Actie tegen de chloortrein Tekening van een lezer rouw Commentaar ik zie ik zie wat jij niet ziet ychische patiënten v]olksgezondheid Utrechts comité: verleg spoorbaan buiten de stad Ongerustheid over gevaarlijk vervoer groeit Zwerven door ons bomenland op een leeuw vonhoff loopt woningnood doe ik niet trouw nooit DNDERDAG 5 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ,^1 rapport van de commissie-Van iur|k over de rechtspositie van pa- outjten in psychiatrische inrichtin- eol heeft met gezag en cijfers de jtheid bevestigd van wat allerlei an^opende individuen de laatste est*, vijftien jaar al hadden laten ten. Er schort hier en daar nogal rfc aan de manier waarop wij met onie psychisch in de knoei geraak piedemensen omgaan, con steizijn twee mogelijkheden daarin te brengen. In de eer- "rh!p'aats za' ^et staatstoez'cht op a inrichtingen moeten worden Ibeterd, waarbij de autonomie anii zelfstandigheid van de inrich- lerV geen excuus of vijgeblad mag tstrnen om een eventuee' bijstu- van een intern beleid te fru- i ztren of onmogelijk te maken, jangrijk is ook, dat er een veel larder gewicht zal worden toe pend aan de wettelijk voorge roeven rondreizen van officieren justitie en rechters langs de een officiële krankzinnigheids- opgenomen patiënten, t wordt nu nog te vaak als een tnaliteit en routineklus afge- in. Het is echter duidelijk uit erl1ke geest een dergelijke wette- 1 bepaling is voortgekomen en Jidie geest ook zal zij moeten ir irden nageleefd en aange- pi die verbetering moet niet van boven af komen. Even Efodzakelijk is, dat ook van de 'raÉere zijde het probleem wordt n]iaderd. Dat zou kunnen gebeu- I door het versterken en met lattenlijke bevoegdheden toerus- lutj van de patiëntenraden binnen ^inrichtingen. Er bestaat onder w langdurig, soms zelfs wel et ënslang in de inrichting verblij- afkde patiënten dikwijls een mate van inzicht in de eigen en die van de inrichting. Er alleen maar schade voor men- I en instellingen uit voortkomen %ner dat staatssecretaris Veder- jt van volksgezondheid bij het -Pijat in de Tweede Kamer op- 2ijiw blijk heeft gegeven, dat het Jjjr ontbreekt aan een eigen in- nidijke zekerheid over een te vol- lijn de eerste voorwaarde bij het vaststellen van een id door een bewindvoerder, gihad al eens eerder blijk gege niet goed raad te weten met de toevertrouwde zorgen, (denk als daarvan geen gebruik wordt gemaakt. Een wezenlijk complement van zo'n versterkte patiëntenraad is ook de aanwezigheid van een onaf hankelijke juridische deskundige (je zou hem ombudsman kunnen noemen, als een veelvuldig ge bruik dat leuke Zweedse woord niet zo had beduimeld). Nog niet zo lang geleden deed zich in een van onze inrichtingen een conflict voor tussen het bestuur en een dergelijke juridische raadsman van de patiënten, waarbij de noodzaak bleek 's mans positie goed en gron dig te regelen. Het ging om een aan een inrichting verbonden en met de behartiging van de patiën tenbelangen belaste rechtskundi ge, die terdege moest ondervinden hoe de verhoudingen lagen, toen het op de belangen van een patiënt aankwam. Het bestuur, dat de man had aangesteld en ook betaal de, hakte in het conflict de knoop door dat wil zeggen: de rechts kundige werd ontslagen. Dergelijke gebeurtenissen zouden toch eigenlijk niet meer mogen voorkomen net zomin als de in het rapport-Van Dijk genoemde hersenoperaties, castraties en ste rilisaties. Ook in de psychiatische inrichting zal de lijn moeten worden doorge trokken, die zich al heeft afgete kend bij in omvang en totaliteit vergelijkbare situaties, zoals het leger en de gevangenis (waarbij het verre van ons is de drie verder onder één noemer te brengen). Ook in het leger en de gevangenis zijn sinds kort zeggenschap en pro ceduremogelijkheden ingevoerd teneinde ieder van betrokkenen in voorkomde gevallen gelegenheid te geven om voor zijn belangen op te komen. De praktijk heeft ge leerd, hoe heilzaam die ontwikke ling heeft gewerkt. door Haro Hielkema UTRECHT Hard weghollen tegen de windrichting In. Dat is eigenlijk nog altijd de dienstorder