Hoe katholiek is Herman van Veen Veel informatie voor NOS-radio Staatsloten? I U kunt ze nu kopen. VVD wil samengaat omroepen belonen Scholieren verdeeld over Holocaust Het vragenuur van Joh. C. Francken en het gezicht van de KRO Verschuivingen per 1 april Radio nieuws op andere uren Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Kritiek op plan drempelverhoging 'Bedenkelijke publiciteitsstunt' Tweeërlei besnijdenis RTV-COMMÈNTAAR Nieuwe boeken DINSDAG 6 WAART 1979 KUNST/RADIOATELEVISIE TROUW/KWARTET C door Jelle Jan Klinkert Wat is het typisch rooms-katholieke van het programma „de wonderlijke avonturen van Herman van Veen"? Hoe is het protestants-christelijke karakter te bespeuren in de film ..Monty's dubbelganger"? Dergelijke vragen hoor je nog wel eens stellen. Laatst bij voorbeeld in het VPRO-programma over het rooms-katholieke volksdeel en zijn cultuur. De geïnterviewden, televisie- en radi- oprograramalelders bij de KRO sche nen de vraag niet te hebben ver wacht. Dat werd duidelijk uit de met veel suites, gefrons en gekuch ge paard gaande antwoorden op de vraag naar de typische KRO-normen en nog iets over „eerlijkheid" en „be trouwbaarheid". maar het werd al gauw duidelijk dat ook nlet-katholie- ke Nederlanders somtijds deze eigen schappen bezitten. Men kwam er niet uit, dat was in die uitzending wel heel duidelijk. Toch is het een intrigerende vraag. Bestaan er christelijke popmuziek, socialistische misdaadfilms. Katho lieke talk-shows? BIJ het denken over zenderkleuring is het antwoord na tuurlijk ook belangrijk: hoe toont de NCRV of VARA haar identiteit'op een zender, die uitsluitend klassieke muziek uitzendt? Je kunt tenslotte niet de hele dag kerkcantates van Bach of socialistische strijdliederen uitzenden. Eén antwoord Bij de2e overwegingen schiet mij het boek „Veel vragen, één antwoord" te binnen. Het werd geschreven door Joh. C. Francken. Ik heb de tweede druk die in 1040 bij Kok ln Kampen werd uitgegeven. Francken was de Journalist, die lange tijd de rubriek „vragenuur" van de NCRV-radlo ver zorgde. Deze rubriek vond in protes tantse kring heel wat weerklank, ge tuige alleen al het lelt dat deze spre ker in totaal maar liefst zo n 27.000 vragen te beantwoorden kreeg. Zijn boek is om verschillende rede nen Interessant. Ten eerste omdat het ons een blik gunt in de levensstijl van een deel van de Nederlanders ln de tijd vlak voor de oorlog. De hoofd stukken „christelijke levenspraktijk" en „huwelijk, gezin, opvoeding" ge ven mooie voorbeelden van de vragen die de NCRV-leden toen prangden. Vervolgens is het boek Interessant omdat Francken die overigens zeer leesbaar en pakkend schreef al zijn opvattingen over de levensstijl ver bond met zijn theologische opvattin gen. De christelijke levenspraktijk in huwelijk, gezin en opvoeding vloeide als vanzelf en heel direct voort uit wat ln de bijbel stond. Eén voorbeeld; een luisteraar vraagt: wat moeten we denken van de TT-races ln Assen? Francken zegt: „Ten aanschouwen van een op sensatie belust publiek is al dat gejakker onwaardig gedoe en wie er naar gaat kijken, vergrijpt zich aan het gebod Oods, dat van ons eischt, dat we noch onszelve. noch onzen naaste moedwillig ln gevaar zullen brengen." Kortom: als aan Francken gevraagd was naar het karakter en de wense lijkheid van de vertoning van de film ..Monty's dubbelganger" dan zou hij ongetwijfeld een duidelijk antwoord hebben gegeven, zonder gekuch óf gefrons. Gezien de inhoud van zijn boek vrees ik overigens dat hij dit programma als een verleidingspoging van Satan zou hebben gezien. Maar het boek van Francken heeft nog een belangwekkend aspect. Het valt namelijk op. dat vrijwel alle ant woorden die Francken gaf op vragen betreflende de levenspraktijk, gezin of opvoeding door de grote meerder heid der huidige NCRV-leden zouden worden weggelachen. Afgezien nog van het feit, dat ze de meeste vragen niet eens zouden stellen. En als we vanuit deze