'Geen kinderbijslag voor eerste kind zelfstandige' Hoger beroep tegen Kamerlid ingetrokken Fennis failliet Uit brieven van lezers Minister wil inkomens specialisten verlagen Opmerkingen over offerzin onvolledig Vervoersbonden hoopvol over CAO Overvaller laat bedankje achter Christelijke middenstand vreest premiestijging Den Uyl wacht op opheldering minister i Kortingsmaatregelen ambtenaren ook in gezondheidszorg bomaanslag »n Jeruzalem Grote belangstelling bij begrafenis van minister Peijnenburg British Leyland staakt vandaag BINNENLAND UTRECHT (ANP) De vervoersbon den FNV zien de NS-CAO voor 1979 hoopvoller tegemoet dan vorige week. In het bondsblad „Onderweg" melden de bonden, dat de NS-directle alsnog In heelt gestemd met een aan tal financiële verlangens. Eerder lie ten de vervoersbonden weten dat de NS „nee" zeggen tegen alles wat geld kost. Het resultaat van de onderhandelin gen, die bijna zijn afgerond, stemt de onderhandelaars van de vervoersbon den nu echter tot tevredenheid. Er is overeenstemming bereikt over de toeslag op het loon van bijvoor beeld werkplaatspersoneel, dieselma chinisten, rangeerders en wegonder- houdspersoneel. Bij het vaststellen van de toeslag wordt ook gekeken naar het werkmilieu. Ook worden de tarieven voor onregelmatige werktij den verhoogd. Besloten is verder dat de verlofaan spraken ;voor personeel vanaf veertig jaar in een aantal loongroepen wor den uitgebreid. Ook is de NS akkoord gegaan met de voorstellen van de vervoersbonden FNV voor een ar beidsplaatsenovereenkomst. Als er bij de overheid gematigd wordt om meer arbeidsplaatsen te scheppen, dan werkt deze matiging volgens de bonden door in de NS-lonen. De ruim te die door matiging ontstaat moet volgens de bonden daarom ook bij de NS leiden tot meer arbeidsplaatsen. De bonden en de NS zijn verder over eengekomen dat er met een studie wordt begonnen betreffende deeltij darbeid bij de spoorwegen. De bonden leggen volgende week de laatste hand aan de CAO. Hall mei beoordelen de leden van de vervoers bonden het resultaat. De NS-CAO van dit jaar zal gelden voor ongeveer 26.000 werknemers. AMSTERDAM (ANP) „Har telijk dank namens directie en medewerkers". Een briefje met deze tekst liet een gewapende man gisteren achter, na in Am sterdam een geldrijder van Van Gend en Loos van een cassette met enkele duizenden guldens te hebben beroofd. De overval speelde zich af voor het Gemeentegirokantoor op de Stadionweg. waar de geldrij der de cassette moest afleve ren. Toen hij het kantoor wilde binnengaan hield een man ge dienstig de deur open. maar bedreigde de geldrijder vervol gens met een pistool. Hij ont rukte hem de cassette en ver dween. VRIJDAG 6 APRIL 1979 fan onze sociaal-economische redactie )EN HAAG Het NCOV (christelijke middenstand) is tegen invoering van kinderbijslag voor iet eerste kind van zelfstandigen. Dat zou namelijk betekenen dat zelfstandigen een linderbijslagpremie zouden moeten gaan betalen van 2,2 procent van hun belastbaar nkomen. tegen thans 0,55 procent. )it schrijft het NCOV in zijn blad ,De Onndernemer" van deze week. elfstandigen hebben nu recht op inderbijslag vanaf het derde kind in et gezin. Werknemers krijgen kin erbijslag vanaf het eerste kind. naar voor hen wordt door de werkge- er ook aanmerkelijk meer premie etaald. De regering wil, in het kader an het nieuwe stelsel van kinderbij- !ag en belastingaftrek voor kinde en. dit verschil gelijktrekken. Ook elfstandigen zouden dan kinderbij- lag krijgen voor een eerste en tweede ind. maar zij zouden dan dus ook eel meer premie moeten betalen. De ociaal Economische Raad werkt an een advies aan