij niet over een blauwdruk voor een nieuwe beheers vorm van de NS." aldus A. Ak kerman. de NS. „De marge waarin de Spoor wegen nog een eigen bedrijfsbeleid kan voeren is zo gering dat er nauwe lijks nog sprake is van een eigen beleid," aldus Akkerman. PASEN 15 en 16 ap Fleurop interflora staat garant voor uw oioemengroet Koninginne gracht 135 2514 AM Den Haag ADVERTENTIES Zoutarm en toch lekker vis eten Smelt Vi eetlepel boter of ongezouten margarine I en fruit hierin licht gesneden ui en 1 theelepel kerrie Voeg 150 g visfilet toe met 2 eetlepels water. 1 fijngesneden bolletje gember.eetlepel gem- berstroop, mespunt tijm. stukje laurierblad, snuifje peper, eetlepel citroensap en stoof alles in ±15 min. gaar Stoof de laatste 10 min. één in plakjes gesneden banaan mee (recept voor één persoon). Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravenhaqe CAO-onderhandeling bij Shell vastgelopen Van een onzer verslaggevers UTRECHT De dienstenbonden van de FNV hebben de eis om dit jaar een kortere werkweek in te voeren bij de CAO- onderhandelingen in het bank- en verzekeringsbedrijf (160.000 werknemers) ingetrokken. De dienstenbonden zeggen geen kans te zien om „helemaal alleen via acties de zaak erdoor te drukken". Van een onzer verslaggevers ZWANENBURG Het VVD-Tweede-Kamerlid Keja hoopt nog dit jaar een nieuwe onafhankelijke en politiek neutrale vakbond op te richten. Hij wil daarmee tegengas bieden aan de in zijn ogen „verderfelijke" Federatie van Nederlandse Vakverenigingen (FNV). Om te voorkomen dat het een liberale, sterk aan de VVD-verwante bond wordt, zouden ook diverse PvdA-leden van naam bereid zijn deze nieuwe vakbond te steunen. Dat vertelde Keja tijdens een spreekbeurt voor de plaatselijke afdeling van zijn partij in Zwanen burg. De op te richten bond moet een centrale worden die doet wat de leden wensen en niet een lijn volgt die is uitgezet door een paar eigenzinnige bondsbestuurders. Bovendien is staken taboe: omdat de bond begrijpt dat. werkgevers en werknemers elkaar nodig heb ben. Alle tegenstellingen en con flicten kunnen volgens Keja opge lost worden via overleg, als dat maar wordt gevoerd door mensen die vertrouwen in de mensheid en dus ook in de tegenpartij hebben. Dit in schrikke tegenstelling tot de FNV, die volgens Keja spot met de belangen van haar leden. Hij verwees daarbij naar de actie die de federatie gevoerd heeft voor de invoering van den 35-uren werk week „Invoering van deze werk tijdverkorting levert geen arbeids plaatsen op maar kost alleen maar arbeidsplaatsen omdat het be drijfsleven door een dergelijke maatregel geruïneerd wordt", al dus Keja. Desgevraagd wilde het WD-Ka- merlid de namen van de door hem genoemde ..bekende PvdA-leden nog even geheim houden, evenals de exacte datum waarop de nieu we bond gepresenteerd zal worden ADVERTENTIE Concert gemist? Thuis zit u op de eerste rij met zijn nieuwste LP De bonden praten vandaag weer met de banken, maar de kortere werk week is dan geen halszaak meer. Kor ter werken, aldus vice-voorzitter Anno Kuizinga van de dienstenbon den FNV mag ook in 1980 tot stand komen. De achterban van de dien stenbonden wil als compensatie on derhandelen over vervroegd uittre den en extra vakantiedagen. Gefaseerd De industriebonden van de FNV daarentegen blijven uitgaan van het standpunt dat er bij de CAO-onder- nandelingen (Philips. Hoogovens, textiel, chemie) te praten moet zijn over een gefaseerde verkorting van een 35-urige werkweek met gemid