Politie Zuid-Afrika zet pers onder zware druk WARM! ROMANTISCH! HÜHÜËCHT! van der meer luchtelingenramp lp Maleisische kust FUNE MEUBELEN! SCHERPE PRIJZEN! )nregelmatigheden bij ïruggave landerijen Prijsgarantie if dreigementen na onthullingen over zaak-Smit Drtugese politie stelt onderzoek in luim honderd Vietnamezen verdronken eine 'Mercedes' is op komst VANDERMEER BEWUST'T OOK WEER MET DEZE WANDEN IN ECHT EIKEN: FUNE MEUBELEN HOEVEN NIET DUUR TEZUN! SOAG 3 APRIL 1979 TROUWKWARTET PHS 15 - R 17 01 Oljoor Hennie Serfontein Johannesburg De po- 'flie van Zuid-Afrika legt een Merkwaardige overgevoelig- mfid aan de dag met betrek- njng tot de moord op het echt- j|ar Smit, nu deze moord pu bliekelijk in verband ge- orfacht wordt met het Mulder schandaal of andere kwa- :e praktijken die verband lUden met semi-gouverne- ntele projecten, waarmee :ele honderden miljoenen tldens zijn gemoeid. rtvf Robert Smit. een zeer voorstaande ujidafrikaartse vertegenwoordiger hij het Internationale Monetaire inds in Washington en kandidaat n de Nationale Partij voor een zetel """het parlement, en zijn vrouw wer- i twee weken voor de verkiezingen november 1977 vermoord. elopen vrijdag verscheen een ver- Egever van de pro-regeringskrant ld voor de rechter. Het was de de keer dat de politic openlijk rad. of althans dreigde maatrege- te nemen tegen de pers. Nog on- gs bracht de politie het persoon- onderzoek van een zeer gerespec- rde oud-rechter van het Hoogge- htshof in discrediet. ar ondanks dat alles, is de politie de afgelopen veertien maanden in geslaagd iemand op verden- g van moord aan te houden. De hysterische reactie op alle onderzoe ken doet in politieke kringen de ver denking rijzen dat de politie bezig is met een campagne tegen de pers die soms dichtbij feitelijke vervolging komt te staan. Verder versterkt de houding vah de politie de indruk dat de regering direct of indirect bezig is de zaak in de doofpot te stoppen. Huurling De journaliste van Beeld, die afgelo pen vrijdag voor de rechter ver scheen, nadat ze in een artikel over de moord bepaalde toespelingen had ge maakt. werd verzocht haar bronnen te onthullen. Ze werd echter vrijge sproken van haar weigering die be kend temaken, omdat ze de identiteit van haar informant, die een vroegere huurling zou zijn. niet kende. Het merkwaardige van dit proces was. dat ze voor de rechter werd gebracht op grond van een intern memoran dum dat ze aan haar chef had ge stuurd en waarvan slechts enkele mensen de inhoud kensen. De informatie waarover de journalis te beschikte, was alleen dat twee Duitsers, een ex-huurling en een lid van de geheime politie in Pretoria, in de nacht van de moord naar het huis van de familie Smit waren gegaan. Haar hoofdredacteur kwam tot de conclusie, nadat hij de zaak had uit gezocht. dat het verhaal ongegrond was en hij besloot het niet te publice ren. Desondanks kreeg de politie er lucht van en probeerde ze de journa liste, in afwezigheid van haar chef. te bewegen tot onthulling van haar bron. Daarop bracht de politie de zaak voor de rechter. De journaliste vertelde voor de recht- n onze correspondent 3SABON De Portugese politie stelt in opdracht van nister van landbouw en visserij Vaz Portugal een onderzoek •naar beweerde corruptie en andere onregelmatigheden bij i teruggave van land en landbouwwerktuigen aan vroegere ldeigenaars in het gebied waar een landhervorming is jrgevoerd. revolutionaire raad van Portugal end al enkele weken zware kritiek op de onrechtmatige teruggave grond, nadat de communistische tij zich hierover al eerder negatief uitgelaten. De kritiek van de olutionaira raad leidde twee we geleden tot de ontslagaanvraag de staatssecretaris van landher- ming, Ferreira de Amaral. Ook !ft een aantal collectieve land- ïwbedrijven processen aangespan- tegen het ministerie van land- fl ontslag