loopt weg van iArabisch overleg Saoedi-Arabië zit n lastig parket President van Portugal weigert ontslag kabinet Bij de Amro kan een spaarder in principe drie kanten op: evechten aan de and van Kampala Massale aanmaak van zenuwgas voorspeld f» yrië en Irak uit solidariteit mee ie Vanden Boeynants wil werkweek tot 36 uur verkorten j/al Oegandese hoofdstad ontkend sf, Vietnam: China blijft vechten Zweden gaat door met kernenergie Breznjew heeft zware griep Niet vastzetten. Vastzetten en toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. *81% De Amro Bank is er voor alle spaarders. iNDERDAG 29 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 3AGDAD (Reuter. UPI, AFP) De PLO-delegatie Is gisteravond weggelopen van de :onferentie van landen van de Arabische Liga. De Palestijnn zeggen pas weer aan het overleg ;a e zullen deelnemen als besloten is om de Egyptische president Sadat te straiten voor de v indertekening van het vredesverdrag met Israël. van Egypte. Israël en de VS kunnen worden gedwarsboomd. wfcen woordvoerder van de PLO zei dat ii Syrië en Irak zich uit solidariteit met s |e Palestij nen ook hebben terugge- ■o rokken Conferentieknngen en het OnrUSt aan grens -} raakse persbureau meldden dit ook ii%iaar functionarissen uit beide lan- ;n zeiden nog nergens van te weten. )e Palestijnse actie kwam als een errassing en zorgde voor veel tu- nult. Even tevoren had de Iraakse ielegatie gepleit voor een Arabische ïo opconferentie om maatregelen te be- 1 preken tegen Egypte, zoals het op- e eggen van rekeningen bij Egypti- 0 che banken. Het weglopen van de. 'r 'LO wijst op een voortduring van het Sowjet-Unie. Op de vraag of de activi- President Sadat heeft gisteren in Washington melding gemaakt van militaire activiteiten langs de Egyp- tisch-Libische grens. Daarbij zijn on der meer Syrische vliegtuigen betrok ken, die vorige week aan Libië zijn gestuurd. Sadat zei dat de Libische leider Khaddaffi militaire hulp krijgt van Cuba en de DDR en steun van de x3 leningsverschil tussen de gematig- en en de radicale staten over de te waarte van de strafmaatregelen te- r en Sadat. ei)e PLO-woordvoerder gaf niet aan at precies de condities zijn waarop e Palestij nen weer aan het overleg rillen deelnemen maar hij haalde de h oorden van PLO-leider Arafat aan !lJie opgeroepen had de oliestroom 9' aar het Egyptische regiem en de VS li< op te zetten. Zo zou het „complot" )f teiten kunnen leiden tot een grens conflict zoals dat van 1977 zei de president. „Na het lesje van 1977 zal hij (Khaddaffi) het waarschijnlijk wel laten maar misschien dwingen de Sowjets hem ertoe. Maar hij zal de gevolgen moeten dragen." Volgens de Egyptische leider zullen de Arabische staten die tegen het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag zijn de komende dagen beslissen over strafmaatregelen. Maar. zo voegde hij er aan toe. wat Bagdad ook besluit de geschiedenis zal er niet door verande ren of worden teruggedraaid. Jordanië Jordanië heeft gisteren zijn ambassa deur in Caïro Zoekan Al-Hindawi te ruggeroepen. De beslissing is geno men tijdens een zitting van het Jor daanse kabinet. Een reden voor de stap is niet genoemd maar het is duidelijk een protest tegen de onder tekening door Sadat van het vredes verdrag. Het overige ambassadeper soneel blijft in Egypte en Amman zal zich laten vertegenwoordigen door een zaakgelastigde. Sadat zei te verwachten dat de ko mende twee jaar grote veranderingen in de situatie in het Midden-Oosten zullen brengen. Het bewind in enkele van de landen, die nu tegen Egypte zijn. zal worden gewijzigd. De eerste staat, die daarvoor in aanmerking komt is Syrië. Volgens Sadat zal de Syrische president Assad zich niet staande weten te houden tegenover de grote problemen, waarmee zijn land kampt, zoals de bemoeienis met de strijd in Libanon. BRUSSEL (Reuter) Premier Paul Vanden Boeynants heeft voorgesteld de werkweek in België tot 36 uur te verminderen ter