Idee .bomenbank' slaat aan IP defensie-li Christelijke politiek Teveel aan inkomen in vrije beroepen sneller wegwerken s I 3rontmij in Assen helpt bestaand groen te verplaatsen J" A Geen legering tweede brigade in Duitsland 'Zelfs gewild als relatiegeschenk' Meerderheid Kamer: DNDERDAG 5 APRIL 1979 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE oor Jan Sloothaak idï SSEN Wie een wat uit de luiten gewassen boom wil >bben of als niet alledaags Hatiegeschenk eens een 'Opom cadeau wil doen, kan et allicht eens proberen bij I Ie Grontmij in Assen. Dit be- rijf heeft sinds begin dit jaar I» !n databank voor bomen, i jtls er vroeger ergens een n< eg werd verbreed, zaten we ::rcet de bomen erlangs in de w aag. Dan ging de bijl er in. lj willen proberen een ande- nii bestemming voor die bo- iiajen te vinden", zegt ing. J. 'e' ruinenberg, medewerker la, in de Grontmij. en V( Iet idee is zo maar eens een keer men opborrelen", vertelt Bruinen- rg. Samen met zijn collega ing. J. runt hij de bank. „Het gaat om houd van het bestaande groen in ïderland". Volgens het tweetal is er in veel vraag naar bomen. Vooral van jS. rticulieren maar ook wel van de rerheid en wat de laatste categorie j treft dan vooral van grotere steden. n >ornamelijk voor beplanting in eds bestaande bebouwing of bij j holen, hebben de gemeenten graag imen die al tegen een stootje kun- ~tn Van Jong aangeplant groen irdt altijd erg veel vernield. Zo ft men vooral in Groningen, Leeu- •den en enkele andere grote plaat- in noord- en oost-Nedetland be- gstelling getoond. Er is nu nog begonnen in de provincies iesland. Drente, Groningen en rerijssel. Grontmij denkt aan het uitbou- van de databank tot een landelij- I zaak. Overigens is ook nu al be- pgstelling gebleken buiten noord- I oost-Nederland. Zo heeft bijvoor- teld de gemeente Elburg al ge laagd naar de mogelijkheid om zes- fcnderd zieke iepen te vervangen öor nieuwe linden. Iemand in Voor- fcoten heeft om een zware kastanje Jvraagd. Daarvoor zal hij dan wel i bedrag van bijna drieduizend gul- fcn over moeten hebben. Dit betreft titer alleen de kosten, want de rontmij gaat uit van het principe it de boom zelf gratis is. osten verigens zit er wel een financiële int aan de zaak omdat het aan de itabank verbonden werk veel admi- •tratie en andere romslomp mee- 'engt. „Aanvankelijk hebben we Raan gedacht dat deelnemers een |K»nnement zouden moeten betalen, jtar zijn we van afgestapt. De regis- Ttie in de databank is gratis. Pas als n boom van eigenaar verwisselt >eten beide partijen (aanbieder en lemer) elk vijftien gulden betalen", ius de heer Bruinenberg. De werke- ke kosten zijn echter veel hoger en innen variëren van een paar hon- rd tot een paar duizend gulden per lom. Vooral als het om grote bomen at komen er deskundigen aan te s om de boom zo te verplaatsen dat ook in leven blijft. Bovendien kun- m de transportkosten een aardige m vergen. Toch blijken er volgens theer Bruinenberg nogal wat men- te zijn die bij het pas gebouwde s direct al forse bomen willen beerd om het initiatief in de commer ciële sfeer te trekken. Zo zijn er leve ranciers geweest die hun bomenbe- stand ook wilden laten registeren. „Maar we hebben de boot afgehou den. We zijn geen handelsbureau van kwekers." Landelijk essen in de leeftijd van 20 25 jaar zijn nog zeer goed te verplanten planten. Het gaat dan meestal om bomen als eiken, linden, kastanjes, beuken en platanen. De databank is eigenlijk niets anders dan een systeem om te registeren wie er één of meer bomen aanbiedt en wie bomen vraagt. De kunst is om vraag en aanbod op elkaar af te Stemmen. Als een gemeente plotseling zeshon derd lindes nodig heeft, moet er toe vallig aan de aanbodzijde ook een zelfde aantal staan ingeschreven. Tijdstip Wellicht worden er wel andere soor ten bomen aangeboden. Volgens de heren Bruinenberg en Glas blijkt dit echter een teer punt te zijn. Het kie zen van een bepaald soort bomen heeft vaak een historische (gevoelige) achtergrond