Meer eenheid in loodswezen ening van een lezer Trouw Commentaar VPS 'M ie nieuwe parlementariërs (1) Je nieuwe parlementariërs (2) kie opvarenden tanker gedood Defensie Veiligheid van scheepvaart nu onvoldoende U zoekt een wasdroger die u gewoon overal kunt neerzetten. Een wasdroger dus, die geen afvoerslang en geen wateraansluiting nodig heeft. Die met heel weinig stroom 4,5 kg wasgoed naar keuze strijkdroog of kastdroog maakt. En die zelf „voelt" wanneer het wasgoed droog is. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG-Lavatherm de Luxe. En zo heeft AEG voor elk was- probleem een op lossing. AEG laat je niet in de steek. haasten helpt toch niet buikje guyanafilm niet erg tijd uitgeploegd naaperij BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ver ruim twee maanden mogen kiezers in de negen landen van Europese Gemeenschap recht reeks hun afgevaardigden in het uropese parlement kiezen, maar iregeld over de vergoeding voor Daarmee wordt weliswaar een ver- 'Wisselen van de wacht' in Waterweggebied door reorganisatie overbodig? nieuwe parlementariërs. velend element geïntroduceerd, namelijk dat het ene lid van pre- is inmiddels zo weinig tijd over- cies hetzelfde parlement veel meer bleven om de zaak te regelen (17 verdient dan het andere (Duitsers uitmaken of hij nu lid is van resp. de Tweede Kamer, de Bondsdag en het Lagerhuis of van het recht streeks gekozen Europese parle ment. In een tijd waarin de risico's die de zee scheepvaart voor de samenleving met zich brengt steeds groter worden, ontbreekt het de rijksoverheid in feite aan de middelen voor een slagvaardig beleid en een doel treffend optreden. Reacties waarin deze zorg doorklinkt, zijn de laatste jaren steeds vaker gedeponeerd op het bureau van de ministers van verkeer en waterstaat en van defensie. De Vereniging De Nederlandse Loods af deling Rijnmond, de Vereniging van Rotter damse havenloodsen, de gemeente Rot terdam. de Koninklijke Nederlandse re dersvereniging. de Federatie van werkne mers in de zeevaart, de Nederlandse vere niging van kapiteins ter grote vaart en de samenwerkende ambtenarencentrales hebben in vele brieven aan „Den Haag" gewezen op de versnippering van verant woordelijkheden en het ontbreken van een heid in het maritiem bestuur. Deze kritiek heeft de overheid niet onbe roerd gelaten: onlangs heeft de minister raad bekendgemaakt dat het de bedoeling is dat er op 1 januari 1980 een directoraat- generaal maritieme zaken bij het ministerie van verkeer en waterstaat zal worden inge steld. Daarin zullen verenigd zijn het huidi ge directoraat-generaal van scheepvaart. het rijksloodswezen en onderdelen van rijkswaterstaat. Of de datum van 1 januari 1980 zal worden gehaald is een tweede, want de centrales van overheidspersoneel hebben als voor waarde gesteld dat vooraf alle (personefe) consequenties van deze reorganisatie op tafel moeten komen. Over met name de gevolgen voor het betrokken personeel is. menen de overheidscentrales. nog te wei nig bekend li is de eerste zitting en dan moet es in kannen en kruiken zijn) dat der nu al met de klompen kan nvoelen hoe de nieuwe regeling zal uitzien. De nationale rege- gen worden van toepasing ver- lard op Straatsburg en dus zal t voor een Nederlander, een litser of een Brit straks niets waarderen het werk van volksver tegenwoordigers bij voorbeeld veel hoger dan Britten of Ieren), maar daar moet mee te leven zijn. Wel zijn naar onze mening de nieuwe afgevaardigden verplicht om reeds tijdens hun eerste zit tingsperiode die verschillen glad te strijken. door Henny de Lange rvelender dan die negen ver- illende categorieën is echter het t. dat sommige nieuwe parle- ntariërs ook al komen ze uit zelfde Nederlandse nest zo schillend tegen hun nieuwe taak ikijken. Er zijn zeker twee, mis- ien wel drie Nederlanders die ïks hun lidmaatschap van het ropese parlement zullen blijven met het Tweede-Ka- rlidmaatschap, ook al was er n beetje een stilzwijgende over- hi ikomst tussen de partijen dat >bel