bestrijding van de :-i [AIROBI (Reuter, UPI, AP) De strijdkrachten van de werkloosheid zijn voorstel maakt js legandese president Amin hebben zich volledig teruggetrok- uit van een veelomvattend eco- en in het centrum van de hoofdstad Kampala en op het iternationale vliegveld Entebbe. Berichten van VN-perso- partijen dfe afn de vormmgran een eel, dat het Tanzaniaanse leger Kampala al had ingenomen, nieuwe Belgische regering wiiien rterden later weer ontkend. meewerken. Op het ogenblik wordt in België over het algemeen veertig uur per week gewerkt. Volgens Vanden Boeynants zou het in 1982 nog maar 36 uur moeten zijn. Op die manier ontstaat in het Belgische bedrijfsleven jaar lijks één arbeidsplaats per honderd werknemers, zo heeft hij becijferd. Van den Boeynants deelde op een- persconferentie verder mee dat de sociale lasten van het bedrijfsleven met vijftien procent omlaag moeten om de huidige concurrentiepositie in stand te houden. De werknemers zou den naar zijn mening genoegen moe ten nemen met een loonstop van twee a drie jaar. De regering zou in vijf jaar 2.6 miljard dollar in het buitenland moeten lenen voor modernisering en reorganisatie van de Belgische indus trie. el maakten bewoners in Kampala men en dat ook het vliegveld Entebbe 1 steren telefonisch melding van ge- onder granaatvuur lag. De Verenigde g chten aan de rand van de stad. Naties verwachten echter voor de n mins officiële radio meldde echter evacuatie van de groep vrouwen en in de loop van de middag dat alles in kinderen nog gebruik te kunnen ma- et hoofdstad weer normaal is. De ken van het vliegveld, el erenigde Naties hebben vrouwen en el nderen van VN-personeel opgedra- Er was gisteren nog niets te merken n zich gereed te houden voor eva- van Libische troepen, die Amin te •e; latie. Ruim 130 mensen zouden In hulp zouden komen. De Libische lei- mvooien de hoofdstad verlaten in der Khaddaffi kondigde dinsdag aan komende drie dagen, aldus een zyn hele leger ter beschikking van de t aordvoerder van de Verenigde Na- Oegandese dictator te stellen, als !s. Diplomaten lieten weten dat alle Tanzania zich niet terugtrekt. De ■16gen uit de stad zijn bezet door Tanzaniaanse president Nyerere ver- n egandese opstandelingen en Tanza- wierp dit ultimatum en zei bovendien Janen. te twijfelen aan de mogelijkheid van Oegandese radio gal gisteren gro- een dergelijke operatie. Volgens verliezen toe. Uit de berichten was waarnemers is het Libische leger niet te maken dat de aanvallers van uitgerust voor een dergelijke Jucht- r^ee kanten Kampala in de tang ne- brug. dor Herman Amelink Saoedische leiders weten niet pre- wat ze met de nieuwe situatie in Midden-Oosten aan moeten. De van de sjah betekend? een ernsti- deuk in het vertrouwen in de atste bondgenoot, de Verenigde iten. Ondanks de uitdrukkelijke ;n van president Carter bleek de st van Iran niet in siaat zijn posi- tegenover de groeiende oppositie handhaven.' schrik sloeg de leiders in Riaad eens om het hart toen het door de vjet-Unie gesteurde Zuid-Jemen allen deed in Noord-Jemen. dat ïeel en al op Sao;di-Arabië leunt, liddels zijn de Arabieren erin ge- agd dit conflict üt de gewelddadi- sfeer te halen maar voorlopig ft de relatie tussen deze twee lan- met zulke enorme verschillen in iale systemen een bron van ust Bncties vredesakkoord tussen Egypte en ïël zit de Saoedische leiders hele- al niet lekker. In november van afgelopen jaar kwamen de Saoe- che leiders bijeen met vertegen- ardigers van de radicale Arabische ten om zfch te beraden op een neenschappelijke economische en Itieke dnk op president Sadat. initiatief van Saoedi-Arabië werd ens deze conferentie een resolutie genomen, waarin stond dat auto- tisch economische sancties tegen rpte va» kracht zouden worden op momaat dat dit land een vrede Israë zou tekenen. De resolutie nadiukkelijk bedoeld om presi- t Sadit van een dergelijk akkoord e houden. Egypte toch een vredesverdrag t g#tekend, staan