Arabische order verspeeld ioor anti-Israël houding KLM schaft tien luchtbussen aan )efensie-l Christelijke politiek .iamer tegen uitbreiding li jksinkoopbureau A Spit: FNV heeft eigen identiteit Europees consortium wint concurrentieslag Vliegen duurder 'Baby-trapezen' soms gevaarlijk Verkoop schepen bespaart Meneba aanzienlijke kosten Hj --fOENSDAG 4 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 fan den Bergh kritiseert bedrijf in Rijnmond i onze sociaal-economische redactie DTTERDAM Een groot bedrijf uit de Rijnmond heeft een Arabische order verspeeld door bij de eerste onderhandelingen te benadrukken, dat het geen Joodse werknemers zou izetten bij het karwei en dat alle zakelijke betrekkingen met Israël zouden worden •rbroken. zei het Tweede Kamerlid Harrie den Bergh (PvdA) tijdens een ing op de Erasmus Universiteit in Van den Bergh is voorzit- W x van de bijzondere Kamercommis- die een onderzoek heeft ingesteld iar de reacties van het bedrijfsleven m\ de anti-Israël-eisen. die de Arabi- rwie opdrachtgevers aan buitenland- bedrijven s tellen- in den Bergh verwijt het bedrijfsle- h, dat het stelselmatig relaties met faël verbreekt of uit de weg gaat, (dra er zaken moeten worden ge- tan in de Arabische wereld. „Er zijn pr cynische gevallen bij", aldus het *merlid, die geen namen en geval- ti wil noemen. jscussie (et bedrijfsleven gaat elke openba- discussie over de Arabische boycot t de weg", aldus het Kamerlid. De jerheid heeft volgens Van den irgh altijd een „dubbelhartig en on- jorzichtig" beleid gevoerd. Zo werkt (t ministerie van buitenlandse za- m mee aan de legalisatie van han- Isdocumenten, die in feite dienen h de Arabische handelspartners te tanderen, dat ze met bedrijven in fe gaan die geen zaken doen met Israël. De Nederlandse banken tre den op als intermediair bij het verza melen van dergelijke documenten. Een bijzondere rol speelt ook de Ne derlandse Credietverzekeringsmaat- schappij (NCM), die volgens de Ka mercommissie in haar polisvoorwaar den stelt dat bedrijven moeten vol doen aan Anti-Israël-eisen van Arabi sche handelspartners. De NCM kan haar contracten herverzekeren bij het ministerie van financiën, die indi rect ook meewerkt, aldus het PvdA- Kamerlid. Anti-boycotwet Van den Bergh gelooft, dat een anti- boycotwetgevlng niet effectief is om een einde te maken aan de discrimi natie van Joodse werknemers bij gro te bedrijven. Het zal volgens hem te lang duren voor een dergelijke wet tot stand komt en het effect is moei lijk te meten. Het Kamerlid ziet meer in een meldingsplicht voor bedrijven, die op boycotmaatregelen stuiten. Verder moet het ondernemingen ver boden worden informatie te verstrek ken over de religieuze overtuiging van hun werknemers. Andere maatregelen zijn; aldus Van den Bergh, dat het ministerie van n onze soc.-econ. redactie :n HAAG De Tweede Kamer ift zich gisteren uitgesproken te- verdere uitbreiding van het werk- rein van het RIJksinkoopbureau B). Een PvdA-motie, die in zo'n breiding een mogelijkheid zag om suinigingen te bereiken, kreeg al ii van de linkse partijen steun; en rd daardoor verworpen. kslnstellingen zijn verplicht bij ïkopen het RIB in te schakelen, gere overheden en gesubsidieerde tellingen zijn daartoe niet ver- :ht, maar mogen het wel. het RIB ibeert de laatste jaren zijn werk- imheden voor gesubsideerde in- v llingen uit te breiden. De WD wil on, de RIB-bemiddeling niet wordt ,"ht (gedrongen". Het CDA wil sprei- er g van macht, en is daarom tegen ;el n inkoopgigant, een moloch." Mi en ter Andriessen (financiën), onder acj het RIB valt, had over de PvdA- h tie liever nader overlegd met de ge rokken Kamercommissie. De mo- is nu echter van de baan. Kamer verwierp ook een D'66- njiie die wilde dat de overheid haar ,r'oopbeleid beter gebruikt om de ^ustriële vernieuwing te stimule- R,Het CDA vond dat de regering al voldoende voornemens in deze rich ting uitbroedt, en de WD vreest eer ondoorzichtig beleid als er vermen ging van nieuwe taken plaatsvindl bij het RIB. PvdA, PPR, CPN er DS'70 steunden de D'66-motie, De Kamer nam wel met algemem stemmen twee CDA-moties aan Daarin wordt gevraagd om bij hel plaatsen van orders van de overheid ook te letten op werkgelegenheid, in dustriële vernieuwing en „behoud van een strategisch industrieel mini mum", en in dit verband het gunner van de order aan een bepaald bedrijl eventueel gepaard te laten gaan mei overheidssteun. Voorts willen de CDA-moties dat het RIB zijn kennis ter beschikking stelt aan Nederland se bedrijven wanneer het erom gaat mee te dingen naar orders van bui tenlandse overheden. Met stemmen van D'66, CPN en PSP tegen werd een andere CDA-motie aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd te onderzoeken of de kosten van het RIB-apparaat kunnen wor den doorberekend in de prijzen voor de afnemers (overheidsdiensten, ge subsidieerde instellingen). Nu druk ken die kosten nog op de begroting van het ministerie van financiën. buitenlandse zaken geen documen ten meer legaliseert waardoor meege werkt wordt aan discriminatie. Bo vendien zou de Nederlandse Crediet- verzekeringsmaatschappij anti-Israë lische bepalingen moeten schrappen. Van den Bergh gelooft niet dat daar door veel economische schade zal ontstaan. De Arabische handelspart ners zijn goede zakenlieden, zegt hij. die vaak te onzuiver worden voorge steld. „En ook al zouden er orders verloren gaan. de prijs van onze rechtsorde is dat waard", aldus Van den Bergh. BEEKBERGEN „De FNV vertegenwoordigt een maat schappelijk idee, het is een sociale stroming in ons land, kortom de FNV heeft een ei gen identiteit", aldus vice- voorzitter Spit van de FNV gisteren op het congres van de Federatieraad Bouw- en Houtbonden FNV. Op de tweede dag van het congres blikte Spit terug op de ontwikkelin gen binnen het federatieproces NW/ NKV waarvan de bouwbonden de koplopers waren. De ontwikkeling, binnen de federatie, is er, aldus Spit. op gericht de doelmatigheid te ver groten, de dienstverlening te verdie pen en een geestelijk klimaat te creë ren, waarin de verscheidenheid van inspiratie en levensovertuiging niet alleen gerespecteerd worden, maar ook nadrukkelijk bij de beleidsvor ming worden betrokken. Over de vorige week gepresenteerde voortgangsnota over Bestek '81 van het kabinet-Van Agt zei Spit: „Wie de resultaten ziet, kan beter over een achteruitgangsnota spreken. Het heilsplan werpt, gezien de slechte economische ontwikkelingen, zijn wrange vruchten af. Wij hebben nooit geloofd, in tegenstelling tot de reken meesters van het CPB, ln de tovena rijen van dit kabinet." Volgens Spit is er wanneer er onvol doende werk is voor iedereen, maar één rechtvaardige oplossing: de be schikbare arbeid moet herverdeeld worden/gepaard gaande met éen her verdeling van inkomens. Wil men, aldus Spit, tot volledige werkgelegenheid komen dan zal dit tot een complete reorganisatie van de economie moeten leiden. De reorga nisatie moet gericht zijn op maat schappelijke prioriteiten waarbij met name vorm en inhoud moet worden gegeven aan de gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen in de arbeid. De door de KLM gekochte Airbus. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Met de aankoop van tien Europese luchtbussen heeft de KLM gisteren het duurste contract uit haar geschiedenis gesloten. Eén miljard gulden is met de order gemoeid en als de optie op nog eens tien toestellen ten uitvoer wordt gebracht, zal het bedrag meer dan verdubbeld worden. De luchtbussen (Airbus A-310) moe ten met ingang van 1983 de DC 8 en DC 9-machines van de KLM-vloot gaan vervangen. Deze zijn dan bijna twintig jaar in dienst en technisch verouderd. De ondertekening van het contract betekende het einde van een felle concurrentieslag tussen de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Boeing met zijn 767 en het Europese consortium Airbus Industries in Toulouse, waar in Frankrijk, de Bondsrepubliek en Engeland de dienst uitmaken. Belangrijkste argument voor KLM om het Europese produkt te kiezen, was volgens het hoofd planning van de maatschappij, A. Kruytser, het feit dat de luchtbus voor de vrachtaf handeling cp Schiphol technisch be ter aansluit op de bij de KLM in dienst zijnde Jumbo's Boeing 747 en DC 10. Overlading van vracht van het ene naar het andere vliegtuig kan nu volledig mechanisch geschieden. Bij het Boelng-prödukt zou daarvoor nog handwerk moeten worden verricht. Bijkomende voordelen van de lucht bus zijn, dat dit toestel een paar procent zuiniger vliegt en het feit, dat vrijwel alle Europese luchtvaart maatschappijen met de Airbus in zee gaan. waardoor het gezamenlijk ver richten van onderhoud wordt verge makkelijkt. de tweede generatie, wat inhoudt, dat het veel economischer in exploitatie is, minder brandstof verbruikt en bo vendien geluidsarmer is dan de huidi ge toestellen. Economisch gezien is het veertien procent per ton kilome ter en 25 procent per stoel kilometer goedkoper dan de DC 9 en verbruikt met 21 procent per stoel kilometer minder brandstof (ten opzichte van de DC 8 15 procent minder). En wat het geluid betreft: de Airbus is vijf kilometer van de startplaats niet meer te horen, terwijl de DC 9 en de DC 8 hiervoor zeventien resp. 27 kilo meter laten noteren. Voor de KLM heeft dit het voordeel dat toestellen op veel meer luchthavens nu ook 's nachts kunnen landen. De Airbus kan zowel met een drie mans als met een tweemans cockpit worden uitgerust. Over de vraag wel ke versie het uiteindelijk zal worden, zal de maatschappij gaan praten met de Nederlandse Vereniging voor Ver keersvliegers, die op het onlangs ge houden IFALPA-congres (de interna tionale vliegersclub), liet weten sterk voor een driekoppige bemanning zijn. schijnlijk dat daarvoor te zijner tijd de nog op de tekentafel liggende Fok ker super-Fellowship 29 wordt geko zen. KLM zou daarvan in de jaren 80 twintig toestellen kunnen gebruiken. Of Fokker veel beter wordt met de KLM-order, is op dit moment nog onzeker. Er is nogal wat wrijving tus sen Airbus industries en de Neder landse overheid. In Toulouse neemt men het Den Haag kwalijk niet als risicodragende partner te willen op treden in het luchtbusproject, met als gevolg dat Fokker nauwelijks werd ingeschakeld bij de ontwikkeling van de A-310. (Aan de bouw van de grote re broer A-300 neemt Fokker als on deraannemer wel voor zeven procent deel). Dwangmiddel Financiering Tweede generatie De Airbus A-310, die overigens in ontwikkeling is en nog niet