Colombiaanse bisschoppen doen thuis anders dan in Puebla De wondere wereld van het geloof Voor 't eerst vrouw in het bestuur van een herv. geref. bond Hervormd moderamen aeg iaat je met in de steek telegrafeert Vorster Trouw U zoekt een wasdroger die u gewoon overal kunt neerzetten. Een wasdroger dus, die geen afvoerslang en geen wateraansluiting nodig heeft. Die met heel weinig stroom 4,5 kg wasgoed naar keuze strijkdroog of kastdroog maakt. En die zelf „voelt" wanneer het wasgoed droog is. Dan is er maar één die hieraan voldoet; de AEG-Lavatherm de Luxe. En zo heeft AEG voor elk was- probleem een op lossing. VANDAAG Oproep Velser pastores bezinning op kernbewapening Paus gaat in toren wonen Italianen moeten vasthouden aan zedelijke richtlijnen Noordiers protest tegen oecumene VOORBIJGANG! -OONDEROAG 5 APRIL 1979 TROUW/KWARTET door Koos Koster In Puebla bij de de derde Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie) behoorde de delega tie van Colombiaanse bisschoppen tot degene, die aandrong op respect voor de mensenrech ten. Tegelijk veroordeelden de bisschoppen uit Colombia alle vormen van geweld. Hoe reageert deze kerk op de toenemende militarisering van dit land, dat als een van de laatst overgebleven „democratieën" in Latijns-Amerika doorgaat? Eind november vorig Jaar. verklaar den vier bisschoppen (van Pereira. Cucuta. Vlllavicencio en Vichada) dat de onveiligheid, waarin werklozen verkeren, een zeer ernstig probleem in Colombia Is. Het statuut van de veiligheid (door de regering Turbay in september 1978 Ingevoerd) heeft de deur geopend voor de officiële onder drukking en maakt ons bezorgd over de rechten van de Colombiaanse be volking, aldus deze vier. Decreet 1923 was omstreeks die tijd ln werking getreden. Illegale stakingen zijn sindsdien verboden. Zwijgen Het bezet houden van openbare plei nen en straten geldt als een vergrijp; het kalken van „beledigende" op schriften op Ynuren en het versprei den van „subversieve" propaganda is een voldoende reden voor de politie om daarvan verdachte Colomblanen ln de gevangenis te stoppen. De rest van de bisschoppen zweeg ln alle ta len. Geen wonder als je weet dat de aftredende aartsbisschop van Medel- lin, Tulio Botero, vorig Jaar aandrong op het invoeren van de doodstraf, om de toegenomen criminaliteit het hoofd te kunnen bieden. De progressieve priestergroep Sal sprong wel meteen op de ketting. Net als de vier bisschoppen, wees ze op de voortdurende onveiligheid, waarin de armen tegenover de politie, de rech terlijke macht en de militaire veilig heidsorganen verkeren. Bovendien herinnerden de priesters president Turbay aan het woord van paus Pau- lus VI in de encycliek „Populorum ProgTesslo" dat „de revolutionaire opstand gewettigd is, in het geval van een duidelijke en voortgezette tyran- nie, die de fundaïnentele rechten van de mens ernstig aantast en het ge meenschappelijk welzijn van het land in gevaar brengt." Pentagon Begin januari begonnen in heel Co lombia razzia's op straat en een golf van huiszoekingen. Priesters, toneel spelers, Journalisten, advocaten, stu denten, doktoren, boeren en arbei ders werden door de politie en het leger gearresteerd, mishandeld en ge folterd. Op grond van anonieme ver dachtmakingen, verzonnen aan klachten en beweerde medeplichtig heid aan guerrillaoperaties van de M- 19, waarvan de leden door de politie en het leger ijverig gezocht worden. Omstreeks dezelfde tijd bezocht de hoofdaalmoezenier van het Colombi aanse leger, bisschop Mario Escobar Serna, het Pentagon ln de Verenigde Staten. Daar werken 1450 katholieke aalmoezeniers, protestantse legerpre- dikanten en Joodse rabbijnen. Bis schop Escobar toonde zich verrast over de perfecte organisatie, die er bij de religieuze afdeling ln het Pentagon bestaat. Hij prees de grote versprei ding van het Woord van God en had lovende woorden over voor de lessen in