de leiders in ld *oor een dilemma: moeten ze terdaad maatregelen nemen op ge*aar af dat men een ongewenst caal bewind in Cairo in het zadel of moeten ze de steun aan |p:e blijvend voortzetten op het. gevaar af dat ze de radicale Arabi sche staten tegen zich in het harnas jagen? Een van de permanente doeleinden van de buitenlandse politiek van Sa oedi-Arabië is het bevorderen van de eenheid in de Arabische wereld. Zo slaagde Riaad er in oktober 1976 nog in Egypte en Syrië weer met elkaar te verzoenen, nadat Egypte een troe penscheidingsakkoord met Israël was overeengekomen. Mede door Sa oedische bemiddeling stenjde Egypte later in met de legering van Syrische Verbaal troepen in het verscheurde Libanon onder de dekmantel van een Arabi sche vredesmacht. Eigen positie Op de ministersconferentie die mo menteel in de Iraakse hoofdstad Bag dad wordt gehouden, zullen radicale Arabische staten als Syrië en Irak in samenwerking met de Palestijnse or ganisaties het uiterste doen om Saoe di-Arabië aan hun kant te houden. Of ze daarin zullen slagen, moet echter wel worden betwijfeld. De kans dat ze in Bagdad veel verder komen dan een gemeenschappelijke veroordeling van het vredesakkoord lijkt nauwe lijks aanwezig. De Saoedische leiders lijken namelijk niet bereid het ideaal van de Arabische eenheid te laten prevaleren boven hun eigen positie de Saoedische verklaringen over de Arabische soevereiniteit over de heili ge stad Jeruzalem ten spijt. Hoezeer het vertrouwen van de ko ninklijke leiders in Riaad in de Vere nigde Staten ook is geschokt, zij blij ven zich in eerste instantie toch ver bonden voelen met de westelijke we reld. Immers aan de olieleveranties aan het Westen hebben de Saoediërs hun eigen welvaart te danken. Als ze de steun van het Westen zouden moe ten missen, bijvoorbeeld door een ge zamenlijke Arabische olieboycot, dan is de kans groot dat hun positie ern stig in gevaar komt Saoedi-Arabië BANGKOK. PEKING (AP. Reuter) Vietnam beschuldigde China er gisteren opnieuw van door te gaan met de bezetting van Vietnamees gebied en met de beschietingen van militaire doelen in dat gebied. Viet nam heeft gedreigd de gewapende strijd te hervatten als de vijand zich niet vóór vandaag volledig heeft te ruggetrokken. Volgens radio-Hanoi wijst de voort durende aanwezigheid van Chinese troepen in Vietnam er op dat Peking niet bereid zijn tot vredesonderhan delingen. Volgens betrouwbare bronnen wordt er inderdaad nog spo radisch gevochten in het grensge bied. Ook de propaganda-oorlog gaat in volle hevigheid door. Peking maakte gisteren bekend dat vele Vietname- zen naar China vluchten om het be wind in hun vaderland te ontvluch ten. Hanoi gaf gisteren bovenstaan de foto vrij, waarop een Vietnamese vrouw is te zien, die een lange rij Chinese krijgsgevangenen bewaakt. 'STOCKHOLM (UPI) Het Zweedse instituut voor kernenergie heeft toe stemming gegeven om de zevende en achtste kerncentrale in het land van brandstof te voorzien, ondanks de mening van deskundigen dat de op slag van het kernafval misschien niet veilig is. De regering heeft het laatste woord, maar heeft bij voorbaat al laten weten dat zij met elke aanbeve ling van het instituut zou meegaan. Binnen het Jaar kunnen de centrales in bedrijf zijn. Zeven van de acht geologen die door het instituut in de arm zijn genomen om zich uit te spreken over het plan om de kernaf val in het zuidoosten van het land in rotstgesteente op te slaan, hebben verklaard dat hun eisen voor een vei lige opslag hoger liggen. door Jan Halkes LISSABON President Eanes van Portugal heeft gisteren het ontslag van premier Mota Pinto geweigerd. De permler bood zijn ontslag aan, nadat het parlement zijn begroting had weggestemd. De regering zal nu binnen drie maanden een nieuwe begroting voorleggen, die echter nauwelijks zal verschillen van de weggestemde. Eanes weigerde het ontslag van de regering te aanvaarden, omdat hij vindt dat die „over het algemeen