Arrestaties in Peking gaan door Mitterrand overleeft rebellie VS komen Turkije met geld te hulp Overbelasting bij onderhoud reactor Pieter Botha negeert gratieverzoek Carter Invloed verwacht voor defensiepact ubiërs klaar oor vlucht it Oeganda Vandaag ophanging Mahlangu Vermoeidheid factor in kernongeluk? IA doodt twee tritse soldaten Franse generaal lit kritiek op en NAVO Mexico verhoogt olieprijs 21 procent Electrische stoel voor Amerikaan SHELL HELPT APARTHEIDS- TERREUR IN ZUIDELIJK AFRIKA (2) Links op winst bij verkiezingen in Groenland Pol Pot zou naar Thailand zijn verdreven fRIJDAG 6 APRIL 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 PEKING (AFP, Reuter, UPI) De autoriteiten in de Chinese ioofdstad Peking gaan door met de arrestatie van vooral jonge mensen die via muurkranten en pamfletten aandringen 5P meer democratische vrijheden voor het Chinese volk en jen betere naleving van de rechten van de mens door het jewind in Peking. Gisteren werd in Peking een vrouw gearres- feerd die het „monument voor helden van de revolutie" een tauurkrant had aangeplakt. ANKARA (AP) De Verenigde Staten zijn van plan om de hulp aan Turkije volgend jaar tot een miljard gulden te verhogen met het oog op de economische crisis waarin het land verkeert, en de vergrote strategische waarde na de opstand in het naburige Iran. De nieuwe hulp, die nog door het hun pogingen gehinderd door de muurkrant werd van het monu- int gehaald en de vrouw werd door politie geboeid weggevoerd. Het nument staat op het Tien An Men i (Plein van de Hemelse Vrede) r ieder jaar op vijf april duizen- ii mensen bij elkaar komen om hun irerleden voorvaderen te gedenken, j het monument worden dan bloe ien gelegd. Drie jaar geleden kwam t op het plein tot ongeregeldheden betogers bloemen legden voor e vroegere premier Zhou En-lai. ij het taaiinstituut in Peking zijn ■rder nog drie Chinezen opgepakt ie verdacht worden van spionage. arrestaties volgden op de aankon- [ging van het revolutionaire comité Peking (een soort burgemeester en ethouders) afgelopen zondag dat Dortaan het opplakken van muur- ranten „waarin kritiek wordt gele erd op het socialistische systeem en leiding van de partij" verboden is. ok gisteren waarschuwden de Chi- IAIROBI (UPI, Reuter, AP) Hon- ;rden Libische soldaten zijn de Oe- indese hoofdstad Kampala ont lucht en gingen naar de noordelijker ilegen basis Nakasongola, waar zij j een eenvoudige manier samen met ■esident Amln kunnen evacueren lar Libië. Dit meldden gisteren di- lomaten in Nairobi. De internatio- le luchthaven en de gelijknamige id zijn nu volledig in handen van de fanzaniaanse troepen, die worden eJesteund door Oegandese guerrilla- j 'rijders. In de buitenwijken van 'Wdstad Kampala staan de invasie- oepen klaar om president Amin borgoed uit Oeganda te verdrijven. nese leiders de jeugdige activisten „voor elke manifestatie van individu alisme of ultra-democratie". In een hoofdartikel in het Volksdagblad wordt „bepaalde personen die de de mocratie uitleggen als het recht te doen wat hun goeddunkt" de mantel uitgeveegd. Volgens het blad „moe ten de jongeren leren rekening hou den met de belangen van allen, hun eigen belangen ondergeschikt te ma ken aan die van de staat en de ge meenschap en belangen op korte ter mijn ondergeschikt te maken aan die op lange termijn". Buitenlandse ooggetuigen maakten gisteren melding van een zekere spanning op het plein en bij de zoge naamde muur van de democratie, waar veel muurkranten worden opge plakt. Ook gisteren werden er pam fletten uitgedeeld en sommige jonge ren tartten de politie hen ook maar te arresteren. Bij de muur was ook de vrouw van één van de gearresteerde activisten, Ren Wahding (vice-voor- zitter van het op 1 januari opgerichte verbond voor de rechten van de mens) te vinden. Vrienden van haar deelden pamfletten uit waarin stond dat haar man nog steeds werd vastge houden. JOHANNESBURG (UPI, Reuter, AFP, ANP) De Zuidafri- kaanse premier Pieter Botha heeft gisteren het verzoek van de Amerikaanse