Luchtmacht Tanzania bombardeert Entebbe Exodus van Arabische diplomaten uit Egypte Kerncentrale is niet ineens uit te zetten 'Islamitische Republiek Iran' Al dk buitenlanders die hier straks weer hun vakantie komen brengen,zouden die nou allemaal op hun achterhoofd gevallen zijn? Tuurlijk met, Nederland is een lekker vakantie-landje! Veel te zien, mooie natuur, aardige mensen. Zullen we dit jaar zelf dan ook maar 's... Diplomaten in Nairobi: escalatie van oorlog Na besluit van 'Bagdad' tot totale boycot China garant voor Thaise veiligheid Ironie Gratie gevraagd voor Bhoetto MAANDAG 2 APRIL 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET NAIROBI (Reuter. AFP, UPI, AP) Tanzaniaanse gevechtsvliegtuigen van het Russische type Mig hebben gisteren bombardementen uitgevoerd op het Oegandese vliegveld Entebbe, zo hebben gisteren diplomatieke bronnen in de Keniase hoofdstad Nairobi meegedeeld. Het zou gaan om een vergelding voor de aanval van een Libische superso nische straaljager die donderdag bombardementsvluchten uitvoerde op de Tanzaniaanse stad Mwanza. Volgens de bronnen in Nairobi keer den alle Tanzianiaanse jagers veilig op hun bases terug. Het was de eerste Tanzaniaanse luchtaanval op een be langrijk doelwit in Oeganda en vol- TEHERAN (Reuter, AFP, UPI) De religieuze leider en sterke man van Iran, ayatollah Ruhollah Khomeini, heeft gisteren Iran tot Islamitische Republiek uitgeroepen, nog voor alle stemmen van het referendum, dat daarover zou beslissen, geteld waren. Khomeini wenste gisteren het Iraan- se volk via de radio geluk met zijn overwinning op „ruim 2500 jaar des potisme". Hij liep met zijn verklaring vooruit op de officiële uitroeping van de Islamitische Republiek, die gister avond laat zou plaatsvinden. Zijn verklaring volgde na afloop van een tweedaags referendum, dat blijkens voorlopige gegevens uitwees dat 97 procent van de stemgerechtigde Ira- niërs zich voor een Islamitische Re publiek uitspraken. Geen zinnig mens in Iran had eraan getwijfeld dat de ayatollah en de zij nen niet hun zin zouden krijgen. In het referendum werd geen alternatief Rarhtiar geboden en de miljoenen stemgerech- tigden hebben gekozen voor iets, waarvan nog niemand precies weet hoe het er in de praktijk gaat uitzien. Het instellen van de Islamitische Re publiek werd gisteren al in de straten van Teheran gevierd. Inwoners reden massaal met auto's met ontstoken koplichten door de stad. Ook in de" Libanese hoofdstad Beiroet waren naar schatting vijftigduizend sjiiten op de been. Zij eisten in koor de instelling van een Islamitische Repu bliek in Libanon. De demonstratie liep uit in een betoging tegen het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag, toen de Libanezen Khomeini's woor den aanhaalden, dat „de aanvaarding door Sadat van vrede met Israël ver raad is aan de islam". Het nieuwe bewind in Iran zegt nu door de overwinning via het referen dum een wettige basis voor zijn gezag te hebben gekregen. Khomeini waar schuwde gisteren de Iraniërs dat de resten van het verdreven bewind van de sjah (dit „stinkende regime", zoals Khomeini het noemde) nog steeds in hun midden verkeerden en nog steeds actief waren, met steun van „internationale dieven en oliepara sieten". Er zijn in Iran stemmen opgegaan dat het referendum niet geheim was ge weest. Regeringswoordvoerder Amir Entezam wees dit gisteren als non sens van de hand. Entezam zei verder dat direct na het bekend worden van de officiële einduitslag van het refe rendum het ministerie van binnen landse zaken verkiezingen zal gaan voorbereiden voor een grondwetge vende vergadering. Dan zou ook het ontwerp van een nieuwe grondwet worden gepubliceerd. Volgens de Franse ex-minister van binnenlandse zaken, Michel Ponia- towski, bevindt de voormalige Iraan- se premier Sjapoer Bachtiar zich in Europa. De oud-minister, die in de stad Clermont Ferrand in midden- Frankrijk sprak, zei dat „Bachtiar op 350 kilometer ten oosten van hier woont". Dat houdt in dat Bachtiar zich ergens rond de Franse Alpen ophoudt. Poniatowski