I 'Op de Filippijnen nog staat van beleg' Nieuw: de Meesrente-iekening van Mees &Hope. 73% Nieuwe CAO voor haven in zicht Een combinatie van de beste spaarvormen. J\ De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Bank Mees Hope nv Onenigheid over winterschaderegeling honing wil Suarez reer als premier ndernemingen redden ansmissie van 'dood' f3.000,- LEO JANSEN Zuster Mariana: geheime executies en massagraven Gevangene ontvlucht uit politieauto Inister Van Aardenne: Hoge rente Vrije opname Méér geld opnemen Onroerend goed 24 ONDERDAG 29 MAART 1979 TROUW/KWARTET 9 sr Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De regering en het Noorden zijn het niet eens over vergoeding van de winterschade. Het Rijk wil alleen gemeenten die een tekort op de begroting dreigen te krijgen of al een tekort hebben, tegemoetkomen. Alleen als er erg veel gemeenten in moeilijkheden zouden ^komen, wil men een meer „globale" regeling overwegen. Een noordelijke delegatie (Gro ningen, Friesland, Noord-Holland, Drente en Overijssel) die gisteren in Den Haag Op bezoek was, vindt daarentegen dat alle gemeenten die schade hebben geleden door de sneeuwstorm van februari, een vergoeding moeten krijgen. Mevrouw T. Schilthuis, commissa ris der Koningin in Drente, ver wacht dat alle gemeenten hun post voor onvoorziene uitgaven geheel hebben moeten uitputten. De gemeenten kunnen dan niets extra's meer doen en zij vindt dat in zo'n extrpem geval het Rijk wat verder zou moeten gaan dan het toepassen van normale procedu res. Staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken vindt dat niet verwacht mag worden dat het Rijk betaalt voor gemeenten die dit zelf wel kunnen opbrengen. Behalve de gevolgen van de sneeuwstorm ging het gesprek ook over de daaropvolgende wateroverlast. Met minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat volgt nog een gesprek over de wa terschappen. i Overigens had het gesprek een voorlopig karakter, omdat de vol ledige inventarisatie van de scha de die gemeenten en provincies hebben geleden, nog niet is afge rond. Zeker is wel dat het om enkele tientallen miljoenen gul dens gaat. Ook de inventarisatie van schade van het bedrijfsleven (vooral in de agrarische sector) is nog niet afge rond. Tot nu toe hebben zich pas vijftien bedrijven gemeld. De re sultaten van het gesprek van gis teren, dat onder leiding van minis ter Wiegel werd gehouden, zullen aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. ADVERTENTIE Singel 277 Amsterdam 020-247570 straks uw stem voor een ander europa u zult van ons geen opgetogen verha len over de europese eenwording ho ren, laat staan over het geïntegreerde landbouwbeleid, maar samenwerking in europa is ons wel veel waard, juist ook in de landbouw die boterbergen, melkplassen, kaasheuvels, moet dat nou? in goede samenwerking kan dat best anders, als we het minder grootschalig aanpakken en ook de kleine boeren een kans geven, als de boeren kans krijgen op een redelijk inkomen, de landbouw en veeteeltindustrie weer vervangen door een meer natuurlijke produktie. dat zou beter zijn voor mensen en dieren. LIEVER SCHARRELEIEREN DAN BOTERBERGEN dat willen we straks in Europa laten horen, u mag nu al enthousiast worden. |r Jan Keulen iRID Koning Juan Carlos van Spanje zal Adolfo •ez voordragen als nieuwe regeringsleider. De koning sloot :ren een reeks oriënterende gesprekken al met leiders van in het parlement vertegenwoordigde politieke groepen. esforo de Monzon, leider van de radicaal-nationalistische ilitie Herri Batasuna, sloeg de uitnodiging van de koning omdat „niet voldaan is aan een aantal minimale voorwaar- W om het Baskische probleem op te lossen". 