militaire ethiek, die aan het perso neel gegeven worden. Ook onthulde de hoofdaalmoezenier dat twaalf be roepsmilitairen in het seminarie in Bogota zich op hun priesterwijding aan het voorbereiden zijn. Over de militaire regiems antwoordde Esco bar; „Hun streven is niet om de vrij heid af te schaffen maar om te probe ren dat iedereen in z'n rechten geres pecteerd wordt, als hij zijn verplich tingen tegenover de rest van z'n me demensen nakomt. Iedere regering streeft naar het gemeenschappelijk welzijn, of het nu een burger-, een militair, of een religieus bewind is." Begin maart kwamen vier andere bis- p: IC De zojuist tot voorzitter van de Latijns Amerikaanse bisschoppenconferen tie (Celam) gekozen bisschop Coadjutor van Medetlin, aartsbisschop Alfon so Lopez Trujillo, wordt door een Mexicaanse cartoonist afgebeeld, in gesprek met Rose Mary Woods, de secretaresse van Nixon. schoppen met een nieuwe verklaring. Ze spraken zich tegen de schending van de mensenrechten in hun land uit. Geen enkele bisschop bevestigde het bestaan van folteringen, want, volgens hun redenering, kun je die uitspraak pas voor je rekening ne men, als het onderzoek daarover af gesloten is. Inmiddels stapelden de bewijzen over folteringen zich op in de Colombiaanse hoofdstad, terwijl advocaten gearresteerd werden, om dat ze opgepakte gevangenen verde digend en ouders die bij de kazernes naar de verblijfplaats van hun kinde ren kwamen informeren, opgesloten werden. ZEIST (ANP) Het hoofdbestuur van de gereformeerde zefldingsbond in de hervormde kerk heeft unaniem besloten om bij de komende verkiezing voor nieuwe bestuursleden een dubbeltal te stellen van twee vrouwen. Het hoofdbestuur is tot dit besluit gekomen omdat men van oordeel is. dat de samenstelling van het hoofdbestuur niet de werkelijke situatie op het zendlngsveld weerspiegelt, waar zoveel vrouwen „zeer veel mogen betekenen voor de voortgang van de evangelieverkondiging". Dit besluit is van princi piële betekenis omdat tot nu toe nooit vrouwen in hervormd-gereformeerde bestuurscolleges zijn toegelaten. Overigens gaat de beslissing van het hoofd bestuur van de zendingsbond niet in tegen het principiële néé van de gereformeerde bond tegen de vrouw-in-het-ambt, want tenslotte is een bestuursfunctie geen kerkelijk ambt ADVERTENTIE AEG AEG-TELEFUNKEN Nederland N.V., Aletta Jacobslaan 7.1066 8P Amsterdam, telefoon 020-51163 33. Kardinaal Willebrands weer bij de paus UTRECHT (ANP) Kardinaal Wille- brands zal vandaag om half twaalf door de paus in privé audiëntie wor den ontvangen. Aangenomen mag worden dat het onderhóud onder meer zal gaan over vraagstukken in de r.k. kerkprovincie en spanningen binnen de r.k. bisschoppenconferen tie van Nederland. Hierover heeft de paus de afgelopen maanden afzonderlijke gesprekken gevoerd met de zeven bisschoppen van Nederland. Kardinaal Willebrands zal over de audiëntie geen mededelingen doen, alvorens aan zijn medebisschoppen verslag te hebben uitgebracht, deelt de persdienst van de r.k. kerkprovin cie mee. De bisschoppenconferentie houdt haar maandelijkse vergade ring dinsdag 10 april in Haarlem. KRENTEN WEGEN De wijze waarop in ons land naar maatregelen gezocht wordt om de I overheidsuitgaven naar beneden te krijgen heeft tot nu toe van weinig vindingrijkheid getuigd. Het doet denken aan een vergevorderd soort krenten wegen. Men werkt met kruimels, die bovendien dan nog in veel gevallen bij de laagst betaalden -moeten worden weggehaald. Ook de )vi hogere inkomens onder de ambtenaren moeten weliswaar een pas op de plaats maken, maar gaat Jlt het dan weer over de in inkomen met IC hen gelijkgestelden dan begint het |n touwtrekken opnieuw. Zelfs, als ik het goed begrijp, binnen het kabinet in door de verschillende ministeries. |ai Maar ik lees nog steeds weinig of jsc niets over de werkelijk hogere inkomens. Hebben alleen werknemers een