an Kemenade en de ers van de tanker i&791979 QDJAAR ELEKTRISC1 evoluon Kazerne genoemd naar korporaal nva De betwistbare datum van de geboorte van de ARP Koningin onthult borstbeeld Donner: problemen zijn staten over het hoofd gegroeid Corso (21 april) wellicht met Franse hyacinten Frontale botsing eist twee levens Zeker acht miljoen schade bij brand in textiel Inkrimpen treinen in Zuid-Limburg roept bezwaren op AG 11 APRIL 1979 TROUW/KWABTET HS11 "j-minister van onderwijs teleurgesteld bi Piel Hagen dr. J A. van Kemenade nog minister van onderwijs was beleefden wij onderwijs- alisten soms drukke tijden. De ene nota stond nog niet in de krant of de volgende »«l we r op je bureau. Vooral dank zij de Contourennota's woedde er in brede kring leftige discussie. Na de schoolstrijd had de onderwijspolitiek niet meer zoveel stof opwaaien als in die woelige periode van 1973 tot 1977. i nog altijd mensen die een treurig voor zich uit kijken naam Van Kemenade valt. en er nooit aan wennen dat >erste na-oorlogse PvdA-mi- op onderwijs werd opge- door een volbloed liberaal lis. Hun enige hoop is dat na r 1 gere jaren die we nu door- i opnieuw vette jaren zullen eken, waarin Van Kemena- n oogsten wat hij tijdens het et-Den Uyl heeft gezaaid. die hierop het vurigste zit ien is waarschijnlijk Jos van nade zelf. Die indruk krijg je nste als je zijn nieuwste ,Als de smalle weegbree leest. t>ek wordt vandaag ten doop iden op de onderwijsten- elling in Utrecht. Het be- bijna helemaal uit redevoe- i en beleidsstukken die Van wade tijdens zijn minister- heeft geschreven. Alleen latste hoofdstuk is nieuw, uit dat naschrift blijkt zon ar dat de auteur niets liever oen dan het stuur van Pais men. bestuurt de mammoettan- heet dat laatste hoofdstuk. is een verwijzing naar een iew uit 1972, waarin de toen- minister-in-spe het onder- ergeleek met een mammoet waarvan de koers niet t kan worden veranderd, wel gebleken, zegt Van Ke- de nu. Het onderwijs is niet een log gevaarte dat weinig iaar is. maar bovendien de besturing ervan bemoei- door de aanwezigheid van loten die het schip alle kan- trekken. twijfel of Van Kemenade's se helemaal juist is. als hij dat het onderwijs trager dert dan andere maatschap instellingen. Hij noemt bij eeld de gezondheidszorg en rvoer. Ik zou hem bijna gun- at hij eens een poosje minis- an volksgezondheid of van er was. Misschien zou hij ge- van alle nieuwigheden die maceutische industrie of de abrikanten elk jaar op de brengen. Maar als hij bij eeld zou proberen de hiërar- verhoudingen in zieken- i, de kostenstijging in de ge- leidszorg of het verkeersge- van automobilisten te beïn- zou hij waarschijnlijk ook stuiten op de geringe veran derbaarheid van het systeem. Echt. dat is niet alleen in het on derwijs zo. Vernieuwingen Er is nog een punt waarop ik het betoog wantrouw. Is het wel waar dat er in het onderwijs zo weinig verandert? Denk eens aan de ver nieuwing van het wiskunde-onder- wijs. Of aan de veranderingen in het moderne talenonderwijs. Wat is er in tien, vijftien jaar niet ge beurd in de verhouding tussen le raar en leerling? Wie ziet niet de verschillen tussen de gemiddelde lagere school van nu en vlak na de oorlog? Zo kan ik nog wel even doorgaan. Van Kemenade heeft natuurlijk gelijk als hij vaststelt dat hij niet alles wat hij in 1973 in zijn hoofd had heeft kunnen doorvoeren. Maar waaraan ligt dat? Had hij teveel hooi op zijn vork? Heeft hij teveel gevraagd van de mensen voor de klas? Heeft hij niet teveel energie gestoken in het schrijven van nota's en te weinig tijd be steed aan wetgeving? Waren al zijn plannen wel even doordacht? Toch denk ik dat van Kemenade veel gedaan heeft voor het