ver dienstelijk functioneert." In het af wijzen van de begroting ziet de presi dent nog geen motie van wantrouwen van het parlement. De overgrote meerderheid van het parlement ont hield zich vorige week bij de stem ming waardoor communisten en links radicalen met 3 stemmen meer derheid in staat waren de begroting te verwerpen. Eanes en Mota Pinto hebben de zwar te piet hiermee teruggespeeld naar het parlement. Het aanblijven van de regering brengt vooral de liberale PSD van Sa Carneiro in moeilijkhe den. Vrijwel alle politieke waarne mers zijn het erover eens dat de stern- onthouding van de op één na grootste partij, bedoeld was om de regering pootje te lichten, ondanks de ontken ning van de PSD. De moeilijkheden, die Sa Camelro binnen zijn eigen fractie met deze dubbelzinnige poli tiek veroorzaakte dreigen hem nu noodlottig te worden. Meer dan de helft van de fractie verliet tijdens de stemming vorige week de zaal of stemde voor de begroting. Scheuring De reactie van Sa Carneiro enerzijds en de woordvoerder van de dissiden ten, Sousa Franco anderzijds, maken duidelijk dat een scheuring binnen de PSD-fractie nu vrijwel onvermijde lijk is. Alom wordt gespeculeerd over het oprichten van een nieuwe politie ke groepering gevormd door de PSD- dissidenten en stromingen bulten het parlement. Terwijl Mota Pinto dinsdagavond overleg voerde met president Eanes, haalde Sa Carneiro op de televisie fel uit naar de president. Zijn staatsbe zoeken aan de Oostbloklanden en de diplomatieke missies van majoor Melo Antunes als Eanes afgezant in Zuidelijk Afrika zag Sa Carneiro als uitingen van een halfslachtige hou ding ten opzichte van de communis ten. Ook de kritiek van de Revolutio naire Raad op het terugdraaien van de landhervorming door minister Vaz Portugal had volgens Sa Carneiro door Eanes moeten worden weerlegd. De Revolutionaire Raad verweet het ministerie van landbouw onwetma- tigheden bij de uitvoering van de landhervormingswet. Ontruimd De gebeurtenissen in het gebied van de landhervorming bereikten deze week een nieuw hoogtepunt toen landarbeiders bij Rio Malor barrica den oprichtten tegen de Republikein se Garde. De barricaden werden ech ter niet verdedigd. De landbouwcoö peratie Amelxoeira. die veel steun ontvangen heeft van het Vlaamse Portugalcomité, werd dinsdag in haar geheel ontruimd. BIJ gebrek aan een voormalige eigenaar zijn de dui zend hectare nu onder beheer van een staatscommissie gesteld. Het opperbevel van de strijdkrachten heeft een onderzoek ingesteld naar de bewering van de luchtmachtstaf, die zegt geen oefeningen of andere activi teiten te kunnen ontplooien vanweg het afwijzen van de begroting vorige week. Politieke commentatoren be schouwen het standpunt van de luchtmacht als politieke druk op Eanes MOSKOU (UPI) De Sowjetrussi- sche president, Leonid Breznjew. heeft zware griep, zo is van Fransen in MOskou vernomen. Eerdere berich ten uit Parijs hadden gezegd dat hij alleen maar een kou had gevat. Door zijn ziekte heeft Breznjew zich gedwongen gezien het voor deze week vastgestelde bezoek van de Franse president. Glscard d'Estaing. af te gelasten. LONDEN (Reuter. UPI) De kans bestaat dat het westen spoedig op grote schaal zenuwgas gaat aanma ken om in tijd van oorlog als wapen te dienen. Dit heeft de toonaangevende Britse defensiespecialist en samen steller van het handboek Internatio nale Wapenontwikkelingen John Marriot voorspeld. „Wanneer de NAVO zich realiseert hoezeer zij met de rug tegen de muur staat zou het geen verbazing wekken dat er weer begonnen wordt met de aanmaak van zenuwgas." Marriot veronderstelt dat iedere oorlog in Eu ropa het beeld te zien zal gevan van een massaal oprukken van Sowjet- divisies. Een in de minderheid verke rende NAVO kan ze alleen maar te- gen houden door tactische kernwa pens of de omstreden neutronenbom te gebruiken. De Verenigde Staten zouden er misschien voor terug schrikken om de NAVO als eerste tactische