van de machinist, wanneer zijn trein met ge vaarlijke stoffen door een bot sing of ontsporing in het on gerede raakt. Misschien wordt de handelwijze in iets andere taal voorgeschreven, maar als er iets gebeurt komt het er wel op neer. Als er iets gebeurt. Je moet er niet aan denken, als het bij voorbeeld de chloortrein betreft die 's nachts met levensgevaarlijk gif door het land rijdt. Van Delfzijl en Hengelo via Utrecht naar Rotterdam. Of vanuit het zuiden via Tilburg naar Rotter dam. Je moet er niet aan denken, maar je hóéft er ook niet aan te denken, volgens de Nederlandse Spoorwegen althans, die verantwoor delijk is voor het transport. De NS zegt bij monde van stafmedewer ker mr, H. J. Kruyt dat risico's nooit zijn uit te sluiten, maar dat ze wel beperkt kunnen worden tot het uiterste. „En dat gebeurt bij de NS". Deze geruststelling heeft het Komité „Stop de chloortrein door Utrecht" er niet van weerhouden aan de bel te trekken over het railvervoer van ge vaarlijke stoffen door Utrecht. Vooral het transport van chloor heeft de actievoerders de nodige schrik aange jaagd, extra gevoed door een aantal rampen met dit gif in het buitenland. Vorig jaar bij voorbeeld ontspoorde een chloortrein in de Verenigde Sta ten en ontsnapte er gas, waarvan verscheidene automobilisten die in de buurt reden het slachtoffer wer den. De ramp met een tankauto vol propaangas op de camping in Spanje, eveneens vorig Jaar, versterkte de schrikreactie bij een aantal Utrech ters nog eens. Immers, propaangas wordt in grote treincilinders door de Domstad ver voerd en vijf van de zeven nachten in een week rijdt er een trein met chloor tussen de woonwijken van Utrecht door. Het actiecomité stelt in dit ka der dat een ongeluk met de chloor trein in de stad rampzalige gevolgen zou hebben, vooral doordat het maar aan haar voorstellen nu eens dit dan weer dat op het punt van de eigen bijdrage in de gezondheidzorg), maar de manier waarop zij zich in dit debat achter de al verkregen of nog te verkrij gen meningen van anderen ver school, doet het ergste vrezen voor de manier waarop de portefeuille van volksgezondheid op het ogen blik in Leidschendam wordt beheert. Leden van het comité „Stop de chloortrein door Utrecht" kalken bij de spoorwegovergang aan de Abstederdijk hun ongerustheid over het vervoer van gevaarlijke stoffen op het wegdek. 's nachts met nachtkijkers te speuren naar voorbijrijdende gevaarlijke transporten. Maar de ongerustheid is alleen maar toegenomen. „De chloor trein. die nu door de stad gaat. moet om de bebouwde kom geleld wor den." zegt Mirjam Passenier. „Dan moet er maar een nieuw stuk spoor lijn aangelegd worden. Dat kost na tuurlijk veel geld. maar Je moet die kant wel op. omdat het vervoer alleen maar toeneemt. Het wordt steeds ge vaarlijker." Het comité heeft de gemeenteraad van Utrecht inmiddels gevraagd het verleggen van sporen naar buiten de stad te overwegen: zowel voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door het wat meer noordelijke deel van de stad (de lijn Amersfoort-Utrecht) als voor het vervoer over de Oosterspoor baan. Deze lijn loopt door de wijken Tuindorp, Wittevrouwen, Zeehelden buurt. Oudwijk, Abstede. Sterrewijk en Lunetten. Door de vele spoorweg overgangen op dit traject is de kans op een ongeluk groot. Want ook over deze lijn gaan gevaarlijke stoffen, overdag zelfs. Maria Smit: „De Oos terspoorbaan levert ook veel overlast aan lawaai en trillingen. Geld voor het renoveren van woningen langs de lijn is wegegooid, want door de trillin gen komen er al weer gauw scheuren De bewoners langs dit traject klagen al vanaf 1952 over de hinder, met name door het zware goederenver voer." chloorgas zwaarder is dan de lucht en tussen de huizen blijft hangen. inventariseren Maria Smit en Mirjam Passenier, woordvoersters van het comité, wo nen vlak bij de route die door de chloortrein 's nachts wordt afgelegd. „Wij hebben 'm zien rijden", zeggen ze. „Hij rijdt door Tuindorp. Tuin wijk, Ondiep, Pijlsweerd en de wijken langs het station. We zijn aan het inventariseren hoe de