mandaat tegen te gaan. ae Tweede Kamer zal daarom ïd iks bij het vaststellen van een )r. eling toch minstens moeten be- tten, dat een dubbel mandaat 7 1 tot een dubbel salaris mag selen. Dat is het minste wat moet a rblijven van de eens gekoester- goede bedoelingen, ic i I eer zo belangrijk lijkt ons, dat wKamer er op moet toezien, dat Straatburgse vergoedingen in idering worden gebracht op of afvloeiingsregelingen. die soms financieel erg aantrekke lijk kunnen zijn. We denken hier heel concreet aan Hans Nord, nu nog secretaris-generaal van het Eruopese parlement, maar num mer twee op de VVD-kandidaten- lijst. De heer Nord heeft blijkens een bericht in het Engelse blad The Observer zich uit de ambtelij ke Europese dienst laten leiden, maar niet dan na een beroep ge daan te hebben op een afvloeiings regeling „wegens dienstbelang". Formeel is daar waarschijnlijk niet zoveel op aan te merken, maar of het allemaal wel in overeenstem ming is met de geest van het be treffende ambtenarenreglement, is de vraag. Vandaar onze beducht heid over een mogelijke cumulatie van inkomsten. Het allerbeste is natuurlijk als de heer Nord bovendien nog even vóór de verkiezingen duidelijk maakt hoe alles precies in elkaar steekt. Democratie, om het even of die nu in Den Haag of Straats burg wordt bedreven, kan het niet stellen zonder openheid ook over dit soort zaken. ROTTERDAM Een groot schip stevent van zee richting Nieuwe Waterweg. De bestemming is Rotterdam. Er is een loods aan boord die zorgt dat het reusachtige gevaarte in de veilige vaargeul blijft. Halverwege de Waterweg, waar het schip de Rotterdamse gemeentegrens nadert, staat de (rijks- )loods op en biedt zijn plaats aan aan een loods van de gemeentelijke havenloodsdienst van Rotterdam. Die zorgt er op zijn beurt voor dat het schip ook het laatste stuk van zijn reis veilig kan afleggen. Een dagelijks tafereel In het Water weggebied. dit wisselen van de wacht. Voor een leek een ongehoord stukje ambtenarij, maar ook ingewijden is deze situatie al lang een doorn in het oog. Niet alleen kost het bestaan van twee afzonderlijke loodsdlensten in het Waterweggebied handenvol geld al in 1972 berekende de Rekenka mer dat bij samenvoeging van beide loodsdlensten jaarlijks vijf miljoen gulden kan worden bespaard maar ook kunnen hierdoor conflicten ont staan die de veiligheid op de vaarwe gen bepaald niet bevorderen. De situatie ln het Waterweggebied bij Rotterdam ls maar één voorbeeld van de vele gevallen van versnippering van verantwoordelijkheden op het gebied van maritiem bestuur bij de rijksoverheid. Het plan dat de ministerraad vorige maand bekendmaakte, zal voor een belangrijk deel een eind maken aan deze versnippering. Door het rijks loodswezen, het directoraat-generaal van scheepvaart en enkele onderde len van rijkswaterstaat onder te bren gen in één overheidsorganisatie zal er eindelijk één lijn kunnen worden ge trokken waar het de bevordering van de veiligheid van de scheepvaart be treft. BIJ deze reorganisatie zijn onge veer 3500 personeelsleden betrokken, van wie tweeduizend van het rijks loodswezen. een onzer verslaggevers IRDAM Drie opvarenden de Britse tanker Texaco Spain ldq gisteren in de haven van Rotter- lelö omgekomen, toen ruwe olie de g hpkaner van het schip binnen- >omde. De slachtoffers zijn de 41- >ge stuurn an Clive Leslie D'Agui- lar, de 31-jarige tweede machinist Christian Levell (beiden uit Enge-, land) en de 45-jarige monteur Ismail Balba uit Pakistan. Een aantal ben annlngsleden heeft nog geprobeerd het drietal te redden De n oelte bleek tevergeefs. Probleem is dat de overheidsbemoei enis met de scheepvaart zich sinds jaar en dag heeft voltrokken onder verantwoordelijkheid van de minis ters van verkeer en waterstaat en van defensie. De laatstgenoemde heeft de zorg voor een veilige beloodsing en voor de betonning. bebakening en verlichting op de Nederlandse vaar wegen, op het Nederlandse deel van het continentaal plat en op het ijssel- meer, en voor de radardlenst