Guinness, Reichenfeld en anderen over muziek 1 Veilingprijzen vanll kunst en antiek CNV-bond tegen onderzoek bij EO Onderzoek positie vrouwen bij NOS Try De besten waren niet altijd de eersten Vrouwen wijzen arbeidsbureau op fout beleid Verzoek niet op zijn plaats Daar praat je niet over Ütoncn £>\v5rti 1978: meer P boektitels, L maar daling van verkoop? Galerie De Raam En dan nog Akkoord over landbouw-CAO boek en grammofoon- platenhandel Den Haag privacy beter beschermen VRIJDAG 6 APRIL 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door R. N. Degens De enige componist zonder neus was Josef Myslivecek, de kleinste trompet ter wereld (12.7 cm) werd gemaakt door de Zwitser Karl Burn en het grootste amateurkoor ooit bijeengebracht bestond uit 40.000 man in het Vasco da Gama Stadium in Rio de Ja neiro waar het (in 1940) werd gedirigeerd door de compo nist Heitor Villa-Lobos. En het eerste boek waarin deze en dergelijke wetenswaardigheden zijn verzameld, is het onlangs verschenen Guinness Muziekboek dat werd sa mengesteld door Cella en Robert Dearling en Brian Rust. Dit Guln- ness-team heelt conform de Jonge, maar al wereldbekende Guinness-tra- ditie ijverig gespeurd naar het lang ste. kortste, eerste, laatste, oudste en jongste dat tn de geschiedenis van de muziek te vinden is Waaruit de lezer desnoods voor zichzelf kan conclude ren dat de besten niet altijd de eer sten waren. Doordat de grote hoeveelheid vermel de wetenswaardigheden in plezierig gecomponeerde hoofdstukken werd ondergebracht Is het ook nog een lekker leesbaar boek geworden waar in de records en de curiositeiten orga nisch in de tekst zijn verwerkt. Zo is er In het hoofdstuk over de instrumenten van het moderne sym fonieorkest bij elk instrument een korte vermelding van de oorsprong, het tijdstip waarop het voor het eerst in een orkest werd gebruikt, het eer ste soloconcert dat ervoor geschreven werd. en de symfonie waarin het in strument voor het eerst een eigen partij heeft Bij het onderwerp „mu- ziekvervalsingen" wordt natuurlijk Henri Casadesus niet vergeten Maar toen het boek werd samengesteld had Casadesus nog niet onthuld dat ook Mozarts vioolconcert genaamd ..Ade laide" door hem (Casadesus i is ge componeerd Dat staat er dus niet in. Ook zo n Guinness-boek kan natuur lijk nooit helemaal bij zijn. Het is toch al verbazingwekkend hoeveel hier aan aardige wetenswaardighe den bijeen is gebracht over om maar weer iets te noemen, componisten van koninklijke bloede, componisten die doof. blind of krankzinnig waren of vermoord werden, over eten in de muziek, politiek in en om de muziek, oorlog in de muziek, opera's waarin de titelheld doodgaat, vrouwelijke Jazzmusici, invloed van de media, en wanneer de eerste muziekkritiek werd geschreven Liefdesbrieven Dat was in 1722 in ..Musica Critica" van Johann Mattheson. Precies 256 jaar daarna schreef Hans Reichen feld zijn laatste kritiek als muziekre dacteur van NRC Handelsblad Hij ging met pensioen en omdat hij al meer dan dertig Jaar over muziek had geschreven was daar best wat bij dat de moeite van het herdrukken waard was Jammer genoeg is het bij maar negentien voorbeelden gebleven; de overige ruimte (bijna een derdevan de pocket, die de mooie titel kreeg „Schrijven over muziek kan eigenlijk niet", wordt nu in beslag genomen door bijdragen die door vrienden en bekenden op uitnodiging werden ge schreven. Aardig hoor, maar die bij dragen zeggen meer over de auteurs dan over Hans Reichenfeld. Wiens