Uit brieven van lezers 119.- 159.- VAN DE JURKJES MOGEN DE SCHOUDERS BREED, DE TAILLE SMAL EN DE LIJN ZWIERIG. PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE, GEZELLIGE SFEER. WOENSDAG 11 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P8- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen iot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Ook een mens (4) Behalve groepen die zich beijveren voor het theologisch legaliseren van homofilie, zijn er ook groepen die het legaliseren van pedofilie, partnerruil enz. voorstaan. Waar gaan zij in Gods naam naartoe? En als A. J. Klei dan nog even opnoemt wat er aan kerke lijke boekwerkjes bestaat, moet Je Je wel afvragen: waar gaan de kerken in Godsnaam naar toe? Hopelijk blijven de protestanten zélf de bijbel lezen en gaan ze niet dit soort rapporten klak keloos als waar aannemen! Haarlem J. P. H. de Vries Ook een mens (5) Wat teleurstellend dat veel mensen blijken te denken dat God alléén in heteroseksuele relaties zijn gebod vervuld zou zien worden. Helaas wordt vaak gedacht dat de Bijbel de homoseksualiteit duidelijk verbiedt. In de grondtekst van het H.T.. het Grieks, gaat het echter in de eerste plaats om ontucht. En ledereen kan begrijpen dat óók heteroseksuele re laties ontuchtig liefdeloos kunnen zijn. De liefde staat bij God centraal. Zijn liefde tegenover Zijn Schepping; en onze liefde voor elkaar, ongeacht onze seksuele geaardheid. Het lijkt me verstandig dat diegenen die steeds moeten afgeven op homosek sualiteit. eerst ervoor zorgen dat zij in hun eigen heteroseksuele relaties el kaar proberen te geven wat ze kun nen. Wanneer is het nu eindelijk eens uit met de homoseksualiteit. Halsteren Anne MeiJroos Ook een mens (6) Hoewel u van mening verschilt met een aantal denigrerende standpunten uit Aktie, wil dat toch niet zeggen, dat u daarom zo'n toon aan moet slaan? Ook wil ik erop wijzen, dat binnen Youth for Christ niemand in de steek gelaten wordt, op welke ma nier hij of zij dan ook moeilijkheden heeft gemaakt. Er wordt echt gepro beerd ledereen werkelijk te helpen. Tenslotte: het is onheus om de Kerk en Aktie tegen elkaar uit te spelen, omdat een of ander synodaal rapport niet is geciteerd. Zoiets is op z'n zachtst gezegd onzindelijk. Utrecht Jouke Elsinga Ook een mens (7) Naar mijn bescheiden mening weet de heer J. J. Klomp uit Gorinchem niet, wat homofilie is, als hij erover spreekt, alsof het een ziekte is. Er bestaan echter goede boeken over Mevrouw Chr Berger-Pennings uit Rotterdam echter openbaart een houding, waaruit zelfs niet een zich enigszins willen verdiepen in homofi lie naar voren komt. Vanwege z'n houding hebben zich al heel wat ho mofiele christenen uit de kerk terug getrokken en zij. die het wel kunnen opbrengen er in te blijven, voelen zich behoorlijk in de kou gezet, omdat zij immers niets van hun geaardheid kunnen laten blijken.0 Kampen E. C. Gols-Hommersen Ook een mens (8) Zolang er mensen zijn op aarde, zo lang zullen er vooroordelen blijven bestaan ten aanzien van mensen die homofiel zijn. Zoals ik nu ook weer een aantal ingezonden stukken heb gelezen van mensen die hebben gere ageerd op het stuk van de heer Klei. Ik vind het walgelijk wat mensen op grond van de Bijbel en wel als het hun uitkomt andere mensen ver oordelen. Wat is er in wezen veran derd na de ketterjacht. Vroeger wer den de mensen met de Bijbel in de hand op de brandstapel gegooid, maar doet men nu niet weer precies hetzelfde? En wie bepaalt eigenlijk wat geluk is? Is dat niet de homofiele mens zelf? Of de ander die zonodig op Gods stoel moet zitten en de homofie le mens eens even zal leren hoe hij gelukkig kan worden. Ieder mens is een schepsel Gods. dus ook de homo fiele mens. want