John Me Feaver, tennisprof: kent mij nou' lolley balster s krachtproef oor dood Hockeyploeg op schot: 12-0 Hartog Wil mensen in de sport - ^alificatie voor EK centraal ondanks Lentebeker Halve finales om KNVB-beker Vier winnaars in toernooi Lone Pine Ruime v winst Beveren Concessies van China aan Taiwan (AG 6 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET P21-RHS25 Straffen Fred Buddenberg ^-dfTERDAM De meeste topsporters kunnen zich veelal )S i ugen in een enorme populariteit van jeugdige sportlief- »rs, die in hun idool het grote voorbeeld zien. Veel gel vrouwen, grote wagens en verre reizen zijn statussym- ~"i, die zonder omhaal worden gekoppeld aan het leven van iedere topsporter. Aan de nadelige consequenties van "Tedrijven van topsport wordt nauwelijks gedacht en ook I laak harde bestaan van de sportman, die duidelijk onder 77|>pniveau acteert, wordt moeiteloos gerangschikt onder loopje „geluksvogel". het professionele tenniscircus, "»aFe week voor een gedeelte te a»in Rotterdam, wordt door ie- ^tennissend wezen ervaren als s, an van een paar balletjes en si -dienen van een heleboel dol- et is voor Nederlanders inder- no|ioeilijk te begrijpen dat Tom gf met zijn dubbele fouten op apfcodem miljonair geworden is. Ijk, de bedragen zijn soms hoog, maar dit geldt alleen grote toppers. En ook die John Feaver. die nummer 193 op de wereldranglijkst is, is zo'n speler. De Engelsman, die in Rotterdan al in de eerste ronde struikelde over de Mexi caan Raul Ramirez, is jaarlijks onge veer 20.000 dollar kwijt aan onkosten. De helft gaat op aan reizen en de andere helft betaalt hij aan de tien tallen hotels, die hij jaarlijks bezoekt. De Inkomsten, die hier tegenover staan, bestaan voor het grootste ge deelte uit premies voor de verliezer uit eerste ronden van de minder aan- org® het niet altijd even gemakke-' sprekende toernooien. De 27-jarige nm| de meeste mensen klakkeloos Jen. De doodsbedreiging van f ffeorg is wellicht een incident, ntflfcet geeft wel aan onder welke OOngen de echte toptennissers iesfven. Het spanningsvolle, haas- isi® ongeregelde tennisleven ont- het sociale leven. De grote ■dragen maken uiteraard wel f| ed. maar feit blijft dat de mees- iissers na hun loopbaan erg hun draai kunnen vinden in lal verschillende maatschap- bestel. illen in Inkomsten zijn on- ;ld nergens zo groot als in de ionele tenniswereld. De Ame- Jimmy Connórs sloeg in de maanden van dit jaar zo'n 300.000 dollar (600.000 gul- „jijeen. De inkomsten uit con- ,1(4, demonstratie-partijen en re- sd^ijn hier niet bijgerekend. De v^r twee op de wereldranglijst, Tjeed Björn Borg, incasseerde te| dollar minder en Tom Okker de, voornamelijk door over- gen in het dubbelspel met de Fibak, in januari, febru- ee<| maart het lieve bedrag van julden. Tel uit je winst. r9 lanciële tenniscircuit is in te j* n vier categorieën. De eerste bestaat uit de zeven acht AM waarvan de bankrekening 0p|s razendsnel stijgt. De tweede rie, waarin Tom Okker zit, be- iit een grote groep tennissers, r hun ruime financien niets te jhebben. De derde en grootste left zich weinig zorgen te ma- ir het beleg van hun boterham, je laatste categorie herbergt de die zich evenveel luxe kun- iorloven als de gemiddelde Ivéger in Noord-Afrika. Feaver mist gewoon het talent en het beetje geluk om resultaten te behalen in grote toernooien en daardoor een financiële slag te slaan. Terwijl we in de Rotterdamse Ahoy- hal getuige zijn van de partij tussen de Amerikaan Vitas Gerulaitis en Pe ter Feigl uit Oostenrijk, merkt Fea ver op dat het onderling kwaliteits verschil van de meeste