In vijf jaar 50 Hema's [ndustrie-eiland op losse schroeven Werkgroep kritiseert EG-zuivelbeleid ]G stemt in met andelsakkoord De buurtwinkel wordt 'herontdekt' Wessanen streeft groei in VS na leer tegen dan voor de bouw 'Bronswerk voldoet aan Israël- boycot' NS koopt dertig locomotieven .Hogere melkprijs en produktiebeperking nodig Hypotheekrente per 3 april Verlies van VMF kleiner FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P - Rl 150e Hema-vestiging in Purmerend. AMSTERDAM In de ko mende vijf jaar zullen in Ne derland nog vijftig Hema's worden geopend, zo verklaar de verkoopdirecteur drs A. Kooijman ter gelegenheid van de opening van de hon- derdvijftigse vestiging in Pur merend. Met deze 150 filialen is de Hema, onderdeel van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) de grootste warenhuis keten van Nederland met een omzet van ongeveer 1,4 mil jard gulden. De uitbreiding zal vooral via het fran- chise-systeem plaatsvinden. Dit houdt in, dat onafhankelijke onder nemers met de Hema een contract sluiten, dat hen het recht geeft de naam van het standaardassortiment van de Hema te voeren. Thans maken tachtig van dit soort aangesloten be drijven deel uit van de Hema-keten. De Hema zal zich de komende jaren ook in kleinere plaatsen vestigen. Dit wil zeggen, in plaatsen met een inwo nersaantal dat varieert-van 10.000 tot 30.000. Tot nu toe vormde een inwo nersaantal van 20.000 tot 30.000 de limiet. i een onzer verslaggevers SI HAAG De plannen voor een industrie-eiland in de Noordzee lijken op losse schroeven [staan. Dit kan worden geconcludeerd uit een balans die de Stunet, de Stuurgroep Studie ordzee-eilanden en Terminals, heeft opgemaakt. jens ir. R. van Ginkel, voorzitter het projectteam Stunet. blijkt tegenover de voordelen die een nd biedt, toch een aantal zeer langrijke nadelen moet worden ge- Milieu i Nadelen, die overigens geen be- nmering vormen voor de eventuele standkoming van een eiland. kust ligt levert voor het vasteland nagenoeg geen stank-, licht- of la waaioverlast meer op. Iconclusies die op dit moment kun- p worden getrokken de studie is veel punten nog niet diep genoeg an om een definitief oordeel mo- |jk te maken hebben, volgens ir. Ginkel aangetoond, dat een ei- uit hoofde van ruimtegebrek op vasteland over een lange reeks jaren niet nodig is. Deze indruk itond overigens ook al bij het be- I van de studie. A vraag, of een eiland een gunstige Moed op de werkgelegenheid zal ®ben is voorts niet zonder meer ja te beantwoorden, aldus de Ir Van Ginkel. De bouw van het jnd levert 45 tot 50.000 manjaren- fk op. Daarbij moet echter wel rden bedacht, dat de bouw weinig leidsintensief is. erkgelegenheid J Itrie I, he peet |kge het eiland eenmaal vol bezet is, zullen er in het gekozen model mgeveer 24.000 mensen werk vin- i, te weten 15.000 in de ijzer- en 1'Industrie, 5.000 in de overige in- ;rieën en 4.000 bij de nutsbedrij- het transport en in de verzorgen- lector. Of dit allemaal als „extra" gelegenheid beschouwd kan Iden, hangt af van het feit of er Ir het eiland bedrijven naar Neder- p zouden komen die zich er anders zouden vestigen. Dit zal alleen Ijeuren als vestiging op een eiland r de bedrijven voordeliger is dan tiging elders in West-Europa. Dit |:hter nogal twijfelachtig, aldus ir. I Ginkel. een beoordeling van de vraag hoe- I voordelen een eiland voor het leu biedt moet onderscheid ge- ikt worden tussen effecten die vooral op korte afstond voor- fi. zoals geluid, stank en risico en eten die ook op lange afstand ken zoals verontreiniging van lt en water. Bij de eerste groep eten scoort een eiland duidelijk |r dan het vasteland. Een eiland meer dan tien kilometer uit de Bij de verontreiniging van water en lucht scoort een eiland niet beter dan het vasteland. Positief scoort het ei land op het punt van de verspreiding van afvalwarmte door koelwater; uit kosten- en milieu-overwegingen zijn aan het gebruik van zeewater als koelwater echter ook beperkingen verbonden. Volgens de heer Van Ginkel speelt bij de ruimtelijke gevolgen voor het land vooral een drietal effecten een rol: 1. het vestigen van industrie op een eiland betekent ruimtewinst op het vasteland; de betekenis daarvan zal o.m. afhangen van de alternatieve gebruiksmogelijkheden van de ge wonnen ruimte. 