de regering over eze zaak. let NCOV stelt nu voor zelfstandigen echt op kinderbijslag te geven vanaf et tweede kind. en dus niet voor een erste kind. De premie zou dan om- loog gaan naar 1,5 procent in plaats an 2,2 procent. Daarbij wil het NCOV wel de kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen gehand haafd zien. Zelfstandigen met een in komen beneden 21.150 gulden heb ben nu al recht op kinderbijslag voor een eerste en tweede kind. De kosten hiervan worden bestreden uit de schatkist. Er hoeft hiervoor dus geen premie worden betaald. Ligt het inko men tussen 21.150 en 21.800, dan heeft de zelfstandige recht op kinder bijslag vanaf het tweede kind (het minimumloon voor werknemers is thans 22.484 gulden). Huurstijgingen Het NCOV pleit in zijn blad ook voor een andere wijze van vaststelling van huurverhogingen voor bedrijfspan den Verhuurders van panden kun nen nu een hogere huur laten vast stellen door de kantonrechter. De rechter richt zich daarbij op de ver koopwaarde van het pand in lege staat. Dit leidt vaak tot zeer forse huurstijgingen voor middenstanders. Het NCOV wil dat dergelijke huurver hogingen voortaan niet meer worden toegestaan gedurende de looptijd van een huurcontract. Voorts zou in de resterende gevallen de rechter zich niet moeten richten op de verkoop waarde in lege staat, maar op de waarde van het pand in verhuurde staat. Bovendien zou een soort ge middelde prijs van het onroerend goed over een aantal jaren moeten worden genomen. Dan zouden schoksgewijze verhogingen worden voorkomen. Zou ook dan nog een forse verhoging onontkoombaar zijn. dan zou die stapsgewijs over een aan tal jaren uitgesmeerd verwezenlijkt moeten worden, zo vindt het NCOV Het NCOV deelt mee dat het een dergelijke regeling onlangs heeft be pleit in gesprekken op de ministeries van justitie en economische zaken. Behalve de arbeidsbureaus tonen steeds meer bedrijven zich actief bij het aanbieden van banen. In de polikliniek bij de Vrije Universiteit in Amsterdam staat een bak met vacatu res variërend van administratief tot gediplomeerd verple gend personeel. Het blijft tobben. ADVERTENTIE "Van onze parlementsredactie DEN HAAG De hoofdofficier van justitie in Amsterdam 1 heeft het hoger beroep dat hij had ingesteld in de zaak van het 'vdA-Kamerlid Marcel van Dam (rijden onder invloed) inge- - rokken. 'olgens een woordvoerder van het rohinisterie van Justitie is dit gebeurd loi p last van de procureur-generaal t an de hoofdstad, die deze beslissing am op aanraden van het ministerie, hdn de PvdA-fractie heeft deze gang Zi in zaken grote bevreemding art ewekt. )e woordvoerder van justitie zei gis- pneravond, dat er geen verband be staat tussen deze beslissing en de °e issenkomst van PvdA-fractieleider we >en Uyl. Deze vroeg minister de Rui- er van justitie vorige week vrijdag mdershands om opheldering over de Ongebruikelijke stap van de officier, n Uyl sprak met klem tegen, dat till getracht zou hebben invloed uit te ien op het vervolgingsbeleid in «en individueel geval. jjDe rechtbank in Amsterdam veroor- ieelde Van Dam begin maart tot ^4000,-- boete en negen maanden oorwaardelijke ontzegging van de ijbevoegdheid. Deze uitspraak week auwelijks af van de eis van de offi- ier. Het enige verschil was dat deze oetem ir eg*. rijGinjaar wil rt Europese aanpak jjj uchtverontreiniging ■"i IEN HAAG (ANP) Minister Oln- lar van volksgezondheid en milieu- ygiëne, zal tijdens de Europese mili- uraad op 9 april in Luxemburg een litatief nemen om te komen tot een aadwerkelijke Europese aanpak 1 an de luchtverontreiniging door "j waveldioxyde (S02). o rij >e prognoses