tennisspelers niet evenredig is aan het enorme ver schil aan inkomsten. „Die Peter Feigl kon zes jaar geleden nog geen behoor lijke bal raken. Vorig jaar wint hij een paar toernooien en verdient dan opeens 70.000 dollar. (Hij spreidt wan hopig zijn armen in de lucht). Van zulke bedragen droom ik alleen maar. En Gerulaitis, tja, het is natuurlijk geen toeval dat die jongen steeds erg ver komt. Maar echt, het verschil is niet zo groot. Alleen bezit hij drie Rolls Royces en kan ik net een oude Ford in Engeland betalen". John Feaver is teleurgesteld over de mogelijkheden, die zijn vaderland biedt voor toptennissers. Het toer nooi in Wimbledon, overigens de woonplaats van Feaver, mag dan het belangrijkste evenement in de hele wereld zijn, het is vooral bedoeld om het imago van de dandy-achtige En gelsman hoog te houden in een land, dat zich verder nauwlijks voor de tennissport interesseert John Fea ver: „In Engeland is het vies, wanneer je verdient aan de sport. Vorig jaar zaten we in de finale van de Davis- Cup, maar niemand kon zich daar werkelijk druk om maken. In ons land, waar het driekwart van het jaar regent, zijn er slechts acht overdekte sporthallen. Hier in Rotterdam alleen al, heb ik er meer gezien. Nog een voorbeeldje: ik was in Engeland lid van een tennisclub, waaraan ik per JOHN FEAVER: „Tennissen is het enige wat ik kan' jaar 28 gulden contributie moest be talen. Ik was dit een keer vergeten en prompt kreeg ik te horen dat ze mij niet meer als lid konden gebruiken. Nou ja, wat moet je dan". John Feaver begon pas op zijn zeven tiende jaar met tennis. Daarvoor deed hij aan cricket, omdat dat op de Engelse scholen verplicht was. In de zes jaar dat hij nu meedraait in het profcircuit, is zijn succes beperkt ge bleven tot overwinningen in kleine toernooien in Frankrijk en Zuid-Afri- ka. Het is nooit een vetpot geweest (hij schat zijn inkomsten op een 25.000 dollar per jaar minus de onkos ten), ook omdat hij geen dollar kon verdienen aan reclame. („Wie kent mij nou? Er is een bedrijf bij me geweest, dat anderhalf miljoen in de schuld stond. Daar moest alleen maar geld bij".) Waarom dan toch doorgaan? John Feaver heeft daar een simpele verkla ring voor. „Tennissen is het enige wat ik kan. Al de mensen die hier zitten (hij maakt een weids gebaar door een matig gevulde Ahoy-hal) zijn ergens goed in en doen dat het liefst. Het tennissen is voor mij een must, zoals het voor alle andere spelers ook is. De professionals komen uit alle hoeken van de wereld en hebben maar één overeenkomst: het tennis. Vorig jaar heb ik 37 toernooien gespeeld. Veel te veel. Op het laatst was het net of ik naar mijn werk ging. Ik heb toen tegen mezelf gezegd: John, volgend jaar minder toernooien. In de laatste drie maanden heb ik er alweer vijf tien gespeeld. Hoe dat komt, ik weet het niet. Ik kan gewoon niet anders". John Feaver heeft geen enkel idee hoe zijn toekomst eruit ziet, al is hij zich er wel van bewust dat er eens een einde komt aan zijn tennisleven. Een einde aan het vele reizen en een einde aan het leven in Hilton-hotels („Ik voel me daar als een kat in een vreemd pakhuis. De andere gasten denken dat ik veel ge>}d heb, maar wanneer ik de prijs zie van de jus d'örange schrik ik me dood."). Een nieuw leven zal beginnen met een gezin en kennissen, die aan iets an ders denken dan tennis. Want die heeft John Feaver nu niet. De enige kennis van Feaver, die in de laatste zes jaar niet 2'/a week achtereen op één dezelfde plaats Is geweest, is zijn hond in Wimbledon. „En ook die kent me niet. Iedere keer wanneer ik thuis kom. bijt hij in mijn