De ARP als 'goede tweede' 13e rouw Commentaar liever helemaal geen stroom .nergiebesparing (1) Een kleine peiling rondom het Binnenhof iofrergiebesparing (2) 'Hoe bedoel jt: Hodden i"t tnaer op e/retp* 6ezwh<sd door tnmder auio's ie iep er ■Hot UHjjSHflS Jt Qet'r evacueren "Nou DQNf?' ADVERTENTIE' het Turfschip Vader, moeder en zoons in nieuwe auto verdronken besparen aanbieding verrassing krekel kiest ÏIJDAG 6 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET jken bouwend Nederland weet geen ander, dat een beroep op ^willigheid zo ongeveer de chtst denkbare oplossing is om ze vitale belangen veilig te stel- 25 In de middeleeuwen al werd irom het dijkbeheer overgedra- i aan waterschappen met vèr- ïkkende bevoegdheden. Dijk- orbraak op dijkdoorbraak had 5 de rampzalige tekortkomingen eprent van het systeem, dat ie- f r voor zich maar voor zijn eigen «ii kje dijk moest zorgen, fï vrezen valt daarom, dat het p van het kabinet om het irgieverbruik vrijwillig in aan- ilijke mate te beperken, ge- id is te mislukken. Weliswaar premier Van Agt ons voor, de gestage druk van het ener- irbruik uiteindelijk de harde :n van onze energievoorraad zal lollen. Weliswaar ook noemde het en met recht van reden weinig fraai en egoïstisch, het th ql relatief lage energiever bruik van de ontwikkelingslanden almaar moeilijker te maken. En zelfs paaide hij het pure eigenbe lang met de stelling dat een beper king van het energieverbruik noodzakelijk is om verdere prijs opdrijving door de OPEC-landen te voorkomen. Maar dit op zichzelf overtuigende pleidooi valt grotendeels in het niet bij sluipende redeneringen als: mijn energieverbruik is zo klein, dat mijn besparing ook niet terza ke doet. Of: mijn buurman bezui nigt ook niet, waarom zou ik het dan doen? Het zijn dit soort mech- nismen, die destijds het schokef fect van de energiecrisis weer vrij spoedig deden wegebben: zoals datzelfde mechanisme er de oor zaak van is, dat nu iedereen weer 120 km rijdt. Wil ons land daarom een serieuze bijdrage leveren aan de energie besparing. dan valt aan dwang maatregelen in welke vorm dan ook niet te ontkomen. t kabinet doet het nu voorko- alsof bij dwangmaatregelen ,e] :een gedacht moet worden aan opnieuw invoeren van de auto ritje zondag, de benzine-distributie ken van overmatig energiever bruik: bijvoorbeeld door het ver bruik per huisgezin boven een be paalde grens (afhankelijk uiter aard van de gezinsgrootte en het noem maar op. Dat is weer het soort huis) fors in prijs te laten e ere uiterste. Er is echter weinig tasie voor nodig om toch wat Ier te komen dan de maatrege- zoals die nu zijn voorgesteld, die stuk voor stuk de indruk ken op een achternamiddag andere maatregelen op zijn minst een te zijn geharkt. Wat bij- örbeeld te denken van een actie Licht uitdoen buiten kantooru- Of de vriendelijke oproep stijgen in plaats van te laten dalen, zoals nu het geval is. Het zou ook normen hebben kunnen voor schrijven aan energieverslindende apparaten. Of de mensen met weer aan het denken hebben kunnen zetten. De aangekondigde actie ademt echter te zeer de sfeer dat het niet irmee automobilisten worden zo moeilijk moet zijn om aan een [eroepen om maar eens van het energiebesparing van vijf procent te komen, om echt prikkelend te kunnen werken. Daarvoor zijn verdergaande maatregelen nodig. I snbaar vervoer gebruik te ma h. Alsof die oproep al niet jaren ^jg van kracht is i basis van de goed bedoelde Trouwens waarom maar vijf pro- el willigheid komen we er niet. cent? Heeft Harrisburg niet over- ïmt kabinet zal op zijn minst de duidelijk aangetoond, dat ook de wat krachtiger als voor- ontwikkeling van kernenergie in 4ld kunnen stellen. Maar zelfs hoge mate onzeker is en de nood- het voorschrijven van de maxi- om op bestaande energie- nifle temperatuur in overheidsge- bronnen te bezuinigen, bijgevolg twen heeft het kabinet zich niet forser? Sjven wagen. Het verre van zich Wil ons land daarom een serieuze geiden van alles wat ook maar bijdrage leveren aan de energie- niigszins