pe werf ging op slot, voorgoed !)e fluit van Vuyk geeft de tijd niet meer aan in Capelle a/d IJssel PI JDAG 6 APRIL 1979 TROUWKWARTET RHS15 ih Ul wekenlang wordt er op hoog politiek niveau jjj epraat, beraadslaagd en gebakkeleid over de «Jituatie waarin de Nederlandse scheepsbouw jerkeert en die weinig rooskleurige vooruitzich- ec m biedt. oor sommige werven staat vast dat ze defini- "tef de poort op slot moeten doen. Andere icheepswerven zullen zich dank zij forse verheidssubsidies nog staande kunnen louden, maar niemand weet voor hoe lang. Dan I er ook nog een categorie werven die welis- '2 'aar niet onder de loep is genomen en doorge licht door de beleidsommissie sanering scheepsbouw, maar die desalniettemin zelf naarstig op zoek is gegaan naar middelen om de positie ook op langere termijn veilig te stellen. In al deze gevallen gaan achter kille cijfers en statistieken de emoties en spanningen van vele duizenden Nederlandse gezinnen schuil. De directeur die zijn personeel het reorganisa tie- of afslankingsplan presenteert, waartoe al dan niet op last van de overheid moeste worden besloten, wordt geconfronteerd met verzet, ge voelens van haat, prikacties of het dreigement van stakingen. Voor de werknemers in de scheepsbouw is er vooral de grote onzekerheid over hun toekom stige positie. Een onzekerheid die leidt tot stress, tot ziekte of tot spanningen die zich veelal in het gezin thuis ontladen. En daarmee zijn dan alleen nog maar de direct betrokkenen genoemd. Wat te denken bijvoor beeld van middenstanders, die door het verdwij nen van een werf (met de „aanloop" van schip pers) hun klandizie fiks zien teruglopen? Ook zij ondervinden zij het indirect de gevolgen van de sluiting van een werf. In onderstaand artikel wordt weergegeven wat sluiting van een werf in-de-praktijk-van-alle-dag voor consequenties heeft in een (kleine) ge meenschap, voor wie de werf van oudsher de broodheer is geweest. De Capelse werf waar het in dit verhaal om draait, staat in feite model voor elke werf die de gevolgen ondervindt van de slechte situatie in de scheepsbouwindustrie. jsAPELLE AAN DEN SSEL „We hebben ;iji I allemaal een strop ii. Er zijn d'r hier die er it van kunnen slapen." mistroostige blik van ikker De Witte is ge- :ht op de enorme hijs- anen, die opvallend inwezig zijn in de blau- lentelucht. ,,'t Zal eg zijn straks zonder e kranen," vervolgt hij. t Was voor mij een hele [oeie klant, zo één krijg er voorlopig niet er." Een klant in de erij beaamt zijn rden en zegt: „Ja, het wel stilletjes nu je de erf niet meer hoort." wordt over gepraat: bij de er, de slager, de kruide er en bij het uitgaan van de rk. Sinds 2 januari toen het iws bekend werd, wordt jver gepraat. Deze week s het dan zover: de werf. ig op slot, voorgoed. De men staan stil, schippers len geen inkopen meer in. t dorp, de fabrieksfluit is md en er steken geen ijes mannen in blauwe lis de dijk meer over op eg van en naar de werf. It Is zover: de reparatlewerf van yk is gesloten en zal te zijner tijd de laatste steen worden afgebro- l waarschijnlijk om plaats te ma- i voor woningen-met-uitzicht- r-het-water, „want dat levert het este op,"merkt een cynische werk- ner op. nds 1872 in honderd Jaar, om precies te zijn ds 1872, heeft West-Capelle de eepsreparatiewerf van A. Vuyk en Ben's Scheepsreparatiewerven BV buur en broodheer gehad. Hele leraties hebben hun leven liggen deze werf. Grootvader werkte op werf. vader verdiende er zijn brood nam zijn zoon, zodra hij van de ere school was. ook mee. Zo ging tientallen Jaren achtereen. Een el dorp ..beneden" de dijk, „ln de It", verdiende zijn brood „boven" dijk, op de werf. En dan plotseling. 