Uit brieven van lezers VRUOAG 6 APRIL 1979 TROUWKWARTET P12- Moerman (4) Deze rubriek <s uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Kappeyne van de Coppello Naar aanleiding van het interview met mevrouw A. Kappeyne van de Coppello (Trouw. 31 maart 1979) wil ik graag twee opmerkingen kwijt. De eerste betreft de verslaggeefster, die, als ze de geboortedatum van de gein- terviewde noemt, meente daaraan te moeten toevoegen: een schorpioen met maagd als ascendent. Dat is een toevoeging die in een serieus blad niet thuishoort, zeker niet als dat blad de pretentie heeft een protes tants-christelijke achtergrond te heb ben. Mijn tweede opmerking betreft een uitspraak van mevrouw Kappey ne over het abortus-wetsontwerp. Zij zegt: ..Het idee dat de vrouw zelf beslist over wat er gebeurt met wat er zich in haar lichaam ontwikkelt, dat vind ik overduidelijk een van de grote uitwerkingen van een liberale poli tiek." Dat is naar mijn mening zeei Juist opgemerkt. Kenmerkt de libera le politiek zich niet. door te streven naar een zo grote mate van vrijheid dat desnoods de zwakken er onder door gaan? Kijk naar wat het libera lisme in de vorige eeuw heeft bewerk stelligd. Mevrouw Kappeyne toont zich in dit interview een waardig erf gename van de ideeën van haar over- grootoom van honderd Jaar geleden. Met een variant op diens beruchte uitspraak zou zij kunnen zeggen: „Welnu, dan moet het ongeboren le ven maar vernietigd worden, want dan is dat de vlieg die de ganse zalf bederft en heeft in onze maatschap pij geen recht van bestaan." Een zo danig parlementariër kan inderdaad beter met socialisten gaan samenwer ken dan met christen-democraten. zond vlees bevattend), zijn zelf altijd vegetariërs. Maar paling b.v. voedt zich ook met lijken. Varkensvlees be vat o.a. hystomlne wat huiduitslag en puistjes veroorzaakt, die weer ver dwijnen als het varkensvlees van het menu wordt geschrapt. Ook bevat dit vlees cholesterol en werkt daardoor aderverkalking in de hand. En zo is er meer. Onbewust bevestigen dleet- voorschriften van tegenwoordig, de bijbelse voedselwetten. Gods gebo den worden tot ons welzijn gegeven. Ze hebben altijd een bedoeling, al maakt God die er niet bij bekend. We moeten er in geloof aan gehoorza men. en dat is altijd tot ons heiL P. ten Cate-Kroon Rijswijk Onbekend Naar aanleiding van het artikekl in Trouw van 28 maart: „Moerman-the rapie blijft omstreden", wil ik graag enkele opmerkingen maken. Aller eerst vind ik het te betreuren dat de „officiële" deskundigen op kankerge- bled bij voorbaat hebben laten weten niet veel van het toegezegde onder zoek naar alternatieve kankerthera pieën te verwachten. Zij verwijzen naar het zogenaamde Delprat-rap- port van 1958, waarin de Moerman- therapie werd afgekraakt. Het lijkt mij echter niet erg wetenschappelijk op voorhand aan te nemen dat de afgelopen twintig jaar Moerman- praktijk per definitie geen nieuwe gegevens kan hebben opgeleverd. Al leen een onbevooroordeeld onder zoek kan dit uitmaken. Verder staat in het artikel dat de „gevestigde" wetenschap het wel met Moerman eens is dat er verband bestaat tussen dieet en kanker Ik heb daarvan ech ter nimmer iets kunnen bespeuren. Zo gauw je laat merken een met zorg samengesteld dieet van belang te vin den om het natuurlijk afweermecha nisme zo goed mogelijk te laten func tioneren. ondervind Je niet de minste medewerking. Integendeel! En zo zoekt menigeen zijn heil bij een „al ternatieve" kankerspecialist, al