n- dat gebeurde echt in ons land Trouw commentaar Sluikreclame ^Weinig principieel \E Fusie-pijn (1) Fusie-pijn (2) Ontslag Klacht Agenda De stem des volks boerderei behaard blijven werken wie weet wat DINSDAG 6 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Dc NOS-televisie heeft besloten voorlopig geen flitsen meer uit te zenden van voetbalwedstrijden die worden gespeeld op de terreinen van Roda JC en MVV, beide in Zuid-Limburg. Als reden heeft de rd NOS opgegeven dat er rondom deze velden een rt overdaad aan reclameborden staat, waardoor de et reclame het actuele gebeuren gaat overheersen. In feite gaat het hier om een merkwaardige uitleg van de omroepwet. Die verbiedt het dienstbaar maken van televisie- en radiouitzendingen aan recla medoeleinden. Ruimte voor een uitleg zoals de NOS die nu geeft is er eigenlijk niet. d ,*3 Hoe kan de NOS dan toch tot zo'n ad hoe besluit komen? Dat heeft alles te maken met een falend en van hogerhand niet gecorrigeerd beleid in het verle den. De discussie over sluikreclame bij sportverslag- i geving op de televisie, is eind vorig jaar en met name ^op het punt shirtreclame voor het betaald voetbal, igelaaid. Via vragen uit het parlement aan de minister van CRM werd gewezen op de situatie die niet in >u overeenstemming was met de wet. Daarop heeft de NOS-televisie besloten de touwtjes iets strakker aan ^te trekken. Maar dat daarbij dan ook meteen de eisen van de omroepwet werden gerespecteerd kan uiniet gezegd worden. De NOS houdt zich voorname lijk op de vlakte met ethische bezwaren tegen een jj overdaad aan reclame, terwijl de omroepwet zo'n duidelijke uitkomst kan bieden. iti 'M Het gevolg is nu dat er sprake is van alleen maar grotere onduidelijkheid. Ook daarop zal de minister 'van CRM gewezen worden als het WD-Kamerlid Unieraad van de CHU heeft met allerlei vage umenten de deur weer opengezet voor het combi ieren van het lidmaatschap van het Nederlandse- met dat van het Europese Parlement. Het zou toch oi meegenomen zijn als de Europese parlementa riër, ook als Nederlands parlementslid de belangen Europa zou kunnen bepleiten, aldus de Unie raad. Het is de Unieraad kennelijk ontgaan dat het CDA zich tegen het dubbele mandaat heeft uitgesproken met het principiële argument dat een vermenging van de Europese en nationale belangen zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Het CDA wil «het in juni nieuw te kiezen Europese Parlement een maximale kans geven en daarin past geen vermen ging in een en dezelfde persoon van nationale en Europese verantwoordelijkheden. Keja vandaag vragen stelt over het NOS-beleid inzake de sluikreclame. Op eerdere nadrukkelijke vragen over sluikreclame in sportuitzendingen op de televisie, heeft de minister geantwoord dat dit on derwerp in studie is genomen. Een duidelijk stand punt op dat moment had de hoogst onregelmatige toestand van nu kunnen voorkomen. Maar ook toen was minister Gardeniers niet bereid de NOS te wijzen op de consequenties van de wet. Wie dat beleid doortrekt ziet dat er in afwachting van een nieuwe ordening op CRM-niveau geen duidelijke uitspraak van de minister te verwachten is. En dus geen duidelijk beleid van de NOS. Merkwaardig is daarbij nog dat de radio in de zaak van de sluikreclame helemaal buiten schot blijft. Merkwaardig omdat waar de televisie zich. steeds terughoudender gaat opstellen bij de radio van geen enkele terughoudendheid iets te merken is. Met name in de uitzendingen van de NOS wordt sluikre clame gewoon toegestaan. Een beroep op de belangen van de sport en de belangen van de kijker of