zei nog dat de Iraanse sjah zelf indertijd Frankrijk had verzocht Khomeini niet uit dat land te laten vertrekken. De sjah was bang dat Khomeini als hij uitgewe zen zou worden, naar Libië of Algerije zou gaan, waar hij nog gevaarlijker voor de sjah zou zijn. Frankrijk heeft Khomeini inderdaad niet uitgewezen, maar dat heeft de sjah niet mogen baten. In de Iraanse ambassade in Koeweit zijn het afgelopen weekeinde zeker vijf Iraniërs omgekomen en enkele tientallen gewond bij gevechten tus sen vóór- en tegenstanders van aya tollah Khomeini. De gevechten ont stonden toen een aantal Iraniërs zich beklaagde over de wijze waarop de volksstemming gehouden werd. gens de diplomaten in Nairobi bete kent het een omvangrijke escalatie van de oorlog in Oost-Afrika. Door de aanval zou de voornaamste 'art- en landingsbaan van het vlieg veld als het ware zijn omgeploegd. Uitschakeling van de internationale luchthaven Entebbe zou een zware slag betekenen voor de aanvoer van oorlogstuig en militairen uit Libië en tevens voor de verdediging van de enige tientallen kilometers verder ligghnde hoofdstad Kampala. Tot en met zaterdag hadden Libische vliegtuigen volgens de diplomaten in Nairobi nog steeds nieuwe wapens en manschappen aangevoerd op Enteb be. Het Libische contingent voor Kampala van naar schatting 2000 mi litairen werd met nog eens 600 man versterkt, zo meldde een Joegoslavi sche correspondent gistermorgen nog vanuit Kampala. De verdediging van de stad zou vrijwel geheel van de Libiërs afhangen, het Oegandese re geringsleger zou volkomen uit elkaar geslagen zijn en weigeren nog voor president Ide Amin te vechten. Zaterdag was vanuit Kampala ge meld dat de verdedigers de aanval lende Tanzaniaanse soldaten en Oe- gandeze ballingen hadden terugge dreven en wisten te voorkomen dat de stad in handen viel van het Natio nale Bevrijdingsfront van Oeganda. Het bevrijdingsfront ontkende giste ren dat zijn troepen waren terugges lagen. In een communiqué van het front in Dar Es Salaam werd gezegd dat „wij onze posities in de sectoren Kampala en Entebbe nog vast in han den hebben en'dat de aanval op de hoofdstad en Entebbe nog slechts een kwestie van tijd is". De beslissen de aanval op de stad zou zijn uitge steld om de burgerbevolking de gele genheid te geven de stad te ont vluchten. De Libische leider Moammoer Khad- daffi heeft inmiddels gedreigd de oor log tot in Tanzania te zullen voortzet ten om het bewind van de Oegandese president Amin te redden. Amin heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties gevraagd, maar zaterdag zei een VN-woordvoerder dat het nemen van een besluit hierover was uitgesteld op verzoek van de Afrikaanse lidstaten van de VN. Een Afrikaanse woord voerder bij de VN liet weten dat de Organisatie van Afrikaanse Eenheid al probeert in het conflict te bemid delen. Vanuit Washinton werd zaterdag nog gemeld dat de Amerikaanse regering acties overweegt tegen Libië in ver band met de hulp die dat land geeft aan Amin en de rol die Libië speelt als ,,'s werelds meest onverholen voor stander van revolutionair geweld". De Egyptische president nam zaterdag staande in een open auto de ovaties van het volk in ontvangst. CAIRO (Reuter, UPI) De Arabische landen zijn gisteren begonnen hun diplomatieke banden met Egypte te verbreken Zaterdag besloten de landen van de Arabische Liga in Bagdad tot de breuk en tot een volledige economische boycot van Egypte. Ook Saoedi-Arabië heeft zich, zij het duidelijk met tegenzin, bij de maatregel aangesloten. Het besluit van de Arabische landen kwam zaterdagmiddag nog als een verrassing. Dagenlang had het er naar uitgezien dat de Liga in een radicaal en een gematigd kamp zou De Palestijnen zeiden de maatrege len te zien als het begin van verdere radicale pogingen om de Egyptische president Sadat zo zwaar onder druk te zetten dat de economische moei- uiteen vallen. De beslissing met lijkheden en de politieke afzondering Egypte te breken duidt er op dat men elkaar toch heeft gevonden. Vooral opmerkelijk is de verharde