blijft men meestal voor controle de zieken huizen bezoeken. Het geeft te denken dat vele patiënten het niet of nauwe lijks tegenover de controle-arts dur ven te bekennen dat zij een bepaald dieet volgen. Om van de medewer king van sommige huisartsen nog maar te zwijgen! de hand op wilde steken als men genezen was door het dieet van dok ter Moerman, dit ter bemoediging voor de mensen die er nog mee bezig waren, ging het als met vlaggemasten in een volle haven op een mooie feest dag. Geweldig, ontroerend, onvoor stelbaar en toch waar. Diemen mevr. E. A. H. Kool (gedipl. verpleegster) tal personeelsproblemen heeft be- ons een vreugde zijn dat mensen hun handeld, zich van de perspublikaties weg vinden naar een gelukkig en har distantieerde. monisch leven. EO (4) Als christen is het wel eens moeilijk om altijd mede blij of bedroefd te zijn over het wel en wee van je medechris tenen, waar ook ter wereld of van welke kerk of groepering ze ook zijn. Het verdriet over de gegeven feiten van de E O. gaat ons allen aan. stenen naar elkander gooien zou onze naam nog meer kwaad doen. Het verheugt mij dan ook erg. dat de E.O. bereid is zijn hand in eigen boezem te steken, misschien dat de E.O. ook zijn hou ding zal herzien inzake het steeds terugkerende onrecht dat hij zijn me de-christenen aandoet; namelijk het hoogmoedig neerzien op hen die bij voorbeeld „Trouw" lezen of lid van de N.C.R.V. zijn. wat zij soms noemen „een Juk aangaan met ongelovige" tevens dat men de aanstaande abor tuswet wat objectiever bekijkt Amsterdam Blijkens uw verslag in Trouw van 2 april stelt prof. Kultert: „als de chris ten wist hoe het koninkrijk Gods eruit zag, hij zijn handelingen daarop zou kunnen richten, maar aangezien de structuren van dit rijk de christen onbekend zijn, kan hij er niet naar toewerken". Is prof. Kultert een le- ._x raar van Christus?, weet hij dan niet Moerman (5) dat Christus zegt: 't koninkrijk Gods is midden onder U. dat de gehele prediking van Christus is: verkondi ging van dat rijk, dat dit rijk niet van de wereld is, ergo een geestesstro ming die van Hem en de Vader uit gaat. die de mens materieel en geeste lijk in staat stelt voor 100% bezig te zijn zichzelf in Christus te zijn, waar in het „wat gij wenst dat de mensen U zullen doen. doet gij hen desgelijks" met alle andere primeurs, een van zelfsprekendheid zijn? Maasland EO (5) A. Noordam In uw artikel over het z.g. wanbeleid bij de Evangelische Omroep in uw krant van donderdag 5 april hebt u een belangrijk stuk informatie ach- M. de Groot terwege gelaten. Hierdoor hebben uw lezers zich geen compleet beeld kun nen vormen. Ja. ook ik was in de grote zaal van de Reehorst in Ede. Op de vraag of men U vermeldt niet dat de dienstenbond van het CNV, bij monde van de heer Pieter de Wit (vooraitter) die een aan- Voorts laat u achterwege melding te maken van de verklaring van de on dernemingsraad van de EO. Voor de goede orde volgt hieronder deze OR-verklaring: „De beweringen als zou er bij de EO sprake zijn van een tiranniek management willen wij ten stelligste weerleggen. Wij keuren de handelwijze van de werkgroep, die de publikaties heeft uitgelokt, volle dig af. In de afgelopen jaren heeft een aantal EO-medewerkers teleurge steld het dienstverband beëindigd, of moeten beëindigen. In het verleden zijn er bij de uitvoe ring van het personeelsbeleid en in de onderlinge omgang tekorten geweest, die worden erkend en betreurd. Niet temin