luisteraar kan de NOS niet doen. De sportwereld dient zijn eigen belangen in het oog te houden, hoe moeilijk dat ook dikwijls blijkt te zijn. De belangen van de kijker zijn gewaarborgd in de democratisch tot stand gekomen omroepwet. De NOS en de andere zendgemachtig den zijn er om binnen het kader van die wet uitzendingen te verzorgen. Als dat niet gebeurt dient de minister in te grijpen. In principe ligt in dat tekort schieten ook een belangrijke oorzaak van de nu ontstane onduidelijk heid. De Unieraad houdt zich dus niet aan de gemaakte afspraken, hij heeft kennelijk ook geen behoefte aan een weerligging van dit principiële uitgangspunt van het CDA. Dit bewijst alleen maar dat de werkelijke beweegre den van de Unieraad inderdaad blijkt te zijn ingege ven door de vrees voor Kruisinga's terugkeer in de politiek. Het CH-Kamerlid Tolman zou overeen komstig de afspraken na zijn verkiezing tot Euro pees afgevaardigde zijn Kamerlidmaatschap moeten prijsgeven. Kruisinga zou hem dan in het Neder landse parlement kunnen opvolgen. Alsof er geen andere methoden te verzinnen zijn om Kruisinga duidelijk te maken dat hij niet welkom is. Trouwens wat staat de CHU te doen als de fractie straks nog bezocht zal worden door dood en ziekte? Tekeningen, bij voorkeur In liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ConHieisibiintiss in. de wereld..- Redactie: Ferry Mingelen: bijdragen: Willem Breedveld. Bram Pols en Johan van Workum. Met een combinatie van ontwa pende naïviteit en een bijzondere vorm van dapperheid heeft de fractievoorzitter van het CDA. Ruud Lubbers, zich zaterdag op de ARP-partijraad in het hart van de anti-revolutionaire fusie-pijn gestort. In een toespraakje koppelde Lub bers de in AR-kring juist in ver band met de fusie gevreesde „domheid van het getal" (de vrees zonder inhoudelijke discussie te worden weggestemd) aan zijn om streden benoeming tot fractie voorzitter. Hij legde de anti's openhartig uit dat ARP-voorzitter Hans de Boer Willem Aantjes als fractievoorzit ter had behoren op te volgen. Dat zulks niet was geschied kwam doordat De Boer aanvankelijk niet beschikbaar was, maar later weer wel. Lubbers heeft toen nog geprobeerd de zaak in het rechte spoor te krijgen met het aanbod zijn kandidatuur in te trekken, maar daar wilde De Boer weer niet van weten. Zodoende stonden ze samen kandidaat. Hans de Boer bevestigde deze le zing prompt. Allicht, want hij had het aanbod van Lubbers juist af gewezen om precies te weten waar hij met de CDA-fractie aan toe was. Lubbers reikte hem nu op een presenteerblaadje het bewijs aan hoe onjuist de fractie in zulke ge vallen pleegt te handelen. Want De Boer had fractieleider moeten worden gegeven de al door KVP'ers bezette sleutelposten (premierschap en partijvoorzitter schap). Desondanks werd ander maal een KVP'er gekozen. Over de domheid van het getal gesproken. Lubbers is zich er waarschijnlijk niet half van bewust geweest hoe zeer hij zich met deze ontboeze ming in het hart van de AR-fusie- pijn begaf. Want als ARP'ers de afgelopen maanden één ding trau matisch hebben ervaren, dan is het wel dat de domheid van het getal wel degelijk op de loer ligt. Zo werd na De Boer ook Van Hou- welingen nog eens gepasseerd en wel voor het vice-voorzitterschap van de CDA-fractie. De ARP-loyalist met zijn lastige, gewetensvolle rol in vraagstukken van kernenergie greep ernaast, mede dank zij de actieve bemoeie nis van CDA-voorzitter Plet Steenkamp. Voor mensen als Goudzwaard stond het toen als een paal boven water, dat de CDA-top bezig was een bepaalde richting binnen de