stelling- name van de Saoediërs, die de leiding hadden van de gematigde landen en de belangrijkste belanghebbende in de Egyptische economie zijn. Palestijnse woordvoerders en andere radicalen zeiden de besluiten van Bagdad weliswaar als een overwin ning te zien voor hun streven het Egyptisch-Israëlische vredesakkoord te ondermijnen maar volgens hen is dit nog maar een minimale maatregel en staat het de landen, die dat willen vrij, Egypte nog harder te treffen. De Saoedische minister van buitenland se zaken Saoed al-Feisal sprak van een pijnlijke maar onvermijdelijke stap. ADVERTENTIES Nieuwe service: in ruim 60 plaatsen (zie onderaan) zijn er nu VVV i-kantoren, herkenbaar aan het i-schild naast het bekende VVV bord. Deze kantoren geven informatie over het gehele land.Tegen een geringe vergoeding kunt u daar nu van èlle streken schitterende Gidsen Voor Vakantie en Vrije tijd krijgen en er zijn handige toer info- kaarten om te zien wat er w&ar te ontdekken valt. Bij elk van die VVV i-kantoren kunt u nu ook boeken voor ruim 100 interessante korte vakantie^ in eigen land. Hier vindt u WV i-kantorcn: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amstelveen, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem. Assen, Bergen (N H.). Bergen op Zoom, Breda. Delft, Den Bo»ch, Den Haag. Den Helder. Deventer. Doeiinchem, Dordrecht, F.dc, F.gmor.d aan Zee, Eindhoven. F.mmen. Enschede. Epe. Gouda, Groningen. Haarlem, Harderwijk, Heerlen, Helmond. Hengelo, Hilversum. Hoek van Holland, Hoogeveen, Ka.wijk. Leeuwarden, Leiden. Maastricht, Meppel, Middelburg, Noordwijk, Nunspeet. N'i|megen. Oisterwijk, )ofterhout, O». Roosendaal, Rotterdam, Texel, Tiel, Tilburg, Utrecht, Valkenburg, V'enlo. Vlissir.gen, IJmuidcn. Zaandam. Zandvoort, Zeist, Zutphen. Zwolle Hengelo, m. Hoek van Holland, Hex hem uiteindelijk ten val zullen bren gen. De PLO en Irak hebben landen, die zich niet aan de boycot houden gewaarschuwd voor politieke omwen telingen. Arabische diplomaten wezen echter in de eerste plaats op het gebaar van Arabische eensgezindheid dat Bag dad heeft gemaakt. Het gaat er nu om een militaire macht op te bouwen als tegenwicht tegen de Israëliërs. De landen, die daar vooral voor in aan merking komen zijn Irak en Syrië.' Eerder dit jaar hebben beide landen al te kennen gegeven te willen samen smelten, ook op militair terrein om zo met hulp van de Sowjets Israël het hoofd te kunnen bieden. Niet ondersteboven De Egyptische pers is niet onderste boven van de besluiten die zijn geval len op de conferentie in Bagdad. Het dagblad „Al Akhbar" maakte giste ren helemaal geen melding van de conferentie. De „Al Ahram" geeft een zeer beknopte samenvatting van de besluiten. Het enige blad dat een commentaar wijdt aan de conferentie is „Al Goumhouria". „Geloven de extremisten van het af- Ghali stelde echter dat Egypte nog wijzingsfront dat ze Palestina kun nen bevrijden door de ambassadeurs uit Caïro terug te roepen", zo vraagt het blad zich af. Het blad besluit het commentaar met te stellen dat Egyp te gebonden blijft aan al zijn ver plichtingen en de Arabische solidari teit, ondanks deze conferentie in Bagdad. Onze correspondent James Dorsey meldt vanuit Caïro: Binnen enkele dagen zal Egypte con tacten leggen met de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Dit heeft Egyptes minis ter van buitenlandse zaken Boetros Ghali gezegd aan de vooravond van het officiële staatsbezoek van Israëls premier Menachem Begin aan Caïro. Egypte lijkt zich alle moeite te ge troosten om van het eerste officiële bezoek van een Israëlische leider aan 'een Arabisch land zo weinig mogelijk ophef te maken. Reagerend op de besluiten van de Arabische ministers die in Bagdad bijeen waren meent Ghali dat „Saoe di-Arabië zijn beleid niet fundamen teel gewijzigd heeft". Ghali noemde de besluiten van Bagdad om een olie boycot tegen Egypte in te stellen en om de Arabische ambassadeurs naar huis te roepen „onwettig en in strijd met het handvest van de Arabische Liga". BANGKOK (Reuter. UPI. AP) - De Chinese