Nederlander koopt Veer meer schoenen )ibië maakt olie ook duurder 16 DSM houdt vast aan inkrimping Centrale Suiker blij met levensmiddelengroep KSH bouwactiviteit is grotendeels hervat nzetgroei niet naar kleine zaken Overleg vakbonden volledig mislukt OGEM: vereiste zorgvuldigheid is betracht Verk lag veertig dagen stil Rust zal duidelijk toenemen Produktie van baksteen hoger Staking beperkt treinenloop Verpachting Veel interesse uitverkoop werf voer uit Iran officieel hervat BANQUE DE PARIS ET DES BAY8-BAS N.V SDAG 6 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 i een onzer verslaggevers d HAAG/DOORN De Nederlander koopt vaker schoenen dan een paar jaar geleden. In I gingen er per inwoner gemiddeld 3,6 paren over de toonbank tegen slechts 3,0 paren in tgenoemd jaar was een diepte- I volgend op een langzame da- I Want ook in 1971 schafte de Irlander zich per jaar 3,6 paar £nen aan, zo blijkt uit het rap- T „Speciaalzaken in schoenen 11976, 1977" van het Economisch tuut voor het midden- en klein- f (EIM). Het instituut bereken- bt vorig jaar totaal ongeveer 50 )en schoenen zijn gekocht met «amenlijke consumentenwaar- 2 miljard gulden. jeld kwam voor 80 tot 90 procent it in de kassa's van de ongeveer schoenen-speciaalzaken, de rest besteed in warenhuizen, ver- ersmarkten, sportzaken enz. dat aantal schoenwinkels geeft ekere aanwijzing voor een herle- ln de schoenenhandel. Nadat de eltelling tussen 1972 en 1976 ie- aar een lager cijfer te zien had iren was er in 1977 voor het eerst een lichte stijging en kwamen er 78 zo'n vijftig zaken bij. rolkte lucht worden de collega-speciaalzaken tienmaal meer genoemd dan de wa renhuizen en de filiaalbedrijven. De helft van de ondernemers zegt zelfs helemaal geen concurrentie te onder vinden. Volgens Haverhals wijst dit erop dat de schoenwinkeliers te weinig buiten hun eigen winkeldeur kijken. Ze on derkennen te weinig wat er aan de gang is. Dat de bedrijfstak blijkens het EIM-rapport geen mogelijkhe den voor verdere omzetvergroting ziet toont naar de mening van de bondsvoorzitter een grote gelaten heid. „Met elkaar schieten we te kort in visie, durf en actie". Ligt het aan het feit, dat onze voorgangers vaak schoenmakers waren die meer aan dacht hadden voor het „mooie vak" dan voor het verkopen? Binnenstad is de lucht voor de kleine inwinkelier niet onbewolkt. Het ste deel van de omzetstijging is lijk terechtgekomen in waren- n en filiaalbedrijven, onderne en dus die meerdere schoenen exploiteren. Ook voorzitter J. rhals van de Christelijke bond ichoenwinkeliers is dat opgeval- ifaar, zo zei hij op de jaarverga lg van zijn bond in Doorn, als de enwinkelier vraagt wie hij als grootste concurrent ziet, dan Een van de opmerkelijke resultaten van het EIM-onderzoek is dat schoe nenspeciaalzaken in een stadscen trum een aanzienlijk hogere omzet bereiken dan bedrijven in kleinere winkelcentra of dorpen. Ten dele met dit verschil hangt samen het feit dat winkels in de stadscentra ook het beste financiële resultaat boeken. Een ander verschil tussen centrum- en buurtwinkels is dat dames- en meisjesschoenen in de binnenstad een veel groter aandeel hebben in de totaft winkelomzet dan in het buurt winkelcentrum of het dorp. Het is mogelijk dat binnenstadswinkels een dieper, modieuzer en ruimer assort!- Van onze sociaal-economische redactie HEERLEN Het gesprek tussen de vakbonden en de DSM over het behoud van werkgelegenheid bij deze Limburgse chemie-gigant Is volledig mislukt. De DSM-directie houdt vast aan haar plan om ln de komende vijf jaar het personeels bestand In te krimpen met 2000 man. ment meisjes- en damesschoenen aanbieden en daarvoor ook kopers vinden dan speciaalzaken in buurt of dorp, aldus het EIM. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM OGEM is ervan overtuigd, het mislukken van de fusie met Nederhorst-Bouw overziende, met de vereiste zorgvuldigheid te hebben gehandeld, zo schrijft de raad van bestuur in een mededeling aan het personeel. OGEM meent, dat uit de (vertrouwe lijke) concept-nota over het drieja renplan 1979-81, op geen enkele wijze mag worden afgeleid, dat het concern bij het totstandkomen van de nota (midden januari) al tot de conclusie was gekomen, dat OGEM-Neder- men^ZoTs TkSd^iïïiEM "de Een van de vele potjes op het vuur van CSM voor de komende vorige week weten niets ln de lusie jaren staat in de proefkeuken produktontwikkeling in Nij- „De directie is op geen enkel voorstel van de vakbonden ingegaan. Wij zul len ons nu op korter termijn tot de regering en de raad van commissaris sen van het concern wenden", aldus districtbestuurder Cees Bal van de Industriebond CNV gistermiddag na afloop van het overleg. Behalve door de Industriebond CNV werd aan het gesprek deelgenomen door de indu striebonden FNV. de Unie BLHP, de Vereniging van Hoger Personeel en de Algemene Bond van Werkers. Volgens de CNV-bestuurder heeft de DSM-directie wel toegezegd, dat er geen gedwongen ontslagen zullen val len. De 2000 man zullen via het na tuurlijk verloop afvloeien. „Voor ons is dat een moeilijk verteerbare zaak. want het betekent toch dat er in een streek met een hoge werkloosheid opnieuw zeer veel arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Wij krijgen nu de rekening gepresenteerd van de mljnsluitingen," aldus Bal. Alsnog megen. De bonden zullen de vermindering van het personeelsbestand bij de CAO-besprekingen in april opnieuw aan de orde stellen. Via een arbeids plaatsenovereenkomst zullen zij dan alsnog proberen een dam op te wer pen tegen de drastische personeelsin- an een onzer verslaggevers MSTERDAM Met uitzondering van het noorden van :t land, waar de dooi voor grote problemen zorgt, zijn de >uwactiviteiten in ons land sinds gisteren nagenoeg heel hervat. Incidenteel wordt nog stagnatie ondervon- en bij specifiek grondwerk (heien, bouwrijp maken), aar over het algemeen zijn de bouwondernemers van ening dat er een einde is gekomen aan de barre winter ie de bouwproduktie een financiële schade van enkele ailjarden heeft toegebracht. de bouwwereld houdt men Jaar- les rekening met gemiddeld zo'n tintig onwerkbare dagen. Dit ar is er sprake van ongeveer ertig z.g. negatieve werkdagen it zijn dagen waarop de tempe- tuur zich een etmaal lang onder :t nulpunt bevindt). het Algemeen Verbond van luwbedrijven schat men de ach- rstand in de woningbouwpro- iktie (normaal zo'n honderddui- nd woningen per jaar) al op ze il A acht procent. Maar ook in de genbouw is veel achterstand gelopen. In pogingen om deze hterstand in te halen houdt de rVB dan ook rekening met Janningen op de bouwmarkt tr de toenemende activiteiten n koppelbazen die bezig zijn om rknemers met een hoger loon hun bazen weg te lokken. oorbereidingen rC) het Nederlands Verbond van - idernemers ln de bouwnijver- een dochterorganisatie arbij de aannemers zijn aange- ten, is de toestand al niet an- girs. Ook in deze sector kwamen werkzaamheden in de maand december geleidelijk tot stilstand, nadat aanvankelijk nog getracht was zo lang mogelijk voorberei dend werk te creëren door de acti viteiten naar de werkplaatsen te verplaatsen. Ook restauraties en verbouwingen moesten worden stilgelegd. Het specifieke binnen werk dat doorgang kon vinden vormde slechts een fractie van de werkzaamheden, aldus een woord voerder van het verbond. 