eigen ontboezemingen hem overigens duidelijk genoeg karakteriseren. Het zijn in feite allemaal liefdesbrieven aan de muziek van een terzakekundig en tegelijk bewogen schrijvende mu ziekminnaar. Waarschijnlijk de laat ste van dit in de journalistiek uitster vende ras. Maar zeker niet de eerste de beste Rondreis Schrijven over muziek mag dan ei genlijk niet kunnen, het wordt nog steeds overvloedig gedaan. Ook met het doel andermans geschrijf beter te kunnen begrijpen. Vandaar dat er boeken verschijnen zoals „Het Mu ziekboek". Ondanks de afschuwelijke ondertitel „rondreis door de wereld van de muziek in woord en beeld." die een loos kijkboek doet vermoeden, geeft dit boek veelzijdige informatie over muzikale zaken. Het is in zes hoofdstukken ingedeeld die zowel de technische, de artistieke als de socio logische aspecten van het verschijn sel muziek behandelen Niet alleen de westerse muziek len daarvan weer niet alleen de „serieuze") maar ook de buiten-Europese muziek komt er in aan de orde. Soorten, geschiedenis en functie van muziekinstrumenten worden uitgebreid behandeld. Er zijn begrijpelijke uiteenzettingen over ge schiedenis en werking van radio en grammofoon, over de bouw van con certzalen en operatheaters, en er zijn alfabetische overzichten met compo nistenbiografieën. verklaringen van technische termen en karakteristie ken van muziekinstrumenten. Niet het eerste Je moet bij een zo veelomvattend boek dat maar 191 pagina's telt. niet eens in de verte aan volledigheid den ken. Maar dat er voor een leek bij zonder veel interessante, goed gese lecteerde informatie met zeer veel uitstekend illustratiemateriaal is bij eengebracht, moet worden erkend. Het is een vertaling van een Engelse uitgave waaraan meer dan dertig spe cialisten meewerkten, die elkaar be hendig in de kaart hebben gespeeld. Aan de Nederlandse editie werkten mee Jaap Geraedts. Marijke Marce- naro-Huygens. Willem Vos en A. Teu- nis als eindredacteur Het is zeker niet het eerste, en ook niet het beste boek over dit onder werp. en daarom zal het nooit in een Guinness-boek over muziek vermeld Tweejaarlijkse informatie in boekvorm Illustratie bij Muziek van het Verre Oosten in „Het Muziek boek". worden. Maar goed gebruikbaar is Meulenhoff Nederland BV, Amster- het wel. dam. 182 blz. prijs 22,50. Celia en Robert Dearling: Het Guin ness muziekboek. Uitg. Unieboek BV. Haarlem 255 blz. prijs ƒ35. J. (Hans) Reichenfeld: Schrijven over muziek kan eigenlijk niet. Uitg. Het Muziekboek. Rondreis door de wereld van de muziek in woord en beeld. Uitg. Zomer en Keuning, Wa- geningen. 192 blz. (formaat 24 bij 30.5 cm.) prijs 59,50. Af en toe worden krantenle zers geconfronteerd met de hoge prijzen die op veilingen voor kunst en antiek worden betaald. Dat betreft dan uit sluitend de recordprijzen van bijzonder zeldzame en derhal ve heel dure stukken. Prijzen die op aspirant-kopers eerder afschrikkend dan aantrekkend werken. Wat minder zeldzame maar toch fraaie en waardevolle stukken op brengen kan men alleen te weten komen door het bijwonen van derge lijke veilingen. De meeste mensen die zich daarvoor interesseren zijn niet in staat zich op deze wijze op de hoogte te stellen. Daar is nu wat op gevonden. Het tweemaal per jaar te verschijnen boek „Kunst- en antiekveiling" zal een nagenoeg compleet beeld geven van wat er op veilingen in Nederland en Vlaams België werd aangeboden en wat ervoor werd betaald, inclusief de verschuldigde kosten. Voor de gegevens werd