Volksrepubliek is bereid de veiligheid van Thailand te garande- ren in geval van Vietnamese agressie, zo heeft de Chinese ambassadeur in de Thaise hoofdstad Bangkok. Chang Wetllleh meegedeeld. Volgens de ambassadeur heeft Viet nam met zijn invasie in Cambodja bewezen gevaarlijk te zijn, ook voor Thailand, aan wiens grenzen zich nu Vietnamese militairen ophouden. In de Vietnamese hoofdstad Hanoi gaan geruchten dat er opnieuw een grootschaaps Chinees militair offen sief op komst is. Volgens Hanoi heeft China het aantal steunpunten in het noorden van Vietnam van elf tot achttien uitgebreid. Volgens Hanoi is China helemaal niet van plan te on- derhandelen over het grensconflict, maar wil Peking alleen dat Vietnam, zijn troepen uit Cambodja en Laos. terugtrekt. steeds een Arabisch land is dat de Arabische eenheid hoog in z'n vaan del draagt. Hij meende dat wanneer Israël en Egypte in de onderhandelin gen over autonomie voor de Palestij nen in de bezette gebieden een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk weten te bereiken de andere Arabi sche landen zich bij het vredesproces zullen aansluiten. Autonomie De autonomieplannen voor de Pales tijnen zullen een belangrijk onder werp van gesprek zijn tijdens het vandaag beginnende bezoek van Be gin. Begin zal vanavond en morgen ochtend met Sadat besprekingen- voeren. Daarvoor zal hij de Joodse synagoge in Caïro, de piramides en- het Egyptische nationale museum bezoeken. Tenslotte zal Begin een krans leggen bij het gedenkteken voor de onbekende soldaat. Hoewel Sadat Begin in november 1977 beloof de dat hij het Egyptische parlement zal toespreken zijn hiervoor geen voorzieningen getroffen. Israëlische regeringsfunctionarissen in Caïro zeggen begrip te hebben voor Egyp tes moeilijke positie in de Arabische wereld op dit ogenblik. Bovendien hebben de Israëliërs be grip voor het feit dat Sadat geen tijd had om voorbereidingen te treffen voor een toespraak van Begin in het Egyptische parlement. Sadat keerde immers pas zaterdag avond terug naar Caïro. Terwijl er geen enkele Israëlische vlag in de- stad hangt of uiterlijk iets op de komst van Begin wijst was de Egypti sche hoofdstad kleurrijk versierd' voor Sadats terugkeer. Grote portret ten van Sadat in Uniform sierden de pleinen van Caïro. Gebouwen waren- kleurrijk verlicht. -«• Volgens de Egyptische kranten verza melden zich zaterdag bij de terugkeer van Sadat miljoenen mensen op straat om hem te verwelkomen. Poli tieke waarnemers schatten de op komst echter aanzienlijk kleiner. Hoe het ook mag zijn. Sadat voelt zich als enige Arabsiche leider nog steeds vei lig genoeg om in een open auto door de straten van z'n hoofdstad te rijden. Slechts in het noordelijke deel van de Egyptische hoofdstad viel er iets van Begins bezoek te merken. Het gloed nieuwe El 8alaam hotel is vrijge maakt voor de 160 journalisten die. gisteren aan boord van een speciaal vliegtuig van Tel Aviv naar Caïro vlogen. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De grote moeilijkheid met een kernreactor is, dat hij niet helemaal uitgaat wanneer je hem afschakelt, zoals dat met de Three Mile Island II woensdag in alle vroegte gebeurde Als de regelstaven naar beneden gaan, stopt weliswaar het kernsplijtingsproces in de bundels brandstofstaven. Maar de radioactieve splljtingsprodukten gaan door met het afgeven van hun vervalwarmte. Een afgezette kernreactor gaat daar door onherroepelijk door; hij geeft ongeveer vijf procent af van het maximale vermogen bij vol bedrijf. Voor de reactor bij Harrisburg, nomi naal vermogen 906 megawatt, komt dat dus neer op zo'n 40 megawatt. Dat is, om de gedachten te bepalen, bijna dezelfde warmteproduktie als onze mini-kerncentrale in Dode- waard (54 MW) in vol bedrijf levert. Die warmte moet ergens heen, en als het primaire koelwatercircuit het om welke reden dan ook opgeeft, moet een noodkoelsysteem die vijf procent restwarmte afvoeren. Of die noodkoe ling in voorkomende gevallen inder daad van de jaren zeventig langdurig de discussie over de veiligheid van