P25-RHS29 van de wereld heel wat negers mee. Dat weten we van „De Hollandsche Illustratie, wekelijksche geïl lustreerde Courant" waarin deze hulptroe pen omschreven worden als „woeste afri- •kaansche honden". Zij hebben Frankrijk niet kunnen redden. Op 4 augustus aan staande is het een eeuw geleden, dat Elzas- Lotharingen tot een deel van het Duitse Reich werd verklaard. In september 1897. doen zich in Parijs, bij het Gare d'Orleans ontroerende tonelen voor. Uit Nieuw Cale- donië, het Franse deportatieoord in de Gro te Oceaan, komen 277 mannen, 88 vrouwen en 125 kinderen aan. Zij worden door de Britse bladen „communisten" genoemd. Als pikant detail wordt vermeld, dat tijdens de lange reis aan boord van de zeilschepen „Le Var" en „La Picardie" van Nieuw-Cale- donlë naar Frankrijk vijf voormalige ban nelingen overleden zijn. Daar staat tegen over, dat er aan boord vier kinderen werden geboren. De communisten communards, zeggen ze nu hadden meegedaan aan de Commune (gemeenteraad) van Parijs, waarmee de ar beidersopstand wordt aangeduid, die volg de op de ellende van de Frans-Duitse oor log, toen de rijken zich verrijkten. Bijna veertigduizend opstandelingen werden ge arresteerd, de meesten werden tot deporta tie veroordeeld. Drie-en-een-half duizend communards moesten naar Nieuw-Caledo- nië. Veel afstammelingen leven daar nog. In 1879 was Frankrijk voldoende hersteld om de communards amnestie te durven verlenen. BIJ aankomst bij de Gare d'Or leans roepen de oud-bannelingen om de een of andere duistere reden „Vive la France." „LUnivers Illustré" gooit er een opvoed kundig commentaartje tegenaan. Er wordt met genoegen kennis van genomen, dat de communards zich van politieke demonstra ties hebben onthouden. „Wij zijn zeer ver heugd over hun houding, die ons toelaat de amnestie uitsluitend van de humanitaire kant te bezien." En: „Wij hopen dat deze ongelukkigen zich nu geheel aan de arbeid zullen wijden en de oren zullen sluiten voor de influisteringen van de verderfelijke per- In 1879 verschenen een boek van Alphonse Daudet „Les Rois en exil", dat op het leven van de Prins van Oranje geïnspireerd schijnt geweest te zijn. Alles bij elkaar was de prins een figuur die zich uitstekend leent voor een televisieserie van de NCRV vol gens het recept, dat de Britten met zoveel succes hanteren. Een man met een punt baardje, karakterloze wangen en wat vage maar waren zijn vrouwen uitermate hoog hartig en nukkig. De blanke verslaggevers van die dagen leggen veel nadruk op de dikbuikigheid van de koning en zijn krij gers en inderdaad vraagt men zich af hoe zij, ondanks hun zware lijven, zo goed heb ben kunnen vechten. Ze moeten iets bijzon ders gehad hebben, want ook nu nog wor den de Zoeloes verondersteld de beste wer kers te zijn. Inmiddels leefden ze in Europa met de naweëen van de Frans-Duitse oorlog van 1807/71. Daarin vochten, aan Franse zijde, De vereenzaamde, onbegrepen Prins van Oranje stierf kort na de geboor te van de ARP en werd gebalsemd uit Parijs gehaald. Aankomst te Delft. sonages, die in onze meningsverschillen slechts een middel zien om zelf rijk en vet te worden." de lucht in vliegen waarin zich slechts de bagage van de tsaar bevond. De bagage- trein was de personentrein gepasseerd. ogen. Moeilijkheden met zijn ouders, tussen wie het niet daverend boterde en voor de zoon de bekende problemen, die daarmee samenhangen. Zijn studie in Leiden was geen succes. Het koningsschap heeft hem blijkbaar weinig aangetrokken iets waarvoor iedereen be grip behoort op brengen. Communicatie stoornissen, zoals dat tegenwoordig heet. ruzies dus. Eenzaamheid, somberheid en tenslotte het vertrek naar de Lichtstad. Veel frivool gedoe daar (hij hield er tevens een renstal op na), dansen, feesten. In het eigen land