7 O ms politieke waarnemers in Ma- zij weten welke partijen vóór Suarez zal vrijdag de vertrouwensstem- hebben gestemd" worden gehouden in het con-_ ff Algezlen van het gebakkelei over het tijdstip van de vertrouwensstem- ming, zijn de politieke partijen het ook niet eens over de vorm. Het feit, dat het de eerste keer is, dat er sinds de aanneming van de nieuwe grond wet een vertrouwensstemming plaats vindt, is de oorzaak van de „verwar ring". Premier Suarez stelt voor al leen een rede te houden en daarna de politici de gelegenheid te geven hun vóór- of tegenstem uit te brengen. De reactie van de leider van de socialis ten in het congres, Gregorio Peces- Barba, was fel: „We willen een demo cratische president kiezen", zei hij, „geen dictator". De linkse partijen zijn voorstanders van een debat, voorafgaande aan de stemming. Adolfo Suarez, de huidige pre- f kan op voorhand zeker zijn van vertrouwen van de meerderheid [het congres, omdat de rechtse Docratlsche coalitie" van te vo- 'aangekondigd heeft zijn „Ja"- k op hem uit te brengen. De rege- kpartij UCD en de Democratische jjitie bezitten samen de vereiste tierheld in het congres. Voornaamste oppositiepartij, de 'Istische PSOE, is erg boos dat temming plaats vindt vóór de lenteraadsverkiezingen van 3 1 De socialisten, gesteund door jleine regionale partijen, vrezen Buarez een enorme verkiezings- f zal maken van de parlements- De communistische partfj fentegen is wèl voorstander van [vertrouwensstemvóór 3 april, rommunisten zien er een „verdut- De regering, die Suarez waarschijn lijk na 3 april zal vormen, zal weinig wijzigingen ondergaan. De huidige ministers van binnen- en buitenland se zaken zullen van het toneel ver dwijnen. Serieuze kandidaat voor g van de politieke standpun- buitenlandse zaken is de huidige mi- lin. De kiezers weten dan volgens nister voor betrekkingen met de EG ^E „waar zij aan toe zijn, want Calvo Sotelo. leid slechts tijdelijk een deel van Kelandelenpakket in handen heeft. »vdA-Kamerlld Castricum laak- opstelilng van Van Aardenne: ninlster is zo blij met de bulten- e partners dat hij er nog eens vi e tientallen miljoenen extra te- I m gooit, de staatsdeelneming ert en het restant van de deelne- in optie geeft aan de partner die 'ofjn staat bleek het bedrijf over ste houden." (Bedoeld wordt de vjt stermaatschappij Vado. een af lig van Van Doome, dé naam ir de vroegere DAF-fabrieken - Ook het CDA-Kamerlid Van Zeil vroeg zich af waarom Vado de aandelen van de overheid naar belie ven kan overnemen. De minister wierp tegen, dat de over heid met succes heeft bedongen dat de aandelen in Nederland blijven. „De komende vijftien jaar komen die aandelen niet bulten ons land", verze kerde de minister de Kamer. Van Aardenne en de Kamer uitten hun teleurstelling over de slechte bedrijfs resultaten van Transmissie bv. In 1972, bij de oprichting van het be drijf, werd aangesproken over 500 tot 1000 nieuwe arbeidsplaatsen. In de Kloosterkerk in Den Haag is gisteren een herdenkingsdienst gehouden voor de vorige week doodgeschoten Britse ambassadeur in ons land, sir Richard Sykes en diens huisbedien de Karei Straub. De dienst werd onder meer bijgewoond door prinses Beatrix en prins Claus, het vrijwel voltallige kabinet, tal van ambassadeurs in Nederland en de Britse minister van buitenlandse zaken Owen. In een toespraak zei premier Van Agt dat Nederland het hogelijk gewaardeerd had dat de zorg voor de Britten in Nederland in de handen van zo'n bekwame ambassadeur als Sykes was gelegd. Op de foto van links naar rechts minister Scholten, premier Van Agt, prins Claus, prinses Beatrix, de adjudant van prins Bernhard, majoor Van Rossum du Chattel en de grootmees ter van koningin Juliana, mr. Van Schelle. ROTTERDAM (ANP) De nieuwe haven-cao die geldt voor ruim