kernenergie heeft beheerst. Totdat andere onderwerpen in de mode kwa men, zoals de spreiding van kernwa pens via plutonium uit reactoren, en het opbergen van radioactiéf afval Publikalië in «menwerking mei hel Nationaal Bureau voor Tnemme in Den Haag De ironie wil dat net vorig jaar de eerste destijds smartelijk ontbre kende praktijproef met een nood- koelingssysteem in een echte werken de kernreactor werd gehouden De resultaten waren nog veiliger dan men volgens de berekeningen had verwacht. Maar in Harrisburg moet het een en ander toch zijn misgegaan. Wat en hoe precies, zal epn nader onderzoek moeten leren. Maar de NRC schat dat een kwart van de brandstof sta ven kapot is gegaan, en dat duidt erop dat ze behoorlijk over verhit zijn geweest. Een hardnekkig gerucht wil. dat een bedieningsman in de loop van woensdagochtend de noodkoeling heeft afgeschakeld Bel Leerzaam is in ieder geval dat de gigantische gasbel die de brandstof staven in Harrisburg alsnog dreigt droog te zetten als men niet heel zorgvuldig manipuleert, niet in de veiligheidsanalyses voorkwam. Het is een mogelijkheid waaraan men niet had gedacht. Dat het niet mogelijk is om in een veiligheidsanalyse van te voren letterlijk alles te voorzien, is daarmee lijfelijk gedemonstreerd. Overigens is het volgens de voorzitter van de Nederlandse reactorveilig- heidscommissie, ir. C. J. van Daatse- laar, in de kerncentrale Borssele aan zienlijk minder waarschijnlijk dat zich bij een vergelijkbare storing een dergelijke gasbel zou vormen. In die ISLAMABAD (Reuter. UPI) - Poli tieke en persoonlijke vrienden van de ter dood veroordeelde vroegere Pa kistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto hebben zaterdagavond te gen zijn wil bij de huidige Pakistaan se president en sterke man. generaal Zia Oei Haq een aantal gratieverzoe ken ingediend in een laatste poging Bhoetto van de galg te redden Bij de Indieners was ook het bestuur van de Pakistaanse Volkspartij (PPP). die Bhoetto zelf heeft opge richt. Bhoetto zelf heeft steeds gewei gerd gratie te vragen en had ook zijn vrienden en geestverwanten verbo den dit te doen. Zaterdagnacht liep de termijn waarbinnen om gratie ge vraagd kon worden af Als generaal Zia de verzoeken naast zich neerlegd, kan hij besluiten dat de terechtstel ling binnen 48 uur na afloop van de termijn moet plaatsvinden. reactor, die van hetzelfde grondtype is als die bij Harrisburg, wordt water van het noodkoelsysteem namelijk om een andere, efficiëntere manier naar de reactorkern geleid. In een radioprogramma van de Ikon sloot de voorzitter van de Tweede-- Kamercommissie voor kemenergie- Jan van Houwelingen (CDA) niet uit. dat een aantal veiligheidsaspecten opnieuw zal moeten worden bestu deerd. Het ongeluk in Amerika toont volgens hem opnieuw de noodzaak aan om met kracht te zoeken naar alternatieven voor kernenergie Ka merlid Jan Terlouw (D'&&> meende eerder dat er voorlopig in Nederland geen nieuwe kerncentrales moeten worden gebouwd. We moeten de tijd nemen om na te gaan hoe veilig of onveilig kernenergie nu eigenlijk is. zei hij zaterdagavond in Tros Aktua. Terlouw drong niet aan op sluiting van de twee bestaande centrales, een maatregel waar de PPR-fractle wel aan denkt. De Amerikaanse autoriteiten zijn zich zeer bewust van de internationa le repercussies die het ongeluk iri Harrisburg kan hebben De NRC houdt 25 landen dagelijks op de hoog te van de ontwikkelingen Verschil lende landen hebben waarnemers naar Harrisburg gezonden De Ameri kaanse nucleaire industrie, die toch al weinig florissante tijden door maakt, houdt haar hart vast Er' draaien ongeveer zeventig kerncen trales. die tien procent van de stroomvoorziening in Amerika ver zorgen. Er zijn er 130 in aanbouw of in voorbereiding. President Carter hield' de Amerikanen voor dat, hoewel uiteraard de veiligheidsmaatregelen opnieuw zouden moeten worden be keken. Amerika zeker op de bijdrage van kernenergie aan de elektriciteit*- voorziening moest blijven steunen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5