Sadat: nieuw tijdperk begint Lamer levert kritiek op ota kankerbestrijding Kïesuwkado Openbaar Mde; skra Premier Begin tekent verdrag 'met trots gevoel'. Trouw Harde wind "«.Nieuwe Ha Leidse Courant ■r je Kleine Krant 'edjaar wil vijfjarenplan jaarlijks bijstellen Lljce vrouw is. 1 mevrouw 26 tlm 31 maart Kreisky doet weer aanval op Wiesenthal Trouw Uw oren I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Lees een bant met overtuiging: TrOUW few*!*»* ---immm 37STE JAARGANG NR 10806 DINSDAG 27 MAART 1979 HET WEER Tot hard toenemende wind uit zuid tot zuidwest Middagtemperaturen rond negen graden MORGEN EN OVERMORGEN: Buiig weer met middagiemperaturen rond acht graden Zon op 06 26 Maan op: 19.42 onder: 19 06 onder: 06 47 ij* se/1» ïeuwe LOSSE NUMMERS 60 CENT 'AGINA 2: :«:en college over 13 lonhoeffer AGINA 3: idustriebond CNV: e letaalwerkgevers laken loos gebaar j) AGINA 4: lesprek met de luitse schrijfster iabrielle Wohman IGINA 5: arlementsrubriek ilitiek gesol, zetelnijd, ntrole. de stem des volks WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) Terwijl bui ten de hekken duizenden pro-Palestijnse demon stranten hun leuzen riepen hebben gisteravond de Egyptische president Anwar Sadat en de Israëli sche premier Menachem Begin onder het toeziend oog van president Jimmy Carter van de VS op het gazon van het Witte Huis in Washington een vredes verdrag getekend dat een einde moet maken aan vijandigheden, die dertig jaar hebben geduurd. ,j AGINA 8: AGINA 13: nergie-ambtenaar oekt successen Sadat en Begin tekenden aan een tafel, waaraan in het verleden meer belangrijke verdragen zijn onderte kend. eerst de goedgekeurde memo randa, waarin de toelichtingen op het verdrag zijn opgenomen. Carter te kende als getuige. Vervolgens werden handtekeningen gezet onder de „overeengekomen brief" waarin het tijdschema is opgenomen voor de stappen, die tot zelfbestuur voor de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza moeten leiden. Tenslotte werd het eigenlijke verdrag in het Engels, Arabisch en Ivriet getekend. breekt een nieuwe morgen door. In de geschiedenis van het naast elkaar be staan van naties wordt een nieuwe bladzij geschreven, een die onze gees telijke waarden en beschaving waar dig is." Sadat noemde Carter „de man. die een wonder heeft verricht." Weggelaten Toespraak Kuipers GINA ECONOMIE: Ixtra verhoging ,e1ieprijs mogelijk Na de ondertekening hielden alle drie de leiders een korte toespraak. Carter noemde Sadat en Begin twee leiders, „die groot zullen blijken in de ge schiedenis van hun naties" en zei dat ze een vredescampagne hadden ge voerd met de moed, vasthoudend heid, glans en bezieling van de gene raal, die zijn manschappen op het slagveld voorgaat. De Amerikaanse president schilderde ook het perspectief van een vrede tussen Israël en de andere Arabische landen. „Wij hebben geen illusies hoop, dromen en gebeden dat wel maar illusies, nee. Ik ben ervan over tuigd dat andere Arabische volkeren vrede willen en nodig hebben maar sommige leiders willen op dit verlan gen niet Ingaan. Wij moeten de voor delen van de vrede zichbaar maken en haar zegeningen laten neerdalen op allen in het Midden-Oosten, die hebben geleden." Sadat. die daarna sprak zei dat het verdrag een nieuw tijdperk inluidt. „Uit de duisternis van het verleden Opmerkelijk was dat Sadat bij het voorlezen van zijn rede een aantal verwijzingen naar de zaak van de Palestijnen, die nog wel in de gepre pareerde tekst stonden had weggela ten. Eén daarvan was de uitspraak dat het Palestijnse vraagstuk onop gelost zal bljjven als er geen werkelij ke overdracht van bevoegdheden aan de Palestijnen komt. Premier Begin tenslotte verklaarde nederig maar met het trotse gevoel een zoon van het Joodse volk te zijn naar de ondertekening te zijn geko men. De Israëlische leider haalde de profeet Jesaja aan waar deze gewag maakt van volkeren die hun zwaar den omsmeden tot ploegscharen en hun speren tot snoeimessen. „On danks de tragedies en de teleurstel lingen uit het verleden moeten we dat visioen, die menselijke droom, dat onwankelbaar geloof nooit verlaten!" Verklaringen Er waren gisteravond enkele positie ve verklaringen over de onderteke ning van het verdrag zoals die van de Europese Gemeenschap, waarin werd gesproken van een eerste stap naar een allesomvattende regeling. Het was een zeer zorgvuldig opgestelde verklaring omdat Frankrijk nogal heeft teeengesputterd. De positieve reacties vielen echter in De presidenten Carter en Sadat en premier Begin wensen elkaar geluk na de ondertekening van het vredesverdrag. onze parlementsredactie CB HAAG Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne zal een vijfjarenpro- irtima opstellen over de kankerbestrijding. Hij zegde dit gisteren toe aan de vaste "ercommissie voor volksgezondheid. Eerder had CDA'er Ad Lansink daarom gevraagd. De I missie boog zich over de nota over kankerbestrijding, die de minister eerder deze maand de Kamer stuurde. Alle partijen hadden kritiek op die nota. het niet bij de protesten tegen het akkoord. De Palestijnen op de door Israël bezette gebieden riepen giste ren uit tot „dag van rouw" en het dagelijks leven lag grotendeels stil. In Genève zei op de bijeenkomst van de OPEC-landen de Iraakse minister