Volchaos gaat verder dan Sigmacon Geen toeslag op ruwe olie uit Saoedi-Arabië Het gaat weer slecht met de economie uropese richtlijn or energielabel Geen bezwaar tegen noemen rentekosten iet 50 maar 150 miljoen in bodemloze putten Hypotheekrente per 27- maart 1 Topman Lardinois (Rabo-Bank): iral Electric uitbreiden Sombere verhalen brengen weinig nieuws Broodverbruik kilo's gedaald Nederland dronk minder champagne -(iOERDAG 29 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 25' Peter van Lakerveld ci JURG Het onlangs uitgelekte concept-rapport van de >jj mene Rekenkamer over de mislukte herstructurering in <t olindustrie gaat voornamelijk over Sigmacon. Dat is de Riddels sterk ingekrompen combinatie van de wollenstof- J ibrieken AaBe, A&N Mutsaerts en Janssens de Horion. ^Irama kostte de overheid 65 miljoen gulden. De vergeefse ingsoperaties hebben in totaal echter zeker 150 miljoen en gevergd. Geld dat in vele bodemloze putten verdween, buiten Sigmacon. in de wolspinnerijen ongeveer ill j oen gestopt, in Goirle Textiel miljoen en in de combinatie iz/Vaalser Textielfabriek ook niljoen. Verder werden leegge- fabrieksgebouwen met rijks door gemeentebesturen ge- Kosten: ƒ25 miljoen. Daarbij nog eens afvloeiingsregelin- Dor personeel want Juridisch ge varen vele wolbedrijven gedu- de sanering staatseigendom ge- alle overheidsuitgaven ten de bij de sanering betrokken 9-frven (niet de gehele bedrijfstak) aan het begin van de herstruc- ig. eind 1974, 2000 werknemers dit ogenblik nog vierhonderd, verheidsgelden werden als kre- jjjerstrekt, als deelneming in het al of ten bate van investerin- Jirecte uitgaven in de loonsec- rmden een minderheid. het mogelijk dat de wolbran- flJndanks overheidssteun groten- j. is verdwenen? Zeker heeft de 3l^situatie daarmee te maken. Op iment dat de overheid ingreep toestand al zeer precair. Een ^ide verklaring geeft de marktsl- echter niet. Hoe is het te ver dat ondanks het feit dat de ;id 150 miljoen in de wolbran- impte, 1600 arbeidsplaatsen len? p°m enei «te con in de redenen is de opzet van de i. de stichting die de herstruc- ïg namens de overheid moest iden. In die opzet nam vooreit- i van der Lande een ijzersterke in. Van der Lande had zich projectleider van de NEHEM wol beziggehouden en deze stelde Hem in staat drie van bestuursleden in de Wolcon te nen onder wie een vertegen- iger van de vakbonden. In feite t hele bestuur zijn voorzitter er tegenspel en gaven de leden er Lande de kans van de Wol- Ïi one manshow te maken. Hij ivendien een ruime volmacht t ministerie van economische en is bij waarschuwingen dat it liep niet door het ministerie Igeerd. Economische zaken liet er Lande eigenlijk zijn gang ilconvoorzitter had veel macht, eeg een commissarisplaats in alle bedrijven waar de Wolcon ee bemoeide en verkreeg zo een nformatievoorsprong. Hij werd functie eerder gevreesd dan rdeerd. „Als Van der Lande gaat de poort dicht", zeiden de emers van de wolfabrieken wel. was zijn optreden inderdaad rlijk. Zo veegde hij bij wolspin- iwabo een rapport van het bu- lerenschot van tafel om er een af gezien minder juiste beoor- van het bureau Kewill voor in lts te zetten. Over Kewill horen ma meer. Van der Lande wekte trbazing door zijn plannen het Leidse bedrijf Krantz samen te voe gen met het vrijwel failliete Goirle Textiel. De directie van Krantz wist dit te voorkomen. Het optreden van Van der Lande werd de overheid eerst op een laat tijdstip düidelijk. Pas na een verslag van