Deelcentrum Den Haag paar dagen 'vogelvrij' Winkelsluiting dreigt bij Digros aan Langegracht v!mder Luit Top-voordeel voor mannen SPAAR- DEPOSITO'S 8 81% 8è% 81% Veel waardering voor experimenteel wonen in Zoetermeerse wijk <£fk> NUTSSPAARBANK VROOMS DREESM ANN Fout op stadhuis buitenkans voor bouwers CIMK over koopcentrum in Leiden KORT Begrafenissen -Crematies Transporten Funeste gevolgen voor bedrijven in Noord KORT NIEUW WO€NSOAG 4 APRIL 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van onze verslaggevers DEN HAAG Door een ambtelijke fout kan de gemeente Den Haag zeker twee bouwplan nen voor het gebied Nieuwe Kerk en omgeving waarschijnlijk niet tegenhouden. Het meest omstreden plan voor dit gebied, het Sijthof-city project behoort echter niet tot die plannen. Dit plan voor hoogbouw met kantoorruimte en woningen zal uiteindelijk getoetst worden aan het bestemmingsplan dat enkele dagen te laat ter inzage is gelegd Het gebied m het centrum van Den Haag is enkele dagen lang steden bouwkundig „onbeschermd" ge weest. Daardoor bestond het reëele gevaar, dat het geruchtmakende city project zonder meer van de grond zou kunnen komen. „Even ging het ge rucht dat het Sijthof city-project nu zomaar gerealiseerd zou kunnen wor den. daar is echter geen sprake van. Een officiële aanvraag voor een bouwvergunning is nog niet binnen gekomen". aldus bronnen op het Haagse stadhuis Appartementen Twee andere bouwplannen maken nu echter wel een grote kans om zonder slag of stoot te worden gerealiseerd. Het gaat om appartementen naast de nieuwe parkeergarage aan de Veerka de en om een bouwplan van een gara gebedrijf. Op het stadhuis werd giste ren gezegd, dat de gemeente in beide gevallen nog een zekere onderhan- delngspositle heeft." Volgens zegslie den ..hoeven er geen ongelukken te Geïrriteerd gebeuren". mtngsplan ter inzage wordt gelegd. Die mededeling had moeten verschij nen in de Staatscourant. Het is de gewoonte dat ook de plaatselijke dagbladen die mededeling bevatten. Op de bewuste vrijdag werden op de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente de ochtendbladen echter tevergeefs doorgebladerd. Gealar meerde ambtenaren stelden vervol gens vast, dat de mededeling ook niet voorkwam in de Staatscourant. De afdeling stadsontwikkeling was zelf wel op tijd gereed gekomen met het ontwerp-bestemmingsplan. Een on derzoek wees uit, dat er bij het opstel len van de advertentie „aan de data gesleuteld was". Het gevolg was. dat pas op maandag negentien maart in de Staatscourant aangekondigd werd dat het ontwerp-bestemmingsplan in het gemeentelijk informatiecentrum ter visie lag. In het tussenliggende weekeinde was het gebied in steden bouwkundig opzicht „vogelvrij* geweest. Op vijftien maart kwam er een.einde aan de bouwkundige bescherming die het gebied Nieuwe Kerk en omge ving genoot krachtens een zogeheten voorbereidlngsbesluit. Om die be scherming te handhaven had de ge meente op zestien maart (vrijdag) be kend moeten maken dat een bestem- Onwetend van dit feit, maar geïrri teerd door de vage inhoud van het ontwerp-bestemmingsplan, heeft de bewonersorganisatie „Het oude cen trum" juist dezer dagen het overleg met de gemeente voor onbepaalde tijd opgeschort. De actiegroep van bewoners bestem- 7,7 voor wonen in Meerzicht-West ZOETERMEER De bewoners van het experimentele woningbouwproject Meerzicht-West ln Zoetermeer waar deren hun woonsituatie met het rapportcijfer 7,7. Het overgrote deel van de bewoners vindt dat een project als in Zoetermeer ook op andere plaatsen gebouwd moet worden. Dan zouden er, volgens ruim de helft van de bewoners, echter wel een aantal wijzigingen ln het ont werp, ln de uitvoering en in de afwerking moeten worden aangebracht Een en ander blijkt uit een bewo- nersonderzoek, gehouden door het Instituut voor Toegepaste Socio logie te Nijmegen. Het Instituut verrichtte het onderzoek in op dracht van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het experimentele project Meer zicht-West bestaat uit 239 premie koopwoningen. waarbij 156 eenge zinshuizen. 