kernwapens te laten inzet ten, als dit zou kunnen leiden tot een wereldwijde kernoorlog. Marriot vraagt zich dan af welke al ternatieven er zijn en komt zo uit bij de chemische wapens, die volgens hem tot een dikwijls vergeten en ver keerd beoordeelde wapengroep beho ren. In tegenstelling tot de neutro nenbom zijn sommige chemische wa pens niet dodelijk. Met moderne che mische wapens kunnen duizenden mannen lang genoeg worden uitge schakeld om een voorsprong te niet te doen zonder dat de slachtoffers blijvend letsel wordt toegebracht In een ander standaardwerk op het terrein van de defensie dat vandaag is uitgekomen. Jane's Oppervlakte vaartuigen. voorspelt samensteller Roy McLeavy dat de Jaren tachtig een schitterende toekomst bieden aan de hovercraft-Industrie. Deze vaartuigen kunnen worden gebruikt voor de uitvoer naar ontwikkelings landen. Veel vitale natuurlijke grond stoffen in Afrika, Azië en Latijns- Amerika bevinden zich op afgelegen plaatsen. De hovercrafts kunnen die nen als transportmiddelen en zelfs als ziekenhuizen. De enige voorwaarde is dat het terrein vlak genoeg is. an i ontwikkelingen van de afgelopen maanden in het Midden-Oosten zijn de leiders van zi oedi-Arabië niet in de koude kleren gaan zitten. Eerst werden ze geconfronteerd met de val r'n de sjah en de daarop volgende machtsovername in Iran door ayatollah Khomeini. -)rvolgens brak op het Arabische schiereiland een oorlog uit tussen de buurlanden Noord- en lid-Jemen. En nu wordt het land geconfronteerd met een vredesregeling tussen Egypte en aël. wordt nog steeds geregeerd door een kleine, autoritaire, conservatieve eli te, die weinig ruimte laat voor enige vorm van democratie. Zo'n bewind is kwetsbaar. In de Arabische wereld zijn immers niet alleen marxistisch denkende krachten aanwezig, zoals in Zuid-Jemen, maar evenzeer niet- marxistische radicalen zoals in Libië en Irak, als ook religieuze fundamen talisten zoals in Iran. De leiders in Riaad hebben alleen maar gevaar te duchten van dergelijke bewegingen. De kans dat Saoedi-Arabië zich meer dan verbaal in het kamp van het Arabische afwijzingsfront gaat op stellen. is daarom klein. Riaad wil toch graag contact blijven houden met Egypte, dat nog altijd een Ara bisch land is met een grote bevolking en dat nog steeds een belangrijk cen trum in de Arabische wereld is. Bo vendien zien de Saoediërs niets in het verbreken van de contacten met ge matigde Arabische landen als Marok ko, Oman en Soedan, die zich achter Sadats initiatief hebben gesteld. Een recent bewijs van deze Saoedische gematigdheid is de poging van Riaad om het hoofdkantoor van de Arabi sche Liga naar Tunis over te plaatsen. Recente uitlatingen in Riaad dat een toenadering tot de Sowjet-Unie wordt overwogen, lijken niet veel om het lijf te hebben. Ze lijken eerder bedoeld om de Verenigde Staten dui delijk te maken dat de Saoediërs niet met zich laten sollen, dan dat er een Serieuze ouverture naar Moskou mee wordt beoogd. Hoe gematigd de Rus sen zich dezer dagen ook uitlaten over de regering in Riaad. voor de Saoediërs blijven de leiders in het Kremlin doemwaardige atheïsten, waarmee het slecht hazen vangen is. De schrik om de recente aanvallen door Zuid-Jemen zitten de Saoediërs nog in de benen ADVERTENTIE Ofwel sparen en snel aan je spaar geld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaar rekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, over zichtelijk en heel flexibel. Enu krijgt een rente van m o 4/0 Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plusrekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het op genomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of WJ^ Dat is voor de spaarder die de aller hoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere rijd vastligt Amro's Vaste Loop- rijd Rekeningen bijvoorbeeld staan van 2 tot 6 jaar vast En de rente varieert dan van 7 tot t

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7