Mobilisatie in Vietnam Saoedische troepen blijven in Libanon lorrende volk verlangt actie van Carter Italië wacht nu op congres van PCI Soares herkozen als partijleider ibië komt Peking kondigt terugtocht officieel aan Amm ïelpen Kabinetscrisis lijkt onoplosbaar Thailand bewaakt grens met Cambodja Mat congres Portugese socialisten Generaal in Madrid gedood Juitenlands beleid zonder wapengekletter wordt slecht begrepen IINSDAG 6 MAART 1979 TROUW/KWARTET j >EKING, HANOI (Reuter, AFP, UPI) Enkele uren nadat ihina officieel de terugtrekking van zijn troepen uit Vietnam J iad aangekondigd, kondigden de Vietnamese leiders gisteren r3een algemene mobilisatie voor het hele land af, om de „Chine se agressors te bestrijden en te verslaan". terugtrekking van de Chinese tpen werd in Peking bekendge- ^akt door het officiële Chinese irsbureau „Nieuw China". In de be- mdmaking staat dat de „Chinese inttroepen de doelen bereikt heb- »en die zij zich hadden gesteld" en Jiat het nooit de bedoeling is geweest rietnamees gebied in bezit te nemen. )e Chinese leiders waarschuwen de lletnamezen dat zij geen „gewapen de provocaties" meer moeten uitvoe ren na de terugtrekking van de Chi nese grenstroepen. China behoudt ^ch wel het recht voor terug,te slaan jn geval van dergelijke Vietnamese rak tijken". Jüna stelt in de verklaring opnieuw oor onderhandelingen te beginnen le moeten voorkomen dat de stabili- lit in het gebied gevaar loopt. De lese leiders spreken de hoop uit it „alle landen die van vrede hou- in de Vietnamese autoriteiten on- t druk zullen zetten zodat Vietnam ljn troepen terugtrekt uit Cambod- i", maar een Vietnamese terugtrek ing uit Cambodja is geen voorwaar voor een Chinese terugtrekking uit Ktnam. Ingeloof ^Vietnam gelooft blijkbaar van de Chl- i<3iese terugtrekking geen woord en is e^van mening dat Peking de wereld gland in de ogen strooit met mooie .^verklaringen, maar intussen door- i Hei AIROBI (Reuter, UPI) De voor malige Oegandese president Milton >bote heeft gisteren verklaard dat 'tg, lomenteel twee miljoen Oegandezen nu. i „bevrijde gebieden" leven. In een be tlevisie-interview zei Obote dat zijn roepen oprukken naar de hoofdstad hel impala. Zijn troepen hebben wel df»en gebrek aan wapens. wDe aanval op de belangrijke stad «ffororo vorige week was alleen gelan- jeeerd om wapens in beslag te nemen. Daarna hebben zij zich weer terugge- lrt trokken. Bij de aanval op Tororo zou- icly iden 300 tot 400 soldaten van presi- tg. Bent Amin om het leven zijn ge in, bracht. De troepen van Amin hebben vanpe stad naderhand weer heroverd na- •kofat de opstandelingen zich hadden trokken met de wapens in bezit. ibifi heeft volgens diplomatieke 4 ten in Nairobi duizend milltai- naar Oeganda gestuurd om het ^nd van Amin bij te staan. Libi- C-130 transportvliegtuigen zou- m de laatste tien dagen een militai- luchtbrug tussen Tripoli en Kam- hebben onderhouden. Behalve laten zou ook materieel van Rus- 1e makelij zijn overgebracht. Oe- la heeft gisteren gedreigd met grootscheeps offensief tegen de :aniaanse invasiemacht". Het ;r heeft volgens radio-Oeganda de icht gekregen tot de laatste man vechten. gaat met de oorlog en zijn troepen nog versterkt. Volgens het Vietname se dagblad „Nhan Dan" werpen de Chinezen in feite reservisten in de strijd om nieuwe aanvallen uit te voeren. Hanoi liet verder weten dat er nog altijd gevochten wordt om de strategisch gelegen provinciehoofd stad Lang Son. Volgens de Chinezen is die stad zaterdag al gevallen en was de verovering ervan het laatste deel van het lesje dat de Vietnamezen geleerd diende te worden. Over een daadwerkelijke Chinese te rugtrekking waren er gisteravond nog geen concrete berichten. Inlich tingendiensten in Bangkok meldden dat de Chinezen achter het front nieuwe troepen aanvoeren, maar die zouden bedoeld kunnen zijn om de terugtocht te dekken. Maar ook de mogelijkheid van een nieuwe Chinese aanval werd in Bangkok niet uitge sloten, omdat uit de Vietnamese hou ding werd afgeleid dat Vietnam alles