vliegt, is bestemd voor de korte en middellan ge afstanden. (Europa en de Middel landse zeelanden) en biedt plaats aan 210 passagiers. Het toestel behoort tot de vliegtuigen van de zogenaam Voor de financiering van de order zal Airbus industries voor ruim de helft kredieten geven. De rest wil KLM betalen uit leningen binnen en bulten Europa. Eigen vermogen wordt er niet voor aangesproken. Hoewel de Airbus op de meeste korte en middellange afstanden kan wor den ingezet, blijft er bij de KLM be hoefte aan een kleiner vliegtuig voor minder zwaar bezette Europese lijn diensten. De maatschappij denkt daarbij aan een toestel met rond 120 stoelen en acht het niet onwaar Dat de KLM-order niet als dwang middel werd gebruikt voor meer werkgelegenheid bij Fokker, heeft in de luchtvaartwereld nogal wat verba zing gewekt. Temeer daar het Fok ker-aandeel zo'n belangrijke rol speelde bij de beslissing van de Nep tune van de Marine Luchtvaart dienst. Juist doordat de Fransen toen weigerden in te gaan op de Neder landse eis dat zij zouden meebetalen aan de ontwikkeling van de super- Fellowship in ruil voor de aankoop van de Brequet Atlantlque, werd uit eindelijk besloten tot de Amerikaan se Orion. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken wordt over compensatie voor de KLM-order nog steeds onderhandeld: Fokker wil nog steeds een graantje meepikken in de bouw van de kleine luchtbus en volgens de laatste berich ten lijkt dat er wel in te zitten. GENÊVE (Reuter) De luchtvaart maatschappijen zullen de tarieven voor reizigers- en vrachtvervoer op de meeste routes met vijf tot zeven procent verhogen. Dit werd in Gene ve. tijdens een bijeenkomst van de International Air Transport Associ ation (IATA) besloten. De tariefsver hoging is het gévolg van de gestegen brandstofkosten. 'Frankrijk moet zoutverdrag snel bekrachtigen' Van een onzer verslaggevers AKEN De Westduitae staatssecre taris van binnenlandse zaken, G. Hartkopf, heeft gisteren op het con gres van de Raad van Europa in Aken over grensoverschrijdende vervuiling een beroep gedaan op de Franse ver tegenwoordigers zich met alle macht in te zetten voor een spoedige be krachtiging van het verdrag tegen de lozing van zout op de Rijn. Op het driedaagse congres in Aken zullen de Europese autoriteiten onder meer van gedachten wisselen over de vervuling van de Rijn, het meer van Konstanz en Genève, de Noordzee, het Kanaal, de Maas, de Donau en de Middellandse Zee. De stichting Reinwater heeft gisteren bekend gemaakt dat de zoutvracht van de Rijn het eerste kwartaal van 1979 hoger dan ooit is geweest. De eerste drie maanden voerde de Rijn bijna zes miljoen ton zout Nederland binnen, waarvan volgens Reinwater ongeveer 2.5 miljoen ton is geloosd door de Franse kalimijnen. Reinwa ter acht het niet onmogelijk dat de kalimijnen de achterstand in de pro- duktie inlopen die vorig jaar herfst tijdens een staking is ontstaan. Ook is het mogelijk dat misbruik is ge maakt van de hoge waterafvoer van de Rijn in de afgelopen maanden, aldus de stichting Reinwater. DEN HAAG Spiraalveren van zo genaamde baby-trapezen, die vaak ln kinderwagens en -bedjes worden ge bruikt, omdat kinderen zich daaraan kunnen optrekken, kunnen gevaar lijk zijn. Wanneer kinderen een ket tinkje of een koordje om de hals dragen, kunnen ze daarmee verstrikt raken ln de spiralen en stikken. Het ministerie van volksgezondheid heeft besloten het speelgoedbesluit van de warenwet zodanig te wijzigen dat deze spiraalveren