Neder landse onderwijs. Denk slechts aan het stimuleringsbeleid voor kinderen met sociale achterstan den, de start van de experimenten met de nieuwe basisschool en de middenschool, de proef met de Open School of de verbetering van de verzorgingsstructuur (leerplan- instituut en dergelijke). Wie de verschillende redevoeringen in de nu verschenen bundel nog eens naleest komt opnieuw onder de indruk van zowel de werkkracht als het inzicht van de auteur. Bij zijn afscheid van het departe ment op 19 december 1977 heeft Van Kemenade zelf toegegeven dat hij ook wel eens kon door- drammen. Dat is ook niet zo erg, vergoelijkte hij, want de zaak waarvoor ik vocht was het waard. Die zaak was dan, dat hij zich wilde inzetten voor het onderwijs van de kinderen in de Haagse Schildersbuurt, wier kansen zo veel minder waren dan die van hun leeftijdgeftoten in de villa's van Wassenaar (waar de familie Van Kemenade woont). In zekere zin zou men Van Keme nade (en met hem de kinderen in de Schilderswijken van Neder land) gegund hebben dat er op dit punt in de periode die achter ons ligt. meer bereikt was. Maar we moeten ons ook weer niet te ver laten meevoeren op de golf van teleurstelling waarop de oud-mi nister ons meesleept. Want met het vertrek van Van Kemenade is nog niet alle hoop op vernieuwing vervlogen. Daarvoor vertoont de koers van de mammoettanker toch iets teveel continuïteit, alle wisselingen op de stuurmansbrug ten spijt. Daarom vind ik het iets te gemak kelijk, als Van Kemenade nu in zijn apologetisch geschreven laat ste hoofdstuk alle schuld legt bij conservatieve onderwijsbonden als het NGL of bij de organisatie elites die ons verzuilde onderwijs in hun greep hebben. Hij over schat zowel de macht als de be houdzucht van dergelijke instan ties. Het zal best lastig zijn voor een minister als hij elk voorstel met honderdeneen organisaties moet bespreken voordat hij een vin kan verroeren. Ik geloof ook wel dat er op dit gebied iets te saneren valt. Maar ik weiger vooralsnog te gelo ven dat organisaties van ouders schoolbestuurders en leerkrach ten het ideaal van gelijke kansen niet zouden delen. Misschien zit ten ze te wachten op het moment dat iemand hun de weg wijst hoe dat in de praktijk moet. J. A. van Kemenade: „Als de smalle weegbree groeit". Uitgave van Bert Bakker BV in samen werking met Schoolpers BV, 122 bis. HILVERSUM (ANP) Koningin Juliana heelt gisteren in Hilversum een borstbeeld onthuld ter nagedachtenis aan de korporaal-ziekenverzorger J. M. P. van Oudheusden. regimentscommandant igt van koningin Julia- vaandel. Dit gebeurde in de tot nu toe naamlo ze kazerne van het opleidingscen trum van de militair-geneeskundige dienst, die nu is vernoemd naar kor poraal Van Oudheusden, die zich in 1940 bijzonder dapper heeft gedra gen. De Koningin reikte tevens het vaandel uit aan het nu 110 jaar be staande regiment geneeskundige troepen. ADVERTENTIE Het Evoluon boeit keer op keer opnieuw. Nu weer met de tijdelijke tentoonstelling "100 jaar elektrisch licht". Philips maakte die tot een historisch avontuur. Opwindend. Leerzaam. Wat veroorzaakte Edisons vondst allemaal, na eeuwen en eeuwen van flakkerende vlammetjes? Via de ene na de andere verrassing wandelt u door de onstui mige ontwikkelingen sinds de eerste elektrische vonk! Direkt aan de Rondweg in Eindhoven Open maandag t/m vri|dag van 930- 17 30u. zaterdag 10 00-17.00 u. zon-en feestdagen 12.00- 17.00u: 1e kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten Hoogleraar staatsrecht GRONINGEN (ANP) „Staatsrecht moet de bestendigheid in de samenle ving bevorderen en de betrekkingen tussen staat en bevolking bevesti gen." Dit zei professor mr A. M. Don