aan dwang doet denken, besparing, dan valt aan dwang- jcht het kabinet ook niet tot maatregelen in welke vorm dan als het duurder ma- ook niet te ontkomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Je kunt er praktisch niet veel mee doen. maar toch is het één van de aardigste verschijnselen in de politiek: de aanwezigheid van een tweede partij-politiek keuze bij heel wat politici. Een paar jaar geleden hebben Leidse politicologen een enquête onder Tweede Kamerleden gehouden om er achter te komen hoe de politieke machtsverhoudingen lagen, gemeten naar die tweede keuze („second best", noemen de Engelsen dat kernachtig) Opvallend bij die enquête was de hoge score van de nu jubilerende ARP. Natuurlijk het zijn allemaal door gewinterde partijgangers daar in de Tweede Kamer. Maar stel je voor dat ze nog eens een tweede stem zouden mogen uitbrengen, hoe zouden de po litieke machtsverhoudingen er dan uitzien? Inderdaad, de ARP zou bo ven haar huidige getalssterkte verte genwoordigd zijn. Er moet dus sprake zijn van een on derhuidse hang voor de ARP. hoewel dat misschien wat te zweverig klinkt voor politicologen. Zij concludeerden heel concreet en exact uit hun enquê te. dat er een middelpuntzoekende kracht werkzaam is in de politiek dat wil zeggen de de extremen dan links zowel als van rechts zich bewust zijn van de waarheid maar al te dik wijls in het midden ligt. de afgesle- tenheid van die zegswijze ten spijt. En wat dan in dat midden de ARP aangaat: het blijkt in onze parlemen taire geschiedenis dat de ARP steed haar plaats gezocht heeft op het snij punt van de krachtsverhoudingen. In een linkse coalitie had de partij altijd de neiging een beetje naar rechts te hangen;- in een rechtse coalitie pro beert zij wat links bij te sturen. Uit het feit dat de ARP daarbij toch steeds op een zekere mate van breed gespreide sympathie heeft kunnen re kenen. mag worden afgeleid dat zij dat steeds geloofwaardig heeft ge daan; niet de indruk heeft gewekt modieus te zijn of alleen maar uit te zijn op macht Peiling Zonder enige pretentie om het door wrochte werk van de Leidse politico logen ook maar te kunnen evenaren, hebben wij ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ARP de „second best"-gevoelens op en om het Binnenhof gepeild. Eerst hier de mening van de opposi tieleider Joop den Uyl, heel kort en heel pregnant door hem zelf geformu leerd: „De tweede keus voor een doorgewin terd socialist is zoveel als een reis naar de maan. Maar toch. Zonder de progressieve vrienden van PPR en D'66 te kort te doen. is het de moeite van het overwegen waard om de AR te kiezen. De anti's is van alles tegen te voeren: fel antisocialisme soms. kapltalisch liberalisme onder Colijn. bol staan van pretenties zo nu en dan („De AR vertegenwoordigt de grond toon van ons volkskarakter"). Maar toch. de bevlogenheid van het roe pingsbesef. architectonische kritiek op de maatschappij, oprecht radica lisme. hoekigheid en herkenbaarheid. Als de AR zich durft te verzetten tegen liberale consumptiedrift en CD A-mist, is de AR een redelijk alter natief." In het kabinet Tot zover de oppositie. In het kabinet zitten drie echte ARP-ministers. maar ook een aantal anderszins geor ganiseerde bewindslieden, die desal niettemin al jarenlang behept zijn met een gevoel van verwantschap met de ARP. Neem bij voorbeeld me vrouw Til Gardeniers, de minister van CRM. Zij maakt er geen geheim van, dat zij een deel van haar politie ke vorming mede te danken heeft aan een jarenlange omgang met ARP'ers in de Kamer zelf, maar evenzeer aan het begin van haar politieke car rière, toen zij van de kamerkring Lei den van de KVP naar het Zuidhol landse platteland werd gestuurd om de mogelijkheden tot samenwerking met de andere christelijke partijen te peilen. Dit zegt zij er van: „In het groeien naar één partij (het CDA) heb ik de ARP leren kennen als een partij, die consequent het christelijk beginsel, het evangelie wil laten doorklinken lastig soms. veeleisend, zo vaak zon der enige