Carter morgen zelf naar Midden-Oosten Vlucht Kïesuwkado Helikopters dichten gat in dijk Voetbalfans dreigen NOS met acties Kabinet Israël welwillend tegenover nieuw plan 2 tlm 11 maart Let Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Mogelijk regen Gratis vliegreis voor werven verpleegkundige CDA-werkgroep gaat fusiemodel opstellen In dorp VN-leger Ontploffende granaat doodt drie kinderen Trouw Met twee benen op de grond I Bezorg Trotrw een nieuwe abonnee I I Lets tta haat met avtrttapng: TfOUW Water in Groningse Westerkwartier begint te zakken reel jongeren n eigen auto Trouw 37STE JAARGANG NR 10788 - DINSDAG 6 MAART 1979 HET WEER Zonmge perioden, maar later op de dag meer bewolking en teg'en de avond mogeli|k regen. Tot vn| krachtig toenemende zuidwestenwind. Middagtem- peraturen circa tien graden Morgen en overmorgen: zonnige penoden en ook enige tijd regen Middagtemperaturen ongeveer acht graden. Morgen zon op: 7.15 maan op. 12.29 onder: 18.29 onder 3 31 Him voor a*it zaterdagse rubnek moeten uiteriij* donderdag (te post) m ona bezit *i|n Inlichtingen tel 070 91.1430 lal 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT i Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De directie van het Nolet-ziekenhuis in Schiedam stelt het personeel een gratis vliegreis in het vooruitzicht, wanneer men een nieuwe ver pleegkundige aanbrengt. Het gaat met name om de afdeling hartbewaking, waar reeds gerui me tijd vier vacatures zijn. Aan gezien op herhaaldelijk geplaat ste advertenties bijna geen res pons is gekomen, heeft de directie nu een beroep gedaan op het per soneel. Geneesheer-directeur C. J. M. Vlootman: „Op deze manier zijn we bovendien goedkoper uit, want een advertentie voor één verpleegkundige komt gemiddeld op 3 a 4000 gulden. Bovendien laat het budget het niet toe dat er nog meer advertenties worden ge plaatst." Volgens de heer Vlootman zal ook op andere' afdelingen perso neelstekort ontstaan, omdat de norm om verpleegkundigen aan te nemen te laag ligt: „Een studie heeft uitgewezen dat alleen in ons ziekenhuis al eenderde meer ver pleegkundigen moet worden aan getrokken om goed te kunnen functioneren." Ook andere ziekenhuizen hebben met dergelijke problemen te kam pen, aldus de heer Vlootman die acties niet uitsluit: „Natuurlijk geen stakingen, maar misschien moeten bepaalde afdelingen wel tijdelijk sluiten of moeten we pa tiënten, die daartoe in staat zijn, voor zichzelf laten zorgen." WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse president Carter gaat morgen naar het Midden-Oosten om te proberen de vastgelopen vredesbesprekingen tussen Israël en Egypte In Hp7P Lfrpint weer op gang te krijgen. Het Israëlische kabinet heeft inmid- r\« «li «l dels zijn goedkeuring gehecht aan de suggesties van premier Begin ten aanzien van nieuwe voorstellen van Carter. De president gaat morgen eerst naar Egypte voor besprekingen met zijn collega Anwar Sadat en zal vervol gens zaterdagavond naar Israël ver trekken. Volgens een verklaring van het Witte Huis is de reis van Carter op uitnodiging van de leiders van Egyp te en Israël. „De besprekingen willen zich richten op het vredesproces, de veiligheid in het gebied en de betrek kingen tussen de VS en de beide landen. De president is van mening dat we de vooruitzichten op vrede, die vorig jaar september (Camp David) zo goed waren niet mogen laten vervagen of zelfs verdwijnen. Ais we dat zouden doen zullen de geschiedenis en onze kinderen ons terecht veroordelen", aldus de verklaring. Beste kans Witte Huiswoordvoerder Jody Powell wilde niet nader ingaan op de vraag of het niet logischer was geweest dat Sadat naar Washington was geko men, zeker nu premier Menachem Begin van Israël er ook is. We zijn tot de conclusie gekomen dat een per soonlijk bezoek van de president de beste kans op succes biedt, aldus Powell. Volgens hem is niet te zeggen hoe lang Carters verblijf in het Midden- Oosten zal duren. De president is voorlopig niet van plan tussen Cairo en Jeruzalem te gaan pendelen, zoals ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger tijdens de president schappen van Nixon en Ford heeft gedaan. Van onze parlementsredactie UTRECHT Het CDA-bestuur neemt nog geen definitief besluit over een nieuw fusie-schema. Het bestuur heeft gisteravond besloten tot de vor ming van een werkgroep, die aan een „fusiemodel" gaat werken. Deze werkgroep zal op korte trmijn