een speciale maatregelen kerncentrale Borssele FJ Aglukon natuur-tuinmest Vijfduizend Paasgroeten naar Libanon Hooghoudt Terugbetaling slokt hulp Indonesië op 3ïiet voldoende banen poor dienstweigeraars AGLUKON ve „GETRAIND .en wel?" Werkgroep wil tekort aan donors opheffen J0p 8 april gaat De Efteling weer feestelijk open! egering wenst wel opnieuw aandacht voor controle door Ds. J. Van Amstel Luchtvervuiling in Brabant neemt toe Man omgekomen bij brand in Haarlem Staatssecretaris wil maatregelen eefgemeenschap )udt kinderen luis van school Uw tuin bemesten? Pak liever meteen 'Proefballon' voor werving personeel Massale reactie van Trouw-lezers Hansje van Helden werd stil er van Vrijdag 6 april 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET kA onze parlementsredactie )EN HAAQ De Nederland- t regering ziet in „Harris- jurg" geen aanleiding om jjj iaatregelen te nemen bi] de dl) emcentrale van Borssele en leeland). Minister Albeda pfcciale zaken) wil wel op- Dii leuw grote aandacht beste- ■ri En aan de procedures en de i v jntrole daarop in Borssele, 'n< aoral nu ls meegedeeld dat U het kernongeval in Harris- ,ei urg menselijke fouten ge- inhaakt zijn. tof dl [nlster Albeda zette gisteren ln de Ito reede Kamer uiteen, dat de kemre- dettor van Borssele weliswaar van een IJde type, maar van een ander fabri- d%at is dan die te Harrisburg. De teling van de reactor is anders uit- usfcvoerd en Juist aan het uitvallen van ictfc noodkoeling is de alarmerende si lt olatie in Harrisburg te wijten. Over lie^rssele zei Albeda verder: „De erva- figen. opgedaan gedurende de be- van vijf Jaar, waarin de zukstemen veelvuldig zijn beproefd, m ven geen aanleiding om aan hun a%trouwbaarheid te twijfelen." ze ki Nederlandse regering wordt in dit 'ig< rtrouwen gesterkt door de NRC, de nerikaanse instantie die vergun ningen verleent en toezicht houdt op "kerncentrales. De NRC heeft ,geen 301 aatregelen aanbevolen ten aanzien rit n drukwaterreactoren in het alge- galleen." Er is, aldus Albeda. slechts et n opdracht verstrekt om reactoren n het in Harrisburg gebruikte fabri kaat te onderzoeken op mogelijke risico's. De regering wacht de resultaten af van de studies, die nu worden inge steld naar de ontwikkelingen in Har risburg. Mochten die studies nieuwe gegevens aan het licht brengen, dan bekijkt de regering of haar ten aan zien van Borssele toch nog iets te doen staat. De informatie die twee Nederlandse deskundigen thans in de Verenigde Staten verzamelen, zal ook voor de Tweede Kamer beschikbaar komen. Terughoudendheid De socialist Voortman noemde het gisteren „voorbarig" om nu al te zeg- ADVERTENTIES VERSCHENEN: 2e druk van (sensitlvlty-tralnlng In het licht van de bijbel) Een opvallend boek over groepsdynamika in de kerk en daarbuiten, waarvan in enkele maanden duizenden exemplaren werden verkocht, dat vrijwel unaniem gunstig werd beoordeeld en dat door zijn vele citaten boekdelen spreekt. De „bespreking" in Trouw deed velen grijpen naar dit boek. dat laat zien welk mensbeeld er achter de trainingen zit. Geb., 127 pag., prijs slechts ƒ13,75. Het adres voor al uw goede boeken: i.«13!'If'^*l«l'mi 'IMiiWt 11 drukkerij - uitgeverij - boekhandel Postbus 302, Oosterend N.H., tel. 02223-661 Al onze uitgaven zijn tevens verkrijgbaar in de boekhandel gen dat de centrales van Harrisburg en Borssele niet vergelijkbaar zijn. Voortman maande de regering tot grote terughoudendheid op het ge bied van kernenergie en hoopt dat Nederland die terughoudendheid ook bepleit bij andere Europese landen. Van Houweiingen (CDA) viel Voort man hierin bij. Het WD-Kamerlid Portheine vroeg zich al of Nederland op het gebied van de rampenbestrijding slagvaar dig genoeg is. Mevrouw Lambers (D'66) legde er de nadruk op. dat er in ons land geen besluit mag vallen over toepassing van kernenergie zolang de (nog niet begonnen) „maatschappe- ministers Iljke energiediscussie" aan de gang is. Albeda. De regering gaf gistermiddag in de Tweede Kamer een ver klaring met betrekking tot het ongeluk met de kerncen trale in Harrisburg. Op de foto van links naar rechts de Van Aardenne, DEN BOSCH (ANP) De luchtver ontreiniging boven Noord-Brabant is de afgelopen vijf maanden toegeno men. Vrij geregeld zijn te hoge con centraties zwaveldioxyde gemeten. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant, dat gisteren cijfers over de luchtverontreiniging publiceerde, schrijft de toenemende vervuiling mede toe aan de geleidelijke over schakeling van aardgas op kolen en olie. De provincie wil nog voor de komende winter beschikken over een waarschuwingssysteem bij hoge ver vuiling. Uit de cijfers van de achtentwintig in Noord-Brabant aanwezige meetsta tions blijkt dat de afgelopen vijf maanden bij tien stations de grens waarden zijn overschreden. De ver ontreiniging wordt niet alleen veroor zaakt door de industrie, de verwar ming van gebouwen en het verkeer. maar is ook afkomstig van de indu striegebieden in Antwerpen, het Ruhrgebied en Rijnmond. HAARLEM (ANP) De 28-jarige Brit Graham Carl Hansen uit Liver pool is bij een brand in een pand aan de Haarlemse Zijlstraat door verstik king omgekomen. De man woonde met zeven Britten en twee Nederlan ders sinds een half jaar in dit pand. dat zij gekraakt hadden. De resteren de bewoners, van 18 tot 28 jaar oud, werden gered uit de brandende wo ning. De brand is vermoedelijk ont staan op de kamer, waar de Brit ver bleef. De politie denkt dat roken of het gebruik van kaarsen de oorzaak van de brand is geweest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met het versprei den van een miljoen folders met daarin opgenomen voorgedrukte donor-codicillen bij apothekers, drogisten en optlciëns. hoopt de Werkgroep Donorwerving te berei ken. dat zoveel mogelijk Neder landers na hun dood organen en weefsels zullen afstaan. De ko mende week zal er dan ook actie worden gevoerd om te proberen, het enorme tekort aan donors enigszins op te heffen Hoewel ingevulde codicillen niet worden geregistreerd, en het juis te aantal codicil-dragers niet be kend is. wordt hun aantal op enke le honderdduizenden geschat, mede door de actie die de Werk groep vorig jaar al voerde. Dat aantal is echter volstrekt onvol doende. Volgens berekeningen zouden er in Nederland ieder jaar vierhon derd niertransplantaties verricht moeten worden, maar dat is nu nog niet de helft en het aantal wachtenden neemt steeds toe Voor het bereiden van groeihor monen zijn er per jaar twintigdui zend hypofysen (hersenaanhang- sels) nodig, maar hier komt men lang niet aan. Ruim driekwart moet worden ingevoerd uit andere landen, waar de hypofysen wor den gekocht, zoals in de Scandina vische landen en in sommige ont wikkelingslanden. Iedere stagna tie in die invoer is direct bij de patiënten merkbaar. Die patiën ten zijn kinderen die door gebrek aan groeihormoon zo in de groei achterblijven, dat zij eenmaal volwassen dertig tot vijftig cen timeter beneden de gemiddelde lengte zullen blijven. Verder worden ieder jaar vierdui zend mensen, onder wie ruim twee duizend kinderen, met ernstige verbrandingen in het ziekenhuis opgenomen. Wanneer er voldoen de donor-huid in voorraad zal zijn bij de vorig jaar opgerichte huid- bank. zal er veel pijn kunnen wor den verminderd, ernstige vermin kingen voorkomen en vaak levens gered. Daarnaast worden alleen al in ons land per jaar vijfhon derd hoornvliestransplantaties verricht, terwijl er ook sprake is van een grote vooruitgang op het gebied van transplantatie van le ver. longen, strottehoofd, gehoor- beentjes en beenmerg. Eigenlijk wordt er met deze actie voor donors een daad van mense lijke solidariteit gevraagd van de bevolking. Het zal een vanzelf sprekende zaak moeten worden, dat na overlijden afstand wordt gedaan van organen en weefsels, aldus de arts A. W. van Letten van Rossem gisteren bij het begin van de actie in Den Haag De Werkgroep had aan enkele po litici. zoals Kamerleden en pre mier Van Agt gevraagd om als het goede voorbeeld een codicil in het openbaar te ondertekenen. De mi nister-president verklaarde aan de oproep tot ondertekening graag gehoor te willen geven, omdat „ik het een zinvol offer vind". In de Werkgroep