been". oi =i rERDAM De Nederlandse damesploeg begint het volleybaltoernooi om de Lentebeker ':ara, net als de voorgaande zes jaren, in de favorietenrol. Het verschil is echter dat het tal van coach Jaap Akkerhuis dit keer niet als bekerhoudster afreist. Na vijf succesvolle as Nederland in 1978 verliezend finalist op Majorca. Italië won met 3-0. AMSTERDAM In de halve finales van het toernooi om de KNVB ontmoeten Volendam en Ajax elkaar op 18 april in Volendam. Zes dagen later volgt in Amsterdam de return. Voor de tweede halve finale, die tussen FC Twente en PSV zijn de data nog niet definitief vastgesteld. In Enschede wordt op of omstreeks 18 april ge speeld, de tweede wedstrijd is ongeveer een week later in Eindhoven. I echter zal niet opnieuw de ijd van de Italiaanse dames 1 verliezen. De Italiaanse ploeg niet tot het elftal Westeuro- i de betekenis van niet-oost- inden, dat zondag in Ankara strijd begint. Tegelijkertijd '»an de andere kant van Euro- Eweden, het toernooi van de ,1 met veertien landen afge- ibreken van Italië in het da- fnooi staat niet op zich zelf. jt erop dat Italië zich voorlopig Jiternationale competitie heeft trokken. De ploeg namelijk fok afgezien van deelneming walificatieronde voor het Eu- lamploenschap, waar Roeme- gië en Engeland de tegenstan- Jiden zijn. erkiest. na de zwakke presta- ''het laatste wereldkampioen- 1 [Sovjet Unie, augustus 1978) ploeg twintigste werd, een i van opbouw zonder interna- :ontacten. j. aan coach Jaap Akkerhuis, mand in een toernooi zonder £n zekere winnaar is, ligt voor Akkerhuis meent van niet. litsland, dat in de Sovjet I achttiende een plaats onder pUgde. was toen al de sterkste ropese tegenstander. Ook in i zullen de Westduitse dames otste concurrent zijn." twaalf speelsters die voor Ne- In het toernooi om het we- ipioenschap speelden, zijn er e it present in Ankara. De op- 5 ite afwezige is Martje de Vries 12 dskampioene DVC. Zaterdag zij in de beslissingswedstrijd nationale titel tegen Corbulo „^uitblinkster. Zij heeft echter :te maanden last gehad van eblessure. Akkerhuis acht het daarom beter haar voor het toernooi in de Turkse hoofdstad rust te gun nen, opdat hij haar verder in het seizoen nog bij zijn selectie zal kun nen inlijven. Blessures zijn ook de voornaamste reden voor het bedan ken van ervaren internationals als Helène Kat (meer dan 100 interland wedstrijden) en Willemien ten Haaf (60). Cariene Hiemink van SFC heeft niet meer de ambitie voor Nederland te spelen. De vier plaatsvervangsters zijn geen nieuwelingen. Hennie Morsink (VCH) en Loeki Raterink (Orion) waren bei den niet beschikbaar voor het wereld kampioenschap en Jos Bakker (AMVJ) en Mirjam Mensink (Dyna mo) speelden korter of langer tijd ook voor de nationale ploeg. Met Mirjam Mensink is het contingent speelsters van de Apeldoornse vereniging op drie gebracht. Geen van de acht vere nigingen. die de speelsters voor de nationale selectie leverden, is zo sterk vertegenwoordigd. Naast het viertal dat wegens blessu res of om andere reden afwezig is, ontbreekt nog een speelster in de groep wier keuze voor de hand lig gend zou zijn geweest, namelijk spel- verdeelster Annelies Visser van Cor bulo. Zij immers werd uitgeroepen tot speelster van het jaar door een groep deskundigen. Akkerhuis be strijdt die keuze niet. „Het is een erg goede speelster, een uitstekende, soms zelfs briljante, spelverdeelster. Op grond van die kwaliteiten zou zij voor selectie in aanmerking komen. Ik heb echter ervaren in de tijd dat zijn nog voor Nederland speelde, zoals bij het toernooi om de Lentebe ker op Majorca dat anderen