"i&lsSr •d De trotse koning Ketschevayo met zijn nukkige vrouwen, geportretteerd in gevangenschap. ?Sf§S Van Buthelezi wordt gezegd, dat hij afstamt van koning Ketschevayo. In mei aanstaan de zullen de veldslagen van een eeuw gele den worden herdacht: het gevecht bij Help- makaar en bij Utrecht en de uiteindelijke overwinning van de Britten. Op 28 augustus zal het honderd jaar geleden zijn, dat ko ning Ketschavayo en zijn vier vrouwen door de Britten gevangen werden genomen. Zij werden opgesloten in een kasteelachtige boerderij in Kaapstad. Volgens de geïllustreerde tijdschriften van 1879 gedroeg de koning zich zeer beschaafd. Na de moord op de Britse ambassadeur in Kaboel t Britse hulptroepen, meest Indiërs, Afghanistan bin Stamhoofd Oham, broer van koning Ketschevayo, onderhandelt te Utrecht (Zuid-Afrika) met kolonel Rudolph over overgave. r^A-MMbZÖ De ARP en de i het honderd jaar geleden zijn, dat de Brit ten op grote schaal Afghanistan binnen trokken en Emir Mohamed Yakub Khan tot overgave dwongen. Er is nog ander wereldnieuws, dat lijkt op de berichten van vandaag. Er is een actie gaande tegen het doden van zeehondjes. Gravures tonen de gruwelijke taferelen. Net als nu, alleen hebben de zeehondjes andere kopjes, maar dat kan de schuld zijn van de tekenaar. „LTJnivers illustré" beschrijft wat een lieve, vreedzame beestjes het zijn. Het blad voorspelt de volledige uitroeiing binnen niet al te lange tijd. Hun huiden immers zijn te gebruiken voor bontjassen, tentzeilen en waterleidingen, terwijl hun vet vergelijkbaar is met walvistraan en dus een grote handelswaarde heeft. Ik wens de jubilerende ARP toe, dat het haar zal ver gaan als de zeehondjes en er dus niets zal komen van de aangekondigde uitroeiing. Terug naar de revolutie van 1879. De meeste aandacht krijgt in de Franse en Britse bla den de opstand van de Zoeloes. Twintigdui zend Zoeloes onder de bezielende leiding van koning Ketschevayo overvallen op het plateau van Isandhlwana een Brits expedi tie-leger, compleet met ossewagens. Zelden of nooit heeft een primitief bewapend volk zo'n klap uitgedeeld aan wat toen een mo derne strijdmacht werd genoemd. Met spe ren en messen bezorgen de Zoeloes de Brit ten een nederlaag. Duizend Britten en vijf duizend zwarten blijven op het slachtveld achter. De gebeurtenis verhaastte de val van de regering van Disraeli. De Zoeloes vormen een trots en onafhanke lijk volk. Zij vinden zich knapper en beter dan de andere zwarte stammen in de buurt en houden van het gevecht. In de zestiende eeuw zijn ze uit Oost-Afrika naar beneden komen zakken en ontwikkelden een nieuwe tactiek. Zij stormen, zwaaiend met him assegaaien, in gesloten gelederen op de vij and af. Het kan niet schelen hoeveel slacht offers er vallen, als de overwinning maar wordt behaald. De Zoeloes van 1979 weten weinig af van hun geschiedenis en bijna niets van hun overwinning bij Isandhlwana. Hun blanke meesters hebben het onderwerp op de scho len vermeden. Het vorig Jaar toen er een film over de veldslag werd gemaakt, moest aan de duizenden Zoeloe-figuranten eerst worden uitgelegd waarover het eigenlijk ging. Chief Gatsha Buthelezi, eerste minis ter van het thuisland Kwazoeloe, is druk bezig daar verandering in te brengen. Begon de aardbol te trillen toen in 1879 de anti-revolutionaire partij geboren werd? Na vele uren bladeren en speuren in vooral Britse, Franse en Zwitserse tijdschriften uit dat jaar, moet ik tot de teleurstellende, bijna kwetsende, conclusie komen, dat dit niet het geval was. Er staat geen woord over, geen letter. Veel artikelen en gravures over revoluties; dat wel. Niets over wat je tegen de opstandigheid zou kunnen doen, behalve dan het verbannen van de raddraaiers. De ouderen van toen herinnerden zich nog de opstand van de Belgen. Er werd dan ook in 1879 door Nederlanders, zelfs door katho lieke Nederlanders, enigszins smalend over Belgen gesproken. Heel anders dan nu dus. Zo lezen wij in de Katholieke Illustratie („Zondagslectuur voor het katholieke Ne- derlandsche volk" - met altijd een afbeel ding van de St. Pieter op de voorpagina) een verhandeling over „een curieus volksver maak in de Vlaamse gewesten", te weten de wedren met varkens. de dienstboden ook niet trachten zich te emanciperen". Prettig wordt deze ontwikkeling niet overal gevonden. De Katholieke Illustratie citeert een „bedaagde matrone": „O, heerlijke oude tijden toen eene dienstbode nog als meubelstuk des huizes beschouwd werd en nader tot de familie scheen te behooren dan menige verre bloedverwant. Eerlijk, ge trouw en gehoorzaam, bracht zij dikwijls het