president Carter om het leven van Solomon Mahlangu te sparen verworpen. Botha verklaarde dat de Zuidafrikaanse wet voorgeschreven procedures kent en dat deze uitgevoerd moeten worden. Rhodesische mannen boven de vijftig zijn door premier Smith opgeroepen voor de dienstplicht. Zij zullen tij dens de verkiezingsperiode deze maand de stemlokalen gaan verdedigen tegen moge lijke aanvallen of sabotage van guerrillastrijders. Op de foto: Enkele oudgedienden oefenen zich in het schieten. Amerikaanse congres moet worden goedgekeurd, komt gedeeltelijk tege moet aan de Turkse ontevredenheid over de 600 miljoen gulden aan mili taire hulp die voor het komende fisca le jaar is vastgesteld. De hulp zou aan een speciaal pakket steunmaatrege len worden verbonden, dat president Carter voor Egypte en Israël gereed maakt. Turkije worstelt op het mo ment met een economie die het bank roet nabij is. 24 miljard gulden aan schulden in het buitenland, een uit de pan rijzende inflatie van 60 procent en de hoogste werkloosheidscijfers in Europa, namelijk 20 procent Versobering Westerse landen zijn onder aanvoe ring van West-Duitsland in principe overeengekomen om Turkije met twee miljard gulden te helpen, maar volgens Westerse bronnen worden ADVERTENTIE President Carter had evenals vele an dere regeringen en instanties ge vraagd de ophanging van Mahlangu niet uit te voeren. President Vorster van Zuid-Afrika verklaarde dinsdag avond dat Mahlangu vanmorgen om zes uur de strop zou krijgen. De 49 Afrikaanse landen die lid zijn van de .Verenigde Naties hebben in verband met de ophanging van Mah langu om een spoedzittig van de Vei ligheidsraad gevraagd. De 22-jarige Mahlangu, die lid was van het verbo den Afrikaanse Nationale Congres HARRISBURG (UPI, Reuter, AP) Onderhoudsploegen van de kerncentrale Three Mile Island hadden zonder onderbre king tien uur per dag gewerkt gedurende de zes weken die voorafgingen aan het ongeluk van vorige week. Dit vernam de Los Angeles Times in kringen van werknemers. Het „opent de mogelijkheid dat vermoeidheid heeft bijgedragen aan het adio Oeganda meldde gisteren dat ernstigste ongeval in de geschiedenis van de kernenergie", min zijn soldaten had verte d dat h t w d 1 zich nog sterk voelde. Amin zou :h volgens het bericht nog steeds in e hoofdstad bevinden. (ANC), is ter dood veroordeeld omdat hij medeplichtig wordt geacht aan moord en omdat hij lid is van het ANC. In juni 1977 was Mahlangu, met wapens op zak. aanwezig bij een schietpartij waarbij twee blanken ge dood werden. De schietpartij in het centrum van Johannesburg was ont staan nadat de politie Mahlangu en twee zwarte vrienden in het nauw had gedreven. Mahlangu was zelf niet ver antwoordelijk voor de dood van de blanken. Clementie De Franse, Westduitse, Belgische en Britse regering hebben namens de EG aan de Zuidafrikaanse regering om clementie gevraagd. Ook secreta ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft verzocht het leven van Mahlangu te redden. Dr M. Klompé heeft als voorzitster van de Europese commissie Justitia et Pax bij Pretoria om heroverweging van het vonnis gevraagd. De Her vormde Jeugdraad heeft een tele gram met een gratieverzoek gestuurd en aan Mahlangu's moeder een tele gram als teken van solidariteit. Gisteren zijn op tientallen plaatsen in Nederland demonstraties gehou den uit protest tegen de voorgeno men ophanging van Solomon Mah langu. Libische bommenwerper heeft eren bommen gegooid op dorpjes j de noordwestelijke Tanzaniaanse tad Bukoba. De bommenwerper was Russische Tupolev-22. pLFAST (Reuter) Twee Britse Idaten zijn gisteren in Belfast om leven gekomen, toen leden van t Ierse Republikeinse Leger (IRA) inuit een kapperszaak het vuur op in openden. De soldaten wilden net t hun auto stappen. De IRA-leden idden de klanten van de kapper (gesloten en wachtten de komst van jt soldaten af. Dit jaar zijn vier Brit- soldaten in Noord-Ierland om het Iven gekomen. KRIJS (AFP. OPA) De Franse Jneraal Pierre Gallois heeft op een 1 Parijs over de Europese