voortaan deug delijk afgeschermd moeten worden. DEN HAAG De Meneba heeft on langs twee van de drie vuilverbran dingsschepen verkocht, namelijk de Mattias I en de Matthias III. Beide schepen waren niet meer in bedrijf. Wat de opbrengst van deze schepen is geweest wil de directie van Meneba niet mededelen. Volstaan wordt met de mededeling, dat de verkoop een „aanzienlijke" kostenbesparing bete kent. 2 Er is waarschijnlijk geen beleidsterrein waarop de nieuwe CDA-fractie 2ich zo krachtig heeft laten gelden als dat van de kernwapens. Vanuit de kerken is er steeds een sterke belangstelling geweest voor de moderne bewapeningsproblematiek. De opkomst van wapens voor massale vernietiging kon mensen die ernst maken met een christelijke ethiek niet onver schillig laten. Toch verschilde het defensie-beleid van de christelijke partijen in hoofdlijnen niet zoveel van dat van andere partijen. Maar m de nieuwe CDA- fractie is een duidelijk andere visie over kernbewape ning naar voren gekomen. Een handige parti|-politieke manoeuvre of een principiële koerswijzinging'' Daar over gaan de twee volgende afleveringen in deze serie br Ferry Mingelen ?t leek allemaal te mooi om waar te zijn: nieuwe kernwapen-koers van het CDA. Se zich rond de afgelopen Jaarwisseling indiende. Op dat moment bestond er al landen onrust in het christen-democra- sch kamp. De politieke koers van het ibinet-Van Agt vermocht weinig enthou- sme te wekken. Het élan van het CDA- jgram „Niet bij brood alleen", leek in de gesmoord. De rijke oogst die Goud- /aard en de zijnen hadden verwacht, lutyeek verdord in het barre klimaat van de uinigings-operaties. ik de CDA-fractie in de Tweede Kamer k niet opgewassen tegen deze ontwik- 'ling. De verwarring na het vertrek van intjes, de willige taal van Lubbers, de ;t. de onduidelijke rekeningen van poli- Jke winst en verlies, nee. het ging het IDA allerminst voorspoedig. De fractie, b was het woord van die dagen, moet zich irofileren". duidelijke maken wat het itekent. als je de politiek echt vanuit ibelse beginselen probeert te voeren. D pr Jh zie. in deze sombere tijden ontluikt een bloemke van behoorlijk eth- sch gehalte, gevoed door een nieuw kri- sch-militair denken, en het groeit, zon- ie r dat de buitenwacht het aanvankelijk n de gaten heeft. in ei t voedingsbodem daarvoor lag eigenlijk tit in de debatten over de neutronenbom. bruari 1978 De CDA-fractie is zonder eer tegen dit omstreden wapen. Men I eft, na veel geharrewar, de regering ech- r de ruimte zich niet bij voorbaat tegen invoering uit te spreken, maar eerst te an oberen van het Warschau-Pact conces- ai s los te krijgen voor het afzien van de ne m door de NAVO er "Jiet eenmalig 11 >en nog kon de Indruk bestaan dat het er slechts om een éénmalige CDA-actie ïg. ingegeven door de grote weerstan- n die de N-bom algemeen opriep De al E it verder gaande kritische benadering -h n de tactische kernwapens in het alge- 1 en. door CDA-woordvoerder J. de Boer. 