Advocaat-generaal wil vervolging van Menten 48PAGINA'S Casino weet niets van belastingschuld Kamer wil betere isolatie gebouwen Ir cassatieberoep bij Hoge Raad iHeropvoeding voor Bronken automobilist 'n BLOEMEN GROET met een boodschap informatie over gevolgen alcoholgebruik PEZE WEEK PK! Met Natuurwijzer. Kamer wil uitleg van Wiegel over uitvoering motie Rita Aanslagen croupiers niet bekend bij directie Vragen PvdA over croupiers WOENSDAG 4 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag heeft in december Pieter Menten (79) ten onrechte op vrije voeten gesteld op grond van de overweging dat vervolging niet meer mogelijk was. De bezwaren die de officier van justitie daartegen heeft geopperd, zijn voor het belangrijkste deel juist. Het vonnis van de Haagse rechtbank dient vernietigd te worden Dit stelde gisteren de advocaat-gene raal bij de Hoge Raad. mr J. Remme- link. in zijn zogeheten conclusie (het nfctandpunt van het openbaar ministe rie) in het cassatieberoep dat de offi cier van justitie, mr R. A. Sch mmel. tegen het vonnis van de Haagse rechtbank had ingesteld. Hij stelde de Hoge Raad voor. de zaak-Menten te venvijzen naar de bijzondere straf kamer van de rechtbank in Rot terdam. >e Haagse rechtbank had de officier ran justitie niet-ontvankelijk ver- üaard. omdat het naar haar mening t hiet aanging een in 1952 of 1953 beëin- ij pigd onderzoek in 1976 te heropenen, onder dat in al die jaren het open- >aar ministerie enige actie tegen de letrokkene had ondernomen. )e rechtbank had haar oordeel ge- undeerd op twee pijlers. De ene werd evormd door de overweging dat lenten zich op grond van een minis- eriële toezegging definitief buiten schot kon wanen, de andere door het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. dat een strafvervolging bindt aan een ..rede lijke termijn". Toezegging ADVERTENTIE Fleurop kent iedere straat in stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar Oss en Tokio is geen probleem, u zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fleifrop-bloemlst belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt via Interflora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemlst aan het Fleurop-vignet. Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. 251 «AM Den Haag. De advocaat-generaal meende dat het bouwwerk geen stand kon hou den. De Haagse rechtbank, zo voerde hij aan. heeft onvoldoende onder zocht en ook niet vastgesteld dat in de jaren vijftig de toenmalige minis ter van justitie Menten de toezegging heeft gedaan dat van vervolging we gens oorlogsmisdrijven zou worden afgezien. Hij bestreed dan ook de opvatting van de rechtbank dat Men ten aan zo'n toezegging gerechtvaar digde verwachtingen heeft ontleend. Daarnaast stelde Remmelink dat de rechtbank het ook als pijler gebruik te Europees verdrag verkeerd heeft uitgelegd. Menten. hield hij de Hoge Raad voor. heeft tot 1976 bepaald niet geleefd met de vrees dat hem nog wel eens een strafvervolging boven het hoofd zou kunnen hangen. Hij vroeg zich af of de Haagse rechters wel voldoende hebben vastgesteld dat Menten in zo'n „ingeklemde situ atie" heeft verkeerd als het verdrag wil. De advocaat-generaal staafde dit ver weer met een brief van de secretaris van de Europese commissie, waarin, gewag wordt gemaakt van een recen te uitspraak van de commissie die een beroep op een langdurige onder breking van de strafvervolging. ?oals in de zaak-Menten het geval was. aanvechtbaar of zelfs onhoudbaar maakt. Kotalla Volgens Remmelink heeft de Haagse rechtbank ook „te vlot" aangenomen- dat ondanks een ministeriële toezeg ging er sprake was van „belangrijker omstandigheden", die een vervolging naar de opvatting van de Hoge Raad zouden kunnen wettigen. „De rechtr bank stelt eenvoudig", aldus Remme link. „dat in dit stadium in ieder geval strafvervolging niet meer ge wettigd is." De advocaat-generaal verwees in dit verband naar het argument dat de Hoge Raad heeft gehanteerd in de zaak-Kot&lla, dat slachtoffers van het naziregime beschermd dienen te worden tegen frustraties die