egenwicht vormen egen specialisten Sadat vergeet 'alestijnen niet' Man die een opstand wilde voorbereiden voor rechter J. M. Somer overleden Lees nog eenseen gedicht Dorzitter ziekenhuis-directeuren: ning parlementsdebat Egypte Met Natuurwijzer. Bij Chevron is korter werken niet haalbaar Yervoersbonden gaan nauwer samenwerken Hoofd inlichtingendienst in oorlog Wapens, uniformen en bescheiden lagen in garage Officier eist drie jaar Gerrit Achterberg Verzamelde gedichte li Kritiek schippers op wetsontwerp noord-zuidverkeer Havenboycot tegen Nederlands schip Steiger breekt: man verdronken bAG 6 APRIL 1979 TROUW/KWARTET P6-RHS21 een onzer verslaggevers ECHT „De directies van ziekenhuizen zullen in toenemende mate worden gedwongen ;egenwicht te vormen tegen de positie die de specialisten als groep in het zoekenhuis nen." Dit zei gisteren voorzitter J. A. van den Boogert van de Nederlandse vereniging van inhuisdirecteuren in Utrecht op de ledenvergadering van de NVZD. ADVERTENTIE lelangen van ziekenhuizen en listen lopen lang niet altijd ge- ndat het ziekenhuis primair de jen van de inrichting moet be en. Ook al zou dit tegen directe iele belangen van één of meer listen kunnen ingaan," aldus er Van den Boogert. is hem vallen werkelijke bespa alleen te verwachten bij een cing van het gebruik van de dheidszorg en van ingrijpende ieringen in het systeem. Zolang welijks enige rem bestaat op de imptie" door de patiënten en kenhuizen en specialisten wei- lang hebben bij een beperking it aantal te „leveren" diensten, e gedachte aan werkelijke kos tenbesparing vooralsnog een illusie blijven, vreest de NVZD-voorzitter. Conflict Nu voor de ziekenhuizen een langdu rige periode van groeibeperking en toenemende druk op de kosten voor de deur staat, acht hij een polarisatie tussen ziekenhuisartsen en zieken huisleiding beslist niet denkbeeldig. „Ik hoop op medewerking van de specialisten, maar die ontbreekt het vaak aan tijd of belangstelling om zich met de kostenaspecten bezig te houden. Dat brengt de directies in een belangenconflict, omdat de maatregelen die zij voorstellén meestal of de vrijheid van de specia list inperken of zijn inkomen beper- tO Bij de opening van het debat over de vrede met 1 in het Egyptische parlement heeft president Anwar t met nadruk verklaard dat „het vredesverdrag tussen en Egypte de hoeksteen is voor een alomvattende sing van het conflict tussen Israël en de Arabische n". Volgens Sadat is het akkoord tussen Israël en Egypte rste stap op weg naar de oplossing van het Palestijnse eem, dat, en Sadat legde hier speciaal de nadruk op, de is van het totale probleem. Zonder de oplossing van dat eem zal er geen vrede zijn in het Midden-Oosten. arv- James Dorsey wijfeld zal het debat eindigen goedkeuring van het akkoord, rede, die vooral voor binnen- gebruik scheen te zijn, zei Sa lt hij niet met grove woorden jgaan op de „conferentie van gingen" die onlangs in het e Bagdad is gehouden en waar den van de Arabische Liga be- tot het verbreken van de diplo- ;e betrekkingen met Egypte en id een economische boycot op- Sadat zei over het vertrek van ibische ambassadeurs uit Cai- s zij terug willen keren zijn zij n". somde de geschiedenis van het met Israël op en meende dat ibieren, zoals al vaker gebeurd op vrede voorbij laten ,Daar zullen ze later spijt van De Egyptische president eneens fel uit naar de Pales- leiders. Hij riep de Palestijnen loor Israël bezette gebieden op in eigen handen te nemen en ja e dat de PLO-leiders uitver- Oïiouden van hun belangen. Sa- u^aarschuwde dat Egypte elke van terrorisme, gericht tegen door Arabische of Palestijnse inders, hard zal vergelden, logelijke interne moeilijkhe- ADVERTENTIE