Pierson wil meer vrijheid voor deelnemen banken in jonge ondernemingen Beleidsvisie bakkerij J dringend nodig postgiro en rijkspostspaarbarf Zo simpel is thuisbankiert* Man om verkoop van briefkaarten mogelijk vervolgd Zij betaalt thuis. Zij leent thuis. En zij kan thuis sparen. DONDERDAG 5 APRIL 1979 TROUWKWARTET P 10 - Rbc Van een onzer verslaggevers Amsterdam Voor de ontwikkeling van onze economie en ook voor de werkgelegenheid zou het belangrijk zijn als wij voor het beschikbaar stellen van nieuw kapitaal voor nieuwe of relatief jonge ondernemingen minder afhankelijk zouden zijn van het buitenland. Zeker nu de publikatie van het Mc Klnsey rapport heeft aangetoond, dat de buitenlandse be langstelling voor het doen van investeringen in Nederland terugloopt. ..Willen wij de gToei van het bedrijfs leven in stand houden, dan zal er risicodragend kapitaal moeten ko- ratn." aldus de heer Jiskoot. „Dit temeer, nu de buitenlandse belang stelling voor investeren in ons land terugloopt. Het laatste mag voor ons zeker geen aanleiding zijn om nu maar stil te blijven zitten." Gradaties Dit zei de heer A. Jiskoot, voorzitter van de raad van bestuur van Pierson. Heldring 8t Pierson tijdens de presen tatie van het jaarverslag over 1978 Hij meende, dat de banken meer vrij- OnPn OOCT held dienen te krijgen om deel te nemen in het kapitaal van nieuwe of jonge ondernemingen Er is een grote behoefte aan risicodragend kapitaal bij dit soort bedrijven. Op grond van de bepalingen van de Wet Toezicht Kredietwezen mogen de banken ech ter maar voor ten hoogste vijf pro cent in het aandelenkapitaal ervan deelnemen. taaiparticipaties (kapitaaldeelnemin gen). Belangrijk hiervoor is de mede werking van de centrale bank. Het resultaat van Pierson is, blijkens het jaarverslag over 1978, vorig jaar na belastingen met bijna 45 procent gestegen van 11,3 miljoen tot 16.3 miljoen. De winst wordt in zijn geheel aan de reserves toegevoegd. De bank heeft momenteel een 40-tal niet te vervullen vacatures. Voor enkele spe cialistische functies heeft men zelfs al Engelsen moeten aantrekken. Met de internationalisatie gaat Pier son in voorzichtig tempo door. „Het werkt weliswaar kostenverhogend, maar het ontwikkelen van nieuwe zaken moeten we zien ten behoeve van de bestaande zaken," zo zei de heer Jiskoot. Hij meende, dat de in flatie in de VS momenteel wel aan de top staat. Wat Duitsland en Zwitser land betreft dacht hij, dat de inflatie in deze landen iets zou aantrekken. Om niet 'in de kuilen van verleden' te v^ LUNTEREN - De Nederlandse Bakkerij Stichting mP zeer korte termijn een beleidsvisie ontwerpen voor de I de voltooiing van de herstructurering van de bakkerij,— juli 1980 zal zijn voltooid. In die beleidsvisie moeten zak! de orde komen als het behoud van de minimumprijs, l"~ A. Jiskoot De heer Jiskoot noemde het wense lijk. dat banken die nieuwe projekten willen ontwikkelen en begeleiden zelf ook aan die projekten deelnemen. Alleen dan zal een beroep op derden kunnen worden gedaan voor kapi- Omdat risicodragend kapitaal min der ook door de banken niet met het oogmerk van machtsinvloed wordt gebruikt, meende de heer Jis koot het vertrouwen te mogen koes teren, dat de autoriteiten in voorko mende gevallen een open oog voor het belang van dit soort deelnemin gen van de banken die in de VS heel normaal zijn zullen hebben. In de eerste plaats voor de werkgelegen heid, maar ook voor de verbreding van de mogelijkheid tot beleggen in Nederlandse ondernemingen, vooral nu het aantal Nederlandse aandelen op de beurs voortdurend daalt ARNHEM (ANP) Het openbaar mi nisterie in Arnhem laat binnenkort proces-verbaal opmaken tegen een niet met name genoemde man, die de laatste tijd in Nijmegen en omgeving huis aan huis briefkaarten verkoopt. De man zegt dat te doen namens de „actiegroep dierenleed", maar er be staan volgens de politie aanwijzingen dat hij het geld in eigen zak steekt. Het is nog niet bekend in welke vorm het verbaal gegoten wordt. Indien het oplichting betreft, dan zal de brief kaartenverkoper worden gedagvaard voor de rechtbank in Arnhem. Komt daarentegen in het verbaal te staan, dat hij de Nijmeegse politieverorde ning heeft overtreden (zonder vergun ning goederen heeft verkocht), dan wordt de zaak behandeld bij het kan tongerecht in Nijmegen. De betref fende colporteur is een goede beken de bij politie en Justitie, maar hij kon nooit worden vervolgd, „Het was al- tijd kantje boord met deze man. Tot nu toe hebben we hem echter onge