trein nu precies loopt en wat er allemaal langs komt, Behalve chloor is dat in elk geval propyleen, propaangas en andere ontplofbare stoffen. Chloor is het meest gevaarlijk", zegt Mirjam Pas senier. In pamfletten wijst het comité erop dat honderd deeltjes chloor op honderdduizend luchtdeeltjes al do delijk zijn. Utrecht, het knooppunt van de Ne derlandse spoorwegverbindingen, moet de meeste treinen met gevaar lijke stoffen verwerken. Hoeveel het er zijn, hoe vaak ze rijden en wat ze precies vervoeren is niet bekend. „Het is onmogelijk om een gedetail leerde aanwijzing te geven van de verschillende risico's, die aan het ver voer van gevaarlijke stoffen zijn ver bonden" was het antwoord van het Utrechts gemeentebestuur op vrager van ook al niet helemaal gerustt raadsleden. Het lijkt B. en W. weinig zinvol om de bevolking over dezi zaak informatie te verstrekken. „Eei dergelijke voorlichting kan in geei enkel opzicht volledig zijn en zou all< mogelijkheden tot verwarring in ziel bergen". 'Steeds gevaarlijker' Na zo'n mededeling zou het comité „Stop de chloortrein" toch rustig moeten gaan slapen in plaats van Tekeningen, "bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. AMINAMEN? ■bï 'n Libanon gewond geraakte sergeant-majoor Sietse ;a*ekstra is gisteren teruggekeerd in Nederland. Hij werd op oibiphol in het vliegtuig verwelkomd door zijn echtgenote. .•an gevaarlijke stoffen. Oroningse actievoerders hebben al eens geme ten dat de chloortrein, die eigenlijk maar zestig kilometer per uur mag rijden, honderdtwintig kilometer reed. De noorderlingen beweren zelfs dat dat op een onbewaakte spoorweg overgang het geval was en dat de chloortrein even bulten Groningen regelmatig lange tijd onbewaakt stil staat. Is de ongerustheid onnodig'' Bij de Nederlandse Spoorwegen vinden ze van wel. Zoals er in het Amerikaanse Harrisburg verzekerd wordt dat een ramp met de kerncentrale maar eens in de honderdduizend Jaar kan voor komen. zegt een woordvoerder van de NS dat er met een chloortrein maar één keer in de tweeduizend jaar iets kan gebeuren. In het 140-Jarlg be staan van de spoorwegen is er nog nooit iemand het slachtoffer gewor den van een ongeval met gevaarlijke chemische stoffen. BIJ de NS wordt ook gewezen op een rapport van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond over het trans port van gevaarlijke stoffen per spoor. In het rapport wordt geconclu deerd dat het vervoer per spoor veili ger is dan per schip of over de weg. De kans op een ernstig ongeval bij het vervoer per trein is eens per twintig tot vijfentwintig Jaar. Een woord voerder van de NS verklaart daarbij dat slechts vier procent van de ge vaarlijke stoffen per trein gaat en maar liefst negentig procent over de weg. Op het oog AFSCHEIDSTRANEN Onhoudbaar Maria Smit hoopt dat de gemeente raad een principe-uitspraak doet dat er een einde komt aan de onhoudbare situatie en dat het vervoer van ge vaarlijke stoffen langs dichtbevolkte wijken wordt gestopt. „Vooral bij ver keersopstoppingen is de kans op een ongeluk groot. Als er een auto op de spoorbaan in de file komt te staan, kan 'ie geen kant meer op." Het actiecomité wil dat de gemeente bij de rijksoverheid maatregelen vraagt om het chloortransport door Utrecht onmogelijk te maken. Het bij elkaar brengen van de industrie die chloor produceert (Delfzijl, Hengelo) en die chloor verwerkt (Rotterdam) zou al een stap vooruit zijn, meent Maria Smit. „Wij hebben een aantal suggesties, zoals het vervoer van chloor per pijpleiding of over zee van Delfzijl naar het Botlek-gebied. Ook stellen we voor chloor vóór transport te verwerken tot een halfprodukt, dat dan zonder gevaar kan worden ver voerd." De verontruste Utrechters vinden het absurd dat de gemeenteraad niet weet wat er door de stad gaat. Vol gens Maria Smit moeten er bij een ongeluk specialisten van AKZO ko men: „Voor die hier zijn, kan het al te laat zijn. Als er gas vrij komt. is er geen houden meer aan." Ook elders Naast de Utrechtse groep is er ook in Groningen en Tilburg een langzaam groeiend verzet tegen het transport