kleine krant Straks op eigen benen Rabobank Q Angst voor heroïne r GGnhëel lob Bouwbonden FNV: CAO-overleg op andere wijze Trouw de Abraham de Geweldige Staatsloten? U kunt ze nu kopen. Waar je ook terecht komt, de Rabobank is altijd in de buurt. 0 Ongeluk met kern reactor Brand in Amsterdam Groen voor Khomeiny |0 L Jeugdherberg Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. geld en goede raad 3 april 1979 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag een gebouw aan de Raamstraat helemaal uitgebrand. De politie weet haast zeker dat de brand met opzet is aangesto ken. De agenten zijn begonnen met het ondervra gen van mensen uit de buurt. Het gebouw zou een centrum worden voor jonge Surina mers De gemeente was bezig het pond op te knappen, want in de zomer moest het klaar zijn De Jonge Surinamers kwamer vroeger ln het Sosa- gebouw in de binnenstad. Daar liep het helemaal uit de hand omdat er steeds meer mensen kwamen die heroïne gebruikten en het ver kochten. Heroïne ls één van de zwaar ste verdovende middelen. Als Je het spulletje rookt of met een Injectienaald in Je li chaam spuit, krijg Je een lek ker gevoel. Is Je lichaam een maal aan de heroïne gewend, dan kan het niet meer zonder. Als de verslaafden niet op tijd hun heroïne krijgen, wor den ze heel erg ziek. Het is bij de wet verboden om heroïne op zak te hebben. De mensen die het gebruiken doen het dan ook stiekum Beroofd De dealers (verkopers van verdovende middelen) vragen hoge prijzen voor een portie. Een verslaafde moet elke dag een paar honderd gulden bij elkaar scharrelen om genoeg heroïne te kunnen kopen. Vaak moeten ze stelen om aan hun dagelijkse portie te komen. Voor de mensen die in de buurt van zo'n centrum wonen, is het niet zo leuk. Zij zijn bang dat hun auto wordt leeggeroofd of dat zij 's avonds op straat beroofd zul len worden door de slachtof fers van de heroïne. Door alle klachten over het SOSA-gebouw heeft de bur gemeester van Amsterdam en zijn wethouders besloten het gebouw te sluiten. Ze be loofden tegelijkertijd dat er een nieuw gebouw zou komen voor de Surinamers die geen drugs gebruiken. Het gebouw in de Raamstraat was daar voor aangewezen. Voor de verslaafden is er nog steeds geen opvang. De politie denkt dat iemand uit de buurt van het gebouw de brand heeft gesticht, uit angst voor de heroïnegebrui kers. De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Manneke Wijgh Johanneke Leestemaker Fnts van Exter Rob Foppema Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859 1000 AW Amsterdam Achterwerk Op woensdagmiddag om drie minuten over twee wordt er een nieuw kinder programma uitgezonden. De rubriek van kinderen „Achterwerk", achterop de VPRO-gids was de aanlei ding tot het programma. Net als Achterwerk van de gids zullen kinderen zelf het programma maken. Naar Achterwerk sturen kinderen hun verhalen en brieven op, naar Achter werk op de radio is het de bedoeling dat kinderen bandjes sturen met gespro ken brieven, zelfgemaakte muziek of interviews erop. Als je mee wilt doen aan het programma, luister dan naar Hilversum 1, op woensdagmiddag. Je kunt ook al vast je eigen bijdra ge opsturen naar Achter werk, VPRO, Postbus 11 in Hilversum. Aboebakr Aboebakr had nog nooit ge tekend. Daar had hij ook geen tijd voor. Hij moest van zijn vader dagelijks melk rondbrengen in het dorp in India, waar ze woonden. Op een dag kreeg Aboebakr van mevrouw Nicole Letchert een kleur potlood. Hij tekende er vel len mee vol. Zijn vriendjes en vriendinnetjes wilden ook tekenen. Mevrouw Let chert richtte een klasje in, waar Aboebakr en de ande re kinderen kunne tekenen. De tekeningen uit India zijn tot 22 april in het Tro penmuseum in Amsterdam te zien. Iedereen, die ouder dan zes tien jaar is. kon het afgelopen weekeinde in Iran naar de stembus. De mensen hadden de keus tussen een rode en een groene kaart. Rood bete kent protest tegen het Instel len van een Islamitische re