Somber commentaar bij oude schoolplaten Visioenen van Jeanne d'Arc LLÜUiÜ Een fijn boekje over dromen De wadden zoals onze voorouders die zagen I Goede tijd, gouden tijd Natuurliefhebbers worden pessimistisch ïrdruk van irukwekkend ïk over kamp O, welk een ontzettende waterplas Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. ivolutie in beeld 'JUSSü&ÜÏBSl Gezigten uit Neêrlands Indië MNJT.WEVERB.V. ÜJ FRANEKER BESTUREN OVERZEE BESTUREN OVERZEE Hoort gij de donder niet? I „„3 "^HQORT GIJ v DE DONDEljr NIET? |j UDEHDAG 29 MAART 1979 BOEKEN TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23i ADVERTENTIE weet waarvoorukiest! Het Europese Parlement door Drs. Th. E.M. Wijte 48 pag. 15 foto's en tekeningen ISBN 9003 953007 prijs f 7,50 thicxne; door Hans Schmit Ibula Van Dishoeck is een her- verschenen van „Er is een weg de vrijheid" van de in 1973 over- s oud-rector van het Alkmaarse Biellius-gymnasium, dr. J. He- Ijk. Het boek verscheen eerder in maar is misschien, omdat het concentratiekampen handelt, in jaar een beetje „ondergespit" rhet eveneens in 1965 verschenen k „Ondergang" van J. Presser. ijk, die bevriend was met n, heeft als Jood zeven maan- loncentratiekamp overleefd en It in dit boek een onopgesmukt l van zijn wedervaren. De eer- J en de prententiëloosheid j dit gebeurt, maken het de moeite waard. Het is niet r humor geschreven. Hemelrijk in de kampen talrijke indruk- tnde ontmoetingen met mensen L In Sachsenhausen ontmoette zijn vriend Koos Vorrink, met 'j tot tweemaal toe diepgaande ikken kon voeren. De auteur t alle positieve ervaringen ook lelijk positief weer. Daardoor t de ellende contrastrijk, maar wecht uit de verf. En de sober- waarmee de auteur tientallen n van mensen die hij ontmoette rt „hij keerde niet terug", is ief. Het boek is uitgegeven in 5 formaat. r. J. Hemelrijk: „Er is een weg 1 de vrijheid" (Zeven maan- B concentratiekamp). Uitg. Fi- Van Dishoeck, Haarlem, paperback. Omvang 315 l Prijs 24,50 Wie in de eerste helft van deze eeuw op de lagere school heeft gezeten, maakt een goe de kans ze nog te kennen. Want de schoolwandplaten van M A. Koekkoek hingen in die tijd in vrijwel alle scholen om de kinderen wegwijs te maken in de wereld van de planten en de dieren. Twaalf Nederlandse landschappen en twaalf buitenlandse land schappen moesten de basis van de kennis vormen. M.A. Koekkoek (1875-1944) stamde uit een oud schildersgeslacht en zijn werken waren nogal realistisch; voor al landschappen en stal-interieurtjes. Zijn voornaamste bezigheid was ech ter het wetenschappelijk tekenen van planten en dieren. Hij werkte meer dan twintig jaar op het Rijksmuseum van natuurlijke historie in Leiden. In zijn jonge jaren had Koekkoek onder meer contact met E. Heimans. Hij maakte tekeningen bij de versla gen die Heimans in „De levende na tuur" schreef. Het bekendst werd hij echter door zijn schoolplaten die nu opnieuw zijn uitgegeven en van com mentaar zijn voorzien door Dick Hil- lenius, die de platen overigens niet zo fraai vindt: ze zijn wat fantasieloos en vaak kloppen de details niet. Maar, schrijft Hillenius in zijn voor woord, de platen geven een tijds beeld, zowel door de idyllische ma nier waarop de planten en dieren bij elkaar zijn geplaatst als door de afge beelde planten en dieren, waarvan er inmiddels vele zeldzaam zijn gewor den of zelfs geheel zijn verdwenen. De begeleidende teksten van Hilleni us zijn dan ook niet vrolijk. Waar zie Je in Nederland nog een bloelende wei, vraagt hij zich af en zo zou hij wel door kunnen gaan. Ook signaleert hij merkwaardige tegenstrijdigheden in onze huidige opvattingen. Twee voor beelden: Hillenius merkt op dat wie ADVERTENTIE weet waarvoor ukiest! Het Europese Parlement door Drs. Th. E.M. Wijte 48 pag. 15 foto's en tekeningen ISBN 9003 953007 prijs f 7,50 tliieme-StsofljjfflaSEa één kieviet schiet strafbaar is. maar dat wanneer iemand het onmo gelijk maakt dat er op zijn land