twijfel aan het eigen gelijk. Maar daarom ook een partner die je dwingt eigen argumenten te wegen en uit te dragen. Ik heb de kennisma king met de ARP ervaren als een verrijking van mijn politieke keuze." De Raad van State Hoe ligt het in de Raad van State, dat Hoge College van Staat aan de ande re kant van het Binnenhof? Luister naar staatsraad Jacques Aarden, eens directeur van het wetenschappe lijk bureau van de KVP, Tweede Ka- Minister Til Garde niers: kennismaking met de ARP ervaren als een verrijking Joop den Uyl: zoiets als een reis naar de maan Gerard van Leijen- horst: ik hou niet van dat halfzachte gedoe Jacques Aarden: vol doende gist om het deeg te laten rijzen SGP-leider Hette Ab- ma: samen op school bij meester Groen Huub Eversdijk: goed dat de héle ARP mee gaat naar het CDA merlid voor die partij, maar daarna één van de werkers van het eerste uur voor de PPR. Hij heeft zijn sympathie voor de ARP nooit onder stoelen of banken gesto ken. Op de oprichtingsvergadering van de PPR in 1968 in Dronten noem de hij de ARP heel nadrukkelijk als één van de partijen, die in aanmer king zouden komen als partner bij de vorming van een progressieve rege ring. Hij zegt nu: „Ik vind de ARP van de drie christen-democratische zusters de enige échte politieke par tij. Het is niet, als de KVP en de CHU een soort politieke sociéteit nee, zij fungeert echt als politieke partij. Ik zou die ARP een 'hoeve Woelwijk' willen noemen, waar het allemaal gist en woelt maar waar ieder toch steeds ook weer de spankracht opbrengt om bij elkaar te blijven. Ik heb het altijd zo ervaren: die ARP met haar tien, dertien man in de Kamer hoeveel zijn het er? die vormen met elkaar voldoende gist om het deeg te laten rijzen. Ik vrees dat dat binnen het CDA niet zal lukken, al zijn het er vijftig'. Aarden memoreert ook nog twee belangrijke historische feiten, die hij de ARP als verdienste aanre kent. Ten eerste, dat de ARP in de C'^om in de kas". Onder dat motto organiseert de Nederlandse Tuin- uw Studieclub, regio Aalsmeer, morgen een open dag op elf bedrij- De kwekers nodigen zaterdag belangstellenden uit met een lubbele bedoeling. In de eerste plaats om kennis te nemen van het weken van bloemen en planten in de kassen, maar nog meer om ensen te interesseren in de glasbouw te komen werken. Ruim 1000 [rbeidsplaatsen zijn in deze bedrijfstak vacant. De open dag, die ook in indere regio's wordt gehouden, begint om 10 uur en eindigt om 17 uur. "Er zal voorlichting worden gegeven over de behandeling van bloemen i potplanten. Foto: Een van de Aalsmeerse kassen. befaamde nacht van Schmelzer tegen de motie-Schmelzer stemde en ten tweede, dat Burger bij de formatie van het kabinet-Den Uyl wel degelijk wist wóér hij bij de ARP moest „in breken" en hoe daarna de ARP weer de spankracht opbracht on én de inbraak én het eerste kabinet-Den Uyl te gedogen. Oe CHU Terug naar de Tweede Kamer naar de zo dicht bij de ARP staande CHU De eerste man onder de CHU-ers in de Tweede Kamer is Gerard van Leij- enhorst. Hij zegt blij te zijn niet voor de keuze te staan, want hij heeft wel wat bezwaren om tot de ARP toe te treden: „de eigengereidheid, het ge brek aan vermogen om te relativeren, het zo sterk gearriveerd zijn. Dat zijn typisch anti-revolutionaire trekken die mij niet liggen. Aan de andere kant voel ik mij wel verwant met het rechtlijnige gereformeerde denken. Ik hou niet van dat halfzachte gedoe, wat je in sommige hervormde krin gen aantreft. Daar moet ik niets van hebben. Van de Unie wordt wel ge zegd, dat zij minder geëngageerd is dan de ARP. Ik geloof niet dat dat waar is. Bij de Unie heeft altijd de eenheid van de natie voorop gestaan, het idee van er midden in te staan. Dan loop je niet voorop en val je een ietsje minder op. Ik heb ook wel enige sympathie voor de SGP, maar dan doel ik met name op de SGP-Kamer- leden. Want ik moet ér niet aan den ken dat ik de achterban van de SGP langs zou moeten. Ik denk dat ze me daar maar als een heiden zouden be schouwen" Oe oren