ner (61) toen hij gisteren als hoogle raar in het staatsrecht aan de rijksu niversiteit te Groningen intrede deed. Prof Donner: „Zonder bestendigheid valt niet goed samen te werken en samen te leven. Maar doordat om standigheden doorlopend verande ren, wordt de bestendigheid aange tast. Maar de wisselwerking tussen staat en bevolking loopt nog wel eens gevaar. Perfect recht is daarom nooit te verwezenlijken, evenmin als een harmonieuze staat." De hoogleraar, die vorig jaar in Gro ningen werd benoemd, zei dat het recht steeds moet inspelen op tegen strijdige behoeftes en verlangens. Dat kost tijd, waardoor recht en staat meestal achter de feiten aanlopen. Prof Donner zei ook dat op deze ma nier de problemen de nationale sta ten boven het hoofd zijn gegroeid. Dat heeft geleid tot een verstikkende opeenstapeling van regels, verboden en voorzieningen. Er moet in groter verband worden gewerkt om tot toe reikende maatregelen te komen, al dus prof Donner. „Staten zullen ove rigens niet verdwijnen, maar nieuwe functies vinden. Het staatsrecht blijft daarbij van wezenlijk belang." Donner werd in 1975 aan de VU in Amsterdam hoogleraar staatsrecht. In 1958 werd hij lid van het hof van justitie van de Europese gemeen schappen. Hij was onder meer voor zitter van de staatscommissie tot her ziening van de grondwet en lid van de commissie van drie die de Lockheed- affaire onderzocht. ADVERTENTIE Zeker is Zeker is. dat échte zekerheid meer vraagt dan een stapeltje polissen. Assurantiekantoren, die lid zijn van de N VA. maken daarom eerst een risico-analyse en passen dan in hun advies de verzekeringen aan bij andere regelingen en voorzieningen. Dat is een nieuwe kijk op zekerheid! Vakkennis, ervaring en een onafhankelijke opstelling vormen de garantie voor een ver trouwensrelatie met een NVA-assurantie- adviseur. En wat belangrijk is: hij blijft letten op uw belangen, ook later bij schade en uitkeringen. Het enige waar op hoeft te letten is, of uwadviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan het NVA-vignet. een nieuwe kijk op zekerheid... f De NVA is ccn organisatie van makelaars in assurantiën cn andere onafhankelijke assurantie-tussenpersonen. Secretariaat Utrechtscweg 135. Amersfoort. LISSE (ANP) Het bloemencorso van Haarlem naar Noordwijk gaat door op zaterdag 21 april. Uitstel van een week. zoals aanvankelijk de be doeling was omdat door de strenge winter de hyacinten later bloeien, is niet mogelijk wegens de grote hoe veelheid activiteiten rondom het corso. Omdat hyacinten de basis van dit corso vormen zal de organisatie pro beren om deze te importeren uit Frankrijk. Verder zal meer met zijde worden gewerkt en met vervangende bloemen zoals narcissen. De hogere kosten zullen volgens de vooreitter van de stichting bloembollencorso, S. Bonkenburg, door toeristische orga nisaties worden gecompenseerd. Aan het corso nemen deel twintig praal wagens. negentien luxe wagens en 23 muziekkorpsen, waaronder de Ameri can highschool band. BUDEL (ANP) Een frontale bot sing tussen twee auto's bij Budel heeft twee mensen het leven gekost. Om het leven kwamen de 36-jarige M. H. J. Bergmans uit Valkenswaard en de 25-jarige H. J. H. de Graaf uit Weert. De politie vermoedt dat een van de twee met te hoge snelheid heeft gereden en in een bocht op de verkeerde weghelft kwam. door dr A. J. Rasker Je hebt van die honderdjarige bomen, waarvan niemand de leeftijd precies weet. Met de Anti-Revolutionaire Partij is dat ook het geval. Henry C. Faas schreef in Trouw van 6 april, dat er althans in buiten landse bladen van 1879 niets over de geboorte van de AR te vinden is. Nu zegt dit niet alles, omdat de geboorte ook van