veiligheid, Htiek geleverd op het verdedigings- jncept van de VS en de NAVO. De peraal verklaarde dat „de strate- uit het Westen, aangemoedigd de VS die een Europa zonder •nwapens wensen, zich voorberei- op conflicten, zoals die in het gleden zijn gevoerd en zo een verou- militair systeem handhaven", i lidstaten van het Warschaupact 'teren hun strategie daarentegen hun nieuwe wapensystemen, aldus llois. een van de vooraanstaandste strategen. gewapend conflict zou. volgens raai Gallois, als volgt kunnen lopen: de aanvaller kan door een lingsaanval de militaire instal- les van de tegenstander vemieti- n en vervolgen in het dan ontwa- nde gebied innenrukken en een luwe machthebber installeren. We- »s de grote nauwkeurigheid van de uwe wapens is het mogelijk dat bij dergelijke aanval van het War- iaupact op West-Europa alleen de ropese militaire installaties wor- vernietigd en de Amerikaanse worden gespaard. Op die ma- kunnen de beide supermachten rhandelen over het lot van pa. f Europese lidstaten van de NAVO nen daartegen slechts een ding de Amerikaanse troepen in Eu- t zo nauw mogelijk met de eigen en verbinden. ..al was het maar I..gijzelaars". De veiligheid van Eu- i hangt voor een groot deel af van VS. De generaal verklaarde overi- i een oorlog in Europa niet erg ichijnlijk te vinden, omdat er tal i andere middelen politieke en momische zijn om zijn invloed ten gelden. Exploitant Metropolitan Edison wei gerde commentaar op het bericht. Volgens de Times was het personeel overbelast omdat voor het eerst het normale onderhoud van de nieuwe centrale n samenviel met het jaar lijks wisselen van brandstof sta ven in centrale I. De beide eenheden hebben een gezamenlijke onderhoudsdienst. Harold Denton, de topman van de federale Commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC) ter plaatse, zei tegen journalisten dat twee met de hand bediende kleppen in het nood- koelsysteem van de reactor, die open hadden moeten zijn, dicht gezeten hadden. Daardoor had de noodkoe ling niet behoorlijk kunnen werken. Een woordvoerder van de NRC in Washington noemde als oorzaken van het ongeluk, behalve foutief han delen. constructiefouten en het niet functioneren van onderdelen. Schattingen van de duur en de kos ten van het weer schoonmaken van de kerncentrale, lopen nog zo ver uiteen dat er geen peil op te trekken valt. Hoe men radioactief gas en wa ter in het reactorgebouw moet aan pakken is wel duidelijk. Maar hoe de beschadigde reactor er zelf bij staat, moet eerst nog door een op afstand bestuurde robot vooizichtig bekeken worden. Kolen De staat New York heeft plannen voor een 1200 megawatt kerncentrale bij Cementon opgegeven. „Er zijn on langs dingen gebeurd die het verle nen van vergunningen voor kerncen trales moeilijker zullen maken", zo luidde de motivering. Afgezien daar van, waren de geprojecteerde bouw kosten gestegen van 1,8 miljard dol lar in 1977 naar 3,1 miljard nu. New York wil bij nader inzien een kolen centrale. Volgens de Franse minister van in dustrie Giraud heeft zijn land geen keus; „Het is óf kernenergie óf econo mische recessie." De Westduitse mi nister van binnenlandse zaken Baum week gisteren af van het tot nog toe gelijkluidende standpunt van zijn re gering. Wij moeten ons afvragen of kernenergie, bij afweging van de ge varen ervan met die van andere ener gievormen, onontkoombaar is, aldus Baum voor een parlementscom missie. MEXICOSTAD (Reuter) Mexico heeft zijn olieprijzen met ruim 21 procent verhoogd. In een bekendma-- king deelde de staatsoliemaatschap pij Pemex mee dat de prijs van Mexi caanse ruwe olie voor het tweede kwartaal van 1979 is verhoogd van 14,10 tot 17,10 dollar per barrel (159 liter). ATMORE (Reuter, AFP) - In de Verenigde Staten is de dis cussie over de doodstraf weer opgelaaid nu de 29-jarige John Evans vandaag de elektrische stoel krijgt. De laatste dood straf in de VS werd twee jaar geleden voltrokken toen Gary Gilmore werd geëxecuteerd. John Evans, die een moord heeft begaan, heeft zelf te ken nen gegeven dat