ontkent contacten Wim van Hanegem Taiwan ten onrechte uit IAAF gestoten SL U Zuidafrikaanse rugbyers incognito naar Spanje ès° Rfii "lommercieel succes geen uitgangspunt technisch beleid' roblemen 6)nd Borg 4ndballer na val levensgevaar nonsen wellicht FC Barcelona Jac Stap overleden Hooggerechtshof in Londen: Arabieren betalen niet voor Rivelino Italiaanse clubs willen lening van 110 miljoen gulden Valencia ontslaat trainer Domingo Ajax-MVV op zaterdag luwe directeur De Graafschap r ïr "fr «e* jt y DAG 3 APRIL 1979 TROUW/KWARTET PHS 13 - R 19 t Matty Verkamman EDA Tijdens zijn speurtocht naar een zak met dollars in Amerikaanse voetbal-crèche, heeft Wim van Hanegem de (lopen dagen herhaaldelijk verkondigd dat hij er veel voor it om volgend seizoen zijn loopbaan bij eredivisieclub NAC t sluiten. De gemoedelijke sfeer bij de Brabanders spreekt teeuws-Vlaming ten zeerste aan. Dat aspect zou voor hem s een doorslaggevende betekenis hebben en de reden zijn lucratieve aanbiedingen van Excelsior, FC Utrecht en Ajax terzijde te schuiven. - RDAM Het Internationale toernooi in de Rotterdamse '-hal is gisteren begonnen met ;men rond de Zweed Björn De als nummer één geplaatste arriveerde gisteren wel in Rot- m, maar hij zei dat hij niets wist ani spelen. Hierdoor is zijn partij H de Australiër Mark Cox ver- Lst naar vandaag, waar het toer- ■Banderhalf uur eerder begint dan gepland. De uitslagen van de rmiddag wel gespeelde partijen John Kriek (Z.-Af)-Dick Crealy 7-6 en 6-2; Paul Kronk (Aus)- Mitton (Z.-af) 7-6, 6-7 en 7-6; x Mottram (VS)-Pat Dupre (VS) 3-6 en 6-3; Zeljko Franulovic f-Deon Jobert (Z.-Af) 6-2, 1-6 en 6- lAPEST De 25-jarige West handballer Joachim Deckarm, idag in Jatabanya ernstig her- el opliep tijdens een Europese -edstrijd tussen zijn club VFL lersbach en Tatabanya, ligt ïeds in coma. De Duitse inter- al liep zo'n ernstig letsel aan de hersenen op, dat zijn bewuste- ïid nog weken kan duren. Dec- 1 onderging een operatie van uur. De chirurgen verwijderden bloedprop uit de hersenen en gjjaarden na afloop dat de operatie verlopen was. Niettemin ver- de handballer nog steeds in igevaar. team van Westduitse medici zich naar Boedapest begeven le handbalinternational bij te (CHENGLADBACH De Deen- iternatlonal van Borussia Mön- ;ladbach, Allan Simonsen, cift de aanbieding die hij van Bar- heeft gekregen nog in beraad, op 17 april zal Simonsen beslis- M hij voor de Catalaanse club zal I spelen. Afgelopen zondag heeft )nsen in Dilsseldorf besprekin- feevoerd met vertegenwoordigers Barcelona. Na het gesprek zei de I; „We zijn erg dicht bij elkaar Imen, maar ik heb de heren niets fezegd. Op 17 april valt de defini- beslissing. Maar het is wel zeker Ik Borussia ga verlaten. Hier heb (t wel gezien". ens een zaakwaarnemer van de I zou Barcelona hem een jaarsa- van ruim 500.000 gulden netto ten aangeboden. Borussia ver- 1 een transfersom van bijna twee |en gulden. In de berichtenstroom, die enkele kranten aan de verwikkelingen rond de Kromme hebben gewijd, werd steeds de indruk gewekt dat er inzake NAC sprake was van een aanbieding dan wel een warm contact. Daar heeft men in Breda van opgekeken. Of mis schien ook wel niet, want in de hele transferhandel worden de media wel vaker gebruikt, of liever: laten zij zich volgaarne gebruiken. Hoe dan ook. bij navraag blijkt NAC van niets te weten. Secretaris Eugene Lemmens, die als geen ander binnen de club weet wat er wel en niet ge