Gijs Zwaan: 'Heimwee naar Zwart-Wit '28' 79.- ink bezoekt 'Vergeten Dorp' Herstel muurschilderingen' egeleideKamerbewoning- roject in Leiden moeizaam van de grond 30.-Voordeel Na mislukt Amerikaans soccer-avontuur |ags Chili Komitee: Laudate Dominum met Bachs Passie Toch nieuwbouw oude boerderij in Leidse Merenwijk KORT NIEUWS 29 MAART 1979 een onzer verslaggevers l HAAG Wethouder heeft gisteren, te mid- van een aantal kinderen ït Schipperskwartier, het we Hoenderpark geo- gelegen op het terrein het voormalige Hoender- hofje. wethouder mocht zich gisteren lleen met het schaarse green in het Haagse Schipperskwartier (het „Vergeten Dorp") bezighouden, maar werd door de bewoners van het stads vernieuwingswijkje tevens met de neus gedrukt op de slechte staat van een groot aantal woningen in de buurt. Het bewonerscomité heeft bij de wet houder aangedrongen op zorg voor een gedegen onderhoud aan de wo ningen. ook in een periode waarin er vernieuwingsplannen voor de wijk worden voorbereid. De bewoners van het Schipperskwar tier vinden het voorts onverteerbaar dat de landelijke huurverhoging niet zal worden berekend voor het pas door de gemeente voor de sloop aan gekocht woningcomplex „Mercurius- woningen" en wèl voor de andere woningen in de wijk. „Dat klopt niet", zeggen de bewoners. ..want alle woningen in 'de wijk staan op de nominatie om te worden gesloopt of gerenoveerd." HAAG Het Haags Chili Komitee verzoekt de kan die gemeente met klem er zorg voor te dragen |e twee muurschilderingen op de muren bij het iet aan de Vaillantlaan met spoed hersteld zullen en. Muurschilderingen zijn aangebracht in juni en sep- er van het vorige jaar, ter herinnering aan de |ige staatsgreep in Chili in 1973 en als aanhoudend' 1st tegen het regime van Pinochet. Beide schilderin- iebben het sinds die tijd nogal zwaar te verduren itichting denkt nu aan nieuwbouw gehad: regelmatig werden de solidariteitsbetuigingen met verf beklad. Beide schilderingen hebben inmiddels een zogenaamde coating gekregen, wat niet wegnam dat ze wederom met witte verf beklad werden. De kunstwerken verkeren, zo meldt het Chili Komitee, nu al maanden in dezelfde verminkte toestand. „De gemeente schijnt zich niet verantwoordelijk te achten voor het herstel," aldus het Komitee, dat stelt overtuigd te zijn dat dit slechts schijnbare onverschilligheid is. ?an een onzer verslaggevers ElDEN De Leidse Stichting Onder de Pannen is er tot haar teleurstelling nog niet ir fslaagd een project begeleide kamerbewoning te realiseren. De stichting vindt de gan§ In zaken juist zo teleurstellend omdat een project als dit nog altijd mode gemist wordt ir piden. stichting is afkomstig uit de jrkgroep Hulpverlening Lelden. werkgroep stelde zich ten iel de zogenaamde witte vlekken de Leidse hulpverlening te sig neren. Eén van de vlekken, ast daklozenopvang. crisisinter- ftie. nacht- en dagopvang, was begeleide kamerbewoning, de werkgroep kwam een werk- pep Begeleide Kamerbewoning voren, die in april 1977 werd ezet in de Stichting Onder de jnnen. Doelstelling werd „het van psycho-sociale en Matschappelijke dienstverlening mensen, die daarom vragen ie nog niet of tijdelijk nog niet ;aat zijn zelfstandig te wonen, het verstrekken van woon- jimte of tijdelijk onderdak en t geven van begeleiding, vooreo- hierin niet kan worden voor- door bestaande hulpverle- hgsinstanties." ealisering van het project richtte zich op twee min of meer zelfstan dige werkgebieden. Enerzijds het organiseren van een zich financi eel sluitend draaien van een pro ject kamerbewoning en anderzijds gedurende een beperkte duur de bewoners begeleiding bij het leer proces van zelfstandig wonen bieden. In de afgelopen tijd