arbeidsovereenkomst waarin een loon staat beschreven waarover het hele land mag meepraten? Hebben directeuren dat niet? Daar hoor ik niet van. Nog steeds schijnt het mogelijk te zijn dat grote sommen geld in bedrijven gestopt worden iei terwijl de controle of ontbreekt of |jr minimaal is. Een jaar later leest men |rc dan dat het bedrijf eraan gaat. Waar zijn dan de directeuren gebleven? Van sommigen werd bekend dat ze naar het buitenland gingen. Anderen |ai zullen ongetwijfeld gretig de diensten al van gladde j ongens inzake de |0l belastingen hebben aangeboord. m Vanzelfsprekend beschrijf ik hiermee (to een bepaald, hopelijk zeer klein. 0< gedeelte van de ondernemers. Maar to, het gebeurt en het hoeft ook maar hp een klein deel te zijn en de kleine bedrijven vallen hier al gauw geheel buiten om toch zulke gevolgen te hebben dat er opnieuw naar bezuinigingen moet worden gezocht. DEN HAAO JANgLIn verband met l»t_voqrnemenvgq.qs Zuldalrifaanse regering Solomon Manlangu tereent te stel len. heeft het moderamen van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk een brief gestuurd aan minister dr C. A. van der Klaauw en daarbij een afschrift gedaan van het aan de Zuldafrikaanse president verzonden telegram. ..Wij herinneren ons met dankbaar heid dat de Nederlandse regering al eerder op gratie voor deze man heeft aangedrongen. Wij doen alsnog een beroep op u om door middel van de u ten dienste staande kanalen uw onge rustheid voor de gevolgen, nationaal en internationaal van een eventuele waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordls Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautsiraat 131 Amsterdam Postgto 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/OORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam Wos(Waak 4 Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel. 115700 (Uilslurtend voor advertenties) REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwo'te Abonnementsprijzen: Por maand f 15,90 Per kwartaal 47.70 Per half iaar 95.40 Per (aar 188.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenopdrachten (zie adressen boven» Oogave lamrfieberichien 9-19 30 van maandag I'm vn|dag Oo zondag van 18- 20 uur lelel 020-913456 Opgave mmi-advertenties let 020-936868 o' schrrfletitk aan Mim-Adv aldetmq posbus 433. 1000 AK AMSTEROAM Adreswi|Z.g.ngen uitsluitend schnrteti)k aan onze Amsterdamse adressen executie kenbaar te maken, aldus het moderamen tot de minister van bui tenlandse zaken. Het telegram dat het moderamen zond aan president Vorster luidt als volgt.; „De Ned. Hervormde Kerk sluit zich aan bij het wereldwijde beroep op celementie betreffende So lomon Mahlangu. Terechtstelling zal de gevoelens van frustratie en haat vermenigvuldigen. Wij dringen sterk aan het vonnis op humanitaire gron den in overweging te nemen." De 21-jarige Mahlangu zal aldus werd in Zuid Afrika bekend gemaakt vrijdag 6 april door ophanging ter dood worden gebracht. Hij wordt er van beschuldigd steun té hebben ver- leend aan het in Zuid-Afrika verbo den African National Congress. Daar naast werd hem medeplichtigheid aan moord ten laste gelegd. Mahlan gu verkeerde n 1. in het gezelschap van mede-verdachte Motloung, toen deze. ln het nauw gebracht door de politie, in Johannesburg twee blan ken doodde. ROME (ANP) Paus Johannes Pau- lus II gaat ln mei enige tijd in de zgn. Johannestoren ln de tuin van het vaticaan wonen. Deze verhuizing is noodzakelijk, omdat het pauselijke appartement op de derde verdieping van het Vaticaanse paleis nodig opge knapt moet worden. De antieke Jo hannestoren op de Vaticaanse heuvel werd gerestaureerd, toen Johannes XXIII paus was. In de ernaast gele gen woning worden al en toe gasten van de paus ondergebracht VELSEN (ANP) - Ter gelegenheid van de lijdenstijd heeft het pastores convent, de raad van kerken en de ikv-kern te Velsen aan de kerkgan gers van de