Tamelijk geruststellende gegevens, zo op het oog. Maar het comité „Stop de chloortrein door Utrecht" zegt dan meteen: „Dat kan wel waar zijn, maar chloor wordt alleen per trein vervoerd omdat het een van de gevaarlijkste stoffen is." Volgens de NS vindt het chloortrans port net als het vervoer van andere gevaarlijke stoffen plaats volgens de meest strenge veiligheidseisen. De voorschriften zijn stringenter dan in de Verenigde Staten. De chloortrei nen hebben een dubbele afsluiter en de kans dat er gas wegloopt wordt bijna uitgesloten geacht De NS- woordvoerder illustreert dat met een treinongeval in Goes (1976), waarbij een passagierstrein in volle vaart ach- tefop een tankwagen botste. De klap kostte zeven reizigers het leven, maar de tankwagen bleef heel. ADVERTENTIE Merkwaardige bomen in tekst en beeld door Gait Berk 7mip.ii (lotjr.otis. nODkUullld UL/NpL voordemaander "UUCh maarten april Een schitterend boek met véél kleurenillustraties voor de ware natuurliefhebber. Bij uw boekhandelaar tot 1 mei voor 119.50. daarna t 27.50. Romen m IBilim! Als we deze roerige jaren zeven tig achter de rug hebben, zal er veel veranderen. Grote kamer planten en grote honden raken uit de mode. Voor spijkerbroe ken, geitewollen sokken en zelf gebreide truien breekt een som bere tijd aan. We komen terug op onze hang naar het natuurlijke, met alle gevolgen vandien. „Ik zie ik zie wat jij niet ziet Voorspellingen na Tachtig", zo heet het geschriftje waarin dit en nog veel meer staat. Een uitgave van het Amsterdamse reclame bureau J. Walter Thompson Company en dus niet helemaal uit de lucht gegrepen, want zo'n bureau doet veel aan markton derzoek. Drie heren verzamelden van alles over wat er zich in voor bije eeuwen, maar vooral in de Jaren zestig en zeventig aan mo de- en smaakverschijnselen, aan opvattingen over belangrijke en onbelangrijke zaken heeft voor gedaan. kortom: de trends van zeg maar de afgelopen duizend jaar, waarop je steeds weer een (ave-)rechtse reactie ziet volgen. Op dat reactieverschijnsel ba seert Harry Obdeljn die uiteinde lijk „Ik zie ik zie wat jij niet ziet" schreef, zijn visie op de jaren tachtig. Zulke stromingen die elkaar op volgen en op elkaar reageren, zijn wel eens omschreven met ..pater nalisme" en „maternalisme", zegt Obdeljn. Een paternalistisch tijdvak kenmerkt zich door sterk centraal gezag, door regels, Ver boden. censuur en taboes. De mensen reageren er op door In zichzelf gekeerd te zijn en zich emotioneel op een afstand te houden. In een maternalistische tijd zie je juist een sterke vrij heidsdrang. Het gevoel verslaat het verstand en de mensen zijn warm, expressief en optimistisch. De jaren zestig waren dus duide lijk matemallstisch: terug naar het eerlijke handwerk, voelen is beter dan weten, korte, strakke kleding, verre reizen, democrati sering, anti-taboe, anti-huwelijk, om maar eens een paar door Ob deljn opgesomde trends uit die Jaren te noemen. In de jaren ze ventig begint dat allemaal al wat terug te lopen: de maatschappij vergrijst, de terreur neemt toe. werk wordt onzeker, de grote ide alen blijken niet haalbaar. En in de Jaren tachtig hebben we „dus" schoon genoeg van al dat eerlij ke, natuurlijke gedoe. Geen brandnetelsoep meer, geen open haarden, eerlijk eiken, leren ban ken, geen goeroes, geen Tolkien, geen halvarine, inspraak, hokken en demonstraties meer. Het ge zag krijgt méér gezag, bedrijven en scholen worden minder demo cratisch, we worden materiëler en we krijgen nationalistische ge voelens op Europese schaal, pan- Europese gevoelens dus. al zet Obdeijn achter al deze voorspel lingen voorzichtig een vraag teken. Dat zal natuurlijk gevolgen heb ben, „nog afgezien van het uitko men van de nachtmerrie van onze vuilnisman, als we al ons geloogd eiken op straat zetten." We willen weer in de stad wonen, onze kleren, interieurs, verpak kingen en huizen gaan meer syn thetische materialen bevatten, fabrieksprodukten mogen zich onvermomd presenteren. Verder gebruiken we steeds meer plant aardig voedsel („wat dan wel eens de ondergang zou kunnen zijn