zes- tienhonder werknemers in de havens van Amsterdam en Rotterdam, is bij na rond. Zowel werkgevers als werk nemers verwachten dat bij het vol gende gesprek op drie april een prin cipe-akkoord bereikt kan worden. Dit zei een woordvoerder van de ver- voersbonden FNV gisteren na afloop van het achtste gesprek in het cao- overleg tussen de bonden en de ha venwerkgevers. De vervoersbonden hebben in de on derhandelingen de eis van arbeids tijdverkorting laten vallen. Wel komt er een regeling voor de vervroegde uittreding van werknemers van 63 en 64 jaar. Voor de bonden was dat het zwaarste punt. Er bestond al een ex perimentele regeling, die door sociale zaken werd gesubsidieerd. De werk gevers zijn bij de onderhandeling door de knieén gegaan voor de els dat de vervroegde uittreding voorgoed wordt opgenomen in de haven-cao. De bonden hebben bij een vorige ge spreksronde laten weten dat de ha venwerkgevers (de Scheepvaartver enigingen Zuid en Noord) niet zwaar tillen aan de twintig grilden eis van de FNV, maar dit is volgens de woord voerder van de vervoersbonden nog een punt dat door een commissie wordt bekeken. De CAO-onderhandelingen in de kar- tonnage-industrie zijn gisteren op nieuw vastgelopen. Het gaat hier om ongeveer vijfduizend werknemers. Breekpunt is hier de regeling voor vrijwillig vervroegde uittreding (VUT) met behoud van het volledige netto-inkomen. Volgens de woord voerder van de grafische bonden moet niet worden uitgesloten dat door acties geprobeerd zal worden de werkgevers tot andere gedachten te brengen. In het bankbedrijf zijn gisteren de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de tachtigduizend werkne mers vastgelopen op de vakbondsels voor een gefaseerde invoering van een 35-urlge werkweek. De onderhan delingen zijn officieel opgeschort tot 11 april. Van onze soc.-econ. redactie IJMUIDEN De achterban van de Industriebonden FNV bij Hoogovens gaat niet in op het advies van de vakbondstop om verder te praten met de Hoogovensdirectie over een kortere werkweek van 39 uur voor dit Jaar. De beleidsorganen van de Indu striebonden FNV hebben vorige week de werkgevers een „uiterst bod" ge daan om nog dit jaar tot een verkor ting van de werkweek te komen en hadden hun leden geadviseerd om met Hoogovens over dit bod te gaan 'praten. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Ondanks de veelvuldige aankondigingen over „normalisering" vande Filippijnse president Ferdinand Marcos en ondanks de al even veelvuldige beloften over„am- nestie voor politieke gevangenen" heerst op de Filippijnen nog steeds de staat van beleg, neemt het aantal arrestaties toe en wordt er nog steeds gemarteld. regering afwil van politieke gevange nen en politieke tegenstanders. In het zuiden van het land worden veel mos- limboeren opgepakt en daar is sprake van massaslachting," zo zegt zuster Mariani. Er is echter wel iets veranderd. De laatste tijd verdwijnen tegenstanders van het Filippijns bewind gewoon van het toneel en vinden er geheime executies plaats. In het zuiden van het land zijn zelfs massagraven ge vonden. Aan het woord is de Filippijnse zuster Mariana, lid van de congregatie van Franciscanessen en sinds 1975 leid ster van Task Force Political Detai nees, een organisatie die zich het lot aantrekt van de politieke gevange nen en hun verwanten in de Filip pijnen. Glimlach „Martial law Philippinian style", staat van beleg op de Filippijnse toer, een noodtoestand met een glimlach, zoals het bewind in Manila de dicta toriale situatie probeert te verkopen. „Maar het is wel de glimlach van de overheerser, van de machthebbers, die met de macht van het geweer de bevolking onderdrukken. Het Filip pijnse volk heeft weinig te glimla chen. Sinds 21 september 