Kernenergie krijgt flinke knauw in publieke opinie China-syndroom is nu minder theoretisch Bij de Amro kan een spaarder in principe drie kanten op: Qm ïoge ambtsdragers moeten inleveren Meer gebruik maken van eegstaande leslokalen' Gebeurtenissen in Harrisburg kunnen grote gevolgen hebben /borstel minister Wiegel: Ramp met kernreactor was denkbaar ïieuw systeem kost Rijk 4,5 miljoen extra Niet vastzetten. Vastzetten en toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. De Amro Bank is er vooralle spaarders. 'Mensenrechten bij conferentie over Indonesië betrekken' INSDAG 3 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET loor Theo Koelé DEN HAAG Hoe ook het verloop zal zijn van de alar- nerende gebeurtenissen in Harrisburg, één ding staat vast: in de publieke opinie trijgt kernenergie een ge duchte knauw. Dat kan ver strekkende gevolgen hebben, >ok voor ons land. Een „maat- jchappelijke discussie" over de toekomstige energievoor- eiening is op komst. Kamerle den. die nu worden overstelpt met telefoontjes van veront- uste Nederlanders („De kem- :entrale van Borssele moet lirect dicht") staan aan het finde van die discussie voor le belangrijke vraag: kiest Nederland voor de toepassing ran kernenergie op grote schaal? )e Tweede Kamercommissie voor temenergie vraagt zich vandaag af toe er zo snel en zo uitvoerig mogelijk u'ormatie beschikbaar kan komen ver „Harrisburg". Niet in de laatste ilaats omdat Nederland in Borssele en soortgelijke centrale heeft staan. >e commissie reactorveiligheid heeft erklaard dat de kans op een ongeval aar „wezenlijk kleiner" is, maar Ka derleden willen een uitvoeriger uit- enzetting over de mogelijke risico's. >m die reden pleitten Van Houwelin- en (CDA) en mevrouw Epema-Brug- tan (PvdA) gisteren voor de uitzen- ing van Nederlandse experts naar e Verenigde Staten. Aan die wens is iter op de dag gehoor gegeven. Een pecialist van de kernfysische dienst an het ministerie van sociale zaken n een vertegenwoordiger van het mi- isterie van volksgezondheid ver- okken naar de V.S. Ook zij achten e kans klein, dat zich in Borssele een tweede Harrisburg" voordoet, zei- en zij op Schiphol. )e Nederlandse regering staat is e laatste weken op haast pijnlijke Vanaf Schiphol vertrokken gisteren twee Nederlandse des kundigen naar de Verenigde Staten om zich op de hoogte te J - J - stellen van de problemen met de kerncentrale in Harrington: Se bXX,d£7££om ha™?Lr "amens het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië- ne reisde dr. B. F. M. Bosnajakovic (links) af; namens het ministerie van sociale zaken ir. J. Versteeg. naken met kernenergie. Enkele we en geleden nog kreeg ons land van Duitse bondskanselier Schmidt en „reprimande" (het woord is van tmier Van Agt). Nederland zou, als (t nog langer draalt met een positie beslissing over kernenergie, spoe- ig moeten aankloppen bij andere anden, die wel „ja" durven zeggen. ifgezwakt en uitspraak van de Europese rege- ingsleiders over kernenergie kon oor toedoen van Nederland en Dene- larken worden afgezwakt. De oor- ronkelijke tekst („De produktie- rogramma's voor elektriciteit uit rnenergie moeten worden uitge reid en versneld telkens wanneer ulks mogelijk is") kreeg een nieuw lot: „Wanneer de omstandigheden it toestaan". En onder omstandighe- en rekent premier Van Agt ook de omende maatschappelijke dis- ussie. Na West-Duitsland liet ook Frankrijk zich niet onbetuigd. Minister van Aardenne (economische zaken) kreeg vorige week een stuk van zijn collega Giraud onder ogen waarin kernener gie „onmisbaar en urgent" werd ge noemd. Van Aardenne heeft, tijdens het beraad van energie-ministers in Brussel, met succes bepleit dat een positieve uitspraak over kernenergie niet werd verpakt in een stuk over steenkool als energiebron. Tot dus verre heeft de Tweede Kamer geen klagen over de houding van de Neder landse regering. Maar in oppositie kring leeft de vrees dat de maat schappelijke discussie danig onder buitenlandse druk komt te staan. Die discussie moet aan het einde van dit jaar op gang komen. Aanvanke- tan onze