over de groei van de 10 ederlandse economie, de toeneming het energieverbruik en de soort idstoffen die zullen worden ge- >eI ruikt, wijzen op een S02 uitworp in ederland van vier tot zeven maal d< et niveau van 1976. Ook voor de EG dtrordt in de komende jaren een aan- dl enlijke stijging van de S02-uitworp m erwacht. ia an zwaveldioxyde wordt veel aan- acht besteed omdat over deze stof meest bekend is. het een van de eest uitgeworpen stoffen is en de ■ensoverschrijdende invloed ervan "oot is, aldus het ministerie. Een fectieve aanpak is volgens het mi- Isterie van belang voor het welsla- tn van het Nederlandse S02-be- ldsplan. ttnister Ginjaar zal zijn Europese ilega 's voorstellen te komen tot een ezamenlijke doelstelling ter bestrij en- ing van luchtverontreiniging door al "aveldioxyde ter bescherming van iet lens en milieu, aldus het ministerie. U je in werkelijkheid niet bestaat. 5000,- boete had gevorderd. In zul ke gevallen is het instellen van hoger beroep zeer ongebruikelijk. Volgens de justitie-woordvoerder had het openbaar ministerie aanvanke lijk tot hoger beroep besloten, omdat de uitspraak niet in overeenstem ming was met de afspraken van de procureurs-generaal over het vervol gingsbeleid in dit soort zaken. Eén van de uitgangspunten is, dat tegen een verdachte die na een positief uit gevallen blaasproef weigert de bloed proef te ondergaan onvoorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid UTRECHT (ANP) Uit een brief van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) aan het Centraal Overleg Arbeidsvoorwaarden Zieken- inrichtingen (COAZ) blijkt, dat het kabinet heeft besloten om de kor tingsmaatregelen voor het overheids personeel gemiddeld een half pro cent per half jaar door te trekken naar de werknemers in de gezond heidszorg. De FNV-ambtenarenbonden Abva en Kabo zijn daar woedend over, temeer daar uit de brief van de minister blijkt dat de al eerder door staatsse cretaris Veder-Smit toegezegde 95 miljoen gulden voor uitbreiding van het verpleegkundig personeel afhan kelijk wordt gesteld van de medewer king aan de korting op de salarissen. „Je reinste chantage", zei Abva-be- stuurder P. Hijzen gisteravond. Voor de werknemers in bejaardente huizen is een CAO afgesloten, waarin bovengenoemde korting niet is ver werkt. Daarover sleept een conflict tussen enerzijds minister Gardeniers van CRM en anderzijds de ambtena renbonden en de werkgeversorgani saties. Inzet van dit conflict is een onderdeel van Bestek '81 ter grootte van 700 miljoen gulden. d, ffiUZALEM (AFP, AP) - Bij een en wnaanslag in het Arabische gedeel- van Jeruzalem zijn gisteren acht insen gewondgeraakt. Geen van i is er ernstig aan toe. aldus de raëlische politie De bom was ver- fr- argen in een tas. die bij een bushalte fi-35 geplaatst. Twee winkels werden Tnield. f bomexplosie dinsdag op het vlieg- istf;d van het Westduitse Frankfurt *s waarschijnlijk bedoeld voor een iaëlisch vliegtuig, deelde gisteren en f Duitse politie mee. De bom woog ie. iJna zes kilo en was geplaatst in een jj. ikketje voor een Israëlische familie, mensen raakten bij de explosie rond, zes van hen liggen nu nog in tt ziekenhuis. DEN HAAG (ANP) Onder grote belangstelling is gistermiddag in Den Haag de zondag op 51-jarige leeftijd gestorven minister Rinus Peijnen burg van wetenschapsbeleid ten gra ve gedragen. Bijna het voltallige ka binet, veel leden van Eerste en Twee de Kamer, en van het corps diploma tique woonden de uitvaart bij in de rooms-kathoüeke Paschalis Baylon- kerk. Aalmoezenier Frans Sampers uit Maastricht leidde de uitvaartdienst. De aalmoezenier herinnerde aan het