meeste kerken een pam flet uitgereikt, waarin de vraag ge steld wordt wat voor zin het heeft te denken aan het lijden van Jezus tóen, als we voorbijgaan aan het lijden nü, aan het lijden ook dat wordt voorbe reid. We bedoelen hierbij, aldus het pam flet, in het bijzonder op de dreiging van de groeiende kernbewapening, een dreiging voor de schepping en voor de mensheid. We herinneren el kaar aan de opdracht van Jezus, die niet is: doden, maar: liefhebben. In het pamflet zijn voorts uitspraken opgenomen van de hervormde kerk (kernwapenrapport 1962), de gerefor meerde kerken (uitspraak synode 1978) en van de r.k. bisschoppencon ferentie (Utrecht 1976), waaruit de diepe bezorgdheid van de kerken over de kernbewapening en de bewa peningswedloop blijkt. ROME (ANP) De Italiaanse bis schoppen hebben met het oog op de huidige politieke en maatschappelij ke crisis in Italië de gelovigen opge roepen tot een versterkt zedelijk en sociaal handelen overeenkomstig de leer van de kerk. Dit blijkt uit een verklaring, die te Rome werd uitgege ven na afloop van de voorjaarszitting van het bestuur van de bisschoppen conferentie. „In deze dagen, waarin ons land een diepe crisis doormaakt en wegen Beeld en teksten van paus Johannes Paulus II In het befaamde Parij- se wassenbeeldenmu seum Grevin heeft nu ook paus Johannes Paulus II een plaats ge kregen. Over de paus gesproken: nummer 5 van Archief van de ker ken (een documentatie- reeks van De Horstink, postbus 400, Amers foort) behelst onder de titel „Paus Johannes Paulus II in Latijns- Amerika" de teksten van de toespraken wel ke de paus gehouden heeft tijdens zijn be zoek aan Mexico en de bisschoppenconferen tie in Puebla. Verder o.m. de rede van de paus tot de raad van bisschoppenconferen ties in Europa. Archief van de kerken nummer 6, getiteld „Centraal comité over zuidelijk Afrika", bevat de tekst van het achtergronddo cument over zuidelijk Afrika en de teksten van de besluiten en re soluties terzake van het antiraeismefonds, genomen door het cen traal comité van de we- dering te Jamaica, reldraad in zijn verga- Prijs per stuk 4,90. zoekt voor een zedelijke en maat schappelijke vernieuwing, wordt van de christenen verlangd dat zij zich houden aan duidelijke zedelijke richtlijnen, als staatburger en als po litiek figuur", aldus de bisschoppen. De waarde en de verantwoordelijk heid van de mens worden momenteel in gevaar gebracht door allerlei ideo logieën en georganiseerde krachten. Om weer hoop te vinden, aldus de verklaring, is moed nodig om de waarheid te zeggen. In dit verband noemen de bisschoppen abortus („een misdaad"), het fysieke en more le geweld („vrucht van de hopeloos heid"), de verwaarlozing van oudere mensen („een zonde") en het verval sen van informatie („een zware aan val op de gewetensvrijheid"). BELFAST (ANP) Ruim duizend tegenstanders van de oecumene heb ben te Belfast tevergeefs geprobeerd de opening te verhinderen van de voorjaarszitting van de Britse raad van kerken. De politie voorkwam dat de demonstranten het Stranmilliscol- lege betraden, waarin ruim honderd gedelegeerden uit de protestantse kerken, in het bijzijn van talrijke katholieke waarnemers, zich tot don derdag beraden over actuele vragen van de Britse christenheid. Voorzitter is de anglicaanse aartsbisschop dr Donald Coggan (Canterbury). Onderwijsvakorganisaties Proefprojecten in augustus beginnen Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het belangrijkste obstakel voor het begin van de proef projecten voor zestien- en tot acht tienjarigen is weggenomen. Nu de rechtspositie van de leraren is gere geld, staat niets meer de start op 1 augustus van dit jaar meer in de weg. Dit zegt de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties in een commentaar op de brief, die staatsse cretaris De Jong van onderwijs maandag heeft geschreven. In de brief schrijft de bewindsman dat de