parlementsredactie )EN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil de alarissen van hoge politieke ambtsdragers en topambtena- n terugbrengen tot maximaal 12.000 gulden bruto per aand. Dit is gebleken uit het voorstel dat hij aan de trekkenen heeft voorgelegd. lijk werd gesproken over een „brede" discussie. In toespraken van be windslieden en topambtenaren komt dit woord niet meer voor. Het bood teveel aanknopingspunten voor oe verloze twistgesprekken. De angst dat de discussie met en door de bevol king schier eindeloos zal zijn, leeft zeker bij de elektriciteitsbedrijven in Nederland. In hun informatiebulle tins laten zij niet na te waarschuwen tegen „ongecontroleerde bewegingen van actiegroepen tegen het negeren van gepresenteerde feiten", kortom tegen „sensatiezucht en bangma kerij". Echter, het weerwerk van de elektri citeitsbedrijven zal niet voorkomen dat „mensen voortaan aan foto's van geëvacueerde zwangere vrouwen den ken als het woord kernenergie valt", zoals gisteren werd opgemerkt door een van de mensen die bij de vormge ving van de discussie betrokken is. De Algemene Energieraad heeft een eerste opzet gemaakt voor het „grote meepraten". Minister Van Aardenne wil de Tweede Kamer binnenkort la ten weten, dat hij wel voelt voor de daarin uitgestippelde weg: een dis cussie in twee stappen, te vangen onder de woorden „informatieverza meling" en „meningsvorming". Het ministerie wil niet langer dan twee jaar voor die dlscussie-met-de-bevol- king uittrekken. Spijkers met koppen Hoewel het ministerie vriendelijke woorden wijdt aan energiebronnen als zon en wind. ziet het voor „de korte termijn" toch maar twee alter natieven voor olie, te weten: steen kool en kernenergie. De vele jaren die gemoeid zijn met de plannenmakerij en bouw van installaties, maken het noodzakelijk dat er in 1082 spijkers met koppen geslagen worden, zeggen ambtenaren. Bij gebruik van steenkool op grote schaal doemen nieuwe milieuproble men op, waarschuwt het ministerie. Ook krijgt ons dichtbevolkte land dan te maken met het vraagstuk van het afval. De toepassing van kern energie levert minstens zoveel afval problemen op. Het regeerakkoord van CDA en WD legt grote nadruk op een veilige opslag van radio-actief afval. Een besluit over nieuwe kern centrales kan pas vallen nadat voor het vraagstuk van het afval „een aan vaardbare oplossing" is gevonden. Hoe moeilijk dat zal zijn, mag blijken uit de felle protesten tegen proefbo ringen in het noorden des lands. Die inmiddels uitgestelde boringen zouden moeten uitwijzen of kernafval kan worden opgeborgen in zoutkoe- pels. Op achtergrond Het probleem van de veiligheid van de centrales zelf is de laatste jaren wat op de achtergrond geraakt. „Har risburg" brengt daar ongetwijfeld verandering in. Kamerleden ontken nen, dat zij geen oog meer hebben voor dit aspect van kernenergie. „Een paar jaar geleden sprak iedereen over de veiligheid, terwijl het afvalpro bleem nauwelijks aan bod kwam. Daar is wel verandering in gekomen", zegt mevrouw Epema-Brugman (PvdA). Het regeerakkoord van CDA en WD vraagt voor de veiligheid van kerncentrales een „bevredigende op lossing". Dezelfde regeerafspraken bevatten de fraaie tekst dat „onze Westerse energievoorziening moet worden vei liggesteld in nauw overleg met onze Europese partners". In Brussel, waar dat mooie doel bereikt zou moeten worden, is echter weinig optimisme te bespeuren. Na de jongste bijeen komst van energie-ministers, vorige week, werd in de EG-wandelgangen schamper gesproken over het „faillis sement", Ja zelfs de „begrafenis" van een gemeenschappelijk energiebe leid. Waarnemers vonden ruim schoots aanknopingspunten in de woorden van Franse en Engelse be windslieden. Minister Van Aardenne was niet zo somber, maar een overtui- Van arbeiders die het terrein van de kerncentrale in Harrisburg verlaten, worden de stralingsniveau^ gemeten. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het ernstigste ongeval dat met een kernreactor kan gebeuren, heeft lange jaren een uitsluitend papieren bestaan geleid. Het smelten van de brandstofstaven wanneer uit geen enkele bron meer koelwater toevloeit om de resterende warmteproduktle af te voeren, is nu meer dan een beangstigende, maar theoretische, paragraaf in de risicoanalyses geworden. Na Harrisburg is het iets dat we bijna hebben meegemaakt. Dat dwingt om de mogelijkheid con creet onder ogen te zien. Wat gebeurt er, wanneer het helemaal mis gaat, bij wat in het vakjargon een „melt down" heet? Er vormt zich een gloei ende massa met een temperatuur van enkele duizenden graden. In het ge val van Harrisburg zou dat, anders dan men placht te denken, een gelei delijk proces zijn geweest. Het koel water zou niet door een catastrofale breuk wegvallen, maar door een lang zaam gloeiende gasbel worden weg gedrukt. De bovenkant van de brandstofsta ven zou droogvallen en door gebrek aan koeling beginnen te smelten. Maar de vloeistof zou daarna in de nog overgebleven waterlaag zakken en daar weer stollen. Bij het contact tussen gloeiend materiaal en water zou stoomvorming drukstoten kun nen veroorzaken. Wanneer in het vat de druk boven een bepaald niveau oploopt, wordt de stoom, die sterk radioactief verontreinigd is, door een klep geloosd in het reactorgebouw, zoals dat ook woensdagmorgen bij het begin van de storing gebeurde. Maar op den duur zou zich toch naar gend optimistisch geluid kreeg ook alle waarschijnlijkheid een gloeiende hij niet over de lippen. brandstofmassa op de bodem van het reactorvat vormen. Omdat de tempe ratuur van die massa aanmerkelijk hoger is dan het smeltpunt van staal, zou vervolgens het reactorvat lek ra ken. Dan doet zich weer een afwijking voor van het ooit bedachte scenario. In het reactorgebouw bij Harrisburg staat meer dan een meter water. Dat kan een nieuwe vertragende factor opleveren. Het is ook denkbaar dat de stoomproduktie nu zulke vormen aanneemt dat het gebouw bezwijkt. Op dat moment komen alle radioac tieve splijtingsprodukten die een vluchtig karakter hebben, waaronder het gevreesde jodlum-31 dat zich bij mensen in de schildklier ophoopt, in de lucht vrij. Hoeveel van de vaste radioactieve stoffen mee de lucht in gaan, hangt af van details van de gebeurtenissen, die zich moeilijk laten voorzien. Vol gens de risicoanalyse zou een gebied van duizenden vierkante kilometers voor vele jaren onbewoonbaar wor den door radioactieve besmetting. Minder nauwkeurig .Het is anderzijds heel goed mogelijk dat het reactorgebouw heel blijft. Volgens het beroemde rapport-Ras mussen zou, wanneer de reactorkern eenmaal gesmolten is, in één op de zestig gevallen het reactorgebouw be zwijken. Weliswaar zijn de berekenin gen van Rasmussen minder nauw keurig dan hij zelf veronderstelde. Maar in de verklaring waarin de Ame rikaanse Commissie voor toezicht op keminstallatles dat meedeelde, werd ook gesteld dat het rapport niettemin nog steeds de meest volledige en be trouwbare analyse van de reactorvei ligheid is die we voorhanden hebben. Als het gebouw dus heel blijft en al het water in de vorm van radioactieve stoomplulmen is verdwenen, gaat het smelten door. We komen dat in het gebied van het „China-syndroom", het beeld van de kern die zich de aarde in smelt, door niemand tegen te houden, in de richting van de tegen voeters. Zo ver komt de hete massa natuurlijk niet: het materiaal wordt overweg verdund en de temperatuur neemt dus af. Er is wel eens wat aan gerekend. Verder dan enkele tiental len meters zou het spul niet richting China komen, zo was de verwachting. Opruimen ADVERTENTIE e minister deelde vorige week in de amer mee. dat hij in de salarissen m deze functionarissen meer lijn wil engen. Hij zei toen. dat zijn voor- el voor de burgemeesters van de ie grote steden en de commissaris- in van de Koningin „een forse stap rug" zou betekenen in hun komen. eze politieke ambtsdragers verdie- in ruim 15.000 gulden bruto per aand. Zij zouden er dus ongeveer 000 bruto op achteruit gaan. Dat is itto heel globaal duizend gulden. Het voorstel van de minister omvat verder de president van de Hoge Raad en de procureur-generaal bij de Hoge Raad. de