Koerdisch nationalisme krijgt nieuwe impuls Volvo's gescheiden remsysteem. vomvo Als u dóórdenkt Kasteel Rosendael naar Geldersch Landschap Voyager intact langs Jupiter 'Geen pretpark, maar monument' Door machtswisseling in Iran DINSDAG 6 MAART 1979 TROUW/KWARTET P 6 Elke machtswisseling in een Arabisch land waar Koerden wonen, geelt steevast een Impuls aan het Koerdisch nationalisme. De machtswisseling in Iran vormt op deze regel geen uitzondering. Bij gevechten in het noordwesten van Iran, waar de Koerden wonen, zijn enkele honderden Koerden om het leven gekomen. Van het bewind van de sjah onder vonden de Koerden zeker de laatste Jaren weinig goeds. Daarom ls hun hoop nu gevestigd op het nieuwe be wind in Teheran. Het hoofd van de Democratische Partij van Koerdis- tan in Iran, Abdoel Rachman Kasem- loe. heeft de regering een lijst van acht punten overhandigd die een ver groting van de zelfstandigheid inhou den. Ayatollah Khomeini heeft bo vendien onlangs een aantal Koerdi sche geestelijken ontvangen, die eveneens de wens van meer zelfstan digheid ter sprake brachten. De rege ring van premier Bazargan heeft ech ter nog weinig meer gedaan dan de plichtmatige verklaring dat men re kening zal houden met de minderhe den. maar dan van een afscheiding van Koerdistan nooit sprake zal kun nen zijn. PASADENA (UPI) Omkijkend naar Jupiter wie weet is er nog een tot nu toe over het hoofd gezien maantje te ontdekken is de Voya- ger 1 sinds gisteren op weg naar Sa- tumus. Even na één uur werd de reuzenplaneet het dichtst genaderd: tot 278 000 kilometer. De radiosigna len hadden 38 minuten nodig om het grondstation in Pasadena. Californië. te bereiken. Toen wisten de onderzoekers dat de apparatuur door de Intensieve stra lingsgordels om de planeet niet was beschadigd. De ontvangen dosis stra ling bedroeg op dat moment in totaal duizend maal de hoeveelheid die voor mensen dodelijk is. „Jupiterzal altijd het domein van robots blijven", merkte directeur Bruce Murray van het Jet Propulsion Laboratory droog jes op. De Voyager 1 was precies anderhalf Jaar geleden gelanceerd. Behalve Jupiter zelf. groter dan alle andere planeten samen, heeft de Voy ager ook uitgebreid manen gefotogra feerd. waarvan de grootste als kleine planeet niet zouden misstaan: Gany- medes en Callisto, gedeeltelijk met ijs bedekt, zijn groter dan de planeet Mercurlus. De grootste belangstelling ging uit naar Io. ongeveer even groot als onze eigen maan. geel gevlekt door zout- en zwavelafzettlngen en voorzien van een eigen mini-atmos feer waarin natriumdamp door de straling van Jupiter tot zacht oranje lichten wordt gebracht. Het probleem van de Koerden in het Midden-Oosten is ongeveer honderd Jaar oud. Tot die tijd leefden ze eeu wenlang in een bergachtig ontoegan kelijk gebied, waar ze hun eigen taal en cultuur gemakkelijk wisten te handhaven. Met de opkomst van de nationale staten werd hun positie echter steeds moeilijker. Na het uit eenvallen van het Ottomaanse rijk aan het einde van de Eerste Wereld oorlog. leek een mogelijkheid te ont staan voor een zelfstandige Koerdi sche staat. Eeuw De grenzen die in de jaren daarna werden getrokken en de steeds groter wordend© greep van na tionale regeringen of koloniale mo- genheden op de gebieden die onder hun zeggenschap vielen, maakten de vestiging van een zelfstandige Koer dische staat echter onmogelijk. Het gebied van de Koerden kwam onder Turks. Syrisch, Iraaks, Iraans en Rus sisch gezag. Het merendeel van de Koerden woont momenteel in het oosten van Turkije (zeven miljoen). Enkele honderdduizenden wonen in de Sowjet-republiek Armenië, een kleine miljoen in Syrië, twee miljoen in Irak en nog eens twee miljoen in het noordwesten van Iran. Vooral de Koerden in Irak hebben zich in de loop der Jaren fel verzet tegen het bestuur vanuit de hoofd stad Bagdad. Ze maken in dat land een kwart van de bevolking