'g lakte bij deze gelegenheid geen bijzon- re indruk. De door hem bepleitte terug- it nging van de rol van de tactische kern- pens in de NAVO-verdedlglng, was al v kend uit de tijd van het kabinet Den 1. zonder dat dit werkelijke verandering teweeg had gebracht. Papier is doorgaans geduldig. Tot verrassing, zeker van CDA-minister- van-defensie Scholten bleek dat geduld bij „zijn" fractie, in het najaar van 1978 ineens op te raken. Scholtens kernwapen- nota werd slecht ontvangen, omdat de ook daarin zo bezongen „terugdringing", niet uit de verf kwam. In tegendeel, het CDA kreeg eerder de indruk dat Scholten door middel van een studie over mogelijke nuclearisering van meer 155-milimeter ka nonnen, de rol van tactische kernwapens wilde gaan uitbreiden. Met de linkse oppo sitie, haalde het CDA daarom fel uit tegen de nota in het algemeen, en de 155 milime- ter-kwestie in het bijzonder. Dat gebeurde op 15 december, toen de vaste Kamercom missies van Buitenlandse Zaken en De fensie Scholtens beleidsstuk voor de eer ste keer bespraken. De minister wekte nog de indruk de opstelling van de fractie niet zo serieus te nemen. „Ik heb nog geen motie gezien", zei hij laconiek. Menens Intern wordt hem echter snel duidelijk gemaakt dat het wel degelijk menens is. Fractieleider Lubbers en premier Van Agt moeten 'eraan te pas komen om Scholten een. in tweede instantie door het CDA ingediende motie tegen de 155-milimeter, te doen slikken. Hij mag het „onaanvaard baar" niet uitspreken. De defensie-des kundigen in de fractie zijn enthousiast: „We moesten wel doorzetten, anders was ons beleid ongeloofwaardig geworden," reageert men. Het CDA h id zijn draai in de kernwapen-problematiek nu ook open lijk genomen. „Het is allemaal tè toevallig", zeggen cyni ci in politiek Den Haag. „Precies op het moment, dat er veel kritiek is op het beleid, de linker-vleugel onrustig is, de AR nog over de fusie moet besluiten, komt de fractie ineens met een mooi politiek hand standje, dat geen cent extra kost. Plots klaps zijn er nieuwe militaire inzichten, die de tactische kernwapens vrijwel over bodig maken. Dat levert mooie schone handen op en is ook goed naar de kerken toe. En dit fraais wordt ons voorgescho teld door twee kersverse defensiedeskun digen. die elkaar „links voorbij snellen, om eerste defensie-woordvoerder van de CDA-fractie te worden", zo zeggen deze politieke zwartkijkers spottend. Kolonels Daarmee zijn we dan aangeland bij de beiden uit het leger en de KVP afkomstige nieuwe Kamerleden Joep de Boer (kapi tein ter zee b.d.) en Ton Frinking (overste b.d.), in CDA-kring recent ook wel aange duid als „de kolonels". Zij hebben de ethische bezwaren tegen kernwapens, die altijd al vanuit de AR. onder anderen door dr. Willem de Kwaad- steniet. werden geuit, militair-strategisch van handen en voeten voorzien. Zij vulden het beleids-vacuiim, dat na het vertrek van oude defensie-deskundigen als me vrouw van Leeuwen en Van Eisen ont stond. Zij wisten de fractie voor hun bena dering mee te krijgen, en werken nu met anderen, de nieuwe lijn ook voor de lange re termijn uit. Zij hebben kortom, volgens de beste militaire tradities „een coup" in de CDA-fractie gepleegd, en „consolide ren nu het gewonnen terrein dat na deze snelle opmars ontstond", zoals De Kwaad- steniet het uitdrukt Alhoewel dit alles voor sommige fractieleden wat erg snel is gegaan, is van georganiseerde oppositie tot nu toe geen sprake. Ook Lubbers heeft zich bij deze „nieuwlichters" geschaard en spreekt, naar Aantjes. over de noodzaak tekens op te richten om de juiste weg niet uit het oog te verliezen". Oefeningen Dat deze hele ontwikkeling door partij politieke gelegenheidsargumenten zou zijn ingegeven, ontkennen de kolonels na drukkelijk. Frinking: „Voor mij persoon lijk is deze kritische benadering van de tactische kernwapens helemaal niet nieuw. Als militair ergerde ik mij al aan het gemak, waarmee collega's bij theoreti sche oefeningen atoomwapens inzetten. Als het gevecht niet goed