zal doen om een eventuele Chinese terugtocht op een vlucht te laten lij ken. Beide landen wensen blijkbaar de eer aan zich te houden. China zegt dat zijn „strafexpeditie" een grote overwinning is geworden en dat de legers dus terug getrokken kunnen worden. Vietnam laat weten dat het de Chinezen zeer zware verlie zen heeft toegebracht (meer dan veer tigduizend slachtoffers worden ge meld). dat de Chinese inval een jam merlijke mislukking is geworden en dat de verhalen over een vrijwillige terugtocht op nonsens berusten. Als de Chinezen Vietnam verlaten, zal dat zijn omdat het Vietnamese leger hen er uit slaat, zo menen de Vietna mese leiders. Noodtoestand door J. den Boef Het is vrijwel onmogelijk geworden om een formule te vinden voor de vorming van een nieuwe Italiaanse regering. Deze zou het al vijf weken lang demissionaire christen-democratische minderheidskabinet van Giulio Andreotti moeten vervangen. Thaise legerpatrouilles bewaken de grens met Cambodja, nadat de oorlog tussen de Rode Khmers van het verdreven bewind van Pol Pot en de door Vietnam gesteunde Cambodjanen van het nieuwe bewind van Heng Samrin, naar Thailand was overgeslagen. Overigens lijkt die strijd bij het grensplaatsje Klong Luek, aan de Cambodjaanse kant van de grens, beslecht te zijn in het voordeel van het nieuwe bewind in Phnom Penh. Gisteren hesen Cambodjaanse en Vietnamese militairen in Klong Luek de vlag van het nieuwe bewind. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Saoedi-Arabië zal de troepen, die ingedeeld zijn bij de Mogelijkheden Arabische vredesmacht in Libanon niet terugtrekken. Dit is gisteren meegedeeld door de Libanese premier Salim El Hoss. Terwijl de leden van Andreotti's ka binet de regeringszaken blijven be hartigen, of er niets aan de hand is, probeert de bejaarde socialistische president Sandro Pertini een uitweg te vinden uit de politieke crisis, zon der dat hij vervroegde verkiezingen hoeft uit te schrijven. Pertini wil zul ke verkiezingen alleen, als alle partij en die het kabinet van Andreotti steunden, daar voorstander van zijn. De mogelijkheden om deze verkiezin gen te vermijden, zijn in de afgelopen dagen echter heel gering geworden. De 76-jarige voorzitter van de kleine republikeinse partij, Ugo la Malfa, moest bitter teleurgesteld naar presi dent Pertini gaan om mee te delen dat het onmogelijk is een nieuw kabi net te vormen, dat de steun heeft van de vijf tot eind januari samenwerken de partijen. Eigenlijk was dat al dui delijk toen de demissionaire premier Andreotti enkele weken geleden al met eenzelfde boodschap naar Perti ni moest. Volgens de Vietnamese leiders is de algehele mobilisatie noodzakelijk „voor de handhaving van de onafhan kelijkheid, de souvereiniteit en de territoriale integriteit van Vietnam." De mobilisatie, waarover in het week einde ook al gerept werd, houdt in dat alle weerbare burgers in actieve dienst worden geroepen. Tevens wor den maatregelen getroffen om de eco nomie zodanig te organiseren dat met succes „verzet kan worden geboden voor het nationale heil." Hanoi heeft ook het personeel van buitenlandse ambassades in de stad gewaarschuwd zich voor te bereiden op een noodtoestand en rekening te houden met luchtaanvallen. Het niet onmisbare personeel, kinderen en oude mensen, kunnen beter het land verlaten, aldus de autoriteiten in Ha- nol. De buitenlanders is gevraagd zich op de hoogte te stellen v^n de plaats van schuilkelders en verder voedsel en benzinereserves aan te leggen. In Hanoi deden zelfs geruchten de ronde dat de autoriteiten overwegen de burgers van de stad te evacueren. De Sowjet-Unie heeft gisteren voor zichtig gereageerd op de berichten over de Chinese terugtrekking. Het Russische persbureau Tass, dat een verklaring van het Kremlin bekend maakte, zei dat de komende dagen zal blijken wat de Chinese verklaring precies Inhoudt. Het partijblad Praw- da schreef gisteren dat Moskou er „op tijd" in geslaagd was de poging van de Chinezen om de Sowjet-Unie in een oorlog met de