uit, wat betekent dat de Iraakse leiders niet om hen heen kunnen. Tot in het mid den van de Jaren zestig probeerden de Iraakse leiders met geweld de Koer- .den af te houden van hun plannen voor een autonome status. Regelma tig werden militaire expedities naar het noorden van het land gestuurd. Ondanks enorme bloedbaden slaag den deze er toch niet in de Koerden, die helemaal thuis waren in het on toegankelijke bergachtige gebied, er onder te krijgen. Toen aan het eind van de jaren zestig de huidige president Achmed Hassan el-Bakr aan de macht kwam. probeer de deze nog eenmaal de Koerden er gewapenderhand onder te krijgen. Toen dat niet lukte, veranderde hij van taktiek en kende hij de Koerden een zelfstandig bestaan toe binnen de grenzen van Irak. Verder besloot hij, dat Irak voortaan een Koerdische vi ce-president zou krijgen en dat vijf ministers in de centrale regering in Bagdad Koerden zouden moeten zijn. Door gedeeltelijk tegemoet te komen aan de wensen van de Koerden, speel de Bagdad de Koerdische leiders uit elkaar. Een deel vond wat door presi dent el-Bakr geboden werd. voldoen de en achtte het daarom verantwoord om met het bewind van Bagdad sa men te werken. Het andere deel stel de zich echter achter de vorige week overleden Koerdische leider Moesta- fa Barzani in zijn strijd voor een vrij Koerdistan. Ze hadden bezwaar te gen het feit dat Bagdad de autonome status eenzijdig had toegekend. Ver der vonden ze het aan de Koerden toegekende gebied veel te klein. De gebieden waar aardolie gevonden was in het Koerdische territoir, ble ven namelijk onder de zeggenschap van de centrale regering vallen. Sedert het begin van de jaren zeven tig was er sprake van een voortduren de guerrilla in het noorden van Irak onder leiding van Barzani. Deze werd daarin aanvankelijk gesteund door het bewind van de sjah in Iran. die op' die manier de links-radicale leiders in Bagdad een handenbinder gaf in het noorden van het land, zodat Iran Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het vermaarde kasteel Rosendael met het omringende park en de „Koningsberg", samen 45 hectare groot, is door de laatste eigenaar, de in 1977 overleden W. F. T. baron Van Pallandt. geschonken aan de Stichting Het Gel dersch Landschap. De successierechten, de kosten van over dracht en het bedrag dat nodig is voor de eerste inrichting moeten wel door de gemeenschap worden opgebracht: 1.346.393 gulden. Dit bedrag zullen rijk. provincie en de gemeente Rozendaal beschikbaar stellen. ..Wie het park Rosendael alleen in zijn jeugd heeft leren kennen tijdens een schoolreisje naar de ..bedrieger tjes". zal misschien wat verrast zijn als hem later wordt meegedeeld dat het hier niet om een pretpark gaat maar om een cultuur-historisch mo nument van de eerste orde", is dezer dagen naar aanleiding van het legaat door Het Geldersch Landschap opge merkt. „Wie later met rijpere blik het park beziet, zal vooral worden getrof fen door het voor Nederland unieke beeld van landschapsschoon. voorna melijk veroorzaakt door de combina- Ue van sterk geaccidenteerd terrein, stromend water, veel geboomte en wisselende doorzichten". Vele auteurs hebben zich in de loop der Jaren met Rosendael beziggehou den. Naast kritiek op onderdelen komt men in de literatuur tal van superlatieven tegen als het gaat om de beschrijving van het historisch belang van Rosendael. zijn sfeer en zijn aparte schoonheid Dat geldt niet alleen voor de achttiende eeuwse do minee d'Outrein en zijn stichtelijke „Wegwyzer door de Heerlijkheid Roosendaal in dichtmaat", maar zon der uitzondering voor alle latere auteurs. Residentie Het kasteel is sinds 1314 bekend als residentie van de graven, later herto gen van Qelre Van de verschillende residenties der hertogenlijke families was Rosendael het belangrijkst Tal van gewichtige feiten in de Gelderse geschiedenis hebben zich daar afge