ontstaan als zeer zware oorlogsmisdrijven niet bestraft worden. Aan het slot van zijn betoog bestreed Remmelink de opvatting van de Hoge Raad. neergelegd in het vorige arrest in de zaak-Menten. dat een minister van justitie met toezeggin gen aan het publiek het openbaar ministerie kan binden. Hij stelde dat niet de minister, maar de procureur- generaal bij de Hoge Raad hoofd van het openbaar ministerie is. en dat de wetgever dat ook heeft gewild, om te voorkomen dat strafzaken zouden worden beïnvloed door de politiek. Remmelink sneed dit punt („dat mij bijzonder hoog zit") aan. omdat de Hoge Raad zijns inziens ten onrechte bij de vernietiging van het Amster damse vonnis in de zaak-Menten be tekenis heeft toegekend aan een mo gelijke ministeriële toezegging Ande re vooraanstaande juristen waren daar ook al over gevallen. Naar het oordeel van advocaat-gene raal Remmelink zou Menten. bij ver nietiging van het Haagse vonnis door de Hoge Raad. opnieuw gedetineerd moeten worden Remmelink wees er op dat vernietiging van het vonnis niet „automatisch" met zich mee brengt dat Menten weer in voorlopige hechtenis wordt genomen. De Hoge Raad. aldus de advocaat- generaal. zou zich ook op het stand punt kunnen stellen dat een eventue le nieuwe detentie pas weer mogelijk is. nadat de „nieuwe" rechtbank een bevel tot gevangenneming heeft ge geven. Die rechtbank zou dat pas kunnen doen bij de behandeling van de zaak. Bij eerdere gevangenneming zouden „nieuwe ernstige bezwaren moeten blijken" De advocaat-generaal zei het „niet ongewenst" te vinden als de Hoge Raad zich ook over deze kwestie zou uitlaten: „Het zou onzekerheden in de toekomst voorkomen." De Hoge Raad doet op 22 mei uitspraak De Tweede Kamer herdacht gisteren het overlijden van minister Peijnenburg Links Kamervoorzitter Vondeling; rechts, achter de regeringstafel, premier Van Agt en minister Wiegel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich unaniem uitge sproken voor betere energiebesparende maatregelen in over heidsgebouwen, inclusief betere isolatievoorschriften. Deze wens, tot uitdrukking gebracht in een motie van het CDA- Tweede-Kamerlid Van Houwelingen, werd gisteren in de Tweede Kamer met algemene stemmen aanvaard. De motie*wöshl eenier op tafel gelegd bij de bespreking van het nationaal isblatieplan, een plan om per jaar tweehonderdduizend woningen van warmte-isolatie te voorzien, door op aanvraag dertig procent overheids subsidie te verlenen op de aanneem- som. De Kamerleden vonden toen dat de overheid zelf achterblijft waar het isolatie van eigen gebouwen betreft. In een andere motie van Van Houwe lingen wordt gevraagd om een plan matiger aanpak van de isolatiewerk zaamheden. De regering wordt ver zocht gemeentelijke isolatieplannen te stimuleren en zodanig wettelijke maatregelen te overwegen. Ook deze motie werd door de hele Kamer ge steund. Een PvdA-motie met het ver zoek om een wettelijke verplichting van medewerking aan isolatieprojec ten werd door tegenstemmen van VVD, CDA en D'66 verworpen, De Tweede Kamer wil voorts dat de bestaande koppeling tussen de hoog te van energiegebruik en de winsten van energiebedrijven kritisch wordt bekeken. In een aanvaarde motie van het D'66-Kamerlid Engwirda wordt de regering gevraagd een andere be paling voor de winsten van energiebe drijven te maken, zodat het energie- besparingsbelang beter wordt ge diend Nu is het nog zo dat energiebe drijven belang hebben bij een zo hoog mogelijk energieverbruik Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting vindt het niet meer nood zakelijk en verantwoord nog extra geldelijke steun uit 's rijks kas te verstrekken voor het isoleren van nieuwe woningen. De subsidierege ling. die hiervoor gold. wordt per 1 april van dit jaar ingetrokken. Voor het isoleren van bestaande woningen blijft de subsidieregeling ongewij zigd. In september van het vorig jaar wer den adequate voorzieningen voor warmte-isolatie van nieuw te bouwen woningen, middels een wijziging van de modelbouwverordening, verplicht gesteld. Inmiddels hebben de meeste