900 miljoen uitgekeerd De schade van de afgelopen maanden tekent zich nog het sterkst af in de bedragen die tot nu toe door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid zijn uitgekeerd. Vorig jaar noteerde men slechts veertien negatieve werkdagen en werd aan de werknemers een be drag van 194 miljoen gulden uitbe taald uit het risicofonds en aan WW-uitkeringen. Als over vier we ken de declaraties van de werkge vers binnen zijn, verwacht men aan een bedrag van maar liefst 900 miljoen te zijn gekomen. Een re cord is dit nog niet: volgens een woordvoerder zou in de winter van 1962/1963 een totaalbedrag (omge rekend in de lonen van nu) van 1,3 miljard gulden zijn uitgekeerd. met Nederhorst-Bouw te zien. Het Rotterdamse concern wijst erop, dat pas bij het bekend worden van de voorlopige cijfers over 1978 (tegenval lende resultaten en onbevredigende orderportefeuille) het besluit is geno men van fusie af te zien en de minis ter (Van Aardenne) hiervan op de hoogte te brengen. De OGEM-top bestrijdt ook, dat de onlangs gepubliceerde resultaten ele menten van misleiding zouden bevat- ten. Er is geen sprake van, aldus Van een Onzer verslaggevers ogem, dat de resultaten (32,8 mil- AMSTERDAM De Centrale Suiker Maatschappij is „erg blij" met de overgenomen Smtete baL^o1fdennzito^«nat levensmiddelenbedrijven van KSH. In de periode 3 juni (de dag van overname) tot 30 september (de afsluitingsdatum van het boekjaar), droeg de nieuwe levensmiddelengroep namelijk voor 3,8 miljoen bij tot de 17.5 miljoen nettowinst van CSM over het afgelopen boekjaar 1977/78. gewerkt. In het lopende jaar zal de verkoop verder stijgen, wat gepaard gaat met een betere winstgevend heid. In dit kader zal ongeveer 11 miljoen gulden worden geïnvesteerd, terwijl ook „met kracht" verder wordt gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe produkten. In de komen de Jaren, zo is de verwachting, zullen vier tot zes belangrijke nieuwe le- vensmiddelenprodukten worden ge lanceerd. krimping. Er werken bij de DSM nu nog 12.400 werknemers. Vorige maand nog maakte minister Van Aardenne van economische za ken bekend dat DSM in grote moei lijkheden zit. Het bedrijf verloor vo rig Jaar 125 miljoen gulden en de dalende lijn zal zich dit Jaar voortzet ten. Er wordt een verlies verwacht van 260 miljoen. Ook de minister achtte een personeelsinkrimping on vermijdelijk. De vakbonden wijzen er daarentegen op dat de regering DSM is een staatsbedrijf een bij zondere verantwoordelijkheid heeft voor het reilen en zeilen van de voor malige staatsmijnen. 'Gebrek aan durf' Bovendien verwijten zij de DSM een gebrek aan durf om nieuwe wegen in te slaan. Zij pleiten voor research, gericht op nieuwe produkten. inves teringen, arbeidstijdverkorting en in voering van de vijf-ploegendienst. „Met een reeks van maatregelen, al dus Bal, zou het mogelijk zijn om het tempo van de inkrimping te halveren. Maar daarover wenst de DSM niet te praten." De bonden zijn er met name over gebelgd dat er met de DSM- directie ook op het punt van de ar beidstijdverkorting geen zaken valt te doen De nadelige resultaten van DSM wor den volgens de concemlelding o.a. veroorzaakt door de concurrentie uit Oost-Europa en de hoge grondstof- kosten. De bonden betwisten dat niet, maar zij vinden dat het