zijn ondermeer verte genwoordigd de Koninklijke Ne derlandse Vereniging tot Bevorde ring van de Geneeskunst, de Ne derlandse Brandwondenstichting, de Nederlandse Groeistichting, het Rode Kruis, de Nierstichting Nederland, en Stichting Euro transplant in Leiden. onze parlementsredactie iEN HAAG Staatssecreta- Van Lent van defensie zint maatregelen om te voorko ken dat zich straks proble- ien gaan voordoen bij het te rkstellen van erkende ienstweigeraars. Gedacht rdt aan de mogelijkheid een aantal van de 3700 Ienstweigeraars die nog op handeling van hun beroep de gewetensbezwarenwet ichten, de kans te geven hun beroep af te zien en tengewoon dienstplichtige worden. Zij zouden dan n vervangende dienst hoe- te doen. Beslissingen zijn e in een onzer verslaggevers KONINGEN De kantonrechter Groningen buigt zich vandaag over vraag of twee ouderparen in Pie- (rfburen hun kinderen thuis mogen dejuden van school. De betrokken ou- gparen maken deel uit van de leef- meenschap „Impuls". Zij vinden It hun kinderen les moeten krijgen de praktijk van hun leefgemeen- Inhap Daarom houden ze hen al lan- tijd thuis van de officieel erkende looi. Ze beroepen zich op artikel B van de leerplichtwet. Daarin dat ouders met overwegende aren tegen de richting van het erwijs in hun directe omgeving jstelling kunnen krijgen, ig jaar september werd proces iaal opgemaakt. De gemeente irum in eerste instantie en nu later de officier van justitie betwisten vrijstellingsgronden. De leefge- inschap „Impuls" streeft naar een «-Iers gestructureerde maatschap dan de huidige en de leider ervan. Kres, heeft het plan bij Pieter- ren een „experimenteel dorp" te ihten. is de tweede keer al dat „Implus" de rechter moet verschijnen. Ier werd de leefgemeenschap ver- irdeeld omdat de bakkers van rdesembrood (veel verkocht in al- .jAiatieve winkeltjes) weigerden hun jjiloma's te halen. Ze vinden dat ze JJi naar een school moeten waar ze ,^od bakken op een manier die te il hun principes ingaat. De betrok- lJH bakkers kregen indertijd hon- favijftig gulden boete, maar bak- p nog steeds hun brood zonder }loma. nog niet genomen. Het PvdA- Kamerlid Kombrink heeft de staatssecretaris schriftelijk gevraagd wat zijn plannen zijn. Bij de tewerkstelling van gewetens bezwaarden, waarmee het ministerie van sociale zaken is belast, doen zich volgens een woordvoerder thans geen problemen voor. „Maar dat wordt an ders als het aanbod plotseling met enige duizenden zou toenemen." Hiermee wordt op defensie rekening gehouden, omdat begin volgende maand de vereenvoudigde procedure voor de erkenning als gewetensbe zwaarde in werking treedt. De wacht lijst zal dan ln versneld tempo kun nen worden afgewerkt. Wettelijk Daarbij zullen zeer waarschijnlijk meer dienstweigeraars als gewetens bezwaarde worden erkend, omdat vo rig jaar november de verruiming van erkeningsgronden wettelijke kracht hebben gekregen. Van de 3700 dienst weigeraars die op de wachtlijst staan, wachten er ruim 2500 al langer dan een half Jaar op behandeling van hun beroep. Hieronder bevindt zich een aantal gevallen, dat de toetsingscom missie bewust heeft aangehouden in verband met de wetsverruiming. De defensiewoordvoerder kon niet zeg gen hoe groot dit aantal precies is. Volgens de woordvoerder lopen dienstweigeraars die zich buitenge woon dienstplichtig laten verklaren inderdaad de kans dat zij ooit nog eens voor militaire dienst worden op geroepen. „Maar die kans is puur theoretisch", voegde hij eraan toe. ADVERTENTIE Aglukon Natuur-tuinmest NPK 10 6 6 bevat organische stoffen die het natuurlijke bodemleven stimuleren en de grond verrijken. Voor gazon, border, moes tuin, bomen, heesters en balkonplanten. Milieuvriendelijk! In doos van 1 kg voor 25 m2 of zakken van 4 kg en 10 kg voor resp. 100m2 en 250 m2. volgt de natuurlijke weg. Philips-Duphar Nederland B.V, Tel 020-14 0911. Met veel muziek, een Spoken-ballet, een schatgraaf wedstrijd met schitterende prijzen, de „Ren-je-rot" mini-show met Martin Brozius en alpinisten die de toren van het Spookslot beklimmen. Kom die feestdag naar De Efteling! In