1972 is op de Filippijnen de staat van beleg van kracht. Ongeveer 60.000 mensen heb ben om politieke redenen gevangen gezeten. Politieke partijen werden verboden, de pers aan banden gelegd en de burgerlijke vrijheden werden opgeschort. Veel van de eerste politieke gevange nen zijn inmiddels weer vrijgelaten, maar aan de arrestaties is nooit een eind gekomen. Amnesty Internatio nal schat het aantal gevangenen mo menteel tussen de vijf en tiendui zend, maar zuster Mariana ^egt dat niemand weet hoeveel mensen er om politieke redenen achter de tralies zitten. De meeste mensen zitten vast op beschuldiging van „subversie", maar tot op heden heeft het bewind nog niet laten weten wat dat eigenlijk is. Er zijn tal van wetsartikelen en de kreten waarop mensen aangehouden kunnen worden. President Marcos kan overigens op grond van de staat van beleg het land per dekreet rege ren, een mogelijkheid waar hij de afgelopen jaren veelvuldig gebruik van heeft gemaakt. Veel gevangenen zitten vast zonder aanklacht of wor den zonder enige vorm van proces veroordeeld. Druk President Marcos en de zijnen is er alles aan gelegen hun land als een beschaafde presidentiële democratie naar voren te brengen. Rapporten van Amnesty International en de in ternationale commissie van juristen te Genève hebben van dat beeld ech ter weinig heel gelaten en Marcos beloofde onder druk van de interna tionale opinie een versoepeling van de staat van beleg en amnestie voor politieke gevangenen. Daar is niets van terechtgekomen. De regering probeert het buitenland een rad voor ogen te draaien door politieke gevan gen gelijk te schakelen met gewone criminelen. Hoeveel? „Momenteel zitten de politieke ge vangenen bij gewone misdadigers in de cel en niemand weet hoeveel men sen er om politieke redenen worden vastgehouden," aldus zuster Mariani die onlangs een reis door de Filippij nen gemaakt heeft om meer informa tie over de rechten van de Filippijnse mens in het algemeen en over de politieke gevangenen in het bijzonder te weten te komen. Ze bezocht mili taire buitenposten waar mensen ge vangen werden gehouden en waar de militairen haar ronduit vertelden dat ,,hun" mensen niet in aanmerking konden komen voor amnestie omdat „ze in onze handen zijn". Zo ook gebruiken hoge militairen en ambtenaren politieke gevangenen als huisbedienden, die dan natuurlijk geen gevangenen meer heten. „Het gevaarlijkste is echter momenteel de verdwijning van mensen, de geheime executies, die plaatsvinden omdat de Tien jaar In het hele land worden mensen opge pakt omdat ze lid zouden zijn van de „New People's Army" (NPAl, de mili taire tak van de verboden communis tische partij in de Filippijnen, die vandaag tien jaar bestaat. Het maakt zuster Mariani niet uit of dat marxis ten zijn of niet. „Ze helpen de boeren, ze komen op voor de rechten van zichzelf en voor die van anderen. Op het platteland noemen veel mensen de NPA „nice people around" (aardi ge mensen in de buurt) of „new priest association (nieuw verbond van pries ters). Geen zorgen Maakt de nogal breekbaar uitziende zuster zich geen zorgen over haar eigen veiligheid als ze straks terug gaat naar de Filippijnen? Ze heeft tenslotte al eerder in de gevangenis gezeten. „Veel mensen vragen aan mij waarom ik mijn nek uisteek. Als christen vind ik dat ik moet ijveren voor de rechten van de mens, voor de bevrijding van de mens, dat is de kem van het evangelie. Bovendien, waar heb je anders een nek voor." President Marcos is helemaal niet van plan de staat van beleg op te heffen omdat dat het enige middel is de status quo op te handhaven, de status quo die ten gunste van een kleine rijke elite uitvalt en waar de buitenlandse ondernemingen wel bij varen. Volgens zuster Mariani