of gemeenten hebben andere redenen om persé een bepaald soort boom te willen. Ook het tijdstip speelt een rol. Ie mand die bomen wil hebben, wil die graag binnenbeen bepaalde tijd. Dat kan tot extra kosten leiden wanneer de aangeboden bomen toevallig op grote afstand staan van de afnemer. Zo zijn er allerlei factoren die een rol spelen. De mensen van de databank geven daarbij wel eens adviezen, hoe wel dit in feite niet de taak is van de databank. „Maar als iemand 25 grote bomen voor een tuin van honderd vierkante meter vraagt, zoals is ge beurd. moet je hem dat toch wel afraden", vindt de heer Glas. De uitvoering uitgraven, transport en deskundige begeleiding is een zaak die de aanbieder en afnemer van de bomen zelf moeten regelen. Ze kunnen gebruik maken van de Gront mij maar ook van een aannemer or het voor eigen risico uiteraard zelf doen. De databank gaat ervanuit dat de aanbieder voor de boom zelf geen prijs in rekening brengt, maar de Grontmij heeft dit in feite niet in de hand. „Ik geef toe dat iemand alsnog een prijs kan vragen voor een boom als wij hem eenmaal in contact hebben gebracht met een afnemer. Die kans acht ik echter niet zo groot. Iemand die een boom kwijt wil, is vaak al blij dat hij er kosteloos vanaf komt. Anders had hij hem moeten laten omhakken en in kleine stukjes zagen en laten afvoeren", aldus ing. Bruinenberg. Overigens is wel gepro- De databank geeft ieder kwartaal een staat met vraag en aanbod uit, vooral bestemd voor overheidsinstellingen, zoals gemeenten, provincies, rijkswa terstaat. staatsbosbeheer en dergelij ke. „We zijn in het noorden en oosten begonnen, maar denken er wel aan er een landelijke zaak van te maken", aldus de heer Bruinenberg. De heer Olas: „Wellicht dit najaar al. maar het hoeft geen exclusieve zaak van ons te worden. We zijn als particulier ingenieursbureau in feite begonnen met een maatschappelijk probleem en wat ons betreft mag een gesubsidl- eërde stichting of overheidsinstelling het overnemen. Maar dat zijn dingen die we nog helemaal moeten doorden ken en uitwerken." Een zeker belang heeft de Grontmij overigens toch wel bij de databank. Zo zijn er gemeenten die via deze bank een ingang hebben gevonden voor het inwinnen van advies over groenbeplanting. Dit kan er allicht toe leiden dat men tot zaken komt op het gebied van de uitvoering van een project. Volgens de heren Glas en Bruinenberg kunnen afnemers in be paalde gevallen ook subsidiebronnen aanboren. Als iemand bij zijn boerde rijtje bomen wil, kan dat erg duur uitpakken. „Wij zeggen dan dat men wellicht beter kan aankloppen bij Staatsbosbeheer voor subsidie in het kader van landschapsverzorging Ook zijn er subsidies mogelijk in ver- nieuwingsgebieden, voor verbetering van de woonomgeving (tot driedui zend gulden per woning) en bijvoor beeld beschermde dorpsgezichten. „Zelfs als relatiegeschenk is een grote boom gewild. Het komt bijvoorbeeld voor dat een gemeente of een aanne mer een boom aanbiedt bij het ope nen van een nieuwe bank", aldus de heer Glas. Singel 277 A I Q Amsterdam JA 020-247570 ""N LEO JANSEN straks uw stem voor een ander europa u zult van ons geen opgetogen verha len over de europese eenwording ho ren. laat slaan over het geïntegreerde landbouwbeleid maar samenwerking m europa is ons wel veel waard, juist ook in de landbouw die boterbergen, melkplassen, kaasheuvels, moet dat nou? in goede samenwerking kan dat best anders, als we het minder grootschalig aanpakken en ook de kleme boeren een kans geven, als de boeren kans krijgen op een redelijk inkomen, de landbouw en veeteeltindustrie weer vervangen door een meer natuurlijke produktie, dat zou beter zijn voor mensen en dieren LIEVER SCHARRELEIEREN DAN BOTERBERGEN dat willen we straks m Europa laten horen, u mag nu al enthousiast worden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer PvdA, CDA, D'66 vindt dat te hoge Inkomens in de vrije beroepen sneller moeten worden teruggebracht tot het ..nor minkomen" dan minister