stfzer, vindt nu in bockhandel het e|te bock van Hans die in kranten u r geschreven heeft krantepapier ver- "<gen kan. Het zoeken ?en passende woning ii pit hoe iemand zijn i in het leven pro- t te vinden, in e stukken om vaak ia|zen. cs ze. Koop het ivoor f 19,90. Nu, den zei de president dat „het makke lijk is om verdeeldheid te zaaien en om gevoelens van onlust naar boven te halen", maar Egypte zal „perverse oppositie en subversie niet dulden". Functionarissen van het presidentië le paleis meenden gisteren dat „de Arabieren voorzichtig moesten zijn om Egypte niet van zich te vervreem den. Er heerst al een sterk Egyptisch nationalisme in ons land. De Arabie ren dienen bovendien voorzichtig te zijn omdat als Egypte zich afkeert van de Arabische landen zij ook niet meer verplicht is Arabische staten wanneer die worden aangevallen mi litair te steunen". In regeringskrin gen vindt men dat deze „Arabieren de hand bijten die hen voedt. Egypte heeft hun onderwijsstelsel, hun socia le en medische voorzieningen opge bouwd en voor hen een plaats ver overd op de politieke landkaart." De Egyptenaren vinden dat zij nogal sterk in hun schoenen staan, zij me nen dat zij uiteindelijk te veel voor de conservatieve Arabische landen bete kenen om zomaar overboord te wor den gegooid. „De oliestaten zullen een schok krijgen als ze merken dat olie alleen geen politiek macht met zich meebrengt. Politieke macht krijg je alleen als je deelneemt aan het vredesproces." Sadat liet nog weten dat er momen teel geen Egyptische troepen buiten Egypte's grenzen gestationeerd zijn, maar dat Oman wel om militaire steun heeft verzocht. Oman doet niet mee aan de boycot tegen Egypte. Sadats opmerking was ook voor Sa- oedische oren bestemd. Dit land maakt zich in toenemende mate zor gen over de mogelijke unie tussen het zwakke Noord-Jemen en het marxis tische Zuid-Jemen. Tot zover onze correspondent. De vertegenwoordiger van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO op het bureau van de Arabische Liga in Bonn, Abdalla Frangi, heeft gisteren verklaard dat noch de Arabische lan den noch de PLO hebben gedreigd met wraakoefeningen jegens de lan den die deelnemen aan een eventueel „plan-Marshall" ten gunste van Egypte. Op een persconferentie, die georganiseerd was door Arabische studenten, zei hij dat alleen de leider van de PLO, Yasser Arafat, de woord voerder van de PLO, Labadi, „en ik zelf gezaghebbende verklaringen over de houding van de PLO kunnen afleggen." Hij reageerde op een vraaggesprek met het tijdschrift „Stern" waarin Abdel-Mohssen Abou Meizer had ver klaard dat de PLO West-Duitsland als een agressor zou beschouwen als dat land zou deelnemen aan financië le hulp aan Egypte. Het Iraakse persbureau heeft gemeld dat de commissie die zal toezien op de uitvoering van de Arabische poli tieke en economische sancties tegen Egypte (waartoe de ministersconfe rentie zaterdag in Bagdad besloot) woensdag in Tunis bijeen zal komen. De commissie bestaat uit vertegen woordigers van Irak, Syrië, Tunesië, Koeweit, Saoedi-Arabië en Algerije. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat minister Cyrus Vance de Verenig de Staten volgende maand zal verte genwoordigen bij het begin van de onderhandelingen tussen Egypte en Israël in de Sinaï. Woordvoerder Hod- ding Carter zei dat beide partijen de VS hadden gevraagd een hoge func tionaris te sturen voor het begin van de besprekingen die op 26 mei zullen worden gevoerd in de hoofdstad van de Sinai, El-Arisj, die op 27 mei door de Israëliërs aan Egypte zal worden overgedragen. ken door vermindering van zijn acti viteiten." Voorzitter Van den Boogert stelde, dat de specialisten zich ervan bewust