Kaatsheuvel bij Tilburg. Van 8 april tot en met 7 oktober iedere dag open van 10 tot 18 u UTRECHT (ANP) Drukkerij van Boekhoven-Bosch in Utrecht laat rond de Paasdagen letterlijk en figuurlijk een proefballon op om aan vakmensen te komen. In de week van 10 tot 17 april komt er boven het verkeersplein Ouden rijn een enorme ballon te hangen, die een even enorme personeel sadvertentie met zich meesleept. Volgens directeur J. C. van Ek zit van Boekhoven-Bosch te springen om vakmensen, een verschijnsel dat zich overal in de grafische industrie vooerdoet. Er werken bij het bedrijf ruim 500 mensen en er zijn momenteel circa 25 vacatures. Adverteren via normale kanalen (dag- en vakbladen) tot in Enge land leverde onvoldoende op. Van daar dat het bedrijf het nu hoge rop zoekt en per ballon gaat werven. Volgens het bedrijf een van de grootste grafische industrieën van ons land is de personeelssitua- tie zo nijpend dat er soms machi nes dreigen stil te vallen. Niet door gebrek aan orders maar omdat er te weinig mensen zijn om de ma chines te bedienen. Er zijn bij het bedrijf constant 55,tot 60 mensen in opleiding, maar ook dat zet nog te weinig zoden aan de dijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontwik kelingshulp die Indonesië van een groep westerse landen krijgt heeft het land voor de helft weer nodig voor de aflos sing van eerder afgesloten le ningen. Dit jaar krijgt Indonesië in het kader van de IGGI (Inter gouvernementele groep Indonesië) ruim 2.7 miljard dol lar. In 1979 heeft Indonesië 1.4 mil jard nodig voor afbetaling, zei giste ren na afloop van de tweedaagse IG- GI-conferentie prof. Widjojo. Hij ls de Indonesische superminister van eco nomische zaken en financiën, en hoofd van het planbureau. Die afbe taling wordt overigens niet betaald uit de ontwikkelingshulp, maar uit andere bronnen maar dat is, aldus een waarnemer „vestzak broekzak". Van Nederland krijgt Indonesië dit jaar 150 miljoen gulden ontwikke lingshulp. grofweg voor 70 miljoen aan schenking en 80 miljoen lening. Ontwikkelingshulp is juist op dit mo ment belangrijk voor Indonesië om dat het land aan het begin staat van het derde vijfjarenplan, dat loopt tot 1984. Volgens minister De Koning sluit dat in dat de IGGI, waarvan Nederland voorzitter is, zeker tot het einde van het vijfjarenplan Indonesië hulp zal geven. Prof. Widjojo benadrukte overigens dat hulp voor Indonesië geen liefda digheid is maar een recht. Hij wees op de wederzijdse afhankelijkheid tus sen industrielanden (die grondstoffen en markten nodig hebben) en de ont wikkelingslanden. Widjojo betoonde zich optimistisch over de economi sche vooruitzichten voor Indonesië De rijstopbrengst ls volgens hem het afgelopen jaar met 10 procent toege nomen. Indonesië streeft naar meer werkgelegenheid op het platteland en in kleine bedrijven. In het verleden heeft het daaraan vaak ontbroken Overigens betekent dat volgens de bewindsman geen beperking van de invoer van industrieprodukten. „We moeten concurrerend blijven, en zelf goed en goedkoop genoeg zijn om zelfs te exporteren" Voor de bevorde ring van de export heeft Indonesië haar munt (de rocpiah) gedevalueerd, waardoor produkten uit dit land goedkoper worden Corruptie door Fred Lammers BAARN Vijfduizend kaarten, tekeningen, brieven en gedichten hebben Trouw-lezers de afgelopen weken naar mevrouw Hansje van Helden in Baarn gestuurd als reactie op haar Paasgroeten-actie voor de Nederlandse militai ren, die op het ogenblik in Libanon verblijven. denk over mijn huiswerk na, om dl excuus te verzinnen om het niet Op 19 maart vertelde Hans je van Helden in het inter view. dat ik met haar over haar plannen de militairen van het Unifil-detachement met Pasen een hart onder de riem te steken. De reacties lieten niet lang op zich wach ten. Particulieren, scholen, bejaardentehuizen, vrouwen verenigingen, groepen cate chisanten en ook militairen zelf. die hun collega's even een opkikkertje sturen, zorgden voor een ware lawine post op de Baarnse Nassaulaan. „De eerste die op die maan dagochtend dat het interview in de krant