Van Aardenne (economische zaken) in gedachten heeft. In de plannen van de minister kan het wel vijf tot tien jaar duren voordat het teveel aan inkomen is weggewerkt via beperking in de tariefsverhogingen. Het gaat hier vooral om inkomens van de meeste groepen medische specialisten. NAVO-opperbevelhebber nuanceert standpunt door Ferry Mingelen CASTEAU NAVO-opperbevelhebber generaal Alexander Haig heeft zich erbij neerglegd dat Nederland geen tweede landmachtbrigade in West-Duitsland zal legeren. Dit viel gisteren op te maken,in een gesprek met de Amerikaanse viersterrengeneraal op zijn NAVO-hoofdkwartier in het Belgi sche Casteau. Haig heeft zich in het verleden steeds nadrukkelijk voor overplaatsing van die tweede brigade (zo'n vierduiend man) uitgesproken als veruit het bes te middel om de paraatheid van de NAVO te verhogen. Gisteren in het gesprek viel echter op 'dat zijn bena dering op dit punt aanzienlijk genu anceerder is geworden dan voorheen. „Ik zou persoonlijk graag aanvullen de troepen zien, maar de hoofdzaak is dat de paraatheid van de NAVO wordt verhoogd. Het heeft nooit suc ces gehad nationale staten met het pistool op de borst te proberen tot bepaalde, maatregelen te krijgen. We zijn er om de minister van defensie en de chef van de landmachtstaf in Ne derland te helpen, niet om hun lasten TrpinQfplIpn nog te verzwaren, aldus Haig. Ik spreek, zo zei hij geen voorkeur uit voor welke maatregel genomen moet worden, dat moet de minister van defensie in Nederland zelf maar zeg gen. Er zijn ook andere mogelijkhe den om de paraatheid van het Neder landse legercorps te verhogen, zo gaf Haig toe. Minister Scholten heeft al eerder aan gekondigd dat Nederland de beslis sing over deze zaak binnenkort zal nemen. Vanaf het begin is er zware NAVO-druk geweest om de Neder landse parate troepen in West-Duits land van een op twee brigades te brengen. De kosten hiervan werden echter begroot op^ zo'n 120 miljoen gulden. Dat was er de reden van dat Den Haag vanaf het begin andere, goed kopere mogelijkheden heeft gezocht om de paraatheid op te voeren. Ge dacht wordt daarbij ondermeer van het aanschaffen van extra treinstel len voor het vervoer van tanks en het opslaan van meer zwaar materieel in West-Duitsland zelf. Op deze wijze kan in tijden van spanning de Neder landse troepenmacht veel sneller op de oorlogspositie zijn dan momenteel het geval is. Generaal Haig benadrukte gisteren wel dat het tijd wordt een definitieve beslissing te nemen. „De NAVO con stateerde vier Jaar geleden dat het noordelijk deel van de westduitsland- se laagvlakte een rampgebied was. We hebben toen een aantal maatrege len genomen4. Organisaties in de vrije beroepen hebben op aandringen van de minis ter zelf enquêtes gehouden naar de hoogte van de inkomens. De PvdA twijfelt nu aan de gegevens, en denkt dat ze zijn geflatteerd zodat de inko mens minder hoog lijken dan ze zijn. Het CDA vroeg in dit verband om een steekproefcontrole met de gegevens van de belastingdienst. Kolthoff (PvdA) vond de cijfers die de enquêtes toch nog opleverden „ver bijsterend" en met name die voor de medische specialisten is dit Jaar 194.000 gulden bruto. Dat vinden PvdA'er op zich al veel te hoog. Toch verdiende ten tijde van de enquête (1975) de gemiddelde specialist 31.500 gulden meer dan het norminkomen voor dat jaar. Kolfthoff becijferde het overlnkomen dus de overschrij ding van de norminkomens voor specialisten, apothekers en tand artsen op zo'n 250 miljoen gulden. In dit verband hekelde Kolthoff „de miezerige voornemens" van het kabi net voor een eigen risico in het zie kenfonds voor medicijnen fysiothera peuten en verwijzing naar een specia list, Een iets krachtiger aanpak van de te hoge inkomens van apothekers en medici zou in een klap veel meer geld in het laatje van „bestek '81" brengen dan nodig is om de gaten bij Volksgezondheid te dichten, aldus Kolthoff. „Maar de politieke wil ont breekt bij deze regering", stelde hij. De oproepen van dit kabinet