moeten zijn, dat de ziekenhuisleiding wel geïnteresseerd is in de economi sche gevolgen van onderzoek en be handeling door specialisten. Ze moe ten ook beseffen, dat er iets fout zit met onze economie. Dat niet meer aan alle vaak gerechtvaardigde wensen van specialisten met betrek king tot de aanschaf van apparatuur kan worden voldaan en dat vandaag de dag het voortbestaan van zieken huizen niet steeds meer vanzelfspre kend is. Jazeker! Want behalve een grote berg strips vind je in de nieuwe Donald Duck nr. 14 een leuke, leerzame Natuurwijzer, 8 pagina's dik. In de Natuurwijzer lees je alles over de lente. Over de trekvogels die weer terugkomen. En over de grote bonte specht, die voor zijn vooijaarsroffel altijd dezelfde tak gebruikt. En over nog veel, véél meer. Oh ja, je kunt de Natuurwijzer heel makkelijk uit het blad halen. Dan heb je een apart boekje. Veel plezier met de nieuwe Donald Duck. Haal vlug die extra dikke Donald Duck nr. 14. Nu overal verkrijgbaar. Donald Duck. Een vrolijk weekblad. Beperking Hij vreest dat van kostenbeperking overigens niets terecht komt, zolang iedereen denkt dat alles maar kan. Im-populaire maatregelen zullen on vermijdelijk zijn en Van den Boogert ziet het als een eerste verantwoorde lijkheid van het parlement en de poli tieke partijen om het publiek meer kostenbewust te maken; daarnaast de verantwoordelijkheid voor de ge zondheidszorg te vergroten en de grenzen van de mogelijkheden duide lijk aan te geven. Hij noemde een aantal mogelijkhe den om tot kostenbesparingen te ko men. Zo zou bekeken moeten worden of het zin heeft patiënten die bereid zijn zich buiten het „seizoen" te laten opnemen daarvoor een vergoeding te betalen. „Het lege bed is het duurste bed". Ook vroeg de NVZD-voorzitter zich af wat de ziekenfondsen in de praktijk doen aan een daadwerkelij ke controle op en beheersing van het aantal verrichtingen door specialis ten, die nog steeds per verrichting worden gehonoreerd. Ingrijpen in aantal en soort van de handelingen vindt hij niet in de eerste plaats een taak van ziekenhuisdirecties. Tot slot zou moeten worden bestu deerd of het wel juist is dat de zieken huizen een niet-winstbeogend karak ter hebben. De mogelijkheid om een zekere winst ten bate van de inrich ting te mogen behouden kan een ster ke prikkel vormen voor directie, spe cialisten en medewerkers om de kos ten in de hand te houden, aldus Van den Boogert. Van onze soc-econ. redactie DEN HAAG Een kortere werkweek is voor Chevron onhaalbaar. „Wij kunnen dan niet garanderen dat wij het bedrijf hier met zijn negenhon derd medewerkers draaiende kunnen houden", aldus de directeur perso neelszaken van Chevron Nederland, ir Van Rijn in een vraaggesprek met" het orgaan van het verbond van Ne derlandse ondernemingen. Naar zijn schatting zou een 35-urige werkweek voor de dagdienst op een' toeneming van twaalf dertien pro cent van de loonsom komen. Ook is de inschakeling van een vijf-ploegen dienst financieel onhaalbaar. Het be drijf kan op dit moment nauwelijks in zijn vacatures voorzien. Direkteur Van Rijn noemt een verde re automatisering bedrijfs-econo- misch niet verantwoord. De stijging van de loonkosten zijn bovendien de laatste jaren stevig toegenomen en zijn een steeds groter beslag op de totale kosten gaan legggen. Een bij komend verschijnsel acht hij dat de operatie van het bedrijf in Europa de afgelopen jaren met verlies heeft ge werkt. Ook zijn de verwachtingen niet erg rooskleurig. UTRECHT (ANP) De vervoersbon- den FNV en de bonden voor lucht- vaartpersoneel in Scandinavië, Zwit serland en Frankrijk gaan nauwer samenwerken. Ze willen op deze ma nier meer greep krijgen op de KSSU- groep, het samenwerkingsverband