medewerking verkregen van ongeveer 25 veiling huizen in Nederland en België. Het eerste deel van dit bijzonder fraai uitgevoerde boekwerk (formaat 25 bij 34 cm.) is zojuist verschenen. Op 239 pagina's zijn van de geveilde voor werpen (schilderijen, porselein en aardewerk, meubelen, klokken, glas. kristal, koper, wapens enz.) de om schrijvingen (in het Nederlands en in het Engels) uit de veilingcatalogi op genomen. Er staan ongeveer 1400 fo to's in. In dit eerste deel zijn de gege vens vermeld van veilingen die L, tweede helft van 1978 zijn gehoill1 Het volgende deel zal over de e helft van 1979 informeren. „Kunst- en antiekveiling 1979" I is samengesteld door Ellere( Long, Janna Stuurman-Aalbers,] 0| nold Stuurman. Het is een uitje 2 van Seleccion Publishers te 2nf Per deel is de prijs 42,50. W' zich op abonneert betaalt ve ei gulden per deel. ta? ide Omslag met illustraties van dé z, van „Kunst en Antiekveiling" ADVERTENTIE Sankyo houdt uw herinneringen levend. Dierbare herinneringen blijven bewaard Kostelijke momenten kunt u steeds opnieuw beleven Probleemloos filmen Dankzij de nieuwe serie Sankyo camera's Naar keus met of zónder geluid Handzaam Kompakt Fraai van vorm Zeer licht in gewicht Technisch volmaakt Met Sankyo filmt.u nog makkelijker. Nog mooier brengt leven in beeld. Nieuw: suoertronic-systeem. Voor volmaakte geluidopname en haarzuivere opname- inelheden tTfoiyconunanloj Postbus 6396,1005 AJ UTRECHT (ANP) Vrouwen van de actiegroep „Vrouw en werk" hebben gisteren in een gesprek met de direc teur van het Utrechtse arbeidsbureau aandacht gevestigd op het feit dat het arbeidsbureau te weinig doet aan de nadelige positie van vrouwen op de arbeidsmarkt. Zij hebben hun grieven ln een brochure uitgewerkt. De brochure Is samengesteld aan de hand van een enquête onder ruim honderd vrouwen die bij het arbeids bureau staan ingeschreven De algemene conclusie is dat de ar beidsbemiddeling voor vrouwen ge kenmerkt wordt door een grote mate van passiviteit. Ook worden vrouwen soms door vooroordelen van de kant van het arbeidsbureau en de werkge vers bij het zoeken naar een baan afgeremd Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Dienstenbond CNV. die zich onder meer inzet voor omroepmedewerkers, is het niet eens met de actie van een werkgroep van ontslagen EO-medewerkers. De werk groep wil een onderzoek naar het personeelsbeleid van de EO, bij welke omroep de afgelopen tien jaar veertig personeelsle den aan de kant zouden zijn gezet. Bijgaande houtsnede is een van de illustraties uit „Daar praat je niet over het eer ste nummer van de zeventien de jaargang van „Gesprekstof fen voor jongeren", een uitga ven van Ecclesia/De Horstink (postbus 400, Amersfoort, prijs los nummer 3,50; jaarabon nement 9,-). Tot de onderwer pen die hierin behandeld wor den, behoren: zelfmoord, abor tus, euthanasie. Nóg een uitga ve van De Horstink:„5 voor half 11", een bundel van over wegingen voor de KRO-micro- foon van pastoor A. C. Raad- schelders (78 pag., prijs 5,90). ADVERTENTIE, van hoge kwaliteit Permanente verkoopexpositie elke do. en za. van 10-12 u. en van 2-4 u., op vrij.av. van 19-21 u. en op andere tijden na afspraak. 03404-12285. 's avonds 17586. ]lmnoi£aicrk rn&na Slotlaan 128 Zeist-Holland Er zijn mensen die zeggenje kunt er wel EEN DAG rond awalen-in de oud-Holtandse toonkamers van Antiek Hoogendoorn Zildstraat 63, Aalsmeer ie kijkt er de ogen uit, en de prijzen zijn laag te noemen. 