wassen Een andere CHU-er is Huub Evers- dijk. Van hem kregen we de volgende notitie: „Als grondslag voor het poli tiek handelen kies ik de Heilige Schrift, namelijk Gods geboden en beloften. Als er geen CHU en geen CDA zou bestaan, dan zou ik vandaar uit zeker voor de ARP kiezen. Ik kijk altijd toch weer geboeid naar de ARP, vooral als ze elkaar ongezouten de oren wassen zonder elkaar echt los te laten. Daar ben ik als wat „kalmer" CHU'er wel eens wat jaloers op. Ze zorgen er in de ARP voortdurend voor dat het zout z'n kracht niet verliest en ook daarom is het goed dat de h e 1 e ARP meegaat naar het CDA De ARP'ers zijn bovendien goed georganiseerd en hebben hun zaakjes goed voor elkaar. Je kunt nergens om hen heen. niet nationaal, maar ook niet regionaal of gemeente lijn. Ze zijn er en je merkt ook dat ze er zijn. Dat hoort ook zo bij een zelfbewuste Dolitleke partij! Fractieleider Hette Abma van de SGP ontliep de vraag naar een twee de keus enigszins, maar hij wilde er wél ter gelegenheid van het feest aan herinneren hoe ARP en SGP samen bij meester Groen van Prinsterer in de klas gezeten hebben. Hij schreef o.a „Wat gaat in Staat kundig Gereformeerden om. wanneer zij zich realiseren dat de Anti-Revolu tionaire Partij haar honderdjarig be staan herdenkt en zich tevens voor bereidt op haar opheffing0 Het is een gemeenplaats te beweren dat de vraag gauwer is gesteld dan beant woord. Waarom zou je zo'n gemeen plaats niet eens mogen aandoen? Voor de gebruikelijke gelukwens dat de partij nog vele jaren moge groeien en bloeien bestaat geen reden. Dat zou een revolutionair geluid zijn in de oren van de officiële Anti-Revolutio naire leidslieden Wij betreuren dat de schaalvergro ting in de rechtse helft van de Neder landse partijpolitiek gemakkelijk leidt tot een vergroving van stand punten. Op kleine partijen gaat een verzwaarde hypotheek rusten om zorg te dragen voor verfijning en nuanceringen die aandacht ver dienen. Het ligt kennelijk niet in de bedoeling de anti-revolutionaire traditie van honderd jaar restloos te laten onder gaan in ruimer consensus Onzerzijds willen wij graag beloven dat wij zon der laaghartigheid gaarne willen bij dragen aan de levendigheid van de herinnering aan oorsprong en her komst van de beginselen. Dat zal gemakkelijker gaan. omdat wij onze „basisschool" gemeenschappelijk hadden. De school van mr. Groen". Om het beeld af te ronden: wij heb ben ook nog even de mening ge vraagd van Koos Rietkerk. Jan Ter louw en Ruud Lubbers, resp. fractie voorzitter van de VVD. D'66 en het CDA. Dat is niet gelukt. Rietkerk vertelde so-wle-so tegen confessione le partijen te zijn en zozeer in de eigen club te zijn opgegaan, dat hij nog nimmer had nagedacht over de vraag hoe zijn tweede keus er zou hebben uitgezien. Ook Terlouw bleek er nooit over te hebben nagedacht. Lubbers heeft dat misschien wel eens gedaan, maar de resultaten hebben wij in elk geval niet uit hem gekregen Zijn excuus „Ik heb nooit voor de KVP in de Tweede Kamer gezeten en als zoda nig ben ik ook geen echte KVP-politi- cus. Ik voel me daarom niet geroepen om van uit die positie een tweede keuze kenbaar te maken". Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genootschap. Van 7 t/m 16 april. Dagelijks van 14.00 tot2z.00 uur (zondag, goede vrijdag en paasdagen van 10.00 tot 18.00 uur geopend.) Sekrctariaat: 076-137281, b.g.g. 653065, het Turfschip 149250 Extra: Expositie "Koffie Complet" Voordelige trein/tocgangskaanen bü vele NS-stations. ZWOLLE (ANP) In de Stadsgracht te Zwolle zijn vier mensen verdron ken toen zij met een auto te water geraakt waren. De eigenaar van de auto. de 47-Jarlge Turk. T Caliskan, reed voor het eerst in zijn meuwe wagen. Ook zijn 35-jarige Turkse echtgenote O Caliskan-Jorganic en twee zonen (van vijftien en vier jaar) kwamen om het leven. Een derde zoon. van achttien jaar. stond op de wal. 