gaat. trek je je troepen in een halve cirkel terug en laat je in de zo ontstane ruimte een paar atoom wapens ontploffen. Dat was haast een automatisme. Over de werkelijke gevol gen daarvan maakte niemand zich echt druk'! Vraag: „Vanwaar die grote steun ineens van de fractie?" Frinking: „Het kan best zijn dat sommigen daar andere redenen voor hebben dan ik. dat kan ik niet na gaan. De druk vanuit de kerken heeft natuurlijk veel invloed, dat hoort ook zo. in een democratische organisatie. Het be langrijkste is echter het grote aantal nieu we Kamerleden bij ons. Mensen die zich minder gebonden voelen aan de oude op vattingen van hun partijen, meer vanuit hun eigen levensbeschouwing en vanuit het CDA-program reageren Zijn collega Joep de Boer wordt vaak een al te snelle wisseling van eigen standpunt verweten. Hij ontkent niet dat met name de neutronenbom hem aan het denken heeft gezet. „Ik heb van die debatten veel geleerd", zegt hij. De koerswending van het CDA als zodanig schrijft hij toe aan de combinatie van AR en KVP-denken „De AR heeft de wat ongenuanceerde stelling- name tegen kernwapens mgebracht. Vroe ger zei men daar altijd bij: „Eerst de gewone (conventionele) bewapening op peppen voordat Je wat aan kernwapens kan doen. Dat was een doel tot in het oneindige". De KVP had al eerder de mogelijkheid van een massale aanval door het War schau-Pact uitgesloten. De conventionele defensie kon daardoor meer gericht wor den op beheersing van ongewilde conflic ten van beperktere omvang. De bewering dat het Warschau Pact conventioneel veel sterker was. werd minder relevant, er ont stond ruimte om wat aan de tactifche kernwapens te gaan doen. Die waren al tijd voorgesteld om de zwakkere NAVO verdediging op te krikken. Wij redeneren nu vanuit de overtuiging dat veiligheid ondeelbaar is. Als mensen kernwapens als bedreigend ervaren, dan is dat een veilig heidsprobleem. Als de mensen bang zijn voor de Russen, is dat ook een veiligheids probleem. Wij zoeken een verantwoord midden tussen twee extremen, enerzijds de mensen die met hun veiligheidssys teem de veiligheid bedreigen, cn ander zijds de mensen die alle wapens maar direct willen afschaffen, zoals het IKV", aldus De Boer. Minister oneens Frinking: „Het is Jammer dat 8cholten het niet met ons eens is. De vraag is daardoor of Je ln deze kabinetsperiode iets kan bereiken. Met de N-bom en de 155- millimeter, hebben we nu twee duidelijke signalen gegeven. De minister zou er wijs aan doen. iedere volgende stap wel tien maal te overwegen. Als Kamerlid heb je natuurlijk een iets gemakkelijker positie, omdat Je niet direct met de NAVO- bondgenoten te maken hebt. Minister, zie maar dat Je het klaarspeelt," kan je zeg gen. maar hij staat er echt voor. Dat vergt dus geduld, maar de minister moet in principe niet meer geduld laten blijken voor de NAVO, dan voor zijn eigen partij". De Boer Scholten zegt steeds; „ik doe niets eenzijdig" Nou. hij zou kunnen be ginnen eenzijdig onze opvattingen echt aan de NAVO door te geven En je poot stijgfhouden als je Je ergens tegen hebt uit gesproken en de anderen het toch willen doorzetten. Je hoeft de regering niet di rect af te straffen, als het niet lukt de invoering van de neutronenbom door de NAVO tegen te houden, maar Iets anders is de regering dan toestemming te geven die rotzooi alsnog in Nederland ln te voe ren". aldus Joep De Boer Het eerste-artikel in deze stond in de krant van zaterdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9