AR heeft afkeer van getuigenis en pragmatisme Beeldscherm soms zeer vermoeiend i Trouw Commentaar i)e casino's in het nieuws (1) Goudzwaard op symposium: casino's in het nieuws (2) Wetenschappelijk instituut staatssecretaris koopt zomerpostzegels Opvolger Sake van der Ploeg benoemd in Oude Pekela EN IN WÉST-DUiTSLAND 06EN Eerst vier jaar, nu vrijgesproken verbluffende gelijkenis Atlantis (2) middel honds gehoorapparaat oppassen antiek WOENSDAG 4 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET (et is weer april en dus nog een par nachtjes slapen dan kun- tn we weer het jaarverslag inzien >n ons aller Nationale Stichting jasinospelen (NSC). Want zo wil wet het: in april mogen wij lemaal de mate kennen waarin in t afgelopen jaar in Nederland de bedreven is. O^aar grote gebeurtenissen plegen i^in schaduw vooruit te werpen en ►gjarom is de NSC nu al in de zij het dit keer op een it indirecte wijze. De buiten- idse croupiers van onze door wet overheid getolereerde speelhui- in Zandvoort en Valkenburg ben in navolging van de NSC If en op grond van door haar •strekte voorlichting kans gezien forse schuld bij de belasting- nst op te bouwen. kwestie moeten de belasting- htigen zelf met de inspecteur het ministerie van financiën lossen. In afwachting van een ïnitieve beslissing is voorlopig houding van de NSC het be- fgwekkendst. De stichting heeft imelijk een aantal croupiers uit vat buitenland gehaald onder P|er met de belofte dat zij als .jjlitenlanders in Nederland voor efrtig procent van hun salaris vrij- van belasting zouden ge- (t moet op een misverstand be iten (dat probeert de belanstin- (spectie de betrokkenen nu ook delijk te maken), maar onder tussen slaat de NSC-leiding het redelijk-verongelijkte toontje aan dat wij nog kennen van haar vorige uitstapjes op het gebied van de publiciteit. Alles is heel gewoon. Wij moeten het wel met buitenlandse croupiers doen, want er is hier in Nederland geen know-how op dit punt (of de stichting bij een andere keer al niet geweldige aftrekposten heeft opge voerd om die know-how in het buitenland te kopen moeten de gewone werknemers dan ook van zover gehaald worden?) We moe ten ons vooral ook richten naar wat in het bgitenland op dit punt gebruikelijk is, want anders bereik je helemaal niets en bovenal: de NSC zal als financiën niet mee werkt haar toezegging aan de bui tenlandse croupiers gestand doen. Met andere woorden: als de Ne derlandse fiscus de croupiers hun miljoenenschuld niet kwijtscheldt, dan zal de NSC de schuld over nemen. Dat klinkt mooi. maar dat is het niet. De NSC speelt mooi weer met de centen van een ander, in dit geval: de overheid zelf. De NSC stelt in feite niets anders voor dan een broekzak-vestzakhandeling. De NSC is immers verplicht haar winst jaarlijks aan de schatkist af te dragen, maar als zij nu eerst een paar miljoen schuld van haar werk nemers aan de belasting betaalt alvorens de winst vast te stellen, beduvelt zij de kluit Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK De historische politieke lijn van de ARP vertoont een voortdurend streven naar het vermijden van een politiek die zich louter bezig houdt met geestelijke zaken en anderzijds een politiek pragmatisme. Dit zei prof. dr Bob Goudzwaard gisteren op de tweede dag van een internatio naal symposium dat de titel heeft: „Een christelijke politieke optie." wreekt zich opnieuw de al Ier in deze kolommen gelaakte letuur van ons vaderlandse casi- vezén. Er is een stichting, die liswaar haar winst moet afdra- aan de overheid maar die ge- a:l zelfstandig pptreedt en er T n enkel belang bij heeft die rijst zo groot mogelijk te maken. ïgendeel: de hele bedoeriing t er op gericht om zoveel moge- b geld binnen de casino's en het h :uit van bij de casino's betrok- b» mensen te houden in de vorm onkosten-nota's, honoraria m»r dienstverlening en huurpen- voor de casino's zelf. h 2 is een verbetering, dat na de ichten van vorig jaar over het veotische bedrijfsbeheer van de s ionale Stichting Casinospelen a£ Rekenkamer belast is met de trole op het financiële reilen en en van de NSC. Vroeg of laat die verhalen dus allemaal wr buiten, maar anderzijds: in fungeert de Rekenkamer (die geen enkele maatregel kan als een waakhond zonder valen en gezien de ..wie kan ontf ngi wat maken?"