Verenigde Staten te betrekken, te verijdelen. De regering van koning Khaled van Saoedi-Arabië liet vorige week weten het 1250 man sterke contingent terug te roepen in verband met de gevech ten tussen Noord- en Zuid-Jemen. De Libanese regering had daarop ver zocht dit besluit te herzien omdat de kans zeer groot werd geacht dat Liba nese christelijke legertjes de door de Saoedische militairen verlaten stel lingen zouden gaan innemen. En dat zou dan opnieuw tot gevechten kun nen leiden tussen de Syrische eenhe den van de Arabische vredesmacht en de christelijke milities in Oost- Beiroet, waar de meeste christenen wonen. Overigens is de sfeer in Bei roet, waar de meeste christenen wo nen. Overigens is de sfeer in Beiroet al bijzonder geladen en moet nog maar worden afgewcht of de aanwe zigheid van Saoedische militairen kan voorkomen dat de gevechten als nog losbarsten. Sluipschutters van de elkaar bestrij dende partijen zijn al bezig elkaar onder vuur te nemen. Gisteren werd een officier van wat dan het geregelde Libanese leger heet, gedood door sluipschutters. In het zuiden van Libanon oefenen' volgens een majoor van het Libanese leger, Israëlische troepen een effectie ve controle uit in het hele grensge bied. De majoor zei dat Israëlische troepen twaalf posities in het gebied bezet houden. Het is voor het eerst dat iemand van de Libanese legerlei ding bevestigt dat er in het zuiden van Libanon nog steeds Israëlische troepen aanwezig zijn, sinds Israël bijna een Jaar geleden dat gebied binnendrong. Vorig jaar werd een zesduizend man sterke vredesmacht van de Verenigde Naties (Unifil) gevormd om toe te zien op de terugtrekking van de Israëli sche troepen en om de Libanese rege ring te helpen haar gezag in het zui den weer te vestigen. De secretaris generaal van de VN, Kurt Waldheim heeft in het verleden de christelijke milities er meermalen van beschul digd met steun van Israël de werk zaamheden van de Unifil te belemme ren. De Veiligheidsraad heeft toen een beroep op Israël gedaan zich niet met de taak van de VN te bemoeien. Volgens de Libanese majoor zaten de Israëli's onder andere in de stad Mar- jayoen, acht kilometer van de grens. In deze stad bevindt zich het hoofd kwartier van de door Israël gesteunde christelijke militie. Aan de andere kant zijn er in Israël verwijten te horen over de opstelling van sommige Unifilsoldaten, die niet neutraal zouden zijn, maar samen werken met de Palestijnen. Het dag blad Haaretz heeft gisteren gemeld dat die samenwerking tussen Unifil en Palestijnen veel nauwer is dan over het algemeen gedacht wordt. Het dagblad verwees naar het onder zoek dat volgde op de arrestatie van een Senegalese onderofficier van de vredesmacht. De man werd gepakt op het moment dat hij explosieven overhandigde aan een Palestijn die lid was van El Fatach, de grootste Palestijnse verzetsorganisatie binnen de PLO. Een ding is duidelijk: de communisti sche partij (PCI) probeert zo lang mogelijk te voorkomen, dat opnieuw een christen-democraat premier wordt. PCI-leider Enrico Berlinguer heeft de christen-democratische par tij DC drie mogelijkheden aan de hand gedaan: 1. een vljf-partijen- kabinet, inclusief de PCI; 2. een kleine coalitie van socialisten, soci aal-democraten en republikeinen, (zonder DC en PCI dus, die alleen parlementaire steun zouden moeten geven); 3. een kabinet met voor de- PCI aanvaardbare personen, be staande uit alle vijf partijen en onder leiding van La Malfa. Opvallend is dat premier Andreotti de PCI vóór de val van zijn kabinet nog had aangeboden, enkele voor deze partij aanvaardbare personen als ministers te accepteren. De DC weigerde nu op haar beurt om op het aanbod van Berlinguer in te gaan, omdat zij zelf de premier wilde leve ren. De PCI-leider bleef echter bij zijn eis met de verklaring, dat met La Malfa als premier de DC uit het cen trum van de macht zou worden ver drongen. Toch verkiezingen? Het is de vraag of er nog beslissingen zullen vallen voordat de PCI van 20 tot 25 maart een heel belangrijk