eindeloze geduld dat de gestorven minister op kon brengen, zijn respect voor andere politieke meningen, dan de zijne, „dat wel eens groter was dan gewenst in de politieke strategieen zijn afkeer van polarisatie. CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Lubbers noemde Peijnenburg een gemotiveerd bemiddelaar, die overigens geen compromissenmaker was. Verantwoordelijkheid en dienst baarheid stonden hoog in het vaandel van Peijnenburg. aldus Lubbers „Vertaald in politieke termen komt dat neer op rentmeesterschap en soli dariteit." wordt geëist. In het geval van Van Dam is dat niet gebeurd. Volgens de justitie woordvoerder be rust dit op een misverstand bij de officier van justitie die de zaak heeft behandeld. Nadat tot hoger beroep was besloten heeft de procureur in Amsterdam, aldus de woordvoerder, telefonisch overleg gepleegd met het ministerie. Daar was men, zei hij, van oordeel dat je een verdachte niet de dupe kunt laten worden van een ver gissing van het Openbaar Ministerie zelf. Volgens de woordvoerder speelde daar tussendoor het telefoontje van Den Uyl naar minister De Ruyter. Hij zei, dat de bewindsman zich niet ac-, tief met de zaak heeft bezig gehou den. Na het contact met Den Uyl heeft hij de secretaris-generaal ge vraagd de zaak uit te zoeken. Daarna is hij voor een studiereis naar de Verenigde Staten vertrokken. Vol gens de woordvoerder voerde de se cretaris-generaal op dat moment al (afgelopen vrijdag) overleg met de procureur in Amsterdam. De beslis sing om het hoger beroep in te trek ken is de dinsdag daarop genomen. Publiciteit Den Uyl liet gisteravond weten, dat hij de verklaring van de minister die tegen het eind van de week terug komt, zal afwachten. Aan de hand daarvan wil hij beoordelen of er aan leiding is tot nadere stappen in de Kamer, zoals het stellen van schrifte lijke vragen of het aanvragen van een spoeddebat. Volgens Den Uyl gaat het in de zaak Van Dam niet meer om een individu eel maar om een publiek geval gezien de grote publiciteit die het heeft ge kregen. Wat hem vooral steekt is, dat de zaak van de staatssecretaris van onderwijs, De KVP'er Hermus, die voor dezelfde rechtbank diende een half jaar buiten de publiciteit is ge bleven, terwijl bij de uitspraak in de zaak Van Dam vijf journalisten aan wezig waren. Hermus werd vorig jaar augustus wegens rijden onder in vloed veroordeeld tot 5000 boeten en 12 maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Van Dam zei over het feit dat aanvan kelijk tot hoger beroep was besloten: „Deze zaak deugt niet". Hij wilde dat niet nader toelichten. „Omdat ik- geen bewijzen heb," aldus de socia list. Bij de begrafenis van wijlen minister Peijnenburg liepen onder anderen minister-president Van Agt en zijn echtgenote en de ministers Van der Klaauw en Beelaerts van Blokland in de stoet. witte kat... stroom zat! TROUW/KWARTET Eerst overleg met betrokken organisaties Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) „lijkt het wel redelijk" de te hoge Inkomens in de vrije beroepen, met name de medische specialisten, sneller te verlagen dan hij tot nu toe van plan was. In de Tweede Kamer was daarop aangedrongen door een grote meerderheid van PvdA, CDA en D'66. De minister wil daarover wel nog overleg voeren met de betrokken organisaties van vrije beroepen. Er zijn „norminkomens" ontworpen voor de vrije beroepen. Daarbij is uitgegaan van de salarissen die ver gelijkbare functionarissen verdienen in overheidsdienst. Deze ambtelijke topsalarissen zijn vervolgens ver hoogd met 54 procent, omdat iemand in het vrije beroep zelf moet zorgen voor pensioen en sociale verzekerin