tot soli dariteit en matiging van lonen heeft daardm geen enkele overtuigings kracht. De Vries (CDA) had daarentegen voor het geheel van het kabinetsbeleid in zake inkomens van vrije beroepen Juist waardering. „Deze regering be wijst wel degelijk met de daad extra offers te vragen van de hogere inko mens Hij wees ondPr meer op de aftopping van prijscompensatie voor ambtenaren, en vond dat minister Albeda (sociale zaken) „nieuwe initia tieven zou moeten ontwikkelen" om te bereiken dat in de CAO's het voor beeld van de ambtenaren wordt ge volgd. Tot nu toe is daarvan weinig te zien. Globaal beleid Porthelne (WD) vond dat minister Van Aardenne „wel erg gedetail leerd" optreedt bij de inkomens in de vrije beroepen. Het prijs- en tarieven- beleid moet globaal zijn, en „een rui me marge" laten aan de vije beroeps beoefenaar: „Een vrije ondernemer" om zijn eigen bedrijfsbeleid te bepa len. Porthelne „betreurt" dat de inko mensmatiging voor hoge inkomens als van specialisten niet vrijwillig tot stand kan komen, en nu moet worden afgedwongen. Engwlrda (D'66) was ,zeer teleurge steld" dat de minister de makelaars niet verbiedt courtage in rekening te brengen aan zowel de koper als de verkoper van een huls. Alleen de ma kelaarsvereniging in Amsterdam is principieel tegen de dubbele cour tage. 3 De afkeer die het CDA demonstreert voor kernwapens, is geen ethische bevlieging. „We zijn geen atoompacifisten," zegt Twee de-Kamerlid Frinking. Wel kunnen hij en zijn collega Joep de Boer die „atoompacifisten" helpen aan een militair-strategische visie, die de rol van kernwapens terug kan dringen. Over die visie gaat het vooral in het derde verhaal in deze serie or Ferry Mingelen De nieuwe defensie-inzichten van het CDA. maken de regeringssamenwerking met de VVD er voor de toekomst niet gemakkelijker op. Tot nu toe heeft de WD in minister van defensie Scholten 4 (CDA) een bondgenoot bij de verdediging j van het meer traditionele defensie-beleid. „Maar." zei WD-defensiespecialist Ploeg al eens: „Het zal niet eenvoudig zijn het bij een volgende kabinetsformatie weer over defensie eens te worden Als het CDA zo doorgaat, komt het nog links van de -*• PvdA uit Dit nu lijkt wat overdreven, al was het jg alleen maar omdat de PvdA inmiddels ^ook een radicalere koers inslaat ten op- zichte van de kernwapens. Men accepteert t nu weliswaar het kritische NAVO-lid- maatschap." maar concentreert zich in CT verheugende mate op deels eenzijdige ■L stappen om de kernwapens op zijn minst Wï uit Nederland verwijderd te krijgen. Het PvdA-congres in april zal zich. naar ver- wacht, ten volle achter de actie van het V Interkerkelijk Vredesberaad ter zake stellen. Deze opstelling maakt de Öefensie-des- kundigen in de PvdA Tweede Kamerfrac tie niet onverdeeld gelukkig. Zij hopen echter voldoende politieke bewegings ruimte over te houden, omdat de volgorde en het tijdsbestek waarin de wensen van het PvdA-congres gerealiseerd moeten i worden, pas later zullen worden vastge steld. Opmerkelijk in dit verband is wel dat de betreffende PvdA-resolutie „vrede en veiligheid", binnen het CDA zeer mild ontvangen is. Buitenlandse zaken-specia list Mommersteeg wijst er in een interne notitie voor de fractie op. dat de PvdA- wensen qua intentie vee! met de CDA- opstelling gemeen hebben Hoe ver Die CDA-opstellmg heeft tot nu toe niet alleen in politiek Den Haag de vraag opge roepen hoever het CDA eigenlijk zal gaan in zijn afkeer van atoomwapens. Met name het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken is zich gaan roeren. Zo verweet directeur Neuman CDA-woord- voerder Joep de Boer dat hij „bedektelijk vertrouwt op de Amerikaanse atoom macht, maar openlijk wat anti-nucleaire geluiden doet horen om bij critici van het defensie-beleid in het gevlij te komen. Deze aanval werd later nog gevolgd door de waarschuwing dat hetillusiepolitiek" is te menen dat afschaffing van de atoom wapens, de internationale verhoudingen ten goede zou komen. De wetenschaps