publiek Iran. Groen betekent goedkeuring aan de nieuwe republiek. Nog voor de stemmen waren geteld, riep de Ayatollah Khomeini al over de radio: „Wij zijn verlost van 2500 jaar despotisme." Hij bedoelde daarmee dat er met de instel ling van de Islamitische repu bliek een einde is gekomen aan de macht van één man over een heel volk. De nieuwe republiek wordt voorlopig door een revolutionaire raad bestuurd. Hoe de republiek er precies uit gaat zien. weet nog niemand. Er zullen wel wat dingen ver anderen: bioscopen blijven dicht, alcohol wordt verbo-. den. De mensen zullen zich aan de wetten van de Koran moeten houden. De Koran is het heilige boek van de Islam, net als de Bijbel voor de Christenen. In de Koran wor den voorschriften gegeven hoe mensen moeten leven. De Anti-Revolutionaire Partij (een van de drie par tijen die samen het CDA 'vormen) bestaat vandaag honderd jaar. Om dat te vieren wordt in het gebouw van de Tweede Kamer een borstbeeld onthuld van de oprichter Abraham Kuyper. Abraham de Geweldige noemden ze hem. Niet al leen omdat hij zo n indruk wekkende kop had. maar ook omdat hij zo ontzettend veel klaar speelde. Hij was niet alleen oprichter van de oudste partij, maar ook hoofdredacteur van een dagblad, profesoor aan de Vrije Universiteit (die hij zelf gesticht had), leider van de grote actie voor christelijk onderwijs, schrij ver van tientallen boeken en brochures en (van 1901 tot 1905) minister-presi dent. Op Kuyper zijn erg veel spotprenten gemaakt. Vooral Johan Braakensiek en Albert Hahn hebben hun best gedaan om de gewel denaar af te kraken. Hier zie je een prent van Hahn uit 1904. Kuyper stond in die tijd vooral bekend als de man die de grote spoor wegstaking van 1903 met geweld had neergeslagen. Een kernreactor bij Harris- burg, in Amerika, is woens dag stuk geraakt. Tiendui zenden mensen in de buurt zijn daardoor zo ongerust ge worden dat ze er weg gegaan zijn. Er zijn radioactieve gas sen ontsnapt Die zenden, ter wijl ze weg waaien, straling uit. Daar zie je niets van, maar de hoeveelheid is wel met instrumenten te meten. De hoeveelheid straling was tot gisteren nog niet zo groot dat het voor de mensen echt ongezond was. Maar de be drijfsleiding van de kernreac tor weet niet zeker of de ge volgen van de storing zo on schuldig blijven. Van grote hoeveelheden straling kun nen mensen en dieren ook op den duur doodziek wor den. Je krijgt er kanker van. Als de deskundigen zien aan komen dat het echt gevaar lijk wordt, moeten daarom alle mensen uit de omgeving weg. In de richting waarin de wind de radioactieve stoffen zou meevoeren, zou die ont- I ruiming tot meer dan twintig I kilometer van de reactor moeten gaan. In een kernreactor wordt met i sterk radioactieve stoffen een I geweldige hitte opgewekt. Die wordt gebruikt om water te koken. Dat levert stoom op (hete waterdamp) waarmee I elektriciteit wordt gemaakt. 1 De radioactieve stoffen zitten I in een meters hoog vat van dik staal. Dat vat staat in een j gebouw van dik beton. Alle- v I j maal om te zorgen dat die y radioactieviteit niet naar bui- ten kpmt. De kans dat daar echt grote ongelukken mee gebeuren, was volgens de technici zo klein dat je het wel vergeten kon. Maar in de reactor in Harrisburg zijn dingen gebeurd waar ze niet op gerekend hadden. Het kan nog „goed" aflopen. Maar in elk geval is iedereen aich lam geschrokken. BENT HiER TOCH NiET^ MET E'ÊNMAWSDEMONWATiE BEziG.HÈ!? LAAT Dat GEVECHT OM WÉL OF NiET" EEN UURTJE KORTER WERKEN MAAR OVER AAN 3e EiGEN VAKBOND EN 0WS O In de zomer van het jaar 1927 verbouwde het echtpaar Van Twisk hun huis, een watermolen bij Ouderkerk aan de Am- stel, tot de eerste Nederlandse Jeugdher berg. Zij werden de eerste jeugdherberg- vader en -moeder. Vijftig Jaar geleden, in 1929 werd de Nederlandse Jeugdher bergcentrale (NJHC) opgericht en dat gaf het sein tot het ontstaan van meer jeugdherbergen. Nu zijn er in Nederland eenenvijftig. Na de eerste