ook hij heeft er niet om gevraagd om geboren te worden met een gevoel wat de ander niet kent en niet begrijpt! Schagen F. van Hoogen Kernenergie (4) De kernreactie in Harrisburg liep bij na uit de hand. Als simpele oorzaak wordt genoemd: een niet goed slui tende klep (een menselijke fout). Het grote gevolg was dat tweehonderdui- zend mensen opeens blijken in een levensgevaarlijk gebied te wonen. Tot die tijd waren zij iedere avond rustig gaan slapen. De deskundigen hadden immers gezegd dat het geen kwaad kon; de veiligheidsmaatrege len waren immers meer dan voldoen de Gebleken is dat voorspellingen over veiligheid van kernreactoren veel te optimistisch waren De ver wachtingen die men hierop bouwde zijn in één keer de bodem ingeboord. De Provinciale Hervormde Jeugd raad in Zeeland als deel van de kerk werkt vanuit de opdracht mensen uitzicht te geven op toe komst als inspirerende bron voor le ven nu in deze tijd Wij geloven dat GOD ons een goede toekomst wil geven Wij willen dan ook onze ver wachtingen niet bouwen op dingen die zomaar uit dd hand kunnen lopen en waarvan nu voldoende bekend is dat gevolgen van fouten, ongelukken en samenlopen van omstandigheden voor onze en komende generaties van verstrekkende en vernietigende aard kunnen zijn Wij roepen daarom op: 1 geen vertrouwen meer te geven aan genoemde zaken waarvan de ge volgen niet zijn te overzien en te pleiten voor het stilleggen van kern centrales 2 een serieus begin te ma ken met een levensstijl die niet be paald wordt door consumptie- en pro- duktieomvang, tengevolge waarvan de behoefte aan energie alleen nog maar vergroot wordt. 3. bereid te zijn een hogere prijs te gaan betalen voor energie, zodat geld beschikbaar komt voor meer onderzoek naar alternatie ve energiebronnen. Middelburg Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland Kernenergie (5) Als je de energleproblematiek analy seert. kom je tot de conclusie; dat het grootste probleem zit in de voort gaande groei, dat is het om de zoveel Jaar verdubbelen van het energiever bruik. Leefden we vijftien jaar gele den zo ongelukkig, toen we met de helft van het huidige gebruik toekwa men? Het is een misvatting dat eco nomische groei parallel moet lopen met de groei van het energieverbruik. Dit is wel zo geweest, maar men heeft zich te weinig afgevraagd of men de energie wel effectief gebruikte. Juist de laatste jaren is in verschillende landen, onder andere Zweden, bewe zen dat dit Einders kan. De levens standaard in Zweden en in Amerika is gelijk, maar in Zweden wordt de helft van de energie gebruikt per een heid in vergelijking met Amerika. De laatste decennia is praktisch alle energie-onderzoek gericht geweest op kernenergie, dat wreekt zich nu. En als dan deskundigen gaan zeggen dat het licht uit zal gaan. als we niet kiezen voor kernenergie, dan zijn deze „broodprofeten" de zaak aan het misleiden. Zij zinspelen op de angst en de domheid van het publiek, maar angst is een slechte raadgever en het publiek is zelf best in staat om te oordelen, mits het een goede voorstel ling van zaken krijgt. Als Iemand die nee zegt tegen kernenergie, maar die wel de politieke verantwoordelijk heid daarvoor wil dragen, kan ik zeg gen naar aanleiding van ervaringen opgedaan in utiliteitsgebouwen en gesprekken met verwarmingstechni ci. dat in deze gebouwen tenminste vijftig procent te besparen valt door een efficiënter gebruik van isolatie, optimalisering van verwarmingssys temen. verbetering van apparatuur en een goed gebruik van licht en airconditioning. In ontwerpen van nieuwbouw kan veel meer gebruik worden gemaakt van de zon als licht en warmtebron. Toepassing van warmtekrachtsystemen, vooral in de utiliteitsbouw, dit zijn kleine centra les die stroom opwekken voor eigen gebruik en de daarbij vrijkomende warmte gebruiken voor verwarming in het stookseizoen en koeling in de zomer. Bij deze installaties kan het rendement tot negentig procet en in combinatie met warmtepompen tot meer dan honderd procent. Dat deze T E.