'Dagelijks even zonder ströom Je wilt je tanden poetsen met de elektrische tandenborstel, maar die doet het niet. Gelukkig zijn er ook gewone borstels, dus dat is nog geen ramp. De elektrische snijmachine werkt niet. Ouder wetse messen zijn er altijd wel in huis. dus ook dat is geen onover komelijk probleem. De boorma chine weigert net als je dat ene gaatje in de muur moet maken. Dan stel je zo'n karweitje maar even uit. Nog altijd geen man overboord, zolang het om zulke onbetekenende dingen gaat. Maar als dat malle idee van NW- energiedeskundige Schravemade („onzinnig", hebben de elektrici teitsbedrijven zelfs al gezegd) bij minister Van Ardenne in de smaak zou vallen om elke dag de elektriciteit een tijdje uit te scha kelen. dan zouden er wel degelijk problemen opduiken Zo'n man heeft waarschijnlijk nog nooit een vinger in het huishouden ge stoken. Want natuurlijk kun je de stofzuiger wel een uurtje mis sen. net als de wasmachine, de eierkoker. de heggeschaar. de grill en desnoods ook de radio. Maar koelkast en diepvriezer zet je niet elke dag even uit, zodat alles drijfnat wordt en misschien wel bederft. En de vissen in het aquarium kunnen er niet tegen als ze ineens geen licht en warm te meer krijgen. Buiten de deur zal het trouwens nog veel erger zijn. In fabrieken vallen plotseling de machines stil. lopende banden willen niet meer lopen. In donkere kantoren' waard de hele dag kunstlicht brandt valt niets meer te werken als het licht uitvalt. In torenge bouwen zitten onverhoeds men sen in de lift opgesloten tussen de achtste en de negende. De alarm knop? Die doet natuurlijk ook niets meer. In een modezaak graait een dame in ondergoed radeloos in het pikkedonker naar de jurk die ze net aan het passen was. Gelukkig kan ze wel een verkoopster beroepen, want de oorverdovende „achtergrondmu ziek" zwijgt noodgedwongen. In de bioscoop wordt het filmdoek zwart op het moment dat ze el-, kaar bijna gevonden hebben of een in-slecht persoon op een haar na gepakt is. Die handige, auto matische schuifdeuren van wa- ranhuis en supermarkt blijven plotseling hermetisch gesloten. Op Schiphol dat ook zulke deu ren heeft, missen passagiers hun vliegtuig omdat ze niet naar bin nen kunnen, anderen kunnen niet bij de douane weg en staan machteloos naast hun koffers naar afhalers achter het glas te zwaaien. Dat kan gebeuren, als je de winkel, de bioscoop of Schip hol tenminste hebt kunnen berei ken. Die energiedeskundige zal zich wel in een energieverslinden de auto naar zijn reisdoel spoe den. maar wie op openbaar ver voer is aangewezen, zal merken dat de metro precies op een wis sel blijft stilstaan, de tram mid den op een kruispunt niet verder wil en de Schipholtrein het net in een lange tunnel niet meer doet Geen enkele trein rijdt trouwens en niemand kan zien of ie nou wel of niet moet vertrekken, want alle klokken staan stil. Ook de wekkerradio op het nachtkastje, zodat veel mensen vergeten 'm gelijk te zetten en zich collectief verslapen. Zo'n schokeffect, vindt die vak bondsman, zou ons pas goed met de neus op het energietekort drukken en zo komen we dan eindelijk aan onze 5 procent ener- giedbesparing toe. Alsof zijn plannetje niks kost. Want die noodaggregaten die hij in grote bedrijven en ziekenhuizen wil la ten installeren moeten ook be taald worden. En als dienstrege lingen in de soep lopen, her en der mensen te laat komen, diver se apparaten af- en aangezet moeten worden, etenswaren en dode visjes vervangen, vliegtui gen gemist worden en klanten weglopen, dan kost dat bij elkaar ook een lieve cent. Die NW-des- UTRECHT (ANP) - Minister Van Aardenne (Economische Zaken) kan I nog (Ut Jaar een concreet plan opzijn L bureau verwachten om ter besparing van energie Nederland dagelijks kor- le UJd zonder stroom le laten zitten k Volgens energiedeskundige A Scha- T^emade van de Industriebond NW. t glsteaen aankondigde is dat ri de weinige manieren om aan cent te komen. Voor die vijf p heeft de Europese Commissie i langs gepleit. Schravemade meent dat het schi fect. veroorzaakt door 'de dagelijkJ korte onderbreking in de stroomvo< zlening. de Nederlander met de ne op de noodzaak tot