het vonnis moet worden voltrokken. Ze ven journalisten zullen de exe cutie bijwonen en anderen zijn getuige via een gesloten televi siecircuit. Binnenkort is ook de executie te verwachten van een jongen met een Nederlandse vader, John Spenkelink. De executies vinden vooral plaats in zuide lijke Amerikaanse staten, waar tachtig procent van de ter dood veroordelingen worden uitge sproken. Vijf vrouwen en 460 mannen bevinden zich op het ogenblik in dodencellen. De meeste doodvonnissen worden echter niet voltrokken. Volgens opiniepeilingen vindt 62 pro cent van de Amerikanen dat de doodstraf moet worden ge handhaafd. Wat iedere Nederlander moet weten: RHODESIE: EEN OORLOG OM ONAFHANKELIJKHEID Volgens de officiële legerberichten kost de oorlog in Rhodesië dagelijks aan gemiddeld dertig mensen het leven. Hoeveel zouden het er in werkelijkheid zijn? Het oorlogsleed beperkt zich niet tot Rhodesië. De luchtmacht van lan Smith bombardeert bijna elke week vluchtelingenkampen, scholen en economische doelen in Mozambique en Zambia. Dat is de prijs die het volk van Rhodesië moet betalen voor de vrijheid. SHELL HELPT. Al in 1966 heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties elke olieleve rantie aan de regering van Ian Smith verboden. Zuid-Afrika bleef toch leveren aan Rhodesië. Tot nu toe zijn maatregelen tegen dit land uitgeble ven. De westerse landen verhinderden dat met hun veto's in de Veiligheids raad. Ook Shell en andere oliemaatschappijen hebben dit verbod aan hun laars gelapt. Shell draagt een extra zware verantwoordelijkheid, als enige olie leverancier aan het Rhodesische leger en de luchtmacht. Waarom zijn de hiervoor verantwoordelijke mensen bij Shell nooit bestraft? CONCURRENTIE OM EEN OORLOGSMARKT. Een vergissing van Shell? Is het bedrijf bij toeval in deze oorlog verwikkeld geraakt? Bepaald niet. In 1966 heeft Caltex geprobeerd om de leveranties van Shell aan Rhodesië over te nemen. In 1970 heeft Esso dit geprobeerd. Maar Shell blééf in Rhodesië! Toen de gezamenlijke verkoopmaatschappij Shell/BP in Rhodesië op gesplitst werd, vochten beide firma's om hun marktaandeel te behouden. Shell heeft lak aan de oorlog die met haar olie gevoerd wordt. Shell heeft ook lak aan het verbod van de Veiligheidsraad. Om de olieboycot tegen Rhodesië effektief te maken, moet deze uitgebreid worden tot Zuid-Afrika. GEEN OLIE MEER NAAR ZUID-AFRIKA Er is maar één manier om te voorkomen dat 'onze' Koninklijke Shell ook dan sancties van de Veiligheidsraad zal doorbreken: Shell mag geen belangen meer hebben in Zuidelijk Afrika. SHELL MOET ZICH UIT ZUIDELIJK AFRIKA TERUGTREKKEN Steun een olie-boycot tegen Zuid-Afrika. Organisatie van de aktie: Komitee Zuidelijk Afrika en werkgroep KA/ROS. Aktie-adres: Da Costastraat 88. Amsterdam, tel. 020-183598. Maak meer advertenties mogelijk: giro 600657. door Bert van Panhuis De paleisrevolutie is mislukt. Fran cois Mitterrand zal vandaag in het Oostfranse Metz worden herkozen als leider van de socialistische partij. Mi chel Rocard, zijn grote rivaal, heeft voorlopig bakzeil moeten halen. De richtingenstrijd in de partij zal echter onverminderd doorgaan. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat Mitterrand de gunst van zijn achterban begon te verliezen. Vooral het zeer tegengevallen re sultaat van de algemene verkiezingen van voorjaar 1978 werd hem verweten. Mitterrand was namelijk dé grote architect en propagan dist geweest van het samenwerkingsverband met de communisten en de linkse radicalen, de al bijna in het vergeetboek geraakte Unie van Links. Toen het vlak voor de verkiezingen kwam tot een bijna totale breuk tussen de linkse partijen, viel Mitterrands meesterwerk in duigen. Het verzet tegen Mitterrand werd geleid door Michel Rocard, een briljante inspecteur van financiën, afkomstig uit een voorname protes tantse familie en opgeleid aan de beste scholen die Frankrijk kent. Rocard was tot een jaar of vijf terug voorzitter van de kleine PSU, een partij die naar Nederlandse begrippen het best in de