zijn de Filippijnen, ondanks de onafhanke lijkheid van 1946, een wingewest, een neokolonie van met name de Verenig de Staten en Japan. De regering houdt de lonen van de arbeiders laag en verbiedt stakingen om het investe ringsklimaat voor het complot van de rijke binnenlandse elite en de buiten landse ondernemers zo gunstig moge lijk te houden. Daar verandert een Amerikaanse president, die zegt de rechten van de mens zo hoog in zijn vaandel te voeren, niets aan. BEST (ANP) Een gevangene, die door de parketpolitie van Den Bosch naar Maastricht werd overgebracht, is gistermiddag ter hoogte van Best ontsnapt. De 30-jarige man, die af komstig is uit een woonwagenkamp in Best. sloeg een ruit van de politie wagen in en zag kans te vluchten. Kort daarna heeft de politie met veel mankracht het woonwagenkamp om singeld en een zoekactie uitgevoerd. Ook in andere delen van het zuid oosten van Noord-Brabant werd door de politie gezocht. De gevangene wordt verdacht van een serie diefstal len, die door heel Brabant zijn ge pleegd. Hij moest in Den Bosch voor het gerechtshof verschijnen. ADVERTENTIE onze parlementsredactie I HAAG De steun van twee wereldwljd-actieve onder togen heeft Transmissie bv in Tilburg van een „zachte i" gered. Minister Van Aardenne (economische zaken) zei G gisteravond in de Tweede Kamer, waar hij aan de tand "field werd over zijn aandeel in de financiële steun voor het zw- 5' ree multinationals Fiat en Borg er. hebben bedongen, dat de De vele bankinstellingen die Nederland rijk is, hebben een aantal spaarrekeningen waarvoor globaal geldt: hoe hoger de rente, hoe moeilijker het is weer aan uw geld te komen. De inventieve ban kiers van Bank Mees Hope hebben nu echter een nieuwe spaar- vorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel mogelijkheden biedt om over uw geld te beschik ken. Desnoods zonder opzeg termijn. Het percentage wordt maan delijks vooraf vastgesteld. In maart en ook in april 1979 bedraagt het 7'/4%. Een zeer hoge rente vooreen spaarvorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar (beginjanuari) bijgeschreven en blijft gedurende een maand na bij schrijving vrij opneembaar. Van een Meesrenie-rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000 - opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f 6.000.- uw "13e maand"). Als u méér geld wilt op nemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddellijk over meer geld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag bo ven de vrije opname. Dat betekent, dat uw geld dus niet "vast" staat. Indien u als Meesrente- rekeninghouder geld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten overmaken zonder opzeg termijn en zonder boetebetaling. En uiteraard buiten de vrije op name van drieduizend gulden per maand om. De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie kunt u aan de balie van onze kantoren ontvangen. U kunt ook een folder of nadere informatie aanvragen onder nr. 010 - 63 28 89 of020 - 527 23 32. HOGERENTE MAANDEN OPZEG TERMIJN OF 2%. in maart en april 1979*. VRIJE AANKOOP OPNAME BF.DR\G ONROEREND GOED VRIJ OP PER MAAND NEEMBAAR. (plus een 13c maand). Dagelijkse renteberekening wordt toegepast. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro-of bank re ke ning. Dat maakt het nog eenvoudiger. Kantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-52791 11. Rotterdam, Coolsingel 93, tel. 010 - 63 2911 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13, tel. 070-92 4031. Voorts te: Alblasserdam, Arnhem, Delft, Eindhoven,Groningen, Haarlem, Heerlen, Schiedam, Utrecht, Vlaardingen en Zaltbommel. Hamburg, Pclzerstra&se 2 (hoek. Rathausstrasse). tel. 040 - 3317 21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9