107 jaar, sluiten. el mensen hebben het niet kun- begrijpen. De directeur heeft net- uitgelegd dat het nodig was in band met de toekomstige ontwik- ngen, maar de meesten willen het eens begrijpen. Het is hün werf daar moet je van afblijven, is hun fnatie." Woorden van Joop Els- it, voorman-draaier bij Vuyk. Hij am als jongen van veertien jaar de hand van zijn vader de werf fandelen en nu. 38 jaar later, kt hij er nog steeds. Joop is lid i de ondernemingsraad en heeft, Is hij zelf zegt. het allemaal rede- kunnen verwerken. „Het moet nu maal en als je nuchter tegen de ?en aankijkt, kom je er wel over- n. We moeten blij zijn, dat het van het personeel mee kan en er maar voor een paar man ont- aangevraagd." erbijsterd' leiten: Op 2 januari van dit jaar directeur Dik Vuyk het personeel de répara tiewerf, ongeveer 150 l in de kantine bijeen komen. De uchten die toen al enige maanden en, werden bewaarheid. Vuyk de mee dat de reparatlewerf it moest. De nieuwbouwwerf (400 personeel) bleef buiten deze re alisatie. „Verbijsterd waren we. stikten in het werk en toen kregen K horen dat de werf dicht ging. Er d natuurlijk wel eens wat gefluis- I. maar wat wil Je anders in deze bte tijd", zegt Ad Pruyssers, ijzer- kersbaas sinds dertien jaar. „Er is even gepraat over staken, maar beeft de ondernemingsraad Ad kt er ook deel vanuit (red.) n te bezweren. Wat schiet je er op. Als de werf dicht moet. dan He Daar helpt geen staking pleister op de wonde was dat er slechts vijf mensen ontslag werd aangevraagd. Circa twintig man kon te werk worden gesteld op de nieuw bouwwerf van Vuyk. Een aantal Joe- goslaven, dat via onder-aannemers te werk was gesteld bij Vuyk, werd el ders geplaatst, terwijl het gros van de werknemers sinds begin deze week pendelt naar de Waalhaven in Rot terdam. Waalhaven De Waalhaven: Het klonk en het klinkt de meeste werknemers als een vloek in het oor. Hoefden de werkers, althans degenen die in de „put" wo nen. tot en met vorige week alleen maar even de dijk over te steken om bij hun werk te komen, nu moeten ze s ochtens een uur eerder op om op tijd bij de bus te zijn. die hen naar de Waalhaven brengt s Middags zijn ze een half uur later thuis. Maar dat is met het voornaamste dat hun dwars zit Het verdwijnen van de werf die deel uitmaakte van hun dorp, hun hele leven, valt veel zwaarder te ver werken. „Och, het zal best goed zijn wat de bazen hebben verzonnen", zegt Joop Elshout berustend. Directeur Dik Vuyk zeil over de slui ting van de reparatlewerf: „Als ik dat nu niet had gedaan, was dat over een aantal jaren wel bittere noodzaak ge weest De werf ligt nu eenmaal te ongunstig, te ver van de kust van daan en bovendien achter de bruggen van Rotterdam. De aanvaring van de Koningshavenbrug, waardoor vorig Jaar wekenlang het vaarwater was versperd, heeft duidelijk gemaakt hoe kwetsbaar de ligging van de werf is", vertelt de directeur Zijn werf is in de eerste plaats afhankelijk van de coaster-markt. Coasters zijn een ui termate belangrijk onderdeel van Vuyks klantenkring. De bruggen bij Rotterdam vormen echter ln toene mende mate een hinderpaal voor deze schepen. Daarbij komt nog het gegeven dat het Rotterdamse haven gebied zich steeds verder naar het westen verplaatst. „Kortom, in de toekomst zou er wel eens helemaal geen coaster meer naar de reparatle werf van Vuyk kunnen komen", be sluit de directeur. „Deze ontwikke ling heeft ons genoodzaakt nü iets te doen". Dat ..iets" kwam bij wijze van sprt ken uit de lucht vallen, vertelt Vuyk, want binnen het