beurt, vindt het wel aardig om in het openbaar eens enige afstand van die opgeklopte berichten te nemen. Hij stelt duidelijk: „Er is geen enkel con tact geweest. Noch Van Hanegem, noch NAC heeft initiatief in die rich ting ontwikkeld. Zo'n bericht wordt gewoon in de pers gelanceerd, door wie dan ook. In de berichtgeving wordt nu al dagenlang een bestaand contact tussen Van Ha negem en ons verondersteld. Dat is per se niet het geval". Zou u het trouwens leuk vinden als Van Hanegem kwam? Lemmens: „Qua gezelligheid heeft NAC een goecfe klank, dat is waar. Ik vind het leuk dat Van Hanegem dat kennelijk, op prijs stelt, maar NAC blijft natuurlijk wel een club die in de eredivisie speelt. Dit betekent dat er naast het plezier wel arbeid wordt verlangd. Ik denk bovendien dat Van Hanegem op een positie speelt, die bij ons niet direct om versterking vraagt. Zoiets zou je overigens met de trainer moeten doorpraten". KUDELSTAART Jac Stap, sedert 1973 secretaris-pen ningmeester van het Neder lands Olympisch Comité, is za terdag na een langdurige ziek te op 63-jarige leeftijd over leden. De overledene was van 1937 tot 1957 actief wedstrijdzeiler in de Sharpy- en de Olympia- jollenklasse. In de laatste bootscategorie werd hij drie maal kampioen van Neder land. In 1952 was hij reserve in de Nederlandse seilploeg die deelnam aan de Olympische spelen in Finland. De heer Stap heeft grote ver diensten op bestuurlijk ni veau. Hij was eerst penning meester en later voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse tafelten- nisbond. Van 1956 tot 1964 was hij lid van het hoofdbestuur van die organisatie. Van 1968 tot 1972 maakte hij deel uit van de Olympische regatta te Kiel. De heer Stap was sedert 1976 president van de international Flying Dutchman-organisa tion en in 1977 behoorde hij tot de jury tijdens het wereldkam pioenschap FD-klasse in Tor- bole (Italië). LONDEN Taiwan is in oktober tijdens het congres van de Internationale Amateur Atletiek federatie in San Juan (Porto Rico) ten onrechte uit deze organisatie gestoten. Dit heeft de Engelse rechter Forbes gisteren in Londen bepaald. Rechter Forbes stelde: „Beide China's kunnen gelijktijdig lid zijn en zijn lid van de IAAF". Wim van Hanegem heeft verkondigd zijn loopbaan te willen afsluiten bij NAC. Bij de Bredase vereniging weet men van niets. Ondanks zijn 35 jaar zou Van Hane gem waarschijnlijk een dure kracht worden voor NAC. Lemmens: „Dat denk ik ook, wanneer ik de bedragen lees die hij elders verdient. Dat gaat het NAC-niveau bepaald te boven. En dat aspect mag je toch nooit vergeten. De onderlinge financiële verhouding moet niet uit zijn verband worden gerukt". Van Hanegem in Breda, dat zou een commercieel succes zijn? Lemmens: „Wij hebben brieven van supporters gekregen, waarin dat wordt voorspeld. Vierduizend toe schouwers meer per wedstrijd zou het opleveren. Ik weet het niet hoor, ik vind het vooralsnog een stelling uit het ongerijmde. Het gaat ons er trou wens in eerste instantie om of een nieuwe speler inpasbaar is. Een com mercieel succes is geen uitgangspunt van een technisch beleid". Dan kunt u inderdaad net zo goed Ad Brouwers terughalen. Lemmens: „Voor één wedstrijd is dat misschien aardig, maar op de lange termijn lost het niets op. We moeten er bij NAC voor waken dat jonge jongens als Damen, Beusenberg, Karssemeyer en Joore niet te lang op de reservebank blijven zitten". Anderzijds, in relatie tot Van Hane