-mentaliteit van de NSC is niet te verwachten dat van dat toezicht enige preventieve wer king zal uitgaan. De structuur van de NSC deugt niet, zoals trouwens dat hele gok- gedoe niet deugt. De casino's zijn indertijd gelegaliseerd met onder meer het argument dat daarmee het illegale gokken zou worden bestreden. Een autoriteit als mr A. Mulder, de oud-secretaris-gene- raal van justitie, heeft echter al eens eerder laten blijken dat de legale casino's in geen enkel op zicht aan de verwachtingen hebben voldaan. De legalisering van de casino's is er indertijd gekomen op voorstel van de Tweede Kamerfracties van KVP en VVD. De KVP-fractie bestaat inmiddels niet meer. Het lijkt ons een goede zaak als de CDA-fractie in de Tweede Kamer nu het bewijs levert, dat het haar ernst is met het maken van een nieuw begin door opnieuw initia tief tejiemen. nu tot het terugne men van de wet op de casino's. De grote vraag waarmee de christen democratie in binnen- en buitenland steeds weer kampt, is de relatie tus sen geloofsovertuiging en politieke praktijk. Dit bleek ook gisteren tij dens de discussie op het symposium dat de ARP deze week in Noordwijk houdt in verband met het honderdja rig bestaan van de partij. Aan het symposium wordt deelgenomen door Christen-Democraten uit een groot aantal landen. Goudzwaard kritiseerde de praktijk van partijen, waarin christenen en niet-christenen samenwerken. Zon der zich erg druk te maken over hun verschillende inspiratie. Uitspraken van de bijbel worden door dergelijke partijen veelal alleen maar gebruikt om de aanhang onder de kin te strij ken. Men gebruikt de bijbel voor de eigen politieke doeleinden. Goud zwaard verklaarde nog liever lid te zijn van een niet-chrlstelijke partij dan van zo'n half-christelijke groepe ring. Alle aspecten Goudzwaard keerde zich anderzijds ook tegen de zogeheten getuigenis partijen die hun aandacht toespitsen op een aantal specifieke problemen. De ARP heeft, geheel in de traditie van Groen van Prinsterer en Abra ham Kuyper. steeds volgehouden dat de betekenis van de bijbel het gehele leven omvat, dus ook alle aspecten van het politieke leven. Zij verzetten zich in hun tijd al tegen de idee dat christelijke politiek alleen maar van belang zou zijn voor problemen met een duidelijk geestelijke dimensie Het CDA zal in de toekomst zowel het gevaar van politiek pragmatisme, waarbij het evangelie verwordt tot een ideologie ter rechtvaardiging van de eigen belangen, als het eenzijdige getuigenis dienen te vermijden, aldus Goudzwaard. Hij beklemtoonde dat In het Tweede-Kamergebouw is gisteren, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ARP, een borstbeeld onthuld van de ARP-voorman Abraham Kuijper. Bij de plechtigheid waren onder anderen aanwezig de kleindochter van Kuijper. mevrouw Knibbe, staatssecre taris Kraaijeveld-Wouters (CRM) en mr. A. H. Donner (van links naar rechts). het niet aangaat het evangelie te ge bruiken. Christen-politici dienen zich te laten gebruiken door het evangelie. Om de kloof tussen geloofsovertui ging en politieke praktijk te over bruggen is in de ARP steeds nage dacht over het karakter van de staat, de eigen roeping van de overheid te genover de burgers. In dit verband wordt het begrip soevereiniteit in ei gen kring gehanteerd. Dat begrip be treft niet de soevereiniteit van de afzonderlijke samenlevingsverban den. maar wijst naar de soevereiniteit Gods over die structuren Weerstand Goudzwaard keerde zich in dit ver- aldus Goudzwaard, het gezag in maatschappelijke structuren min of meer voorkomt uit het gezag van de staat. Deze stelling kwam hem op de nodige weerstand te staan van de deelnemers aan het symposium. Ze wezen erop dat ook pauselijke ency clieken die uitgingen van het subsidi ariteitsbeginsel wel degelijk wijzen op de eigen verantwoordelijkheid die de afzonderlijke samenlevingsver banden hebben Goudzwaard stond verder stil bij de gegroeide praktijk in veel westelijke democratieën, dat het beleid een re sultante is van een botsing en een daarop volgénd compromis tussen re gering, werkgevers en vakbonden. Hij vond dat deze gang van zaken tekort doet aan de eigen verantwoordelijk heid van de overheid, die