34 eengezinshuizen met drie bouwlagen van het zoge naamde split-level type en 15 pa tiowoningen zijn gerealiseerd. Uit het onderzoek blijkt dat de bewo ners de keuzemogelijkheid uit de verschillende woningtype heel be langrijk vinden. Bij de bouw was als uitgangspunt het creëren van een complete woongemeenschap gekozen, waar oudere en Jongere mensen bij elkaar konden wonen. Daarbij kwam dat er voor met name Jonge gezinnen koopwonin gen waren. De samenstelling van het bewonersbestand blijkt echter qua huishouden, leeftijd van de volwassen bewoners en maat schappelijk niveau vrij homogeen. Verreweg de meeste bewoners 82 procent vinden dat deze sa menstelling van het bewoners be stand een prettig woon milieu biedt Twee derde van alle bewo ners vinden dat er voordelen ver bonden zijn aan de vorm en inde ling van het woongedeelte ln de verschillende woningtypen, ter wijl ongeveer één op de vier bewo ners overwegend nadelen ziet. Met name de bewoners van cascowo ningen weten nogal wat nadeligs op te noemen. Duidelijke ontevredenheid is er over de gehele linie over de be scherming tegen vocht, de verwar ming en de geluidsisolatie van de woningen. Grondgebruik Het experimentele karakter van het plan Meerzicht-West was voor al gelegen ln de totale opzet van het plan. waarbij het principe van dubbel grondgebruik is toegepast. De woningen liggen direct aan en rondom een viertal ondergrondse parkeergarages waardoor de grond zowel voor wonen als parke ren wordt gebruikt Voetgangers en rijverkeer zijn hierdoor van el kaar gescheiden: men kan de el- gen auto parkeren ln de nabijheid van de woning, terwijl ook de au to's van bezoekers bulten het ge zichtsveld van de bewoners wor den geparkeerd. Volgens een erg groot deel van de ondervraagden is deze opzet geslaagd. Over de afwerking van de garages met een hekwerk van gaas is bijna net zo n groot deel van de bewo ners niet te spreken. De woningen op en aan het par keerdak vormen woonstraatjes. De bewoners noemen als voorde len van deze woonstraatjes: ze zijn intiem, knus. sfeervol en gezellig van karakter, ze vormen veilige speelmogelljkheden voor kinde ren. ze zijn verkeersvrij en bevor deren buurtcontacten. Toch heeft ruim een kwart van de bewoners weer last van bezwaren tegen spe lende kinderen in die straatjes vanwege de geluidsoverlast. pelt het bestemmingsplan als een uit nodiging aan projectontwikkelaars om een groot deel van de buurt te slopen. „Alleen de Nieuwe Kerk zelf, een aantal warenhuizen, de parkeer garage aan de Veerkade, de school aan de Bezemstraat en de Markthof zijn onbeschermd." De bewoners zijn ronduit ontevreden over het bestem mingsplan dat het gebied Nieuwe Kerk en omgeving bestrijkt. Ze wa ren gisteravond niet op de hoogte van het feit dat hun buurt enkele dagen lang gespeend is geweest van elke stedebouwkundlge bescherming. Onverwacht Volgens de gemeente is het opzeg gen van het overleg door Het oude centrum onverwacht gekomen. Een woordvoerder wijst erop dat vooral in de laatste ontwerpperiode hard moest worden gewerkt om het plan op tijd klaar te krijgen. Hij