gem, gaat een ervaren verdediger als Budisic weg. Lemmens: „Het contract van Budisic loopt af. Hij heeft destijds gezegd dat hij na dit seizoen terug gaat naar Joegoslavië. Zolang dat echter niet geheel en al zeker is, blijven wij er rekening mee houden dat hij ook volgend seizoen nog hier speelt". Een andere routinier, Theo Dierckx, blijft ondanks zijn aangekondigde vertrek nu ook? Lemmens: „Daar wordt weer over ge sproken. De kans zit erin dat hij nog een jaar bij NAC zal doorvoetballen". RIO DE JANEIRO De Braziliaan se club Fluminense is in financiële moeilijkheden gekomen, omdat de club El Helal uit Saoedi-Arabië nog steeds niet de half miljoen dollar (een miljoen gulden) heeft overgemaakt, die resteerde van de transfersom van de veelvoudige Braziliaanse interna tional Rivelino. De besnorde linker vleugelspeler ging voor 800.000 dollar (1.6 miljoen gulden) over in Arabische dienst. Hoewel het contract van Ara bische zijde de handtekening droeg van koning El Khaled, hadden de Brazilianen de grootste moeite om de eerste 200.000 dollar (400.000 gulden) los te krijgen. De cheque bleek in eerste instantie niet gedekt. De vervaldatum van de een miljoen gulden 1 februari J.l. verstreek zonder dat de Arabieren iets van zich lieten horen. Volgens onofficiële berichten zou de interna tionale voetbalfederatie (FIFA) Rive lino hebben verboden voor El Helal uit te komen, zolang de Arabieren niet hebben betaald. ROME De veelal in grote financiële moeilijkheden verkerende Italiaanse voetbalclubs willen een lening onder gunstige voorwaarden van zo'n 110 miljoen gulden van het Italiaans Olympisch Comité (CONI). Dr. Arte- mio Franchi, president van de Euro pese voetbalunie (UEFA) en voorzit ter van de Italiaanse bond, heeft dit aan het bestuur van de CONI laten weten. Het geld zal tegen een rentepercenta ge van 5 of 6 ter beschikking van de clubs moeten worden gesteld. Dr. Franchi liet weten dat een dergelijke lening op de open kapitaalmarkt een percentage van 20 of hoger aan rente moet worden betaald. Dr. Franchi zei dat de clubs recht op een dergelijke steun hebben omdat de geldmiddelen van het nationale Olympische Comité grotendeels ko men uit de opbrengsten van de voet baltoto. VALENCIA Marcel Domingo,' de Franstalige trainer van de Spaanse eredivisieclub Valencia is ontslagen. Het ontslag viel negen dagen voor het einde van de competitie na de neder laag van Valencia tegen Gijon. Do mingo, die anderhalf seizoen bij de Spaanse club werkzaam was. wordt verweten, dat hij te weinig resultaten heeft behaald met duur betaalde ster ren als de Argentijn Mario Kempes, en de Westduitser Rainer Bonhof. Op de ranglijst neemt Valencia een mid- denmootpositie in. Volgens geruch ten zou Alfredo di Stefano, oud-speler van Real Madrid de voornaamste kandidaat voor de opvolging zijn. De atletiekbond van Taiwan had de uitstoting uit de IAAF. waardoor de volksrepubliek China weer lid wilde worden, enkele weken geleden ge rechtelijk aangevochten. Op gelijke wijze heeft Taiwan in het verleden ook de uitstoting uit de Internationa le Badminton Federatie met succes aangevochten. Rechter Forbes hoorde van de IAAF penningmeester Frederick Holder en voorzitter Ad Paulen. Na de zitting en de uitspraak verklaarde Bolder dat de IAAF binnen 24 uur een verklaring zou uitgeven met betrekking tot de rechterlijke bepaling. Tijdens het congres destijds in San Juan adviseerden Holder en Paulen Taiwan niet uit