vijftig miljoen gulden voor de werkgelegenheid van de betrokken leerkrachten beschikbaar blijven ook als onverhoopt de proefprojecten zul len worden beëindigd. In het Georganiseerd Overleg tussen de bewindsman en de vakorganisa ties kon vorige week vrijdag niet tot overeenstemming worden gekomen. Met de laatste toezegging van De Jong verwacht de NFO dat op 11 april het overleg over de rechtspositie van de leerkrachten kan worden afge rond. Beroepingswerk NED. HERV. KERK f Beroepen te St Maartensdijk (toez.)L Tj. de Jong te Bulawajo (Rhodesië)il te Gorssel-Epse: mevr. M. G. Berg] kotte te Nisse-'s-Heerabtskerke; teot Fijnaart en te Standdaarbuiteife (toez.): J. A. G. Delhaas te Elkereeej^ Aangenomen naar de classis Edamfj (geestelijk verzorger verpleeghui^ Noordse Balk te Wormerveer): mevr.öf I. M. J. Eldering-Jonckers Nieberj kand. te Assendelft (verb, ber.) 'h Bedankt voor Oude Tonge: G. v.d.er End te.Papendrecht fi GEREF. KERKEN 10 Beroepen te Aalsmeer: P. Verschoor^ te Oss; te Groningen Noord Oost: D.f1 A. Vanhaelen te Oost- en West-fe, Souburg. Ten onrechte stond in de krant van 3 april vermeld dat ds H. D. Herkse t Heemse voor het beroep naar De Bilt-] Bilthoven heeft bedankt. GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt voor Albany (Austr.): J. Boersema te Mildam-Heerenveen; GEREF. GEMEENTEN le Bedankt voor Benthuizen: J. W. Ver wei te H.I. Ambacht. GEREF. GEM. IN NED Bedankt voor Leerdam: A. van Straa-P' lente Barneveld. Ds. M. Boukema Op 74-jarige leeftijd is overleden di gereformeerde emeritus-predikant M.jj Boukema te Egmond aan Zee. Ds^j Boukema heeft te Leidschemdam, tejt Zaandam en te 's-Gravenhage-Zuid^ gestaan. In de laatste gemeente ging hij in 1969 met emeritaat. Gedurende^ zijn lange Haagse ambtsperiode heeftjn hij o.m. classicaal en provinciaal ver-L scheidene kerkelijke bestuursfunc-' ties bekleed. L Behoefte universitair opgeleide verplegers is niet te schatten' door dr. C. Rijnsdorp Vele jaren geleden schreef een pre dikant een boek onder de titel: Het wondere ambt. Ik vroeg mij toen af, of dat „wondere" wel goed Neder lands was. Wonder is een zelfstan dig naamwoord en als je het bij voeglijk wil gebruiken kom Je op wonderlijk. Wonderlijk klinkt als verwonderlijk en spreken over het wonderlijke ambt zou verwonde ring en twijfel uitdrukken. Het ambt van predikant aanduiden als het wonderambt zou de indruk wek ken dat het werk van een dominee bestaat uit het verrichten van won deren. Vandaar die uitweg van het wonde re ambt. Men kan zich hier beroe pen op de Vlaamse dichter Guido Oezelle (1830-1899), die in zijn exta tisch gedicht „Blijdschap" van om streeks 1859 onder meer zegt: „Wat gaat mij om in 't wondere van die stondenyals 't hert mij gloeit en de oog mij berst, en ikyvan tranen dronk", onmachtig ril ten gronde/en in een storm van liefde en vreugde stik!" Dr. G. Ubbink (geb. 1900), theoloog en psychooloog, heeft een boek ge schreven onder de titel De wondere wereld van het geloof, met de on dertitel: „Wat blijft bij alle verande ringen de kem van ons geloven?". Het is een uitgave van Zomer en Keuning te Wageningen. telt 143 dichtbedrukte bladzijden (kosten besparend maar niet prettig om te lezen) en kost 19.50. We staan hier voor eenzelfde geval als hierboven genoemd. De wonder lijke wereld van het geloof zou de indruk wekken van een wat rare aangelegenheid. De wonderwereld van het geloof zou suggereren dat het geloof culmineert in het doen van wonderen. Vandaar „wondere wereld"; je zou nog even kunnen denken aan wonderbaarlijk, of aan het naar het Duits zwemende „won derbare wereld", maar wonderbaar lijk klinkt bevreemdend en wonder baar is net iets te mooi. Vandaar „wondere wereld"; professor Gis pen zou zeggen: „Het kèn." Doch nu het boek zelf. Ik zijn Woord Vooraf zegt de schrijver; „Met de titel heb ik willen uitdrukken dat de gelovige niet alleen in deze wereld