speeld. Van het hertogelijk kasteel is behalve enig muurwerk in het tegen woordige huis voornamelijk overge bleven de ontzaglijke ronde toren uit 1412. die met zijn doorsnede van zes tien meter en zijn vier meter dikke muren de dikste en zwaarste kasteel toren van Nederland is fcfcdert 1536 was het kasteel in parti culiere handen: de familie Van Scher- penzeel. vervolgens door koop 1579 de familie Van Dorth. van welke het in 1632 door huwelijk overging op de Van Arnhems. Rosendael is daarna altijd vererfd, in 1722 op de Torcks. tenslotte via een huwelijk in 1854 op de Van Pallandts. Joh an van Arn hem. behorende tot de kring van ver trouwelingen van koning-stadhouder Willem III. die meermalen op Rosen dael verbleef, begon omstreeks 1700 met de heraanleg van de tuin. Uniek voor ons land is de terrassenaanleg naar Italiaans-Frans voorbeeld met gebruikmaking van stromend water, een zeventiende-eeuws ideaal, dat in ons vlakke land in het algemeen niet tot de mogelijkheden behoorde. Wijzigingen park Belangrijk waren de wijzigingen in het park, waarin, naar mag worden aangenomen. Daniel Marot, een der bouwers van Het Loo, eveneens de hand heeft gehad. Even uniek als de aanleg is het tuinmeubilair, dat toen werd toegevoegd en dat zeker door genoemde Marot is ontworpen. In de eerste plaats de zogenaamde thee-" koepel van koningin Mary, die als een van de twee fraaiste in ons land geldt Verder de ..schelpengalerij", in Europa ten noorden van de Alpen nauwelijks vergelijkbare voorbeel den te vinden zijn (de restauratie hiervan is bijna voltooid) en voorts de ..bedriegertjes" en de ..grot' In de negentiende eeuw is het park door J D Zocher hervormd De aan leg van Marot is daarmee verstoord maar op zichzelf heeft ook de vormge ving van Zocher kwaliteiten en bij uitzondering is het oude tulnmeubu- latr gespaard gebleven, terwijl ook de terrassenaanleg. zij het gewijzigd, nog goed te herkennen is. In het kas teel is sedert jaren het internationale instituut van historische kastelen ge vestigd door Herman Amelink Werden de Koerden in 1946 ln de steek gelaten door de Russen en se dert het einde van de jaren zestig door hen zelfs openlijk tegengewerkt als uitvloeisel van de steeds nauwere banden tussen Bagdad en Moskou, eind 1974 volgde een nieuwe klap. De sjah van Iran besloot tot een toenade ring tot Irak omdat hij te veel last begon te krijgen van de stroom Koer dische vluchtelingen die naar zijn land kwam door de voortdurende strijd in Irak. Tijdens de OPEC-con- ferentie die in 1975 in Algiers werd gehouden, besloten Iran en Irak geza menlijk het probleem van de vluchte lingen aan te pakken. De Koerdische guerrillastrijders werden door de le gers van Iran en Irak in de tang genomen, waardoor het Koerdische verzet een zware knauw kreeg. Koerdische strijders die in 1! zeker nadat Moestafa Barzani zijn heil zocht in de Verenigde Staten. Naast de partij van Barzani (de De mocratische Partij van Koerdistan) zijn twee andere partijen gevormd, de Patriottische Unie van Koerdistan (maoistisch) en de Koerdische Revo lutionaire Partij, de club die samen werkt met het bewind in Bagdad. Nu f5 vochten tegen troepen van er aan het militaire front niét zoveel eer meer valt te behalen, bestoken deze partijen voornamelijk elkaar met pamfletten waarin de ander voor rotte vis wordt uitgemaakt. De opleving van het nationale be wustzijn van de soennitische Koer den, dit maal tegenover de sjiietische Irak. leiders in Teheran, lijkt geen inleiding tot een massale pende opstand. De strijd en het wegvallen van een leiding heeft de positie van de den ernstig veizwakt. deeldheid is troef. Maar de blijven in en buiten Iran opstandelingen. Eigenlijk is het rempedaal in een Volvo 240- of 260-model de combinatie van twee pedalen. Want met dit pedaal bedient u twee gescheiden remcircuits. die allebei drie van de vier wielen remmen, leder circuit remt twee voorwielen en één achterwiel. Een treffend voorbeeld van de betrouwbaar heid van een Volvo. Want mocht er onverhoopt een storing in een van de circuits optreden.