advies uitbrengen over met name de fusie datum en „praktische zaken", zoals de zetelverdeling in het gefuseerde CDA Het afgelopen weekeinde werd op partijbijeenkomsten van KVP en CHU nog eens vastgelegd dat de CDA-fusie op 1 juni 1980 een feit moet zijn. maar de ARP-partijraad wilde zich niet op een datum vast pinnen AR-voorzitter De Boer sprak welis waar de intentie uit toch uiterlijk 31 december 1980 tot een fusie te ko men. maar die datum is van AR-zijde niet formeel genoemd in het CDA- bestuur. Het CDA-bestuur hoopt het advies op 17 maart binnen te hebben. „Op die datum willen wij ons uitspreken over de uiteindelijke fusiedatum", aldus gisteravond CDA-secretaris mr Kra- jenbrink. De werkgroep gaat nog aan de slag met als uitgangspunt „een datum zo dicht mogelijk bij 1 juni 1980". De opvatting van de ARP om de fusie met KVP en CHU naar een later tijdstip te verschuiven is voor het bestuur van de Almelose afdeling van de KVP aanleiding om het beraad in CDA-verband voorlopig niet bij te wonen. door James Dorsey HARIS (ZUID-LIBANON i - In het Zuidlibanese dorpje Haris. waar sinds vorige week Nederlandse VN- soldaten verblijven, zijn gisteren drie kinderen bij een granaatontploffing om het leven gekomen. Vier anderen raakten gewond. De kinderen zaten in een hulskamer met de granaat te spelen, toen deze plotseling ontplofte en een enorme ravage veroorzaakte De gewonde kinderen werden met een helikopter van de Noorse VN- soldaten naar een ziekenhuis in Na- koera vervoerd. Pagina 9: Fiji-soldatcn kunnen niet wennen in Zuid-Libanon. De Egyptische minister-president Moestafa Khalil heeft de stap van Carter verwelkomd en hem bedankt voor zijn verwoede pogingen tot een regeling voor vrede in het Midden- Oosten te komen. Hij wilde nog niet zeggen of er al vooruitgang in het proces te zien is. De plannen van de Amerikaanse pre sident werden bekend nadat het Is raëlische kabinet met 9 stemmen voor, 3 tegen en 4 onthoudingen, zijn goedkeuring had gehecht aan Begins suggesties voor de behandeling van nieuwe Amerikaanse voorstellen voor een vredesregeling. Carter had de voorstellen zondagavond laat gedaan in een gesprek met de Israëlische premier. Die had ook gisteren na de stemming in het kabinet in Jeruza lem een nieuw kort onderhoud. Is- raëls vice-premier Jadin zei gister middag nadrukkelijk dat instemmen met Begins ideeën niet automatisch hetzelfde hoeft te zijn als goedkeu ring voor Carters voorstellen. Het gaat dus om de te volgen procedure In Israël werd gezegd dat er nog grote problemen moeten worden over wonnen. Inhoud niet bekend Wat de plannen inhouden is nog steeds niet geheel duidelijk. De Israë lische minister van landbouw zei gis termiddag dat Amerika zijn stand punten had gewijzigd en dat de agres sieve houding van Israël dus resul taat had gehad. In Cairo heeft men nog geen commentaar willen geven op de voorstellen en het Israëlische oordeel daarover. Het Egyptische persbureau voor het Midden Oosten meldde dat sommige kringen in Washington suggereren dat het gaat om grotere garanties voor Israels veiligheid. Maar anderen redeneren dat dit voor Egypte geen onoverkomelijk probleem is. De moeilijkheden in het vredesoverleg zijn over twee zaken: de kwestie van de autonomie voor de Paiestijnen en de defensieverplichtingen van Egyp te tegenover de andere Arabische landen PAGINA 2: Hoe blank en zwart toch apart bleven PAGINA 4 Hoe katholiek is Herman van Veen? PAGINA 5 Parlements rubriek PAGINA 7 Het nationalisme in Iran PAGINA 9 Dure vakanties belemmeren kopen van boek PAGINA ECONOMIE We kopen weer meer schoenen PAGINA SERVICE Verkeersrnbriek. radio- en tv- programma's. strips, feuille ton, weeroverxicht. Personeelsleden van een onderbelman/vrouwld zie kenhuis krijgen een vliegreis aangeboden als ze een nieuwe verpleger im/v) strikken. Retour natuurlijk, anders helpt het niet. Ons lukt de werving nog steeds met een aardigheidje. Dat spreekt boekdelen 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant o( tv-gidv Decoratief jute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe ajrannee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Voor bezorginformatie 020-913456. (Ai Een door water omgeven boerderij in de omgeving van Leek (bij de weg Groningen-Drachten). ADVERTENTIE Int watersporttentoonstelling tan een onzer verslaggevers ■RONINGEN Twee militaire helikopters hebben gister- liddag van drie tot vijf uur