heeft de stich ting met diverse gemeentelijke en overheidsinstanties en verschil lende plaatselijke stichtingen con tact gehad om de huisvesting 'te realiseren Eerst werd gedacht aan een pand aan de Boerhaave- laan. Duidelijk werd echter dat het voor de stichting onmogelijk was met een sluitende begroting en aanvaardbare huren buiten speciale regelingen te kunnen sla gen. Vervolgens is, blijkens het jaarverslag van de stichting, toe gewerkt naar het realiseren van kamerhuur, onder de regeling één- en tweepersoonshuishoudens. Het zonlicht leek door te breken met een pand aan de Zoeterwoudsesin- gel. Kosten van aanschaf en ver bouwing leken binnen He door de overheid gestelde normen te blij ven. De stichting sloot een voorlo pig koopcontract, maar nadere uitwerking leverde zoveel tegen vallers op. dat van definitieve aan koop moest worden afgezien. Hierna heeft het bestuur besloten te gaan denken in de richting van nieuwbouw, ook in de regeling één- en tweepersoons huishou dens. Een aanvraag voor een stuk grond is inmiddels gedeponeerd bij het Leidse gemeentebestuur. Gezien de tijd die hiervoor nodig is. wil de stichting nu pogen de hulpverlening in een tijdelijke huisvesting te kunnen opvangen. De stichting blijft streven naar realisering van het project, on danks de teleurstellingen die de afgelopen zesenenhalf jaar ge bracht hebben. TROUWKWARTET H 15 door Arie van Driel ROTTERDAM Slechts vijf minuten heeft Gijs Zwaan no dig gehad om het mislukken van zijn Amerikaanse soccer- avontuur enigszins te verbij ten. Een kleine periode, waar in de aanvankelijke teleur stelling snel een wat meer re lativerend karakter kreeg. „Natuurlijk was ik, toen men mij vertelde dat ik niet voor een contract in aanmerking kwam, in eerste instantie wat verbitterd," weet de in een rood-wit soccer-jack gestoken Gijs Zwaan. „Echter, heel even maar omdat ik aan de andere kant toch ook wel weer naar Zwart Wit '28 terug wilde. Inderdaad, je zou kun nen zeggen dat ik last had van een beetje heimwee." Toch. wanneer de New Jersey Ameri cans de vereniging waar Gijs Zwaan een aantal proefwedstrijden speelde een Europese coach had gekend, dan had hij nu naar alle waarschijnlijkheid nóg in Amerika gezeten. Gijs Zwaan: „Volgens de Amerikaanse trainer van de New Jer sey Americans was ik niet goed ge noeg voor zijn selectie. Maar ik weet zeker, een Europese oefenmeester had me zonder meer ingelijfd." Natuurlijk, ook de technisch-verant- woordelijke man van de New Jersey Americans onderkende de kwalitei ten van de rappe linkervleugelspits niet. Gijs Zwaan had echter het na deel fysiek weinig in de melk te kun nen brokkelen. Gijs Zwaan: ..Het Amerikaanse voetbal is nauwelijks met het Europese, het Nederlandse te vergelijken. Ze verwachten daar to taal andere dingen van je. Hier voet bal je als elftal, zoek je de conbinatie. Daar willen ze louter en alleen indivi duele hoogstandjes van je zien. Je moet groot zijn. Sterk ook. Nou. je weet, dat ben ik niet". Gijsbert Zwaan begon overigens wel succesvol in New Jersey-Trenton. de stad waar hij via bemiddeling van zijn „pleegouders" uit de periode dat hij met het gemengde C-elftal van Sjbarta door Amerika toerde, uitein delijk terecht kwam. Uit ruim twee honderd kandidaten werd Zwaan, sa men met dertien anderen, geselec teerd voor een paar proefduels. Con centratie. waarin de inwoner van Ca pelle aan den IJssel het Amerikaanse soccer aan den lijve ondervond. „Ik had de pech," verduidelijkt Zwaan. „uitgerekend tegen een tegenstander te moeten spelen waarvan het gros zich nadrukkelijk waar moest maken Spelers die moesten knokken voor verlenging van hun contracten. Nou. mijn directe tegenstander was niet alleen drie