wetenschap terugkijken op wat Francken deed voor de NCRV- microfoon, dan dringt zich de conclu sie op, dat hij en zijn luisteraars op recht meenden dat de richtlijnen voor het dagelijks leven rechtstreeks en duidelijk uit de bijbel voortvloei den. Maar wat in werkelijkheid ook gebeurde, was dat de levenstijl van een bepaalde bevolkingsgroep de orthodox protestanten met bijbel se uitspraken werd gelegitimeerd. Niet de bijbel bepaalde het leven, maar het leven, dat Is het gedrag, de normen en de waarden van een be paalde bevolkingsgroep, bepaalde in terpretatie van de bijbel. Nog maar een voorbeeldje uit Francken. Vraag, is het toegestaan dat een vrouw man nenkleren draagt? Antwoord (ik heb het een beetje ingekort): God is een God van orde. Hij heeft een duidelijk onderscheid gemaakt tussen man en vrouw, dus het dragen van eikaars kleren is niet toegestaan. Geloofwaardig Hiermee is precies het probleem ge duid waarmee een katholieke, protes tants-christelijke of socialistische omroep worstelt, of zou moeten wor stelen. Dat probleem is: welk deel van mijn programma's is wezenlijk ka tholiek (resp. protestants en socialis tisch) en welk deel weerspiegelt al leen maar de levensstijl van het ka tholieke volksdeel. Als men deze scheiding uit het oog verliest, verliest men snel zijn geloofwaardigheid. Wie zijn programma's als typisch christe lijk afficheert, maar tien jaar later programma's met heel andere inhoud als typisch christelijk aankondigt, valt ln de kuil van Francken: hij legitimeert zijn levensstijl met de bij bel. De EO doet dat in hevige mate: de programma's weerspiegelen dui delijks een bepaalde levensstijl, ook. of Juist ln de programma's die niet een theologische saus krijgen: popu laire klassieken, country and western muziek en trekharmonika's met volksliedjes die herinneringen aan le- derhosen en dirndljurkjes. En die hele levensstijl wordt door die theolo gische saus gelegitimeerd met de bij bel. Een geweldig potentiéel van on geloofwaardigheid. Maar de KRO-mensen waren aan het bovengeschetste probleem nog niet toegekomen en de interviewers trouwens ook niet. Alle partijen in dat gesprek schenen uit te gaan van de dwanggedachte dat eigenlijk elk KRO-programma de typisch katho lieke normen en waarden diende te weerspiegelen. En dat die ook direct met de katholieke theologie moesten kunnen worden verbonden. Men scheen zich een beetje te schamen dat men dat niet kon aantonen. Wat hadden ze dan moeten zeggen? Laat ik de vraag nog eens stellen: Waaruit blijken de typische KRO- normen en waarden? (Let wel: deze vraag geldt ook voor NCRV of VARA). Ik zou dan antwoorden: Kijk. er is een katholieke theologie en er is de levensstijl van onze katholieke le den. Wij willen als omroeporganisatie onze leden behouden, en daarom moeten we onze programma's aan passen aan die levensstijl. In de prak tijk betekent dat, dat we alles vermij den dat onze leden zou kunnen kwet sen. Omdat er nauwelijks verschil is tussen de levensstijl van KRO-leden en die van andere Nederlanders is er in de meeste programma's dan ook weinig typisch katholieks te ontdek ken. Maar, zou ik verder zeggen, het typisch katholieke kun je natuurlijk Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De zenderkleuring voor radio die per 1 april begint, brengt veel verschuivingen met zich mee voor de NOS- programma's. Datzelfde zal ongetwijfeld ook voor de andere zendgemachtigden gelden, maar de NOS is de eerste, die de plannen ln verband met de benodigde goedkeuring van het NOS-bestuur deze week, openbaar maakt. De NOS vindt dat zij met 30 uur zendUJd op Hilversum 2 overbedeeld is. maar dat is van groot belang om dat de NOS nu eenmaal veel informa tie heeft te bieden en dat vloeit voort uit de wettelijke opdracht, aldus deze omroep. Programma's op Hilversum 2 met een verwante sfeer worden ln vrij ruime Z tijdblokken gegroepeerd Een man of een vrouw zal zo'n heel tijdsblok pre senteren. Dit