-systemen zo weinig worden toe gepast heeft te maken met de mono poliepositie van de elektriciteitsfabri kanten. Woubrugge A. Kroon EO (6) EO (7) EO (8) den. Het is Integendeel verre daarvan omdat dit mijns inziens een hoog stand blad is dat zich niet wil lenen voor dergelijke sensatie zoals de heer Heemskerk wil doen voorkomen. Zelf heb ik het artikel gelezen en wel met grote aandacht. Alles was voor mij niet zo nieuw, wanneer men In Hilver sum zelf woont en werkt en van tijd tot tijd vanuit het omroepwezen din gen hoort en ziet en je neemt nu het gegeven in dit blad dan moet men constateren dat het geen leugens maar een en ander berust op feiten door de betrokkenen zelf gegeven. Dat bewijst ook de werkcommlssle die in het leven is geroepen om de zaak grondig te onderzoeken. Nota- bene een werkgroep samengesteld uit de ontslagenen en tegenwoordige werkers. Overigens moet mij ook van het hart. wanneer er zoveel beschuldigingen geuit worden door zoveel en aan zo veel personen dan zou men toch den ken wanneer belediging en smaad (Immers de heer Dorenbos zegt ook tegen de moeder van een der ontsla gen medewerkers, daar zijn we kei hard in) en dan doet men de zaak niet af met een op zichzelf staande niets zeggende persverklaring. Hilversum M. N. Looije EO (10) Waar mensen werken, worden fouten gemaakt, zeker als een omroep zo hard groeit als de EO. Wij hopen dat de Evangelische Omroep ongehin derd voort mag gaan. en Satan geen kans krijgt om het vele goede wat hij ons brengt, af te breken. Schiedam J. Lagewaard-Oosterman Bejaardentehuizen Ook Liselore Oerritsen meent weer eens te moeten generaliseren wat de bejaardentehuizen betreft. „Nu wor den ze allemaal bij elkaar in bejaar dentehuizen gestopt". Niemand wordt in een tehuis gestopt, je mag als het nodig is. Je hoeft niet. Boven dien is het een blamage voer de tallo zen die het er heerlijk vinden. En nog eens tallozen, die er dolgraag in zou den willen. Of dacht u dat hoogbe jaarde mensen die nog zo „heerlijk" op zichzelf wonen zich de afgelopen winter zo happy voelden? Vergeet het maar. Muiden Nel Kamminga-Kramer Lawaaibelasting In Trouw van 16 maart is vermeld, dat er op auto's een lawaaibelasting zal worden geheven vermoedelijk eerst in 1980. De Initiatiefnemers heb ben waarschijnlijk niet gedacht aan het enorme lawaai dat wordt ge maakt door brom- en de tegenwoor dig veel voorkomende motorfietsen. Het geluid van auto's is in 't alge meen minder storend dan dat der eerdergenoemde fietsen. Hier ligt een taEik in het bijzonder voor het minis terie van volksgezondheid en milieu hygiëne en waar blijft de anti-lawaai- campagne? Doet men wel iets effec tiefs? Den Haag P. J. Bouwmeester Donner In Trouw van 4 april staat in het onderschrift van de foto gemaakt ter gelegenheid van de onthulling van het borstbeeld van Abraham Kuyper de naam vermeld van mr A. H. Don ner. Nu meen ik echter met enige stelligheid te mogen constateren dat op de foto niet mr A. H. Donner staat afgebeeld, maar ons erelid, mr. dr. J. Donner. Mede namens de ledenverga dering van S.S.R.