van staatssecretaris Frei- de Amaral is inmiddels aanvaard, minister Vaz Portugal is nog ds bezig met het zoeken van een |volger. Het feit dat de minister nu eft aangekondigd dat er een onder- ik wordt ingesteld naar de beweer- joneregelmatigheden zou wel eens nen wijzen op een verzachting van het beleid van het minesterie van landbouw. Maar Vaz Portugal lijkt anderzijds nog weinig haast te maken met het uitkeren van schadevergoe dingen aan de getroffen landbouw- collectieven en de onteigening van het nog bestaande grootgrondbezit in het kader van dezelfde wet. Volgens het doorgaans goed ingelichte blad Expresso zou minster Vaz Portugal hiermee ingaan tegen de wensen van president Ramalho Eanes. Een andere handicap voor de voor standers van de harde lijn op het ministerie van landbouw is de instel ling van een parlementaire controle commissie voor de landhervorming. Deze commissie gaat van de week aan het werk en heeft een meerder heid van socialisten en communisten. Beide partijen hebben zich tot dusver verzet tegen het terugdraaien van de landhervormingen, zoals Vaz Portu gal en Ferreira de Amaral wilden. lIALA LUMPUR (Reuter) Meer dan honderd Vietnamese uchtelingen 'zijn afgelopen zaterdag verdronken toen de ervolle boot waarop zij zich bevonden, kapseisde voor de (stkust van Maleisië. Dit heeft gisteren het Hoge Commissa- lat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties bekend maakt. Het ongeluk gebeurde toen een patrouillevaartuig n de Maleisische politie het schip van de haven van Mersing «sleepte. Mersing ligt op de Maleisische oostkust, ongeveer D kilometer van Singapore. tschip had 227 Vietnamezen aan d. Honderdtien van hen konden len gered. Tien Vietnamezen wa- tijdens de reis naar de kusten van jeisië al overleden. De vluchtelin- had de Maleisische autoriteiten missie gevraagd om aan land te En gaan in de haven van Mersing. werd geweigerd en hun schip zonder pardon naar open zee tpt. overlevende vluchtelingen moes- itoen toch aan boord van patroull- iartuigen en lokale vissersboten bmen worden. Zij zijn overge- tht naar een vluchtelingenkamp let eiland Tengah, in de buurt van fcing. vertegenwoordiger yan het Hoge imissariaat van de VN in Azië. igopalam Sampatkumar. liet gis- weten dat het ongeluk had kun- worden voorkomen. Hij zal een htig protest indienen bij de rege- van Maleisië en proberen de ver- ring te krijgen dat dergelijke jen zich niet meer voor zullen In november van het vorig jaar ronken ongeveer driehonderd ïamese vluchtelingen voor de van Trengganu (eveneens op de oostkust van Maleisië) toen de twee boten waarop zij zaten omsloegen nadat zij door de autoriteiten waren weggestuurd. Dergelijke ongelukken hebben zich in het verleden al meer voorgedaan, aldus Sampatkumar. en daarbij zijn tientallen slachtoffers ge vallen. Maleisië begon vorig jaar de schepen met vluchtelingen te weren. De rege ring zegt economisch niet in staat te zijn de vluchtelingen onderdak en een nieuw bestaan te geven. Toen zaten al minstens vijftigduizend vluchtelingen uit Vietnam her en der verspreid in kampen in het land. Daar komt nog bij dat er in Maleisië een breekbaar evenwicht bestaat tus-, sen etnische Maleiers en Chinezen en Indiërs. De regering is bevreesd dat dit evenwicht verstoord wordt als er nog meer vluchtelingen (en dat zijn veelal Chinese inwoners uit Vietnam) bijkomen. Volgens het Hoge Commis sariaat verblijven er nu ruim 52.000 vluchtelingen in Maleisië. Het Com missariaat hoopt er per maand zes duizend naar andere landen te kun nen overbrengen, waar ze een perma nent bestaan moeten opbouwen. !MEN (DPA) Daimler-Benz in Bremen een fabriek bouwen r in de toekomst een „kleine Mer- zal worden gemaakt. Het tduitse automobielconcern denkt in de jaren 1979 tot tn met 1983 miljard mark in te investeren. De lek zal werk bieden aan achtdui- mensen. ctielid