te sluiten. Dat ge beurde toch. Rechter Forbes ver klaarde nog: „Taiwan werd in 1956 tot de IAAF toegelaten. Verschillen de leden waren daar toen tegen, maar ze stapten niet naar een rechtbank om de toelating ongedaan te maken. Door 22 Jaar lang niets te onderne men tegen het lidmaatschap van Tai wan mag worden aangenomen dat de tegenstanders zich bij de zaak neer legden". De LAAF werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van de rechtszaak. DEN HAAG Op verzoek van Ajax wordt de competitiewedstrijd AJax- MW, die voor zondag 8 april op het programma staat, verschoven naar zaterdagavond 7 april. Ajax heeft bij de KNVB dit verzoek ingediend om dat het dinsdagavond 10 april in De venter de inhaalwedstrijd tegen Go Ahead moet spelen. Zowel KNVB als MVV hebben positief gereageerd op dit verzoek. Aanvang van de wed strijd is 20.00 uur. WIELRENNEN - Op de voorlopige deelne merslijst voor de Ronde ven Spanje, die op 24 •pril begint, staan zes Nederlandse renners Dit zijn Joop Zoetemelk. Frlta Plrard, Adne en Jan van Houwellngen. WlUy Maessen en Cees Bal Er starten dit jaar negen ploegen; zes uit Span je. twee uit Belglf en é«n uit Frankrijk. WORSTELEN De Sowjet-Unle la in het Ame- rtkaanse Toledo wereldkampioen geworden In de finale versloegen de Sowjets met 6-4 de ploeg van de Verenigde Staten. Japan werd door een zege op Cuba derde. SCHAKEN - Wereldkampioen Anatoly Kar- pov zal deelnemen aan het derde Internationale schaaktoernooi, dat van l tol en met 16 novem ber In Tilburg wordt gehouden. Naast Karpov zullen ook zeker Jan Timman, de Deen Bent Larsen en de Tsjech Vlastim tl Hort van de partij zijn. diende daardoor ruim 30.009 gulden. PAARDESPORT - De negentien jarige Engel se ruiter Nick Skelton heeft het Internationale concours hlpplque In OenCve gewonnen De tweede plaats was voor de Ier Eddle Macken. VOLLEYBAL Oud-International Jacques de Vink wordt de nieuwe trainer-coach von de Zaansc vereniging Zaan'69 De Vink volgt Ben Kryalk op. die na drie seizoenen trainer Is ge worden van de naUonale A2 ploeg Ook Frank van Ovcrecm zal na een afwezigheid van éHi seizoen weer terugkeren bij Zaan'69 BASKETBAL EBBC Den Bosch ls door een 70-62 overwinning op BV Amstelveen sis eerste geëindigd in de normsle competitie Dit heeft tot gevolg dat de Bossche ploeg In de play-offs voor het landskampioenschap eerst thuis speelt tegen Rotterdam Zuid. De nummer twee uit de competitie. Lcideh, begint met een thuisduel tegen Do nar Schaken De Nederlanders doen het goed In het toernooi In Lone Pine (Callfomiei In de zesde ronde won Hans Ree van de Nleuwzeelan- dcr Chandler, won John van der Wiel van de Braziliaan Van Rlemsdijck, won Hans Böhm van de Amerikaan James Thlbault en won PauJ van der 8terrcn van de Joegoslaaf Nlkollc. Oen- na Sosonko speelde remise tegen Llberzon uil Israel. Alleen Oert Llgterink verloor van de- Deen Larsen Boksen De Britse bokser Charlie Marhi komt op 1 mei In Londen In de ring voor een gevecht om de Europese titel In het vedcrgewlcht tegen de Italiaan Franco Udella. de Utelhouder In het bijprogramma bokst Conteh tegen de Ameri kaan Mcfntyre en Alan Mlnter tegen de Mexi caan Leo Saenz. JOHANNESBURG „Als veetelers van Witwatersrand op Inspectietocht" wil een Zuidafrikaanse rugbyploeg later deze week Spanje binnenkomen om een oefenwedstrijd te spelen zonder daar betogingen tegen het apartheldsbe- leld uit te lokken, zo schrijft gisteravond de krant „Johannesburg