nog kieviten broeden, er geen haan naar kraait. Waarbij terloops wordt opge merkt dat die haan in de fabriek zit. Hetzelfde geldt voor de vis: wie een beschermde vis vangt is strafbaar, maar wie, aldus Hillenius. "een be schermde soort uitroeit door succes volle buitenlandse concurrenten uit te zetten, krijgt een compliment van de bond van hengelaars. Ook voor degenen die de wandplaten van Koekkoek niet kennen en het boek dus niet uit sentimentele over wegingen ter hand nemen, is het dankzij de teksten van Hillenius de moeite waard. In zijn kleine stukjes bij iedere plaat slaagt Hillenius er in, zoals in veel van zijn andere teksten, op eenvoudige en boeiende wijze dui delijk te maken wat er zoal mis is. Vrolijkis het, zoals gezegd, niet. Hille nius zegt: „Mensen die geïnteresseerd zijn in natuur worden vroeg of laat allemaal pessimistisch. Ik vrees dat er nogal wat van die toon in mijn schrijfsels te beluisteren is. Maar dat men een halt heeft toegeroepen aan de destructie van zoveel diersoorten door D.D.T. en verwante stoffen en vooral dat dat zelfs voor leken een duidelijk gunstig effect heeft, geeft me soms toch hoop dat het mogelijk is ons beleid te bepalen door redelijk inzicht". Wat is natuur nog? 24 schoolwand platen van M.A. Koekkoek, in kleur gereproduceerd, met tekst van dr. D. Hillenius. Uitgave A.W. Sijthoff, Alphen aan den Rijn. 152 blz., prijs 39,50. De Waddenzee, de Waddeneilanden en de bewoners van die eilanden mo gen zich de laatste tientallen jaren in een steeds grotere belangstelling ver heugen. De Waddenzee is als natuur gebied „ontdekt", de eilanden trek ken toeristen en de bewoners varen daar doorgaans financieel wel bij. Maar de toegenomen belangstelling voor de Wadden uit zich niet alleen in een toenemend aantal bezoekers. Die bezoekers willen ook steeds meer over de Wadden weten, over de vo- ADVERTENTIE Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën.literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer^ geld voor dan u denkt. Boekhandel J. de Slegte b. v. Halverst raat 48-52. 1012 PE Amsterilam.Tel.020-225933. Rotterdam. Den Haag. Eindhoven.Utrecht. Arnhem.Groningen. Haarlem. loeiden, Enschede. Antwerpen. Gent. log meer gels, de dieren, de zeehonden, de planten, de duinen, de bedreigingen, de eilanden, de bewoners.' Het gevolg was dat de afgelopen ja ren talloze uitgevers boeken over de Wadden op de markt hebben ge bracht. De auteur S. J. van der Molen, die onder meer een boek over Ter schelling en over de ondergang van het goudschip Lutine heeft geschre ven, heeft daar nu een nieuw boek over de Wadden aan toegevoegd. Van der Molen, geïnteresseerd in streek geschiedenis en volkskunde, heeft in „O, welk een ontzettende waterplas" een groot aantal fragmenten van oude verhalen over de Wadden bij eengebracht. Alle fragmenten stammen uit de peri ode tussen 1750 en 1900 en de verha len werden neergeschreven door Waddenbezoekers van zeer uiteenlo pend pluimage, zoals biologen, water staatkundigen, predikanten, journa listen etc. Hun verslagen betreffen zowat alles: de bootverbindingen, de dieren, de vogels, het geweld van de zee, de strijd tegen dat geweld, de vissers en de jutters, de mensen op de eilanden, het volksleven op de eilan den en de oude verhalen. O, welk een ontzettende waterplas, vergeten epistels over de Wadden zee. S. J. van der Molen. Uitgeverij Van Kampen, Baarn. 