's Woensdagmiddags gesloten! ènl SBK Amsterdam Amstel 3U (bij de Munt) 020 - 23 92 15 Marktstraat 33 Ravenstein Tel. 08867 - 2835 Guido Reyerman schilderijen en gem. technieken 8 april tot 4 mei '79 woensdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur zondag 14.00-17.00 uur Volgens de directeur van het Utrecht se arbeidsbureau legt de brochure in een aantal gevallen de vinger op de zieke plekken bij de arbeidsbemidde ling HIJ erkende dat het arbeidsbu reau soms de voorkeur uitspreekt voor een man boven een vrouw bij het vervullen van een bepaalde vacature. AdVGCtGFltiG Daar zouden dan wel zwaarwegende motieven als „het kostwinnerschap" achterzltten, aldus de directeur De voorzitter van de Dienstenbond. P.M. de Wit. meent dat het verzoek tot onderzoek (gedaan bij de stlch- tingsraad van de EO) niet op zijn plaats is. Hij wijst er onder meer op dat alle ontslagen (op één geval na) zijn afgewikkeld op een wijze waar mee de betrokkenen schriftelijk In stemden. Ook zou een aantal mensen een behoorlijke afkoopsom hebben gekregen. Tenslotte zou zijn afge sproken geen mededelingen over de zaak te doen In Tussen Toen en Toe komst herhaalt de NCRV Jan van llillo's programma over de op 22 december 1943 in het IJsselmeer neergekomen Ame rikaanse bommenwerper. Ned. 1 21.55 Brandpunt is geheel gewijd aan de situatie in de kerncen trale van Harrisburg. Ned. ZZZ.00 Over het leven van Moluk- kers in Nederland gaat Frank Zichems film van het KNIL in de knel. Ned. 1/23.00 De BRT vertoont de gedra matiseerde BBC-documentai- re Bent u dr. Herrema? Belgie 2/20.15 Tot de gasten van Jacques van Kollenburg behoren de In donesische journalist Mochtar Lubis en de pas van een reis naar zijn geboorteland Indo nesië teruggekeerde Neder landse schrijver Olof J. de Landrll. Hilv. 1 15.00 Dr Prome-NOS-manifesta- tie In het Utrechtse Muziekcen trum Vrrdrnburg wordt recht streeks uitgezonden. Hilv. 2/20.09 De Wit zegt nu dat hij de situatie bij de EO beslist niet anders vindt dan die bij beginnende omroepen Overi gens heeft de Dienstenbond CNV twee jaar terug moeilijkheden gehad Een overzicht van het werk dat Armando van begin Jaren vijftig tot heden maakte is tm 6 mei ln het van Abbemuseum in Eindhoven te zien Het accent van de tentoonstelling ligt op de schilderijen en tekeningen na 1970 maar als inleiding wordt het werk getoond dat hij maakte onder invloed van de Cobra-beweging en de Experimentelen tussen 1950 en 1965. In hetzelfde museum zijn eveneens V m 6 mei beelden en reliëfs van Jan Maaskant te zien. Maaskant werkt binnen de traditie van het contructi- visme. De geometrische vormen van zijn werk worden echter niet via logi sche systemen maar op basis van persoonlijke, intuïtieve beslissingen gecombineerd. Basklarinettist Harry Sparnaay zal 10 april ln Hamburg de wereldpre mière spelen van Soirée Musicale voor basklannet. vrouwenkoor en or kest van de Nederlandse componist Enrique Raxach Deze. in opdracht van CRM en speciaal voor hem ge schreven compositie, zal hij samen met het Symfonie Orkest van de NDR onder leiding van Peter Keuschning uitvoeren Voer deze. onlangs jereed gekomen, compositie bestaat reeds veel belang stelling ln binnen- en buitenland De Nederlandse première zal plaats vin den Januari 1980 door het Concertge bouworkest onder leiding van Ed Spanjaard met de EO. onder meer over het per soneelsbeleid. In het bondsorgaan „Beginsel en bedrijf" werd op 15 april 1977, naar aanleiding van de weige ring van een CN\-advertentie in het EO-blad Visie, geschreven