met de KLM, de Scandinavische SAS, De Swissair en de Franse lucht vaartmaatschappij UTA. De bonden hebben via de Internatio nale Transport Federatie (ITF) afge sproken dat ze elkaar zullen informe ren over ontwikkelingen bij de vier maatschappijen die van belang kun nen zijn voor de werkgelegenheid en de arbeidsvoorwaarden. Ook zal men elkaar de helpende hand bieden bij eventuele acties. De bonden willen, aldus een woord voerder, de krachten bundelen om te bereiken dat ze door de KSSU als serieuze overlegpartner worden aan vaard. Alleen op deze manier kan daadwerkelijk invloed worden uitge oefend op de sociale aspecten van de KSSU. BUSSUM (ANP) Op 79-jarige leeftijd is overleden dr. J. M. Somer, tijdens de tweede wereldoorlog in Engeland hoofd van het bureau inlichtingen van de Nederlandse regering in bal lingschap. Jan Marginus Somer diende bij het KNIL en het vooroorlogse Neder lands Indië. In 1928 keerde hij naar Nederland terug en werd gedeta cheerd bij de KMA in Breda, waar hij leraar werd. Na 10 mei 1940 begaf hij zich vrijwel terstond in het verzet. In het begin van de bezetting vond hij vele oud-leerlingen van de KMA be reid om van Breda uit koerierlijnen te leggen naar Zwitserland en Spanje. Velen zijn hierbij omgekomen, heeft Somer in juni 1948 bij zijn verhoor door de parlementaire enquêtecom missie verklaard. Somer zelf heeft tot maart 1942 in Nederland gewerkt. Het was al die jaren onmogelijk om contact te krij gen met Engeland. HIJ bereikte via Zwitserland, Suriname. Curacao en de Verenigde Staten in januari 1943 Engeland, waar hij tot tweede officier bij het bureau inlichtingen werd be noemd. Kort daarna werd hij hoofd. Hij was voornamelijk belast met de opleiding van agenten en met het contact met het bezette Nederland. In mei 1943 werd het Somer duidelijk dat er met de door Engelsen in ons land neergelaten agenten iets aan de hand moest zijn. Dat was de ontdek king van wat later bleek het Nordpol- of Englandspiel van de Duitsers te zijn. In mei 1943 begon de dienst van Somer ook te waarschuwen voor Van der Waals, van wie vermoed werd dat hij een provocateur was. Dat vermoe den werd maanden later bevestigd. In mei 1945 werd Somer, inmiddels kolo nel, naar Nederland gestuurd met de opdracht het bureau inlichtingen af Dr. J. M. Somer te wikkelen. In 1948 werd hij in Indo nesië directeur van het corps militai re inlichtingen, 'bij bleef dit tot 1949. Hij kreeg vele buiten- en binnenland se onderscheidingen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor de rechtbank van Rotterdam verscheen donderdag op verdenking van een misdrijf tegen de veiligheid van de staat de 38-jarige Rob G., die op 7 oktober 1977 werd gearresteerd bij het verlaten van een garagebox in Capelle aan den IJssel, toen hij een aantal uit diefstal afkomstige politie-uniformen bij zich droeg. In de garage werden enige honderden gestolen voorwerpen en enige duizen den bescheiden aangetroffen, waar onder wapens, munitie, enige flessen verdovende en giftige stoffen met in jectiespuiten en een injectie-pistool, uniformen en distinctieven van leger, politie, brandweer en koopvaardij, fo- to-apparatuur, situatie-schetsen van de woonsituatie van een aantal pro minente Nederlanders en een groot aantal foto's van wat ambtenaren van de Binnenlandse Veiligheids dienst bleken te zijn. Ook werden plattegronden van een aantal post agentschappen in de garage ge vonden. Het proces tegen G. kon pas ander half jaar na zijn arrestatie beginnen, omdat zijn advocate, mevrouw mr. A. M. J. Becking-van Nouhuys, een be zwaarschrift had ingediend tegen de enige tijd geleden uitgebrachte dag vaarding. De procedure hierover, mede gevoerd door drie