Karim dat zijn land iedereen zal moe ten straffen „die tegen onze wettige rechten ingaat" en volgens hem schendt Sadat die rechten. In Beiroet zei Jasser Arafat, de leider van de PLO, dat Sadat het Egyptische volk heeft verraden. Dit volk zal hem uit eindelijk aan de dijk zetten, aldus Arafat over de Egyptische president. ADVERTENTIE Krouwel-Vlam (PvdA): zou beter zijn de bewindslieden het departement te sturen om Jiswerk over te laten maken. Ik bij het doorlezen van de nota een folder van het Wllhelmlna- onder ogen te hebben. Bij zo'n hoort toch ook wat eigen be- iuw Wessel-Tuinstra (D'66): „ik £ftls bewindsman zo'n nota niet -gm'n rekening durven nemen." ik (CDA) noemde de nota te- 'llend. Mevrouw Verkerk-Terp- 01 VVD) wilde niet verhullen dat itè Ie VVD met veel vragen bleef ■9 '9^ ota over de kankerbestrijding I gt aan dat er acht samenwer- verbanden zullen komen. Dat ïstituten verdeeld over het hele waar men zich met bestrijding, Ing. behandeling en onderzoek tanker zal bezighouden. Kanker is de „tweede doodsoorzaak in Neder land. De bewindslieden vinden daar om een goed systeem van registratie noodzakelijk. Zuiver medisch-biolo- gisch onderzoek is volgens minister Ginjaar niet voldoende. Ander onder zoek naar de ziekte zou zich moeten richten op oorzaken die van buitenaf komen, zoals de werkkring, milieu factoren, «et- en leefgewoonten. On derzoek zou moeten gebeuren in het ziekenhuis, in laboratoria, naar me- dlsch-biologische achtergronden en naar de oorzaken van buitenaf. Financiering Minister Ginjaar wil het vijf-jaren plan jaarlijks bijstellen, ondermeer naar de financiële mogelijkheden. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid zei begrip te hebben voor de kritiek van de Kamer, die er onder meer op neer kwam dat de kankerbestrijding te traag van de grond komt. Ze ontkende echter dat de regering geen duidelijk beleid voe ren: „We geven wel degelijk aan waar we naar toe willen. We willen een netwerk van behandelingscentra." CDA'er Lansink merkte daarbij op, dat de bedoeling van een vijf-Jaren- planning is dat er volgend jaar al plannen op tafel komen. Vervolg op pagina 11 internationale vakbeurs van garage-uitrusting, gereedschappen, onderdelen en toebehoren voor auto s W maanden zarerd vam0-l7gur U r flinsd tlm vnjd K>-22 uur toegang f6, ATrein -Toègang-Diljetten Chj NS -stations A amsterdam rai In Damascus verzekerde de Russi sche minister van buitenlandse zaken Oromlko de Arabische leiders van de WENEN (AFP) De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft op nieuw kritiek geuit op Simon Wie senthal. directeur van het Joods do cumentatiecentrum, door te zeggen dat diens activitetten blijk gaven van een „ideologie, die omgekeerd corres pondeert met het nazisme". Hij ver weet hem ook „methoden als die van de maffia" te gebruiken. Kreisky heeft zijn verklaringen afge legd tijdens het proces tegen Peter- Michael Lingens, hoofdredacteur van het Oostenrijkse weekblad Profil, die tot een boete van 2.000 gulden veroor deeld is wegens smaad jegens de kan selier. Lingens had Kreisky verweten, „op portunistisch", „amoreel" en „on waardig" te zijn. Onderscheiding Wiesenthal Is door koningin Juliana benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De nazi-speur der, die eind vorig Jaar zeventig Jaar^ is geworden, kreeg de onderscheiding gisteren uitgereikt door de Neder landse ambassadeur in Wenen. Het commandeurschap is voor buitenlan ders een nogal ongewone onderschei ding. steun van het Kremlin bij hun pogin gen het vredesverdrag te saboteren. De minister sprak van „de eenzijdige overeenkomst die door de VS aan Egypte en Israël Is opgelegd en die slechts de belangen van Israël Is op gelegd en die slechts de belangen van Israël en Amerika dient. In de Iranese hoofdstad Teheran bezette een groep Palestijnen de Egyptische ambassa de. De Algerijnse minister Benjahia vroeg om economische en politieke sancties tegen Egypte. Andere pro testen werden gehoord In de golfsta ten. de emiraten en landen, die sym pathiek staan tegen de Arabische we reld zoals Malta. President Navon van Israël riep via de televisie op tot verzoening van alle Semitische volkeren. Zich richtend tot de Palestijnen ze» hij dat deze groep in het verdrag niet is vergeten. De Israëlische minister van land bouw Sjaron. een havik, heeft de Pa lestijnen gevraagd zich in Jordanië te gaan vestigen. Pagina 5: ons commentaar Pagina 7: wat spraken Begin en Sa dat af? Dat de Tweede Kamer in het openbaar vergadert, is een keurig beginsel. Maar wie de proel op de som wil nemen, moet op verrassingen bedacht zijn. Nadere inlichtingen op pagina 5. Toch wel handig, dat uw krant niet van de tribune is weg te sldén. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: uffrouw? Minister De Ruiter van justitie opende gisteren in Harlingen de nieuwe opleidingsschool van de rijkspolitie. Op de school worden per jaar 350 leerlingen opgeleid tot wachtmeester. De minister verrichtte de opening van de school op traditio neel Friese wijze: vanuit een open landauer, die getrokken werd door vier Friese paarden, stak hij zijn lans door een ring. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Voor bezorginformatie 020-913456. 00

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1