Star." Gisteravond kwam in Frankrijk een rugbyploeg uit Transvaal, die een selectieploeg uit de rest van de wereld In het weekeinde met 34-18 vernederde, aan voor een toernee, waaraan overigens wel ruchtbaarheid is gegeven. De reis naar Frankrijk heeft veel problemen opgeleverd, maar de Zuidafrikaanse coach Ian Kirkpatrick wil voor het begin van de officiële toer nog een aantal Jongere spelers ln een vriendschappelijke wedstrijd beproeven. Daarvoor, zo meldt de Star, hebben de Zuidafrikaanse rugbyers als „veete lers" inreisvisa gevraagd en gekregen voor Spanje. In het artikel werd Spanje niet met name genoemd, maar de opmaakredacteur had dit met grote letters ln de kop gemeld. Functionarissen van de Zuidafrikaanse rugbybond waren niet bereikbaar voor een opheldering van de melodramatische plannen van de ploeg uit Transvaal. NCHEM De eerste divisie- Graafschap heeft een nieuwe leur gevonden. Het is de 56-jari- ck van der Wal ui Ulft. Hij wordt èpvolger van Joop van der $ik. die directeur van de stich- irbeidszaken betaald voetbal is tden. Van derWal treedt op 1 i volledige dienst bij De Graaf- i. Hij wordt ingewerkt door Van link. De nieuwe dlrcteur van De [schap was tussen 1965 en 1969 >ptter van de sectie betaald voet- Fortuna Vlaardineen. lateurvoetbal RDAM Door een vergissing ls gisteren l geslopen ln de uitslagenreeks van de Noord De uitslagen waren wel correct, ras het programma van vorige week. De de versie ziet er als volgt uit: do-Velocltas 1-1. Titan-Helpman 0-2. Ap- Drachten 1-2. ORC-Harilngen 0-0. Hoo- ind 2-2. Erica-Valthermond 0-0. 2A: 1-1. Actlef-Jubbega 1-2. Oosterpark- I 3-1. Harkema-Bergum 2-6. Leek-Leeu- 2-1. Rood Oeel-Achllles 0-1 2B: WKE- neer 1-0 (gestMusselkanaal-THOS 1-0. dam-Rolder 3-1, WW-Neptunla 0-1. CEC- 1-0. SA: Emmeloord-Nleuweschans 0-1. •WZ8 1-0. Zwaagw -Houtigeh 2-0. MSC- O. Nlcator-Olympla 2-1. LSC-Ftlens 1-1. ,r< iterwolde-Gronltas 1-0. Roden-Groninger |<l ward-Oomos 2-0. ONB-Onino 1-0. WK- 3-1. Vako-Nleuw Roden 2-0 3C: Sladska- O ptim 0-1. TEW-Eirtnerschans 0-0. VIOS- K8C-Annen 4-0. 8choonebeek-SVBC 1-0. iasselt 3-0. 3D: GVAV-WEO 0-0, H8C- n 0-0. Noordp -Zuldlaren 0-2 4A: Sparta- '2. CAB-OAVC 1-0. DronrIJp-TriJnw 0-1. Franeker 0 0. Annapar-Oostcrl 1-0 4B: Heerenveen 0-0. Blesse-Veno 0-0 Bak- leholpt 1-0. Mlldam-Stanlries 0 1. Steen- ■acker 3-3 4C: Frtsla-Akkrum 5-9. Oer Ire 2-1. TSF-8urhuislerveen (>4. MKV-TiJn- al Vereent-Buitenp 1-0 Spon Vereeni- 0-0 4D: Vroomb Harkstede 1-1. Zeester- i 2-0. Eenrum-Siddeb 2-1. Marrla-Furm- 4E: Astrea-Tolbert 1-4. Marum-Zuldhorn B-Wilpen 0-.". Hellas VC-W^slerbroek 2-0. *9 -Petze 0-1 4F: Bulnerv -PIC 2-4, Ambonla- "1. Oleten-Hunso 1-2. Weerdlnge-SPW 0- .-ata 1-1 EG: Altevcer-ZNC 1-1. Bar- Ugerl. 0-0. BeUlngw BATO 1-0. Scheem- OM. Meeden-WUderv l-l INRICHTING De grootste inrichting van Europa heet Engeland. Het mag tot enige tevredenheid stemmen dat die tun nel er nooit is gekomen. Engeland is een eiland en laat dat alsjeblieft zo blijven. Voor afwijkingen, zeg maar wat wij hier gekte of, liefdevol, onaange past gedrag noemen, hebben ze daar de term traditie uitgevonden. Onder die beschermende maatregel valt alles wat zich daar afspeelt: van dure bolhoed op arm klerken- hoofd, via onderbroekenlol van Grace Brothers tot bittere armoe uit onkunde. Als je in Engeland een beetje vals naar een varken kijkt krijg je de hele dierenbescherming op je dak. Als je zonder geldig excuus een vlieg tegen