steekt .schoolverlaters iiart onder riem y y 1^6' <*r 4^ Minister wil verbod reclame voor alcohol tolman GETOETER h. MAAKTGEK Westen krijgt voorrang met woningwetwoningen 'Beter lesmateriaal buitenlanders' Rhoodie 'CDA heeft duidelijke voorkeur bij verkiezingen' Begin voorlichtingscampagne Per 1 januari volgend jaar AJ \ilu idshurca JU Het A 'ui naar toegaan, Nu naai U te eerder een baai des te e< Van Houwelingen contra Brinkhorst: PvdA wil uitleg van Brokx £$og geen beslissing «diver zendtijd U wilt zonder veel omhaal wassen en centrifu - geren, zo goed als maar kan. Met een echte was automaat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toestel, dat jarenlang trouw en probleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Kortom: een werkpaard. Dan is er maar één die hier aan voldoet: de AEG-TURN AM AT. En zo heeft AEG voor elkwasprobleem een oplossing. AEG laat je niet in de steek. Staatssecretaris bepleit op onderwijstentoonstelling: 2D ONDERDAG 5 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3- Van onze Haagse redactie 1 DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken roept school- rerlaters op „het hoofd niet te laten hangen ook al zijn de ■n Hanen op het ogenblik minder dik gezaaid". Het ministerie ie «rijst erop, dat negentig procent van de ruim 200.000 school- rerlaters van vorig jaar nu een baan heeft. Minister Albeda üoopt, dat van de 227.000 jongens en meisjes die dit jaar van iet ichool komen meer dan de helft zich op het arbeidsbureau ineldt. jschc Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM heeft de Tweede Kamer toegezegd zich te zullen inzetten om per 1 januari van het volgend jaar reclame voor televisie en radio voor tabak, alcohol, suikerhoudend snoepgoed en medicijnen te zullen verbieden. Voor tabak geldt nu aY een etherreclameverbod, door een besluit van de Reclameraad, maar dat verbod zal worden voortgezet als per 1 januari van het volgend jaar de gewijzigde omroepwet van kracht wordt et iibeda zei dat gisteren bij het begin de voorlichtingscampagne hoolverlaters aan de slag". Via ad- irtenties. tv spots, stickers en derge- jke spoort het ministerie schoolver- iters aan zich, het liefst nog voor de kantie, te oriënteren op een ar- idsbureau Eveneens met behulp advertenties worden werkgevers igewekt om hun vacatures door te iven aan de arbeidsbureaus. Het Wetsontwerp, dat moet leiden tot een terplichte vacature-melding, komt linnenkort in de ministerraad aan de ïn irde, liet Albeda weten, ar lij de presentatie van de voorlich- ingscampagne kreeg de minister het en |an de stok met vertegenwoordigers ten.an Werkende Jeugd CNV, de Jonge tocialisten (JS) in de PvdA en het IW jongerencontact. Die groepen kootten zich met name aan een tip ♦oor schoolverlaters, die luidt: r [Neem liever een baantje, ook als dat let helemaal overeen komt met je ileiding, dan dat je bij de pakken iat neerzitten. Je eerste baan hoeft iet Je laatste te zijn." De jongerenor- inisaties waarschuwden, dat jonge- ren daar in hun verdere loopbaan nadeel van kunnen ondervinden. Zou zouden verplicht kunnen worden op basis van hun eerste baan „passende arbeid" te aanvaarden, die niet aan sluit op hun opleiding. Ook kunnen, bij werkloosheid, lagere uitkeringen in het verschiet liggen. Voorbij Vervolg van pagina I Vinnigheid iewel in de persoonlijke omgang en en gemakkelijk toegankelijk, is jlman in het Kamerdebat nogal ihtgeraakt. Op interruptie reageert j doorgaans met een vinnigheid, die [at overmatig overkomt. Het is met ne deze trek die in politieke kring Irijfels doet rijzen omtrent zijn ge- "jhiktheid als Kamervoorzitter Aerder kenmerkt zijn optreden in het ibafc zich door zijn befaamde winkslagen waar nooit een mens om joet lachen. Het zijn meestal taal- oorundige grapjes en nogal gekunsteld D&ndoende beeldspraken. Een voor- uit 1975, toen hij over het forse ag aan ontwikkelingshulp onder moeilijke omstandigheden in ei land opmerkte: „Nederland mag In een kindje onder moeders para zijn. maar toch zijn Hanneke en inneke Janneke Pronk en laten Ae zeggen Hanneke van Leeuwen 1nke klantjes. Dat blijve zo" Minister Albeda wierp tegen, dat de tip bedoeld is om te voorkomen dat jongeren langdurig werkloos blijven. Wie langer dan een jaar geen werk heeft maakt slechts weinig kans om alsnog een baan te krijgen, leert de ervaring van het ministerie. Boven dien hebben de eerste banen van jon geren veelal toch een „experimenteel karakter" er wordt vaak van baan gewisseld. „Tenslotte," zei Albeda. „is het ondenkbaar dat onderwijs au tomatisch een garantie biedt voor een bepaalde baan. Die tijd is voorbij." Uit cijfers van het ministerie blijkt, dat steeds meer schoolverlaters een arbeidsbureau binnenstappen. Vori ge jaar liet iets meer dan de helft van de schoolverlaters zich inschrijven. Van die groep wist zestig procent binnen drie maanden een baan te bemachtigen, na een half jaar was ruim tachtig procent aan de slag, na een jaar ruim negentig procent. De grootste problemen doen zich voor bij vier groepen schoolverlaters: jon geren zonder diploma, jongens die van de mavo komen, meisjes die het huishoudonderwijs gevolgd hebben en jongeren die de pedagogische aca demie achter de rug hebben. Geen vertrouwen Albeda bestreed, dat hij al te passief is in zijn strijd tegen de jeugdwerk loosheid. Hij verweet zijn critici met name de jongerenorganisaties zijn beleid „te eenzijdig" te beoordelen. „Er wordt te veel nadruk gelegd op banen in het welzijnswerk, het onder wijs en dergelijke. Men heeft geen vertrouwen in de subsidieregelingen, die het voor een particuliere werkge ver aantrekkelijk maken om een jon gere in dienst te nemen", aldus Albe da. Bij de overheid en gesubsidieerde instellingen (onderwijs, welzijnswerk) zullen volgens beloften niette min de komende tijd enkele duizen den nieuwe arbeidsplaatsen gescha pen worden, zei de minister Minister Albeda (sociale zaken) licht de actie toe die zijn minister gisteren is begonnen om schoolverlaters aan werk te helpen. Voor wat de andere produkten be treft. moet de minister eerst overleg voeren met de ministers van Land bouw en Visserij, Economische Za ken en Volksgezondheid en Milieuhy giëne Tijdens het vragenuurtje in de Ka mer zegde mevrouw Gardeniers de Kamer toe daar onmiddellijk mee te beginnen CDA en PvdA vroegen de minister om nog voor de zomer recla me voor deze artikelen op radio en televisie te verbieden De minster wees er echter op. op grond van haar huidige bevoegdheden niet in staat te zijn om op die korte termijn een en ander te verbieden. Wel zal ze voor uitlopend op haar bevoegdheden vol gens de nieuwe ormoepwet voor 1 juli van dit jaar in de Staatscourant pu bliceren dat de etherreclame het vol gend jaar gehouden is aan de nieuwe maatregelen. Geen brood Tijdens het debatje bracht de heer Jacobs (WD) naar voren dat in Noor wegen. Finland en Italië al lang een verbod op alcohol- en tabaksreclame geldt, maar dat het gebruik van deze produkten er daar alleen maar op vooruit is gegaan In stegenstelling tot coalitiegenoot CDA ziet de VVD dus geen brood in de verboden De minister zei ook van tegengestelde berichten over de verkoop van drank en tabak in die landen op de hoogte te zijn Eerder hebben het CDA met de pro gressieve partijen zich hard gemaakt voor een verbod van sterreclame op zondag, daarna een verdringing van de televisiereclame naar later dan 's avonds zeven uur en tegen de zoge heten zwevende blokken, dat wil zeg gen reclame.tussen de programma s door. Het Kamerlid Scholten (CDA» wil nog niet over verdere verdringing van de Ster-reclame spreken „Ais deze maatregelen er door zijn zien we verder" In zijn betoog wees hij de minster op het verkiezingsprogram van het CDA. dat deze verboden voortstaat Ook herinnerde hij aan een motie van het lid Drenth (PvdA), waarin al vier jaar geleden op deze maatregelen- werd aangedrongen Die motie narfr