belangrijke mensen meestal in stilte plaats vindt; zo is het ook met het ontstaan van een partij. Maar voor de ARP geldt zeker, dat 1879 niet het jaar is, dat het meest in aanmerking komt. Er was tevoren nogal wat gebeurd, dat even goed of beter als het geboor tejaar van deze partij kan gelden, al is dan ook Kuyper in 1879 bijzonder actief geweest in het stimuleren van de partijorganisatie. Tevoren be stond al een „Centraal Comité", dat bij kamerverkiezingen adviezen placht te geven in antirevolutionaire zin. Dit Comité publiceerde op 1 Janu ari 1878 het Program van de partij. Een oudere vorm daarvan had Kuy per al in 1874 opgesteld toen hij zich met succes kandidaat stelde voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer. Hij legde er de nadruk op, dat Groen van Prinsterer, van wie hij in dat jaar de leiding van de partij overnam, zijn instemming met dat program had betuigd. Er was dus een ononderbroken lijn naar Kuypers eigen woorden met Groen, „de Veldheer, die eens zijn Gideonsbende leidde". Die leiding had Groen al op zich genomen, toen hij als tegenstander van Thorbecke zijn intrede deed in de Staten-Gene- raal. „Ons aantal in de Staten-Gene- raal was zeer gering", schreef Groen daarover in 1860. „Van 1850 tot 1853 waren wij met ons drieën. In 1853 brachten wij het door de anti-Room se beweging tot het fabelachtige ge tal zeven"Tegen ons hadden wij de Rooms-Katholieken, de politieke liberalen en de liberalen op godsdien stig gebied"In 1853 en 1856 bracht het verzet tegen, wat men het Rooms-liberale Verbond noemde, ons door de invloed der openbare mening, in de voorhoede der Protestantse na tionale beweging." Verloren Het is bekend, dat Groens bestrijding van het liberalisme zich toespitste op de strijd tegen de neutrale staatsge- dachte en voor een christelijke over- heidsschool, gesplitst naar gezindten. Deze strijd heeft hij verloren, en deze idealen heeft Kuyper, toen hij in 1874 de partijleiding overnam, dan ook laten vallen. Niettemin was Kuyper overtuigd, in het wezen van de zaak op de politieke lijn van Groen voort te gaan, zoals hij bij de publicatie van „Ons Program" in 1879 dan ook uit drukkelijk verklaarde. Men kan onge twijfeld van mening verschillen over de vraag, of de afwijkingen zo gering waren als Kuyper stelde. Hoe dat ook zij, de AR-partij is zich in navol- ADVERTENTIE „Dit is het regiment van de helpende handen voor de kameraden. Velen danken hun leven, hun gezondheid,, ook in vredestijd, aan hun zorg." al dus de koningin. Het is nog maar zelden voorgekomen dat de vorstin zelf een vaandel overdroeg. Nooit eerder is in ons land een kazer ne genoemd naar een zo laag in rang zijnde militair, die bovendien nog dienstplichtige was. „Het is een be wijs voor het feit, dat alle categorieën personeel van ons regiment zich we ten in te zetten als dat nodig is", zei de regimentscommandant, luitenant kolonel J. Kruik. Van Oudheusden, de enige ridder van de Militaire Willemsorde uit dit regi ment. heeft zich in de meidagen 1940 bij het vliegveld Ypenburg onder scheiden door met zeer veel zelfopof fering gewonden te verzorgen onder, hevig vijandelijk vuur. Hij ging daar mee door ook nadat hij ernstig mis handeld was door een Duitser. Aan de gevolgen van die mishandeling is hij enkele jaren daarna overleden. Het borstbeeld van de korporaal is ver vaardigd door de beeldhouwster Ma rian Gobius uit Voorburg. NEEDE (ANP) Een snel om zich heen grijpende brand heeft magazij nen en expeditie van het bedrijf „Eli- as-Jolentex Textielindustrie" aan de Wheemerstraat in Neede verwoest. Een voorraad huishoudtextiel ter waarde van ongeveer vijf miljoen gul den ging in vlammen op. Chinezen aangehouden