het behang mept draai je de cel in. Als je een hondje mee- neemt naar dat reservaat, zoals wei- geproportioneerde oudere filmster ren graag doen, moet het beest eerst een half jaar in quarantaine. Omdat ze nooit helemaal over de middel eeuwen heen zijn gekomen. Dus als je op zaterdagmiddag in naam van de traditie twee paarden over de kling Jaagt, dan heet dat sport. De Grand National noemen ze het. Groot en natie, zegt dat wel. Het gaat om een race met hinder nissen waar een groepje paarden overheen gejaagd wordt. Dat heeft in de loop der jaren al aan zo'n 300 paarden het leven gekost. Niet zo gek ook, want er zijn hindernissen bij die moeiteloos onder het kopje dierenmishandeling gearresteerd kunnen worden. Een sloot erachter of de landing een halve meter lager dan de afzet. Zaterdag brak één paard z'n nek en één z'n rug. Met name de manier waarop de eerste verspild werd was een voorbeeld van good sports op z'n Engels; moord met voorbedach ten rade. Het paard sprong dwars door de hindernis, schrok van de sloot, probeerde nog te redden wat er te redden viel. gleed uit. sloeg over de kop en brak z'n nek: dood. De diepbedroefde jockey zat er bij en gaf een verklaring: „Hij sprong er de eerste keer briljant overheen maar de tweede keer kwam hij hele maal verkeerd uit. Hij raakte met z'n borst het hek en landde of z'n - hoofd. Arme Alderton brak z'n nek en was meteen dood". Alsof hij zelf voor ballast op dat paard had gezeten. Alsof poor Al derton maar een eind weg rent met een zak zout op z'n rug. Misschien is dat ook wel zo. In de uitslag van de race vindt men eerst de naam van het paard en dan tus sen haakjes de naam van de eige naar die wel uitkijkt dat hij zelf niet hoeft te rijden. In uitgebreide uit slagen valt nog wel eens terug te vinden wie er op het paard zat. Traditie, zegt u dat wel. Ik vind ook dat een paard gewoon vier poten en een kop heeft, maar dat is nog geen reden om zo'n beest ook maar meteen mee te laten doen aan een ruiger soort Russische rou lette. Er moet een fatsoenlijkere, bijna humane manier zijn om paar den te slachten. En aan Britten kun je het dan wel over laten om er alsnog een wedstrijd waarop gegokt kan worden, bij te verzinnen. Maar zoiets moderns zal voorlopig nog wel kansloos blijken. VROUWEN „Wij zaten daar als minister-presi denten met allerlei autoriteiten op rij. Nu hebben ze in de sport de afschuwelijke gewoonte dat voorop de mannen geplaatst worden en een rij daarachter de vrouwen. Dat vond ik absurd. Als je een wereld wil vinden waar een traditionele minachting voor vrouwen bestaat, is het de sportwereld, zeker het offi ciële gedeelte van de sportwereld. Die is buitengewoon weinig geë mancipeerd. Als er ergens plaats is voor forse acties van vrouwenorga nisaties dan is het daar. Het is soms een feodale en enghartige mannen wereld, in de slechtste zin van het woord." Joop den Uyl in een interview in De Limburger, sprekend over de finale om het wereldkampioenschap voet bal 1974. Er is sindsdien nog niets veranderd. Want sommige maat schappelijke verschijnselen gaan nu eenmaal volstrekt voorbij aan de sportwereld. BORRELPRAAT Een symposium kan twee dingen zijn. Een wetenschappelijke bijeen komst of borrelpraat na een lekker diner. De AVRO organiseerde er afgelopen week een en dus was het het tweede. Het valt de sportjourna listiek te prijzen dat men opvallend massaal afzag van een bezoek aan het Hilversumse gebeuren. De ingrediënten