buurt van PPR en PSP kan worden geplaatst. Die PSU streed de verkiezingscam pagnes met name op punten als arbeiderszelf bestuur en andere wat elitaire zaken. Wantrouwen Na de verkiezing van Valéry Giscard d'Estaing tot president van Frankrijk trad Rocard toe tot de socialistische partij. Menigeen zag hem daar met wantrouwen opereren; het vermoe den bestond dat Rocard de leiding van de partij nastreefde en van daaruit een verbond wilde sluiten met het centrum, waarvan Gis card de duidelijkste vertegenwoordiger is. Ro card d'Estaing noemde men de nieuweling spottend. Rocard is er de afgelopen jaren in geslaagd een snel groeiende aangang binnen de PS te verga ren. Hij deed dit door een meer sociaaldemo cratische koers voor te stellen. De PS zou zich definitief los moeten maken van de onvoor spelbare communistische PCF en een aantal linkse dogma's moeten opgeven. Het belang rijkste daarvan is een vérgaande nationalisatie van het Franse bedrijfsleven. Andere oogmer ken van Rocard zijn een inperking van de bureaucratie en een duidelijke Europese poli tiek. Het heeft Mitterrand als ketterij In de oren geklonken en Rocard is dan ook te vuur en te zwaard bestreden. Dat ging echter op zo'n autoritaire manier, dat een vroegere medewer ker van de partijleider, de Noordfranse en sterk met de socialistische vakbeweging ver wante Pierre Mauroy, schoorvoetend de kant van Rocard koos. Mitterrands toekomst begon er donker uit te zien. Dat gold zeker ook zijn kansen op de socialisti sche kandidatuur voor het presidentschap. Ro card wil in 1981 de man worden, die het op neemt tegen Giscard en/of de gaullist Jacques Chirac. Aangezien opiniepeilingen Rocard on omstreden aanwijzen als de populairste socia list ook op de rechtervleugel van het Franse politieke toneel leek de „hervormer" verze kerd van een stevig opstapje. Moties Maar Mitterrand blijkt steviger verankerd in de partij dan menigeen dacht. De vertegen woordigers van de vele stromingen hebben de afgelopen maanden hun politieke credo in de vorm van moties gegoten en die zijn toege stuurd aan de afdelingen. De afgevaardigden naar het (Tongres in Metz hebben hun voorkeur kenbaar gemaakt en de uitslag was. Mitter rand 40.1 procent. Rocard 20.2 procent en Mauroy 13.7 procent. Daarnaast blijkt de nieuw-linkse visie van de groep CERES te worden gedeeld door 14.5 procent van de gede legeerden en schaart 7.8 zich achter de officiële tweede man van de PS. de machtige burge meester van Marseille Gaston Defferre. De overgebleven stemmen (ruim drie procent) gaan naar splinters. Het prestige van Rocard en Mauroy heeft hiermee toch wel een geduchte knauw gekre gen en Rocards kansen op de kandidatuur voor het presidentschap zijn sterk verminderd. Of het nu tot een interne verzoening komt, hangt van Mitterrand af. Die kan zich een partijmeerderheid uit verscheidene vleugels kiezen. Hij is vrijwel verzekerd van de steun van Defferre, wiens afdeling spottend „Mitter rands filiaal aan de zuidkust" wordt genoemd. Rocard vermoedt dat hij vervolgens toenade ring zal zoeken tot de enkele jaren geleden door hem nog fel bestreden CERES „Ze spre ken niet alleen dezelfde luide taal. ze streven ook hetzelfde na", aldus Rocard geïrriteerd. Rocard zelf is bereid tot een wapenstilstand, maar dan wel op voorwaarde dat Mitterrand de verscheidene vleugels daadwerkelijk het be leid laat mee bepalen. Tot nu toe hebben Mitterrand en zijn adjudanten de touwtjes in handen gehad en niets wijst er op dat de grote baas bereid is zijn macht te delen. Hij zal verwijzen naar de onmacht van de socialisten in de jaren vijftig en zestig. Pas toen hij als sterke man kwam ging het goed. En zo moet het, in het belang van het Franse socialisme, blijven. Turkse terughoudendheid om een programma van versoberingsmaatre gelen te onthullen, dat onder meer loon beheersing en devaluatie van de Turkse lire zou inhouden. Generaal Alexander Haig, de opperbevelheb ber van de NAVO in Europa, heeft er bij de NAVO-landen herhaaldelijk op aangedrongen om de hulp aan Tur