bedrijf de morele verplichtingen heeft om met in het buitenland gemaakte win sten de problemen in Zuid-Limburg te helpen op lossen. Ook de regering zal er volgens hen alles aan moeten doen om een verdere aantasting van de werkgelegenheid in Limburg te voorkomen. Dat standpunt hebben zij ook kenbaar gemaakt aan de vaste Tweede Kamer commissie voor eco nomische zaken. ARNHEM (ANP) De ruim honderd steenfabrieken in ons land hebben vorig jaar 2.416 miljoen metselbak- stenen geproduceerd. Dat is 85 mil joen méér dan in 1977, aldus een bekendmaking van de Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie. Het resultaat van de levensmiddelen groep telde temeer, omdat de winst- bijdrage van de Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek, door de bijzonder lage alcoholprijzen 2 miljoen 0.7 tegen 2.7 miljoen» lager lag in het voorafgaande boekjaar. Bovendien accepteerde de Centrale Suiker een eenmalige last van 8.3 miljoen (vóór belasting), door de helft van de in komstenderving van de bietentelers voor eigen rekening te nemen. Centrale Suiker Maatschappij verder zal toenemen. Van belang hierbij is, dat geen buitengewone last voor C- suiker op het resultaat zal drukken. 1IS .b„e; °P eronA van het sulkerreglement droeg vorig Jaar 144 miljoen. De ver koop van straatstenen was hoger, na melijk ruim 147 miljoen (in 1977 res pectievelijk 168 en 181 miljoen). De voorraad straatklinkers is nu 7,2 miljoen. De invoer van bakstenen uit het bui tenland blijkt het afgelopen jaar ook te zijn gestegen en wel tot 157 miljoen (in 1977: 97 miljoen). De uitvoer bleef vrijwel gelijk: 310 miljoen stuks in 1977 en 309,5 miljoen stuks in 1978. UTRECHT (ANP) Door een sta king van het Franse spoorwegperso neel van vanavond acht uur tot don derdagmorgen zes uur zal morgen een aantal treinen met bestemming Pa rijs niet verder dan Brussel gaan. Ook een aantal treinen uit de richting Parijs zal pas in Brussel beginnen. Reizigers met bestemming Italië moeten vandaag rekening houden met ernstige vertragingen aldaar vanwege een staking van een deel van het Italiaanse spoorwegperso neel. van de Europese Gemeenschap zou die last. (die het gevolg was van het feit dat een grote hoeveelheid gepro duceerde suiker de zogenaamde C- sulker voor zeer lage wereldmarkt prijzen moest worden verkocht) ge heel op de bietentelers kunnen wor den verhaald. Het werd echter, aldus directeur J. Nieuwenhuijse, in het be lang van de Centrale Suiker Maat schappij geacht, namelijk het be houd van een „goede naam" bij de telers, de helft van hun inkomsten derving voor rekening van het bedrijf te nemen. De bijdrage van de inkomstender ving van de bietentelers bedroeg net to—na belasting ƒ4.3 miljoen. Hiertegenover stond weer een buiten gewone bate, eveneens na belasting, van 2,4 miljoen wegens de verkoop van de aandelen Zuid-Hollandsche Beetwortelfabriek. Dat resulteerde uiteindelijk ln een nettowinst van 17.50 miljoen, tegen ƒ17,16 miljoen in het voorafgaande boekjaar. De aandeelhouders krijgen hieruit een dividend van 3 per aan deel. Daarnaast wordt 10 procent in aandelen uit de (agio)reserve uitge keerd. Aan de verdere uitbouw van de le vensmiddelengroep wordt gestaag Die elf miljoen gulden zal worden besteed in de bedrijven in Nijmegen (een nieuwe soepfabriek). Utrecht en Koog aan de Zaan. Behalve met de ontwikkeling van nieuwe produkten denkt de directie deze groep verder te kunnen uitbouwen door samenwer king met andere bedrijven, dan wel door een gedeeltelijke of algehele overname van andere bedrijven. In