2. het transport van en naar het ei land betekent dat er op het vasteland ruimte nodig is voor terminals voor het personen- en goederenvervoer en dat in aansluiting daarop de infra structuur op het vasteland zal wor den belast. 3. het effect op het patroon van wo nen: de verstedelijking. Hier zal, als- voorbeeld, een eiland voor Hoek van Holland het vertrekovetschot uit het westen kunnen doen afnemen en een eiland bij Ameland een migratie naar het noorden op gang kunnen brengen. Produktiekosten Tenslotte vormen de verschillen in produktiekosten waarmee een onder nemer geconfronteerd kan worden, een punt. Per saldo zal daaruit de concurrentiekracht van de ene vesti gingsplaats ten opzicht van de ande re moeten blijken. De produktiekos- tenvergelijking werd eveneens in in ternationaal kader uitgevoerd. Inves- terlngs- en exploitatiekosten zijn ver geleken voor de vestiging van een industriecomplex op de Maasvlakte, op het eiland voor Hoek van Holland en voor Le Havre en Wilhelmshaven als meest relevante buitenlandse lo caties. Het produceren op een eiland is aan zienlijk duurder dan op het vaste- KEM3URG Na urenlang beraadslagen ls de Europese listerraad In de nacht van dinsdag op woensdag in Luxem- g tot de conclusie gekomen dat het in Genève, gedurende jn, gevoerde wereldhandelsgesprek (Tokio-ronde) bevredi- d is verlopen. Europese Commissie, dagelijks Uur van de EG. die namens de de onderhandelingen voerde, t dan ook zij het nog met een aanse reserve volmacht gekre- om de uitkomst van het gesprek Je GATT (Algemene Overeen- st inzake Handel en Tarieven) te Iferen. De EG zal de bereikte eenkomst echter pas definitief Ikeuren, als ook de andere part bij de onderhandelingen de ge kte afspraken daadwerkelijk l toepassen en. zonodig, in wet ten vastleggen. 'al voor wat de landbouw betreft l na 15 of 20 jaar loopgravenoor- <en situatie van samenwerking en leg. voornamelijk tussen Europa Verenigde Staten ontstaan, al- zei na afloop de Nederlandse issecretaris voor economische n, Beyen. voorbehoud dat de EG nog kt ten aanzien van de definitieve keuring van het akkoord ls voor- Idoeld als waarschuwing aan het s van de Verenigde 8taten. De heeft overigens nog een slag om rm gehouden. Ze zal pas. aldus >ot de EG-mlnlsterraad, pas gaan tot een tweede fase van fverlagingen na een minutieus van de economische en ïierciële situatie, zowel in de EG mv de wereld. ustrieblokken multilaterale handelsbesprekin- Jie nu. wat de EG betreft, met ïs afgesloten kunnen worden. land. Daarbij spelen de volgende fac toren de hoofdrol: de hoge bouwkosten van het ei land waaruit hoge kosten voor de grond resulteren (ongeveer 350 gul den per vierkante meter). de hoge arbeidskosten als gevolg van extra loontoeslagen en reis- en verblijfskosten en het transport van personeel en goederen van eft naar het vasteland. Dit alles, zo stelt de heer Van Ginkel, leidt ertoe dat de investeringskosten op een eiland zo'n 40 procent hoger zijn dan op het vasteland en dat de exploitatiekosten zo'n 20 procent ho ger zijn. Wat de vergelijking in inter nationaal verband aangaat blijkt, dat Le Havre zowel voor de investerings als voor de exploitatiekosten het