-dan nog behoudt u 80% van het remvermogen. Het enige dat u ervan zou merken, is het oplichten van het waarschuwingslampje op het dashboard. Bovendien blijft een Volvo volledig bestuur baar. Omdat bij het remmen meer gewicht op de voorwielen komt te drukken en de voorwielen dus meer remkracht moeten ontwikkelen, bestrijken beide remcircuits de voorwielen. Dit is essentieel voor het behoud van de bestuurbaarheid bij een noodstop. Zekerheid bij het remmen. Uit een oogpunt van veiligheid is niet alleen het bereiken van een zo kort mogelijke remweg belangrijk, veel belangrijker is eigenlijk een even wichtig rem gedrag, zodat u precies weet waar u op kunt rekenen. Met schijfremmen op alle wielen heeft Volvo al een groot deel van die zekerheid bewerkstelligd. Schijfremmen verwerken de wrijvingswarmte veel snelleren zijn beter te koelen, waardoor fading niet zal optreden. De rembekrachtiging in de Volvo 240-serie versterkt de kracht op het rempedaal ongeveer 35 keer. Snel reageren is dus een stuk gemakkelijker, omdat bij het remmen minder fysieke inspanning van u wordt verlangd. Via twee remdrukregelaars wordt de remkracht verdeeld over de voor- en achterwielen. Op deze manier wordt blokkeren van de achterwielen met het bijkomende slipgevaar tijdens een noodstop vrijwel voorkomen. Storingen in de remcircuits zijn bijna een onmogelijkheid geworden, dank zij de toepassing van een roestbestendige koper-nikkel legering voor de remleidingen. Bovendien introduceert Volvo in de 79 modellen een nieuwe remvloeistof met een aanmerkelijk hoger kookpunt Het risico van fading en storingen ten gevolge van overver hitting is nu nog geringer. Volvos Dynamische Veiligheid. Bij het voorkomen van ongelukken, maar ook bij het beperken van de gevolgen van een ongeluk, kunt u rekenen op Volvo. Volvo's zijn erop gebouwd u in actieve en passieve veiligheid het optimale te bieden. U kunt erop vertrouwen, dat een Volvo uw besturing feilloos uitvoert Daardoor rijdt u meer ontspannen en dus veiliger. Dat noemt Volvo 'Dynamische Veilig heid'. Waar veiligheid en rijgenoegen in eikaars verlengde liggen. De Dynamische Volvo's 79l Bij de Volvodealer staan de nieuwe Volvo 240- modellen voor u klaar. Een gesprek met de Volvo- dealer en bovenal een proefrit zal u alle informatie verschaffen, waarop u een weloverwogen autokeuze maakt Gruis hij een Volvo 79. VoivoTouring Service Onmiddellijke hulpverlening door heel Europa-o.m. bij pech.een aanrijding, ziekte. ongeval en diefstal - een heel jaar gratis. Prijzen ölv o 2-10-serie vanaf f 21.915.25 excl BTW cn f 25 860- incl. BTW af fabriek. Prijs-en uitvoeringswijzigingen voorbehouden Allcveringskosten: f 225.-. Volvo Nederland Personenauto B V. Posibus Ka -415.4 ZG Beevd vrijelijk zijn Invloed aan de Pewische Golf kon uitbreiden. Sowjet-Unie Daarmee kwam de Democratische Partij van Koerdistan. die in zijn oor sprong sterk marxistische trekken had. ln westelijk vaarwater. Barzani. die vroeger in zijn strijd tegen de Iraakse leiders gesteund werd door de Sowjet-Unie. voelde zich in Mos kou teleurgesteld. In 1946 had de De mocratische Partij van Koerdistan nog met steun van de Sowjet-Unie een zelfstandige staat uitgeroepen in het noord-westen van Iran. maar toen de Russen zich aan het einde van de Tweede Wereldoorlog uit dit gebied terugtrokken, was de staat Koerdi stan al weer snel ter ziele. Barzani Hoewel het Koerdische verzet niet geheel tot zwijgen is gebracht, getui ge regelmatige berichten van acties van de Iraakse luchtmacht tegen Koerdische stellingen, overheerst toch de indruk dat de angel er wel uit is. Daar komt bij dat de Koerdische beweging ernstig verdeeld is geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8