geeft toe dat het eleganter was geweest wan neer de bewoners inzage in het uitein delijke ontwerp hadden gekregen. De bewoners zeggen: „De 2 lk jaar Inten sief overleg, die wij met de gemeente hebben gevoerd, zijn niet in het be stemmingsplan terug te vinden." Het wonen in de binnenstad wordt volgens de actiegroep vrijwel onmo gelijk gemaakt. „Buurtbewoners van wie het huis gesloopt moet worden, kunnen nergens in de wijk terecht. Daarentegen staan de peperdure flats boven de Markthof voor twee derde leeg." luidt de kritiek. Evenmin als de bewoners waren gisteravond raadsleden uit verschillende fracties op de hoogte van de ambtelijke fout en de gevolgen. De Hoogstraat De gemeente wil de winkels rond deze straat concentreren. De vestiging van een koopcentrum aan de Langegracht zal deze plannen in de war sturen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De vestiging van een „koopcentrum" aan de Langegracht in Leiden heeft bijzonder ernstige gevolgen voor andere winkels ln het centrum en in nabijgelegen buurten. Het semi-warenhuis zal veel klanten van andere winkels wegtrekken. Bedrijven zullen met sluiting bedreigd worden, in het bijzonder dreigt dit voor winkels voor de „dagelijkse" goederen. Er zal rekening moeten worden gehouden met een aanmerkelijke omzetdaling. PATIJN In de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag is donderdagmiddag van vijf vóór één tot tien over één weer een pauzebij eenkomst. De toespraak wordt ge houden door S. Patijn, lid Tweede Kamer. Gerard Akkerhuis bespeelt het orgel. GEMEENTEMUSEUM In het Haags Gemeentemuseum worden donderdag- en vrijdagavond om kwart over acht concerten gegeven van klassieke muziek uit respectieve lijk Noord-India en Egypte. Per con cert is de toegangsprijs tien gulden; voor belde wordt vijftien gulden be taald. (CJP'ers en 65+'ers betalen resp. 6,50 en tien gulden). Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) concludeert dit uit een onderzoek dat het op verzoek van de gemeente heeft gedaan naar de effecten van een „Digros"-koopcentrum aan de Langegracht. Een koopcentrum houdt het midden tussen een wa renhuis en een supermarkt; er wor den voornamelijk dagelijkse goede ren verkocht, maar er is ook een beperkt assortiment niet-dagelijkse goederen. Het onderzoek van het CIMK heeft zich alleen toegelegd op de bedrijfs economische gevolgen, die een koopcentrum aan de Langegracht op het overige Leidse winkelappa raat zal hebben. Het instituut houdt zich niet bezig met de stedebouw kundlge en sociale gevolgen van zo'n vestiging (parkeeroverlast, het „vernielen" van de buurt). De firma Mljnders is vorig Jaar op basis van een uitbreidingsvergun ning voor zijn meubelbedrijf met de bouw van een koopcentrum begon nen, in samenwerking met de on- ADVERTENTIEi In het rouwcentrum is gelegenheid lot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* dernemer Van den Broek (van Di gros). Toen bleek dat de vergunning voor uitbreiding van de meubel toonzalen gebruikt werd voor een koopcentrum, werd de bouwver gunning Ingetrokken. Een beroep van Mljnders tegen die Intrekking vond bij de gemeentelijke Commis sie Bezwaarschriften gehoor: de bouw van een koopcentrum kon on der voorwaarden doorgaan. Tegen deze beslissing ls burgemeester Vis echter bij de Raad van State in beroep gegaan. In afwachting van deze uitspraak (die op korte termijn verwacht wordt), besliste de Raad van State dat de bouw aan de Lan gegracht moest 'worden stilgelegd. Inmiddels hebben MIJnders/Van den Broek een tweede bouwvergun ning aangevraagd, waarin wel ge sproken