de Kamer toen met grote meerder heid aan Terughoudend De tabaksindustrie heeft mevrouw- Verder-Smit van Volksgezondheid gisteren een overeenkomst overhan digd. waarin de tabaksindustrie zich zelf een aantal beperkingen heeft opjv gelegd De industrie zegt er in ,to£. terughoudend te zijn met reclame he; het algemeen, maar vooral waar men zich richt op beginnende rokers Dp reclame zal zich niet meer richten op mensen onder de achttien jaar en /ui.» ook niet meer worden aangebracht op plaatsen waar jongeren uit da- leeftijdsgroep sporten, of in aigerni ner verband, bij elkaar komen Dat geldt in ieder geval voor televisie reclame en radiouitzendingen. Ynaar ook voor reclamesleepdoeken achter^ vliegtuigen Ook in bus. trein en tranv zal geen reclame voor tabak meec worden gemaakt Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het Tweede Kamerlid Van Houwelingen (CDA) twijfelt er niet aan dat zijn partij op basis van een vergelijking van de partijprogramma's bij de volgende verkie zingen een duidelijke voorkeur zal uitspreken met welke partijen de christen-democraten in zee willen gaan. Van Houwelingen zei dit gisteravond in het NCR-radioprogramma Hier en Nu tijdens een discussie met het Ka merlid Brinkhorst (D'66). Brinkhorst zei in dat programma dat zijn partij voor de verkiezingen duidelijk zal aangeven welke politieke richting D'66 zal ingaan en vroeg Van Houwe lingen of het CDA ook duidelijk kleur zal bekennen^ Van Houwelingen wees erojj.dat het CDA bij de vorige verkie zingen ook voortdurend heeft gewe zen op de partijprogramma's en dat daaruit bleek dat het CDA het beste met de PvdA een coalitie kon vor men, Dat dat niet is gebeurd, heeft andere oorzaken. Brinkhorst verweet het CDA vaak een politieke keuze uit de weg te gaan en betwijfelde of het CDA bij de volgende verkiezingen kleur zal be kennen. Dat Van Houwelingen zelf pen voorkeur heeft voor samenwer king met de progressieve partijen, is, aldus Brinkhorst, duidelijk, maar hij achtte Van Houwelingen niet in staat zijn partij in die richting mee te krij gen. Brinkhorst vergeleek Van Hou- welingens positie met een klein roei-, bootje dat een tanker probeert mee te slepen. De discussie werd gehouden naar aanleiding van enkele onlangs geda ne uitspraken van Van Houwelingen, waarin deze zijn zorg uitsprak over het feit dat D'66 zoveel mensen aan spreekt. D'66 zou voor een vertros sing van de politiek zorgen. Brink horst bestreed deze opvatting en ont kende dat D'66 beginselloos zou zijn. Hij noemde als een van de belang rijkste beginselen de radicale demo cratisering van de maatschappij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De randstad zou ten koste van andere delen van het land meer woningwetwn ningen mogen bouwen In Groningen en Drente, maar ook in andere provincies circuleren berichten, dat de grote steden in het westen van het land voor 25 procent meer aan woningwetwoningen mogen bouwen, terwijl ten minste enkele andere provincies het met 50 1 procent minder moeten doen reen gejuich ADVERTENTIE p kandidatuur van Dolman is gis- ravond bij de andere grote fracties. en WD, niet met gejuich ont- ingen. De CDA-fractie liet in een akke verklaring weten te hebben rennisgenomen" van diens kandida- deIUJ CDA lijkt echter geneigd Dol- Ds-an te steunen. „Het is gebruikelijk - rrit de grootste fractie de voorzitter ^"irert", aldus de CDA-woordvoerder ac^D-fractieleider Rietkerk zei. dat ™,7n fractie de voorkeur geeft aan f*IJllenga. De liberalen zijn bereid me iwerking te verlenen aan de keuze p een PvdA-kandidaat. maar wat - persoon betreft ziet de WD zich gebonden aan de voordracht van >lman, aldus Rietkerk. Mman. geboren in 1935 in de Ach thoek, studeerde economie in Am- trdam. Hij was al jong actief in de idA. Na zijn studie werkte hij op de inisteries van sociale zaken en ^Rksgezondheid en economische za- v®rïi, waar hij snel carrière maakte In nisi Kamerfractie van de PvdA, waar- leri hij sinds '70 deel uitmaakt, was behalve financieel ook volksge- d^hdheidsspecialist be- end Deze verschuiving van de verdeling van het geld voor te bouwen woning wetwoningen. zou blijken uit een brief aan de adviescommissies verde ling Rijkssteun woningbouw. Gede puteerde van diverse provincies be schikken over deze informatie De Partij van de Arbeid is verontrust over dit beleidsvoornemen van staatssecretaris Brokx. Via de com missie voor Volkshuisvesting in de Tweede Kamer heeft zij verzocht om tekst en uitleg van de staatssecreta ris. in de vorm van een notitie aan de Tweede Kamer. Spanning AEG AEG-TELEFUNKEN NrriiriancfNV Aletta Jacobslaan 7 1066 BP Amsterdam teleloon 020 51163 33 Brokx zou in zijn notitie moeten in gaan op de exacte inhoud van zijn beslissing en op het feit of meer bou wen in de Randstad ook haalbaar is De Partij van de Arbeid vreest, dat gezien de spanning op de arbeids markt het niet mogelijk is om in de grote steden in het westen van het land meer te bouwen dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Gevreesd wordt, dat op deze wijze de produktie in het gedrang komt en het geplande aantal te bouwen woning wetwoningen voor dit jaar (28.500) niet wordt gehaald De Partij van de Arbeid ziet ook. dat op deze manier geld overblijft, met andere woorden. dat er „verkapt bezuinigd" gaat worden. Bij het ministerie van volkshuisves ting wijst men deze argumentatie van de hand De bewindslieden is er alles aan gelegen om de bouwproduktle te halen Bij andere gelegenheden onder meer bij de laatste begrotingsbehandelin gen voor Volkshuisvesting, heeft de staatssecretaris laten weten dat „daar waar de nood het grootst is. het eerste moet worden gebouwd" Alge meen is men het er over eens dat in het westen van het land de behoefte aan betaalbare huisvesting het groot ste is. Bouwkosten CDA-woordvoerder Dijkman zei des gevraagd. dat een verzoek om een notitie, als door de PvdA gedaan, nou niet bepaald de hoogste prioriteit heeft. Hij wil eerder weten wat de gevolgen zijn voor de bouwproduktie van de ontwikkelingen in de bouw kosten. In de notie zou. zegt de PvdA. ook aandacht moeten worden besteed aan de vraag of de lange vorstperiode deze winter mee een rol speelt in hel toekenningenbeleid van het ministe rie Ook zou bekeken moeten worden ÈN HAAG rr Minister Gardeniers <ïn CRM kan pas na 25 april beslis- welke partijen of groeperingen er voor de Europese verkiezin gen krijgen. ;enaj heelt gisteren in een brief aan de ur^eede Kamer laten weten dat de zajrtijen die meedoen in ieder geval jidrfiminste tien minuten extra zend- geJd voor radio en televisie krijgen ssen 14 mei en 1 juni. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Staatssecretaris Hermes van onderwijs heeft gepleit voor uitbreiding van de leermiddelen ten behoeve van de culturele minderheden in ons land. De behoefte aan taalmethodes en leerboeken voor die groepen is volgens de bewindsman erg groot. Hij zei dit in zijn toespraak bij de opening van de elfde Nationale Onderwijs Tentoonstelling, die tot en met woensdag 11 april in de Jaarbeurshallen in Utrecht wordt gehouden. Staatssecretaris A. J. Hermes Het pleidooi van Hermes strekte zich ook uit tot de buitenlandse volwassenen, die Nederlands willen leren. Zij hebben dringend behoefte aan goed lesmateriaal, dat aansluit bij hun eigen ontwik keling. De staatssecretaris wees tevens op de lacunes in het lesmateriaal voor Neder landse kinderen. In veel boek jes komen anderstaligen nau welijks voor Leerlingen af- Komstig uit andere cultuurge bieden kunnen zich niet in de voorbeelden herkennen. De samenwerking tussen de educatieve uitgeverijen en de begeleidings- en ontwikke lingsinstituten zullen in de nieuwe wet op de verzorgings structuur van het onderwijs grote aandacht moeten krij gen, alsdus Hermes Hij zei dat er al in een vroeg stadium overleg moet worden ge pleegd tussen de instanties die de leerplannen ontwerpen en de uitgeverijen, die