stond reageerde was de vrouw van de com mandant van het Unifil-deta chement. Riek Lensink. Zij heeft me de afgelopen weken reuze geholpen door adviezen te geven en contacten te leg gen. Dit weekeind komt ze naar Baarn om de al uitgesor- teerde paasgroeten voor ver zending gereed te maken", vertelt Hansje van Helden. Volgende week dinsdag zal een legertruck de met paas groeten beschilderde postzak ken in Baarn komen ophalen en dan gaan ze nog dezelfde dag met een legervliegtuig naar Libanon. Het ministerie van defensie heeft ervoor ge zorgd dat er voor elke Liba- non-militair een op naam ge stelde envelope is geschreven, waarin een serie paasgroeten wordt gestopt. Generaal-majoor „Wij zullen de inhoud van elke envelope zo gevarieerd moge lijk maken. We stoppen bij voorbeeld een hartelijk briefje van .een onbekende Oma van 92" bij de paaskaart van een generaal-majoor die .de aller beste wensen stuurt voor een goede Pasen, vlakbij het land waar het allemaal gebeurde, zo n 2000 jaar geleden' en een fraai beplakte kaart van een kleuter ergens in het hoge noorden om maar wat te noe men. Daar doen we dan waar schijnlijk bij een zelfgemaak te kalender, boekenlegger, paasgedicht of tekening." al dus de initiatiefneemster. De tekeningen, en dat zijn er ruim duizend, gaan in speciale kokers weg. Zij zullen met Pa sen met name de kantine op fleuren. evanals de slingers, die een groep scholieren heeft gemaakt. Origineel Een van de duizenden 'paasgroeten'. Die tekeningen zijn vaak ori gineel en kleurrijk. Er zou een boeiende expositie van te ma ken zijn en dat gebeurt dan ook op bescheiden manier in Libanon. Een aantal scholen heeft de getekende en ge schreven Paasgroeten gebun deld. Die zijn eveneens voor het hele detachement. De opschriften op de kaarten zijn hartverwarmend. Een me vrouw schrijft: „Beste jongen, kracht en sterkte toegewenst" Een andere mevrouw zette op een kaart „Jullie zijn daar voor ons allen. Daarvoor onze dank" en weer Iemand anders zegt: „Ver van huis en eigen haard, toch wordt er aan Jullie gedacht". Dat laatste is in al lerlei variaties het centrale thema van de groeten uit alle delen van Nederland mar ook van in Duitsland, Frankrijk en Italië wonende landgeno ten. die over de actie hebben gelezen. Een echtpaar uit Zaandam stuurde dit gedicht: „Veel moed en kracht ls zeker nodig Bij het vervullen van uw zware plicht Maar weet het thuisfront leeft met u mede Misschien dat die ge dachte uw taak verlicht"/ Uit Olst kwam het volgende gedichtje: „Tussen" t geschut leven, ver van hier dat doe je niet zomaar voor je plezier l daarom probeer ik Je op te fleuren met een paar vrolijke kleuren van zomaar een meisje uit Olst een klein, vredig gehucht onder een he mel zonder oorlogsgerucht" Er zijn ook heel diepzinnige gedichten bij zoals deze wens: Het eerste woord zal vrede zijn waar jij ook binnen gaat Sjalom voor Jou. sjalom voor mij Maak van dit woord een daad" Hansje van Helden is blij niet één negatieve reactie te heb ben gekregen. „Ik wist niet dat er zoveel positieve men sen in Nederland zijn en voor al ook bij de Jongeren Daar ben ik echt een beetje stil van geworden. Ik heb nog nooit van mijn leven zo'n drukke Pasen gehad, maar ook nog nooit zo'n goede Pasen Ook deze week zijn er nog reacties binnen gekomen Die waren nog niet te laat Het is zelfs zo dat elke paasgroet die voor aanstaande maandag ochtend bij Hansje van Hel den. Nassaulaan 8 ln Baarn. wordt afgeleverd nog in een van de enveloppen wordt ge stopt. Die blijven namelijk tot het laatste moment open. Over de corruptie in Indonesië zei prof. Widjojo. dat niemand zal ont kennen dat deze bestaat, maar dat de regering er alles aan doet deze te bestrijden. Schending van de men senrechten is binnen het kader van de IGGI-conferentie niet expliciet aan de orde geweest Minister De Koning noemde deze wel ln zijn ope ningswoord. en betoonde zich giste ren wederom optimistisch over een verbetering van de situatie. AOVERTENTIE JONK 0U88ELE \J GRAAN INE VER die moet u proeven, die isoewekllq

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3