gebeurt om tegemoet te komen aan de zenderkleuring, die vooral beoogt de trefkans voor de luisteraar te vergroten, zodat hij vol gens zijn verwachUngen op een be paalde zender lets van zijn gading zal vinden, wanneer hij daarop afstemt. Buitenlanders Zo'n groepering is bij voorbeeld op de zondag te beluisteren, wanneer veel programma's bestemd zijn voor in ons land wonende buitenlanders Op de zondag om twaalf uur 's middags wordt begonnen met het nieuwe pro gramma voor Molukkers in Neder land. Suara Maluku. Daarna volgen Speciaal vandaag Tijdsein gaat over de be snijdenis. een oeroud gebruik dat verschillende oorsprongen heeft (godsdienstig ritueel. In wijding in de stam. teken van volwassenheid of bedoeld als hygiénische maatregel). Ned. 1 20.50 Onderwerpen in VARA-Vi- sie: de positie van de bejaar den die door „Bestek tl" In bet gedrang souden komen en een reportage over Mexico in ver band met de mensenrechten. Ned. 2 22.10 Achtenvijftig miljoen Ne derlanders. de seelleden en hun schepen. Ned. 1 22.20 Paper Moon, een komische film van Peter Bogdanovich. speeltt ijdens de vooroorlogse crisisjaren. België 1 21.05 Over China en Taiwan praat Fons Dlsch met twee medewerkers vin het Sinolo gisch Instituut in Leiden. Hilv. 2 10.03 In de nachtuitxending Groot Licht kunnen luiste raars hun mening kwijt over het begrip fantasie (035 41 2 40). Hilv. 3 02.30 de uitzendingen voor Antillianen, 8u- rlnamers en buitenlandse werkne mers. Nieuw is De tweede generatie, voor kinderen van buitenlanders en oud- bewoners van de vroegere rijksdelen overzee. Daarna volgt het reeds be staande Verhaal. Ander voorbeeld van programma- groepen is op vrijdag „We zeggen het ln uw eigen belang", waarin het nieu we programma voor werklozen wordt opgenomen, dat ln de plaats komt van de Vacaturebank, die per 1 april verdwijnt. Deze plaats is echter tijde lijk en zal op 29 Juni worden gewij zigd. Verder vallen onder deze pro- grammagroep de rechtsrubriek, be langen van boeren en burgers en het consumentenprogramma Knollen voor citroenen. Naar de zondagavond verhuizen de bestaande Taaishow. Vonken onder de as. Onder de groene linde en het programma voor Blinden en slecht zienden Is de NOS op de gesproken-woord zender Hilversum 2 in ruime mate vertegenwoordigd, op Hilversum 3 ls deze omroep niet naar evenredigheid bedeeld. De plaats op Hilversum 3 van de sport in „Langs de lijn" die naar Hilversum 1 verhulst wordt niet vervangen door lichte muziek. „Met het oog op morgen" zal van Hilversum twee naar een verhuizen omdat de aansluitende nachtuitzen dingen op Hilversum twee komen. Klaas Samplonlus zal voortaan Peter Knegjens als presentator vervangen. Symposium in Paleis op de Dam AMSTERDAM Voor de vierde maal wordt in het Palels op de Dam een symposium gehouden onder de titel „Tussentijds bestek". Het thema is dit keer „Onze cultuur en de be grensde groei" Er zal worden besproken hoe de ma nier van leven kan veranderen bij begrensde groei, hoe onze cultuur wordt beïnvloed door ons economi sche stelsel. Dit soort vragen zal ter sprake komen ln het gevariëerde programma met vele inleiders, onder wie oud-minister Van Kemenade over „nieuwe onder- wtjsrelaties". dr. A H van den Heu vel over „nieuwe vormen van religie". Jan Kassles over „een nieuwe plaats voor de kunst" en verder bijdragen van o.a prof. Van Peursen. prof. De Roos en prof. Ooudswaard Het symposium wordt op 9. 10 en 30 maart onder voorzitterschap van dr. J. Kremers met ongeveer 125 deelne mers gehouden onder auspiciën van de Stichting Koninklijk Paleis. HILVERSUM Op 1 april sal het uitzendschema van de ra dionieuwsdienst door het ANP ingrijpend gewijzigd worden. Op Hilversum een komt elk uur, het hele etmaal door, een bulletin van twee minuten met uitzondering van 's avonds zes uur, wanneer tien minnten voor de nieuwsdienst zijn uitgetrokken. Uitvoeriger nieuwsbulletins komen vervolgens op Hilver sum twee om 's morgens zeven en acht uur, om een uur en om half elf 's avonds en om 's morgens half acht, half negen, half een, half zes en vijf voor twaalf. Korte nieuwsberich ten van vijf minuten komen steeds om half acht, half ne gen, half een, half zes en vijf voor twaalf. Op Hilversum drie komt de nieuwsdienst elk uur twee mi nuten in de lucht, op Hilver sum vier steeds twee minuten op zeven, acht, negen, twaalf en twee uur. ADVERTENTIE. 