Werner Niefer deelde dit ndag mee op een persconferentie in Bremen. Hij wilde niets zeggen over het uiterlijk van de nieuwe Mer cedes. Wel vertelde hij dat de fabriek een oppervlak van een miljoen vier kante meter krijgt en een capaciteit van duizend auto's per dag. De pro- duktie van lichte bedrijfswagens in Bremen, dit jaar naar schatting vijf tigduizend stuks, wordt geleidelijk naar elders overgebracht, voorname lijk naar de fabriek in Düsseldorf. bank dat de politie-agenten haar had den gewaarschuwd dat ze „enkele mensen die over informatie beschik ten over de moord op de Smits zou den vertellen, dat zij gepraat had" en dat er dan wel eens „een ongeluk" met haar zou kunnen gebeuren een uitlating die ze als een dreigement had opgevat. De hoofdredacteur van „Beeld" heeft scherpe kritiek op de politie uitgeoe fend. omdat zij de journaliste tijdens zijn afwezigheid had ondervraagd, zonder hem daar tevoren van in ken nis te stellen. Klacht De eerste actie van de autoriteiten tegen de pers vond in augustus van het afgelopen jaar plaats, toen de 'politie een klacht indiende bij de persraad tegen Chris Vermaak, de grote man in de Zuidagrikaanse mis- daadversslaggeving en medewerke van de regeringsgezinde krant Rap port. De maatregel van de politie kwam na berichten van Vermaak, die hij toeschreef aan niet nader genoem de informanten bij de politie, dat de moord op het echtpaar Smit verband zou houden met het Informatieschan daal. De persraad trok geen conclu sies uit deze affaire, nadat Rapport een compromis had gepubliceerd, waarin stond dat de politie niet de informatiebron van Vermaaks artikel was geweest Het resultaat van dit alles was wel dat de politie het paspoort van Chris Vermaak innam. In november werd Kitt Katzen. een journalist van de Sunday Express, die een journalistieke prijs kreeg voor zijn onderzoeken in de Muldergate- zaak. door de politie gedagvaard voor een onderzoek door de politierechter, dat achter gesloten deuren werd ge houden. De rechter wilde dat hij de bron onthulde van zijn bericht dat een gehuurde Duitser verantwoorde lijk zou zijn voor de moord. Merk waardig genoeg ging Katzen. toen hij de dagvaarding had ontvangen, naar de politie, aangezien hij bereid was informatie te geven. De politie was echter niet tevreden over wat hij te zeggen had en stond er op dat hij voor de gewone rechter zou verschijnen. In dezelfde tijd werd twee verslagge vers van The Star. die een soortgelijk artikel hadden gepubliceerd met de tails over de gehuurde moordenaars, gedreigd met een dagvaarding door generaal Mike Geldenhuys. de com missaris van politie. Het artikel werd gepubliceerd op basis van gegevens van twee anonieme informanten, na dat de veiligheidsdienst hun de verze kering had gegeven dat ze hun bron nen niet bekend hoefden te maken. Excuses Zeven weken geleden kwamen detec tives. zonder dat de voorzitter er van af wist, het parlementsgebouw bin nen. waar ze enkele tientallen politie ke journalisten (van wie het meren deel zich nog nooit met de moord op de Smits had bezig gehouden) onder vroegen. Deze gebeurtenis leidde tot heftige reacties en minister van justi tie Kruger was genoodzaakt zijn ex cuses aan te bieden aan de voorzitter van het parlement voor het feit dat hij hem niet geraadpleegd had. Daarna werden redacteuren en voor aanstaande journalisten in het hele land ondervraagd. Ze kregen alle maal drie vragen voorgelegd: Wat weet u over de moord op de familie Smit? Kent u iemand die er iets over weet0 Heeft uw krant een legger met archiefmateriaal over deze moord of kent u iemand die het materiaal over deze moord heeft gearchiveerd? Alllstaire Sparks, hoofdredacteur van de Rand Daily Mail. verklaarde na zijn ondervraging dat het verhoor van hoofdredacteuren door twee poli tiemensen „niets te maken heeft met het politieonderzoek naar