gemeenten deze voorschriften in de plaatselijke bouwverordening over genomen Hierdoor zullen voorzienin gen voor warmte-isolatie bij nieuw bouw worden aangebracht, aldus het ministerie. De extra kosten voor isolatie zullen geen invloed hebben op huurbepaling en/of woonlasten voor nieuwe wonin* gen Instellingen, die voor het isole ren van bestaande woningen een le ning van het rijk krijgen, dienen met hun huurders een eenmalige huurver hoging overeen te komen wegens de ontstane geriefsverbetering. Dit moet gebeuren voordat met de isolatie werkzaamheden wordt begonnen Deze huurverhoging kan, aldus het ministerie, worden gesteld op zes a zeven procent van de netto investe ringskosten ADVERTENTIE J Jan onze parlementsredactie lEN HAAG In de gevangenis in Grave gaat dit voorjaar 'Een proefproject beginnen voor de ..heropvoeding'' van auto- ir (obilisten die een straf uitzitten wegens rijden onder invloed an alcohol. De veroordeelden zullen .'zo breed en indringend logelijk" worden geïnformeerd over de verschillende gevol- tn van alcoholgebruik. Minister De Ruiter van justitie heeft lt;lt meegedeeld in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid t« ia Beckers. Jazeker! Want behalve een grote berg stnps yind je in de nieuwe Donald Duck nr.14 een leuke, leerzame Natuurwijzer, 8 pagina's dik. In de Natuurwijzer lees je alles over de lente. Over de trekvogels die weer terugkomen Bn-overóe grote bónte specht die voor zijn voorjaarsroffel altijd dezelfde, tak gebruikt En over nog veel, véél meer. Oh ja, je kunt de Natuurwijzer heel makkelijk uit het blad halen. Dan heb je een apart boekje. Veel plezier met de nieuwe Donald Duck. Haal vlug die extra dikke Donald Duck nr. 14. Nu overal verkrijgbaar. Donald Duck. Een vrolijk weekblad. Parlement herdenkt minister Peijnenburg Van onze parlementsredactie DEN HAAO Minister Peijnenburg van wetenschapsbeleid, die zondag op 51-jarige leeftijd overleed, is giste 'ren zowel op het ministerie van on derwijs en wetenschappen als in de Tweede en de Eerste Kamer her dacht Kamervoorzitter Vondeling nopmde de overleden bewindsman een uitste kend parlementariër, collegiaal en sportief De senaatsvoorzitter Thur- lings roemde de bekwaamheid en toe wijding van Peijnenburg Hij zei dat het heengaan van de bewindsman een groot verlies betekent voor het staatkundig leven Premier Van Agt sprak In beide Kamers woorden van deelneming De Kamers namen beide een ogenblik van stilte in acht Tijdens een korte plechtigheid op het ministerie roemde de waarnemend minister van onderwijs en weten schappen, mevrouw Gardeniers (Pais was nog niet teruggekeerd van de- Nederlandse Antillen» het verant woordelijkheidsbesef van Petjnen burg Zij zei dat hij te kort minister van wetenschapsbeleid was geweest Hij had plannen genoeg De weten schap was nog niet klaar met hem en hij niet met het beleid daarvoor, al dus mevrouw Gardeniers Staatsse cretaris De Jong omschreef de overle- dene als „een rustpunt in ons midden' Van onze soc.-econ redactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil - opheldering van minister Wiegel (bin t nenlandse zaken) over de vraag of hij de aangenomen PPR-motie zal uit voeren inzake aftopping van prijs compensatie voor ambtenaren in 1980 en 1981Wiegel moet hierover nu een brief schrijven aan de Kamer De motie, afkomstig van PPR. PvdA en D'66, kreeg een meerderheid dank zij de steun van de regeringspartij CDA Minister Wiegel had zich tegen aanneming uitgesproken Vorige week meldde het dagblad Het Parool op grond van een vraaggesprek met de minister, dat deze de motie nie' wilde uitvoeren Een woordvoerder van de minister verklaarde daarop dat de minister niet nu al had beslo ten de motie tn geen geval uit te zullen voeren, maar evenmin van plan was de motie in alle gevallen uit te voeren. De minister zou daarover in het najaar pas een definitief stand punt willen innemen. De motie vraagt de minister om in het overleg met de bonden van amb tenaren opnieuw voor te stellen de prijscompensatie af te toppen Dit jaar gebeurt dat, uitsluitend voor de