wordt over een koopcen trum (dus niet over de uitbreiding van de meubeltoonzalen). De ge meenteraad heeft daarom een voor bereidlngsbesluit voor de Lange- grachtbuurt genomen, waarmee „ongewenste" ontwikkelingen (het koopcentrum) kunnen worden te gengehouden. Dit voorbereidlngs besluit loopt in mei af, de gemeente is daarom met de buurtbewoners bezig met de opstelling van een bestemmingsplan voor de onderha vige buurt. Dit bestemmingsplan kan ook gebruikt worden om een koopcentrum tegen te houden. Bestedingstekort Een koopcentrum aan de Lange gracht, aldus het rapport, zal bij de winkels ln het centrum van Leiden (tussen Breestraat en Haarlemmer straat) een hoog bestedingstekort veroorzaken. Zullen die winkels in de dagelijkse goederensector vol gend jaar al bijna 4 miljoen gulden minder ontvangen dan verwacht, met een Digrosvestiging wordt dit tekort 10 miljoen gulden 24 pro cent van de verwachte omzet). In de niet-dagelijkse goederensector in het centrum ontstaat een tekort van bijna 11 miljoen gulden. Dit heeft echter minder ingrijpende ge volgen, want de niet-dagelijkse goe derensector is in het centrum sterk vertegenwoordigd. Ook voor overige winkelconcentra ties in Leiden heeft een koopcen trum funeste gevolgen. De winkels rond de Willem de Zwijgerlaan en in de Kooi (Noord) zullen worden ge confronteerd met een bestedingste kort dat ruim een derde van de verwachte omzet bedraagt (dage lijkse goederensector), en het ver wachte bestedingstekort bij de win kels langs de Haven en de Lage Rijndijk wordt bijna verdubbeld. De andere winkelconcentraties bin nen de singels zien hun tekorten met een miljoen gulden toenemen. Niet-dagelijks Wat betreft de niet-dagelijkse goe deren zullen de overige winkelbuur ten minder ingrijpende gevolgen van een koopcentrum ondervinden. De winkelcentra in Zuid-West en in de Merenwijk handhaven hun ster ke positie. Alleen in het binnenkort te openen, véél te ruim opgezette, winkelcentrum Winkelhof in Lei derdorp zullen de aanloopproble men versterkt worden. Winkelsluitingen zijn het gevolg van de omzetdalingen, concludeert het CIMK-rapport. In het centrum zullen de leegstaande winkels bezet worden door bedrijven uit de niet- dagelijkse goederenbranche. Een verschuiving in het aanbod vindt plaats. De leegstaande ruimtes in andere winkelcentra echter, zo wordt de gemeente aangeraden, zul len een andere functie moeten krij gen (woonruimte bijvoorbeeld). Puinstort ZOETERMEER B. en w. van termeer denken bijna 35 miljoei den nodig te hebben om nieuwe stortplaatsen te maken en af t< ken in de Zoetermeerse recrea bieden West en Noord-West. Z meer gebruikt de puin voor he ken van hellingen en geluidsw Het puin wordt daarna afgedek één tot anderhalve meter grom hoogte van het bedrag hangt samen met het feit dat het harde enige tijd blijft zakken. Na drie moet de gemeente daarom noi keer langskomen om de bovenli de grond vlak te maken. Het ber de bedrag komt overigens ui brengsten van bedrijven die het komen storten. Ze betalen vier gulden per vlerkante meter. In miljoen is inbegrepen de kostei aanleg van de Verlengde Amt weg. Met de aanleg van deze wordt, volgens de gemeent plannen, eind van dit jaar bego De Verlengde Amerikaweg moe de nieuwe route voor de vracl gens met afval richting recreal bied West worden. Puntensysteem DELFT Binnen de Delftse gen teraad buigt men zich mome over een door de werkgroep „pu systeem-woningtoewijzing" in e gezet ontwerp-systeem. Daarin rekening gehouden met de woo hoefte van alle in Delft erkend actief woningzoekenden. Het werp-systeem wil ook