geheele leven in éénen dienst door en wanneer zij trouwde, dan was het toch gewoonlijk met den huisknecht of den knecht van den bakker of den slager, zoodat hare gevoelens nooit den drempel over schreden en altijd binnen de perken der dienstbaarheid bleven." In Amerika gaat het goed zo krijgen we al bladerend de indruk want daar staan de laatste indianen op het punt uitgemoord te worden. Uit Afrika, Afghanistan en Rus land evenwel komen verontrustende berich ten. Sommige woelige plekken van toen. zijn de woelige plekken van nu. En men had het toen ook op Britse ambassadeurs ge munt. In Kabul is de Britse ambassadeur. Sir Pierre Cavagnari K.C.B., CSI, die net in Afghanistan was aangekomen, vermoord samen met een aantal andere Britten. De eerste berichten zijn schaars, maar het pro bleem is blijkbaar dat de plaatselijke bevol king niets wil weten van Britse overheer sing. In het Lagerhuis wordt om wraak geroepen en daarvoor zal gezorgd worden, maar in The Illustrated London News lezen we toch ook andere verhalen. Heeft het wel zin Af ghanistan te bezetten." Dat zal 30.000 man vasthouden en drie en een half miljoen pond per Jaar gaan kosten. Dergelijke mate rialistische overwegingen geven niet de doorslag, want in oktober aanstaande zal Nu hoeft dat niet aan de anti-revolutionaire partij gelegen te hebben. Er werd in 1879 veel geboren, dat het aanschijn van de aarde veranderen zou. zonder dat het de mensen opviel. Albert Einstein bij voor beeld. die een einde maakte aan de Tweede Wereldoorlog en misschien aan alle grote oorlogen. En Lord Beaverbrook, toen nog geen Lord, de latere krantekoning. We mo gen ook de geboorten van Josef Stalin en Leo Trotsky niet vergeten, hoewel dat mak kelijk zou kunnen want als babletjes wer den zij ingeschreven als respectievelijk Dzjoegasjwili en Bronstein. Afrika, de ontdekking van de saccharine, het begin van de verkoop van bevroren Australisch vlees in Europa, de presentatie van het beeldwerk „Johannes de Doper" door A. Rodin, de eerste uitvoering van het vioolconcert in D (op. 77) van Brahms en de Zesde 8ymphonie van Bruckner. Wie vandaag aan buitenlanders vertelt een genoegen dat door de totstandkoming van het CDA verloren zal gaan dat je in Nederland een partij hebt, die zich „anti revolutionair" noemt, krijgt zijn toehoor ders aan het gieren van de lol, vooral als hij erbij vertelt dat het om de geest van de Franse revolutie gaat eigenlijk. In 1879 zal dat gelach ontbroken hebben, want de klok sloeg voortdurend revolutie. Er werd in het algemeen veel geboren in die tijd. In Engeland was een man. die graag vertelde, dat hij twee maal 24 kinderen had gehad. Als hij dit zei was het de bedoeling, dat zijn gesprekspartner vroeg: „Bent u dan twee keer getrouwd geweest?" Niet dat dit alles zou verklaren, maar het leek de enige mogelijkheid. De mop was, dat het vieren twintigste kind van de man in de wieg overleed. Toen had hij er dus weer 23. De man deed vervolgens zijn best voor vervan ging te zorgen, hetgeen na enige tijd lukte. Hij had er dus voor de tweede maal 24. Om dat verhaal is veel gelachen indertijd, be halve waarschijnlijk door de echtegenote van de opschepper. Onder de rubriek „Geboorten van 1879" mogen we ook rangschikken het uitroepen van de Republiek Transvaal, de oprichting van de „Afrikaander Bond" voor de be scherming van de Nederlandse taal in Zuid- De „vrouwen der gemeenten" werden als jockey's op een varken gezet en moesten tweemaal een met touwen afgezet par cours afleggen zonder het beest los te laten. Zij moesten zich vasthouden aan de krul staarten. die met zeep of vet waren inge smeerd. Commentaar van de Katholieke Il lustratie: „Men lacht zich inderdaad krom met de aardige kuren en fratsen welke zich opdoen" Echter: „Deze vermaken zouden wel wat verfijnd en beschaafd kunnen wor den." De dames deden toch vrolijk aan de wedren mee, want zij mochten het varken houden, wanneer zij het niet hadden laten ontsnappen. Een mooie prijs, want „een varken in de kuip is welvaart voor een ganschen winter in een huishouden." Een teken van revolutie, ook door de Ka tholieke Illustratie opgemerkt is de hou ding van de dienstboden. Het blad drukt een gravure af van een dienstbode, die aan de wijn zit te lurken, maar betrapt wordt door mevrouw „een bejaard hoofd met valsche krullen". Het is geen wonder, dat de dienstboden de verkeerde weg opgaan, schrijft het blad. Immers „het oproer zit tegenwoordig in de lucht, en als de werklie den hunne werkstakingen en bonden en vrijzinnige ideeën hebben, waarom zouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 28