koppen groter maar liep ook voortdurend in m'n nek te blazen." Dat het Amerikaanse avontuur niet alleen Nederlandse voetballers trekt, bleek wel uit het feit dat Gijs Zwaan in zijn maand Amerika, met tal van nationaliteiten werd geconfronteerd ..Chinezen. Hongaren en zelfs Turken liepen er rond Allemaal met de bt doeling een contract te versieren Gijs Zwaan is overigens nir' op goed geluk naar Amerika vertrokken Pa^ op het moment dat hij met zekerheid wist in ieder geval voor een aanLi proefwedstrijden in aanmerking t< komen, waagde hij de sprong ..Twe» jaar geleden ben ik met Sparta naai Amerika geweest. Met een aantal an dere jongens ben ik toen bij eet pleeggezin ondergebracht. Dat bleek direct te klikken tussen ons. In een betrekkelijk korte tijd Is er toen eer hechte vriendschapsband ontstaan Zo sterk zelfs, dat toen we weggingen die man en zijn gezin plotseling be gonnen te huilen. Vorig Jaar nodigde mijn zogenaamde ..pleegvader" ons uit om samen me1 hem wat door Ameiika te toeren. Ik heb toen uit mijn mond laten vallen best voor een carrière in het Ameri kaanse voetbal te willen tekenen Vanaf dat ogenbluc is die man aan d« slag gegaan Heeft een corresponden tie met een aantal soccerteams opge zet, waaronder zelfs de New York Cosmos. Uiteindelijk kreeg ik dus van de New Jersey Americans de kans het eens te proberen. Het resultaat is bekend: Oijs Zwaan werd. in de ogen van de Amerikanen, nét iets te licht bevonden. Vreemd, omdat Zwaan zelf na de voor hem beslissende testcase dacht gebeiteld te zitten. En hij niet alleen: ..Naar mijn gevoel speelde ik een uitsteken de wedstrijd. Ik zit gebakken, dacht, ik, dit kan niet meer fout gaan. Ook de mensen op de tribune waren die mening toegedaan. Tenminste, ik be greep dat ze onder de indruk waren van die linksbuiten uit Nederland". Zwaans goede spel ten spijt, een con tract zat er voor hem niet in. „Kijk. jongens die hoog kunnen springen, die veel inzet toonden, die kwamen wél Jn aanmerking voor een contract. Van die schoppers. weet Je wel. Van nature ben ik helemaal geen harde voetballer. Wanneer Ik in een wed strijd drie keer stevig ben aangepakt, dan zeg Ik: bekijk het verder maar. ik wil wel lopend en gezond naar huis. De scheidsrechter floot nergens voor. Ja. alleen voor het begin- en eindsig- naar. Dat moest-le wel. Maar voor de rest, iedereen mocht doen en laten wat-ie wilde. Al zal het tijdens een competitieduel waarschijnlijk wel anders gaan. Zal een arbiter wel wat strakker de touwtjes aanhalen." Overigens, Gijs Zwaan heeft reeds nu plannen om volgend jaar opnieuw de oversteek te wagen. „Ik zou het best nog een keer willen proberen. Ik ben immers nog jong. Of dat bij de New Jersey Americans gebeurt, ik weet het niet. Het niveau daar ligt erg laag. Qua voetbal kunnen die spelers niet eens met het achtste van Zwart Wit '28 meekomen". dor Adr. Hager VOORBURG „Ons plan. de Elias van Mendelssohn, moesten we helaas wegens de extreme voorwaarden en eisen die het (Gewestelijk) orkest te genwoordig aan de koren stelt om financiële redenen laten vallen." Het bestuur van de Voorburgse C.O.V. Laudate Dominum heeft haar pu bliek van deze huidige orkestpolitiek op de hoogte gesteld. Het komt erop neer, dat het begeleidende orkest het koorprogramma bepaalt! Het koor betaalt echter het concert inclusief het orkest. Een situatie ik signa leerde dit probleem reeds enkele we ken geleden waarover het bestuur van de Christelijke Zangersbond, ver tegenwoordigers van de orkesten en de subsidieverleners zullen moeten gaan praten. Onder leiding van Jos van Veldhoven zong Laudate Dominum gisteravond Van onze correspondent LEIDEN De voormalige boerderij van de familie Vul pen In de Leidse