de bela van woningzoekenden, die van schaarste in de laatste Jaren ni nauwelijks voor woningtoewi via gemeentelijke bemiddelin aanmerking kwamen, worden waarborgd. De werkgroep heef uitgangspunt tevens gekozen voorrang van bewoners uit ac stadsvernieuwings- en renovat bieden. Daarnaast is er voorrang sociale en medische urgenties, lidmaatschap van eep woningb corporatie moet worden get deerd, volgens het ontwerp-syst De werkgroep is van mening da puntensysteem goed hanteei moet zijn: iedereen die verhuu daartoe bemiddeld moet in staat het puntental te kunnen voorrek aan degene die een woning behi Vogeleiland ZOETERMEER Het college v en w. van Zoetermeer voelt veel de aanleg van een vogelbos op van de> eilandjes in het recreat bied Westerpark. Een voorstel vi en w. wordt binnenkort besproki de Zoetermeerse raadscomm voor sport en recreatie. Het gaa een één hectare groot eilandje i aldaar aan te leggen waterpartij, eilandje zou alleen in groepsverl te bereiken moeten zijn. Het ge afkomstig van het ministerie CRM, die Zoetermeer eind maart bedrag van één miljoen toeki voor de openluchtrecreatie in d( bieden Westerpark en Noord Aa. idee om één van de eilandjes vogeleiland te bombarderen is in al eens ingediend door de Zo meerse vogelvereniging „De V vriend". De gemeente Zoeter heeft nu besloten de plannen vi vogelvereninging over te ne Wanneer de plannen ook bij de in goede aarde vallen bestaat e kans dat nog dit jaar een begin worden gemaakt met de beplan van het eiland. Accommodatie WASSENAAR In een brief aa en w. van Wassenaar klaagt de neelcombinatie „Dialoog" over uitblijven van oplossingen voot accommodatieproblemen waar de Wassenaarse verenigingen te k pen hebben. Dialoog is niet de ee vereniging die schriftelijk haar n klaagt. De groep oefent nu no| gebouw De Stoof, terwijl de tor vormingslessen gegeven worden het schoolgebouw aan de Van H kerenstraat. De ruimte in Nieuw 1 velt moet binnenkort ontruimd den en de toneelvereniging vrs dan ook toestemming om tijdelij repeteren in genoemde school. I I j voor meebeslissen T-shüts T-shirts Korte mouw, borstzakje, insigne. Streepdessin, korte mouw, 35~ Katoen. 65^ acryL Wit navy. 100* AcryL Manne/wit wit/ zwart, kobalt bordeaux, camel. manne, écru/bruin, kobalt/wit, wit en cameL Maten S.M, Velours sweater Badstof vest Met V-hals of ronde hals. Twee zakken en rits. 100: 100°6 Katoen. In o.m, écru, - Katoen. Ecru, wit. groen, navy of kobalt Maten S, M, L, en XL minimum inleg fl.OOO- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast Leidse ambtenaren krijgen vrij op Dag van de Arbeid Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Dag van de ar beid 1 mei wordt dit jaar voor de Leidse gemeenteambte naren een vrije dag Na Jaren lang touwtrekken over de vraag of de socialistische feestdag op deze manier niet teveel eer wordt bewezen, heeft het Leidse college van b. en w dit in meer derheid besloten. De twee WD- wethouders en burgemeester Vis (ook van liberale huize) zijn tegen het besluit. In veel apdere landen is de eer ste mei al lang een vrije dag. In Nederland besloot het gemeen tebestuur van Rotterdam enke le Jaren geleden zijn ambtena ren op deze datum vrij te geven. In de Leidse gemeenteraads commissie zal bekeken worden of ook volgend jaar de Dag van de Arbeid weer een vrije dag moet worden Het Haagse PvdA-gemeenteraadslid Huur man heeft het college van b. en w. van deze stad gevraagd een onderzoek te doen naar de mo gelijkheden ook ln de residentie de ambtenaren op 1 mei vrij te geven

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6