hebben wij als gekozen leden van de ondernemingsraad er behoef te aan. te verklaren, dat wij ons van harte scharen achter doelstelling en beleid van de Evangelische Omroep." HILVERSUM Feike te Velde. perschef EO Ook een mens Wat fijn dat een blad als AKTIE schrijft over de bevrijdende liefde van Jezus. Wat bijzonder is het als mensen gaan ervaren dat hun leven vernieuwd wordt Jezus heeft zelf ge zegd: „Ik maak waarlijk vrij". Hij bevrijdt ook van de homofiele macht, die een sexueel leven, zoals God in Zijn schepping bedoeld heeft, belem mert. In Christus is men een nieuwe schepping. Gelukkig zijn er mensen die uit dit bevrijdende, genezende geloof willen leven. Zo zijn er geluk kig homofielen die deze weg gevon den hebben. Ondanks de misschien inderdaad ongelukkig gekozen naam van het artikel moet het toch voor Ook een mens (2) Wat een onvoorstelbare dingen van morgen in de krant. Dank, heer Klei voor uw duidelijke stellingname. De lezer weet nu wat voor vlees hij in de kuip heeft. Van ds Klamer was het bekend, we weten het nu ook van ds Brussaard. Dank voor de reclame die u. vast ongewild, gemaakt hebt voor „Aktie". Fijn dat er jongelui zijn die duidelijke taal durven spreken. Die zelfde bijbel lezen en geen „bril" van welke kerk of jeugdraad nodig heb ben. Ga zo door jongelui en God zegen jullie. Rotterdam Chr. Berger-Pennings Overwerk De Kamer wil overwerk beperken om de beschikbare werkgelegenheid eer lijk te verdelen. Deze uitspraak is neergelegd in een PvdA-motie. Het spijt mij hierop te moeten inhaken en deze partij erop te wijzen kortzichtig te zijn. Veel bedrijven zitten met een t kort aan personeel en ook door veel ziekteverzuim is men dan aangewe zen op personeel dat bereid is om nog een paar uurtjes over te werken om de orders op tijd de deur uit te krijgen of men is genoodzaakt zwartwerkers, of koppelbazen in te schakelen. Het extra centje verdiend aan overwerk wordt bovendien extra zwaar belast, het is duidelijk welk soort werkne mers met deze motie de dupe worden. Werknemers met hoge lonen hebben het extra inkomen niet nodig en kun nen van hun vrije tijd genieten. Zelf werk ik bij een groot winstgevend staatsbedrijf waar 's avonds en op zaterdagen duizenden parttimers werken die het mogelijk i wij één zaterdag in de maanu of verlof kunnen genieten. M;j ga's en ik hebben nog majL J.J. Klomp goed van vorig jaar. Het isf tegen de bierkaai om één c te krijgen en vaak worden v verlof teruggeroepen er is ve* verzuim waar geen controle is. Gevolg is dat ons overwelf opgelegd door het vele ziekt* Ook de 35-urige werkweek z/' leiden dat bedrijven die al eej| aan personeel hebben steej een beroep moeten doen opl mers om over te werken. fr Zeist D.r Kamper ui (2) Wat moet de heer Kummer sen van buiten Kampen vert zij straks met de Kamper uif* komen en de koe aan de ta hangen? Is dit dan niet dwaze streken en onnozelhe de burgerij van ouds verteld En om het maar niet te hel de steur met de bel. Als de ving in de „dikke" Van Dal zigd is, moet de koe dan nie toren en de steur zijn vrijhi gen? Het zou jammer zijn! Ik i mening dat de rasechte Kam niet boos zijn op de „dikk Dale, laat staan Kampenaren dere steden, in aantal missch meer dan de rasechte. Ik vim echte Kampenaren juist troür hun Kamper uien. Met de „Kampen stad zonder heim waar, maar zonder „ui" dat kaf" niet voorstellen. Laat men te: dit voor ogen houden: „Bruss zijn manneke pis. Kampen en vis." Desondanks wens ik Kummer