en kust wacht. Vrijwel alle andere activitei ten van de overheid ten aanzien van de scheepvaart vallen onder de ver antwoordelijkheid van de minister van verkeer en waterstaat. Juist op deze taakverdeling wordt steeds meer kritiek uitgeoefend. Loodswezen en betonning kim Je moeilijk als specifieke taken van de fensie beschouwen, hoewel defensie in de loop der Jaren natuurlijk wel de nodige ervaring op dit gebied heeft opgebouwd. Loodswet Omdat een slagvaardig beleid door deze versnippering nauwelijks moge lijk is, werd al ln 1971 voorgesteld het rijksloodswezen onder te brengen bij het ministerie van verkeer en water staat. Daarbij werd ook nog eens ge wezen op de merkwaardige situatie ln het Waterweggebied, waar twee loodsdlensten naast elkaar werken. Omdat besprekingen met Rotterdam over een mogelijke samenvoeging in middels in een Impasse waren ge raakt. werd ln de Tweede Kamer het voorstel gedaan dan maar de Loods wet van 1957 te wijzigen met als oog merk de gemeenten de bevoegdheid te ontnemen om er een eigen haven loodsdienst op na te houden. Een hoorzitting bracht echter zoveel problemen op tafel, dat besloten werd een commissie de commissle- Duk ln het leven te roepen. Deze kreeg tot taak na te gaan op welke manier de scheepvaart in de toe komst in de meest veilige banen zou kunnen worden geleld, letterlijk en figuurlijk. Zolang de overheid zelf niet in staat ls tot een grotere eenheid van maritiem bestuur, kunnen wij moeilijk Rotterdam vragen zijn eigen loodsdienst op te heffen, was de ach terliggende gedachte. eerste plaats de veiligheid van de scheepvaart gediend. De centrales van overheidspersoneel hebben zich nog niet achter de plannen van het kabinet geschaard. Ze willen eerst weten welke onderdelen van rijkswa terstaat zullen worden opgenomen ln de nieuwe dienst. Totnutoe ls slechts gesproken van „enkele onderdelen". Voorwaarden NCBO-bestuurder Jaap van der KoolJ: ..De centrales van overheids personeel willen duidelijk weten om welke onderdelen het gaat en om hoeveel mensen. WIJ hebben in leder geval als voorwaarde gesteld dat alle onderdelen van rijkswaterstaat die van invloed zijn op de bevordering van de veiligheid van de scheepvaart worden opgenomen in het nieuwe dl- rectoraat-generaal.Gebeurt dat niet, dan gaan we niet akkoord." Achtergrond van deze voorwaarde ls volgens Van der KoolJ dat de over heidscentrales willen dat de reorgani satie in één keer goed wordt uitge voerd. .Anders komen we over een Jaar of wat tot de conclusie dat er diensten zijn overgegaan die daar ln feite helemaal niet thuis horen. Als er dan toch moet worden gereorgani seerd, doe het dan goed en zonder dat er mensen weg moeten." Wat betreft dat laatste zijn de bon den minder somber gestemd. Meer problemen voorzien ze op het punt van de rechtspositie. „Op z'n minst moet er een garantieregeling komen die de rechtspositie van het betrok ken personeel veilig stelt," meent de NCBO-bestuurder. BIJ rijkswaterstaat bestaat het ver moeden dat voornamelijk delen uit de directie Benedenrivieren en Noordzee zullen „verhuizen" naar verkeer en waterstaat. Deze onderde- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Gevaarlijk len zijn belast met de betonning en bebakening, taken die typisch de vei ligheid betreffen. Afhankelijk van het aantal onderdelen zullen 1200 tot 1500 mensen van rijkswaterstaat te maken krijgen met de reorganisatie Bij Rijkswaterstaat staat men heel wat gereserveerder tegenover de plannen van het kabinet dan bij het loodswezen. „Rijkswaterstaat is een enorm lichaam en als er dan zoiets gebeurt, weet Je nooit waar Je terecht kunt komen. Die onzekerheid, of Je er niet op achteruit gaat of misschien wel moet verhulzen, dat is het", aldus een medewerker van rijkswaterstaat. De gemeentelijke havenloodsdienst van Rotterdam is voorlopig nog niet „aan de beurt". Afgesproken is dat pas gepraat zal worden over de toe komst van deze dienst, als de grote reorganisatie haar beslag heeft gekre gen. NCBO-bestuurder Van