waren dan ook bui tengemeen Interessant. Een groepje inleiders en een opinieonderzoek waaruit bleek dat Han Hollander een populaire televisieverslaggever was en Theo Koomen de beste ln alle onderdelen, radio, televisie en dagblad. Helaas moet aan de des kundigheid van de ondervraagden even hard getwijfeld worden als men gewend is te twijfelen aan de deskundigheid van een sportjour nalist die de tegenpartij prijst. Han Hollander heeft nooit commentaar gegeven voor de televisie want het kastje bestond toen nog niet. En Koomen is tijdens een kortstondige vrijage met de televisie aanzienlijk geflopt. Dan de inleiders maar eens. Her man Kuiphof. John Motson uit En geland. Harry Valérien uit West- Duitsland. Dick Schaap uit Ameri ka. Dick van Rijn en mr. H. W. Sandberg. Dat oogt nogal impo sant. Maar het viel tegen. Waar het een dag lang op neer kwam was: kijk eens hoe goed ik het heb gedaan. Keurig geïllu streerd met bijbehorende televisie beelden. De Inleiders waren vrijwel steeds volledig op de hoogte van de wensen van het kijkende publiek. Althans, ze hadden er allemaal wel hun eigen kijk op gekregen. Dat je dus wel moet bedenken dat je ook maar zit te kletsen tegen een vent die alleen achter de buis zit te kijken in z'n luie stoel. Of dat televi siekijkers zelf zo deskundig zijn dat Je niet teveel informatie moet ge ven. Of dat de kijker vooral zit te wachten op sfeer. Enfin, noem maar op. Niks behoorlijker onderzocht dan met kijkcijfers, de grote glazen bol van het blauwe oog. Om te eindigen bij mr. 8andberg die helder uiteenzette wat er heden allemaal mis ls met zijn Parool en hoe goed dat blad vroeger moet zijn geweest. Een wat treurig dagje dus. Het Fenomeen Sport In De Massame dia. Ingeleid door mensen die bij het lezen van de titel stuk voor stuk dachten: Het Fenomeen, hé da s leuk. een keertje over mezelf praten. ENQUETE Het bureau Lagendijk inventari seerde in opdracht van de AVRO vanwege het symposium, de belang stelling voor sport bij het volk. Daarbij bleek dat een op elke drie Nederlanders ten zeerste geïnteres seerd ls ln de gebeurtenissen op en rond de arena's. Voetbal was veruit favoriet: 30 procent. Dan volgen zwemmen, schaatsen en paarde- sport met tien procent of minder. Vorig Jaar onderzocht de Afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de N08 (ook al ln opdracht van de AVRO) de belangstelling van de te levisiekijkers Zullen we die even naast de „algemene" mediacijfers leggen? Populairste televisiesport: skisprin gen (71 procent dat is dus die sport die op Nieuwjaarsdag niet eens meer rechtstreeks een half uur tje wordt uitgezonden). Op de twee de plaats: hardrijden op de schaats (70 procent en dus twintig zoveel keer meer zendtijd voor die sport dan voor skispringen met die leuke valpartijen). Derde: kunstrijden op de schaats (67 procent als Je Jean en Joan daarbij afzet en zelf voor een leuk stukje muziek zorgt, zeer wel pruimbaar). De vierde plaats wordt gedeeld door voetbal en skiën met beide 65 procent. Deze enquête leert ons dat het vorig Jaar oktober al aardig koud moet zijn geweest. Nog wat enquêtenieuws. Waar haalt de sportfan zijn nieuws vandaan? Volgens Lagendijk haalt de televi sie 88 procent van deze groep. De krant moet het met 22 procent min der doen. Maar. de tevredenheid over het gebodene ln de krant ls groter dan over hetgeen de televisie laat zien. De Afdeling Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS heeft ook onder zocht waar de voetbalfan de uitsla gen van het betaalde voetbal van daan haalt. Vijftig procent van alle ondervraagden blijkt altijd tot soms geïnteresseerd te zijn in die uitslagen. Van de op zaterdag gespeelde wed strijden neemt 54 procent nog de zelfde dag kennis van de uitslagen (40 procent via „Tros-Sport"). Op zondagavond hoort 21 procent ze voor het eerst bij Studio Sport II. De uitslagen van de zondag zijn dezelfde dag bij 93 procent bekend. 