veel succes met zijn f Kampen E. i l Ommen J. Wezenaar Den Haag A. Fraanje Kappeyne van de Cop pello (2) Zaterdag heeft Trouw, voorzover ik kan nagaan voor het eerst in haar geschiedenis, gebruik gemaakt van de astrologie. Verslaggeefster Hanne- ke Wljgh vindt het in haar artikel over mevrouw Kappeyne van de Cop pello kennelijk noodzakelijk te ver melden dat dit Kamerlid geboren is „onder het sterrebeeld de schorpioen met maagd als ascendent". Zij meent blijkbaar dat Trouw-lezers hieruit iets kunnen afleiden over het karak ter en de levensloop van deze politica. Ik vind astrologie echter niet alleen onwetenschappelijk, maar bovendien een verwerpelijke vorm van bijgeloof die in onze krant niet thuishoort. De meeste Trouw-lezers zullen naar ik verwacht dit met mij eens zijn. Het is hopelijk door de redactie niet be doeld als een proefballon nu ook ho roscopen te gaan plaatsen. Dat zou voor mij een regelrechte aantasting van het christelijk karakter var. Trouw zijn. Oegstgeest P. van Duijn Jodenhaat Mevrouw Eberlé berichtte in Hadde- 'rech (de weg) dat 360 leerlingen van een christelijke scholengemeenschap klaterend applaudisseerden bij de vraag: „Waar halen de Joden de bru taliteit vandaan zich het uitverkoren volk te noemen?" (rubriek Uit de Kerkbladen). Op de mededeling dat deze keuze niets te maken heeft met hun beter of slechter zijn, werd er resp. Juichend „nee" en twijfelachtig „nou gejoeld. Als zo'n groot aan tal leerlingen uit de hoogste klassen van een college dusdanig reageert, dan vraag ik me angstig en perplex af wat voor een christelijke opvoeding deze kinderen thuis en op school krijgen. AMSTERDAM C.J. Pels 'Hoger orde' Was Paulus maar een gelukkig ge trouwd man geweest, dan zou er in kerkelijke kring niemand op het idee komen om te spreken over „geroepen zijn tot liefde van hoger orde", als het gaat om liefde die zich niet concreet- lichamelljk mag uiten. De veroorde ling van homoseksueel gedrag heeft alles te maken met een levenshou ding die het lichamelijk bestaan als -zodanig minderwaardig acht en alle seksualiteit achterdochtig tegemoet treedt. Een levenshouding die het be ter meent te weten dan de Schepper, en die geen raad weet met de vreugde die gelegen kan zijn in het lijfelijke bestaan. Het is in ieder geval niet joods-christelijk om het lichamelijk bestaan van de mens te verlooche nen, en homofiele vriendschap zon der seksuele relatie van hoger orde te achten. Voorburg M. A. C. Idenburg-van Iperen Kernenergie Het is niet de eerste keer. dat zich ongelukken voordoen in kerncentra les. Zo ook nu weer in de Verenigde Staten bij de plaats Harrisburg. Wat steeds weer opvalt is. dat bij dergelj- ke Incidenten door de autoriteiten wordt gezegd dat het „wel meevalt", de bevolking zich niet bezorgd hoeft te maken en er een sfeer van onduide lijkheid heerst rondom de werkelijke gevolgen. Dit soort ongelukken maakt in ieder geval wel duidelijk dat kernenergie een gevaarlijke zaak blijft, met veel risico's. Met de brede maatschappelijke discussie over kernenergie voor de deur. waarbij het Nederlandse volk mag reageren op de plannen van de regering met betrek king tot kernenergie, lijkt het mij verstandig dat we eens tot bezinning komen. Dat we ons eens goed gaan afvragen waar we op deze maniei naar toe gaan en beseffen dat we nog lang niet rijp zijn voor kernenergie De vele meer of minder ernstige onge vallen, zoals ook nu weer in de V S, onderstrepen dat en maken het ons nog