salarisstijging van 1 Januari, bij inko mens vanaf 45 000 gulden bruto. De minister en de bonden hebben steeds gezegd dat zij deze operatie niet wil len herhalen wanneer het bedrijfsle ven het gegeven voorbeeld niet dit jaar vla de CAO's zou volgen. Hiervan is tot nu toe niet veel te zien gewee,st bij de tot nu toe afgesloten CAO's Onder meer de CNV-bond van ambte naren, NCBO, heeft zich al negatief uitgelaten over de aangenomen Ka mermotie De Kamer zou daarmee teveel op de stoel van de werkgever „overheid" zijn gaan zitten. „Ik kon niet slapen en daarom eet ik even op, wat van uw feestje is over gebleven." J? minister wijst de suggestie van »t Kamerlid af om rijden onder in- lr- bed te bestraffen met het in beslag- tmen en verbeurdverklaren van de ito Zijn voornaamste bezwaar is. It zo'n maatregel „de kleinste beurs tt hardst zal treffen" Andere sug- «sties van het Kamerlid, zoals het afleggen van het rijexamen I de tewerkstelling in revalidatie- jnirden en ziekenhuizen waar ver- lersslachtoffers worden behandeld. s ïlen worden bestudeerd. Er is een n feciale werkgroep bezig met het ult- (nken van maatregelen om het rij- h onder invloed tegen te gaan tijging klister De Ruiter is „zeer veront- kt" over het feit dat „nog zoveel" Ichtoffers vallen bij verkeersonge- llen waarbij alcohol in het spel is. Het aantal verkeersongelukken, waarbij een van de betrokkenen alco hol heeft gebruikt, is in 1976 en 1977 in absolute aantallen toegenomen. Over vorig jaar zijn nog geen cijfers voorhanden. Volgens de minister is gebleken, dat bij ongelukken waarbij alcohol in het geding is, het risico op lichamelijk letsel en overlijden „aan merkelijk hoger" is. Een onderzoek naar de rij- en drink gewoonten heeft aangetoond dat er in het weekeinde sprake is van een licht stijgende verkeersintensiteit na middernacht, waarbij een groot aan tal automobilisten met een te hoog alcoholgehalte in het bloed wordt >aangetroffen. Dit geldt vooral voor de nacht van vrijdag op zaterdag. Dat veel mensen daardoor bang zijn om er in de weekends met de auto op uit te gaan. is de minister niet gebleken. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De directie van de Nationale stichting casinospelen (NSC) is naar haar zeggen niet op de hoogte van een belastingschuld van de 200 buitenlandse croupiers die zij in dienst heeft. Via de bedrijfsleiding van de casino's in Zandvoort en Valkenburg heeft zij eventuele slachtoffers van de fiscus gevraagd zich met haar in verbinding te stellen. Gisteren had zich volgens de directie nog niemand gemeld. Ie at ADVERTENTIE Heerlijk...gebakken vis! Schol scha', makreel, wiping, schelvis kabel- i jauw koolvis. spiering, long gebakken I verrukkelijk' Laai de schoongemaakte en lichi gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met slevige bodem Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hele o'.ie of boter mooi bruin Doe meer met vis, omdat 't io lekker is. Productschap voor Vil en Visproduklen s-Gtav<-i Over de belasting die de bui tenlanders verschuldigd zijn wordt al geruime tijd met de fiscus overleg gepleegd, aldus drs. J. C. Kroes, de met finan ciële en sociaal-economische aangelegenheden belaste di recteur van de stichting. Hij zei „zeer verbaasd" te zijn over berichten als zou dat overleg nu verstoord zijn. doordat een aantal croupiers een even fikse als onverwach te aanslag is opgelegd Naar zijn zeggen is hem van moei lijkheden met de fiscus niets bekend Het door Kroes bedoelde overleg dateert van ongeveer drie jaar geleden, toen de eer ste buitenlandse croupiers voor het casino in Zandvoort werden aangeworven De NSC meende dat de buitenlanders die hier tijdelijk kwamen wer ken. aanspraak zouden kun nen maken op een ..redelijke kostenaftrek". met het oog op de hoge uitgaven waarvoor zij zich bij hun komst naar' Ne derland gesteld zouden zien DEN HAAG (ANP) De PvdA-fraetie in de Tweede Kamer vindt dat de buitenlandse croupiers in de Ne derlandse casino's op dezelfde manier belasting moe ten betalen als andere belastingplichtigen. Het fractie lid Haas-Berger