30 procent haalt ze bij Langs de Lijn en 51 procent bij Studio 8port. Alle overige programma's scoren minder dan tien procent. Ook het zaterdag se Langs de Lijn of Studio Sport I. En de krant? Na het weekeinde leest twee procent de uitslagen van de zaterdag en drie procent die van de zondag voor het eerst ln de krant. Tragisch, niet? Of misschien is het nog wel tragischer dat de krant daarmee de uizendingen van de radionieuwsdienst op alle fron ten klopt. Leg nu alle cijfers naast elkaar and have a good laugh. MUZIEK De basketbalclub Rotterdam-Zuid is afgelopen week het zoveelste slachtoffer geworden van de spon soring. Radio Musette stopt geen geld meer in de club. Samen hadden ze een fraai contract met een loop tijd van drie Jaar. Die wordt niet vol gemaakt omdat de sponsor zich heeft vastgeklampt aan zijn ont snappingsclausule. Die ontsnappingsclausule is een van de kwalijkste kanten van het- beroemde standaard-sponsorcon tract. Juridisch pover omschreven wordt in de ontsnappingsclausule gesteld dat een sponsor het con tract eenzijdig kan opzeggen als er slechte of onvoldoende publiciteit uit zijn activiteiten voortvloeit. In het geval Rotterdam-Zuid gaat het weer eens om onvoldoende pu bliciteit. Met name de dagbladen in Rotterdam en omgeving bezorgen de sponsor niet die gratis adverten ties waarop hij recht meent te heb ben op grond van zijn contract met een basketbalclub Reden genoeg dus om de hielen te lichten. In september bestaat Het Grote Misverstand tien Jaar. Van harte zovast al. AFSCHEID Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Het schijnt nu toch te gaan gebeuren. Na een week lang met zichzelf ge leurd te hebben schijnt Willem van Hanegem zichzelf te gaan verkopen aan The Sting of zo. in Chicago. Daar gaat hij voor een half Jaar voetbal 150.000 dollar verdienen. Een aardige vooruitgang dus in ver gelijking met AZ. waar hij aan zo n bedrag in een half Jaar niet toe kwam. De baas van The Sting, zo meldt Van Hanegem in zijn eigen column ls „makelaar ln een sekte". Ik vrees dat Je inderdaad zo'n soort beroep moet hebben voor dit soort transacties. Nou Ja. als Willem terug komt bestaat er nog een kans dat hij in Nederland zijn afscheidswed- strijd speelt. AZ schijnt er niet meer zo erg voor te voelen maar Feye- noord plotseling weer wel. Gezien het verleden moet gevreesd worden dat ze in Rotterdam ook al weten tegen welke club Van Hanegem af scheid neemt. Precies. Bayern MUnchen. Dat was het? Onze J. C. Brak: Ho. ho, wacht even. In de afdeling menselijk nieuws heb ik behalve de op handen zijnde scheiding van Johan Neeskens misschien leuk voor een foto van dat stel. met een grote scheur in het midden ook nog persoonlijk ten zeerste genoten van het songfesti val. Terecht dat Israël won want geen enkel ander land was er ln geslaagd minstens vijf oude liedjes door elkaar te husselen tot één nieuw. En mogen we nu weer ge woon Sandra zeggen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13