EINDHOVEN (ANP) De politie heeft acht Chinezen aangehouden, van wie niet duidelijk was of ze over een verblijfsvergunning beschikken De aanhouding gebeurde na verto ning van een Chinese film in een Eindhovense bioscoop. Twee mannen werden op straat aangehouden. In de bioscoop werden nog eens zes ver dachten gevonden, die zich verstopt hadden onder meer in een rommelka- mertje. ging van Kuyper In elk geval altijd op Groen blijven beroepen. Hoe oud is de honderdjarige nu eigen lijk? Werd ze niet al geboren, toen het Centraal Comité op 1 januari 1878 haar Program publiceerde? Of nog eerder, toen Kuyper zich in 1874 met het eerste ontwerp tot de toen al bestaande kiesverenigingen richtte? Het nieuwe, dat Kuyper bracht, was het bijeenbrengen van die kiesvereni gingen in een efficiënt landelijk ver band; dit was nodig en mogelijk ge worden door de aanmerkelijke uit breiding van het algemeen stem recht, welke nog steeds verder zou gaan. Maar. nog eens, uitdrukkelijk stelde Kuyper, dat er wel vernieu wing en aanpassing, geen wezenlijke verandering was sinds Groen van 1849 tot 1866 zijn „Gideonsbende" in de Kamer leidde. Zo gerekend zou de partij nu 130 jaar oud zijn. Zelfs zou 1829 in aanmerking komen als ge boortejaar, toen Groen begon met de publikatie van zijn „Nederlandse Ge dachten", haar niet zonder enige langdurige onderbrekingen nog al tijd verschijnende gezaghebbende orgaan. Veranderingen Er is in de loop der tijden veel veran derd. Ook daardoor is de overgang van Groen naar Kuyper Ingrijpender geweest dan Kuyper toegaf; de latere overgangen van Kuyper naar Colijn en dan nog eens van Colijn naar de tegenwoordige leiding waren niet minder groot. De partij heeft, on danks haar titel, heel wat van het vrijheid-gelijkheid-en-broe- derschapsdenken van de Franse re volutie overgenomen. Nieuwe tegen standers, nieuwe medestanders, de gevolgen van twee wereldoorlogen en van twee nieuwe wereldschokkende revoluties (ik doel op de Russische revolutie van 1917 en die van de deko lonisatie sedert de Tweede Wereld oorlog). de groeiende tegenstelling van rijk en arm op wereldniveau, en de verloochening van de armen door de verkwistende bewapening van de rijken, stellen hen, die zich voor chris telijke politiek inzetten voor nieuwe en steeds ontstellender vragen. Nieuwe tijden, nieuwe confrontaties, eisen het geven van nieuwe antwoor den. Of de bazuin van de AR. binnen kort opgaande in een CDA, daarin een zeker geluid zal vermogen te ge ven? Zo inspirerend ais eenmaal het geluid van Groen was, en later dat van Kuyper? Zal de nu meer dan honderdjarige binnen die omarming even overtuigend, aanmoedigend, evangelisch, kunnen werken? Zal zij, de Heer verwachtend, werkelijke nieuwe kracht putten volgens de be lofte van Jesaja 40? Ik help het haar hopen, omdat het alternatief een zachte dood zou zijn. Prof. Rasker is emeritus-hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversi teit te Leiden. DEN HAAG «ANP» De stichting „reizigers openbaar vervoer" (Rover) vindt inkrimping van de treindien sten in Zuid-Limburg onaanvaard baar Dit zegt de stichting in een rapport „na de mijnen ook de trei nen?", waarmee zij reageert op het plan van de NS tot sluiting van een deel van de ringspoorlljn Zuid-Lim burg. De spoorwegen willen alle treinver keer tussen Kerkrade-Centrum en Simpelveld opheffen en tussen Sim- pelveld en Valkenburg aanmerkelijk minder treinen laten rijden Als dat doorgaat betekent het volgens Rover een verlies van ongeveer 35 arbeids plaatsen. De stichting vindt dat het openbaar vervoer in Zuid-Limburg niet achteruit moet gaan, maar juist tnoet worden verbeterd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11