gen. en bovendien marktrisico's loopt. Aldus berekent kom het norminko men voor bij voorbeeld specialisten dit jaar op 194.000 gulden. Toch ver dienden een paar jaar terug de speci alisten gemiddeld nog 31.500 gulden meer dan deze norm. Dit te veel wordt nu teruggenomen via beper king van de tariefsverhogingen. Maar minister Van Aardenne wilde niet meer beperken dan overeenkomend met 2,5 procent van het norminko men per Jaar. De Kamermeerderheid vond die marge te klein, omdat het dan te lang zou duren voordat het surplus boven de norminkomens is afgebroken. Van Aardenne wees erop dat ook de norminkomens zelf al worden beknot, omdat die zijn gekoppeld aan de top inkomens van ambtenaren, die wor den „afgetopt" dit Jaar. Die aftopping was echter nog onzeker toen Van Aar denne zijn tariefplan voor de vrije beroepen maakte. Het gevolg van be perking op de norminkomens zelf is, dat het surplus dan nog groter wordt, en het dus langer duurt voor het is afgebroken. Nu ook de hoge ambte naren extra matigen, achtte Van Aar denne het redelijk de jaarlijkse af braakmarge voor het surplus te ver ruimen naar bij voorbeeld vier pro cent van het norminkomen. Dan zou het toch nog niet langer dan zo'n vier jaren duren totdat de inkomens van bij voorbeeld de specialisten zijn te ruggebracht tot het dan geldende norminkomen. ROTTERDAM Met de Handels- en Investeringsmaatschappij (HIM) is de Rotterdamse mammoethuisbaas H. J. P. Fennis failliet verklaard. Op naam van de HIM, de belangrijkste vennootschap van Fennis. stonden ongeveer drieduizend woningen in Rotterdam. Behalve HIM is ook een kleiner be drijf van Fennis failliet verklaard, n.l. de besloten vennootschap Agathes, die naar schatting een tiental panden in de Rijnmond bezit. De rechtbank in Den Haag gunde Fennis vorige maand uitstel van betaling tot half april, maar bij onderzoek bleek, dat de financiële problemen van Fennis zo groot waren, dat het faillissement nu al is uitgesproken. Als Fennis geen beroep aantekent tegen het faillissement van de HIM. geeft dat de gemeente Rotterdam de kans om samen met enkele woning bouwverenigingen een bod te doen op het totale Rotterdamse woningbezit van Fennis. De woningcorporaties zijn nog op dat idee aan het studeren, aldus een woordvoerder van het stad huis. Als Fennis in beroep gaat tegen het faillissement, heeft zo'n bod weinig zin. De verhouding tussen de mam moethuisbaas en de gemeente is de afgelopen anderhall jaar zo slecht geworden, dat Fennis steeds een veto heeft uitgesproken tegen elk plan om met Rotterdam zaken te doen. Bij een hoger beroep houdt de mam moethuisbaas voorlopig zeggenschap over de transacties die de curatoren in het faillissement willen aangaan. Het stadhuis verwacht dan weinig van een bod op de Fennls-huizen. door mr. F. H. J. J. Andriessen Uw redacteur W. Breedveld blijft mij onvolledig citeren (in Trouw van 31 maart) wanneer hij schrijft dat naar het oordeel van de minister van financiën het vragen van een offer over een lange reeks van jaren „realistisch noch gewenst is". De passage in de Miljoenennota 1979 waarop hij doelt luidt anders. Na een btoog dat matiging van de groei van de reële arbeidskosten een belangrijk element in het beleid van de regering vormt voor behoud van de concurren tiepositie en de beheersing van de (sterk loongevoelige) collectieve uit gaven, volgt dan de zin: De regering acht het noch realistisch, noch gewenst, erop te rekenen dat voor een reeks van jaren grote groe pen van de bevolking in koopkracht achteruit zullen gaan. De beoogde matiging van de arbeidskostenont wikkeling zal, gegexjen deze rand voorwaarde. slechts