der KoolJ: „Ik ben wel van mening dat Rotterdam straks zeker een bijdrage zal moeten leveren ln deze reorgani satie. Want de situatie die er nu ls ln het Waterweggebied, waar twee loodsdlensten opereren, kan natuur lijk niet zo blijven". ADVERTENTIE OPDRACHT VAN BESTEK 81-HOOFDCOIWNMSSARIS VAN AGT AMBTENAREN HBEDA TRCMOVOLGEftS ©E JA AR DENZLORG Zoals bij zovele commissies verliepen de werkzaamheden van de commis- sie-Duk „minder voorspoedig", maar wel kwam uit het door deze commis sie verzamelde materiaal zo'n ver snipperd beeld naar voren, dat de betrokken ministers tot de slotsom kwamen dat er grote haast was gebo den. De steeds grotere tonnages van schepen waarmee vaak zeer gevaar lijke stoffen worden vervoerd en de toenemende drukte op de vaarwate ren, maken een slagvaardig beleid onontbeerlijk, was de conclusie. Aan gezien zo'n beleid ten gevolge van de grote versnippering niet gevoerd kon worden, restte maar een gevolgtrek king: op korte termijn komen tot één dienst, waarin de scheepvaart wor den gebundeld. Dit gegeven ligt nu op tafel en moet op 1 januari 1980 al „hard" gemaakt zijn. Het loodswezen, dat met twee duizend man het grootste aandeel in de „verhuizing" zal opeisen, heeft po sitief gereageerd. Men is niet bang voor ontslagen, omdat het volgens directeur-generaal J. J. Valk van het loodswezen niet gaat om een samen voeging van enkele zwakke bedrij ven, maar om diensten die elkaar aanvullen. Naar zijn mening en ook naar die van de vijf overheidscentra les ls met deze reorganisatie ln de AEG AEG-TELEFUNKEN Nederland NV. Alotta Jacobslaan 7.1066 BP Amsterdam telefoon 020-51163 33 Waarom moet het kind op het plaatje ome Joop een handje ge ven? Niet omdat het dat zelf wil; het wil zelfs helemaal niet en steekt een lange lap tong uit. Het moet. omdat moeder het fijn vindt als haar dochtertje zich voorbeeldig gedraagt. Het plaatje van het kind en ome Joop die vergeefs een hartelijk bedoelde hand uitsteekt, is er een in een vouwblad met zeven van dat soort plaatjes, allemaal over kinderen die zo nodig iets moeten wat ze nou net (nog) niet willen en waar ze misschien helemaal nog niet aan toe zijn. „Met die plaatjes wordt geprobeerd duide lijk te maken dat alles zijn tijd heeft en dat ieder kind in zijn eigen tempo groot wordt", ver klaart Maatschappelijke Ge zondheidszorg, maandblad van de Nationale Kruisvereniging, dat het vouwblad in zijn maart nummer heeft gestopt. Voor de (vak)mensen die dit „MGZ" lezen en er in wijkgebouw, consultatie bureau cn zo mee kunnen wer ken. Bezoekers van die gebouwen ouders, kinderen kunnen er ook nog wat mee doen: de (onbe kend gebleven) tekenaar heeft één van de acht vakken in het vouwblad leeg gelaten, zodat ie der die dat wil nog een ander voorbeeld van zo'n moetrsituatie kan invullen. Het draait allemaal om „het kind in de prestatiemaatschappij. Zelfs een klein kind kan daarin al meegetrokken worden. Ieder mens en ieder kind heeft een ze kere prestatiedrang in zich, ver klaart de pedagoge Francis Kop- mels in MGZ. „Op zichzelf ls dat geen negatief gegeven. Integen deel, een zekere prestatiedrang is in de ontwikkeling van het kind onmisbaar ln onze samenleving." Maar als ouders te veel van hun kind vergen kan dat wel eens een negatief effect hebben. Kinderen tot een jaar of drie hebben dat trouWens nog niet van zichzelf, dat leveren van prestaties. Elk kind heeft, zoals gezegd, zijn eigen ontwikkelingstempo. „Haasten helpt niet en heeft zelfs vaak een tegengestelde uitwer king. Dat speelt bij voorbeeld heel duidelijk bij kinderen die te vroeg zindelijk .gemaakt' worden terwijl ze er eigenlijk nog niet aan toe zijn." Maar, voegt het blad er troostend aan toe. „dat alles betekent natuurlijk niet dat je als ouder niet trots en gelukkig zou mogen zijn als je kind be paalde vorderingen maakt. Het betekent wél dat ieder kind an ders is dan de anderen en zich op zijn unieke manier ontwikkelt. En ook dat de ouders hem daar voor de kans moeten geven, ook al praat of loopt hij misschien