eens extraduidelljk.Hoogeveen S. Poorta Varkensvlees Zou God werkelijk het varkensvlees verboden hebben omdat het eerdei bederft? Zouden de Israëlieten er zonder verbod zelf niet achter zijn gekomen dat de ene vleessoort eerder bederft dan de andere? En waarom houden dan de Joden zich nu nog aan dat gebod nu er koelkasten zijn? God zei er ook niet bij: „Zo lang als het nodig is en dit vlees nog aan bederf onderhevig is." Gods geboden zijn daarentegen voor eeuwig gegeven. En hoe zit het dan met de andere onreine dieren? De klipdas. de haas. de paling, de kreeft, de roofvogels? De zoeeheten reine dieren (lees: ge- Heerlen PvdA-CDA-WD (14) In „Trouw" van 29 maart J.L stelt de heer De Wellle dat niemand AR-leden belet om lid te worden van de PvdA. Akkoord. Maar niemand mag AR- leden verhinderen om lid te blijven van de AR. ook na die fatale datum in oktober 1980! In verband hiermede zou ik een dringend beroep willen doen op de initiatiefnemers van de Evangelische Progressieve Volkspar tij. Wat weerhoudt U ervan om weer lid te worden van de AR, om zodoen de te helpen van de AR na oktober 1980 weer een krachtige partij te maken! Christen-Jood (2) Volgens uw berichtgeving worden christenen in Israël gediscrimineerd. Nu kan de Israëlische ambassade wel schrijven dat dit onjuist is, en dat het hooggerechtshof alleen een uitleg ge geven heeft van wie volgens de wet op de terugkeer Joods is. maar uitvoe ring van deze beslissing komt toch maar neer op het Intrekken van ie mands paspoort alleen omdat hij niet Joods is, namelijk christelijk ge doopt. Dit begint te lijken op een vervolging van christenen. Invoer van bijbels is moeilijk, zo niet onmo gelijk in Israël. Joden in Nederland klagen over de niet-Joodverklaring die Arabische landen eisen, Israël doet hetzelfde met christenen. Het wordt tijd dat de synode zich over deze vorm van discriminatie buigt Men stelle zich voor dat in ons chris telijk Nederland Joden hun paspoort ontnomen zou worden en Invoer van Joodse gebedsboeken gehinderd zou worden. Welke Nederlandse christe lijke parlementariër springt hier in de bres voor vrijheid van godsdienst voor christenen in Israël? Amsterdam P. van Leeuwenberg Moerman (3) Mét de heer Wolting (Trouw van 29 maart) zullen duizenden zich afvra gen waarom de kanker-therapie van dokter Moerman door de medische wetenschap zo fel bestreden wordt; waarom steeds geroepen wordt dat Moerman met bewijzen moet komen. Tegenover de sporadisch hoopgeven de resultaten na operatie, radio-the rapie (bestraling) of chemo therapie (vergiftiging) kan Moerman heel wat positieve resultaten stellen. Door sommigen uit het kamp der medische wetenschap is een ware hetze gaande tegen de nu 86-jarige kankerthera peut. die rustig en onverdroten door gaat in de wetenschap van zijn gelijk. Moermans aanpak van het kanker- vraagstuk (al sinds 1940) blijkt steeds meer in overeenstemming te zijn met belangrijke bevindingen van voor aanstaande geleerden van wereld naam zoals de drie nobelprijswin- naars Albert Szent-Gyórgyi. Lines Pauling en Warburg. Lines Pauling spreekt als zijn mening uit dat de medische wereld weldra de grote waarde van de voedingstherapie te gen kanker, en de bijdrage op dit terrein van dokter C Moerman ala pionier, zal erkennen! Vraag: hoe kan de medische wetenschap in Neder land doorgaan met jaarlijks 30 000 doden te offeren op haar pres tl ge- altaar"" S. J.Arnold

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14