wereldoorlog trokken de jonge mensen steeds meer alléén de na tuur in. Zonder ouders op de fiets door Nederland en misschien wel naar België, was een héél avontuur. De gevaren van het vrije trekken maakten vele ouders bezorgd. Om hun kinderen tegen die gevaren te beschermen richtten de oude ren jeugdherbergen in, waar de kinderen onder bescherming van een „vader" en „moeder" de nacht door konden bren gen. In de jeugdherberg golden regels. Om 10 uur moest iedereen binnen zijn, meisjes mochten niet met Jongens op dezelfde slaapzaal slapen en iedereen had corvee. Zelf aardappels schillen dus en afwassen. De opzet van de jeugdherbergen is ln de loop van de vijftig jaar wel een beetje veranderd. Zelf afwassen hoeft lang niet meer in alle Jeugdherbergen. Huishoude lijke machines en de groep leiders zor gen voor de meeste klusjes. Wel moeten de trekkers voor een bepaalde tijd bin nen zijn, het varieert van 11 tot 12 uur s'avonds. In het jaar dat je veertien 3 april 1979 wordt, mag je zelfstandig lid worden van de Jeugdherbergcentrale. Jongere kinde ren moeten onder begeleiding op trek tocht gaan. Om ae verjaardag te vieren, stelt de NJHC iedereen in staat om voor 399,- vakantie te houden. Bij het lidmaat schap is een fiets, fototoestel, fietstas, kaart, een kabelslot, T-shirt. banden plakset en negen overnachtingen met ontbijt inbegrepen. De aanbieding geldt tot 15 oktober. Je hoeft alleen je piama mee te nemen. ADVERTENTIE Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. BEEKBERGEN (ANP) Voorzitter Leo Brouwer van de Bouwbonden FNV vindt dat de CAO-onderhandelingen op een andere manier moeten worden gevoerd, zodat de vakbon den planmatiger kunnen werken en hun onderlinge coördina tie kunnen versterken. In het kader van de arbeidstijdver korting moet de FNV een meerjaren plan ontwikkelen met een duidelijk einddoel. Dat zou een kortere werk week van 35 uur moeten zijn en ver vroegd uittreden op 60-jarige leeftijd ln 1985. aldus voorzitter Brouwer gis teren op een bondsvergadering in Beekbergen. De onderhandelingen over dat meer jarenplan moeten worden gevoerd tussen werkgeversorganisaties en de vakbonden, met eventueel de rege ring als derde gesprekspartner. De voordelen van een duidelijk afgeba kend meerjarenplan zijn volgens Brouwer dat er door alle betrokkenen tijdig en op een wat langere termijn rekening mee kan worden gehouden. Bovendien kunnen Jaarlijks terugke rende langdurige conflicten over de kwesUe van arbeidsverkorting wor den voorkomea Brouwer vindt het onaanvaardbaar dat in april de CAO-onderhandelln- gen nog niet zijn afgerond. Volgens de voorzitter moet de kwestie van de arbeldsUjdverkorting losgekoppeld worden van de eigenlijke CAO-onder handelingen. In een aantal bedrijfs takken. industrie, banken, verzeke ringsbedrijf. dreigen conflicten te ontstaan omdat er op het punt van arbeidstijdverkorting nog geen over eenstemming is bereikt. Over de volgorde van de verschillen de vormen van de arbeidstijdverkor ting hoeft een meerjarenplan geen uitspraak te doen. aldus voorzitter Brouwer. Dat kan worden overgela ten aan de vakbonden en de werkge vers ln de verschillende bedrijfstak ken en ondernemingen. „Zo'n aanpak zou passen in ons voortdurend plei dooi om voldoende ruimte te schep pen voor de eigenlijke CAO-onder handelingen". aldus de bondsvoor zitter. Vaste grond onder je voeten. Basis voor een verdere toekomst. De eerste grote sprong is achter de rug en nu verderWant of je nu als schoolverlater doorstudeert of gaat werken, meer dan vroeger krijg je met geld te maken. Dan is het makkelijk om een eigen (gratis) privérekening te hebben. Via zo'n rekening kun je geld ontvangen, (automatisch) betalen en sparen. Je kunt bij de Rabobank overigens voor veel meer zaken terecht. Lees er alles over in de folder die voor je klaar ligt. Met meer dan 3000 kantoren, is de Rabobank altijd in de buurt. Handig!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8