230 blz., geïllu streerd, prijs 44,50. sland in revolutie" van New York ss-redacteur Salisbury onder- Idt zich niet alleen door een pri- eesbare tekst, vooral veel lof ver- t de schitterende verzameling fo- en andere beelden van de Russi- revolutie. die hier bijeenge- it zijn. Zo ontstond een lees- en loek zoals je op historisch gebied r zelden aantreft. Salisbury be- t voorspel, wording en verdere flkkeling van Rusland van 1900 1930, dus het tijdperk van Lenin wat daaraan voorafging en wat I durende enige jaren onder Stalin 'op volgde. De illustratie omvat beel den van de schatten der tsaren even goed als de ellende der boeren, de verwoestingen der revolutie, de spot prenten over en weer en reflecties van kunstenaars als Picasso, Cocteau, Malevitsj en natuurlijk Chagall en Kandinsky, affiches, portretten en pamfletten. Een uiterst boeiend, beeld van een voor de wereld van heden zo belangrijke episode in de geschiedenis. De uitvoering van het boek verdient alle lof. Rusland in revolutie, door Harrison E. Salisbury. Uitgave In den Toren, 287 blz. 29.50. Bij uitgeverij Veen te Wageningen zijn nu in de serie Amstel Klassieken de volgende herdrukken verschenen: Majoor Frans van A. L. G. Bosboom- Toussaint (318 blz 18,50) en Schuld en boete van F. M. Dostojews- ki (479 blz 23,50. In de jaren der nostalgie die we bele ven, speelt de tijd van de eeuwwisse ling een grote rol. Het is al vaak geschreven dat de „goede oude tijd" van vóór 1914 nooit bestaan heeft, zeker niet voor de grote meerderheid van het Nederlandse volk, en het is dan ook aanbevelenswaardig, de Juis te geschiedenisboeken te kiezen voor het verkrijgen van een genuanceerd beeld. Het boekje onder de ti'tel 't Was anders van O. Lindeman pro beert wel zon- en schaduwkanten te schetsen, maar is toch eigenlijk meer een samenraapsel van anecdotes en een opsomming van lange rijen na men van figuren die in de Belle Epo que een zekere rol gespeeld hebben. Soms wel aardig om te lezen, vaak ergerniswekkend slordig en onvolle dig. Vreemd is het ook dat in zo'n populair boekje Franse citaten niet even vertaald worden. Hoger peil bereikt Robert Walls schit terend uitgegeven boek „De gouden tijd van de oceaanstomers". Dat is helemaal dromen van vroeger. Type ringen als „glorietijd" en „drijvende paleizen" zijn niet van de lucht. Hoe wel, de keereijde van de medaille, namelijk de scheepsrampen, wordt ook uitvoerig beschreven. Hier is prachtig materiaal bijeengebracht over al die schepen die meer dan een eeuw lang tot de verbeelding hebben gesproken: de Queens, de Norman die, de lie de France, de Bremen, de Nieuw-Amsterdam, de Statendam en zo meer, mét de jetset die ermee reisde, maar ook de emigranten en de militairen die er op eenvoudiger ni veau gebruik van maakten. Voltooid verleden tijd, maar wel imposant. 't Was anders, door O. Lindeman. Uitgave Europese Bibliotheek, Zalt- bommel, 165 blz., 45. De gouden tijd van de oceaanstomers, door Robert W. Wall. Uitgave Elsevier, 256 blz., 69,50. Door W. F. Stafleu ADVERTENTIE sinds 1887 Wij verkopen niet alle merken en soorten elektronische orgels. Wij ver- /jg kopen alleen de merken waar wij onze naam aan durven te verbinden. Waar de bekende garantie en sej^ vice van ons achter kan staan Daarom vindt u bij ons: Heyligers. Johannus, Kien Ie. Ahlborn, Eminent, Riha.Yamaha, Farfisa.Omegan en Solina, en in vleugels en piano's: Bösendor/er. Bechstein, Grotrian Steinweg. SeilèrT Rippen, Schimmel. A Försler en Yamaha VAN OCN burg van oen burg van den burg Arnhemseslraat 8-10 j Brinklaan 76 Bussum Biltstraa: 62 66 Utrecht Amersfoort 033-3012-1 02159 16484 030-712299 Het kortstondige maar hefti ge optreden van het Franse boerenmeisje Jeanne d'Arc in het begin van de vijftiende eeuw heeft tot de verbeelding van talloze kunstenaars ge sproken en een lange rij histo rici tot nadenken gezet. De kunsthistoricus Edward Lucie- Smith heeft daar nu een boek aan toegevoegd, dat niet op nieuw bron nenmateriaal berust en dat ook geen theorie aan de vele toevoegt, maar dat toch erg de moeite waard is om te lezen. En boelend bovendien. Lucie-Smith schetst een hooghartig, opv'iegend, soms agressief, niet altijd waarheidlievend meisje, dat leeft in de ban van obsessies, vreemd maar soms ook gewoon menselijk zowel in haar vertrouwen als in haar angsten. Je kunt van haar houden, maar de sympathie kan ook weieens uitgaan naar hen die haar haatten, al of niet uit angst. De schrijver heeft de bronnen kri tisch gelezen, maar