con gres gaan houden. Er bestaat een kleine kans dat de PCI in de oppositie zal gaan om een open debat binnen de partij mogelijk te maken. Een vóór 20 maart te vormen kabinet zou dan een kort leven beschoren zijn, omdat de uitkomst van het PCI congres waarschijnlijk duidelijk zal aange ven. welke koers Berlinguer moet varen. Of aan vervroegde verkiezingen valt te ontkomen wordt steeds meer be twijfeld. Volgens Indiscreties van de christen-democraat Donat Cattin doet zijn partij alsof ook zij om rede nen van staatsbelang geen verkiezin gen wenst, maar wil zij in werkelijk heid de strijd bij de stembus uitvech ten. In Juni worden verkiezingen ge houden voor het Europese parle ment; zij zouden wel eens kunnen samenvallen met vervroegde verkie zingen voor het parlement in Rome. door Jan Halkes democraten vormde. in 1978 een regering LISSABON Het derde con gres van de socialistische par tij dit weekeinde in Lissabon heeft niet de duidelijkheid op geleverd die er van verwacht werd. Mario Soares werd vrij wel -unaniem als partijleider herkozen. Maar of hij ook in de toekomst weer eigenmachtig zjln stempel op de par tijlijn kan drukken is de vraag. Het congres sprak zich uit over het ver slag van de algemeen secretaris Soa res en de programmalijnen voor de jaren tachtig. Belde stukken werden zonder veel tegenstemmen aangeno men. Meer problemen lagen er op de korte termijn. Maar over dat onder werp waren geen stukken aanwezig. Wel werd het standpunt van het con gres van 1976, zonder coalities te re geren, herzien. Dat standpunt was door Mario Soares in de praktijk al verlaten toen hij met de centrum- Na het debacle van die regering is een nieuwe coalitie met de centrum-de mocraten nog steeds uitgesloten. On- k duidelijk blijft of de socialisten daar voor in de plaats toenadering tot de liberale PSD of anderzijds de com munisten willen zoeken. De voorzich tige pogingen van Mario Soarez in de eerste richting, bleken weinig gehoor te vinden bij de gedelegeerden. Ook binnen de partij-top uitten verschil lende vooraanstaande socialisten zich in meer of minder bedekte woor den tegen de afwijzing van de com munisten, hetgeen sinds zomer 1975 het kenmerk is geweest van 8oares* politiek. Onmiskenbaar was de algemene on vrede bij de congresgangers over de regering Mota Pinto. Met name de politieke saneringen bij pers, radio en televisie onder verantwoordelijkheid van minister van voorlichting Pr oen- ca do Carvalho werden bekritiseerd. Een aantal sprekers zag het kabinet liever vandaag dan morgen vallen. Mario Soares noemde die houding in de huidige omstandigheden onver- MADRID (AFP, Reuter) In het centrum van Madrid is gistermiddag een Spaanse generaal door gewapen de lieden in zijn auto doodgeschoten. Drie Jonge mannen stapten uit een Fiat en begonnen te schieten op gene raal Agustin Muftoz Vazquez, die met zijn auto stopte voor zijn woonhuis. Hij werd meteen overgebracht naar een ziekenhuis waar hij korte tijd na aankomst overleed. In de auto zat behalve de generaal alleen zijn chauf feur. Het is de eerste aanslag na de algemene verkiezingen van afgelopen #donderdag. Generaal Agustin Muhoz Vazquez is het 25e slachtsoffer van het terrorisme in Spanje dit jaar. Meestal stelde de extremistische Bas- kische afscheidingsbeweging ETA zich verantwoordelijk. antwoordelijk maar beloofde wel een frontale en absolute oppositie tegen het kabinet te voeren. Onervaren Kenmerkend voor de debatten was de onervarenheid en vormloosheid van de oppositie. Alleen bij de debate ten over de vak bonds politiek kwam het tot heftige onderlinge discussies. Na de vele opzeggingen ter linker en rechterzijde sinds het vorige congres zijn er blijkbaar geen leider-figuren meer die het openlijk tegen Soares willen opnemen. Achter de schermen blijft het echter rommelen. De hete hangijzers die nu zorgvuldig omzeild zijn, zullen vroeg of laat in de partij raad tot nieuwe uitbarstingen leiden. De positie van Soares lijkt ondanks zijn ondubbelzinnige herverkiezing niet meer zo sterk