zal morgen tijdens het mondelinge vragenuur de staatssecretaris van financiën aan de tand voelen over een mogelijke gezamenlijke belas tingschuld van de croupiers van enkele miljoenen guldens. Mevrouw Haas wil van de staatssecretaris de toezegging dat dr Nationale stichting casinospelen de belastingschuld niet zal overnemen. Zij constateert dat dit de tweedce keer is dat de stichting eigenmachtig probeert het Nederlandse belastingsysteem in een voor zichzelf gunstiger richting óm te buigen. Volgens Kroes wordt zo'n af trek ook toegepast in andere grote bedrijven die buitenlan ders in dienst hebben, zoals de KLM en het beroepsvoetbal 'Verstrakt beleid' De NSC ging over die kosten aftrek in onderhandelingen met de belastinginspecties in Haarlem en Valkenburg en met het ministerie van finan ciën Al die instanties, zei Krop.s gisteren, hebben zich tot nog toe onthouden van een oordeel over de opvattin gen van de NSC. al voegde hij er wel aan toe dat de fiscus „de laatste tijd niet makkelijk is" en dat het fiscale beleid „ten aanzien van buitenlan ders verstrakt is". In afwachting van het onder handelingsresultaat trof de NSC met de betrokken crou piers een voorlopige regeling, waarbij de werknemers in het vooruitzicht werd gesteld dat zij op de kostenaftrek aan spraak gouden kunnen maken Kroes ontkende desgevraagd dat die regeling wat voorbarig was. „Dat moet u niet zo zien Deze gang van zaken lijkt mij zeer normaal Het is niet zo dat de fiscus van de hele rege ling niet wil weten Over een aantal punten is nog geen overeenstemming bereikt Daarover wordt nog onder handeld Andere lezing Het overleg wordt volgens Kroes gevoerd met medewe ten van de Raad voor de rasi nospele. een door de over heid ingesteld orgaan dat toe zicht moet houden op het rei len en zeilen van de NSC In die raad, die wordt voorgeze ten door oud-Tweede-Kamer voorzitter mr F J F M var Thiel hebben ook vertegen woordigers van de ministeries van economische zaken er justitie zitting Van Thiel liet ons desge vraagd weten dat de raad on geveer veertien dagen geleder, op de hoogte was gesteld van problemen met de belasting inspecties. Hij zei dat de raad de zaak in onderzoek had ge noamen en. alvorens eventu eel stappen te ondernemen een rapport van het ministerie van economische zaken over deze kwestie afwachtte Kroes gaf gisteren een enigs zins andere lezing van de gang van zaken Naar zijn zeggen heeft een aantal leden van de raad onlangs voorgesteld het ministerie van financiën të be naderen met nieuwe argu menten om de slepende on derhandelingen over de fisca le tegemoetkoming tot een voor de casinostichting goed einde te brengen Dat Van Thiel over een rapport van hei ministerie van economische zaken spreek, moet volgens Kroes zo worden uitgelegd dat de betrokken le(|en van de raad ambtenaren van het .mi nisterie waren De directeur van de NSC sprak gisteren van een in gang bij financiën" die de Raad voor de casinospelen en het daarmee nauw verweven ministerie van economische zaken en de stichting bieden bij het bereiken van een voor haar gunstige oplossing van de problemen HIJ zei te ver wachten dat dank zij die „in gang" het ministerie van fi nanciën gedeeltelijk aan het verlangen van de NSC tege moet zou komen Over de bedragen die hier in het spel zijn. wilde Kroes nau welijks iets zeggen Op de vraag of met de kostenaftrek waarover wordt onderhandeld een bedrag van „enkele mil joenen" is gemoeid ant woordde hij slechts „Dat zou kunnen Geheimhouding Hei ministerie van financiën wilde gisteren geen medede Imgen over deze /.aak doen Met een beroep op de geheim houding van belastingver plichtingen weigerde het mi nisterie te antwoorden op de raag of met de casinostichtine overleg wordt gevoerd Het wilde ook bevestigen noch ontkennen of buitenlandse croupiers een belasting aanslag Is opgelegd Het gaat hier. aldus een woordvoerder van hei ministerie, om een kwestie tussen de Nationale stichting casinospelen en een aantal van haar werknemer^ Ons commentaar staat op pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3