mensen binnen het insituut. zo bleek, zijr bevreesd dat een eenmaal op drift gesla gen CDA onder druk van de politieke opinie uiteindelijk alle kernwapens, en daarmee de afschrikkingsstrategie van de NAVO als zodanig zal gaan afwijzen. Zit die kans erin? „Nee." antwoordt CDA- defensie-specialist Frinking nadrukkelijk. „Wij zijn geen atoompacifister\ zoals het IKV Afschaffing van alle kernwapens, zal de wereld niet veiliger maken. Er zou onrust ontstaan en grotere kans op con ventionele oorlogen (oorlogen zonder kernwapens). De vraag is ook: hoe kom je van die atoom-kennis af Je kunt de klok niet zomaar terugdraaien. De maatschap pij is gebaseerd op macht, er zullen dan weer soortgelijke machtsmiddelen wor den uitgevonden. Zolang de wereld niet anders is ingericht, kun je dus atoomwa pens als afschrikkingsmiddel niet missen. De centrale vraag is echter welke kenwa- pens wel en welke niet een rol in die afschrikking spelen, en hoeveel daarvan genoeg zijn om de tegenpartij van militai re partijen te weerhouden." aldus Frin king Afschrikking NAVO en Warschau-Pact beschikking voor die afschrkking over twee soorten kernwapens, strategische en tactische. De strategische zijn zware lange afstandswa pens, waarmee de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elkaar onder schot houden. Deze supermachten weten dat de één de ander niet kan aanvallen, zonder ook zelf vernietigd te worden. Dit strategisch evenwicht sluit echter con flicten op een lager niveau niet uit. Een supermacht zal niet gauw de zwaarste wapens inzetten en kan dus voor de keus komen te staan een beperkte nederlaag te accepteren of de totale vernietiging te riskeren. Om dit dilemma te vermijden zijn de tactische kernwapens, met gerin gere zwaarte en dracht, ontwikkeld. Deze hebben, naast hun afschrikwekkende rol op lager niveau, ook een echte gevechts- taak. indien er toch oorlog uitbreekt. Ze versterken dan de conventionele bewape ning en de strategische kernwapens Die koppeling houdt in, dat het gebruik van tactische atoomwapens stapje voor stapje wordt uitgevoerd tot aan de grote strate gische wapens, teneinde de tegenstander steeds de gelegenheid te geven zijn aanval te stoppen. Veel sterker De NAVO, minister Scholten en de VVD menen deze tactische kernwapens niet te kunnen missen, omdat het Warschau-pact conventioneel veel sterker zou zijn dan de NAVO. Zonder hulp van atoomwapens, zou de NAVO een massale aanval van het Warschau-Pact niet kunnen keren. Nu geeft zelfs NAVO-secretaris-generaal Luns toe dat een massale aanval uit het oosten niet erg waarschijnlijk is. „Maar." zo zegt hij, „het Warschau-Pact is er sterk genoeg voor en wij weten niet hoe de Russische leiders van morgen erover den ken De NAVO moet dus op het ergste geval voorbereid blijven." De CDA-deskundigen menen daarentegen dat de NAVO de voorbereiding op een massale aanval rustig kan schrappen „Als je ervan uitgaat dat er in Moskou geen gekken zitten, dan werkt de strategi- sche-nucleaire afschrikking. Gezien de ri sico's. valt niet in te zien welk voordeel de Russische leiders met een aanval denken te kunnen behalen." meent Frinking. Zijn collega De Boer heeft nog een andere invalshoek: „West-Europa is door zijn ge ringe diepte (de afstand van het front tot aan de zee) in traditionele zin onverdedig baar tegen een eventuele massale aanval van het Warschau-Pact. De NAVO dient ervoor die verdedigingsruimte elders te vinden, namelijk door het bondgenoot schap met de Verenigde Staten. De Rus sen zullen er altijd rekening mee moeten houden dat ze, zelfs na een eventuele succesvolle bezetting van West-Europa, in feitelijke oorlog blijven met de Verenigde Staten. De vraag of de VS dan wel bereid zullen zijn New York te riskeren om Ko penhagen vrij te krijgen, is een valse vraag Wat telt is de krachtsverhouding tussen twee wereldmachten. De bezetting van West-Europa zou de machtspositie van de VS wezenlijk aantasten en dat zal men nooit kunnen accepteren Crisis-beheersing De