als vroeger. Zelf beloofde hij in de toekomst meer re kening te houden met de uitspraken van de partijraad en andere bestuurs organen. Welke richting in die orga nen op voorstel van Soares zo representatief mogelijk samenge steld de overhand heeft, zal nog moeten blijken. f >or Rimmer Mulder e Verenigde Staten staan er weer eens beroerd voor. Het gaat de laatste aanden in de wereld niet helemaal zoals de Amerikanen zich het idden gedacht en dat heeft het volk en sommige van zijn leidslieden in ote verwarring gebracht. Overal zien zij de rode Russische beer, die nu ruim dertig jaar bezig is de Amerikaanse vrijheid en waarden te idermijnen, ineens weer opduiken. En president Carter, die brave irst, schijnt daar maar niets tegen te willen doen. >lgens commentator Joseph Kraft, een in die toch al wat jaren meeloopt, staat nerika voor de ernstigste uitdaging sinds Tweede Wereldoorlog. Het dagelijks be- iur van de Republikeinse partij verzon nog groter historisch inzicht. Het waar- luwde het volk vorige week dat de Ver gde Staten in een gevaarlijker positie keren dan toen zij in de Tweede Wereld- log betrokken raakten, die laatste stelling is weinig af te dingen. van de ingrijpendste gevolgen van die reldoorlog was immers de opkomst van Werenigde Staten als supermogendheid, het nu uit puur idealisme, wel begrepen enbelang of boze machtshonger was, 't er hier niet zoveel toe, feit is dat de lerikanen sinds de Jaren veertig een goed 1 van de wéreldzorgen op hun schouders gen. Zij lopen daardoor voortdurend een 1 groter risico bij een groot gewapend ifiict betrokken te raken dan in de Jaren dg toen zij zich konden beperken tot de van belangstellend toeschouwer, terwijl Europa al in brand stond, de Tweede Wereldoorlog lag dat wel n anders: de Amerikanen snelden toe bij vuurtje, groot of klein, dat zij op de feldkaart ontdekten. Ze rolden van het conflict in het andere. Daarbij maakte geen verschil of er nu een Democrati- of een Republikeinse president aan de cht was Hoe gevaarlijk die rol van „politiemacht van de wereld" is leerden de Amerikanen pas goed in Vietnam. Ze offerden er enkele tienduizenden militairen, maar verloren de oorlog en moesten op de koop toenemen dat zij door een goed deel van de wereldopinie en hun eigen kinderen voor rotte vis werden uitgescholden. Dan staan de Verenigde Sta ten er op dit moment heel wat beter op. Het aanzien van deze naties is met name in Europa onvergelijkbaar veel beter dan in de jaren zestig. In zijn Jaarrede in Januari kon president Carter trots meedelen dat er on der zijn bewind nog geen enkele Ameri kaanse militair bij een overzeese actie was gesneuveld. Toch krijgt Carter op dit mo ment bitter weinig applaus voor zijn ver richtingen in de buitenlandse politiek. De overheersende teneur in de pers is dat hij nooit eens zijn tanden laat zien en daardoor de natie in ernstig gevaar dreigt te brengen. Iran Wat is er dan allemaal wel verkeerd gegaan onder Carter? Ach. de Amerikaanse burgers hebben weer eens ontdekt dat wat zij. geze ten voor de televisie in hun groene voorste den. voor mooi en redelijk houden niet in de hele wereld als hoogste wijsheid geldt. Neem nu Iran. Dat was nog eens een be trouwbare bondgenoot. De baas daar was een keurig in het pak zittende en Engels sprekende „sjah", een echte heer die het Carter en zijn opponent, senator Edward Kennedy. beste voor had met zijn land. Een man met een moderne visie. Een zegen voor zijn eigen volk en de Verenigde Staten, die sjah. Maar dan komen er ineens beelden van massa's schreeuwende Iramërs, die de sjah weg willen hebben, de boel in het honderd laten lopen en zelfs met het geweer niet van de straat zijn te krijgen. Voor zulke wonder lijke, geheel buiten de verbeelding vallende gebeurtenissen, heeft de gemiddelde Amen- kaan maar één afdoende verklaring daar zitten de communisten achter. De vraag die dan vervolgens onvermijdelijk opwelt is: Waarom doet de regering daar niets aan? Kortzichtigheid Dit reactie-patroon keert terug zodra het de