zich door haar aanwezigheid nauwelijks konden ontplooien. Als teamspcel- ster vind ik haar gedrag te overheer send. Zij beperkt een aantal andere ontwikkelingen, daarom heb ik haar niet gekozen." Jaap Akkerhuis, die als bondscoach wordt bijgestaan door Johan van der Haar, ziet het toernooi om de Lente beker vooral als voorbereiding op de andere grote internationale toernooi en in de loop van het seizoen. Cen traal staat de kwalificatie voor het Europese kampioenschap, van 18 tot 20 mei in eigen land. Met Israël. Oos tenrijk en Bulgarije moet Nederland strijden om twee beschikbare plaat sen voor het elndtoernooi, begin ok tober in Frankrijk. Akkerhuis: „Wij bereiden ons voor op het kwalificatie toernooi, daarnaast hebben wij ook nog het plan de lentebeker te hero veren". De indeling voor het toernooi om de Lentebeker is: Groep A: Turkije, Oos tenrijk, Engeland, Groep B: Neder land. Zwitserland, Spanje, Groep C: België. Frankrijk. Israël, Groep D: Zweden, West-Duitsland. Het programma in Groep B is: zon dag 8 april: Nederland-Spanje, maan dag 9 april: Nederland-Zwitserland, dinsdag 10 april: Zwitserlafld-Spanje. Op woensdag spelen de groepswin naars tegen de nummers twee, don derdag volgen de halve finales en zaterdag wordt het toernooi afge sloten. De Nederlandse selectie bestaat uit: José Conijn-Bremer en Loeki Rate rink (Orion), Jos Bakker (AMVJ), Ca roline Keulen (DVC), Eveline van der Laag (Corbulo). Mirjam Mensink, Stofke van Strien en Riet Wubs (Dy namo). Hennie Morsink en Fransje Murphy (VCH), Els Mulder-Kruims (SFC) en Monique Remmen (Energo). Uitslagen WCT-toernooi in Rotterdam Enkelspel tweede ronde Vitas Gerulaitis <V9>- Oeoff Masters (Ausi 8-7. 8-4. 6-2. Vljaj Amrltraj (Indi-Rolf Gehnng (Wdld) 7-6. «-3. John McEnroe <V8»-Oene Mayer (VS) 8-4. 8-1 Dubbelspel eerste ronde Anand en VIJaj Amn- traj <Indi- Fred McNalrFrew MacMHIan 1V8ZAH 8-7. 7-8. 6-3, Peter Flemmlng'John McEnroe (VSt- Paul van MtivSton SOrensen iNedHoo) 6-2. 6-4. Mltton'Ollnthardt (ZAf Zwii-KronkLetcher (Aus/ Oos) 6-2. 6-4 LONE PINE Vier grootmeesters zijn winnaar geworden van het inter nationale schaaktoernooi van Lone Pine (VS). Met ieder 6'/> punt moesten Hort (Tsj), Liberzon (Isrj, Gligoric (Joe) en Gheorghiu (Roe) de eerste plaats en het prijzen delen. Hans Ree heeft heel lang het idee gehad dat hij op gelijke hoogte had kunnen komen met de vier winnaars. In zijn partij tegen de Joegoslaaf Dra- gutin Sahovic verkreeg Ree aanzien lijk voordeel. Maar een kapitale blun der redde Sahovic. Dankbaar accep teerde de Joegoslaaf dit buitenkansje en kon hij afwikkelen naar remise. Viktor Kortsnoj, die favoriet was voor de eindzege remiseerde in de laatste ronde met de Amerikaan Kaplan. ZEIST Dc rode kaart die PSV-intemaUonal Plet Wildschut op de valreep van de wedstrijd Vitesse-PSV van scheidsrechter Bart Ram kreeg, heelt geleld tot een schorsing voor twee wedstrij den. De trap naar Gerdsen werd verder nog be straft met een schorsing voor een wedstrijd voor waardelijk en een boete van 250 gulden Vlaardlngen-doelman Eggers. die zich ..revan cheerde" na een actie van Etndhovenaar Posthu- ma werd voor drie wedstrijden uitgesloten. Post- numa kreeg een wedstrijd schorsing De „straflijst" als gevolg van de gele kaarten van het afgelopen weekeinde ziet er als volgt uit: Ajax S Tahamata. een wedstrijd geschorst en een boete van 200 gulden. PSV P. Wildschut twee wedstrijden een wed strijd voorwaardelijk ƒ250 Den Haag A Mansveld, boete 150. een voor waardelijke schorsing van een wedstrijd wordt In stand gehouden Vlaardtngen A. Eggers. drie wedstrijden een voorwaardelijk 