wat later dan een buurkind, of later dan in een van de vele boek jes staat." De Britten lopen ernstig gevaar een buikje en andere ongewenste vetachtige uitwassen op het li chaam aan te kweken. Voedings deskundige John Garrow vreest dat de „Europese" maten en ge wichten zijn landgenoten op een dwaalspoor zullen brengen. Met ingang van volgend jaar zullen pakken en flessen levensmidde len in de winkel aangeboden wor den per pond, ons en liter, in het algemeen ongeveer tien procent meer dan de pounds, ounces en pints die de Britse consumenten sinds jaar en dag gewend zijn. Garrow is nu bang. dat de men sen gewoon een heel pak van het een of ander leeg eten. zonder er rekening mee te houder» dat ze steeds die tien procent extra bin nen krijgen. Dat betekent na ver loop van tijd ongewenste, onge zonde speklagen op het Britse lijf. Voor de Engelsen die al een buikje hebben maakt het uiter aard niets uit, dat nieuwe Euro pese stelsel. Het kon niet uitblijven, na de schielijk ln elkaar gedraaide boe ken over de massale zelfmoord in Guyana ln november vorig Jaar, waarbij People's Temple-voor- ganger Jim Jones en meer dan negenhonderd van zijn volgelin gen omkwamen, moest er wel een film volgen. Die film, met de sen sationele titel „Guyana de moord van de eeuw", wordt nu met grote haast in Mexico opge nomen en de Mexicaanse film producent Rene Cardona Junior gooit er vijf miljoen gulden te genaan. Veertien Mexicaanse ac teurs en actrices doen er aan mee, verder twaalf van hun colle ga's uit voornamelijk de Verenig de Staten en dan nog zo'n negen honderd figuranten, die voor de negenhonderd slachtoffers van het drama spelen. Jim Jones wordt gespeeld door 8tewart Whitman, de Amerikaanse sena tor Leo Ryan die in Guyana werd doodgeschoten, door Gene Bar ry. Voor de rol van Jones is eerst Richard Burton gevraagd, maar die heeft voor de eer bedankt. Zou het dan toch waar zijn, die bewering van romantisch Inge- 1 stelde bladen, dat de Britse kroonprins Charles de meest be geerde vrijgezel van het moment is? Je zou het haast zeggen als Je leest, hoeveel Jonge vrouwen Charles nog steeds op reis door Australië onverhoeds om de hals gevlogen zijn en hun lippen stift ergens op zijn hoofd achter lieten. Charles vindt het allesbe halve erg. Tijdens een lunch met premier Malcolm Fraser en ande re vooraanstaande Australische politici zei hij: „Ik zou het toejui chen als deze vorm van begroe ting ln het protocol werd opge nomen". Bijna allemaal komen we tijd te kort. Vervelend, want een etmaal valt nu eenmaal niet als een elas tiekje uit te rekken. Hoe kun je desondanks toch wat meer tijd creëren? Door de slaaptljd zo goed mogelijk te benutten, las „De Bejaarden" ln een buiten lands tijdschrift. Bij voorbeeld door een kussen te gebruiken, waarop Je onmiddellijk ln slaap valt, of een bed dat Je het uitge ruste gevoel geeft twee keer zo lang geslapen te hebben als in werkelijkheid. Helaas bestaan zulke kussens en bedden nog niet. Misschien maar goed-ook Vader vindt het best zo. de zoon zal nog wel ultgevloerd op één oor liggen. Die zoon. Fanie Kru- ger, heeft 32 hectare grond tot 20 centimeter diep omgeploegd, kreeg dat ln twee dagen en zes uur onafgebroken werken voor elkaar en vestigde daarmee een nieuw wereldrecord ploegen. Het bewerkte land hoort bij de boer derij van vader Kruger, ln he« westen van Kenia, zodat vader geboft heeft met de inspannin gen van zijn zoon terwille van een wereldrecord. Fanie hield het ploegen zes uur langer vol dan de vorige recordhouder, een Engelse boer Nogal wat bezoekers van Ouwe hands Dierenpark trappen er in: de bavianen lopen los! Maar als ze dan bij de bouwput komen waar de „bavlanengelulaen" van daan komen, zien ze daar bouw vakkers die zichzelf tijdens het werk aan de nieuwbouw de gelui den van de dieren om hen heen zo perfect hebben aangeleerd, dat Je er Iets om zou durven verwedden dat je een echte baviaan, olifant of leeuw hoort. Pure naftperlj dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5