het in de arm genon en organisa tiebureau Krekel, Van der Woerd Wouterse gaf het ministerie toe dat de Wolconformule een onafgebroken mislukking was gebleken en dat ze ker ook in de persoonlijke sfeer te beginnen bij voorzitter Van der Lan de ingegrepen zou moeten worden. Verstrengeling Het tweede punt dat genoemd kan worden is de verstrengeling van be langen bij de directeur van Sigma con, J. O. Feenstra. Hij was tevens grootaandeelhouder van het boven al genoeiide organisatiebureau Kewill Systems. Op aandringen van de wol con verbrak Feenstra de banden met Kewill in de loop van 1975 maar toen had het bureau al onderzoeken ver richt bij vrijwel alle bedrijven waaro ver de ben oeienis van de Wolcon zich uitstrekte, zodat Feenstra vermoede lijk over infornatie beschikte, die zonder de banden met Kewill niet voor hem beschikbaar was. Niettemin zei Feenstra vorige week in een interview met het Financieele Dagblad niet van de deplorabele situ atie bij Mutsaerts EN Janssens de Horion geweten te hebben toen deze bedrijven tot Sigmacon toetraden. Een opnerkelijke uitspraak, gezien Feenstra's relatie met Kewill, dat ge- noen de bedrijven niet zo lang tevo ren had onderzocht. Bij lezing van- Een derde reden waarom de Wolcoö peratie een mislukking werd, is de opbouw van de wolindustrie. Niet ie der bedrijf doet aan spinnen, weven, wassen en veredelen. Fabrieken rich ten zich vaak op een enkele deelbe werking. een patroon dat we ook ken nen in de katoenindustrie. Sluit nu een weverij, dan mist de spinnerij een afnemer en op die manier kan een kettingreactie optreden. Interessant is de verschillende deel bewerkingen binnen één concern sa men te brengen. Die poging is gedaan met de bedoeling „Sigmacon II" op te richten, waarvan onder meer deel van zouden uitmaken Vaalser/Krantz, de Ned. Kamgarenweverij, Koningshoe ve en de herenkledingdelen van Mut saerts en Janssens de Horizon. De laatste twee bedrijven houden zich bezig met veredeling.Toen Feenstra ze sloot viel plotseling een belangrij ke poot weg onder Sigmacon II en mogelijk was het de hoofdreden waarom Sigmacon n nooit gevormd is. De in die mislukte combinatie ge noemde bedrijven moesten in hun eentje voortmodderen en dat heeft zeker bij de Vaalser Textielfabriek het einde verhaast, zo niet bewerk stelligd. De Vaalser was een bedrijf dat al in 1971 uitstel van betaling had gekregen maar sindsdien aan de bete rende hand was. In 1975 zou de Vaal ser onderdeel worden van Sigmacon I en was de kruisspoelerij op aanraden van Kewill alvast verkocht. Kruis- spoelen waren er namelijk binnen Sigmacon genoeg. Feenstra weigerde de Vaalser echter („de fabriek lag te excentrisch") en de Limburgers moesten alleen verder. Het krulsges- poelde produkt moest bij derden wor den gekocht (25 procent duurder) en de fabriek kwam opnieuw in moeilijk heden. Een samenvoeging met Krantz dat toch uit Leiden wegwilde, leek nieu we kansen te bieden. De overheid sprong met 10 miljoen bij maar de fusie werd zo klungelig uitgevoerd dat alle hoop verdween. Soms kwa men er onverwacht machines uit Lei- Burgemeester Bevers van Hengelo heeft namens een delegatie van de met sluiting bedreigde Stork-gieterij een rapport aangeboden aan minister Van Aardenne. Het rapport pleit voor verdere steunverlening aan de gieterij. bank en Krekel c.s. rijzen trouwens Kritiek op internationale concerns twijfels over de beweerde verliezen bij Mutsaerts. Economische zaken had kennelijk groot vertrouwen in Kewill want