moeilijkheden tussen de koning en de ministers, die meer begrip hebben voor de prins dan het staatshoofd Op 11 juni 1879 tenslotte overlijdt de prins, ondanks de goede zorgen van prinses Ma- thilde, de dochter van Jerome Bonaparte Men spreekt van „geheimzinnige omstan digheden": anderen hebben het gewoon over een longontsteking. Het lijk wordt gebalsemd en per trein overgebracht naar Nederland, waar het op 27 Juni in de Nieuwe Kerk te Delft wordt bijgezet, na een preek van dominee Van Koetsveld. „Een tragische figuur", zeggen de geschied schrijvers, maar hij was de enige niet. Ziek ten. die wij slechts kennen omdat we er prikken tegen krijgen, waren niet onge woon. Scholieren kregen aframmeling na aframmeling en werden zo voorbereid op een leven van veel ellende, honger, hard werken. Sociale omstandigheden, die wij ons alleen kunnen voorstellen als we onrus tig dromen. De wereld waarin de ARP geboren werd. had weinig gemeen met die van vandaag, maar daarom hoeft zo'n partij nog niet weg Bannelingen, die aan de Commune van Parijs hebben meegedaan, worden in 1879 vrijgelaten en bij het Gare d'Orleans vrolijk begroet. Over ongelukkigen gesproken: de winter van 1879 is koud. In Parijs wordt door de krant Le Figaro een inzameling gehouden om de armen toch enige warmte te geven. Men krijgt honderdduizenden francs bijeen en daarmee worden „chauffolrs" bekostigd. Dat zijn enorme zalen met enkele kachels er in waar zes, zeven honderd mensen tegelijk de kou kunnen ontvluchten. Mannen, vrou wen en kinderen worden keurig gescheiden gehouden. Een en ander kon de tsaristische pret niet drukken. In „La Tribune de Genève" treffen we dit bericht aan: „De keizerin van Rus land zal de winter in Cannes doorbrengen. De opperkamerheer en lijfarts van de vor stin zijn reeds aangekomen en hebben in Cannes vijf villa's gehuurd voor de tsarina en de zestig personen van haar gevolg." Op Cuba is het ook niet alles. Spanje stuurt verse troepen om de mensen er onder te houden, die hoewel Spanje de slavernij offi cieel heeft afgeschaft, ontevreden blijven. Pas over zeven jaar zal het honderd Jaar geleden zijn, dat de slaven Inderdaad wer den vrijgelaten. Nog meer berichten uit Amerika. In Brazilië mislukt door de koude de koffie-oogst. Een lichtpuntje in de bla den van 1879 is slechts de advertentie, dat een uitstekend smeermiddeltje tegen de kanker is uitgevonden. In Rusland is het nog kouder. Vele gravures vertellen van de arrestaties en deportaties richting Siberië. Een Engelse verslaggever ziet in 1879 een drom van 84 aanstaande bannelingen door de straten van St. Peters- burg sjokken een stad. tussen haakjes, die eerder in het jaar door watersnood werd getroffen. De gevaarlijkste revolutionairen hebben kettingen aan hun onderbenen. De Parijse en Londense pers schrijft deson danks op een misprijzend toontje over en kele aanslagen op de tsaar. Tussen Livadia en Moskou heeft men geprobeerd de trein, waarin de vorst reisde, op te blazen. De opstandelingen misdadigers, geen ver zetsstrijders volgens de commentatoren hier in het westen van Europa hadden een huis langs de spoorlijn gehuurd en van daar uit een draad gelegd naar bommen onder de rails. Het leidde tot niets, want de revolutionairen lieten per ongeluk een trein Een groot lichtpunt had natuurlijk ook kunnen zijn de oprichting van de ARP. maar toen zoals nu meldden de bladen bij voorkeur de droevige feiten. Nederland komt dan ook slechts in het wereldnieuws door het overlijden, 38 jaar oud, van kroon prins Willem, in Parijs, waar hij zich moppe rend in de Rue Aubert, bij de Opéra, had teruggetrokken, nadat koning Willem III geen toestemming wilde geven voor een huwelijk met dat meisje (Mattie) van Van Limburg Stinim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29