'riedorJandEo staatsloterij Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. ROTTERDAM Wegens afzeggin gen door een soliste en een dirigent, moeten diverse programma's van het Rotterdams Phllharmonisch Orkest worden gewijzigd. De Amerikaanse dirigent J am es Con- lon die eind maart-begin april vijf Wijzigingen bij R'dams Philharmonisch concerten zou dirigeren, heeft om persoonlijke reden verzocht daarvan te worden ontheven; de Engelse zan geres Anne Howells die op 29 en 30 maart met het orkest zou optreden heeft om medische redenen af moe ten zeggen. De dirigent wordt vervan gen door de 32-jarige Rus Aleksander Lazarjew van het Bolsjoi Theater ln Moskou. In plaats van de zangeres zal de pianist Frédéric Meinders op treden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In plaats van de drempels van omroepen verhogen, zouden aan omroepen beloningen moeten wort uitgedeeld als zij zich zouden versmelten met gelijksoort zuilen. Dat voorstel deed gisteravond VVD-Eerste-Kamei mevrouw Van Someren op een bijeenkomst van de WD Enschede. Fragment van de Wonderlij ke avonturen van Herman van Veen. wel zoeken in meer theologisch ge richte programma's. Ik zou moeten toegeven dat dat maar een minimaal onderdeel van het tota le aanbod uitmaakt. Maar. zou ik verder zeggen, wij bij de KRO (en de NCRV en de VARA) zijn natuurlijk zelf wel steeds bezig met dat pro bleem: laten we -onze leer niet teveel bepalen door ons leven? Gebruiken we ons christelijke uitgangspunt niet als legimitatie van onze programma's in plaats van als inspiratie? Hoewel (en nu spreek ik weer voor mezelf) worstelt men echt met dit probleem? Ik blijf het hopen. Geluk kig ls er altijd nog de IKON, voor mijn gevoel de enige omroep die voortdurend erin slaagt echt christe lijke programma's te maken. En het zal niet toevallig zijn, dat het tegelijk een omroep is die niet met de levens stijl van lastige leden hoeft rekening te houden. Zij verzette zich tegen de voorstellen van minister Gardeniers van CRM. In die voorstellen moeten aspirant-om roepen in de toekomst 70.000 aanhan gers hebben. Tot op heden is de drem pel 40.000. A-omroepen moeten een half miljoen leden hebben. Dat was 400.000. Voor B-omroepen was het 250.000 en wordt het 325.000. C-om- roepen moeten in de toekomst een aanhang hebben van 150.000. terwijl dat 100.000 was. Aspirant-omroepen hebben in het vervolg maar een jaar de kans om zich te ontpoppen als C- omroep. Nu nog hebben ze daar twee jaar de tijd voor. PvdA Het zogeheten huismanskiesrecht komt te vervallen, daardoor kunnen veel meer mensen lid worden van een omroep. Omdat het potentieel dus groter wordt, moeten de drempels omhoog, vindt de minister. Nu nog is het zo dat het hoofd van het gezin dat een omroepbijdrage betaalt, kan zeg gen voor welke omroep het gezin kiest. Straks kan iedereen boven de achttien zelf lid worden van een om roep. ongeacht de keus van het hoofd van het gezin. Vorige week heeft de PvdA al laten weten niets te voelen voor de v» stellen van de minister. De PvdA behalve deze ontkoppeling ook ontkoppeling van het abonnees op een programmablad met het di aan verbonden lidmaatschap. Boi dien voelt men niets voor de vei ging van de drempels. Mevrouw Van Someren vroeg ziel waarom aspirant-omroepen bl twee maal zoveel leden moeten ijf ben. terwijl de A-omroepen van naar 500.000 leden moeten gtio Voorts stelde zij het bezwaar aan orde, dat deze omroepen onmoge personeel kunnen aannemen, als misschien slechts voor een jaar zijn. Als omroepen samen zou^o gaan zouden ze als beloniong meer zendtijd moeten krijgen, sp de WD-senator. TROS, AVRO en Veronica zoui makkelijk kunnen samengaan, |j dat ze van gelijke signatuur z NCRV en KRO zouden dat ook k nen, zei ze onder verwijzing naar CDA. Ze noemde dit alternatl voorstel een positieve verspreid van de versnippering. De WD-Ti de-Kamerwoordvoerder voor de roep, de heer Keja, is het geheel e met haar eens. In de televisiegeschiedenislessen „58 miljoen Nederlande wordt vanavond getoond onder welke afschuwelijke standigheden onze verre voorouders de zeeën bevoeren. 