een onderzoek door dit bureau werd in ieder geval bij de wolspinnerij Swabo als voorwaarde gesteld voor geldelij ke steun. Vraag is of het grote ver trouwen van het ministerie in Kewill wel terecht was. Ervaring ahd het bureau nauwelijks toen het bij aller lei reorganisaties betrokken werd. Enig wapenfeit was in feite een reor ganisatie bij AaBe, Feenstra's eigen bedrijf. Ingewijden zetten vraagtekens bij de aanbevolen maatregelen voor de wol- ververij Koningshoeve, waar werd aangeraden van de twee afdelingen de best lopende te sluiten. Merkwaar dig was ook het advies aan spinnerij Swabo. Er werkten 170 man, wat te weinig was om op voldoende capaci teit te draaien. Toch moesten er 40 mensen uit. Alle belanghebbenden hopen nu maar dat het optreden van Kewill eindelijk eens boven water komt, want ook het rapport van de Rekenkamer is op dit punt zeer sum mier. Zoals ook de achtereenvolgen de ministers van economische zaken terughoudend zijn geweest. In ant woorden op Kamervragen is de rela tie Kewill-Feenstra nooit toegegeven. GENEVE (Reuter, AP, UPI) Saoedi-Arabië, de grootste olie-exporteur ter wereld, heelt besloten geen toeslag te heffen op de officiële prijs van ruwe olie, die op 1 april van kracht wordt. Dit heeft zijn minister van oliezaken, sjeik Jamani, verklaard na afloop van de OPEC- bijeenkomst in Genève. 3SEL (ANP) De Europese ministerraad voor energie- i is akkoord gegaan met een Europese richtlijn, waarbij ten worden voorgeschreven voor elektrische huishoude- apparaten. Daarop wordt meegedeeld, wat het energie- aik is. nd hiervan moeten in de Euro- emeenschap de producenten ktrische huishoudelijke appa- en oranje etiket (van negen bij ntimeter) op die apparatuur ïgen. Jamani zei, dat zijn land niet blij is met het besluit, dat de afzonderlijke OPEC-landen naar eigen believen toeslagen mogen leggen op de officië le prijzen. Dit naar gelang van de marktomstandigheden. Dë meeste andere OPEC-landen zul len, naar het zich laat aanzien, deze toeslagen wél instellen. In het meren deel van de gevallen zal het hierbij gaan om een toeslag van 1,20 dollar per vat van 159 liter, wat de olieprijs dicht bij de 16 dollar per vat zal brengen. Zo hebben Algerije, Iran, Koeweit, Venezuela en Libië al aan gekondigd, dat zij de extra heffingen op de basisprijs voor de ruwe olie onmiddellijk willen doen ingaan. Ter wijl Iran het op 1,20 dollar houdt, wil Algerije in elk geval een toeslag van 4 dollar per vat ruwe olie invoeren. Misbruik schaarste De Iraakse minister van olie heeft gezegd, dat zowel de olieproduceren de als de olieverbruikende landen te lijden hebben onder de hoge prijzen, die de internationale oiieconcers voor ruwe olie vragen. Al tijdens de oliecri sis van 1973/74, aldus de olieminister van Irak, is gebleken, dat de multina tionale oliemaatschappijen de schaarste aan olie misbruikten om een groot deel van hun voorraden op de vrije markt aan te bieden tegen buitensporig hoge prijzen. Een dergelijke prijsbeleid kan alleen worden doorkruist, zo meende hij, door de prijzen van olieprodukten in de afzonderlijke verbruikslanden on der overheidstoezicht te stellen. Vol gens de minister was de chaos op de markt" de laatste tijd al zo ver voort geschreden, dat er prijzen van 25 dol lar en meer voor een vat olie werden betaald. De OPEC zal in de loop van juni weer in Genève bijeenkomen voor de nor male half jaarlijkse vergadering. De olieministers willen dan opnieuw be kijken hoe de zaken ervoor staan. Onder