moeid moeten laten," aldus de justi tie in Arnhem. De Tweede Kamerle den Kleisterlee en Van Dam (beiden CDA) hebben enige tijd geleden vra gen over deze kwestie gesteld aan minister De Ruiter. Die antwoordde dat het openbaar ministerie vervol ging overweegt. Ook de consumen tenbond heeft gewaarschuwd voor de briefkaartenverkoper, die om zijn werkelijke bedoelingen te camoufle ren, ook handtekeningen voor de ac- tiegroep verzamelt. gen en capaciteitsbeheer. Dit zei de voorzitter van de Bond van Christelijke Ondernemers in het Bak kersbedrijf, D. Zuidhof, in zijn jaarre de tijdens de algemene vergadering. Uit de discussie binnen de BCOB concludeerde Zuidhof, dat de bakke rij in de toekomst op zijn minst een krachtige begeleiding nodig zal heb ben om niet weer „in de kuilen van het verleden" terecht te komen. Die begeleiding moet. volgens hem, betekenen dat capactiteitsbeheer en het onderlinge marktverkeer aan re gels worden onderworpen. Zuidhof zei er steeds meer behoefte aan te krijgen de minimale omzetgrens voor het nodig hebben van een bedrijfsver- gunning te verhogen van 100 tot 150 balen per week, omdat de „marktver- zlekers" nu boven die grens te vinden zijn. Industrie en vakbeweging drin gen juist aan op een verlaging van die grens. Sprekende over de positie van de de fiscus. bakker en de bakkerij steldejsi Zuidhof: „Men" zegt dat hetq> ker goed gaat. Dat lees je enja steeds weer. Toch ben ik van f dat er veel gradaties in die *e van de bakker te vinden zijn.p ik het jaarinkomen tot loon a: voor man en vrouw, dan ha«e vaak beter opticiën of loodgieL. nen worden". Volgens de heer Zuidhof is dtT, woordlge bakker met zijn jgj niet krenterig, maar gul. Wat K, verdient dan hij nodig heejv: prompt grotendeels terug in L via winkelvernieuwingen om its beter te gerieven: in bakkerij jg( tuur om wegens stijgend^ aan vakbekwaam personeelW] technische aanpassingen de tie aan te kunnen. Of hij doetBi fiscale redenen. Want hij hfc. leerd. dat iemand die financie wil behouden haast alles verljg als thuisbankier. Waar kan kraamverpleegster Ingrid Veerman 't makkelijkst betalen, sparen of lenen? Heel simpel, gewoon thuis. Want sinds postgiro en rijkspost spaarbank één bedrijf vormen, kun je bijna alle geldzaken vanuit je eigen stoel regelen. Met gratis enveloppen, die je zo zonder postzegel op de bus doet. Anders gezegd: Ingrid Veerman is een thuisbankier. „Da's met mijn wissel diensten natuurlijk verreweg 't handigst". De giro-envelop. Gratis verstrekt en |e postzegels kun je ergens anders voor bewaren. Betalen doet Ingrid Veerman al thuis sinds ze op kamers ging. „Toen was 't gewoon logisch dat ik een postrekening nam". Dat betalen doet ze öf met accept giro's öf met kaarten uit het giroboekje. „Ik doe dat eens in de twee weken. En dan ben ik in een mum van tijd klaar". Over geld lenen moet je nadenken. Daarom is 't zo prettig dat het aanvraag formulier van postgiro en rijkspostspaar bank rustig thuis ingevuld kan worden. „Ik heb 'n persoonlijke lening aangevraagd toen ik deze flat kon krijgen. In de folder stond precies wat ik moest doen en hoe 't verder zou gaan. Nou en als je niet meer vraagt dan Bruin kan trekken, krijg je thuis bericht dat 't akkoord is. Het geld werd keurig op m'n postre kening gestort." Goed gezelschap vqn een thuisbankier Kraamverpleegster Ingrid Veerman. .Het is hard werken, maar ikzou er niet aan moeten denken om op een kantoor te zitten" Thuisbankier Ingrid Veerman. Dankzij postgiro en rijkspostspaarbank kan ze thuis betalen, thuis sparen en thuis lenen Zoals Ingrid Veerman betaalt, zo simpel kan ze ook thuis sparen. Een spaarrekening openen, geld bijstorten of juist weer terug laten boeken, 't kan ook allemaal vanuit haar eigen huiskamer. „Dat weet ik, 't gaat gewoon met kaarten uit je giroboekje. Maar op dit moment komt er bij mij niet zo veel van sparen". Thuisbankieren, vaak alleen maar een kwestie van een handtekening zetten. Informatie bij 0017 of op het postkantoor. Als Ingrid Veerman nog vragen heeft? Of als ze ooit voor een spaarrekening folders of aanvraagformulieren nodig heeft? Heel simpel, dan belt ze gewoon even kosteloos met 0017. Of ze stapt het eerste het beste postkantoor binnen en haalt n daar de folders. JJ, „Dat was toen ook zo met m'n L lening. Toen heb ik er gewoon één penk en daar zat toen ook meteen een aanvr; formulier bij. Zo werkt dat". „Op weg naar m'n werk gooi ik altijd even de envelopoi in de bus".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12