medever dachten in deze zaak, is doorgezet tot voor de Hoge Raad, welke G.'s bezwa ren heeft afgewezen, maar over de andere drie nog moet beslissen. De tenlastelegging omvatte zeven diefstallen, alsmede schending van staatsgeheimen volgens het open baar ministerie gelegen in het verza melen en bundelen van ongeveer 170 voor de ingang van het kantoor van de B.V.D. met een verborgen camera gemaakte opnamen van mensen, die ADVERTENTIE. U, lezer, vindt nu in elke boekhandel de zesde druk van Gcrrit Achterbergs Verzamelde gedichten, de 1.056 blad zijden van dit meester lijke oeuvre in linnen gebonden voor f55,-. Lees het. Koop het. Nu, lezer. Sprekend Querido, van Singel 262 ROTTERDAM (ANP) De schip- persbonden ONS en ASV, die begin van dit jaar actie hebben gevoerd voor een wettelijke regeling van de binnenvaart op België en Frankrijk, zijn niet tevreden over het wetsont werp dat staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft op gesteld voor dit zogenaamde Noord- Zuid verkeer. Volgens een woordvoerder van de ONS in Rotterdam biedt het wetsont werp geen zekerheid dat op de schip- persbeurzen de vracht voor België en Frankrijk ook werkelijk wordt aange boden op een bord. Ook is, aldus de woordvoerder, de verlader nu niet verplicht om de ta rieven te vermelden bij de vracht die hij aanbiedt. De ONS wil dat dat wel gebeurt, omdat de schipper dan een indicatie heeft voor welke vracht hij kan varen. Het voorontwerp van de affichagewet is ingediend bij de adviescommissie goederenvervoer. Deze commissie moet de staatssecretaris advies uit brengen over het ontwerp. Mevrouw Smit-Kroes hoopt dat zij in het na jaar het definitieve wetsontwerp klaar heeft voor de Tweede Kamer. Volgens de ONS is (1e kans klein dat de eisen van ONS en ASV door de adviescommissie worden overgeno men. De schippers zijn in de commis sie in de minderheid tegenover het bedrijfsleven (de verladers). het gebouw in- of uitliepen. Officier van justitie mr. W. A. de Saint-Aulai- re eiste drie jaar met aftrek. Hij hield rekening met het feit dat de verdach te moet worden aangemerkt als de leider en het brein van een subversie ve groep, die van zijn onvrede met het maatschappelijke bestel, blijk geeft, door de onwettige en ondemocrati sche voorbereiding van criminele acties. Het volk Rob G. zei geen verlaring te kunnen geven voor de aanwezigheid van alle goederen in de door hem onder een andere naam gehuurde garage-box. (met name niet van de gevonden fo to's) waarvan meerdere personen een sleutel hadden. Hij meende dat alles wat door het volk wordt geprodu ceerd, eigendom van het volk hoort te zijn: hij zag de democratie in ons land steeds verder afglijden en achtte een opstand als in Iran in ons land ge wenst, in geval van afschaffing van de vrije verkiezingen. Volgens eerde re verklaringen van G. dienden de gestolen goederen als middel om zo'n opstand te doen slagen. Verdachte's raadsvrouwe ging in op de slechte voorlichting door de pers. Hierdoor zou een voor verdachte on gunstige openbare mening zijn ont staan, waardoor een verantwoorde strafrechtspleging ten aanzien van haar cliënt ernstig wordt bemoeilijkt. Voorts merkte de advocate op, dat haar cliënt ernstig in zijn verdediging was geschaad, doordat de zaak tegen hem nu was losgemaakt van de ver volging tegen de drie overige ver dachten, aan wie Rob G. de leiding zou hebben gegeven. Volgens me vrouw Becking-van Nouhuys was deze afzonderlijke vervolging een ge volg van het feit, dat de B.V.D. zich van G. wenst te ontdoen. Zij beschul digde de B.V.D. ervan, de telefoon van haar cliënt te hebben afgetapt en heimelijk zijn woning te hebben be treden. Waarschuwing Ten aanzien van het al dan niet „staatsgeheime" karakter van de ge maakte foto's waarschuwde de raads vrouwe voor het ontstaan van een politie-staat, als veroordelingen wor den uitgesproken voor het (op zich zelf niet verboden) maken van foto's van personen in het openbaar, op de enkele grond dat deze activiteit de B.V.D. onwelgevallig is. De raadsvrouwe meende dat er geen sprake kon zijn van „schending van staatsgeheimen": evenmin achtte zij het denkbaar, dat opzet bewezen kon worden verklaard met betrekking tot de diefstal van de in de garage aange troffen goederen, nu niet vast was komen te staan, dat deze daar door G.'s toedoen waren gekomen. Daar om bepleitte zij op deze punten vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. ROTTERDAM (ANP) Havenarbei ders in de Zuidfinse stad Hamina zijn gisteren een boycot begonnen tegen het Nederlandse vrachtschip „Nedl- loyd Rockanje". Het schip mag de haven niet verlaten voordat de maat schappij het loon van een Indone sisch bemanningslid heeft verhoogd. Volgens de Finse bond van zeevaren den verdient de Indonesiër 132 dollar per maand, terwijl dat volgens Neder landse maatstaven ongeveer 850 dol lar had moeten zijn. De actie wordt gevoerd namens de internationale vervoersbond in Londen, die al Jaren strijdt tegen te lage gages. Volgens de Finnen heeft de Nederlandse rederij ongeveer duizend Indonesiërs in 'dienst. De Finnen vinden dat de In donesiërs minstens 187 dollar per maand moeten verdienen; het mini mum dat de internationale arbeids organisatie in Geneve heeft vastge steld. De Nederlandse federatie van werk nemersorganisaties in de scheep vaart is niet zo gelukkig met de Finse actie, omdat de federatie in onder handeling is met de Nedlloyd groep over de positie van de Indonesiërs. Volgens de federatie gaat het om en kele honderden Indonesiërs. De Ned lloyd groep in Rotterdam zegt dat de Indonesiërs meer dan tweehonderd dollar per maand verdienen. Het gaat volgens de rederij om een groep was- bazen die wat bijverdienen door ex tra te wassen voor de bemanning. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De 35-jarige Turk Abdurrahman Bayram uit Vlaardin- gen is donderdag na een val van een steiger onder de Merwedebrug bij Go- rinchem verdronken. Bayram was met twee Nederlandse collega's bezig met onderhoudswerk zaamheden aan de brug toen de stei ger afbrak. De twee Nederlanders wisten zich te redden door op een ducdalf te klimmen. Zij werden door opvarenden van een passerend tank schip aan boord genomen. Volgens een politiewoordvoerder was de Turk in tegenstelling tot zijn colle ga's de zwemkunst niet machtig. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevon den. De rijkspolitie te water uit Dor drecht gaat door met dreggen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel T. van Deels bloemlezing uit de Nederlandse poëzie van de jaren zestig en zeventig. Lees nog eens een gedicht is een mee slepend overzicht van een bloeiperiode, de keuze van een kenner. Lees het. Koop de 168 bladzijden voor f 12,50. Nu, lezer. 8nkt1in4w|Bf<k uit dr tarra frtMcnrnhtfrtrMdDorT. tan rwi Grrtlt lilb'.I A. Arta t— de» H. C. Ir» Bergr.J kt mUf trU llun. T IMJukiDttMrt,Jin iaintm Ham uttfj. Ja» Ctari Caatlaadi. ImA Cn* J. r Crnéplm. H.takuk IIA, »,IU< I Hmrntr» na Int, ia4Mi HrnWr|. O llillrnlwa, Jacatbrfar MrMc/aflftfrr JanKai, frank kornrtrwftt. Grrrfc kwartf. kopland 1 Aatoti koiioK|,Crfrilttral. WHUaaiO. Kalt. Jut Kuiiptr*Ml Ftaii. M utri» ia» Om». Ufrrrf lailt. 1 h iomtfnft. Alaln TrMti, Mam rmiljr.H tan Tryltntrti WMtrm.an Toom. Ham VrrfcBKa.Mam Utt.«l»li Vrtrv Will*o» Wilmink. KacaWtaktrrra Aétatfrrau Sprekend Querido, van Singel 262

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21