wereldmarkt Het Internationale Energiebureau (IEA) van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) in Parijs hoopt, dat de besluiten die de OPEC dinsdag heeft genomen voor een herstel van het evenwicht op de wereldmarkt voor olie zullen zorgen, ook al wordt het besluit de prijzen te verhogen be treurd. De deskundigen van het bu reau wezen er overigens op dat de officiële prijzen na de verhoging, die zondag ingaat, nog onder de werkelij ke prijzen op de wereldmarkt zullen liggen. De Verenigde Staten betreuren het besluit van de OPEC ernstig, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hij noemde het besluit „profiteren van de schaarste op de oliemarkt". De president van de Iraanse nationa le oliemaatschappij NIOC, Hassan Nazih, heeft meegedeeld dan Saoedi- Arabië, Irak en Koeweit ermee heb ben ingestemd hun olie-export te ver minderen naarmate de Iraanse uit voer toeneemt. Op vragen over de toekomstige omvang van de Iraanse olieproduktie wilde Nazih alleen ant woorden dat er zoveel zal worden geproduceerd als nodig is in verband met de nationale ontwikkelings plannen. In de voornaamste financiële centra in de geïndustrialiseerde wereld is de prijsverhoging van ruwe olie, waartoe de OPEC heeft besloten, meegeval len. Algemeen laat men zich echter bezorgd uit over de gevolgen die het duurder worden van de olie voor de inflatie zou kunnen hebben. Ook wordt erop gewezen dat de derde we reld het meest van de prijsstijging van olie te lijden zal hebben. den in Vaals aan, om een voorbeeld te noemen. Een plan was er niet. De rij mislukte operaties is lang. Overheidssteun aan de spinnerijen en ook de wasserijen haalde niets uit. En dan is er nog het geval van het Artexconcern, onder welke paraplu in het begin van de jaren zeventig nog 450 mensen werkten bij de produktle- bedrijven Hollandse Textiel Indus trie (HTI), Lakenfabrieken Ellas W1J- nand Janssens, beide te Tilburg. Schuiven van gebouwen en machines tussen de drie bedrijven veroorzaak ten bij HTI zodanige verliezen dat het bedrijf failliet ging. De aandeelhou ders sprongen er goed uit want de gebouwen en een deel van de machi nes bleven buiten het faillissement. Op de puinhopen van HTI werd Goir le Textiel opgericht maar deze nieuw komer hield het met een overheids bijdrage van 10 miljoen slechts negen maanden uit. De Tweede Kamer houdt deie week een debat over de mislukte wolsane ring. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 949 976 9.0 9.25 9.49 976 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 9.25 9.57/9.63 9849.90 9.0 925 9.57/9.63 9.84/9.90 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 8.9 8.9 94 955 9.55 101 0 8.9 89 94 9.55 955 10.10 Centraal Beheer 5 Jaar 9.0 9.31 9.0 9.31 Ennla 10 jaar - 8.9 9.2 8.9 9.2 NVL 5/10 Jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.76 10.04 9.0 925 9.76 10.04 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.0 9.35 9.0 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.0 9.57 9.0 9.57 RPS 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.0 9.0 8.38 932 8.0 9.0 8.38 9.32 Centrumbank 5 jaar 1 9.0 9.32 90 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 jaar 9.0 9.4 982 10.27 92 9.6 10.05 10.50 De rentepercentages van deze week zijn gelijk aan di» vin vorige week. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Rabo-Bank zou er geen bezwaar tegen hebben, als de regering zou voorschrijven dat het rente- of kostenpercentage op comsumptieve kredieten moet worden vermeld. Dit zei de heer ir P. J. Lardinois gisteren in Amster dam, tijdens een persconferentie van financieringsmaat schappij De Lage Landen. Hij zei dit in antwoord op een vraag over het plan van de regering, de groei van de consumptieve credieten te gaan remmen. Hij zei niet te weten, welke plannen de regering precies heeft. Vooruitlopende op nadere me dedelingen daarover zei hij begrip te kunnen hebben voor pogingen, „meer orde op zaken te stellen". Dit met name, omdat niet ontkend kan wor den, dat door het consumptief kre diet méér wordt uitgegeven dan wordt verdiend. De heer Lardinois zei zich te ergeren, aan de reclame voor consumptief kre diet voor bemiddelingsbureaus. De banken hebben voor zover ze onder toezicht staan van De Nederlandse he Bank afspraken over kredietbeper kingen en beperken, in samenhang daarmee, het adverteren met con sumptief krediet. Vol „Desondanks", zo zei hij, „staan de krantekolommen vol met adverten ties van kredietbemiddelaars, waarin de een de ander overtroeft met het aanbieden van kredieten." Deze ad vertentiecampagnes bestrijden, zou een van de maatregelen van de rege ring kunnen zijn, om de groei van het consumptief krediet af te remmen. Het probleem hierbij is echter, dat daartoe een wetswijziging noodzake lijk is die omdat er drie ministeries bij zijn betrokken geruime tijd kan vergen. De heer Lardinois blijkt geen voor stander van, wat hij noemde, kwalita tieve kredietbeperking. Hij motiveer de dit door op te merken, doorlopend krediet of ander consumptief krediet geen slechte zaak te vinden, „omdat mensen daarmee heel goed geholpen kunnen worden." Doordat de banken zich matigden met reclame voor consumptieve kre dieten, maar bemiddelaars driftig bleven adverteren, is er een verschui ving in de markt opgetreden, die ten koste van de groei van de banken is gegaan. Niettemin hebben de finan cieringsinstituten en kredietbemid delaars zichzelf met de gevoerde agressieve reclame geen dienst bewe zen, aldus de heer Lardinois. Tegen Een andere mogelijkheid zag hij in het optrekken van de grens van het afbetallngskrediet. Volgens hem is het vrij eenvoudig de grens van 10.000 „op te hogen", zodat er meer financieringen onder de wettelijke normen (beperkingen) zouden gaan vallen. oeling is dat op den duur alle ten zoals boilers, elektrische koelkasten, vrieskasten, was- es, vaatwasmachines, centri- tofzuigers enz. zo'n etiket krij- at zal het „energiebewuste" lenten vergemakkelijken een Sdoen. Begonnen wordt elek- vens van zo'n etiket te voor- thoudelijke elektrische appa- de ruim 84 miljoen Europese dens gebruiken per jaar gigawatt/uur. Een gigawatt/ miljoen kilowatt/uur. In elk s gezin verbruiken deze appa- er jaar gemiddeld 2.300 kwat/ )SCH (ANP) Een meerder- provinciale staten van rabant heeft gisteren beslo- het chemisch bedrijf General Plastics (GEP) in Bergen op alsteren onder stringente rden mag uitbreiden. lantse staten liggen daarmee ijn met een meerderheid van ige van gedeputeerde staten, progressief gedeputeerden en Brugman wijzen uitbr i- gezien de onveiligheid van ie". Om diezelfde reden k de voltallige PvdA-PPR- een lid van de D'66 Iractie ireiding. door Johan van Workum Het gaat weer slecht met onze economie. Het kabi net heeft het ons deze week in de „Voortgangsnota Be stek '81" goed duidelijk ge maakt. De inflatie trekt weer aan, tot 4V» procent per jaar. De mensen kopen teveel op de pof, zodat de invoer oploopt en de beta lingsbalans een groot gat laat