Merenwijk wordt gesloopt en op dezelfde plaats zal een geheel nieuwe boerderij naar het oud Zuid hollandse model worden ge bouwd. De Leidse gemeente raad besloot hier voor gister avond een bedrag van 800.000 gulden ter beschikking te stel len. Tevens wordt hiermee te ruggekomen op het raadsbe sluit uit 1976 de oude boerderij voor 250.000 gulden te restau reren. De boerderij en het omliggende weiland zijn in '69 door Leiden aangekocht met het oog op huizenbouw op dat gebied ten behoeve van de „Merenwijk". De toenmalige bewoner kreeg toestemming van de gemeente de boerderij te blijven bewo nen totdat de gemeente daad werkelijk over het gebouw wil de beschikken. In de loop van de jaren wijzigden zich echter de gemeentelijke plannen om in en rond de boerderij een kinderboerderij annex lesloka len voor het geven van biolo gisch onderwijs te vestigen. Maar hoewel restauratie van het oude woonhuis en de stal len in 1976 wel mogelijk werd geacht bleek eind vorig jaar de de staat ervan zodanig is dat sloop onvermijdelijk bleek. in een uitstekend bezette Christus Koningkerk Bachs Johahnespassion. Eerste opvallende aspect van deze weergave was het nadrukkelijk lang zame tempo dat Van Veldhoven in het openingskoor koos. Ten koste van de ademhaling overigens. Merk waardig dat in het verdere verloop van de uitvoering ook in de koralen de tempi beter doorstroomden, waarbij Van Veldhoven met het ac cent op de dramatiek barokke leven digheid nastreefde. De koorleden beheersten hun partij en. de klankverhouding was goed uit gebalanceerd en men verleende ook de tekstinhoud en karakter. Jos van Veldhoven schonk bijzonder veel aandacht aan het detail, ook voor wat betreft de orkestbegeleiding. Het ge westelijk orkest paste zich bij de visie van de dirigent goed aan. Hein Meens gaf de Evangelistenpartij kleur en gestalte, de Christuspartij van Ruud van der Meer boeide en maakte indruk. Elizabeth Bosch is een jeugdige sopraan die haar aange naam klinkende natuurstem nog ver der zal ontwikkelen. Jard van Nes bewees haar veelzijdigheid, een alt met vele kwaliteiten, Michiel ten Houte de Lange en Wout Oosterkamp zongen hun aria's trefzeker. Op (hoog) bezoek VOORSCHOTEN - De burgemees ter van Voorschoten Ter Haar en de Leidse wethouder Waal zullen van ochtend met het aanbieden van een gezamenlijke brief er bij minister Tuijnman van verkeer en waterstaat op aandringen, in de bestaande spoorlijn een zogenaamde voorstad halte „De Vink'' bij Leiden op te richten. Deze brief zoy eveneens per soonlijk door de beide ambtsdragers aan de directie1 van de Nederlandse Spoorwegen worden aangeboden. Er is al enkele jaren sprake van de op richting van deze nieuwe treinhalte tussen Voorschoten en Leiden. Hij zou zowel voor de Voorschotense wijk Noord-Hofland, de Leidse wijk Zuid west en de mogelijke nieuwe woon wijk in de Stevens Hofjes-polder van belang zijn. In de aan te bieden brief, waaruit nog niet mag worden gepubliceerd, gaan de beide gemeenten onder meer in op de geschiedenis van de plannen om tot een voorstad-halte De Vink te komen Tijdens de bijeenkomst met de minister wil wethouder Waal ook de nieuwe dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen met betrek king tot Leiden aan de orde stellen. Met name het vervallen hierin van twee stoptreinen per uur op het tra ject Rotterdam-Leiden zal onderwerp van gesprek zijn. ADVERTENTIE Magnifieke heren-regenjas. Perfekt van afwerking en snit. Geheel met ruit gevoerd. Grote binnenzakken Beigeen zwart, mt 46-56 van 109.- voor izaKKen. Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemart|n 19-23. Letdschendam .- Haarlemmerstraat 115-117. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15