burgemeesters van gemeenten met meer dan 100.000 in woners. alsmede een aantal topamb tenaren, onder wie de directeuren van Rijkswaterstaat en PTT, de voorzit ter en de leden van de Algemene Rekenkamer en de chefs van de gene rale staven. Na overleg met de betrokken functio narissen, zal de minister zijn voorstel, eventueel bijgesteld, aan de Tweede Kamer voorleggen. (EN HAAG Om de leegstand van lokalen bij het kleuter- n lager onderwijs tegen te gaan moet het gebruik door erden (ook scholen) worden bevorderd. Een ander vergoe- ingssysteem voor de stlchtings- en exploitatiekosten kan ierbij uitkomst bieden. Zo'n systeem kost het Rijk uiteinde- jk 4.5 miljoen gulden extra. i jcI /L ff r*» U A- V. (\J at concludeert een tnterdeparte- entale werkgroep in een voorlopig ipport. Volgens de werkgroep zal et aantal leegstaande lokalen bij euter- en lager onderwijs als er ets gebeurt straks fors toenemen, e werkgroep noemt een aantal van igeveer 14.000 lege lokalen in 1983. at gaat gepaard met een aanzienlijk ipitaalveilies. werkgroep meent dat er naast het ivorderen van medegebruik van de kalen strenger moet worden geke- naar nieuwbouw- en verbou- ngsplannen. Wil een school uitbrei den of een nieuw gebouw hebben, dan zal tegelijkertijd duidelijk moeten worden gemaakt welke leerlin genaantallen er worden verwacht op langere termijn (twaalf tot veertien jaar), aldus de werkgroep. Daarvoor moeten er duidelijke procedures komen. De werkgroep vindt verder dat het stichten van eertschool los moet wor den gezien van het gebouw. De be voegdheden van gemeenten en schoolbesturen om zelf de school grootte te bepalen, moet worden in geperkt, vindt de werkgroep. Ofwel sparen en snel aan je spaar geld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaar rekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, over zichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plusrekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het op genomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of "TO/ o Dat is voor de spaarder die de aller hoogste rente wij. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt Amros Vaste Loop tijd Rekeningen bijvoorbeeld staan van 2 tot 6 jaar vast En de rente varieert dan van 7*4tot Q30/ Ö4/0 Wat Je dan overhoudt is een heet gat, uitmondend in het nog steeds Intacte reactorgebouw. Er zou voorlopig per manent stoom uit komen: onder een eilandje midden in een grote rivier is het grondwater niet ver te zoeken. Dat grondwater zou ook sterk radio actief worden verontreinigd, en de rivier waarschijnlijk indirect ook. Het zou een schrikwekkende erfenis zijn. Maar het zich gisteravond liet aan zien. is het gevaar daarvoor bij Har risburg duidelijk verminderd. Niette min is er nog heel wat op te ruimen, ook in de beleidssfeer AMSTERDAM (ANP) Bij het be spreken van economische hulp aan Indonesië moet de mate waarin dat land de mensenrechten naleeft mede onderwerp van discussie zijn. Dat is de mening van de Nederlandse afde ling van Amnesty InternaUonal, ver woord in een brief aan de voorzitter van de IGGI-conferentie, de Neder landse minister van ontwikkelingssa menwerking De Koning. De conferentie van de Intergouverne mentele groep voor Indonesië, die vandaag in Amsterdam begint, heeft tot taak de Internationale hulpverle-, ning aan Indonesië te coördineren. Zij bestaat uit vertegenwoordigers van donor-landen en van Indonesië Volgens Amnesty International houdt Indonesië nog steeds vele dui zenden politieke gevangenen vast zonder vorm van proces. Een groot aantal daarvan zit al sinds 1965 ge vangen. Recentelijk hebben ook ar restaties plaatsgevonden van onder meer islamieten op grond van hun. volgens de regering afwijkende mening. Vrijgelaten politieke gevangenen worden aan strikte bepalingen onder worpen die volgens Amnesty Interna tional terugkeer naar een normaal bestaan bemoeilijken. Ook zegt Am nesty dat in West-Irian, het voormali ge Nederlands Nleuw-Guinea. perso nen uitsluitend op grond van hun overtuiging gevangen worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9