de moord", maar mogelijk politiek gemotiveerd Twee weken geleden gooide oud- rechter Joe Ludorf de knuppel in het hoenderhok toen hij een verklaring van een vroegere huurling bekend maakte, waarin stond dat twee Duit sers gehuurd waren om het echtpaar Smit te vermoorden. Ludorf gaf ook details over de misdaad en van ande re onregelmatigheden, waarbij hij verklaarde dat zijn cliënt vreesde voor zijn leven en geloof hechte aan de gemaakte toespelingen. Commissaris van politie Geldenhuys reageerde vrijwel onmiddellijk in scherpe bewoordingen. Hij verwierp de toespelingen als „absolute non sens". Hij deelde mee dat de politie de beweringen van de huurling onder zocht. waarbij hij wees op het crimi nele verleden van de man Toch heb ben verscheidene regeringsgezinde kranten, die al in negatieve termen over de huurling hadden geschreven en hadden gewezen op de onregelma tigheden in zijn verklaring, kritiek uitgeoefend op de politie voor de ma nier waarop ze Ludorf hebben geant woord. De kranten schreven dat de politie niets heeft gedaan om het ver trouwen van het publiek te herstel len. dat zo ernstig geschokt is door het informatieschandaal. VanderMeer nodigt iedereen uit die al 'n poosje denkt over een eiken wand.. Iedereen die houdt van Romantisch Wonen. Van Warmte. Van Echt. Want er staat nu een komplete kollektie wanden in Echt Eiken voor u klaar. Romantische wanden met een .toogkap' en kunstig lijst werk. Maar óók praktische aanbouw-wanden kompleet met hoekkast. Ambachtelijke wanden in boercnstijl. Maar óók wanden met de nieuwste snuljes zoals een bar met uittrekbaar plateau voor de glazen. En: voor prijzen waarvoor je geen Echt verwacht. Kom maar kijken. Kom naar VanderMeer. Om al het nieuws. En om de prijzen. Dckoratieve, heerlijk-inspirerende aanbouw-wand in Echt Eiken met reliëfdeuren en fraai houtsnijwerk in de bovenlijsten (dat in alle elementen terugkomt!). De mogelijkheden van dit programma zijn eindeloos: er is bijvoorbeeld een bar-, een TV-, een boekenelement èn een element met glasdeurtjes...Dus bepaalt hoe uw wand er uit gaat zien. U kiest zélf de elementen die u nodig heeft. Echt-Eiken-op-maat dus! (En da's eigenlijk wel zo praktisch!). Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een VanderMcer-meubel ergen» ander» hetzelfde meubel (onder dezelfde voor waarden betreflende levering en service) voor een lagere pri)» kunnen kopen, dan geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. STIJLVOLLE WAND IN ÉCHT EIKEN MET WEL 12 DEUREN EN DEURTJES! Romantische wand in Echt Eiken met rrv gewelfde .toogkap'en sierlijke glasdeurlies met loden rocdcverdeling. Originelestaldeuren' met grote, stoere, ronde knoppen. En (dit is het bewijs dat romantisch en praktisch héél goed samengaat! i uittrekbaar plateau onder de bar voor glazen en karaffen; brede bestckla onder de porseleinkast in het middcnelement. en met grote, stoere, ronde knoppen, tn 'dit is antisch en praktisch héél goed samengaat!): 1895,- TISCHE TOOC.KAST IN KOHT 7 ROMANTISCHE TOOGKAST IN ECHT EIKEN MET SIERLIJKE GLASDEURTJES! lltrccht (totaal-vernieuwd met o.a. de grote. leuke, voordelige Meencem-McubclMarkt!): Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht. Rotterdam: Groothandclsgebouw, Weena 737. Den Haag: Spui hoek Kalvcrstraat. Den Haag: Winkelcentrum .Waldeck', einde Laan van Mccrdcrvoort. Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diemcn (bij Amsterdam): Ri|kswcg Amsterdam-1 Gooi, afrit Dc Snicp. Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Velscr-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhoven: Noord Brabanilaan bi| de Rijksweg I ilburg-Maastricht, afrit vliegveld Etten-Leur: Rijksweg Breda-Rooscndaal. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum ,Dc Klanderij' Almelo: Oranjestraat 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15