75. F. Stans, een voorwaarde lijk 75 Amsterdam TH h. Swart. boete van ƒ100. Amersfoort J Snlppe, een wedstrijd 75. Eindhoven H Posihuma. een wedstrijd 100. Veendam; K Llkltkwatll, twee wedstrijden 100, H. Cornells, een wedstrijd voorwaardelijk ƒ100. BRUSSEL Met nog acht wedstrij den voor de boeg heeft Beveren in de Belgische competitie weer een voor sprong van vier punten op Ander- lecht genomen. Terwijl de Brusse laars tegen Waterschei genoegen moesten nemen met een doelpunt loos gelijkspel, walste Beveren over het Beerschot van George Knobel heen: 5-0. Club Brugge en Lokeren delen nu de derde plaats. Hun onder linge ontmoeting in Brugge eindigde afgetekend in Lokerense winst: 1-6. Dat was toch niet zo verrassend want Brugge zit in de vernieling en lijkt niet te beschikken over het personeel om het elftal nieuwe moed te geven. RWD Molenbeek-Wlnterslag 4-2, Beveren-Beer- schot 5-0. Club Brugge-Lokcren 1-6. Watcrschel- Anderlecht 0-0. La Louvlère-Club Luik 2-0. Ant- werp-Waregem 1-1. Kortrljk-Beringen 3-0. Stan dard Lulk-Lleree 2-2. Berchem Sport-Charlerol 1- Stand na 26 wedstrijden 1 Beveren 40 punten, 2. Anderlecht 38. 3 Club Brugge en Lokeren 32. 5. Standard Luik 31. 6 RWD Molenbeek 30. 7. Water- schel 28, 8. Antwerp 27, 9 Beerschot 25.10. Lierse en Charleroi 24. 12 Wlnterslag en Beringen 23.14. Waregem 22. 15 La Louvlère 19. 16. Club Luik 18. 17. Berchem en Kortrtjk 17. ENGELAND -Manchester United heeft zich ge plaatst voor de Cup Final die op 12 mei op Wembley wordt gespeeld. Te genstander in deze beroemdste be kerstrijd, zal het Londense Arsenal zijn. Manchester United bereikte de finale door in de replay met 1-0 van Liverpool te winnen. Het enige doel punt werd gemaakt door Jimmy Greenhoff die een dag voor de wed strijd nog als geblesseerd afgeschre ven was. Voor de Engelse league werden de volgende wed strijden gespeeld Nottingham Forest-Aston Villa 4-0. West Bromwlch Alblon-Manchester City 4-0, Chelsea-Derby County 1-1. SCHOTLAND Eeredlvlsle Hearts-Dundee 2-0, Hlbemlan-St Mir- ren 0-2. Morton-Aberdeen 0-1. Motherwell-Celtlc 3- 4. BUNDESLIGA FC Kaiserslautern staat nog maar twee punten voor op VfB Stuttgart na een nederlaag (3-0) in een inhaal- duel tegen Hamburger SV. De Ham burgers nestelden zich daardoor, met één wedstrijd minder gespeeld en drie punten minder op een derde plaats. VfB Stuttgart staat tussen belde clubs in na bij Eintracht Frank furt met 2-1 te hebben gewonnen. Er waren maar liefst drie rode kaar ten op deze 25ste speeldag. Voor Zewe (Fortuna Dusseldorf wegens een te zware overtreding), voor Neues (Kaiserslautern wegens belediging van de arbiter) en voor Hölzenbein (Eintracht Frankfurt ook wegens belediging van de scheidsrechter). MSV Duisburg-1 FC Köln 2-1, Eintracht Frank- furt-VfB Stuttgart 1-2. Armlnla Blelefeld-VfL Bo- chum 1-2. Bayem München-Werder Bremen 4-0, Fortuna Dusseld^rf-1 FC NOrnberg 3-3, Hambur ger SV-1 FC Kaiserslautern 3-0, Borussla Dort- mund-SV Darmstadt '98 0-0. FC Schalke '04-Her- tha BSC Berlin 1-1. 8tand 1 1 FC Kaiserslautern 25-36. 2. VfB Stutt gart 25-34, 3 Hamburger SV 24-33. 4. Eintracht Frankfurt 25-31. 5 Bayern MQnchen 24-27. 6. VIL Bochum 25-27. 