het gat in de dijk bij Hoogkerk edicht door honderden zakken zand te droppen. Op verzoek an de commissaris van de koningin mr. E. H. Toxopeus, uilen naast de dertig militairen die gisteren al hielpen in lezep nog meer soldaten worden ingezet voor het verster en van de dijken. Mr. Toxopeus kon gisteren overigens meedelen dat het water op de meest kritieke punten in de provincie Gro ningen langzaam begon te zakken. Koningsdiep Het meest kritiek was de situatie gisteren in het Westerkwartier bij het Koningsdiep. vlakbij de Groningse wijk Hoogkerk. Hier brak 's morgens een dijk door, waardoor een gat van zo'n vier meter ontstond en het water de polder inliep tot aan de rijksweg Groningen-Drachten (R43). Zou het water over de weg heenslaan, dan was het niet ondenkbeeldig dat de wijk Hoogkerk onder zou lopen. Om dit te voorkomen werden de helikopters in gezet, die vlak boven het gat zakken zand loslieten. Ze pikten de zakken op vanaf de rijksweg, die in verband hiermee voor het gedeelte Pelzerweg- Roderwolderdijk (drie kilometer) werd afgezet. Bij elke vlucht werden ongeveer veer tig zakjes meegenomen en enkele honderden meters verder gedropt. Een ploeg mannen van het water schap stond gereed om de zakken zo goed mogelijk in het gat te schuiven. De dijk was over een lengte van onge veer veertig meter doorgebroken. Ook gisteravond werden de helikop ters gebruikt voor zand transport, nu ter versteviging van de dijken van de polder De Tolberter Petten. Gister middag kwamen in het Westerkwar tier dertig soldaten van het 11-genie- bataljon uit Wezep aan. om te helpen bij het vullen van zandzakken. Een aflossingsploeg van eveneens dertig man was op komst. Nieuwe overstromingen Tengevolge van de aanhoudende toe voer van smeltwater werden gister morgen steeds nieuwe overstromin gen in de provincie Groningen ge meld. In het zondag zwaarst getroffen gebied het Westerkwartier werd de situatie gestabiliseerd, maar er kwamen nu overstromingen voor In het gebied ten oosten van het Wester kwartier. Voor het eerst liepen ook landerijen ten zuidoosten van de stad Groningen onder water. De onbe woonde Westerbroekster Madepolder raakte onder water door de hoge wa terstand in het Zuldlaardermeer. Gis termorgen was de stand in het Zuld laardermeer 42 centimeter hoger dan normaal. J. ZÓ...geloof je me niet?... v™»H °p 6 Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar 15,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM Het leger zette helikopters in om een dijk langs het Konings diep bij bet Groningse Hoogkerk met zandzakken te dichten. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De NOS heeft gisteren tientallen telefoontjes gekregen van televisiekijkers, die vertelden, dat het besluit van Studio Sport om voorlopig geen opnamen meer te maken bij thuiswedstrijden van Roda JC, als discriminatie van Limburg te beschouwen. Er werden zelfs bedreigingen aan het adres van de NOS geuit, met opmerkingen als: „We gaan ons klaarmaken voor actie." Bob Spaak, hoofd sport van de NOS, heeft de Limburgse voetbalvereni ging Roda JC (Kerkrade) vorige week meegedeeld, dat er geen uitzendingen meer komen van thuiswedstrijden, als de hoeveelheid reclameborden niet wordt beperkt. De voetbalvereni ging weigerde echter de NOS tege moet te komen. Onder verwijzing naar langlopende contracten met re clamemakers, verklaarden zij niet in staat te zijn ook maar één bord weg te Sp€lr6g6ls geen oorlog van willen maken", aldus Spaak. Kort geleden was voor de NOS-sport de maat echter vol wat betreft de reclame op het terrein van Roda JC, die volgens Spaak drie ver diepingen hoog is en niet meer door de cameramensen omzeild kan wor den. De club wilde echter, nadat Spaak contact hierover had opgeno men. niet op zijn verlangens ingaan. Niet serieus Bij de NOS werden de bedreigingen, die gisteren in telefoontjes werden geuit, niet serieus genomen. Over de beweegredenen tot de „boycot" van de Limburgse club zei Bob Spaak gisteren, dat de NOS al Jaren bezig is met het aanpakken van de reclame. „In amicaal overleg, omdat wij daar Wat de reclame in sportuitzendingen in het algemeen betreft zei Carel En kelaar. hoofd van de televisiedienst van de NOS, te hopen dat door de overheid op zo kort mogelijke termijn orde op zaken wordt gesteld wat de spelregels betreft. Vervolg op pag. 3, kol. 7 Ons commentaar staat op pag. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1