leeft, maar ook in een geloofswereld waar andere dingen aan de orde zijn en waar op dezelfde dingen een an der licht schijnt." Dr. Ubbink be schrijft het geloof als gemeentebe- zit. Hij maakt een soort geestelijke inventarisatie op van wat blijvend is door alle veranderingen heen. Zijn gedachtengang voert de leze- r(es) langs de kernwoorden roeping, geloof, bijbel, verbond, luisteren, het geweten. God. zonde, schuld en verzoening, genade, gebed, kind schap Gods, kerk en Israël, verloren gaan, waarheid, hoop, eeuwig leven, het einde der tijden en de hemel. De auteur streeft er niet naar om nieu we, opvallende of gedurfde dingen te zeggen; die verzoeking is hij uit de weg gegaan. Ik geloof dat de waarde van dit boek dan ook ligt in dat voorzichtige, geduldige, des noods uitvoerige inventariseren van een gemeenschappelijk geloofsbe- zit. „Het wonder van de bijbel is dat Gods woord met geweld door alle hindernissen heenbreekt en telkens helder tot ons doorklinkt" (bl. 25). „Er is in de praktijk tussen alle gelovigen veel meer overeenstem ming over de bijbel dan uit de theo retische discussie blijkt" (30). Extra nadruk krijgt het Verbond. „Er is één verhouding tussen God en mens die in de bijbel bijzondere nadruk heeft en voor zover ik weet daarbuiten niet voorkomt, dat is God als bondgenoot" (37). Denken over het geloof dat naar vastheid zoekt in de fase v in stroomversnel lingen die wij beleven, moet wel bij Gods verbondstrouw uitkomen. Het typeert Ubbinks hele boek, waarmee met name dr. Buskes blij kens het gedrukte op de achterkaft zeer ingenoamen is. Merkwaardi gerwijze was uw recensent, voor ei gen genoegen vrijblijvend in de volkstoon wat rijmend, tot een stro fe gekomen die ongeveer als volgt zou kunnen luiden; „En drukt ons het alleenzijn/U roept ons toch te- zaam./Hoe goed is het bijeenzijn,/ vergaderd in Uw Naam!/Gewis, ons lot is zeker/Uw hondstrouw wan kelt niet./Blj boodschap, brood en beker/dankt U ons innig lied." Zeker niet vanwege opvallende kwaliteiten, maar door die rustige, zij het niet altijd even levendige, uiteenzetting van een nog in brede kringen levend, gemeenschappelijk geloofsbezit, bewijst Ubbinks boek dat het verspreiding waard is. nt .foj rh tr -d UTRECHT (ANP) De werkgroep „Universitaire opleiding van ver^ pleegkundigen", een door het minis^ terie van volksgezondheid in het le^ ven geroepen werkgroep, schat dat ea op het totaal van ruim honderddui{1( zend verplegenden in Nederland be hoefte is aan ongeveer drieduizench- universitair opgeleiden. Maar volgensT de Centrale Raad voor de volksgel' zondheid zijn er nog zoveel onzeker heden, dat ramingen voorshandsV geen zin hebben. In een concept-ad*,j vies, dat maandag op de vergadering" van de raad aan de orde komt, distan tieert hij zich dan ook nadrukkelijlc van de ramingen van de werkgroep.™ Betrouwbare ramingen zijn volgend het ontwerp-advies ook nog niet ur^< gent, omdat het nog geruime tijd zalr duren voordat universitair opgeleidt?11 verpleegkundigen in wat grotere ge-W tale beschikbaar komen. Overigens waarschuwt het conceptflj advies, dat zich bij het op universitaii* niveau brengen van de verpleegkun-w de nog tal van moeilijkheden en geva-« ren zullen voordoen. Als een van tttje gevaren noemt het advies het risico, dat bij wetenschappelijk objectiever analyses de hulpbehoevende mens" die als patiënt of cliënt centraal moet staan in de zorgverlening, min of meer naar de achtergrond wordt ge-1"" drongen. Bij onderwijs en onderzoek/ zal de specifieke verpleegkundig» „attitude" dan ook hoge prioriteit!! moeten krijgen en de studenten zul-jg len ook tijdens hun opleiding gerui-t— me tijd in de praktijk van de patiën tenzorg werkzaam moeten zijn. Een wetenschappelijke «pleiding voor elke verpleegkundige is volgensb het concept-advies „noch noodzake-P lijk, noch gewenst"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2