RSV-concern was de werf Waalhaven te koop. Deze werf functioneerde slecht en werd binnen het RSV-concern beschouwd als een nutteloos aanhangsel, waar men van af wilde. Vuyk reageerde onmiddel lijk en meldde zich als gegadigde. De koop ging door, Vuyk was niet de enige koper maar kocht de werf sa men met de IJssel-Vliet-Comblnatie. De consequentie van deze transactie was dat de reparatiewerf in Capelle- West dicht moest ten gunste van de werf in de Waalhaven, ,,'t Is natuur lijk jammer als zo'n oude werf dicht moet, maar ik heb mijn verantwoor delijkheid voor mijn personeel. Als we het nu niet hadden gedaan, had den we straks 150 man personeel naar huis kunnen sturen met mogelijk rampzalige gevolgen voor de vierhon derd man op de nieuwbouwwerf. Deze beslissing moest worden geno men met het oog op de toekomst van dit bednjf". Vuyk een begrip Dik Vuyk, geboren en getogen in een huis aan de binnenkant van de dijk tegenover de reparatiewerf, is de vier de generatie van de vuyken die het bedrijf in de loop der Jaren hebben doen uitgroeien tot een middelgrote werf, naar Nederlandse maatstaven gemeten. Adrianus, oftewel „meneer Adrie". de bet-overgrootvader van de huidige directeur, begon in 1872 in West-Capelle. Daarna volgden me neer Plet, meneer Leen, meneer Wout en meneer Vuyk (meneer Dik is er niet meer bij in deze tijd). Fluit was klok Vuyk was en is een begrip in Capelle, al is dat de laatste jaren wat aan het vervagen door de grote toevloed van vreemdelingen. Toen Vuyk begon was het zo n beetje de enige brood heer van Capelle. Dat is tot na de Tweede Wereldoorlog, toen Capelle nog maar een achtste van het huidige Inwonertal van ruim 40 000 telde, zo gebleven In Capelle-West, waar nog veel „echte" Capellenaren wonen, is Vuyk altijd de niet weg te denken „buurman" geweest. Tot deze week schaft) moeten voortaan alleen eten. Een flets die kapot was, werd gerepa reerd bij Vuyk. Daar was het een doodnormale zaak dat tussen de be drijven door een step of kinderfietsje werden hersteld, 't Was even de dijk over en klaar is Kees. Ook de werkne mers zelf gingen voor hun klussen 's avonds naar de werf, waar al het gereedschap voor handen lag. Het is dus wel even wennen voor de Bénards, de De Graafs. de Elshouts en de De Groots, bekende namen ln Capelle. Generaties lang hebben zij gewerkt op de werf boven de dijk. Voorbij is het nu allemaal. De enke ling die stond te aarzelen of hij Vuyk soms voorgoed vaarwel zou zeggen, is toch gebleven. Het laatste beslissen de zetje om toch maar mee te gaan naar de Waalhaven, ls voor sommigen het lokkertje van tweeduizend 'gul den geweest, vertelt iemand. „Ieder van ons kreeg twee mille, maar dan moest Je uiteraard wel meegaan naar de Waalhaven en minimaal nog twee Jaar in dienst blijven. Anders moet Je een deel van die premie terugbe talen." Begeleiding tenminste, want nu ondervindt de bevolking van dit buurtje de (prakti sche) gevolgen van de sluiting van de werf. Zo moeten veel dorpelingen zich weer aanleren naar de klok te kijken In West-Capelle werd geleefd volgens de fluit van Vuyk. Om vijf voor half één dachten de winkeliers bij het horen van de fluit eraan dat het tijd werd hun winkel voor de daar nog gebrui kelijke middagpauze af te sluiten In de namiddag was de fluit van Vuyk in vele gezinnen het sein om de aardap pels op te zetten. Een oud-werknemer van Vuyk. gepensioneerd, vertelt: „Die fluit hoorde er gewoon bij. Mijn vrouw leefde helemaal op de fluit, bij alles wat ze deed. Ik kreeg koffie wanneer de fluit vertelde dat het daar tijd voor was Behalve het gemis van de fluit, zijn er nog