deld 39 uur per week als minimumin- zet. „Als de werkgevers denken dat ze van het compromis in de metaal uit kunnen gaan. hebben ze het mis. aldus Jan de Jong, CAO-coördinator van de industriebonden FNV. Shell De CAO-onderhandelingen met Shell zijn gisteren opgeschort. Volgens CNV-bestuurder Theus Hubert wenst Shell niet op de voorstellen van de industriebonden in te gaan over het uitbreiden van de basisvakantie met één dag. Zowel de arbeidstijdverkor ting per dag of per week als de rege ling voor vervroegd uittreden waren niet bespreekbaar, aldus de CNV-be- stuurder. Stichting Schouwburg Complex vrijdag 13 april van 19 tot 22 uur zaterdag en de beide paasdagen van 11 00 tot 19.00 uur grote parkeerplaats, slechts enkele minuten van het NS-station DEN HAAG (ANP) De PvdA wil een heroverweging van de beslissing de Lance-raketten uit te rusten met atoomkoppen. De Tweede-Kamerle den De Vries. Stemerdink en Van der Stoel (allen PvdA) hebben minister Scholten van defensie daarom ge vraagd. Ze willen ook weten onder welke voorwaarden de beslissing on gedaan gemaakt kan worden. Aanleiding tot de vragen zijn uitlatin gen van CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Lubbers. Die vertelde afgelopen zaterdag op een studiecon ferentie in Amsterdam, dat de beslis sing de Lance nucleair te stellen ten onrechte was genomen. Lubbers be treurde dat. DEN HAAG (ANP) - De dertig Ne derlandse politiemensen die deel zul len uitmaken van de VN-vredes macht voor Namibië zijn thans aan gewezen. Dit heeft het ministerie van- buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld De keuze is gemaakt uit ongeveer 250 vrijwilligers uit het ge hele land. leden van zowel rijkspolitie als korpsen gemeentepolitie De dertig man zullen deel uitmaken van UNTAG. de „United Nations Transitional Assistance Group die het onafhankelijk worden van Nami bië (Zuidwest-Afrika) zal begeleiden. UNTAG dient volgens de plannen van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim een militair deel van ze venduizend man en een civiel deel van negentienhonderd man (onder wie driehonderdzestig politiefunctio narissen) te omvatten. Alle politiemensen die zich als vrij williger hadden opgegeven zijn een middag voorgelicht over hun taak in het algemeen voor en tijdens de verkiezingen toezicht uitoefenen op de plaatselijke politie hun rechts positie. salariëring et cetera Wanneer de groep zal vertrekken hangt af van het overleg tussen Zuid- Afrika. secretaris-generaal Waldheim en de vijf westelijke leden van de veiligheidsraad die proberen een vreedzame oplossing voor de kwestie- Namibië te vinden. Zoals bekend heb ben de Verenigde Naties Zuid-Afrika al jaren geleden van zijn mandaat om de vroegere Duitse koionie Zuidwest - Afrika te besturen ontheven. „Dit is mooi behang om op te te kenen Van een onzer verslaggevers REEUWIJK Mogen gereformeerden of hervormden deel uitmaken van een rooms-katholiek kerkkoor? Deze vraag houdt katholiek Reeuwijk bezig. met de single ."Downhill Stuff" Pastoor L. Grijpink heeft be sloten het koor van zijn paro chie De Verlosser voor twee maanden te schorsen, omdat zich vier gereformeerde da mes hadden aangemeld als lid van dit koor. dat vooral eigen tijdse liederen (van Huub Oosterhuis en anderen) op zijn repertoire heeft staan. Nu een bemiddelingspoging om de schorsing tijdens de paas dagen tijdelijk ongedaan te maken is mislukt, is een twee de koor van de parochie naar stig met de repetities begon nen, zodat de