7 1 FC Köln 24-25. MONTEVIDEO De Volksrepubliek China is bereid om Taiwan binnen de Olympische beweging te respecteren, als Taiwan bereid is dat te doen on der de naam Nationaal Olympisch Comité van Taiwan en tevens bereid is om geen gebruik te maken van de vlag of het volkslied van Taiwan. Dat ziet er uit als een grote concessie van China, maar niemand gelooft dat Tai wan zal voldoen aan de Chinese wensen. Beide landen zullen het IOC congres in Montevideo vandaag toespreken. Niet dat van die redevoeringen veel verwacht wordt, maar mogelijk valt er dan tijdwinst te boeken. Misschien zijn nieuwe voorstellen rijp voor nieuw beraad. Dat uitstel zou dan gebruikt kunnen worden om beide landen op sportgebied wat nader tot elkaar te brengen. Het definitieve be sluit zou dan pas volgend jaar vallen. Andere IOC leden blijken er, zo me nen goed geïnformeerde bronnen in Montevideo, de voorkeur aan te ge ven de knoop maar meteen door te hakken. China en Taiwan worden bei de onvoorwaardelijk door het IOC als lid geaccepteerd. Hoe ze zich dan ten opzichte van elkaar moeten gedragen is dan hun eigen zaak geworden. Het IOC heeft in ieder geval zo schone handen gehouden. Mijn vraag luidde, ietwat gefor ceerd, dat geef ik toe: „Heb je dit jaar wel eens de dood ln de ogen gekeken?" Motorracer Wil Hartog antwoorde rustig en zeker, een zin die hij van tevoren bedacht, waar schijnlijk vanwege het feit dat hij die vraag al zo vaak voor de voe ten geworpen had gekregen. Snelheidssporters moet Je in feite niet aan hun kop zeuren of ze nu bang zijn voor de dood of niet, om maar meteen het meest absolute binnen hun sport te noemen. Snel heidssporters zijn natüürlijk bang voor de dood, net zo als ieder ander mens, maar op één of ande re manier weten ze hun woordkeu ze zo te sturen dat de buitenstaan der denkt met staalblauwe Indivi duen te maken te hebben; gevoel loze wezens dus die het opendraai en van een gaskraan of het intrap pen van een pedaal als eerste le vensfunctie beschouwen en verder niets. Hartog zei me eens: „Als ik in mijn auto over zo'n polderwesge^e rij met 80 kilometer per uur loop ik evenveel en misschien nog wel meer risico als met de motor bij 240 kilometer. Dat klinkt voor Jou misschien gek maar het is wel zo." Ik geloof zoiets graag, maar be houd wel mijn twijfels. Ingegeven door het feit dat ik onbekend ben met iedere vorm van mechanica en het rijden op of in voertuigen niet gaarne zelf doe. heb ik me in feite nooit geïnteresseerd voor mensen die hard op een motor wensen te rijden. Dat idee leefde tot voor driekwart Jaar. Ik volgde toen de races van Sllverstone in Engeland en kwam gedurende twee dagen veel en zeer intens met Wil Hartog in contact. Het enige dat ik van hem wist was, dat hij door de honderdduizenden in het leer bewonderd werd en als „de witte reus" werd aangespro ken en tevens dat de afdeling cli ché van de Nederlandse Journalis tiek de term „grasdroger van Am- merzode" had bedacht. Ik herin nerde me tevens de historische overwinning tijdens de TT van Assen en ik meende me ook nog iets voor de geest te kunnen halen dat voor Hartog die race niet on der maximale omstandigheden had plaatsgevonden. Een heftige stoelgang maakte van de coureur in de uren voor die bewuste race een weinig geïnspireerd top sporter. Hartog bleek een uiterst aardige man te zijn met zich op vele din gen die rond hem gebeuren. Lang, slank zelfs met een scherp hoofd waarop een hoofdtooi ligt die klas siek genoemd mag worden. Een rij kabbelende golfjes, keurig in de plooi, prachtig symmetrisch aan gelegd. Hartog praat in een fraai soort Ne derlands. een soort Noordhollands lijkt het me toe, met meervoudsvor men waar anderen duidelijk een en kelvoud zouden aanvoeren. Het mist echter niet de betekenis van datgene wat hij zeggen wil. Hij lijkt me erg teruggetrokken te leven, zeker in de dagen voor een race. Dan rommelt hij wat rond, blijft constant ln de buurt van zijn „fiets", ofte wel het voertuig dat wij, stervelingen, met motor aanduiden. Dat doet hij in zijn