meer vervelende consequenties, die voor buitenstaanders niet altijd even begrijpelijk zijn: Vrouwen die jaren achtereen tussen de middag samen met hun man aten. (hij kwam daarvoor even van boven de dijk naar beneden lopen tijdens de middag- Wat volgens de ondernemingsraads leden Elshout en Pruyssers het hardst is aangekomen bij het perso neel. was de plotselinge confrontatie. De directie heeft naar hun mening te lang gewacht. „Toen de feiten een maal werden verteld, gebeurde dat wel op aandrang van de bonden en de ondernemingsraad. Ik begrijp best dat de directie het erg druk heeft gehad met het voorbereiden van deze transactie, maar dat mag niet ten koste gaan van de begeleiding van de mensen, van wie er velen ettelijke Jaren op deze werf hebben gewerkt", meent Pruyssens. „Deze mensen rea geren in de eerste plaats emotioneel en zijn niet in staat de situatie nuch ter te bekijken." Ook in de gezinnen hebben de slui ting en de periode van onzekerheid die daaraan vooraf is gegaan, hun sporen nagelaten. „Mensen die niet weten wat hun boven het hoofd hangt, houden misschien op het be drijf hun mond nog wel dicht, maar thuis moeten ze hun spanningen wel afreageren,,* zegt Joop Elshout. „Er zijn", vertelt hij, „diverse mensen ziek geworden van alle emoties en spanningen." „Die mensen, vooral de ouderen, zijn zo vergroeid met de werf, dat zo iets niet gemakkelijk te verwerken is. De werf is voor hen een stukje levens werk. een deel van hun bestaan. En hun vrouw en kinderen zien dat thuis net zo. Voor sommige dorpelingen was de werf misschien niet meer dan een fabrieksfluit om Je klok gelijk op te zetten, maar voor anderen was-ie een dominerende figuur. Boven de dijk de werf, onder de dijk ln de put de werkers. Als Je vanuit Je huls naar buiten kijkt, zie Je altijd de kranen van de werf Voor sommige mensen betekent zoiets erg veel, dat wordt te vaak vergeten." Winkeliers Voor de middenstanders ln het dorp tellen in de eerste plaats de financiële gevolgen. Bakker De Witte bij voorbeeld, maakte Jarenlang lunchpakketten klaar. Bovendien heeft hij in zijn tuin een optrekje gebouwd, waarin hij warme maaltij den bereidde voor de mensen, die moesten overwerken op de werf. „Ja, de werf ls een beste klant voor me geweest. En dan heb ik het nog niet eens gehad over al die schippers die een werf aantrekt. Die schippers ste ken. terwijl hun schuit ln het dok ligt, even de dijk over om hier hun levens middelen in te slaan. En dan halen ze niet een halfje wit of bruin, nee. dat gaat met zes-acht broden tegelijk. Die stoppen ze in de vriezer aan boord. Wij winkeliers hebben d'r alle maal last van dat Vuyk wecgaat", roept de bakker uit. „Niet alleen ik. maar ook de slager, de groenteboer en de sigarenwinkel hier op de hoek." Bij dit probleem komt dan ook nog de vergrijzing van de bevolking, het geen ook niet bevorderlijk is voor de klandizie. „Als dan de werf die hier voor het broodnodige leven zorgde, vertrekt, dan komt dat hard aan. 't Wordt een dooie boel hier", verzucht een winkelier. De poort van de werf is dicht. Sinds maandag rijdt er een bus voor de mensen ln de put die nu ln de Waalha ven werken. „Ach, wat zeuren we ei genlijk", roept Joop Elshout gemaakt vrolijk, ,,'t Was eigenlijk ook té ge makkelijk om alleen maar even de dijk te hoeven over te steken. Dat eindje pendelen zal ons de kop niet kosten. We moeten blij zijn dat we nog werk hebben. Maar als ik had mogen kiezen dan had ik mijn hele leven op ónze werf willen wer ken, net als mijn vader, mijn broers en mijn grootvader."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15