de suikerbedrijven zullen investerin gen worden gedaan tot een bedrag van ongeveer 29 miljoen gulden. Voor het thans lopende boekjaar is de verwachting, dat de winst van de Van belang is voorts nog dat alles in het werk zal worden gesteld om de vestiging van Honig Merkartikelen in Utrecht (biscuit, Jam, hagelslag) bin nen drie jaar op rendabele basis te krijgen. In het recente verleden heeft deze vestiging „niet onaanzienlijke" 'verliezen geleden. Door een aantal maatregelen met name door inves teringen denkt men deze vestiging winstgevend te krijgen. Ook zal worden getracht in de situa tie van de broodfabriek Varopa ln Tilburg waarvan de financiële re sultaten rond het nulpunt schomme len in beter vaarwater te krijgen. Nu de samenwerking tussen Varopa, Smarius en SABA niet van de grond lijkt te komen, zal een andere oplos sing voor Varopa gevonden moeten worden. Hierbij wordt gedacht aan kostenbesparende maatregelen ener zijds en aan bepaalde vormen van commerciële samenwerking ander zijds. ARNHEM De veiling, don derdag en vrijdag, van de gehe le inventaris van de vorig Jaar gesloten Arnhemse Scheeps bouwmaatschappij (ASM) trekt veel belangstelling uit binnen- en buitenland. Het Amsterdamse makelaars kantoor Troostwijk, dat de vei ling leidt, verwacht zeker dui zend kopers, handelaren zowel als verzamelaars. De kijkdagen zijn vandaag en morgen op het ASM-terreln aan de Rijn. In totaal komen 2051 stukken onder de hamer. Deze variëren van partijen van 37.000 mes- singringen of 25.000 schletna- gels tot een complete scheeps helling. Het grootste deel van de bouwkranen was al ver kocht. Op de veiling zijn er nog twee te koop. Tot de bijzonder heden van deze eigenaardige velling behoren een complete EHBO-inrichting en een op schaal 1:200 nagebouwd passa giersschip. >E DHABI (Reuter) Libië heeft zijn prijs van ruwe olie verhoogd met 1,20 dollar per vat 159 liter). Dit met terugwerkende kracht tot 20 februari. Begin februari kondigde Libië prijsverhoging van 0,68 dollar aan, die op 20 februari zou ingaan. De lichtste Libische olie als gevolg van de nu aangekondigde verhoging, 15,94 dollar per vat kosten. Begin van dit gold nog een prijs van 14,74 dollar per vat. i. geen lid van de OPEC. heeft olieprijs met 7.3 procent ver- om deze in overeenstemming engen met die van de andere nden aan de Perzische Golf. De ging geldt met terugwerkende t tot 15 februari en brengt de voor lichte olie van 13,94 dollar ,96 dollar. r verhoogden Aboe Dhabi, Koe- ;n Qatar hun olieprijzen al met dan vijf procent. Zoals bekend. )t de OPEC in december tot een erhoging voor dit jaar van 14.5 nt in vier fasen, neerkomende n stijging van gemiddeld tien nt. De eerste fase vijf procent ging is op 1 januari Ingegaan, eel kost een vat olie van stan- kwalitelt thans 13,34 dollar. De se ambassadeur in Zwitserland meegedeeld, dat zijn land de ge toestand op de wereldmarkt one niet zal aangrijpen om de ijs extra te verhogen. oliemaatschappijen ervan beschul digd, dat ze misbruik maken van de situatie op de wereldmarkt voor olie. ontstaan door het wegvallen van de Iraanse olie-uitvoer. Gesproken wordt van een „kwalijk uitbuiten" van de marktsituatie. De Verenigde Arabische Emiraten hebben voorgesteld een zwarte lijst op te stellen van maatschappijen, die zich daaraan bezondigen. „Onze prij zen liggen ergens tussen de 13 en 14 dollar", aldus de olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten. „maar ergens onderweg naar de afne mer komt er zes dollar bij, die de 1-k oliemaatschappijen