normale dage lijkse plunje: overhemd, grijze snel- gesneden broek, kleine laarsjes en een windjack. Met haviksogen be kijkt hij de bewegingen van zijn monteurs, soms praat hij kort met ze, vaak staart hij alleen maar in de richting van zijn motor. Als hij zich even losmaakt van de „fiets" dan zit hij in de immer aan wezige sponsor-caravan, waar gedu rende vierentwintig uur per dag de koffie lijkt klaar te staan en waar vriend en vijand kunnen binnentre den om iets zinnigs of ook onzinnigs te zeggen. Hartog bestaat in dat wereldje van motorgekken. Hij leeft op een soort wolk, maakt alle zenuwslopende za ken voorafgaande aan de race mee. maar toont een uiterlijke rust die voor een buitenstaander knap te noemen is. „Cool", noemen de Ame rikanen zoiets en Hartog erkent dat hij inderdaad rustig is. „Van binnen wel gespannen, maar toch trach tend die zenuwen ln bedwang te houden", zei hij daar ln Silverstone, waaraan hij toen toevoegde „dat zenuwen van de rijder kunnen over slaan op de direct betrokkenen en zoiets helemaal niet kan binnen de motorsport". Hartog is één der topcoureurs van de wereld, iets dat hem niet geheel gegund wordt door de supporters van andere, hem beconcurrerende. Nederlandse motorduivels. Hartog heeft hulp van een serie fabriek-s- motoren en dat schijnt in deze sport enorm te helpen. Hartog: „Natuurlijk, kijk maar om Je heen". En als je dan om je heen kijkt zie je drie monteurs die de hele dag met hu.i v .ngers ui de olie zitten te wroeten, die h*»u óren tegen de zijkant van de motor leggen, die lijken, boren, vegen, poetsen, draaien en voortdurend bezig zijn de motor in en uit elkaar te halen Hartog kijkt daarbij toe. loopt erbij en behoeft slechts zijn race-overall aan te trekken om op het reeds gestarte materiaal plaats te nemen door Mart Smeets en daarna zo hard mogelijk te ra cen. Althans zo lijkt het mij toe. Dat zo opnemend in de lawaaierige omgeving van al die motoren in Silverstone nam Hartog op een mooie dag in juni de moeite me wegwijs te maken in de mij totaal onbekende wereld. Ik vond dat toen een geste van jewelste van een top sportman en hij kwam mij zeer on verwacht over. Hartog legde uit van het hoe en wat, wie en waarom en als dat nodig was stelde hij me voor aan wie hij vond dat het nodig was. Een keurig gastheer dus, een man met gevoel voor proporties, zijn ei gen public relations ln ieder geval goed behartigend. Tijdens de race viel Hartog uit na een tijdje makkelijk op kop gereden te hebben. Het plensde en plensde en in de soppende regen stapte hij af. Zijn commentaar toen was dui delijk. Naast het feit dat er iets stuk was gegaan (wat precies was ik na vijf seconden alweer vergeten) had hij toch ook gedacht dat hardrijden in dit weer gekkenwerk was. „Ge vaarlijk" had hij het zelfs genoemd. Voor een snelheidsman is zoiets toch een opmerkelijk teken. Ik dacht Hartog een lichte bezeten heid van snelheidssport toe maar vond wel dat hij constant de kracht had te relativeren en precies wist waar nou die belangrijke grens lag die door een onzichtbare kracht ge trokken is. Afgelopen zondag schrok lk toen ik hoorde dat Wil Hartog zwaar geval len was tijdens de races op het circuit van Zandvoort. De eerste berichten waren chaotisch, zoals al tijd in de gemotoriseerde sporten als organisatoren net even niet we ten waarmee ze bezig zijn, maar later was duidelijk dat Hartog met een gebroken arm en een hersen schudding in een Haarlems zieken huis lag. Daar Interviewde mijn collega Ter- lingen hem. Daar werd weer eens duidelijk hoe rationeel Hartog zijn sport toch beleeft. Hoe duidelijk hij nagedacht