goedkoopst is. Daarna volgen Rotter dam en Willemshaven. Het eiland sluit de rij. DEN HAAG Brons- werk, een dochter maatschappij van VMF-Stork, houdt zich aan de bepalingen van het Bureau voor de Boycot van Israël in Damascus. Aldus drs Ronnie Naftaniël, schrijver van het „zwartboek" over deze boycot dat ertoe heeft geleid dat de Tweede Kamer zich met deze zaak is gaan bezig houden. Naftaniël verklaarde op een bijeenkomst van de Delftse studen- tenbond dat Brons- werk, in een opdracht aan Johns Manville in Denver in de Ameri kaanse staat Colorado, had gespecificeerd dat „alle goederen en on derdelen moeten zijn vervaardigd door be- Ronnie Naftaniël: drijven die niet voor komen op de huidige lijst van het Arabische Boycot Bureau." Het Amerikaanse be drijf heeft de opdracht niet aanvaard en de Amerikaanse autori teiten in kennis ge steld van de door Bronswerk gestelde bepalingen. Het ging overigens slechts om materiaal ter waarde van ruim duizend gul- Kosten: 94 miljoen gulden UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben In Frankrijk 30 elektrische locomotieven besteld. De totale kosten van deze locomotieven, die in het najaar 1980 worden gele verd, bedragen ongeveer 94 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van de NS was het „locomotieven- park" van de Spoorwegen hard aan vervanging toe. „De dertig bestelde locs geven ons de armslag die we nodig hebben", aldus de woord voerder. Aanvankelijk waren maar 20 locomo tieven besteld. In de kort geleden gepubliceerde investeringsplannen van NS staat, dat er behoefte bestaat aan totaal 35 locomotieven. Eind vo rig jaar gaf de minister van verkeer en waterstaat toestemming voor de bestelling van 20 locomotieven. Voor tien extra is nu ook toestemming gegeven en NS verwacht in de nabije toekomst ook toestemming te krijgen voor de overige vijf. werden al in september 1973 in Tokio formeel geopend. De feitelijke onder handelingen speelden zich af tussen die drie grote westerse industrieblok- ken in de wereld, de Europese Ge meenschap, de Verenigde Staten en Japan. Het voornaamste resultaat is. dat men het uiteindelijk eens geworden is over een geleidelijke vermindering van internationale douanetarieven met ongeveer 25 procent. Dat is aan zienlijk minder dan de 40 procent die de EG zich, bij het begin van de onderhandelingen ten doel gesteld had. Maar het resultaat werd, gezien de huidige economische omstandig heden in de wereld, in Europese krin gen toch bevredigend geacht. In de Europese Gemeenschap is men van oordeel dat er goede vooruitgang is gemaakt met het afzwakken van niet-tarifaire handelsbelemmeringen. Men wijst er daarbij op, dat de Vere nigde Staten bijvoorbeeld afstand hebben gedaan van de „American selling price" en, voor overheidsaan- kopen, van de „buy American act". Over het resultaat van de onderhan delingen met Japan bestaat binnen de EG minder enthousiasme. De ontwikkelingslanden hebben wei nig compromissen gedaan. Zij bleven zich bijv. verzetten (tot op de dag van vandaag) tegen de „selectieve vrijwa ringsclausule" die de industrielanden vroegen. Volgens staatssecretaris Beyen moet de Europese Commissie hierover toch nog onderhandelingen voeren. Er ls ook geen garantie uit de bus gekomen voor levering van be paalde grondstoffen. Foto uit het gedenkboek „De geschiedenis ener melkinrichting". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkgroep Beter Zuivelbeleid heeft gisteren in de vergadering van het Landbouwschap grote bezwaren geuit tegen het in Brussel uitgestippelde en door standsorga nisaties, de zuivelindustrie en het ministerie van landbouw in grote lijnen gesteunde zuivelbeleid. Over een alternatief zuivelbeleid heeft de werkgroep, die drie jaar gele den door melkveehouders uit het hele land werd gevormd, een boekje („Be ter Zuivelbeleid") het licht doen zien. De werkgroep wil, in de eerste plaats, een zodanige aanpassing van de zui- velprijssteun (interventieregelingen, subsidies, exportsteun- en heffingen) dat een normaal draaiende zuivelfa briek een me die lonend is voor een gemiddeld bedrijf. Tegelijk met deze aanpassing, die een verhoging van de melkprijs zal bete kenen. moet de melkproduktle per bedrijf aan een maximum worden gebonden. De werkgroep: voor de melk die binnen het maximum wordt geleverd, wordt de verhoogde melk prijs betaald. Wanneer een veehouder zijn maximum (contingent) over schrijdt, krijgt hij voor de eerste ex tra 500 liter de wereldmarktprijs en niets voor de rest. Voor de bepaling wat een bepaalde melkveehouder mag produceren, geeft de werkgroep een aantal normen. In „Beter Zuivelbeleid" wordt ernsti ge kritiek geleverd op het Europese Zuivelbeleid. Geconstateerd wordt, dat het melkoverschot momenteel 12,5 procent bedraagt: dat elke acht ste liter te veel is geproduceerd. Ver der zorgt het geldverslindende beleid er niet alleen voor dat veel boeren de landbouw verlaten, maar dat ook bin nen de landbouw het verschil tussen groot en klein voortdurend groeit. Herdenking Ter herdenking van honderd jaar consumptiemelk in Nederland (in 1879 kochten de eerste huisvrouwen melk van een melkinrichting) heeft het Genootschap ter Bevordering van de Melkkunde in Biddinghuizen een symposium „Consumptiemelk in Nederland" gehouden. De heer C. Timmer, voorzitter van de raad van bestuur van de MC/Melku- nie, overhandigde tijdens dit sympo sium het eerste exemplaar van een gedenkboek aan ir. P. J. Lardlnois. „Een bijzonder boek voor een bijzon der mens", zo merkte hij in zijn toe spraak op. Daarmee doelde de voor zitter op het verleden van Lardinois als minister van landbouw en land bouwcommissaris van de Europese Commissie. Onder de titel „De geschiedenis ener melkinrichting" wordt in het gedenk boek verhaald over De Sierkan (nu Melkunie in Den Haag) en in het supplement „het Europese Koeien- boek" worden meer dan honderd run- derrassen beschreven. Minister Van der Stee (landbouw) zegt in het voor woord: „het boek is in dubbel opzicht uniek". Tijdens het symposium werd niet al leen aandacht besteed aan het verle den, maar ook gekeken naar de toe- komst zowel bij de ontwikkeling van het melkverbruik in Nederland als bij de technologie en distributie. Ook werd er gesproken over hygiëne, bac teriologie, geur en smaak van melk. Deze aspecten hebben een duidelijke rol gespeeld bij het oprichten van de verschillende melkinrichtingen in ons land, te beginnen in het westen, aldus een Melkunie-woordvoerder. Zij voerden in hun vaandel de kreet „onvervalst, onverdund, hygiënisch". Later werd dat ziektevrij, gesterili seerd, gepasteuriseerd. „Juist pasteu riseren biedt tot vandaag de moge lijkheid om de houdbaarheid van de melk te verlengen, zonder de versheid geweld aan te doen. Daarbij komt nog de gesloten koelketen van boer derij tot en met de huisvrouw", aldus de woordvoerder. De Bouwvakker KBB en A. de Boo's Bestuursmaat- schapplj in Delft zijn akkoord over de overname van vier Bouwvakker-ves tigingen door KBB. Het betreft doe- het-zelf-zaken in Alkmaar. Amster dam, Delft en Rotterdam. Overwogen wordt de transactie via een aandelen ruil te financieren. Binnen de KBB- organisatie zullen de vestigingen van De Bouwvakker worden toegevoegd aan de Praxis doe-het-zelf-centra. die KBB via de werkmaatschappij Maxis exploiteert. De samenvoeging van de twee doe-het-zelf-ketens schept onge veer 35 nieuwe arbeidsplaatsen. den, bestemd voor de „University of Petro leum and Minerals" in Dhahran, Saoedi-Ara- bië. Volgens Naftaniël werken overheid en se- mi-overheid de mi nisteries van buiten landse zaken, economi sche zaken en finan ciën, kamers van koop handel en de Neder landse Credietverzeke- ringsmaatschappij mee aan het welslagen van de goederenver klaringen. Het minis terie van economische zaken zou al ten min ste drie jaar in het be zit zijn van de overi gens geheime lijst van de namen van ze ventig tot tachtig Ne derlandse bedrijven, die door het boycotbu reau is opgesteld. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Alslultprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 Jaar 1.5 1.5 90 9.25 949 976 9.0 925 949 976 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5/2 1.5/2 90 925 9.57/9.63 9.84 9 90 90 925 957/9 63 9.84/9.90 Bouwfonds 2 Jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 9.2 9.2 9.6 9,88 9.88 10,32 9.2 9.2 9.6 9,88 9.88 10.32 Centraal Beheer 5 jaar - 90 9.31 9.0 9.31 Ennia 10 jaar - 89 9.2 89 9.2 NVL 5/10 jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 925 9.76 1004 90 9.25 9.76 1004 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.0 9.35 90 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.0 957 9.0 9.57 RPS 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.0 90 838 932 80 90 8.38 932 Centrumbank 5 Jaar 1 9.0 9.32 90 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 jaar 2 2 9.0 9.4 982 10.27 92 96 10.05 10.50 De hypotheekrente blijft nog steeds op hetzelfde niveau. Uitzondering hierop ls het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten; deze financier heeft een renteverhoging doorgevoerd. (Publikatie samengesteld door Vereniging Eigen Huis te Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De buurtwinkel wordt „herontdekt". Dit zei drs. J. J. van de Burg, lid van de directie detailhandel Nederland van Ahold, ter gelegenheid van de officiële herope ning van de 50ste Slmon winkel „nieuwe stijl" in Amsterdam. Simon, zo merkte hij op, ziet ook voor de toekomst een duidelijke taak lig gen in het exploiteren van buurtwin- kels: de levensmiddelenzaak zowel in de oudere als in nieuwe buurten. Het vestigingsbeleid van Simon zal dan ook gericht blijven op het verwerven van buurtwlnkels in oude, oudere en nieuwe wijken. De Simon-organisatie, sinds 1972 deel uitmakende van de Ahold (Albert HeiJn)-organisatle, heeft gemerkt daarmede op de goede weg te zijn. De winkels die de afgelopen maanden aangepast zijn aan de nieuwe stijl blijken namelijk nu al een omzetver- hoging van 10-20 procent te scoren. De heer Van der Burg noemde de hernieuwde belangstelling voor de buurtwinkel een verheugend iets. Een ontwikkeling, die mede aanlei ding is geweest tot herbezinning op het door Slmon te voeren beleid. De harde discount winkelsfeer, een rela tief beperkt assortiment, het ontbre ken van bedieningspunten en een be perkte aanwezigheid van versgroe- pen in de Simon-winkels oude stijl wordt door het publiek, zo is geble ken toch minder op prijs gesteld. Wachten niet erg De belangstelling van de huisvrouw wijzigt zich. De verkrijgbaarheid van /erse produkten in de levensmldde- enzaak wordt belangrijker gevon- ien. Het wordt niet erg geacht om ;ven op de beurt te wachten. De lage arijs alleen is niet voldoende. De win kelende huisvrouw zoekt ook gezel- igheid, wil verrast worden in de haar vertrouwde winkel zonder daardoor ïchter méér voor haar artikelen te moeten betalen. Deze zich wijzigende wensen van de klanten, aldus de heer Van der Burg, bieden nieuwe mogelijkheden voor de buurtwinkel, waarvan traditioneel de meer persoonlijke benadering van de klant het kenmerk is geweest. Naar verwachting zullen vóór het ein de van dit jaar vrijwel alle Simon- filialen zijn herschapen in de nieuwe stijl. Dan