tot stand kun nen komen indien de stijging van de collectieve lasten zoveel mogelijk wordt beperkt (cursivering van mij, AJ. In het Kamerdebat over Bestek '81 en de Miljoenennota 1979 heeft de rege ring zich, mede op aandrang van de CDA-fractie, bereid verklaard de om buigingsplannen nader te zullen be zien, wanneer en voor zover duidelijk was dat er wel een daadwerkelijke bereidheid aanwezig is om gedurende een reeks van jaren achteruit te gaan. Wie echter heeft geconstateerd hoe gedurende de laatste 10-15 Jaar de stijging van de belasting- en pre miedruk voortdurend in lonen en prijzen is afgewenteld; wie de feitelijke resultaten ziet van het loonbeleid, met inbegrip van loonmaatregelen, in de periode van het kabinet-Den Uyl: bij een reële groei van het nationaal Inkomen in de periode 1973/1977 van 5,5% gingen de modale werknemers er 10,1% reëel op vooruit en 2x modaal 3.6%, waarbij de groei van de overheidsuit gaven werd gefinancierd uit de sterke stijging van (Ujdelijke) aardgasin komsten; wie ziet hoe de feitelijke loonont wikkeling daarbij inbegrepen con tractverbetering in de vorm van ar beidstijdverkorting in 1979 uitgaat boven wat het kabinet zich wél voor ogen stelde, namelijk de „nullijn" voor die „grote groepen van de bevol king"; kan toch nauwelijks volhouden dat het kabinet zijn beleid toch eerder had moeten baseren op de offerzin van de individuele burgers die even tueel wel bereid zouden zijn achteruit te gaan, dan op de feitelijk te consta teren gedragingen van „grote groe pen van de bevolking" De heer Andriessen is minister van financiën. Naschrift Willem Breedveld Minister Andriessen heeft natuurlijk gelijk wanneer hij van de offerzin van de Nederlandse bevolking geen al te hoge pet op heeft. Telkens weer blijkt immers dat iedereen op iedereen zit te wachten, inclusief de vakbewe ging, zoals Andriessen treffend met cijfers aantoont. Een andere vraag is echter of de over heid dan maar bij de pakken moet gaan neerzitten. Weliswaar heeft de regering zich bereid verklaard „de ombuigingsplannen nader te zullen bezien, wanneer en voor zover duide lijk was dat er wel een daadwerkelij ke bereidheid aanwezig is om gedu rende een reeks van jaren achteruit te gaan." In hetzelfde Kamerdebat maakte de minister echter ook duidelijk, dat hij daarvoor geen enkel risico wilde lo pen. Uit een oogpunt van een beheer der van 's Rijks schatkist is dat mis schien wel een realistisch standpunt. Het resultaat is echter wel geweest; dat andermaal iedereen op ledereen' bleef wachten. En ondertussen draai- de de consumptiemaatschappij ge woon verder. Op zichzelf behoeft dat geen verba zing te wekken. Want waarom zou men offeren als de overheid het niet alleen niet realistisch vindt om daar op te rekenen, maar bovendien ook niet gewenst? Uit de brief van An driessen mag ik nu opmaken, dat hij meer offerzin toch weer wel gewenst zou vinden. Daar neem ik dankbaar kennis van. Daarmee heeft deze dis cussie toch enig nut opgeleverd. Het enige wat er nu nog aan ontbreekt is een inspirerend beleid dat de burgers uitnodigt en overhaalt tot meer indi viduele matiging. LONDEN (Reuter) De werknemers van het Britse autobedrijf British Leyland willen vandaag voor onbe paalde tijd het werk neerleggen om loonsverhoging te krijgen. Zij willen een basisloon van 360 gulden in de week inplaats van 304 gulden. Een van de directeuren. Ray Hor- rocks, heeft gewaarschuwd dat de fabriek een staking niet zal overle-' ven Er werken 35.000 werknemers en een langere staking zal tot een groot aantal ontslagen leiden, aldus de di recteur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9