zien. De particuliere consumptie stijgt wel 3,5 procent in omvang. Van daar dat minister Andriessen van Financiën de credietmogelijkhe- den voor particulieren gaat beper ken. Daarbij wil de werkloosheid tegen de 220.000 ook maar niet dalen. En bovendien valt de opbrengst van de belastingen tegen. Het gaat dus heel slecht met onze economie. En daarom moet het kabinet minsntens zo hard bezui nigen als al in Bestek '81 was aangekondigd. Er is eigenlijk maar een lichtpuntje. Dat is dat het altijd slecht gaat met de eco nomie. Geen nieuws dus, al die sombere verhalen. Begin 1977 bijvoorbeeld ging het ook al slecht. Toen viel de belas tingopbrengst niet tegen, maar juist mee. Dat was echter ook al verkeerd, want het kwam doordat in 1976 meer „incidenteel loon" was betaald, en dat was kennelijk zo iets slechts, dat de werkgevers woedende brieven schreven naar premier Den Uyl toen die de werk gevers de schuld had gegeven van dat hogere „incidenteel loon". Inflatie De inflatie is ook zoiets waar het altijd slecht mee gaat. In 1975 stegen de prijzen met bijna 11 procent, en dat was erg slecht. Voor 1979 is de nieuwste verwach ting een prijsstijging van 4,5 pro cent, en nu meldt ons het kabinet dat ook dit cijfer dus slecht is. Cijfertjes Moeten we dus maar aannemen dat het eigenlijk altijd nog wel meevalt met die economie? Neen. Soms gaat het wel degelijk hele maal niet goed. Een een werkloos heid van 220.000 is ook al geens zins een goede zaak. Maar hoe erg het nu werkelijk is dat kom je niet te weten van politici en ook niet van de krantekoppen. Daar voor is het nodig zelf je verstand te gebruiken en wat dieper in de cijfers te duiken. Dan blijkt dat het laatste jaar dat het echt slecht ging, 1975 was. De werkloosheid was toen in ruim twee jaar bijna verdubbeld, en overschreed het cijfer 200.000. De inflatie bereikte met elf procent een na-oorlogs record. Maar het meest veelzeggend was het cijfer „volumen bruto nationaal pro dukt" (bnp), ofwel de totale hoe veelheid die we in Nederland met z'n allen produceren. Dit BNP-cij- fer was in 1975 minus twee pro cent. Het nationaal produkt was dus wat gedaald, en een dergelijke negatieve economische groei was sinds de jaren dertig niet voorge komen. Gelukkig heeft dit zich niet in de jaren na 1975 herhaald, zodat niet kan worden gesproken van een economische depressie zoals in die Jaren dertig. In het tabelletje staan drie belang rijke cijfers over de laatste zes jaren. Ze komen uit de „Macro Economische Verkenning" die het Centraal Planbureau elk jaar in september uitbrengt. Aan de hand van deze kerncijfers kan iedereen zelf uitmaken hoe slecht het gaat met de eeonomie. Morgen wordt het „Centraal Eco nomisch Plan 1979" van het Cen traal planbureau bekendgemaakt, de periodieke grote voorjaarspu- blikatie van het planbureau. Di recteur Van den Beid van het planbureau zal daarbij zoals ge bruikelijk een pérsconferentie ge-. ven. Twee dingen kunnen wij ech ter nu al verklappen. Ten eerste gaat het erg slecht met onze eco nomie, en ten tweede is dat niets nieuws. De particuliere consumptie schijnt ook niets goeds te kunnen doen. Andriessen moet nu de kre dieten intomen om die consump tie af te remmen. Drie jaar geleden zat het ook al fout met die con sumptie. Toen waren er geleerde heren prof Van der Zwan uit Rotterdam en dr Post van de ABN die ons in lange artikelen vol cijfers, grafieken en wiskundige formules, voorrekenden dat er ver zadigingsverschijnselen waren in de