Korter werken egoïstisch Over aandacht gesproken.. hunkemöller TROUW JOHNNY KRAAYKAMP Van den Doel: SEKRETARESSE ADVERTEERT IN vrouwelijk natuurlijk WOENSDAG 4 APRIL 1979 TROUW/KWARTET P 8 - RHS Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Volgens prof. Hans van den Doel is arbeids tijdverkorting niet de beste weg om meer werk te scheppen. Arbeidstijdverkorting is naar zijn mening eerder een dekman tel voor het eigen belang van de beter betaalde mensen in de samenleving. ..Vrouwen en werklozen worden als vijgeblad gebruikt voor het egoïs tisch verlangen van beter gesitueer den om het goede, zuur verdiende geld niet te besteden aan probleem gezinnen. bejaarden. werklozen, vrouwen en andere kansarmen, maar aan arbeidstijdverkorting, dat wil zeggen aan iets van Jezelf dat elke dag opnieuw duidelijk zichtbaar is." aldus prof. Van den Doel deze week in de Haagse Post In een beschouwing over „De arbeidstijdverkorting en de linkse rekenaars". Evenals In het economenblad ESB van vorige week concludeert Van den Doel dat de offers, die nu voor korter werken moeten worden gebracht be ter besteed kunnen worden aan uit breiding van het aantal arbeidsplaat sen tn de collectieve dienstverlening. „Wil arbeidstijdverkorting effect heb ben op de werkgelegenheid, dan moet zij met inlevering van netto besteed baar loon worden betaald," schrijft de Amsterdamse hoogleraar. Maar ook als dat netto besteedbaar loon werkelijk wordt ingeleverd is werk verschaffen geen gemakkelijke zaak. Invoering van de 35-urlge werkweek. zo redeneert hij, zal de bruto loonkos ten met tien procent doen stijgen. Daarvan kan de helft worden terug verdiend door het uitsparen van soci ale uitkeringen en het vergroten van het aantal belastingbetalers, zodat een netto loonlevering van vijf pro cent voldoende ls. Maar daar staat tegenover dat de vakbonden vinden dat de doorsnee werknemer er niet reëel op achteruit mag gaan. Produktiviteit Van den Doel bestrijdt dat de kosten, die voortvloeien uit arbeidstijdver korting opgevangen zouden kunnen worden door een produktlviteitsstij- glng van vijf procent ln de sterke bedrijfstakken. Die produktivitelts- stijging ongeveer drie procent van het nationaal Inkomen is al uitge geven aan collectieve voorzieningen en aan een stukje incidenteel loon (rangtoeslag, periodieken etc). Zeker nu de arbeidstijdverkorting de werk nemer geld gaat kosten, ligt volgens Van den Doel de vraag voor de hand of dit geld niet doeltreffender kan worden besteed via een ander goederen kunnen doen. Bovendien is bij uitbreiding van de collectieve dienstverlening zeker dat er extra ar beidsplaatsen worden geschapen, ter wijl dit in het geval van arbeidstijd verkorting lang niet zeker is. De zwakken Prof. Han van den Doel beleidsinstrument, bij voorbeeld via een uitbreiding van de collectieve diensten, zoals Den Uyl eens wilde, of via een produktie van meer particu liere goederen zoals Van Agt in Be stek '81 voor ogen stond. Hij stelt de collectieve goederen onderwijs, be jaardenzorg. gezinsverpleging etc. méér werk opleveren dan particuliere „De behoefte aan meer collectieve diensten wordt vooral gevoeld door de zwakken in de samenleving, zegt Van den Doel. Mensen, die geen geld hebben om particuliere verzorgers en verplegers op de arbeidsmarkt te hu ren. die onderwijsachterstanden heb ben, die in de vuilnisbelten van de grote steden wonen. Hebben die zwakken ook behoefte aan meer vrije tijd? Ik denk niet dat deze behoefte erg urgent is. Want het is juist de ellende van de zwakken dat