ARP bewust te passeren. Voor hem en vele anderen vormde dit mede de aanleiding zich nog eens ernstig af te vragen of men met het CDA wel op de goede weg was. Dit verklaart meteen waarom Goudzwaard enkele maanden de grondslag-discussie niet heeft aangepakt om met de fusie-plan nen pas op de plaats te maken. Deze kwestie lag binnen de ARP veel moeilijker dan de zaak van afgelopen zaterdag. De partijraad ging toen ^overstag met behulp van Goudzwaard, die nog wel zo veel aanknopingspunten in het grondslag-rapport zag om op de ingeslagen weg verder af te gaan. Het pleit voor de zuiverheid van Ooudzwaards bedoelingen met betrekking tot het CDA dat hij die tactisch veel gunstiger kans heeft laten lopen en pas werkelijk onge rust werd toen de macht van het getal hem in alle volheid werd geopenbaard. Het kabinet Van Agt heeft het zaterdag op de partijraden van KVP en AR flink te verduren ge kregen. De kritiek op inhoud van het beleid en presentatie daarvan was niet van de lucht. Op grond van dit soort geluiden wordt in politiek Den Haag voorzichtig ge sproken over een dreigende ver trouwenscrisis tussen het kabinet en de bevolking. De schuld voor deze vertrouwenscrisis ligt echter niet bij hot kabinet, maar bij de bevolking zelf. Althans, deze ver rassende stelling poneerde CDA- mlnister van financiën, Andries- sen vorige wek in een rede op de Rotterdamse universiteit. Andriessen hekelde de oppositie tegen het grote ombuigingsplan van dit kabinet. Bestek '81.: Nog voordat „Bestek" uitgebracht was, werd er al gedaan alsof de bestaanszekerheid van grote groe pen werd opgeheven en de maat schappelijke vernieuwing werd gestopt. Vervolgens trokken be langengroepen achter elkaar het Binnenhof op om hun belang als vrijwel indentlek aan het alge meen belang naar voren te bren gen. Terwijl de inhoud van Bestek slechts neerkomt op „minder meer", werden er etiketten op ge plakt als: chantage van de vakbe weging, de zwakken zijn de dupe. het kabinet is er voor de gegoede burgerij. Iedereen mat de bezwa ren tegen afzonderlijke Bestek maatregelen breed uit. maar nie mand wilde de onderlinge samen hang zien. Voor zover er sprake zou zijn van een vertrouwenscrisis tussen bevolking en kabinet, dan ligt daar voor een groot deel de oorzaak", aldus letterlijk Andries- sens stelling. Niet het kabinet, maar de bevolking zelf is dus de schuldige, zo begrijpen we An driessen. Misschien is het het bes te als het kabinet de bevolking dan maar ontslaat. De anti-Kruisinga stemming op de Unieraad afgelopen zaterdag moet de oud CHU fractieleider en bewindsman wel geschokt heb ben. Natuurlijk, het was hem al eerder gebleken dat zijn oude makkers (wellicht beter is: onder geschikten) in de CHU-fractle wei nig meer van hem moeten hebben. Dat Kruisinga echter ook voor de Unie als zodanig een persona non grata is geworden, was nooit eer der zo in het openbaar gebleken De Unieraad ging zelfs akkoord met een zogenaamde dubbel man daat. teneinde te voorkomen dat Kruisinga. de hem volgens de kan didatenlijst toekomende plaats in de Tweede Kamer zou innemen ter vervanging van Europees par lementariër Tolman. Intern klaagt Kruisinga af en toe bitter zijn nood over deze ontwikkeling. Een recente ontmoeting van Krui singa met Aantjes leverde de vol gende anekdote op: Kruisinga. „Ik begrijp het niet Wlm.. Jij moest uit de politiek wegens eh. toch niet zo'n mooie zaak. dat SS- erschap van je. en iederéén doet desondanks ontzettend aardig over je. Ik ben de politiek uitge stapt wegens een principieel me ningsverschil over de neutronen bom. Dat onderwerp ligt