zullen ruim 9 miljoen gul den geïnvesteerd zijn in bouwtechni sche voorzieningen, winkeluitmon steringen enz. Dan zullen ook onge veer 60 nieuwe arbeidsplaatsen bin nen de Simon-organisatie kunnen worden vervuld. AMSTELVEEN Koninklijke Wessanen zal vla het vorig jaar verworven Amerikaanse voedingsconcern Marigold Foods trachten haar positie in de VS via acquisitie te versterken. Daarnaast wordt gewerkt aan de gewenste verbreding van activiteiten in de voedings- en genotmiddelenindustrie in de VS, zo blijkt uit het jaarverslag. Bij deze groeiplannen wordt ge streefd naar een evenwichtige ver houding van de belangen in de VS en Europa. In Griekenland komt bin nenkort een fabriek klaar, terwijl naar een vestiging in Spanje wordt gezocht. In 1978 werd een omzet be haald van 2,5 (2,2) miljard gulden. De nettowinst steeg tot 18,3 (16,6) mil joen. Het dividend blijft onveranderd 4.60. Ook de Friesch-Groningsche Hy potheekbank wil, sterker dan voor heen over de grenzen gaan werken, In 1978 is begonnen met de ontwikke ling van vastgoedbelegging bulten Nederland en België. In Duitsland wordt deelgenomen ln een op te zet ten winkelcentrum in Ebingen en in een verhuurd kantoorgebouw in Hamburg. In Frankrijk is met derden begonnen met een appartemenen-ob- ject voor de verkoop in St. Raphael aan de Cote d'Azur. In Schotland wordt deelgemomen ln een kantoren complex te Aberdeen. Volgens FOH blijft ln Nederland, on danks de economische situatie, een goede belangstelling aanwezig voor luxe tweede woningen en recreatie woningen. Met Vroom en Dreesman is in dit verband een samenwerking aangegaan onder de naam „Tweede Huls". In 1978 steeg de hypotheekportefeuil le met 1,2 tot 5.1 miljard gulden. Verwacht wordt, dat de groei van het hypothecaire krediet ook dit jaar zal verminderen. De nettowinst steeg tot 43,8 (38,2) miljoen gulden. Voorge steld wordt een dividend van ƒ4,10 (3,30) en daarnaast een stockdividend van vier procent. Norit heeft vorig jaar een 2,6 pro cent hogere omzet behaald op 91,5 miljoen gulden. De nettowinst was nagenoeg onveranderd 6,6 miljoen gulden. Het dividend is bepaald op ƒ6,20 (v.J. ƒ6,20 plus ƒ0,80 agio-uit- kerlng). Beton- und Monierbau (35 pet-be- lang OGEM) heeft het faillissement aangevraagd. Over de aanvrage zijn geen andere mededelingen verstrekt. Bij het Duitse bedrijf werken 20.000 mensen. De OGEM heeft deze deelne ming reeds afgeboekt. NOVE heeft een kredietgarantie gekregen van een half miljoen gul den. De garantie ls door economische zaken verstrekt om de bewindsvoer der van Nove gelegenheid te geven de overnamebesprekingen af te ronden. De minister verwacht positieve resul taten. mits aansluiting wordt gevon den bij een commercieel krachtig bedrijf. Indivers (houdstermaatschappij) heeft de omzet 14 procent vergroot tot 52 miljoen gulden. De onderne ming. met bedrijven ln Europa, de VS en Singapore heeft ruim 700 perso neelsleden. 10 procent meer dan in 1977. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verlies van Verenigde Machinefabrieken (VMF) ls teruggebracht van 59,3 miljoen gul den naar 34,3 miljoen. In dit negatie ve resultaat ls opgenomen een verlies van bijna 17 miljoen gulden van Stork Werkspoor Diesel, dat VMF voor zijn rekening moet nemen op basis van de 49,9 pct-deelnemlng. In 1977, toen 8tork Werkspoor Diesel nog helemaal in handen was van VMF bedroeg het verlies 42,5 miljoen gulden. VMF heeft ln het afgelopen Jaar voor zieningen gevormd voor politieke risi co's (12,5 miljoen) en voor herstructu reringskosten (29 miljoen). Het totale verlies van VMF komt uit op 75,8 miljoen (132,9 miljoen in 1977). De orderontvangst steeg ruim 13 procent tot 1,7 miljard gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17