kije te verhogen. Het nieuwe Amerikaanse gebaar, dat door Turkse bronnen is bevestigd, zal naar verwachting het klimaat verbe teren voor de onderhandelingen over de toekomst van de 26 Amerikaanse militaire bases die door geheel Tur- kijke verspreid liggen. Twee van die bases letten op Russische rakettes- ten en verbindingen. Zij zouden bij een SALT-overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een sleutelrol kunnen spelen bij de controle op Russische naleving vpn het verdrag. Ook zouden ze de waar nemingen van spionagesatellieten kunnen aanvullen, een functie die de onlangs in Iran gesloten Amerikaan se militaire installaties hadden. Moordaanslagen Bij moordaanslagen, die naar wordt aangenomen zijn gepleegd door ex tremistische terroristen, zijn in ver schillende delen van Turkije vijf mensen, onder wie twee politieman nen. om het leven gekomen. Turkije blijft worden verstoord door politieke moorden en bomaanslagen, ondanks de invoering van de staat van beleg afgelopen december in 13 van de 67 provincies. Onder de noodmaatregel vallen grote stedelijke gebieden zoals Istanboel en de hoofdstad Ankara, en 11 onrustige oostelijke provincies Tijdens het 15 maanden oude bewind van de sociaaldemocratische premier Boelent Ecevit, die strenge maatrege len had beloofd voor het herstel van recht en orde in zijn land, zijn onge veer 1.200 mensen gedood, onder wie veel studenten. KOPENHAOEN (Reuter. UPI) De gematigd linkse SJumutpartij is de winnaar van de eerste parlementsver kiezingen op Groenland. Dat is geble ken nadat 80 procent van de woens dag uitgebrachte stemmen is geteld. Aan de verkiezingen voor een parle ment dat binnenlands zelfbestuur zal invoeren, is deelgenomen door 70 pro cent van de 29.000 kiesgerechtigden. Op 1 mei maakt 's werelds grootste eiland zijn banden met Denemarken losser. In januari werd een volksraad pleging gehouden, waarin 70 procent van de bevolking zich voor over dracht van de macht uitsprak. SJumut blijkt woensdag 45 procent van de stemmen te hebben gekregen. De gematigd-conservatieve partij Atassut zit haar met 43 procent dicht op de hielen. De twee kleine linkse partijen, 8ulissartut en Inuit, hebben allebei ongeveer vijf procent der stemmen gekregen en zij zullen der halve hoogstwaarschijnlijk niet in .het parlement komen Politieke commentatoren in de Groenlandse hoofdstad Godthaab schatten dat SJumut twaalf van de 21 zetels in het „Landsting" zal bezetten en dat de rest van de zetels zullen gaan naar de pro-EEO en pro-Deense conservatieve partij Atassut. De 'Landstyre' het 'kabinet' van vier leden dat door de nieuwe volksverte genwoordiging geconstitueerd zal worden zal waarschijnlijk Jonat han Motzfeldt, de leider van Sjutmut. krijgen als zijn voorzitter of in feite Groenlands eerste premier. Sjumut is in het algemeen tegen de EEG en staat totale 'drooglegging' voor 'Groenland is een van de groot ste verbruikers van alcohol ter we reld). Sjumut wil ook wijzigingen in de Deense autonomiewet voor Groen land. zodat het eiland een greep krijgt op zijn natuurlijke hulp bronnen. BANGKOK (Reuter. AFP. UPI) De Vietnamese regering heeft gisteren verklaard dat Vietnamese militairen de zetel van het verzet van de Rode Khmer in Cambodja hebben over meesterd en dat de vroegere premier Pol Pot naar Thailand is gevlucht. Thaise inlichtingendiensten zeiden dat de Vietnamese mededelingen over de overwinning in Cambodja „geloofwaardig" overkwamen, maar dat zij ze niet tot in detail konden bevestigen. Het persbureau van het nieuwe door Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin in Phnom Pehn meldde dat Pol Pot en de zijnen hun hoofdkwar tier in Phnom Ta Sanh op dertig maart na een aanval van drie Vietnam mese divisies hadden verlaten „Een deel van de vijandelijke troepen werd vernietigd, een ander deel gaf zich over. terwijl de rest in verwarring vluchtte. Meer dan tienduizend bur gers die als slaven voor de Rode Khmer werkten, zijn bevrijd", aldus Samrin cs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7