dat de bond er alle moeite mee heeft om normale contacten te onderhouden bij het verrichten van zijn taak bij de EO „Kennelijk zijn de directeur en zijn bestuurscollega's simpel gezegd bang. dat er een bestuurder binnen de deur komt. Wij vinden dat niet alleen dom. we vinden ook dat een bedrijf als de EO voorop zou behoren te staan, als het gaat om goede con tacten met het CNV", aldus „Beginsel en bedrijf" in april 1977. Het blad concludeerde toen dat de EO liever eigen boontjes dopt en de bond zo veel mogelijk buiten de deur wil hou den. Naar gevreesd moet worden tot schade van het bedrijf en zijn mede werkers. aldus „Beginsel en bedrijf' kunst UTRECHT (ANP) - De werkgevers en de Voedingsbonden FNV zijn het in principe eens geworden over een nieuwe CAO voor de 12.000 werkne mers in de akker- en weidebouw en de veehouderij. Deze CAO is volgens de bonden maatgevend voor de totale agrarische sector met circa 65.000 werknemers. De nieuwe CAO omvat ondermeer uitbreiding van de bestaande rege ling voor vervroegd uittreden tot 63- jarigen per 1 januari 1980, een loons verhoging van driekwart procent, een extra vakantiedag en verhoging van de minima in de vakantietoeslag en de prijscompensatie. lenen sparen kopen Kunst- en veilingzaaLC T CENTRUM J makelaars-veilinghouders irr. roerende goederen regelmatig vemngen van Kunst aniiek en inboe dels voor onze clientele zoeken wi| obiecten voor goed gehalte verkoopcondities op aanvraag ooK voor ai uw taxaties inzake verzekennaen suc cessie etc tel. WMN4271 Nassau Dillenburgstraat 3 Deri Haag I AMSTERDAM (ANP) Hoewel jw 1978 meer titels op de boekenml zijn verschenen, zijn er minder r\ ken verkocht dan in het jaar voor. Dit blijkt uit onderzoek vai Stichting Speurwerk betreffende boek. In 1978 werden 32,8 mil|e boeken verkocht tegen 34,3 in jiw Voor het eerst in vele jaren. aldiL( Stichting Speurwerk, gaf de gele zet in 1978 geen stijging te zienua omzet handhaafde zich op het ni gs van 1977: 599 miljoen gulden. ch De consument betaalde in 1978 een boek gemiddeld 18,25 guldef gen 17,45 gulden in 1977. Voo^ procent van de aangeschafte bo^_ werd een prijs beneden het tie betaald en voor 34 procent een tussen de tien en de twintig gul De boekhandel bleef, aldus de S ting Speurwerk, ook in 1978 hel langrijkste verkoopkanaal voor ken. al verloor zij wat terrein. Va 32,8 miljoen verkochte boeken in 1978 51 procent zijn weg naa consument via de boekhandel 1977 54 procent), 16 procent (197' procent) via boekenclubs, 8 (9) cent via warenhuizen en 4 (2) pro via de veizendboekhandel. Van het totaal aantal verkochte ken had 58 procent betrekkinj „fiction" en 42 procent op „nor tion". In geld uitgedrukt had fiction het grootste aandeel: procent. Ruim de helft van het aantal kochte boeken was gebonden. 15 cent was uitgevoerd als goedl pocket of paperback en 31 procen pocket of paperback. De gebor boeken zorgden voor 68 procent de omzet in geld. van het Leger des Heils met een ruime sortering bijbels, boeken bij de bijbel, Leger des Heils- en andere grammofoonplaten. Geopend: maandag 1-5 uur, dinsdag t/m zaterdag 9-5 uur. DanutnilM Tal. 020-2381Z1 DEN HAAG (ANP) In navol/" van Amsterdam en Rotterdam is M Den Haag van plan geen gegevenf de burgelijke stand meer te verst rl ken voor commerciële doeleinde^ B. en w. schrijven dit in een brief1 de raadscommissie voor algenf bestuurlijke aangelegenheden. C merciële instellingen kunnen nu gegevens krijgen over pas-gebor en aanstaande bruidsparen. D