van de bio-industrie"), ter men als volkoren en warme bak ker verliezen hun magie, en ro bots en driedimensionale t.v. mo gen op ons aller warme belang stelling rekenen. Het hoeft niet allemaal uit te komen. Obdeijn geeft toe de plank zo links en rechts wel eens mis te zullen slaan. „We zijn te werk gegaan," zegt hij, .mondei een greintje faalangst, 't Duuri immers Jaren voor onze vergissln gen uitkomen!" Het ïou het begin kunnen zijn van een leuke limerick, „op een leeuw", maar voor deze twee leeuwen uit een dierenpark an nex circus in Californië is het geen lolletje. De twee moeten dagelijks oefenen met circusar tiest Kon Whitfield die op hun ruggen staat alsof ze paarden zijn, en dan moeten ze nog lopen ook. Tot het een keertje mis gaat, de leeuwen er genoeg van krij gen en op de rug van hun berij der stappen. Als hij op tijd wakker wordt, staat de Utrechtse burgemeester Vonhoff morgenochténd om zes uur al in trainingspak op het Domplein. Daar helpt hij mee aan de sportieve verbroedering tussen Utrecht en Atrecht, 375 kilometer zuidelijker, in Noord- Frankrijk. waar de stad gewoon lijk Arras genoemd wordt. Deze beide Uniesteden moeten de „ru zie" van 400 jaar geleden nog steeds bijleggen toen Atrecht zich solidair verklaarde met de Spaanse koning Philips, tegen wie de Hollanders zich met hun Unie juist keerden. Burgemees ter Vonhoff zal met negentien hardlopers van de Utrechtse atle tiekvereniging Hellas aan een es tafetteloop naar Atrecht begin nen. waarbij aangetekend moet worden dat de negentien hardlo pers afwisselend tot Atrecht aan toe doordraven en de burgemees ter er aan de grens van zijn stad al mee ophoudt. Wij zijn niet ln staat onze vrije tijd zinvol en plezierig te beste den, zei prof. Galjaard in een van die Grote Uren U van Koos Pos- tema. Herman Post. rubriek- schrijver van de KRO-gids Stu dio is het daar niet mee eens. Voortbordurend op Galjaards uitspraak „er moet meer gerom meld worden in dit land. en daar mag best voor worden betaald, want ledereen vindt het leuk om een paar centen te vangen" schrijft hij: „Volgens mij wordt er al Jaren gerommeld bij het leven, maar goeddeels in het geniep; het mag immers niet. Wie op heter daad wordt betrapt, raakt zijn uitkering kwijt. Ik denk dat het leven er heel wat plezieriger op zou worden als de overheid min der zou verplichten en meer zou toestaan. Want ik kan mij niet voorstellen, dat wij geen raad we ten met onze vrije tijd, dót ls het. Ik bedoel: geef iedereen toestem ming zijn eigen huls te bouwen en binnen twee Jaar ls de woning nood opgelost. Daar zetten we met ons veertien miljoenen toch even onze schouders onder!" Een Jonge wetenschappelijk on derzoeker uit Mldden-Engeland is geschorst omdat hij geweigerd heeft voor zijn werkgever naar Brussel te gaan om daar met col lega's een rapport op te maken. De man. een 27-jarige vrijgezel, had daar zijn redenen voor: zijn huishouden zou, verklaarde hij, in de soep lopen als hU buitens huls moest slapen, bovendien meende hij geen aktetas te bezit ten die goed afgesloten kan wor den. evenmin als passende kle ren, en „is niet-Engels eten mij ln het verleden altijd slecht beko men". Het spreekt vanzelf dat zijn werkgever bepaald niet inge nomen was met dit weigerachtig gedrag, maar hij zag geen kans zijn ondergeschikte op andere ge dachten te brengen. De werkge ver heeft het conflict voorgelegd aan de rechtbank van Wolver hampton, die nu mag uitzoeken wie van beiden in zijn rechtstaat Een moeilijke kwestie, waar de rechtbank nog wel even op zal zitten broeden. Achter de tafel ls wel al gemompeld, dat de weten schappelijke dienstweigeraar dan wel intelligent mag zijn, maar toch ook „beperkt en onvol wassen". Advertentie in De Nieuwe Bijl mer: „Trouw nooit zonder ons te raadplegen." Wie mag die „ons" dan wel zijn? Een voorlichtende Instantie misschien, die trouw lustigen eerst ernstig wil wijzen op de problemen van de huwe lijkse staat? Mis Het ls een druk kerij die zulke leuke trouwkaart- jes maakt. Niets van aantrekken dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5