tracht ook Jean- nes optreden psychologisch te verkla ren. Daarvoor zijn aanknopingspun ten genoeg, denk maar aan haar visi oenen en stemmen. Hoe je daarover ook denkt en Lu cie-Smith sluit Gods leiding in Jean- nes leven geenszins uit er is in elk geval plaats voor een onderzoek naar natuurlijke verklaringen: sublimatie van schuldgevoel, seksuele com plexen. hallucinaties. De vijftiende eeuw was er een waarin astrologen en wonderdoeners gezag hadden, maar ook allerlei profeten en zieners, van de meest achtenswaardi ge tot de grootste bedriegers. Onder hen waren veel vrouwen: de rol van profetes was een van de weinige die een vrouw in staat stelde een actieve rol te spelen in belangrijke zaken. In 1413 had de Universiteit van Parijs korte tijd later de grote tegenstand ster van Jeanne d'Arc officieel een beroep gedaan op een ieder die over voorspellende gaven beschikte om het koninkrijk uit de problemen te helpen. Wel, het is duidelijk dat de Maagd over dergelijke gaven be schikte. Maar al spoedig was er aan de Parijse universiteit een andere wind gaan waaien, dogmatisch en vol argwaan Jegens helderzienden, zeker vrouwelijke helderzienden. Boven dien valt Jeannes veroordeling in een tijd waarin de heksenvervolging snel toenam. Ze was ongetwijfeld ketters in haar verzet tegen het kerkelijk gezag, en in die zin een vroege protes tant. Edward Lucie-Smith vertelt ero ver. met onderscheidingsvermogen en veel liefde voor het onderwerp. Jeanne d'Arc, door Edward Lucie- Smith. Uitgave Elsevier, 304 bis., 39,50. De belangstelling voor dromen lijkt gezien het aanbod van lectuur nog steeds toe te nemen. Het jongste .geschrift over dromen („Het slapend en dromend bewustzijn") is van de hand van dr. Herms Romijn, die ver bonden is aan het Nederlands Insti tuut voor hersenonderzoek. Zijn boekje (het bevat slechts 102 pag.) bevat een prachtig overzicht van wat de nog zo prille wetenschap aangaan de dromen te berde heeft te brengen. Herms Romijn beperkt zich nfet tot wat wij in onze westerse logica „strikt wetenschappelijk" plegen te noemen, maar schrijft ook over voorspellende en telepatische dromen. De vraag waarom de belangstelling voor dromen toeneemt komt niet rechtstreeks ter sprake, maar zijde lings kan men daarover wel het een en ander lezen. Bijvoorbeeld als de schrijver het standpunt van Jung ver tolkt, die meende dat „De westerse mens gekenmerkt wordt door een ge- focreerde en onnatuurlijke gespleten heid tussen zijn rationeel denkend bewustzijn en de dieper instinctieve gevoelens van zijn onbewuste". En Herms Romijn schrijft even later dat in elk individu de hunkering zij het vaak onbewust heeft naar ge nezing van die gespetenheid. „Via de droom streeft het onbewuste naar totale bewustwording van alle slui merende mogelijkheden die in hem zijn, naar een zinvolle en optimale ontplooiing van het individu tot een volledig mens. In ieder mens schuilt deze opdracht, en wie in zijn dagelijk se doen en laten te veel hiervarv af wijkt. zal bij herhaling vla de droom worden gewaarschuwd." Aldus de schrijver van dit handzame overzich tswerkje, dat zich redelijk laat lezen, al zal men nog dikwijls termen tegen komen waarbij men misschien naar het woordenboek moet grijpen. Dr. Herms Romijn: „Het slapend en dromend bewijstzijn" (Hersenonder zoek, psycho-analyse, parapsycholo gie) Uitg. Ambo, Baarn. Omvang 103 pag. Prijs 14,50 ADVERTENTIE weet waarvoor ukiest! Het Europese Parlement door Drs. Th. E.M. Wijte 48 pag. 15 foto's en tekeningen ISBN 9003 953007 prijs f 7.50 thieme c. Ontdek uw zesde zintuig, het aktive- ren van het buitenzintuiglijk waarne men door M. Ryzl. Uitg. Nelissen te Bloemendaal. 