op zich erg goed in het CDA. maar nie mand wil met mij praten. Hoe kan dat nou?" Aantjes: „Ik begrijp dat wel Roe lof. Ze zijn aardig tegen mij, om dat iedereen weet dat ik nooit meer terug kom in de politiek BIJ jou zijn ze daar echter niet zo zeker van." De Tweede Kamer vergadert deze week niet op dinsdag. Bij gebrek aan goede onderwerpen is beslo ten alleen woensdag en donderdag bijeen te komen. Voor die dagen staat onder meer op de agenda de afwikkeling van het Ogem-debat, het vloeibare gas uit Algerije, een milieuwet en problemen in de scheepsbouw. In het vragenuurtje donderdagochtend komt onder meer aan de orde: de problemen rond Unifil en tewerkstelling van gewetensbezwaren. Voorts wordt ook nog een debatje over het NSB- lidmaatschap van Luns verwacht De Eerste Kamer behandelt de begrotingen van Verkeer en Wa terstaat en Binnenlandse Zaken. Elke dinsdag hetzelfde stilleven aan de voordeur van de Tweede Kamer. Een handvol grijzende KNIL-militairen, die op de plaats rust betogen, in ge paste stilte. Al anderhalf Jaar is het hen te doen om een bedrag dat aan hen vieren, met nog 3.800 is onthouden. Een kleinig heid van ruim vierhon derdduizend guldea Ze hebben in de oorlog in Indië gevangen gezeten en al die tijd geen soldij ont vangen. Nederland moet dat nog betalen zeggen ze. maar Nederland verwijst naar het toenmalige Indië. Dat moet betalen. Dóór stonden ze op de loonlijst. Indië bestaat echter niet. Parlement en rechtbank hebben in de tijd die ver wijderd ligt van de over dracht onomwonden ge zegd dat Nederland geen blaam treft. De Stichting Rechtsherstel KNIL-mili- tairen neemt dat niet en heeft een proces tegen de staat aangespannen dat 30 maart in Den Haag voorkomt. Hangende het proces zijn daar nog altijd de beto gers, die op het Binnenhof wat actie willen zien. Het enige dat zich op dit ter rein beweegt is een drie manschap uit CDA, PvdA en WD. Deze werkgroep zet alles nog eens op een rijtje en licht dan de com missies voor defensie en die voor ambtenarenza ken in. De Vries (PvdA): „We doen niks meer dan de problemen nog eens in kaart brengen. Eerder is er ook al zo'n commissie ge weest, de commissie Keja. maar daar is niks uitgeko men. We rapporteren straks aan de betrokken commissies, maar we wil len echt geen valse hoop wekken." Sommigen zeggen dat de Knil'ers er wel recht op hebben, maar het bedrag is nogal aan de forse kant. Zou het met iets minder mogen? Gillebaard, de raadsman van de stichting: „Nee na tuurlijk niet. We zijn de stichting voor rechtsher stel. Het recht kan maar op een manier hersteld: Er moet betaald worden Trouwens, er is nog een stichting ere-herstel mis schien neemt die met min der genoegen. „Nou ja, als men met minder over de brug komt is dat altijd aardig. Dan gaan we daar na wel weer donderjagen over de rest." Heeft demonstreren dan enige zin? Gillebaard: „Misschien wel, misschien niet. Het parlement houdt al Jaren de boot af. De enige in wie we eigenlijk nog vertrou wen hebben is Ploeg." De heer Ploeg, defensie specialist van de WD ..Kijk-es hier. het gaat na tuurlijk om het inlossen van een ere-schuld Ik be doel, die mensen zijn geen van allen noodlijdend Het gaat hen niet om het be drag zelf natuurlijk. Als Je ze nou eens allemaal hon derd gulden zou geven ik noem nu maar een be drag, hoor dan zijn ze toch vast en zeker te vreden." PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Een mens is gauw geneigd verve lende dingen te vergeten en al leen de leuke te onthouden. Van daar dat veel mensen met wee moed aan hun schooljaren terug denken of aan een wat vage