niet tot taak heeft te bemiddelen tussen botsende belangen, maar zich dient op te wer pen als beschermer van de groeperin gen die geen vuist kunnen maken. Gerechtigheid moet niet verward worden met consensus, aldus Goud zwaard. EINDHOVEN (ANP) Het werken met beeldschermen ls niet slecht voor de ogen. Wel kan routinematig lezen met de huidige beeldschermen soms zeer vermoeiend zijn. Tot deze conclusie komt het instituut voor perceptie-onderzoek van de Eindhovense technische hogeschool, na een studie over klach ten met betrekking tot het gebruik van beeldschermen De vermoeidheid wordt volgens het instituut vooral veroorzaakt doordat de tekstkwaliteit op beeldschermen achterblijft bij die van normaal type- of drukwerk. De marges voor goed gebruik van beeldschermen zijn vol gens het instituut zeer gering, „over schrijden van deze marges komt veel Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ell een onzer verslaggevers JDA Staatssecretaris Nelie t-Kroes van verkeer en water- t heeft gisteren in de Goudse Sint tkerk tien series zomerpostzegels f 30 gulden gekocht. Zij gaf hier- _j het startsein van de zomerpost- v^lactie 1979. De veertigste serie jCSerpostzegels is met twee zegels Ajd aan de Goudse gebrandschil- ramen in de Sint Janskerk en ééeveneens twee ze6®ls aan de Ne- toonkunst, aal Jllaatste als blijk van erkenning de 150 jaar bestaande Maat- lppij ter bevordering van de toon- h «t In een toespraak schetste de (tssecretaris de geschiedenis van de zomerpostzegels waarvan de uit gifte officieel is begonnen in 1935. Mr. H W. Bloemers. die als voorzitter van de stichting comité voor de zo merpostzegels negentien keer aan de wieg van nieuwe postzegels heeft ge staan. kondigde zijn vertrek aan. Hij zal worden opgevolgd door meester O. W. A. baron Van Verschuer. Mees ter Bloemers schonk namens het co mité 40.000 gulden aan de kerkvoog dij van de St. Janskerk voor het in richten van een blijvende tentoon stelling van de oorspronkelijke ont werptekeningen van de Goudse gla zen. Op 2500 Nederlandse postkanto ren begon gistermorgen de verkoop van de nieuwe serie zomerpostzegels voor en leidt tot moeilijker lezen en een verhoogde ooginspanning Dat geldt nog sterker wanneer het zien reeds minder goed is, bijvoorbeeld als gevolg van een oogafwijking of van de leeftijd." Het instituut doet een aantal sugges ties. Zo is van primair belang een goede beeldscherpte en een goed con trast tussen letters en achtergrond Welke kleur voor de letters gekozen wordt is pas in tweede instantie van Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA Een half Jaar na het „alternatieve afscheid" van bur gemeester Sake van der Ploeg is er thans een nieuwe burgemeester van Oude Pekela benoemd Het is mr. A Z. J, Smidt (35) uit Slochteren. thans hoofd van het bureau bestuurlijk. r algemene zaken van de provinciale griffie in Groningen Zijn voorganger, de ex-vakbondsman Sake van der Ploeg, nam om gezond heidsredenen na een reeks incidenten ontslag als burgemeester van Oude Pekela. Van der Ploeg had een con flict met de PvdA-fractie (zijn eigen partij) en hij werd door ontevreden inwoners, die teerden op de bij standskas, enkele malen bedreigd. In juni vorig jaar werd het zo. erg dan Van der Ploeg met zijn gezin naar een camping in Drente trok. Later is hij ln Drachten gaan wonen. In verband met de conflicten is hem nooit een officiéél afscheid aangeboden. Inge zetenen die dit te ver ging bereidden' hem toen een „alternatief afscheid" Evenals de heer Van den Ploeg' is ook belang. Bovehfllen kan de voorkeur 7,ijn opvolger lid van de PvdA. Mr voor kleuren verschillen Smidt is nu nog raadslid voor deze De Ipttecs mpeten zascherp mogelijk. partij in Slochteren. rden afgebeeld Bij de huidige BELLINGWEDDE Tot burgemees worden afgebeeld Bij de huidige schermen laat de vortn. van de letters en de lijndikte nogal eens te wensen over. Letters en cijfers lijken vaak te veel op elkaar. .Als vuistregel zou kunnen gelden dat letters nog lees baar moeten zijn op een afstand van drie- viermaal de normale kljkaf- stand Het verdient ook aanbeveling kleine letters te gebruiken in plaats van hoofdletters." De leesbaarheid wordt verder bevorderd door een gro te regelafstand, bijvoorbeeld