1 de verre reizen die jaren konden duren keerde vaak min dan de helft van de bemanning terug. HILVERSUM (ANP) De meningen van scholieren van het voorbereidend hoger onderwijs over zowel de Inhoud van de film als over het nut van het vertonen van Holocaust lopen sterk uiteen. Dat ls gebleken tijdens de informatiedagen voor scholieren en leraren. Er waren nogal wat scholieren, die zich afvroegen of het wel nodig is deze geromantiseerde serie zo ver na de Tweede Wereldoorlog nog in ons land te vertonen. Daarbij werd aan vaard dat het uitzenden van Holo caust ln Duitsland wel degelijk een duidelijke functie heeft gehad, name lijk het confronteren van de Duitsers met een weggedrukt oorlogsverleden. Maar voor Nederland vond men dat niet nodig. „Wij weten genoeg over de Aangezien de televisie vrijwel het gehele leven bespiegelt, heb ik ln deze rubriek al over de meest uit eenlopende onderwerpen moeten schrijven. Tot dusver ontbrak ech ter de besnijdenis. Daarover gaat het vanavond in Tijdsein van de EO Niet bepaald Iets voor de tele visie, denkt u misschien. Wij we ten immers wel wat besnijdenis is? De Ingreep zelf zal algemeen be kend zijn, maar tal van nevenfac toren zijn dat zeker niet. Zo ver nam lk via dit programma voor het eerst, dat baarmoederhalskan ker bij vrouwen van Joodse man nen veel minder voorkomt dan men op grond van statistieken zou mogen verwachten. Pas ln deze eeuw heeft de medi sche wetenschap ontdekt, waar om Joodse baby's van het manne lijk geslacht naar bijbels voor schrift op de achtste dag worden besneden. Gebleken is namelijk dat het pasgeboren kind tijdens de voorgaande dagen te weinig bloedstollende stoffen ln het li chaam heeft. Eerst op de achtste dag ls de grootste hoeveelheid aanwezig en kan de ingreep zon der noemenswaardig bloedverlies worden uitgevoerd Ook van de andere religieuze ge bruiken ls wetenschappelijk ko men vast te staan dat zij naast de door Ton Hydra rituele betekenis om gezondheids redenen moeten zijn ingesteld. Volgens de oud-testamentische re gels is onthouding van geslachts gemeenschap verplicht tot zeven dagen na de menstruatie. Uit on derzoeken is gebleken dat daar door bij Joodse echtparen miskra men het minst voorkomen, het aantal dood geboren kinderen het kleinst is en aangeboren hersenaf wijkingen veel minder dan elders worden aangetroffen. Over deze aspekten van de besnij denis geeft dr. Baruch in het pro gramma een interessante toelich ting. Daarna is te zien hoe de ongeveer 4000 jaar oude plechtig heid nu in een Israëlisch zieken huis wordt uitgevoerd door een ervaren besnijder, die „Moheel" wordt genoemd. Voor mohamme daanse jongens is de ingreep veel pijnlijker, want de islam schrijft de besnijdenis voor op ell-jarige leeftijd. Reeds Mozes stelde naast het ui terlijke ritueel een innerlijke lou tering als noodzakelijk. Ook som mige profeten spraken over de „besnijdenis des harten". Het hart heeft in onze tijd zeer veel te ver duren. Vrijwel ledereen schijnt te worden geplaagd door spannin gen. Een tekenfilm in het EO-pro- gramma geeft als de vier hoofd oorzaken aan: onrust in werk en gezin en onrust door geld en ja loezie. Onrust lijdt tot een overdosis aan spanningen. En die gaan zich on herroepelijk uiten in lichamelijke klachten. Dokter A. Speelman vertelt dat de gevallen die hij te behandelen krijgt vaak voor 80 procent psycho-somatische oorza ken