opstrijken". Vol- PrtJs j* de helft hoger dan de Inmiddels is gisteren met enig cere monieel de olie-uitvoer uit Iran her vat. Gisteren werd begonnen met het pompen van 250.000 ton zware er lichte ruwe olie ln de Griekse super tanker World Ambassador. Het schip is inmiddels onderweg naar Japan waar het Mitsui-concem de olie heeft gekocht. De Japanners weigeren te vertellen hoeveel zij betaald hebben maar later verklaarde de president van de Iraanse nationale oliemaat schappij dat 20 dollar voor een vat lichte en 18.5 dollar voor een vat zware olie gegeven is. aankoop in Iran hebben hervat. Tij dens de ceremoniële hervatting van de olie-uitvoer zei de president van de nationale oliemaatschappij nog eens dat Iran de export voor de revolu tie 5,4 miljoen vaten per dag zou beperken tot 2,4 miljoen ton. Winstmarges )ruik de Verenigde Arabische Eml- en Koeweit hebben de westerse gens hem zouden er maatregelen te gen de oliemaatschappijen moeten worden genomen, die over de schreef gaan. Een functionaris van de Iraanse nati onale oliemaatschappij heeft ver klaard. dat de olieproduktie in Iran afgelopen zondag 1.6 miljoen vaten heeft bedragen Bijna het dubbele van de produktie van de laatste tien weken Vóór de stakingen produceer de de olie-industrie van Iran ruim zes miljoen vaten per dag. officiële OPEC-prijs. De overeen komst is het resultaat van de nieuwe Iraanse politiek: olie voor directe le vering wordt niet volgens standaard prijzen verhandeld maar wordt aan de meest biedende verkocht. De tweede tanker die in de haven van het Iraanse eiland Kharg wordt vol gepompt is de Deense Kristine Maersk, die als bestemming Rotter dam heeft. Ook de Amerikaanse maatschappij Ashland Oil zou de Het Amerikaanse ministerie van energie heeft de oliemaatschappijen in de VS toestemming gegeven hun winstmarges op benzine te verhogen. Verwacht wordt, dat de prijzen aan de pomp de komende weken met 2 dollarcent per gallon (3,87 liter) zullen worden verhoogd. Volgens onbevestigde berichten zou den ook Algerije en Indonesië over wegen hun olieprijzen te verhogen. Hoe groot de verhogingen zullen zijn en wanneer zij zullen ingaan ls nog onzeker. De (twintig landen) die lid zijn van het Internationale Energlebure9u ln Parijs hebben besloten hun oliever- bruik met 5 procent te verminderen. Dit komt neer op een absolute terug gang van hun verbruik met 2 miljoen vaten ruwe olie per dag. Van het Internationale Energiebureau zijn alle westelijke landen, met uitzonde ring van Frankrijk, lid. Het werd eind 1974 gesticht. ADVERTENTIE kondities van de reserveqeldrekeninq bij de Banque de Paris et des Pays-Bas. Een spaarvorm die u een werkelijke rente* van 5'//% garan deert Geen boete, opnamekosten of retourrente bij geldopname. Tot f 5000-per maand vrij opnemen En wanneer u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, keren wij u een 13e maand extra rente uit Zo krijgt u meer rente- dagen dan een jaar heeft en bijna 6%. Ook voor salansrekeninqen en Eurocheques kunt u bij ons terecht De salansrekemng biedt u het gemak van automatische overschrijvingen. Ook op de reservegeldrekening Mocht u zo'n rekening willen openen, dan kan dat heel gemakkelijk via onze afdeling Wtonque 020-5204428. *Vbnaf l januari 1979 wordt de dagelijkse renteberekening toegepast wor mensen die beter weten Amsterdam/Arnhern/ Breda/ Dordrecht/ F ir <Jhoven/Pn-^ hede/Groningen/ Den K v^HaerWri/Heelen/ Hengelü/Maasircht/Nijmegen/Roermond/Roaerdam/Ttöurg/Uirecht/VtrJo/Wsea

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13