drie- a viermaal de letterhoogte. Als de re gels toch direct op elkaar moeten ze zo kort mogelijk zijn. ander verliest de lezer snel het overzicht over dé 'tekfct Ook is aandacht besteed aan de op stelling van het beeldscherm. Te hoge plaatsing leidt snel tot onnatuurlijke spanning in nek- en oogspieren Het beeldscherm moet liefst kantelbaar zijn en draaibaar om de verticale as Leesbril De leesafstand tot het beeldscherm is in het algemeen wat groter dan bij het lezen van getypte tekst op papier Met name voor diegenen die een lees bril gebruiken kan de leesafstand ge makkelijk te groot, zijn Een speciale bril zal volgens het instituut in derge lijke gevallen mèestal uitkomst, bieden De werksituatie voor gebruikers van beeldschermen moet zo goed moge lijk zijn. vooral indien langdurig met het beeldscherm gewerkt wordt en het werk een eentonig karakter draagt bijvoorbeeld bij het intypen en controleren van codenummers ter van de Oostgroningse gemeente Bellingwedde is benoemd drs. E Drenth (34. PvdA) oud-wethouder van Leiderdorp en nu adjunct secre taris van de voorlopige raad voor de milieuhygiëne ARNHEM (ANP> Het gerechtshof heeft de 34-jarige J W van E uit Deventer wegens onvoldoende bewijs vrijgesproken van de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aar. brand stichting ol poging tot doodslag De rechtbank in Zutphen had hem ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf. de procureur-generaal bij hPt gerechtshof in Arnhem deed daar twee weken geleden een schepje bo venop door vijf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking* telling van de regering tegen de man te eisen De brandstichting zou zijn gepleegd toen na het consumeren van te veel drank door Van E en een aantal metgezellen werd aangenomen, dat een eafchouder in Colmschate bij De venter een broer van de verdachte had neergeschoten Het café ging die nacht in vlammen op Ook de boerde rij. waar de vader van de caféhouder woonde, brandde die nacht uit ter wijl een caravan, waarin zich een fa milielid van de caféhouder bevond, onder vuur werd genomen met een geweer en een pistool Een leraar biologie aan een grote scholengemeenschap is. geïnspi reerd door een artikel in het maandblad ..Mensen van Nu", met een van zijn klassen naar de dierentuin gestapt. „Wat kunnen mensen van apen leren?" heette dat artikel en dat wilden leraar en leerlingen, toch al een tijdje bezig met het bestuderen van de overeenkomsten in gedrag tus sen mensen en dieren, zelf wel eens van dichtbij bekijken. Ze vonden wat Je noemt verbluffen de overeenkomsten tussen aap en mens. al moet je. schrijft de leraar in het aprilnummer van „Mensen van Nu." erg oppassen met vergelijkingen trekken en overeenkomsten zien tussen menselijk en dierlijk gedrag. ..maar in een geval als dit ont kom jeier niet aan". Dit zagen ze in het dierenpark We hadden in het apenhuis on der andere ook een moeder-aap bezig gezien met haar iong Ze zat in een hoekje van de kooi met genoeg, want behalve ons gezel schap was er alleen een klein groepje moeders met kleine kinderen. De mensenbaby in het restaurant lag in een kinder wagen. maar toen het huilde werd het er uit gehaald. De moe der knuffelde het en legde het daarna voor zich op haar boven benen. Ze verschikte hier en daar wat aan de kleertjes van de baby. veerde met een spuugdoekje het gezichtje schoon, trok het zo nu en dan bij de armpjes een eindje naar zich toe en toen het lachte, drukte ze het tegen zich aan en zoende het." Gedragen we ons dan toch net als apen0 In elk geval heeft het be studeren van. deze dubbele moe- der-kind-verh'ouding de leraar en zijn leerlingen zo geboeid, dat ze er nog steeds niet over uitgepraat zijn nel .O op h bovenbenen «bovenpoten0" Ze vlooide' het. trok het zo nu en dan bij d«> bovenarmpjes een beetje omhoog en een enkele keer trok ze het helemaal tegen zich aan en bewoog haar lippen tegen de snoet van het jong aan Korte tijd later zaten ze met z'n allen in het restaurant „Plaats Nertsolie. schildpadolie. potvis olie. muskus van het muskus- hert. amber van de potvis en ci vet. een klierafscheiding van de civetkat, zijn allemaal dierlijke stoffen die gebruikt worden bij de vervaardiging van schoon heidsmiddelen Veel meer dierlij ke