hebben. Hij bespreekt vervol gens de meest voorkomende ziek teverschijnselen zoals hoge bloed druk, maagaandoeningen. Als u met dokter Speelman slechts voor korte tijd meedoet aan een versnelde ademhalingsoe fening. merkt u al direct de onple zierige gevolgen. Iemand die ge spannen is hapt te veel lucht, door deze hyperventilatie ontstaat een verkeerde concentratie van kool zuurgas ln het bloed. Gevolgen zijn: duizeligheid, tintelingen in de vingers, hoofdpijnen en hart kloppingen. Daardoor krijgt de gespannen mens er een nieuwe angst bij, zodat hij, zonder hulp. in een vicieuze cirkel terecht dreigt te komen. Dokter Speelman wekt de kijkers op meer na te denken over de factoren die leiden tot onrust en stress. Er worden verscheidene methoden genoemd om onrust weg te nemen. Volgens de arts zijn het geen echte oplossingen omdat ze niet diep genoeg gaan. Het hart blijft onveranderd, zegt hij. „Van daar dus dat het hart besneden moet worden." Kijkers uit onze kring zal het dui delijk zijn waarop dokter Speel man doelt. Voor anderen echter zal het bevreemdend werken dat de arts opeens predikant wordt, eigenlijk zonder de mensen die onder spanningen lijden enige li chamelijke raad te hebben gege ven. Jezus heeft gezegd dat zij die ziek zijn de medicijnmeester van node hebben. Dan weet je als zie ke toch niet waar je aan toe bent als dokter zegt dat het niets helpt. Het zou beter zijn overgekomen als de heer Speelman zich had bepaald bij zijn roeping als arts. Want onze samenleving gaat ge bukt onder een lawine spannin gen. Mensen zoeken hulp en dus worden zij bij de ziekenhuispoort niet teruggestuurd met de mede deling dat zij zich eerst maar eens moeten bekeren. Na het program ma over psycho-somatische aan doeningen had dan een predikant kunnen wijzen op de grote beteke nis van de innerlijke loutering die zich kan uiten in de door Jezus voorgeleefde liefde, goedheid, zelf beheersing, vergevingsgezindheid en nederigheid. Dat is niet in een handomdraai te bereiken. Tweede Wereldoorlog en wat er to allemaal is gebeurd", aldus een le linge. Haar oordeel werd echter niet deeld door een meisje van een and( school, dat in tegendeel vond dat door het zien van een samenvattl van ruim een uur van de vier del van Holocaust beter dan tevoren v voorgelicht over de Jodenvervolgii Een aantal scholleren vroeg zich o af waarom juist de TROS Holocai gaat uitzenden. Toen een leraar dt nog aan toevoegde dat hij dat uitz< den en de informatiedagen als e „bedenkelijke publiciteitsstunt" schouwt, kreeg hij een luid appla Bij de beantwoording van vele ti( tallen vragen zei forumleider prof. J. P. van Praag, die aanvankelijk o sceptisch heeft gestaan tegen het i zenden van de serie, dat de geromi tiseerde vorm wetenschappelijk licht niet helemaal verantwoord maar blijkbaar wel begrijpelijk vo de meeste kijkers. Over de inhoudI prof. Van Praag, dat de oorlog 1 over is maar niet voorbij. „Wat toep gebeurd kan opnieuw geschieden' Op een vraag waarom de zes mlljo Joodse slachtoffers van de Twer Wereldoorlog wel algemeen bekei heid kregen maar niet het uitroei van twee miljoen Armeniërs ln Eerste Wereldoorlog, antwoordde I kamerlid Stoffelen, dat de les Holocaust juist moest zijn dat o andere groepen, waarbij hij spt over Koerden. Chili en Zuid-Afrl aandacht zullen krijgen. Rabbijn Soetendorp van de liber joodse gemeente in Amsterdam naar aanleiding van kritiek over 1 geromantiseerde karakter van de rie dat de dingen die erin getoc worden werkelijkheid zijn. „Maar zijn zo getoond, dat je er nog I tegen kunt". Naar zijn mening 1 men de realiteit van de Jodenveni gingen nooit in beeld kunn brengen. Het moet eruit, roman van M. Car nal. Uitg. Harmonie. Amsterdam. blz. Geen prijsopgave. Wijnproeven. M Broadbent Uitg sevier. Amsterdam 160 blz - 18.9 AO-boekJe nr 1753: Dieren in de Ier, door prof. dr. A. Stolk Ui Stichting IVIO. Lelystad. 20 1,75.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4