economie. In de jaren zestig waren uit fusies grote concerns ontstaan, die enor me investeringen deden. Maar er bleek geen afzet voor zulke grote hoeveelheden produkt. Belangrij ke basisindustrieën staal (Hoogovens), kunstvezels (AKZO), chemie (D8M) kampten met overcapaciteit en moesten inkrim pen. De markt was verzadigd voor een aantal produkten. De mensen hadden alles al, en kochten alleen nog ter vervanging. Genoemde voorbeelden: auto's (DAF en Volkswagen zaten in die tijd in de grootste problemen), koelkasten, geluidsapparatuur, en zelfs wonin gen (er was enige leegstand, wat toen iets geheel nieuws was). Kort om, de particuliere consumptie liet het afweten en het ging dus heel slecht met onze economie. De werkloosheid is ook al iets waar het nog nooit goed mee is gegaan, tenminste wanneer je door de jaren heen de kranten leest en de politici beluistert. Het gaat slecht als de werkloosheid stijgt, en het gaat slecht als de werkloosheid zoals nu niet stijgt maar ook niet daalt. Het gaat slecht als er 220.000 werklo zen zijn, maar het gaat ook slecht als er 120.000 zijn. Zoals in septem ber 1973, toen Den Uyl, een half Jaar premier, op zijn vrijdagse persconferentie met een strak ge zicht en op sombere toon het eer ste werkgelegenheidsprogramma van het kabinet-Den Uyl afkon digde, omdat de werkloosheid het akelige cijfer van de 124.000 al was gepasseerd Het ging toen dus ook al &eel slecht met de economie. bruto nat. prod. (0/0) inflatie (0/0) werkloosheid (z 1000) 1974 1975 1976 1977 1978 1979 -2 +5 *2,5 +Z -fl 10 10,5 9 7 4,5 4,5 143 195 211 204 205 215 APELDOORN Het brood- verbruik is de afgelopen tien jaar met negen kilo gedaald, namelijk van 67 kilo tot 58 kilo per hoofd van de bevolking. Daarmee is de broodconsump tie op een dermate laag peil gekomen, dat voedingsdeskun digen zich zorgen maken over het huidig bestedingspatroon van de bevolking. Het is overi gens niet een nationaal, maar ook internationaal probleem. Dit zei directeur P. van Zuilen van bakkerij Saba, bij de hero pening van de geheel vernieuw de broodfabriek „De Halm" in Apeldoorn. Ondanks het verminderde broodverbruik per inwoner, bleek het toch nodig de capaci teit van de „De Halm" te ver groten. Het in gebruik nemen van een geautomatiseerde na- rijskast en een oven met rote rende bakplaat van ruim 100 vierkante meter, mag een lan delijke primeur worden ge noemd. De 36 meter lange mammoetoven kan een half miljoen 800-grams broden per maand produceren, waardoor het gemoderniseerde bedrijf tot de belangrijkste bakkerijen in het oosten van het land is gaan behoren en de grootste van de Veluwe is. Ruim honderd mensen produ ceren in dit bedrijf zestig ver schillende broodsoorten. AMSTERDAM Nederland impor teerde in het afgelopen jaar ruin 1.3 miljoen flessen champagne. Dat is 8 procent minder dan in 1977, toen 1,4 miljoen flessen door ons land werden ingevoerd. Met de Import van 1978. die een waar de vertegenwoordigde van 30 miljoen Franse francs (zo'n 14 miljoen gul den) nam Nederland de achtste plaats in op de ranglijst van cham pagne-importerende landen. Koplo pers bij die landen waren Italië en Engeland met elk een import van meer dan 8 miljoen flessen champag ne België voerde ruim 7 miljoen fles sen in. evenals de Verenigde Staten. In totaal exporteerde Frankrijk vorig Jaar 54,0 miljoen flessen champagne. 'Dat is 18 procent -neer dan in 1977, toen 45.7 miljoen flessen werden geëxporteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25