stoffen dan algemeen wordt aangenomen, zegt het tijdschrift Artis. De wekker kan om half zes 's morgens nog zo hard rinkelen op de boerderij van Roger en Marcia Hutton in Constantino lin de Amerikaanse staat Michigan). hetferhtpaar wordt er niet wakker van. Roger en Marcia zijn allebei doof, maar gelukkig hebben ze de hond Friend op de boerderij. Die is als enige hond van de hele staat speciaal getraind om np belangrijke geluiden voor de baas en het vrouwtje te letten en het echtpaar dan te waarschuwen. Het „extra oor" springt zodoende elke ochtend vroeg op bed en weet baas en vrouwtje wakkerder te krijgen dan de beste wekke. Meestal is tweejarige dochter Kimberley (hier naast haar vader) ook van de partij. Het is dus toch geen aprilgrap Russische diepzee-onderzoekers denken echt het legendarische ei landenrijk Atlantis ontdekt te hebben Nu er na 1 npril meer nieuws over los komt. blijkt dat het onderzoekschip Koertsja- tow die ontdekking al in oktober vorig jaar gedaan heeft Met schip, dat nog onverklaarde oce anische invloeden op het weer aan het onderzoeken was, stootte toen figuurlijk in de Atlanti sche Oceaan tussen Portugal en het eiland Madeira op een hoefij zervormig. afgeplat gebergte on der water Van een van die berg toppen" maakte een onderzoe ker toen een serie van acht foto's die bij nadere beschouwing maar pas toen het schip in Mos kou terug was vormen vertoon den die sterk deden denken aan overblijfselen van woningen, ver- dedigii\gsmuren en enorme trap pen De gisteren al genoemde dr Andrei Aksenow heeft beloofd dat de foto's binnénkort voor pu- bllkatie vrijgegeven zullen wor den Begin vorige maand is er al in een Russisch weekblad over geschreven maar blijbaar was geen van de bijna twee miljoen lezers er bijzonder in geïnteres seerd Volgens dr Aksenow be staat er een grote kans dat zijn vermoeden juist is. Plato, die het verloren continent uitvoerig heeft beschreven, gaf al aanwij zingen in de richting van hetzelf de gebied Atlantis moet als ge volg van vulkaanuitbarstingen onder water verdwenen zijn. en juist van deze plek is bekend dat er veel vulkanische aktlviteit is voorgekomen. Er zal nu een nieu we. meer. gespecialiseerde expe ditie naar het gebied moeten om verder te zoeken De Russen schijnen er geen haast mee te maken, maar dat het gebeuren gaat. is volgens dr Aksenow wel zeker De Franse diepzee-onderzoeker Jacques Cousteau zoekt al lang naar Atlantis, maar hij werkt in de Middellandse Zee. in de buurt van Griekenland De Russische geleerden geven hem daar geen enkele kans van slagen moedelijk heeft een Noorman het exemplaar van mevrouw Greasy verloren toen hij met zijn strijd makkers zo'n duizend jaar term.' bij Devon aan land stapte De armband moet door de golven nchler een rotspunt gesmakt zijn en daar zijn blijven liggen Dat is ook de reden waarom mevrouw Greasy haar vondst mag houden alleen met opzet in de grond ol waar ook verborgen oudheden vervallen in Engeland aan de staat en dat was hier duidelijk niet het geval Ze zag er perst niks bijzonders aan ..Eigenlijk dacht ik dat een schoolkind het gemaakt had en er daarna een lik verf overheen gesmeerd" Maar toen Kay Grea sy een 29-jarige Engelse huis vrouw, de armband di<- ze achter een rots aan de kust in Devon gevonden had thuis nog eens met een metaaldectector onder zocht ontdekte ze dat het ding van goud was Volgens het. Britse Museum is het een Viking-arm band. waarvan er de laatste hon derd jaar wel twintig zo zijn ge vonden. Ze zijn allemaal voor 99 procent van puur goud en ver Het boek „True Britt" dat bin nenkort in Amerika uitkomt, gaat weliswaar van begin tot eind over Britt Ecklund zelf. maar de Zweedse filmster heeft het toch .ook als een boodschap aan alle vrouwen bedoeld, zegt ze Oppas sen is die boodschap, en dut slaat dan ;op de mannen in het alge meen. met wie Britt slechte erva ringen heeft gehad De nu 36 jarige Britt Ecklund onder ande re getrouwd geweest met Peter Sellers is blij met haar boek. want het bevat volgens haar de waarheid en niets dan de waar heid ..Als iedereen het nou maar wil lezen, kan er eindelijk eten punt gezet worden aan alle ge ruchten, leugens en roddelpraat jes over me

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5