voor hadden die instellingen abonnement. Op 1 november lo de laatste van deze abonnementei door Riet Oiemer HILVERSUM Bij de NOS wil men een grondig onderzoek houden naar de positie van de vrouwelijke medewerkers binnen het bedrijf. Informatie moet worden ingewonnen over de vraag of binnen de NOS sprake is van ongelijke behande ling van mannen en vrouwen. Mocht dit zo blijken te zijn, dan zullen maatregelen overwogen moeten worden om deze situa tie te verbeteren. „Kunst als commentaar" is een expositie die van 10 t/m 29 april in Cultuurcentrum De Oosterpoort te Groningen wordt gehouden. De expo sitie toont twee manieren waarop kunstenaars kritisch commentaar le veren op politieke en maatschappelij ke situaties. Hij kan gebeurtenissen in inin of meer reelistisehe vormen taal vastleggen of vorm geven aan de maatschappelijke strijd zelf. De ex positie is van maandag tm vrijdag tussen 10.00 en 17 00 uur geopend en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17 00 uur Bij het verzamelen van de gegevens zal worden uitgegaan van vier terrei nen: werving, honorering, vertegen woordiging in beleidsstructuren, ruimte voor taken buiten de beroeps arbeid. Voor dit onderzoek moet een speciale medewerken ster) worden aangetrok ken. die zich een jaar met dit werk bezighoudt Gezocht wordt iemand met onderzoektechnische ervaring en inzicht in de problematiek van het arbeidsvoorwaardenheid Voor een dergelijke medewerker zou op dit mo ment in de salarisbegroting geen ruimte te vinden zijn. Om toch aan geld te kunnen komen voor een deskundige, wil men nu voor subsidie aankloppen bij het ministe rie van CRM, waaronder het emanci patiebeleid valt. Daar heeft men een bedrag apart gezet om experimenten en onderzoeken in het kader van de emancipatie te kunnen bekostigen. Mocht het onderzoek en de realise ring van een eventuele noodzakelijke ombuiging langer dan een jaar duren dan zou de deskundige die zich daar mee bezighoudt betaald moeten wor den uit de omroepgelden. Aanleiding tot het onderzoek is de enqüte Vrouwen in de Omroep ge weest. die de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek in 1977 heeft ge houden. Daaruit bleek dat in de lage re salarisklassen meer vrouwen wer den aangetroffen dan men bij een evenredige verdeling tussen mannen en vrouwen zou mogen verwachten. Een effect dat sterker werd naarmate de salarisklasse lager lag. Uit de antwoorden bleek vervolgens dat twee derde van de vrouwen nooit heeft gesolliciteerd naar hogere func ties, uit vrees het te moeten afleggen tegen mannelijke collega's. Bijna de helft is ontevreden over promotie kansen. twee derde van de vrouwen vindt dat er gediscrimineerd wordt in carrière-mogelijkheden. De uitslag bevestigde dat vrouwen binnen de omroep meer achtergesteld werden dan de mannen. Vragen Naar aanleiding van dit onderzoek, dat werd verricht op initiatief van het college van personeelsfunctionaris sen van de NOS stelde het NOS- bestuurslid mevrouw G. J. Strikwer- da-van Klinken eind 1978 vragen over de positie van de vrouw als werk neemster in de Omroep Er vond een gesprek plaats. Waaruit bleek dat genoemd onder zoek niet voldoende was om een be leid uit te stippelen, omdat de verge lijkingsmogelijkheid voor positie van vrouwelijke mannelijke werknemers ontbreekt. Men is nu echter zover dat op papier is gezet welke vraagpunten minimaal in een onderzoek moeten voorkomen. Mevrouw G. J. Strikwer van Klinken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4