de leer plannen in leerboekjes ver talen De elfde Nationale Onderwijs Tentoonstelling is dit jaar ge heel in de Bernhardhal onder gebracht. Tien procent van de stands wordt in beslag geno men door niet-commerciële instanties als de openbare bi bliotheek, de Stichting voor Leerplanontwikkeling, de Stichting Krant in de Klas en dergelijke Tijdens de ten toonstelling zal dagelijks een lezingenprogramma worden afgewerkt over actuele the ma's In het onderwijs. Prof. dr J W. van Hulst, voor zitter van de Stichting Natio nale Onderwijs Tentoonstel ling. ging in zijn toespraak in op de kritiek, die de vorige minister van onderwijs Van Kemenade had geuit op het uigeversbeleid. Van Kemena de noemde de hoeveelheid leerboeken gigantisch en pleitte voor een betere orde ning van de leermiddelen. Van Hulst meende dat de vrijheid van de educatieve uitgevers niet al te zeer aan banden moest worden gelegd. Hij zei dat in de landen waar de over heid regulerend optreedt ten aanzien van de produktie van leermiddelen de kwaliteit ach teruit is gegaan en de prijzen zijn gestegen Computer De voorzitter van de Federa tie van Nederlandse Sehoolle- veranciersgroeperingen. dr ïr A P Kole. pleitte voor meer onderwijs in het vak compj terkunde Hij vreesde dat er een achterstand zou ontstaan ten opzichte van het buiten land als in Nederland niet snel wordt toegewerkt naar meer en betere.voorlichting over de chip en de computer Hij wees op Frankrijk, waar de ruim zevenduizend scholen voor voortgezet onderwijs binnen kort worden uitgerust met een 'micro-computer Tegelijk met de Nationale Tentoonstelling is er In Utrecht de manilestatie Mediavisie De nieuwste ont wikkelingen op het gebipri van de audiovisuele media zijn op deze aparte tentoon stelling te volgen of de omvang van het woningwets- programma zodanig te kort schiet dat aan de behoefte buiten de Rand stad niet kan worden voldaan. Vervolg van pagina I Eschel Rhoodie had tien jaar geleden al nauwe banden met Nederland Hij werkte toen als perschef aan de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag In 1971 verliet Rhoodie ons land. waarna hij in 1972 secretaris-generaal werd van het toenmalige Zuid-afn- kaanse departement van voorlich ting Rhoodie heeft in zijn Haagse periode veel samengewerkt met de nu 65-jarige Nederlander Hubert G Jus sen, die sinds 1972 oprichter-eigenaar is van het weekblad To The Point Jussen die op het bandje van de Zuid- afrikaanse Sunday Times ook een goede vriend van Merkx-Vroom zou zijn genoemd, werd in 1914 geboren in een Limburgs boerengezin Hij klom via een loopbaan bij het Neerlandla concern, uitgever van enkele provin ciale bladen op tot directeur van De Telegraal (in 1956). manager van het ELsevier-concern <van 1959 tot 1968» en topman van de VNU <1968-1971) In 1976 richtte Jussen het Zuidafrikaan se. regeringsgezinde blad „The Citi zen" op In die tijd leidde munster Connie Mulder het departement van informatie Hij moest vorig jaar ont slag nemen, verdacht van misbruik van miljoenen guldens overheids geld, waarmee onder meer The Citi zen werd gelinanciord Het als een spreekbuis van de Zuid- afrikaanse regering gekenschetste weekblad To The Point was ook een schepping van Jussen Dit blad werd vorig jaar nog gedrukt bij een druk keu in Weert, na problemen met de Engelse journalisten van het blad in Antwerpen, werd de produktie van de internationale editie, overgebracht naar Zuid-Alrika Zoals bekend heeft de nu voortvluch tige Rhoodie het informatie-schan daal de afmetingen van een zuidafri- kaans Watergate gegeven, door zijn onthullingen voor de tv-camera'x van de Engelse BBC Rhoodie zou ruim veertig geluidsbandjes met bijzonder belastend materiaal over Westeuro- pese en Amerikaanse politici ergpns in Europa hebben „gedeponeerd' zoals dat heet Zijn lijfsbehoud zijn dezp bandjes als mij iets overkomt" aldus Rhoodie" gaan de bandjes spreken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3