peri ode die ze met „die goeie ouwe tijd" aanduiden. Huiswerk, straf werk, kopzorgen, geldzorgen, ze zijn (zo goed als) vergeten. Zo zal het ook wel met de barre winter gaan, nu de zon weer af en toe schijnt en de laatste restjes sneeuw en ijs wegsmelten. Na tuurlijk vertellen we later nog wel hoe erg die winter was die we zelf nog meegemaakt hebben, maar over een jaar of tien weten negen van de tien mensen vast niet eens meer precies of het nou in 1977, 1978 of 1979 was. Wie die winter niet licht zullen vergeten, zijn de lezer van de Winschoter Courant. Niet alleen omdat vorst en sneeuw in de noordelijke provincies harder dan waar ook in het land hebben toegeslagen, maar vooral door dat hun krant ze een geheugen steuntje biedt in de vorm van een herinneringsbij lage. Een extra winternummer over de provincie Groningen met twaalf pagina's ijzige foto's en een beetje tekst, want die foto's merendeels niet eerder gepubliceerd zeggen ook zonder tekst al genoeg. Die paginagrote op de omslag met een al, waarop een Groninger huisvader tot schouderhoogte in de sneeuw staat om voor zichzelf en zijn gezin een paadje van de voordeur tot aan de weg voor zover daar iets van terug te vin den was te graven. Foto's van de chaos op de wegen: personen auto's die in de bergen sneeuw bleven steken, vrachtwagens die strandden en zelfs zware sneeuw ruimers die de strijd moesten sta ken doordat de sneeuw sterker bleek van de wagen. Van school kinderen die vergeefs door de sneeuw naar school ploeterden, van krantenbezorgers die het zelfs in de ergste sneeuwstormen nog redden, van dieren die het niet gered hebben en van die hond die tot z'n kin door de sneeuw moest waden omdat hij wel uit móest Van huizen in Fin- sterwolde, waar de sneeuwdui- nen bijna tot aan het dak kwa men. van een NS-station waar je geen rails meer zag en van dor pen waar de bewoners met man en macht bezig geweest zijn om elkaar al sneeuw scheppend uit het Isolement te halen. Van één foto zal iemand die deze winter niet zelf heeft meegemaakt, later nooit geloven dat zoiets echt in ons land gebeurd is: op een dik besneeuwde vlakte zie je mannen met stokken in de witte laag prik ken op zoek naar totaal verdwe nen auto's. Een goed gedocumenteerd beeld dus van een periode die ons allen nog lang zal heugen, ook al zit er een storende opmerking in: „Achteraf mag het een wonder heten dat de sneeuwstorm geen dodelijke slachtoffers onder de Ingesneeuwde automobilisten heeft gevergd" (pagina 8). Half februari werd er wèl een man dood bij zijn Ingesneeuwde auto aangetroffen. Maar dat was bij Oosterwolde, in Friesland, en deze wlnterbijlage handelt over Groningen. Dat zal dus wel de reden zijn waarom dit slachtof fer, hoe dicht bij de eigen streek ook. maar niet meegeteld is. Jam mer ook, dat er maar een beperkt aantal exemplaren van de bijlage voor nietrabonnees ƒ2,50) bij de kantoren van de Winschoter Courant te krijgen zijn. Wie daar wat verder vandaan woont zal al gauw achter het net vissen waar een teder welkom is, ook met kinderen. De prijs is in de laatste jaaren niet verhoogd worden, een week vakantie met ontbijt vanaf 70,- DM. De be-, roepsorganisatie van de Boeren bond, heeft in D-7800 Freiburg, Frledrichstrasse 41, 'Haus der Bauern' een eigen kantoor inge richt waar U over het gehele Zwarte Woud tot aan het Boden- meer, kamers met ontbijt bestel len kan. Informatie-materiaal kan daar geheel zonder kosten aangevraagd worden". Hoe zeg ik het in het Hollands? Niet helemaal zo, maar iemand zal er wel verschrikkelijk z'n best op gedaan hebben. Dit is een boerderij in