ze al oven veel, Ja veel te veel vrije tijd beschik ken." De behoefte aan meer vrije tijd is volgens de Amsterdamse hoogle raar vooral een probleem van de ster ken in de samenleving, van de men sen met een gedegen opleiding, met schaarse capaciteiten en in verant woordelijke posities. Het zijn de ma nagers. de bestuurders, de hoge amb tenaren, de professoren en de artsen die soms 60 70 uur per week werken en snakken naar een halve vrije dag erbij. Een keus voor arbeidstijdver korting betekent volgens hem daar om een keus voor de vrije tijd van de beter gesitueerde werker ten koste van de dienstverlening aan de zwak ken in de samenleving. De STICHTING ADMINISTRATIE CHRISTELIJKE SCHOLEN zoekt voor de direktle op korte termijn een die van zelfstandigheid houdt en leiding moet geven aan een 2e sekretaresse in part-time funktie. De sekretaresse verzorgt de korrespondentie van de direktie, neemt-diktaten op in steno, notuleert incidenteel vergaderingen van staf en kommissies. Verder verricht zij de gebruikelijke sekretari- aatswerkzaamheden. Wij verwachten van haar dat zij na een voltooi de middelbare opleiding, een sekretaresse- opleiding heeft gevolgd en bij voorkeur over enige ervaring beschikt. Zij moet minimaal 21 jaar oud zijn en de Nederlandse taal goed beheersen. Sollicitatiebrieven met uitvoerige gegevens en infor maties over vorige lunkties te richten aan de direktie. Othellodreet 47. 3561 GS Utrecht. De sollicitatiebrieven zullen vertrouwelijk worden be handeld en wij zeggen reeds nu toe dat met gemaak te vakantieplannen rekening zal worden gehouden. Wat nu? Eerst huiswerk? Of eerst de krant? Van de zomer moet je zo'n katoenen salopette hebben, 152-176£4J_ Gestreept T-shirt, 152-17622- "Vrienden van Nederland: toen ik 12 was had ik helemaal geen ene malle aap te vertel len over mijn kleren. Dat was in die tijd dus helemaal geen gewoonte. Want toen hadden wijhet matrozenpak. Uitsluitend voor zon en feestdagen. Nó kiezen kinderen gewoon zelf wat ze willen dragen. Ja logisch." Als je net iets te groot wórdt voor de kinder afdeling. Enals je nét iets te klein bent voor de "grote" afdelingDan bungel je precies in de problemen. Want het grappige is, als je 11,12 of 14 bent, dan weet je precies wat je leuk vindt. En ook wat je niet leuk vindt. Nou, daar zijn ze bij C& A precies van op de hoogte. Die Idool-kollektie is alleen voor tieners, die weten wat ze willen. ÜU U tack VxxAdehysK! Het corset van weleer. Dat was nog een; een kledingstuk. Generaties lang 't roemruchte en onaantastbare symï van Hollandse degelijkheid. Waar je 't kocht? Je ging er natuurlijk speciaal voor naar Hunkemöller. Toen nog Hunkemöller Lexis. D'r was tenslotte maar één zaak waar je echt een goed advies kreeg als 't ging om je figuur. En die aandacht is er nog steeds De typische corsettenwinkel van Hunkemöller bestaat natuurlijk niet meer Dat is voorbij. De deskundigheid, de service en het persoonlijke advies zijn gebleven. Korsetten verkoopt Hunkerr\öller nog steeds. De nieuwe naam is foundation. Modieuze en veelzijdige onderkleding. vederlicht, korrigerenden komfortabel steunend waar nodig. Precies zoals u 't verlangt. Voor iedere vrouw, voor iedere leeftijd. Overigens, foundation is slechts een onderdeel van het totale uitgebreide Hunkemöller assortiment. Beha's, home-wear, dusters, badkleding, soft lookbij Hunkemöller eenenorme keuze uitfijne dingen om aan te trekken. Gezellige winkels waar elke vrouw zich direkt thuis zal voelen L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10