parochianen het met de Pasen niet zonder koorzang hoeven te stellen. Cor Rozemeijer, dirigent van het geschorste koor. zegt „erg verdrietig" te zijn over deze zaak. Hoewel de pastoor in eerste instantie positief had gereageerd op de komst van de gereformeerde dames in het parochiekoor. deelde hij later mee behoefte te hebben aan nader beraad, vertelt de dirigent. Pas acht weken later liet de pastoor (die op dat mo ment in het ziekenhuis lag) via zijn kerkbestuur weten dat hij niet akkoord kon gaan met het lidmaatschap van de gereformeerde vrouwen. „Een motivering van die be slissing kregen we toen niet", zegt Rozemeijer. Binnen 24 uur moest het koor toen een beslissing nemen over zijn toekomstig functioneren „Maar 25 koorleden bijeen krijgen in 24 uur lukt natuur lijk niet", zegt de dirigent Daarop kwam het besluit tot schorsing voor twee maanden Bemiddelingspogingen van uit de parochie zijn alle mislukt. Bisdom Het koor heeft het vervolgens hogerop gezocht: bij het bis dom Rotterdam Vicaris Bër van het bisdom liet het koor weten dat het toelaten van niet-katholieken tot een rooms-katholiek kerkkoor „best te overwegen" Is. De vi caris: „Er is geen enkele ge- loofsregel die het lidmaat schap van niet-rooms-katho- lieken van een katholiek koor verbiedt. Maar ik heb het koor wel te verstaan gegeven dat het zo'n beslissing zorgvuldig moet overwegen, omdat deze mensen (bedoeld worden de vier gereformeerde koorleden, red.), in een cultische sfeer ko men die de hunne niet is. Aan deze zaak zitten vele kanten en daarom heb ik het koor geadviseerd alles heel goed te overwegen". Voorstellen Nog deze week zal er verder gepraat worden over de koor- perikelen. nu pastoor Grij pink alsnog een compromis voorstel heeft gelanceerd. Dat houdt in dat het koor voort aan niet meer eens in de twee maar eens in de vier weken zal optreden. Bovendien zou het koor moeten uitgroeien naar een oecumenisch koor Om dat het koor deze visie niet deelt, beraadt het zich op een tegenvoorstel. Volgens pastoor Grijpink heeft hij zijn negatieve beslis sing niet ..zomaar" genomen, maar is dat gebeurd op wel overwogen gronden „Ik maak onderscheid in de rooms-ka- tholieke liturgische bijeen komsten tussen gebedsdien- sten (die niet specifiek rooms- katholiek zijn» en sacramen ten. tussen actieve en passie ve deelnemers" Als passieve deelnemers be schouwt de pastoor diegenen die afwachten wat de dienst hun te bieden heeft. De actle- vellngen zijn diegenen die hun steentje bijdragen aan de dienst en daarin meeleven door hun instemming met wat er gebeurt Voorbeelden van actieve deelnemers zijn naar de mening van de pastoor koorleden, kosters, lectoren en priesters. „Om niet-katholieken als koorleden toe te laten moeten ze dus volledig achter het we zenlijke van zo'n dienst staan", merkt hij op „Volle dig. dat wil zeggen niet alleen instemming met bijkomstige zaken zoals liederen en lezin gen, maar ook met de essen tiële zaken zoals de leer en sacramentele geloofsleer van de kerk De pastoor zegt zich heel goed te kunnen voorstellen dat een niet-rooms-katholiek koor een adventsdienst verzorgt, maar bij een essentiële rooms-ka- tholleke bijeenkomst als de heilige mis is dat volgens hem niet mogelijk Dirigent Rozemeijer tenslot te „Sinds paus Joannes 23ste zijn de ramen van de rooms- katholieke kerk wijd open ge zet Wat gebeurt er hier in Reeuwijk: alle ramen blijven potdicht, dat is een benau wende zaak"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3