208 blz 24,90. ADVERTENTIE Binnenkort verschijnt: naar de natuur getekend en beschreven door C. W. M. van de Velde Facsimile-uitgave, met een historische toelichting in geleid door W. A. Braasem, directeur van het Westfries Museum te Hoorn. Omvang 206 pagina's. Verlucht met 50 lithografieën van Indische landschapstaferelen, zeegezichten etc. Groot formaat (28x39 cm). Fraai uitgevoerd in stijlvolle band van gemarmerd perkament. Prijs bij voorintekening 125,-; na verschijning 155,-. Het voormalige Nederlandscb-lndië had in de eerste helft van de 19e eeuw een aantal niet-professionele kunstenaars binnen z'n grenzen, waaronder merkwaardig genoeg enige zee-officieren, die van hun beroepsmalig verblijf in de Archipel gebruik maakten om de schoonheid van hel Indische landschap mei pen of penseel vast Ie leggen. Eén van deze artistiek begaafde marine-officieren was lult. ter zee C. W. M. van de Velde'die vier jaar lang, t.w. van 1838 tot 1842, het Indische eilandenn|k in alle richtinge doorkruiste en, overweldigd door de aanblik van zoveel ongekend natuurschoon, beschreef wat hij waarnam en bovendien een 50-tal landschaptekeningen vervaardigde, die vervolgens als litho's zijn gedrukt en uitgegeven. Deze „beeldengalerij". opgedragen aan Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden („de Zeevaarderis één van de (raaiste en meest zeldzame uit die tijd. De heer Braasem, directeur van het Westfries Museum te Hoorn, heeft veel studie gemaakt van wat Nederlandsch-lndie aan cultuur-historisch erfgoed heeft nagelaten Hij was dan ook de aangewezen man om deze fraaie reprint-uitgave, die ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken, van een toelichting te voorzien. Wie nii intekent, bespaart a.m. zij o, lage voorintekenprijs kunt u 30,- besparen door nü op dit unieke plaatwerk In te tekenen. Maak daartoe gebruik van de VOORDEELCOUPON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel; aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5. 8800 VB FRANEKER. Tel. (05170) 3147. Hei zal de lezers van TROUW interesseren dat de kunstnaar Charles William Meredith van de Velde (die ook een bekwaam cartograaf was) sterk onder invloed stond van het Réveil In 1846 vertiet h.| de manne om zich in te zetten voor de zending in Zutd-Afnka In de jaren 1851- 52 bezocht hi| Palestina en Syrië B<| die gelegenheid maakte hij een grote kaart van het Heilige Land. die lange ti|d als de beste landkaart van dit gebied werd beschouwd Voorts resulteerde zqn reis naar het Midden-Oosten .n een schitterend geïllustreerde uitgave, getiteld ..Reis door Syne en Palestina (1854) Een werk dat internationaal de aandacht trok en nog altijd betekenis heefl voor de bi|beise geograph.e en archeologie Ook van dit uniek plaatwerk wordt een reprint-uitgave voorbereid Als u daarin belang stelt zullen wi| u hierover t z.t graag nader informeren VOORDEELCOUPON Zend mij bij verschijning legen voorintekentprijs rechtstreeks/via boekhandel: ex. c. w m van de Velde GEZIGTEN UIT NeERLANDS INDIe. Gebonden 125.-. Ik stel wel/geen belang in een heruitgave van C. W. M. van de Velde „Reis door Syne en Palestina'' Verder wens ik Ie ontvangen: EX BESTUREN OVERZEE Prijs geb 46.75. ex. HOORT GIJ DE DONDER NIET Pr.js geb 36 - Mi|n bankrekeninq- c q. qironummer is Naam Straat: Postcode Plaats Doorhalen wat niet van toepassing is tr-2 VI fffl POSTBUS 59 - FM'J'*" TEL. 05170-3147 Bij dezelfde uitgever verscheen: Herinneringen van oud-ambtena ren bij het Binnenlands Bestuur In Nederlandsch-lndie onder redaktie van Prof. Dr. S. L. van der Wal met bijdragen van: J. van Baal, A. Breekland, W. Ph. Coolhaas. J. J. Hangelbroek, H. J. Koerts, R. C. Kwantcs, C. Nagte- gaal, H. G. Schutte Nordholt, J. J. van de Velde, A. Visser, A. A. J. Warmenhoven, H. J. Wijnmaalen. Omvang 329 pagina's, geïllu streerd met 16 blz. foto's. In ge heel linen band met stofomslag. Prijs 46 75. vai» bij het jJ bi£J - si vlndïe rt dc<" tüf d<" Begin van het einde onzer gezag voering in Indié. Een persoonlijke terugblik door |0. van der Meulen Omvang 365 pagina's, geïllustreerd met 32 blz folos In geheel linnen band met stofomslag Prijs 36,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23