Amerikanen maar even tegenzit in het bui tenland. Zon golf van voornamelijk op kortzichtigheid gebaseerde opschudding is niet zo erg. als zij maar niet te lang duurt Gebeurt dat wel. dan ontstaat de kans dat de wat redelijker en afstandelijker mensen er ook door in de war raken en dat zelfs het hele proces van besluitvorming er door wordt aangetast. Wat er op dit moment in de Verenigde Staten aan de hand is, lijkt gevaarlijk veel op dat laatste. Zelfs over het algemeen redelijke bladen als de Wall Street Journal en de New York Times komen al met jam merklachten over Amerika's gebrek aan durf en kracht. Behalve Iran zijn er nog meer voorbeelden voor handen voor de af brokkeling van het Amerikaanse prestige: het vredesproces in het Midden-Oosten ver loopt moeilijker dan was gehoopt na Camp David. In zuidelijk Afrika heeft het Ameri kaans-Engels initiatief nog praktisch tot niets geleid. Presidents Carters bezoek aan Mexico was voor de Amerikanen teleurstel lend. Het ontwapeningsoverleg met de Sow jet-Unie schiet maar niet op. Afghanistan neigt sinds de vorige staatsgreep naar de Russen. „Deze betreurenswaardige gebeur tenissen zijn niet alleen maar een kwestie van ongegronde trots," waarschuwde het goed rechtse weekblad US News vorige week in een commentaar. „Zij passen per fect in de blauwdruk van het Kremlin voor acties in de wereld, die vijandig zijn aan Amerikaanse belangen." Betrekkelijkheid Er zijn nog wel beschouwers die het betrek kelijke van de „geopolitieke aardschokken" van de laatste tijd proberen uit te leggen. Arthur Schleslnger, één van de briljante vertrouwelingen van wijlen John en Robert Kennedy, herinnerde deze dagen fijntjes, aan de „Russische successen" in China. Roemenië en Joegoslavië En senator Ed ward Kennedy verweet zijn politieke tegen standers dat zij „ons land een slechte dienst bewijzen" want „zij kleineren of ontkennen de zwakte van onze tegenstanders." Maac voor zijn politieke voortbestaan heeft president Carter meer nodig dan de redelij ke verhalen van mensen als Kennedy en Schleslnger. Hij moet wel degelijk rekening houden met de publieke opinie en die roept momenteel om „actie". Binnen een Jaar is in de Verenigde Staten de lange reeks van voorverkiezingen voor het presidentschap geopend. Voor die tijd moet Carter het publiek van de redelijkheid van zijn poli tiek shebben overtuigd; óf hij moet het mor- rende volk Iets spectaculairs hebben laten zien. Voorlopig gelooft de president nog in zijn overredingskracht. Hij heeft de laatste tijd bij verschillende gelegenheden uitge legd dat het land niet in gevaar ls. Hoe moeilijk dat is verwoorde hij zelf vorige week op een persconferentie: „Het ls niet zo gemakkelijk om een overweldigende, geest driftige. vastberaden steun te verwerven voor een president die de vrede heeft weten te bewaren." Carters voorganger, Oeraid Ford, kreeg in mei 1975 te maken met het incident rondom de Mayaguez. Dat was een tweederangs Amerikaans vrachtschip dat werd opge bracht door een Cambodjaanse kustpa- troullle. De Verenigde 8taten namen de zaak hoog op en toen de Cambodjanen weigerden om op eerste afroep het schip weer te laten gaan greep Ford in: het achlp werd in een snelle actie „ontzet" door mari niers. De hele gebeurtenis had niet veel te betekenen. Het regime van Cambodja is er geen centje door veranderd, de invloed van de Verenigde Staten in het Verre Oosten ls er niet door versterkt. Ronduit pijnlijk waa dat er bij de actie meer mariniers sneuvel den dan er zeelui waren te ontzetten. Maar de populariteit van Ford ging direct na het incident ging met sprongen omhoog. Dit was nog eens een mooi voorbeeld van door tastend leiderschap Misschien een idee voor Carter Er moet toch zo omstreeks het begin van de verkiezingscampagne ergens in de Stille Oceaan een soortgelijk incident te organiseren zijn Het voordeel is dat de president ondertussen gewoon kan door gaan met zijn echte buitenlandse politiek zonder wapengekletter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7