-N.U., die speciaal een verzoek heeft ingediend deze brief aan U te sturen, zou ik U willen verzoeken bovengenoemde vergis sing in een van Uw volgende edities alsnog te rectificeren. Utrecht namens het afdelingsbestuur van de Nieuwe afdeling Utrecht der Societas Studio- sorum Refonnatorua Hans van Reeven j Naschrift redactie: Inderdj de krant van 4 april aan i Donner abusievelijk de nu H. Donner gegeven. Op dit siert onze redactie het bt niet, om een bekende uitsp Abraham Kuyper maar van stal te halen. Dat q naam in dezelfde krant i werd (tot Kuijper) is SSR-h lijk ontgaan. (Bij het lezen venstaande brief bekroop i de vrees dat we met deze spelling school gemaakt ht Een stichting, zoals de EO is. die als bestuur zijn eigen stichtingsraad kiest, heeft het recht onvoorwaarde lijk het vertrouwen te eisen van alle medewerkers en degenen, die de stichting steunen. Het bestuur van de stichting heeft het volste recht zon der enig commentaar te zeggen hoe het denkt over waarheid of onwaar heid van iemand, die het met de gang van zaken niet eens is. Bij een vereni ging (geen stichting) zoals de NCRV is. is dat onmogelijk. Het bestuur is aan de leden verantwoording schul dig. Alleen vind ik dat allen die hier aan meewerken, actief of passief, be horen te weten dat ze geen enkele verantwoordelijkheid hebben over de gang van zaken. En dat vooraf, voor ze hun medewerking verlenen. Toen ik op de laatste ledenvergadering van de NCRV (afd. NH) klachten aanhoor de van de leden en het bestuur uit eenzette wat binnen het raam van de Omroepwet de mogelijkheden waren en wijziging van die wet alleen poli tiek mogelijk was. begreep ik dat er ook voor de leden van de NCRV werk aan de winkel was binnen hun politie ke partij. Hoe zit dat bij de EO? Amsterdam H. IJlst-van 't Hof Naar aanleiding van de controversen binnen en rondom de EO. Verbaast u dit? Gaat het bij dit soort autoritair geleide en intolerante groeperingen ooit anders? Amsterdam drs A. H. Sijmons Het verbaast mij niet dat er een aan val op de EO gedaan wordt. Het is toch ook een omroep met gebreken (welke omroep overigens niet?) Waar gewerkt wordt worden fouten ge maakt. Met kerstfeest zingen we. dat er geen plaats is voor Jezus in herberg of huis. Toen Hij in Israël al goed doende bezig was. werd Jezus weg gestuurd Ze wilden Hem niet en eni ge tijd later riepen de mensen. Kruist Hem. Nu de EO groeit, en daarmee dus de weg breder wordt om het evan gelie bij de mensen te brengen, wordt er weer geprobeerd deze boodschap weg te werken. Vanmorgen werd door de muzikale fruitmand het lied ge zongen: Wat de toekomst brenge moge Dat ook van vele de bede mag zijn dat de EO door 's-Heren hand geleid mag worden, en voor velen tot een zegen mag zijn. Hazerswoude A. van Aalst EO (9) Geheel oneens ben ik het de heer Hemsker in Trouw van 5 april. Het is onjuist het S E M te vergelijken met de vele sensatie en leugenachtige be richtgeving in bekende sensatiebla- Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer Johannes Lambertus van Kolmeschate procuratiehouder van onze bank. Wij verliezen in hem een beminnelijke collega en een plichtsgetrouwe, kundige medewerker, wiens nagedachtenis wij in hoge ere zullen houden. Rotterdam. 10 april 1979. Directie en medewerkers van de Nederlandse Scheepshypotheekbank N.V. Voor uw bewijs van deelneming ondervonde de ziekte en na het overlijden van mej. Maria Martha van der Heijdi betuigen wij u onze hartelijke dank. In het bijzonder een woord van dank aan de ce en personeel van Huize „De Schutse" t< heim voor de liefdevolle verzorging de laat aan haar betoond. Namens de familie: Mevr. M. M. Bosman-van der Sassenheim. april 1979. Zwier. Wervelen. In deze faconné imprimé japon met witte ceintuur. In kobalt, cyclaam en rood. Mt. 36 t/m 42. Maak "ns een pirouette. In deze ruitjapon met plooien, epauletten en wikkelceintuur. In diverse naturel tinten. Mt. 36 t/m 44. Zwieren. In deze japon met twee maal twee plooien en wikkelceintuur. In o.a. lichtkobalt, cyclaam en ecru. Mt. 36 t/m 44 139.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10