Boer en Frinking wegens hun militaire afkomst wel de kolonels genaamd, menen dat de NAVO-verdediglng zich meer moet gaan richten op crisis-beheersing, het te gengaan van ongewilde gewapende con fllcten van beperkte omvang. Zouden die conflicten toch uit de hand lopen, dan zien zij desondanks geen funétle meer voor de tactische kernwapens. Frinking: „Het wordt tijd het idee van een beperkte kernoorlog overboord te zetten. Ieder gebruik van kernwapens zal onge twijfeld verder gebruik uitlokken Je zet die wapens ten slotte pas in. als de con ventionele verdediging het niet meer houdt, en dan verwacht je dat de tegen stander. die dan al zover is gegaan, direct inbindt?." De Boer wijst op het risico, dat juist door die kleine stapjes met tactische kernwa pens. West-Europa bij een uit de hand lopend conflict, al verwoest is. voordat de Verenigde Staten aan de vraag toe zijn of ze hun strategische wapens moeten inzet ten „De hamvraag over de inzet van Ame rikaanse strategische middelen, moet niet aan het eind, maar aan het begin van een conflict gesteld worden, zodat de Russen gelijk weten waar ze aan toe zijn. Hoe selectiever wij onze kernwapens maken, hoe langer het gevecht op een lager niveau kan doorgaan. De Russen kunnen steeds denken: de NAVO probeert het op dit beperkte niveau te houden, dan kunnen we nog wel even doorgaan. Omdat de inzet niet geloofwaardig is. verliezen de tactische kernwapens ook hun afschrik wekkende rol." Volgens de CDA-kolonels kan dus eigen lijk met strategische wapens worden vol staan? De Boer: „Ja. maar je moet niet alleen de Amerikanen met deze verant woordelijkheid opschepen. Dan maak je je er als Europa wat te gemakkelijk vanaf Die pijn moet Je delen Het is dus nodig in West-Europa ook een aantal atoomwa pens te installeren die tot ver in de War schau-Pact landen reiken. Die bezegelen de broederschap Het gaat dan onder meer om de Polaris-onderzeeboten. de F- 111-jager, de 8tarflghter en de nieuwe Nederlandse F-16 straaljagers Hoofdpunten Voor de „gewone" tactische kernwapens ziet het CDA weinig nut meer „Die moe ten we geleidelijk kwijt zien te raken, te beginnen met de nieuwe wapens, waar over in de NAVO nog geen afspraken zijn gemaakt." zegt Frinking. Als we het allemaal goed begrepen heb ben, bevat de nieuwe CDA-benadering de volgende hoofdpunten De krachtsverhoudingen tussen NAVO en Warschau-Pact zijn minder somber dan wel wordt voorgesteld. Die zijn niet alleen afhankelijk van de wapen-aantal len. De mogelijkheid van een massale aan val door het Warschau-Pact is niet realis tisch. gezien het nucleaire evenwicht Voorbereiding op zo'n aanval is daar om onnodig, en ook geografische gezien ondoenlijk. De NAVO moet zich toeleggen op crisis-beheersing. Tactische kernwapens zijn in leder ge val onbruikbaar. Je kan er dus ook niet meer mee dreigen Als dit allemaal zo logisch is. waarom wil minister Scholten er dan niet aan? De Boer: ..Scholten is op defensie overdon derd door al dat feitenmateriaal, waaruit blijkt hoe sterk die Russen wel zijn. Men sen als Willem Scholten kunnen nog lang de illusie gehad hebben dat bij voorbeeld op zee alleen de VS. Engeland en Hare Majestelts eigen marine, nog wat voorstel len Ze schrikken zich kapot als ze zien hoe de zaken er echt voor staan, en klam pen zich daardoor vast aan de gevestigde defensie-opvattingen Voor mensen die er een beetje inzitten is dat allemaal niet nieuw. Door onze opvat tingen over kenwapens. ontstaat een min der verkrampt defensiebeleid, dat ook door het Warschau-Pact als minder be dreigend kan worden ervaren. Zo ontstaat ruimte om aan de onderhandelingstafel echt wat te doen tegen die bewapenings spiraal. Je moet ergens beginnen met ruimte maken, een eindje loshalen uit de Gordiaanse knoop die de bewapenings wedloop is. Die knoop laat zich, zoals het IKV wil. niet in één keer doorhakken (De vorire afleveringen in de*e serie ston den in de krant van 31 maart en 4 april.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9