besparingJ drukken ..De Nederlander is alf maar gevoelig voor die schokeT kundige moet niet doen of we van het ene moment op het andere buiten al onze moderne verwor venheden kunnen. Best mogelijk dat iedereen vóór de uitvinding van het elektrische licht dik te vreden was met zijn kaarspitje, en dat de trekschuit en de dili gence in hun tijd uitstekende ver voermiddelen waren, in deze tijd hebben we daar niets meer aanAl zouden we een aantal apparaten best kunnen missen, ons hele le ven is nu anders ingesteld. Daar heeft onze moderne maatschap pij ons naar toe gedreven. Een uurtje per dag terug naar de na tuur is in elk geval onmogelijk geworden. Als het dan toch zo nodig moet, dan maar liever in één klap alle elektrische appara tuur (én alle auto's) overboord. Dan weten we tenminste waar we aan toe zijn. Het beste zou mis schien zijn om alle stoppen tege lijk te laten doorslaan. Dat is pas een schokeffect. Als aanvulling op de energiebe sparende maatregelen van de re gering hebben we hier nog een paar bezuinigingsideeën voor be stuurders van grote gemeenten. Er kan heel wat minder energie gebruikt worden als zij: achtergrondmuziek verbieden in al die winkels en ruimten, waar muziek net zo goed en volgens een groot percentage van de klanten zelfs beter achterwege kan blijven; controleren of de straatver lichting overal op tijd uit is en niet hier en daar uren of soms zelfs hele dagen voor niets aan blijft. chauffeurs van gemeentebus sen opdracht geven hun motoren af te zetten bij de eindhaltes, waar de bus toch tien minuten stil staat; goede, luiddruchtige alarmin stallaties voorschrijven voor schoolcomplexen en andere gro te gebouwen, waar nu bij wijze van inbraakpreventie de lichten blijven branden zolang het don ker is; het gebruik van liften in open bare gebouwen beperken, waar 90 procent van de mensen best in staat is een trapje te lopen. Denk baar zou zijn de lift niet lager te laten komen dan de derde verdie ping; de portier moet de moge lijkheid hebben de lift beneden te laten komen voor mensen die slecht lopen, moeders met kleine kinderen, mensen met zware vrachtjes enzovoort; openbare gebouwen beter iso leren en zodoende de stookkos ten beperken. Nog meer ideeën? Het zal wel om een huwelijksbu reau gaan. maar in de miniadver- tentie leek het eerder een voorde lige aanbieding van vrouwen in alle leeftijden. De tekst ging let terlijk zo: „Knappe j dame 22 jr. apoth.ass. aantr. j dame 24 Jr. verpl.. J.dame 25 jr secr., J.dame 28 jr verpl. Aantr. J.dame 29 Jr.. en dames 30 t/m 55 Jr. z.k. voor ser. re." Hoe Jonger ze zijn, hoe meer plus punten dus: alleen de jongste is knap. een deel van de anderen onder de 30 aantrekkelijk. Voor zover ze dat blijkbaar niet zijn hebben ze tenminste een behoor lijk beroep: apothekersassisten te. secretaresse of verpleegster, of dat „verpl." zou Iets als ver plaatsbaar moeten betekenen Vanaf dertig Jaar is er kennelijk geen enkel pluspunt meer voor te bedenken Maar het zijn in elk geval dames Ergens in de Sowjet-Unie heeft de zeug Manya haar baas dé ver rassing van zijn leven bezorgd. Het dier had tot vreugde van de boer niet minder dan negentig biggetjes geworpen. Bijna drie weken later bracht ze er. tegen alle zeugengebrulken in. nog eens acht ter wereld. De draagtijd van een varken is negen maanden, zodat alle kleinen toch van één en dezelfde vader moeten zijn. Ondanks het ongewone verloop van de bevalling zijn alle zeven twintig biggetjes kerngezond, meldt de Sowjetskaya Industria. Bij de Spaanse verkiezingen eer der deze week heeft ook een kre kel luiddruchtig meegestemd. In Lerida had een lolbroek het dier tje mét zijn stembiljet in de stem bus geworpen, waar het op niet mis te verstane wijze liet blijken dat het ook een stem had De dienstdoende ambtenaren wer den zo zenuwachtig van het ge- sjirp, dat ze toestemming vroe gen en kregen om de stembus voortijdig te openen De krekel werd in het gras gezet, waar hij in alle rust verder sjirpte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5