het Zwar te Woud, een van die vakantie boerderijen daar en in de wijde omgeving, waar je in de zomer kamers kunt huren. De verbuur- organisatie van de Westduitse boerenbond „Haus der Bau ern" heeft zelf een wervend tekstje voor Nederlandse vakan tiegangers opgesteld in het „Nederlands": „Vakantie op een boerderei. Van jaar tot jaar steeds meer gevraagd. En met voorkeur fa milies met kinderen kiesen va kantie op het land. Het 'Zwarte Woud' is daarvoor een ideales land, met vriendelijke boeren Mannen met behaarde borst kun nen meer drank verdragen dan hun kale broeders. Tot deze eigenaardige conclusie komt de Weense internist dr Heribert Thaler, die zijn wijsheden ge spuid heeft op een congres over gezondheid en drinken. Zo be weert hij ook te hebben onder zocht hoeveel een mens aan wijn op kan voordat hij zijn lever schade berokkent, een man behaard of niet blijft volgens hem met hoogstens 0.7 liter per dag aan de veilige kant. maar vrouwen moeten al bij een kwart litertje stoppen Waarom, dat kan zelfs hij niet verklaren. En nu maar afwachten wat de mens heid aan zulke uitspraken heeft: wijzer zal niemand er door worden. Er is trouwens ook nog ene dr. A. O. Alias van het Missouri Mental Health Center in de Amerikaanse staat Columbia, die beweert dat haar op de borst een teken van grote Intelligentie is. Hij heeft er een paar honderd van Amerika's wetenschappelijke medewerkers op nagetrokken en kwam tot de conclusie dat zij allen een IQ van boven de 130 bezaten plus een fraai behaarde borst par tij Het bedrijfsblad van het Duitse Hoechst-concern. „Bliek auf Hoechst", dat deze wetenswaar digheden heeft opgediept, weet er toch één uitzondering op: de grote geleerde Albert Einstein, van wie bekend is dat hij een volkomen onbehaard bovenlijf had. Een hele troost voor alle weinig behaarden mannen Zo hard heeft de nu 63-jarige Tom Moyses uit het Engelse Pe terborough naar eigen zeggen al tijd gewerkt, dat hij van geen ophouden wil weten. Hij heeft zelfs maatregelen getroffen om door te kunnen gaan na zijn dood: zijn vrouw en dochter moe ten zijn as in een grote, speciaal voor dit doel nu al vervaardigde zandloper laten doen. zodat va der er op die manier ook nó zijn overlijden voor kan zorgen dat alles op tijd gebeurt. Internationale werkkampen, waar (Jonge) mensen uit allerlei landen een poosje met elkaar wo nen en werken, zijn er al Jaren. Een groep van zestien vrouwen, ook uit verschillende landen, wil nu in de periode Juli/augustus samen ook zo'n kamp houden, waar ze eikaars achtergronden en leefwijze goed kunnen leren ken nen en waar ze samen kunnen werken aan iets nuttigs. Zo'n werkproject is nog niet gevon den. Om een indruk te geven van waar het de groep om gaat het moet (liefst) iets ambachtelijks zijn, waaraan ook gehandicapte vrouwen kunnen meewerken; het zou bij voorbeeld het opknappen van een vrouwenhuis kunnen zijn. een blljf-van-m'n-lijf-huls. een speeltuin bij zo'n huis; de zestien vrouwen willen graag voor een vrouwengroep werken, zolang het maar geen werk is dat voor die te helpen vrouwen zelf belangrijk is om te doen. en zo lang het ook geen klusjes zijn waar andere vrouwen gewoon geen zin in hebben. Wel willen de zestien graag een handje helpen aJs een karwei zo vlug klaar moet zijn dat een vrouwengroep het zelf niet aan kan De zestien vrou wen hebben zo'n duizend vrouw uren beschikbaar, ongeveer vier uur per dag. Wie iets passends weet of heeft, kan bellen met 080- 770063 (Joke Petersl. 020-945228 (Nelly Oudshoorn) of 050-180409 (Dorly Deeg).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5