heeft over alles, hoe hij zijn ongeval van zondag graag wilde reconstrueren en er zelfs de hulp van eventuele toeschouwers bij in riep. Hartog wil graag weten waar zijn „fiets" hem in de steek liet. Hij zoekt naar het hoe en waarom, om dat hij en zijn monteur daar nu niet achter kunnen komen. De mechani ca versloeg de mens. op een mo ment dat Hartog zich niet meer kon herinneren waar het gebeurde. En hoe het gebeurde. De dood moet toen, op die zondagmiddag in Zand voort niet erg ver weg geweest zijn. Vier dagen later weet Wil Hartog het toch al weer zeker. HIJ wil zo snel mogelijk terug op de „flets". Liefst over drie weken al in Oosten rijk. En ook dat zal zeer goed en rationeel benaderd zijn. door Onno Zeisman ROTTERDAM Het hockeyteam van de Verenigde Staten is zich aan het voorbereiden op de Pan-Ameri- kaanse spelen ln juli. Daar hoopt het zich een plaats te veroveren voor het Olympisch toernooi van Moskou. De bond kan het geld beter besteden aan werving en opleiding van Jongere spe- les: een verre van voluit spelend No- derands elftal versloeg de Amerika nen donderdagavond in een officiële Interland moeiteloos met 12-0. De oefentrip die de Amerikanen naar Engeland en Nederland maken be looft allengs een werkelijkheidszin te worden. Woensdag versloeg Jong Oranje hetzelfde team al met 7-0 en nu walsten de senioren er overheen. Dit nog wel terwijl de Amerikaanse defensie na die eerste nederlaag zwaar het accent legde op afweer tegen hoekslagen. Bij Jong Oranje had Norbert van den Berg immers 4 maal raak geschoten uit een corner en tweemaal uit een strafslag. De reputatie van Paul Litjens was be kend genoeg om zich nu Juist op dit punt te prepareren Inderdaad bleken de doelverdedigers Kewlett Johnson en de debutant Greg Vastelica na de rust samen met andere verdedigers aardig in staat om heel wat keren het gevaar af te wenden 16 hoekslagen leverden im mers niets op voor Nederland Daar stond echter tegenover dat Paul Lit jens 8 keer wél raak sloeg, netjes verdeeld over de twee helften. Voor Litjens betekende dit het bre ken van eenrecord. Drie spelers (Roe pie Kruize, Ties Kruize en Lutjens zelf) hadden tot heden 6 doelpunten in één wedstrijd op hun naam ge bracht. Nu haalde de Kampong-spe ler er twee meer. daarmee de Haagse vader en zoon van zich afschuddend De vraag hoe groot de uitslag zou worden was overigens het enige inte ressante van deze wedstrijd. Werd misschien de spanning of het doel man Pien-e Hermans gegeven zou zijn toch een keer ln actie te komen. Dat laatste was hem niet gegund de na tionale doelverdediger kon na afloop nutteloos en verkleumd de kleedka mer opzoeken. Van de eerste minuut af was deze wedstrijd van een verbijsterende een zijdigheid. Het feit dat Litjens al spoedig moeiteloos kon inslaan, nam bij de Nederlandse spelers de prikkel weg zich verder erg ln te spannen. Eén opvallende speler was er wel: Tom van 't Hek. De Utrechter pres teerde als linksbuiten zeer behoorlijk, maar het meest curieuze was, dat hij er de kans toe kreeg. Van 't Hek heeft zich namelijk om studieredenen te ruggetrokken voor de reis die dinsdag naar Australië wordt gemaakt om er deel te nemen aan een acht-landen- toernooi Toch kreeg hij woensdag morgen een briefje waarin hij werd opgeroepen voor deze Interland. Coach van Heumen: „Ik ben niet te vreden over de 15 waarmee ik op reis ga en wilde dat laten merken Daar om besloot ik Tom in het elftal te zetten. Als een soort voorbeeld van: Denk nou niet dat Je er al bent En vergeet niet dat dit een officiële inter land was".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25